صفحه 2 از 12 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 116

موضوع: مباحثي پیرامون شناخت نور

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال

Post مباحثي پیرامون شناخت نور

سلام
    هدف از ایجاد این تاپیک بحث پیرامون تمامی موضوعات مرتبط با نور و امواج الکترومغناطیس می باشد. سوالات و آموخته های خود در مورد نور را در این تاپیک مطرح نمایید.
    با تشکر و سپاس فراوان.

طبق معمول اولین سوال رو خودم می پرسم. وقتی نور از شیشه رد میشه اصطلاحا شکسته میشه. و این به دلیل تغییر در سرعتش به و جود میاد. چون به دلیل غلظت محیط، سرعتش کم میشه. حالا من می خوام سوال کنم چه عاملی باعث میشه که نور بعد از خروج از شیشه دوباره به همون سرعت قبلی برسه؟

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

فکر کنم اگه درست متوجه شده باشم سوالتون اینه که نوری که با سرعت خودش میاد،به شیشه میخوره و سرعتش کم میشه،چرا وقتی از اونور شیشه میاد بیرون بازم سرعتش به اندازه سرعت نوره؟
    خوب من هم گفتم چیزی که درون شیشه تغییر میکند تعداد فوتون هاست،نه انرژی آنهاو فوتون های باقیمانده با همان انرژی و سرعت به حرکت ادامه می دهند.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

3. 2 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

آزمایش هایی که انجام شد این چالش موج- ذره رو بوجود آورد.
    این ماهیت موج-ذره فقط برای نور تعریف نمی شود،بلکه برای ذرات نیز تعریف می شود،یعنی ذرات هم خاصیت موجی دارند.
    اما خاصیت موجی ذرات بستگی به ابعاد ذره دارد ،که همانطور که دوستمون گفتن توی دنیای کوانتومی این اتفاق میفته.
    در واقع با فرمولی به نام دوبروی ،این دو خاصیت به هم مربوط میشوند،و بیان می کند که هر ذره ای که حرکت داشته باشد،طول موج دارد.تکانه(خاصیت ذره ای)و طول موج(خاصیت موجی).و همچنین هر چه ابعاد ذره بزرگتر بشه این خاصیت موجی کمتر نمود پیدا می کنه.
    مثلا یه خودکار رو در نظر بگیرید،مسلما وقتی باهاش می نویسیم،چون تکانه داره،باید طول موج داشته باشه،ولی چون ابعادش بزرگه ما اون طول موج رو دریافت نمی کنیم،اگه در یافت می کردیم،دیوانه می شدیم:xd:
    ویا وقتی نور خورشید به ما می رسد طبق اصل دوبروی چون تکانه دارد،باید ما را به عقب بزند،اما اینچنین نمی شود،زیرا جرم و ابعاد ما بزرگ یا فوتون در حد کوانتومی است.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

5. 8 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط fila نمایش پست ها
    سلام
    در جواب خانم sunrise باید بگم که فک کنم بهتره نظریه موج - ذره بررسی بشه.
    و در جواب geologist باید بگم که نور که تشکیل شده از فوتونه با سرعت سه در ده به توان 8 متر بر پانیه(سرعت نور) حرکت میکنه،فرض می کنیم که با مثلا 100 تا فوتون به سمت شیشه میاد،وقتی به شیشه بر خورد میکنه،مسلما تعدادی از فوتون ها در شیشه گیر میوفتن،و از تعدادشون کم میشه و شدت نور کاهش پیدا می کنه و مثلا 70 تا فوتون می مونه که همون سرعت قبلی رو دارن.(این سوال رو استاد اپتیکمون سر کلاس پرسید.)
    اینکه گیر میافتند چه بلایی سرشون میاد مثلا کامپتون یا فتو الکتریک یا ....اصلا برپایه ی ویژگی موجی یا ذره ای؟

7. 4 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334

آزمایش هایی که انجام شد این چالش موج- ذره رو بوجود آورد.
    این ماهیت موج-ذره فقط برای نور تعریف نمی شود،بلکه برای ذرات نیز تعریف می شود،یعنی ذرات هم خاصیت موجی دارند.
    اما خاصیت موجی ذرات بستگی به ابعاد ذره دارد ،که همانطور که دوستمون گفتن توی دنیای کوانتومی این اتفاق میفته.
    در واقع با فرمولی به نام دوبروی ،این دو خاصیت به هم مربوط میشوند،و بیان می کند که هر ذره ای که حرکت داشته باشد،طول موج دارد.تکانه(خاصیت ذره ای)و طول موج(خاصیت موجی).و همچنین هر چه ابعاد ذره بزرگتر بشه این خاصیت موجی کمتر نمود پیدا می کنه.
    مثلا یه خودکار رو در نظر بگیرید،مسلما وقتی باهاش می نویسیم،چون تکانه داره،باید طول موج داشته باشه،ولی چون ابعادش بزرگه ما اون طول موج رو دریافت نمی کنیم،اگه در یافت می کردیم،دیوانه می شدیم:xd:
    ویا وقتی نور خورشید به ما می رسد طبق اصل دوبروی چون تکانه دارد،باید ما را به عقب بزند،اما اینچنین نمی شود،زیرا جرم و ابعاد ما بزرگ یا فوتون در حد کوانتومی است.
    نقل قول نوشته اصلی توسط sunrise نمایش پست ها
    نه بابا/ کاملا سوالم فیزیکیه! اصلا وارد فلسفه نشید تو رو خدا

لطفا یه کم بیشتر توضیح بدید...
    شما ابتدائا فرض کردید نور ذره است: چگونه ذره ای همزمان میتواند هم خاصیت موجی داشته باشد و هم خاصیت ذره سخت است.

سوالم این نیست که نور فقط ذره است یا فقط موج!
    بذارید این طوری بپرسم که چه طور میشه این ماهیت دو گانه رو برای نور اثبات کرد؟؟
    اگر ذره است چرا؟؟ اگر موج هست چرا؟؟ اگر هر دو هست چرا؟؟
    فکر میکنم fila دقیقا پاسخ این سوال را آشکار کردند. در رابطه ی دوبروی به دلیل ناچیز بودن ثابت پلانگ طول موج این اجسام بسیار ناچیز هستند.

به نظر من عجیب ترین موضوع در این دنیا نور است. البته منظورم از نور محدوده طیف مرئی نیست بلکه امواج الکترومغناطیس است. بنده به شخصه هرچه بیشتر در مورد نور می خوانم بیشتر با تناقض مواجه می شوم. و همانطور که گفتم یکی از بزرگترین مشکلات در شناخت سرشت نور همین ماهیت دوگانه آن بوده که وجود دارد اما قابل درک نیست. برای مثال برای بنده هنوز قضیه گربه شرودینگر قابل هضم نیست. یا درک رفتار پدیده ها در مقیاسی نزدیک به سرعت نور.

اما امید وارم تمامی دوستانی که به این مباحث علاقه دارند کمک کنند تا در این تاپیک همگی با ساده توضیح دادن سرشت و ماهیت نور باعث بالا بردن اطلاغات یکدیگر شویم.
    باز هم میگم نور پدیده ای بسیار بسیار عجیبه و میشه باهاش نظریات جالب زیادی مطرح کرد.
    امضای ایشان

9. 10 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

نور

نقل قول نوشته اصلی توسط geologist نمایش پست ها
    سلام
    هدف از ایجاد این تاپیک بحث پیرامون تمامی موضوعات مرتبط با نور و امواج الکترومغناطیس می باشد. سوالات و آموخته های خود در مورد نور را در این تاپیک مطرح نمایید.
    با تشکر و سپاس فراوان.

طبق معمول اولین سوال رو خودم می پرسم. وقتی نور از شیشه رد میشه اصطلاحا شکسته میشه. و این به دلیل تغییر در سرعتش به و جود میاد. چون به دلیل غلظت محیط، سرعتش کم میشه. حالا من می خوام سوال کنم چه عاملی باعث میشه که نور بعد از خروج از شیشه دوباره به همون سرعت قبلی برسه؟
    اصلا سوال من اينه كه ما از كجا ميدونيم كه نور پس از خروج از شيشه به همان سرعت اوليه اش باز مي گردد!؟
    شايد سرعتش كم شده و ما نفهميديم؟
    ما از كجا سرعت نور را اندازه گيري كرديم؟
    چرا بيشتر از سرعت نور در عالم وجود ندارد؟(مثل: چرا كمتر از -٢٧٣ سانتي گراد نداريم؟)
    سوالاتيست كه جواباشونو نميدونم! ، هر كسي ميدونه بگه!
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

11. 4 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

همون طور كه دوستان هم اشاره كردن نور يك موج الكترو مغناطيسه ... يعني براي انتشار احتياجي به محيط مادي نداره ... حتي در شرايط خلا هم منتشر ميشه . پس محيطي كه نور در اون منتشر ميشه هيچ اختلالي در سرعت نور ايجاد نمي كنه . فقط با ورود به محيطي كه ضريب شكست بيشتري داره (مثه شيشه) سرعتش كمي، كم ميشه.

(بر حسب علاقه ام يه نظركي دادم...منتظر نظراي ديگر صاحب نظرا هستم.)
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

13. 4 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334

نقل قول نوشته اصلی توسط شايان سليم شهشهانى نمایش پست ها
    اصلا سوال من اينه كه ما از كجا ميدونيم كه نور پس از خروج از شيشه به همان سرعت اوليه اش باز مي گردد!؟
    شايد سرعتش كم شده و ما نفهميديم؟
    ما از كجا سرعت نور را اندازه گيري كرديم؟
    چرا بيشتر از سرعت نور در عالم وجود ندارد؟(مثل: چرا كمتر از -٢٧٣ سانتي گراد نداريم؟)
    سوالاتيست كه جواباشونو نميدونم! ، هر كسي ميدونه بگه!
    با سلام
    سعی می کنم تا حد امکان ساده توضیح دهم:
    1- اگر نور با همان سرعت از شیشه خارج شود ( سرعت کم شده ) پس هنگام خروج از لبه شیشه با همان زاویه ای که در شیشه منتشر شده خارج می شود. که عملا چنین نیست. و تغییر زاویه پرتو نور هنگام خروج از شیشه به حالت قبل از ورود حکایت از افزایش سرعت دارد.
    2- زیرا طبق رابطه ی معروف e=mc^2 در سرعت هایی نزدیک به نور ماده تمامآ به انرژی تبدیل خواهد شد.
    3- در دمای 273- تقریبا جنبش مولکولها صفر می شود و فاصله بین مولکولها به حد بحرانی میرسد.
    امضای ایشان

15. 8 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334

نقل قول نوشته اصلی توسط setare kocholo نمایش پست ها
    محيطي كه نور در اون منتشر ميشه هيچ اختلالي در سرعت نور ايجاد نمي كنه .

هستم.
    در حقیقت نور بر خلاف صوت برای انتشار نیاز به محیط مادی نداره. اما محیط دقیقا روی سرعت نور تاثیر میزاره. سرعت 300 هزار کیلومتر بر ثانیه (البته حدودآ ) مربوط به محیط خلا می باشد و سرعت نور در هوا کمی کمتر از 300 هزار کیلومتر در ثانیه است.
    ویرایش توسط geologist : 02-02-2011 در ساعت 06:42 PM دلیل: اشتباه عددی
    امضای ایشان

17. 6 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104

نقل قول نوشته اصلی توسط narges ghalambor نمایش پست ها
    اینکه گیر میافتند چه بلایی سرشون میاد مثلا کامپتون یا فتو الکتریک یا ....اصلا برپایه ی ویژگی موجی یا ذره ای؟
    اینکه گفتید تو کامپتون یا فتو الکتریک کدوم خاصیته،بستگی داره که از چه منظر نگاه کنید،مثلا تو کامپتون،یه نور(موج) میاد و به یه الکترون(ذره) برخورد می کنه و منحرف می شه،می دانید که دو ماهیت متفاوت نمی توانند با هم بر خورد کنند،حالا چرا موج و ذره باهم برخورد کردندو موجی که تکانه اولیش صفره دارای تکانه شده،مشخص می کنه که موج اینجا خاصیت ذره گونه داره.
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش

19. 4 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال
    مباحثي پیرامون شناخت نور         
    اینکه گفتید تو کامپتون یا فتو الکتریک کدوم خاصیته،بستگی داره که از چه منظر نگاه کنید،مثلا تو کامپتون،یه نور(موج) میاد و به یه الکترون(ذره) برخورد می کنه و منحرف می شه،می دانید که دو ماهیت متفاوت نمی توانند با هم بر خورد کنند،حالا چرا موج و ذره باهم برخورد کردندو موجی که تکانه اولیش صفره دارای تکانه شده،مشخص می کنه که موج اینجا خاصیت ذره گونه داره.
    ممنون از پاسخت .ولی اینکه گفته شد گیر میافتند یعنی اینکه برخوردی رخ میده بنابراین اگه آشکارسازی قراربدیم باید چیزی رو ثبت کنه (منظورم اونهایی که در شیشه درگیر شدند)اما چیزی ثبت میشه؟

21. 3 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 12 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع