صفحه 12 از 12 نخستنخست ... 289101112
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 116 , از مجموع 116

موضوع: مباحثي پیرامون شناخت نور

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال

Post مباحثي پیرامون شناخت نور

سلام
    هدف از ایجاد این تاپیک بحث پیرامون تمامی موضوعات مرتبط با نور و امواج الکترومغناطیس می باشد. سوالات و آموخته های خود در مورد نور را در این تاپیک مطرح نمایید.
    با تشکر و سپاس فراوان.

طبق معمول اولین سوال رو خودم می پرسم. وقتی نور از شیشه رد میشه اصطلاحا شکسته میشه. و این به دلیل تغییر در سرعتش به و جود میاد. چون به دلیل غلظت محیط، سرعتش کم میشه. حالا من می خوام سوال کنم چه عاملی باعث میشه که نور بعد از خروج از شیشه دوباره به همون سرعت قبلی برسه؟

2. Top | #111
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط neda vardast نمایش پست ها
    من یه سوال دارم و البته پست های قبلی رو نخوندم و صد البته که جای دیگه ای برای مطرح کردنش سراغ نداشتم..........
    این موضوع یک بار مطرح شد و من خیلی گشتم تا براش جواب قانع کننده ای پیدا کنم که نشد.و اون اینه که اگر ما دو الکترون داشته باشیم تو یه اوربیتال بیایم جهت حرکت یکی از اونها به دور خودش رو تغییر بدیم الکترون دیگه باسرعتی که بیش از سرعت نوره می چرخه و جهت حرکت خودش رو عوض میکنه آیا این گفته درسته؟اگر نه چرا؟و اگر درسته لطفا توضیح بدین
    خیلی ممنون از احسان خان بابت پاسخشون

این موضوع که اگر دوتا الکترون در یک سیستم داشته باشیم به محض تغییر اسپین یکی , اون یکی عوض میشه , گویا درست هست .
    حتی اگر از هم فاصله هم داشته باشند , چون این یک جور اطلاعات محسوب میشه ,دیگه سرعت نور خیلی مهم نیست و این موضوع میتونه با سرعت بیش از نور جابه جا بشه و در واقع این یکی از پارادوکسهای اینشتین محسوب میشه....

البته من فکر نکنم الکترون از اوربیتال بره بیرون بلکه تغییر اسپین احتمالا میده...چون ما برای اعمال این تغییر اسپین شرایط کل سیستم رو ممکنه تحت تاثیر قرار بدیم واون یکی هم تغییر اسپین بده
    فقط یک نکته: اسپین برای ذرات یک موضوعی که ما فقط یک تصور ازش داریم نه اینکه حقیقتش رو بدونیم

3. 8 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8478
    تشکر شده 37 بار در 7 ارسال

از هر دوی شما بینهایت ممنونم که کمکم کردین و من هم دقیقا منظورم تغییر اسپین بود. میشه به من بگین که این موضوع رو از چه منبعی میشه پیگیری کرد؟ متشکرم
    امضای ایشان
    این چرخ فلک که ما در او حیرانیم/فانوس خیال از او مثالی دانیم
    خورشید چراغدان و عالم فانوس/ما چون صوریم کاندر او حیرانیم

5. 3 کاربر مقابل از neda vardast عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7498
    تشکر شده 71 بار در 20 ارسال

در آزمایش دو شکاف اگر قبل از اینکه فوتون به دهانه شکاف ها برسه یکی از شکاف ها بسته بشه چه اتفاقی می افته؟

7. 4 کاربر مقابل از Khoofo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Khoofo نمایش پست ها
    در آزمایش دو شکاف اگر قبل از اینکه فوتون به دهانه شکاف ها برسه یکی از شکاف ها بسته بشه چه اتفاقی می افته؟
    پراشِ تک شکاف اتفاق می‌افته، البته طرحِ تداخل رو همچنان می‌شه داشت امادیدنِ طرحِ تداخل یا ندیدنش به طولِ موج و ابعادِ پرده بستگی داره.

این شکل مقایسه ی پراشِ تکشکاف و دو شکاف هستش، نقطه چین پراشِ تکشافه اما پیوسته پراشِ دو شکاف هستش.

نقل قول نوشته اصلی توسط neda vardast نمایش پست ها
    از هر دوی شما بینهایت ممنونم که کمکم کردین و من هم دقیقا منظورم تغییر اسپین بود. میشه به من بگین که این موضوع رو از چه منبعی میشه پیگیری کرد؟ متشکرم
    نمی‌دونم اما اصولا کتابای مکانیک کوانتمی باید بررسیش کرده باشن
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

9. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

تعداد فوتون هایی که از یک جسم به ما چشم میرسه با چه مکانیسمی روی تشخیص فاصله جسم ازمون تاثیر میذاره؟!

چند وقت پیش این نطریه از امام صادق در باره نور خوندم که برام جالب بود:

http://www.hupaa.com/Data/pdf/P00173.pdf

حالا سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا تعداد فوتون هایی که از جسم به چشممون میرسه تو درک ما از فاصله جسم ازمون تاثیر میذاره؟
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

11. 6 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

مباحثي پیرامون شناخت نور         
    نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    تعداد فوتون هایی که از یک جسم به ما چشم میرسه با چه مکانیسمی روی تشخیص فاصله جسم ازمون تاثیر میذاره؟!

چند وقت پیش این نطریه از امام صادق در باره نور خوندم که برام جالب بود:

http://www.hupaa.com/Data/pdf/P00173.pdf

حالا سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا تعداد فوتون هایی که از جسم به چشممون میرسه تو درک ما از فاصله جسم ازمون تاثیر میذاره؟
    تعداد فوتونها مستقیما تاثیری روی این حسِ فاصله نداره، چیزی که مستقیما تاثیر داره اندازه ی زاویه ای هستش که ما از جسم می‌بینیم، در واقع تسکلوپ غیر از این که تعداد فوتونهای دریافتی رو افزایش می‌ده (با افزایشِ توانِ گرد‌آوری نور) با یک بزرگنمایی زاویه ای، تصویر رو درشتتر از اون چیزی که هست هم نشون میده، واقعیت اینه که شما می‌تونید از دو عدسی استفاده کنید که تصویرِ روشنتر اما کوچکتر (و در نتیجه دورتری ) از جسم رو ارائه می‌ده.

اما صرفِ نظر از اینها خودِ متن برای من جالب بود که طرف با چه اعتقادی این متن رو نوشته؟! ما شیعیان معتقدیم امامِ معصوم به صورتِ لدنی عالمه و توجه به این که ولی‌الله اعظم هستند و بر همه ی کائنات ولایت دارند طبیعتا از همه ی عالم هم خبر دارند و خبرِ درست هم دارند، اما توی جای‌جای متن لفظِ «نظریه» به کار برده شده که اعتبارِ بحث رو بسیار پایین میاره، ثانیا از دریافتنِ امام صادق (ع) حرف میزنه که اینم در نوعِ خودش جالبه چون با بحثهای ولایی سازگار نیست که بگیم امام صادق (ع) نشسته فکر کرده و اینا رو پیدا کرده.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

13. 4 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 12 نخستنخست ... 289101112

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع