صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 107

موضوع: آنچه را می بینیم ، بکشیم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

آنچه را می بینیم ، بکشیم

یک تمرین معروفی در پایان دوره های آموزش نجومی هست که افراد را پشت تلسکوپ می برند و ماه را به آن ها نشان می دهند و می گویند: حالا تصویر ماه و گودال هایش را که از پشت تلسکوپ دیدید،روی کاغذ بکشید.
    به این کار کشیدن sketch گفته می شود که اگر اشتباه نکنم در فارسی معنی کشیدن طرح یا یک همچین چیزی می دهد
    البته این کار را برای رسم اجرام دیگری که از پشت تلسکوپ نمایان است هم انجام می دهند. مثلا رسم سحابی ها، حلقه های زحل، نحوه قرارگیری اقمار مشتری و ... .
    من خودم به جز ماه آن هم در سال های گذشته sketch دیگری نکشیده ام اما انجام چنین کاری به نظر جالب می آید.
    حال از دوستان خواهش میکنم با پاسخ به سوالات زیر بحث sketch کشیدن را پیش ببرند.

1- این کار چه فایده ای دارد؟ وقتی این همه اطلس و نرم افزار هست چه کاریه حالا sketch بکشیم؟
    2- اصلا نحوه کشیدن sketch چگونه است؟ آیا اصول و قوانین خاصی دارد؟
    3- آیا برای کشیدن sketch باید نقاشیمان خوب باشد!؟
    4- آیا جایی برای انتشار طرح های رسم شده توسط افراد هست یا باید آن ها را در دفترچه خاطراتمان نگه داریم؟ اگر جایی نیست خوب چرا طرح های خودمان را اینجا منتشر نکنیم؟
    5- از چه چیزهایی اصلا می توان sketch کشید؟
    6- آیا میشود باهم قرار بگذاریم و در طی یک مدت مشخص از یک چیز خاص sketch بکشیم و آن ها را اینجا به نمایش بگذاریم؟
    7- ...
    ...

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61

یک نمونه sketch از ماه گرفتگی

ویرایش توسط Setare KOchOlO : 02-23-2011 در ساعت 11:58 PM دلیل: تصوير
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

3. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    454
    تشکر شده 197 بار در 26 ارسال

دليل نقاشي كشيدن ما چيه؟
    ما كه همه چيز رو مي تونيم ببينيم ديگه چرا بكشيم؟
    به نظر من بزرگترين دليلي كه وجود داره اينه كه ما در حين كشيدن و رسم به جزئياتي دقت مي كنيم كه ممكنه در نگاه كردن هيچ توجهي به آن نكنيم و از كنارش بگذريم
    در اين رسمها اونقدر ريز بين مي شيم كه ممكنه حتي چيز جديدي كشف بشه
    در ضمن ما هميشه رسم هاي خودمون رو به خاطر داريم و خيلي دير از حافظه ي تصويري ما پاك ميشه
    يادگيري همراه با تثبيت آن در ذهن
    در ضمن ممكنه به همراه خانواده در مسافرت به سر ببرد و امکان این که تجهیزات عکاسی را نیز با خود به همراه داشته باشد وجود نداشته باشه. بنابراین مي توان متوسل به همان کاری شد که منجمان قدیم مثل گاليله انجام می دادند. یعنی کشیدن یک طرح و نقش ساده از آن چه که می دید.
    مهمتر از همه نقاشي آدم خوب مي شه
    ویرایش توسط parisa : 02-01-2011 در ساعت 07:18 PM
    امضای ایشان
    آن جا که عشق فرمان می دهد محال سر تسلیم فرو می آرد (شريعتي)

4. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

در کلاس های نقاشی هم از اسکچ ، اسکیس و راندو استفاده می شه. هم در هنرستان ها ، هم آموزشگاه ها و هم در دانشگاه.دانشجویان معماری هم باید اسکچ و راندو بزنن.

اسکچ طرح اولیه است که معمولا با یه مداد یا زغال انجام میشه ( تک رنگه!)

مرحله تکمیلی اسکچ راندو هست که در اون از رنگ هم استفاده می شه. و جزییات بیشتری نمایش داده می شه.

اسکچ یه طرح کلی از شی هست که در اون یاد می گیریم کلیت رو نگاه کنیم. در مراحل اولیه طراحی معمولا

استاد از هنرجو می خواد که اسکچ همون چیزی رو که می بینه بکشه ولی بعد ها که حرفه ای شدی می تونی

خلاقیت خودت رو هم داخل کنی .

من اسکچ های مختلف از اتاقم رو دارم .
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

5. 24 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #5
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

سحابي جبار ، بالكن خونمون ، با بزرگنمايي 65 ، تقريبا يك سال پيش

ویرایش توسط m.aryayi : 02-02-2011 در ساعت 05:10 PM

7. Top | #6
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    367
    تشکر شده 1,202 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بنیادی نمایش پست ها
    در کلاس های نقاشی هم از اسکچ ، اسکیس و راندو استفاده می شه. هم در هنرستان ها ، هم آموزشگاه ها و هم در دانشگاه.دانشجویان معماری هم باید اسکچ و راندو بزنن.

اسکچ طرح اولیه است که معمولا با یه مداد یا زغال انجام میشه ( تک رنگه!)

مرحله تکمیلی اسکچ راندو هست که در اون از رنگ هم استفاده می شه. و جزییات بیشتری نمایش داده می شه.

اسکچ یه طرح کلی از شی هست که در اون یاد می گیریم کلیت رو نگاه کنیم. در مراحل اولیه طراحی معمولا

استاد از هنرجو می خواد که اسکچ همون چیزی رو که می بینه بکشه ولی بعد ها که حرفه ای شدی می تونی

خلاقیت خودت رو هم داخل کنی .

من اسکچ های مختلف از اتاقم رو دارم .
    نقل قول نوشته اصلی توسط moha نمایش پست ها
    یک تمرین معروفی در پایان دوره های آموزش نجومی هست که افراد را پشت تلسکوپ می برند و ماه را به آن ها نشان می دهند و می گویند: حالا تصویر ماه و گودال هایش را که از پشت تلسکوپ دیدید،روی کاغذ بکشید.
    به این کار کشیدن sketch گفته می شود که اگر اشتباه نکنم در فارسی معنی کشیدن طرح یا یک همچین چیزی می دهد
    البته این کار را برای رسم اجرام دیگری که از پشت تلسکوپ نمایان است هم انجام می دهند. مثلا رسم سحابی ها، حلقه های زحل، نحوه قرارگیری اقمار مشتری و ... .
    من خودم به جز ماه آن هم در سال های گذشته sketch دیگری نکشیده ام اما انجام چنین کاری به نظر جالب می آید.
    حال از دوستان خواهش میکنم با پاسخ به سوالات زیر بحث sketch کشیدن را پیش ببرند.

1- این کار چه فایده ای دارد؟ وقتی این همه اطلس و نرم افزار هست چه کاریه حالا sketch بکشیم؟
    2- اصلا نحوه کشیدن sketch چگونه است؟ آیا اصول و قوانین خاصی دارد؟
    3- آیا برای کشیدن sketch باید نقاشیمان خوب باشد!؟
    4- آیا جایی برای انتشار طرح های رسم شده توسط افراد هست یا باید آن ها را در دفترچه خاطراتمان نگه داریم؟ اگر جایی نیست خوب چرا طرح های خودمان را اینجا منتشر نکنیم؟
    5- از چه چیزهایی اصلا می توان sketch کشید؟
    6- آیا میشود باهم قرار بگذاریم و در طی یک مدت مشخص از یک چیز خاص sketch بکشیم و آن ها را اینجا به نمایش بگذاریم؟
    7- ...
    ...
    تفاوت اسکچ و اسکیس در اینه که اسکچ زائیده ی تخیل که به صورت کلی کشیده میشه ولی اسکیس( یادداشت های تصویری) نوعی طرح سریع از واقعیت که این تصاویر بدون نمایش جزئیات هم ارزش زیادی دارند... چون ماه زائیده ی تخیل نیست و ما پیش طرحی در ذهنمون داریم اسکیس محسوب میشه...
    اصول خاصی هم نداره فقط کافیه به تصویر دقت کنیم چیزی که دیدیم رو سریع بکشیم و زیاد وارد جزئیات (بافت و سایه و... ) نشیم و فقط با استفاده از ارزش خطی (تغییر دادن حالت خطوط) حجم رو نشون بدیم و هرچه قدرت کشیدن خطوط بیشتر باشه طرح خوبی به دست میاد
    ویرایش توسط tahoo : 02-01-2011 در ساعت 11:40 PM
    امضای ایشان
    حوض نقاشی تان پر ماهی باد

8. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61

نقل قول نوشته اصلی توسط tahoo نمایش پست ها
    تفاوت اسکچ و اسکیس در اینه که اسکچ زائیده ی تخیل که به صورت کلی کشیده میشه ولی اسکیس( یادداشت های تصویری) نوعی طرح سریع از واقعیت که و این تصاویر بدون نمایش جزئیات هم ارزش زیادی دارند... چون ماه زائیده ی تخیل نیست و ما پیش طرحی در ذهنمون داریم اسکیس محسوب میشه...
    اصول خاصی هم نداره فقط کافیه به تصویر دقت کنیم چیزی که دیدیم رو سریع بکشیم و زیاد وارد جزئیات (بافت و سایه و... ) نشیم و فقط با استفاده از ارزش خطی (تغییر دادن حالت خطوط) حجم رو نشون بدیم و هرچه قدرت کشیدن خطوط بیشتر باشه طرح خوبی به دست میاد
    شرمنده من یکم گیج شدم !!
    الان در این لینک ،زیر عکس نوشته است :
    Galileo Galilei made these sketches after discovering four moons orbiting Jupiter in January 1610.

الان این اقمار که زاییده تخیل نیستند پس باید بشوند اسکیس، اما اینجا نوشته اسکچ؟!
    این چه جوریه قضیش؟
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

9. 18 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    367
    تشکر شده 1,202 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط tahoo نمایش پست ها
    تفاوت اسکچ و اسکیس در اینه که اسکچ زائیده ی تخیل که به صورت کلی کشیده میشه ولی اسکیس( یادداشت های تصویری) نوعی طرح سریع از واقعیت که این تصاویر بدون نمایش جزئیات هم ارزش زیادی دارند... چون ماه زائیده ی تخیل نیست و ما پیش طرحی در ذهنمون داریم اسکیس محسوب میشه...
    نقل قول نوشته اصلی توسط moha نمایش پست ها
    شرمنده من یکم گیج شدم !!
    الان در این لینک ،زیر عکس نوشته است :
    Galileo galilei made these sketches after discovering four moons orbiting jupiter in january 1610.

الان این اقمار که زاییده تخیل نیستند پس باید بشوند اسکیس، اما اینجا نوشته اسکچ؟!
    این چه جوریه قضیش؟
    چون ستاره در واقعیت این شکلی نیست به این تصویر اسکچ میگن...
    امضای ایشان
    حوض نقاشی تان پر ماهی باد

11. 20 کاربر مقابل از tahoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

این سایت رو در باشگاه نجوم بهمن ماه (یعنی امروز) معرفی کردن:

Astronomy Sketch of the Day
    شما هم میتونید طرح های خودتون رو با نوشتن مشخصات لازم برای این سایت ارسال کنید تا در صورت تایید، نمایش داده بشه!

در قسمت گالری این سایت هم میتونید طرح های دیگران رو مشاهده کنید...
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

13. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61

آنچه را  می بینیم ، بکشیم         
    فکر نمی کردم این طرح ها در جهان این گونه طرفدار داشته باشد.
    لازم شد مام دست به کار شیم.
    یک سوال
    از لکه های خورشیدی هم میشه اسکیس کشید؟
    (الان فکر کنم لکه های خورشیدی اسکیس میشه / شایدم اسکیج بشه / باز قاطی کرذم این دوتارو)
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

14. 11 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 11 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع