صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 107

موضوع: آنچه را می بینیم ، بکشیم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

آنچه را می بینیم ، بکشیم

یک تمرین معروفی در پایان دوره های آموزش نجومی هست که افراد را پشت تلسکوپ می برند و ماه را به آن ها نشان می دهند و می گویند: حالا تصویر ماه و گودال هایش را که از پشت تلسکوپ دیدید،روی کاغذ بکشید.
    به این کار کشیدن sketch گفته می شود که اگر اشتباه نکنم در فارسی معنی کشیدن طرح یا یک همچین چیزی می دهد
    البته این کار را برای رسم اجرام دیگری که از پشت تلسکوپ نمایان است هم انجام می دهند. مثلا رسم سحابی ها، حلقه های زحل، نحوه قرارگیری اقمار مشتری و ... .
    من خودم به جز ماه آن هم در سال های گذشته sketch دیگری نکشیده ام اما انجام چنین کاری به نظر جالب می آید.
    حال از دوستان خواهش میکنم با پاسخ به سوالات زیر بحث sketch کشیدن را پیش ببرند.

1- این کار چه فایده ای دارد؟ وقتی این همه اطلس و نرم افزار هست چه کاریه حالا sketch بکشیم؟
    2- اصلا نحوه کشیدن sketch چگونه است؟ آیا اصول و قوانین خاصی دارد؟
    3- آیا برای کشیدن sketch باید نقاشیمان خوب باشد!؟
    4- آیا جایی برای انتشار طرح های رسم شده توسط افراد هست یا باید آن ها را در دفترچه خاطراتمان نگه داریم؟ اگر جایی نیست خوب چرا طرح های خودمان را اینجا منتشر نکنیم؟
    5- از چه چیزهایی اصلا می توان sketch کشید؟
    6- آیا میشود باهم قرار بگذاریم و در طی یک مدت مشخص از یک چیز خاص sketch بکشیم و آن ها را اینجا به نمایش بگذاریم؟
    7- ...
    ...

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    386
    تشکر شده 8,391 بار در 879 ارسال

stargazer عزیز و سایر دوستانی که در رصد اخیر (یزد) بودن و اسکچ زدن و همین طور karimisss عزیز که تجربه اسکچینگ در رصد صوفی آباد رو دارن!

لطفا طرحاتون رو اینجا شر کنید و تجربیاتتون رو بنویسید تا ما و dahr گرامی هم مستفیض بشیم

--------
    در راستای موج فرومی اخیر " bolding " منم نوشته ام رو بلد کردم
    ویرایش توسط Sunrise : 08-24-2011 در ساعت 04:00 PM
    امضای ایشان
    ... جان تو بندری است، جای ورود نور، جای صدور نور ...

3. 11 کاربر مقابل از Sunrise عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

«Astronomical Sketching»

نقل قول نوشته اصلی توسط dahr نمایش پست ها
    سلام یه همه
    من می خواستم یه اسکچ دقیق از ماه بکشم اگر کسی اطلاعی داره میخواستم قدم به قدر کار که چگونه باید شروع به کشیدن کرد چه نوع قلم و کاغذی نیاز هستش چه نوع تکنیکی در این کار استفاده میشود رو به طور کامل ینویسه خیلی ممنون میشم چون من به اسکچ کشید خیلی علاقه دارم و نحوه صحیح کار رو نمیدونم.
    سلام دوست عزیز!
    بهترین چیز برای کشیدن طرح از ماه این کتاب هست. به دلیل این که حجم خود کتاب 57 مگابایت بود، مجبور شدم فقط قسمت ماه رو برای شما آپلود کنم، البته کیفیتش رو هم خیلی کاهش دادم. ولی مطمئنم به درد می خوره.
    کتاب، حقیقتاً کتاب قوی و دوست داشتنی هست و کاملاً عملی هست.
    این کتاب، کتابی با عنوان «Astronomical Sketching» هست. به همه توصیه می کنم اون رو دانلود کنید.
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

5. 12 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

یک پشنهاد خوب!

دوست عزیز یک پیشنهادی به ذهنم رسید که دیدم بسیار خوب است! در کتاب های پاتریک مور به شدت دیده می شود که تصاویر نجومی اینترنتی نیستند و یک عکاس آماتور آن را گفته است و به نام خود عکاس ثبت می شود. به همین منظور به نظرم رسید که در کتاب «ستاره شناسی مثل آب خوردن» که یک فصل برای طراحی نجومی اختصاص داده شده که قصد داریم از طرح دوستان به نام خودشان استفاده کنیم!
    برای این کار طرح خود اگر می خواهید شیر کنید در همین قسمت و لینک آن را به من پیام خصوصی یا ایمیل (p.bahrampoor@nightsky.ws) کنید و یا اگر تمایلی ندارید که قبل از چاپ کسی آن را ببیند، فقط به خود من ایمیل کنید و این نکته را متذکر شوید.
    برای توضیحات بیشتر به تاپیک کتاب مراجعه کنید تا بحث اینجا منحرف نشود. (اینجا کلیک کنید)
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

7. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

[
    نقل قول نوشته اصلی توسط Sunrise نمایش پست ها
    stargazer عزیز و سایر دوستانی که در رصد اخیر (یزد) بودن و اسکچ زدن و همین طور karimisss عزیز که تجربه اسکچینگ در رصد صوفی آباد رو دارن!

لطفا طرحاتون رو اینجا شر کنید و تجربیاتتون رو بنویسید تا ما و dahr گرامی هم مستفیض بشیم
    اینم اسکچهای هنرمندانه بنده در رصد اخیر
    ببخشید اگه زیاد خوب نیستن تجربه های اولمه دیگه

راستش من تخصصی و حرفه ای نیست کارم وسایلم هم معمولی بوده، کاغذ سفید A4 (که البته اینا فرم آماده باشگاه نجوم تهران بودن)،
    اتود معمولی و بعدش هم سعی کردم با دست محوش کنم تصویر هاله ها رو، همین
    ویرایش توسط stargazer : 08-24-2011 در ساعت 09:48 PM دلیل: توضیح وسایل مورد استفاده :دی
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

9. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

ممنون از stargazer عزیز اسکچ هاتون خیلی خوب بود فقط اگه به جای محو کردن هاله از محو کن استفاده می کردید(ابزار خاصی هم نیست فراوان موجود استبهتر می شد چون دست رنگ مداد رو پاک می کنه و بعضی جاها هم اون حالتی که محو کن می ده رو نمی تونه ایجاد کنه البته بعضی جاها هم نباید زیاد محو کرد!

10. 8 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

stargazer عزیز اسکیچات خیلی خیلی خوبه از نظر من .
    اینم اولین اسکیچای رسمی من . نمیدونم چرا قسمت نمیشه پستشون کنم .

هاله کهکشان اینو بعدا درست کردم .

امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

12. 11 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

اسکچ از ماه

تشکر از جناب بهرام پور به خاطر اپلود Astronomical Sketching !

در ابتدا بگویم من تجربه ی اسکچ از ماه را ندارم ولی به خاطر اینکه قراره به زودی!پیدا کنم سعی کردم اطلاعات کسب کنم!(البته بیشترش رو از خودم گفتم و چیزهایی که کلا از نقاشی می دونم زیاد موثق نیست!!)
    در اسکچ کشیدن از ماه انتخاب زمان مهم است مثلا در ماه بدر هم به خاطر نور زیاد ماه و هم به خاطر مشخص نبودن جزئیات زیاد جالب نیست همون طور که موقع رصد هم زیاد مناسب نیست وقتی هم که هلال بسیار باریک است خیلی زود ماه غروب می کند و فرصت کشیدن کمتر است به همین خاطر به نظر من بهترین وقت شب 5,6 است!چون فکر میکنم تربیع کار زیادی ببره!اگر اطلاعی در مورد بهترین زمان دارید بگید لطفا!

ماه هنر سایه روشن زدن است یعنی که باید بتوانید سایه روشن های متفاوتی ایجاد کنید قبل از انجام اسکچ می توانید روی یک کاغذ تمرین کنید مثلا 5 تا سایه روشن متفاوت(مثلا از تیره به روشن)(هم می تونید از مدادهای b مختلف استفاده کنید یا اینکه از یک مداد ولی فشار دست تغییر کنه که راحتتر هم هست ضمنا از محو کن هم برای یک دست کردن بعضی ازقسمت ها و یا حتی ایجاد تضاد مخصوصا قسمت های تاریک استفاده کنید) کنار هم که تفاوتشون مشخص بشه.گودال ها نقش خیلی مهمی رو به خاطر زیبایی که دارند ایفا می کنند(خیلی اوقات هم فقط از یک گودال اسکچ می کشند که مراحل در Astronomical Sketching امده.)که این جا سایه روشن اهمیت زیادی پیدا می کنه لبه ی گودالهایی که نور بهشون نتابیده باید تیره ترین رنگ و همین طور که جلوتر میایم کم رنگ تر بشه البته نباید خیلی یه دست باشه!البته اگه بخوایم قرص کلی ماه رو بکشیم که اکثر گودال ها جزئیاتشون خیلی مشخص نیست!
    البته چون تجربه ندارم(که بسیار مهم است) مطالبم ناقص وناکافی اند عذر خواهی می کنم.
    یک مطلب با عنوان طراحی از ماه در شماره ی 198 مجله نجوم هم بسیار مفید است!!

14. 9 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    تشکر از جناب بهرام پور به خاطر اپلود Astronomical Sketching !

در ابتدا بگویم من تجربه ی اسکچ از ماه را ندارم ولی به خاطر اینکه قراره به زودی!پیدا کنم سعی کردم اطلاعات کسب کنم!(البته بیشترش رو از خودم گفتم و چیزهایی که کلا از نقاشی می دونم زیاد موثق نیست!!)
    در اسکچ کشیدن از ماه انتخاب زمان مهم است مثلا در ماه بدر هم به خاطر نور زیاد ماه و هم به خاطر مشخص نبودن جزئیات زیاد جالب نیست همون طور که موقع رصد هم زیاد مناسب نیست وقتی هم که هلال بسیار باریک است خیلی زود ماه غروب می کند و فرصت کشیدن کمتر است به همین خاطر به نظر من بهترین وقت شب 5,6 است!چون فکر میکنم تربیع کار زیادی ببره!اگر اطلاعی در مورد بهترین زمان دارید بگید لطفا!

ماه هنر سایه روشن زدن است یعنی که باید بتوانید سایه روشن های متفاوتی ایجاد کنید قبل از انجام اسکچ می توانید روی یک کاغذ تمرین کنید مثلا 5 تا سایه روشن متفاوت(مثلا از تیره به روشن)(هم می تونید از مدادهای b مختلف استفاده کنید یا اینکه از یک مداد ولی فشار دست تغییر کنه که راحتتر هم هست ضمنا از محو کن هم برای یک دست کردن بعضی ازقسمت ها و یا حتی ایجاد تضاد مخصوصا قسمت های تاریک استفاده کنید) کنار هم که تفاوتشون مشخص بشه.گودال ها نقش خیلی مهمی رو به خاطر زیبایی که دارند ایفا می کنند(خیلی اوقات هم فقط از یک گودال اسکچ می کشند که مراحل در Astronomical Sketching امده.)که این جا سایه روشن اهمیت زیادی پیدا می کنه لبه ی گودالهایی که نور بهشون نتابیده باید تیره ترین رنگ و همین طور که جلوتر میایم کم رنگ تر بشه البته نباید خیلی یه دست باشه!البته اگه بخوایم قرص کلی ماه رو بکشیم که اکثر گودال ها جزئیاتشون خیلی مشخص نیست!
    البته چون تجربه ندارم(که بسیار مهم است) مطالبم ناقص وناکافی اند عذر خواهی می کنم.
    یک مطلب با عنوان طراحی از ماه در شماره ی 198 مجله نجوم هم بسیار مفید است!!
    در مورد آپلود کتاب خواهش می کنم، وظیفه بود.
    اما در مورد نور زیاد ماه در حالت بدر باید حتماً حتماً یک نکته را خدمت دوستان عرض کنم، زمانی که از ماه بدر را از درون تلسکوپ مشاهده می کنید، بسیار بسیار پرنور خواهد بود به طوری که حتماً برای چشم ضرر خواهد داشت اما در بین منجمان ایرانی به این موضوع توجه کمی می شود. برای این منظور دو راه وجود دارد:
    1. یا از بزرگنمایی زیاد استفاده کنید که نور ماه پخش بشود و به صورت متمرکز به چشم صدمه نزند (بزرگنمایی به اندازه ای باشد که میدان دید از یک سوم درجه کمتر باشد.)
    2. از فیلتر ماه استفاده کنید که نور ماه رو کاهش بدهد.
    رصد ماه بدر ممکن است علی الظاهر مشکلی ایجاد نکند اما در بلند مدت آسیب های زیادی بر روی چشم می گذارد.
    مواظب بهترین سرمایه ای که یک منجم می تواند داشته باشد، یعنی چشمتان باشید.
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

16. 9 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

آندرومدا

خب اينم اسكچ بنده از آندرومدا:
    http://www.pic.iran-forum.ir/images/...htoe3a2k0k.jpg

ویرایش توسط Setare KOchOlO : 08-26-2011 در ساعت 10:17 PM
    امضای ایشان

18. 7 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

آنچه را  می بینیم ، بکشیم         
    نقل قول نوشته اصلی توسط gandom نمایش پست ها
    خب اينم اسكچ بنده از آندرومدا
    سلام
    ببخشید این که نوشتید میدان دید سه درجه فکر می کنم اشتباه تایپی صورت گرفته است. (شاید هم بزرگنمایی اشتباهه)
    بزرگنمایی شما 40 درجه است و اگر می میدان دید 3 درجه باشد، باید fov چشمی شما (میدان دید ظاهری که توسط کارخانه مشخص می شود) بیش از 120 درجه باشد که این امکان پذیر نیست! چون بیشترین fov چشمی هایی که موجود است 95 است.
    ضمناً از طرح شما هم به نظر می رسد که بزرگنمایی شما کمتر از این مقدار باشه که آندرومدا اینقدر کوچولو هست.
    البته ببخشید
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

20. 4 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع