صفحه 4 از 18 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 174

موضوع: آموزش نجوم به کودکان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Post آموزش نجوم به کودکان

هر علمی روش های خاصی برای آموزش دارد و نجوم نیز از این قاعده مستثنی نیست.
    اما آموزش نجوم کودکان بسیار خاصتر از هر چیز دیگری است.
    در این تاپیک قصد داریم موضوعاتی که به اموزش بهتر کودکان و نوجوانان کمک می کند بپردازیم.
    با این جمله بحث را شروع می کنم که:
    در نجوم اعداد و ارقام نقش اساسی دارند و کودکان و نوجوانان(حتی بسیاری از بزرگسالان) درک درستی از این اعداد ندارند. به همین دلیل باید از تمثیل های مناسب استفاده کرد.
    در پست های بعدی به برخی از این مثال ها اشاره خواهم کرد

2. Top | #31
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    94
    تشکر شده 24 بار در 3 ارسال

2 پیشنهاد و 1 آموزش

پیشنهادها:
    1- اگه میشه یه باکس آخرین پستها ، مثل خیلی از فرومهای دیگه، به فروم اضافه کنین
    2- به نظرم بهتره اینجا در مورد چگونه یاد دادن و فهماندن مفاهیم صحبت کنیم (برای بزرگا ، در مورد کودکان) ، نه اینکه به کودکان یاد بدیم چون فکر کنم حداقل سن کاربرا نوجوان باشه که معمولا خودش میتونه از توی کتابها و سایتها مطالب رو بفهمه.

[چگونگی]آموزش:
    چجوری یاد بدیم که فاصله موجب کوچکتر دیده شدن است(چرا خورشید اینقدر کوچک دیده میشود؟)
    اهداف آموزش:
    -درک فاصله ها
    -درک اندازه ها

میتونیم مثلا ته کلاس وایسیم ، به بچه بگیم که به صورت وجب زدن(با دستش) قد مارو جلوی چشمش اندازه بگیره(انگشت شست در راستای پا، انگش سبابه در راستای سر معلم) بعد بدون بهم زدن حالت دست ، بریم جلوش و بگیم که حالا اینکارو بکنه ، اصلا میتونه ؛ حالت دوم اندازه واقعیه که وقتی یه ذره دور میشیم خیلی کوچیک به نظر میرسیم و حالا ببینین که:
    -خورشید با این عظمت چقدر از ما دوره که اینقدری دیده میشه؟
    -یا برعکس : خورشید چقدر بزرگه که با اینهمه دوری هنوز به شکل یه قرص تقریبا گنده دیده میشه؟

راههای دیگه آموزش مثل به چالش کشیدن رو هم بعدا میگم:
    مثلا چنین چیزی: اگه ماه شکلش تغییر نمیکنه و فقط قسمت روشن کم و زیاد میشه ، پس چرا توی روزهایی که ماه کامل نیست ، قسمت خالیش ، سیاه نیست و آبیه و رنگ بقیه جاهای آسمونه؟ پس لابد اون قسمت خالیش وجود نداره و جسم ماه تغییر شکل میده!

من خودم هم البته توی پژوهشسرای شهرمون یه چندباری نجوم تدریس کردم؛ البته برای یاد گرفتن رفته بودم ولی از بس تشکیل نشد و انقدر اصرار کردم و گیر دادم تا آخر مجبور شدم خودم برم تدریس کنم!
    البته هنوز هم برای پسرا که خودم هم باشم تشکیل نشده!
    امضای ایشان
    زمین گهواره بشریت است
    اما
    هیچ کودکی تا ابد در گهواره باقی نمی ماند

3. 9 کاربر مقابل از spourasgari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    15
    تشکر شده 730 بار در 62 ارسال

جناب spourasgari سلام

ورودتون رو به فروم خوش آمد ميگم

در مورد بند اول مطالبتون كه مربوط به نحوه كار و برنامه ريزي فروم هست البته ميتونيد نظرتون رو در بخش " پيشنهادات و انتقادات " فروم مطرح كنيد .

( اين هم لينكش http://forum.avastarco.com/forum/sho...hp?t=21&page=2 تا اونجا درباره اش بحث و تبادل نظر بشه )

ولي اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشم ، باكس آخرين ارسال ها در صفحه اول فروم موجود است و هر تاپيكي كه آخرين پست در اون درج شده باشه ، در اون صفحه بالا تر از بقيه قرار ميگيره

درمورد بقيه مطالب هم ساير دوستان نظر خواهند داد .

موفق باشيد

5. 4 کاربر مقابل از Sharafi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط javadstar76 نمایش پست ها
    ادامه فصل و موضوع:

2- صورت فلکی های دایرة البروجی ( دایره ماه ها ):

شامل 12 صورت اند: حوت ( ماهی ) - حمل ( بز ) - ثور (گاو ) - جوزا ( دو پیکر ) - سرطان ( خرچنگ ) - اسد (شیر ) - سنبله ( خوشه گیسو ) - میزان ( ترازو ) - عقرب ( کژدم ) - قوس ( کمان ) - جدی ( بزماهی ) - دلو ( آبریز ).

که اهمیت آنها و ضرورت شناختشان در این است که ماه و سیارات در این صورت فلکی ها حرکت می کنند و برای پیدا کردنشان و تشخیص آنها در زمینه ستارگان باید این صورت های فلکی را شناخت.

3- مابقی صورت های فلکی:

این صورت فلکی ها متعلق به چهار فصل و مابقی صورتهای فلکی می باشند،یعنی هر یک در فصل خاصی دیده می شوند مثلا صورتهای فلکی مختص فصل تابستان آنهایی هستند که تقریبا ساعت 10 شب درست در بالای سرمان دیده می شوند.

صورتهای فلکی فصل زمستان :جبار - جوزا - ثور - کلب اکبر - کلب اصغر - ارابه ران (شش ضلعی بزرگ زمستانه را تشکیل می دهد ).

صورتهای فلکی فصل بهار:عوا - سمبله - اسد - دب اکبر (چهارضلعی بهاره را تشکیل می دهند)

صورتهای فلکی فصل تابستان:شلیاق - دجاجه - عقاب +(مثلث تابستانه را تشکیل می دهند)

صورت فلکی فصل پاییز:فرس اعظم (مربع بزرگ پاییزه را تشکیل می دهند)

افسانه ی صورتهای فلکی:

افسانه ی دب اکبر:مشهورترین صورت فلکی آسمان است که برابر افسانه ها ، کالیستو با خدای خدایان زئوس ازدواج می کند و هرا همسر اول زئوس خشمگین شده و کالیستو را به یک خرس ماده تبدیل می کند.زئوس کالیستو را به همراه پسرش و برای نجات جانشان به شکل صورتهای فلکی دب اکبر و دب اصغر در آسمان جاودانه می کند.
    افسانه ثور:یکی از مشخص ترین صورتهای فلکی است که در عهد بابلیها هم شناخته شده بود.مصریان باستان در این صورت گاو مقدس(اپیس)را می دیدند که در آغاز سال خورشید را میان شاخهایش می گرفت و به بالای آسمان می برد،در یونان نیز اینطور آمده که زئوس خود را به شکل گاوی تبدیل کرده و اروپا دختر شاه را بر پشت خود به جزیره ی کرت برده است.
    خوشه ی پروین نیز یادآور 7 خواهر است که دختران اطلس کبیر اند و چون همیشه شکارچی آسمان در تعقیب آنها بوده،زئوس آنها را به آسمان برده است.
    افسانه دلو:این صورت فلکی طوفان نوح را به خاطر می آورد،در افسانه ها این طور نقل شده است که تنها نجات یافتگان این بلای آسمانی(دویکالیون ها)و (پیورها)به فرمان زئوس شروع به پرتاب قلوه سنگها به پشت سر خود کردند و از هر قلوه سنگ انسان جدیدی متولد شده است.
    روش نام گذاری ستارگان هر صورت فلکی:
    ستارگان هر صورت فلکی بوسیله حروف یونانی نامگذاری می شوند. بطوریکه پرنور ترین ستاره هر صورت فلکی را با حرف اول یونانی یعنی آلفا و به ترتیب کم نور شدن حروف بعدی را به خود اختصاص می دهند ، از طرفی حدود 60 ستاره معروف ، نام های خاصی دارند ، مثلا آلفای صورت فلکی دب اصغر ، به ستاره قطبی معروف است و پرنور ترین ستاره آسمان شب آلفای کلب اکبر به شعرای یمانی یا شباهنگ معروف است. اما در هر صورت فلکی ممکن است تعداد ستاره ها بیشتر از حروف یونانی باشد که در این زمان ، از اعداد استفاده می کنند ( مثلا آلفای 2 شلیاق و...).
    حروف الفبای یونانی عبارت‌اند از:
    شکل بزرگ ، شکل کوچک ، نام به فارسی ، نام به انگلیسی
    Α α آلفا alpha
    Β β بتا beta
    Γ γ گاما gamma
    Δ δ دلتا delta
    Ε ε اپسیلون epsilon
    Ϝ ϝ واو, یگما wau, digamma
    Ϛ ϛ ستغم stigma
    Ζ ζ زتا zeta
    Η η اتا eta
    Ͱ ͱ هءت heta
    Θ θ تتا theta
    Ι ι یوتا iota
    J ȷ یتا jota
    Κ κ کاپا kappa
    Λ λ لاندا lamda
    Μ μ مو mu
    Ν ν نو nu
    Ξ ξ زی xi
    Ο ο امیکرون omicron
    Π π پی pi
    Ϻ ϻ سن san
    Ϸ ϸ ش sho
    Ϙ ϙ قپپ koppa
    Ρ ρ رو rho
    Σ σ ,ς سیگما sigma
    Τ τ تاو tau
    Υ υ اپسیلون upsilon
    Φ φ فی phi
    Χ χ خی chi
    Ψ ψ پسی psi
    Ω ω امگا omega
    Ͳ ͳ سمپ, یسیگما sampi, disigma

جهت بابی با آسمان: پیشینیان و گذشتگان ما با استفاده از دب اکبر و ذات الکرسی ، صورت فلکی دب اصغر و سپس ستاره قطبی را یافته و جهت شمال را پبدا می کردند و بدین وسیله سایرجهات اصلی را به دست می آوردند و دریا نوردان وکویر نوردان در راه گم نمی شدند. همچنین با استفاده از راه شیری جهت جنوب را می یافتند و بدین طریق قبله یابی می کردند.

7. 5 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    108
    تشکر شده 27 بار در 5 ارسال

سلام
    منو میبخشید اما فکر کنم ما اینجا باید منظورتون آموزش به خود کودکانه نه بزرگترها
    پس پیشنهاد میدم که لطفا به ما یاد بدید نه به خودتون
    من 11 سالمه و از اینهایی که گفتید از خیلیهاش چیزی نفهمیدم
    ببخشید البته

9. 2 کاربر مقابل از alireza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید البته
    11 سالته و فکر می کنی کودکی؟!!!!!
    من هم دو سال از تو بزرگ ترم.
    و تازه دارم برای تازه وارد ها می نویسم.

11. 5 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza نمایش پست ها
    سلام
    ببخشید البته
    علی رضا جان چشم
    سعی می کنیم از این به بعد مطالبی رو اینجا قرار بدیم که برای سن شما آسان تر و قشنگ تر باشد
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

13. 2 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال
    دوست عزیز شما اگه مدرس میشدید خیلی استاد سخت گیری میشدی
    خیلی از بچه شاید مثل شمادر شرایطی نیستند که فیلسوف باشند باید کمکشون کرد تا بالا بیان نه اینکه تو سرشون بزنیم.

15. 2 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

صورت های فلکی

علیرضا جان مردم قدیم (یعنی چند هزار سال قبل) می اومدن از اونجایی که خیلی بی کار بودن ستاره ها رو به همدیگه با خط های فرضی وصل می کردن و یه شکل هایی می ساختن مثل عقرب، شکارچی، خرس و گاو و... که خیلی از اونها هم از اصلاً شبیه به شکلی که گفته می شوند مثلاً دب اکبر یعنی خرس بزرگ اما بیشتر شبیه به یک ملاقه هست تا یه خرس اون هم بزرگ!
    اما امروزه هم ما صورت های فلکی استفاده می کنیم اما نه به خاطر این که بیکاریم! صورت های فلکی کمک های زیادی به ما می کند مثل:
    1. یاد گرفتن جای ستارگان
    2. نامگذاری ستارگان
    3. تقسیم بندی اسمان
    4. پیدا کردن اجرام عمقی آسمان
    و...
    حالا چیزی که برای شما اهمیت داره پیدا کردن شکل این اجرام در آسمان است!
    یعنی شما باید بتونی با استفاده از یک نقشه جای ستاره ها رو پیدا کنی که در پست بعدی بهت راهنمایی های لازم رو می گم
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

17. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

صورت های فلکی تابستانی

علیرضا جان ببخشید یکم طول کشید من نقشه رو درست کنم
    توی این نقشه که مشاهده می کنی؛ آسمان همین روزها رو می بینی که درست بالای سر تو قرار دارد.
    یعنی اگر در اول شب مثلاً فردا بعد از این که هوا تاریک شد به اسمان بالای سرت (درست بالای سرت) نگاه کنی این تصویر رو می بینی:

((اول نقشه رو دانلود کن و در ابعاد بزرگ نگاه کن))
    در این درست در بالای سر سه ستاره ی بسیار پرنور نسر واقع، نسر طایر و دنب (یا همان رِدف) قرار دارند که تشکیل یک مثلث می دهند. به این مثلث، مثلث تابستانی گفته می شود.
    جهتی که با N نشان داده شده جهت شمال است.
    سه صورت فلکی بسیار مهم و زیبا در آسمان دارای این سه ستاره ی پرنور هستند.
    اگر نمی دونی این ستاره هایی رو که پیدا کردی درست هستن یا نه با توجه به فاصله هایی که الان واست توضیح می دم امتحان کن که درست پیدا کردی یا نه
    اگر دست خود را کاملاً از طرف آرنج صاف کنی و بکشی، فاصله ی بین ستاره های دنب و نسر واقع حدود دو تا کف است هست (یکم بیشتر از یک وجب)
    و فاصله ی ستاره های دنب و نسر طایر هم حدود دو وجب است.
    اگر وجب گرفتن کار سختی هست یه راه دقیق تر هم بهت پیشنهاد می کنم:
    یه خطکش رو در فاصله ی 57 سانتی متری چشم قرار بده و اون وقت فاصله ی ستاره های زیر از همدیگر به سانتیمتر برابر خواهد بود با:
    دنب - نسر طایر: 37 سانتی متر
    دنب نسر واقع:23 سانتی متر
    نسر طایر - نسر واقع: 34 سانتی متر
    حالا وقتی این ستاره ها رو پیدا کردی ستاره های دیگر رو که کم نورتر هستند رو با توجه به جهت ها و نقشه پیدا کن
    امیدوارم رصد اسمون بهت خوش بگذره
    هروقت این صورت های فلکی رو یاد گرفتی بهم بگو که بقیه ی صورت های فلکی آسان و مهم رو بهت یاد بدم
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

19. 8 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

آموزش نجوم به کودکان         
    آقای بهرام پور این توضیحاتی که دادید برای من هم که کودک نیستم بسیار مفید بودالبته من با آسمان آشنا هستم ولی نحوه ی آموزش تون خوبه باتشکراز شما

21. 2 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 18 نخستنخست 1234567814 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع