صفحه 13 از 18 نخستنخست ... 391011121314151617 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 121 تا 130 , از مجموع 174

موضوع: آموزش نجوم به کودکان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Post آموزش نجوم به کودکان

هر علمی روش های خاصی برای آموزش دارد و نجوم نیز از این قاعده مستثنی نیست.
    اما آموزش نجوم کودکان بسیار خاصتر از هر چیز دیگری است.
    در این تاپیک قصد داریم موضوعاتی که به اموزش بهتر کودکان و نوجوانان کمک می کند بپردازیم.
    با این جمله بحث را شروع می کنم که:
    در نجوم اعداد و ارقام نقش اساسی دارند و کودکان و نوجوانان(حتی بسیاری از بزرگسالان) درک درستی از این اعداد ندارند. به همین دلیل باید از تمثیل های مناسب استفاده کرد.
    در پست های بعدی به برخی از این مثال ها اشاره خواهم کرد

2. Top | #121
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10060
    تشکر شده 6 بار در 2 ارسال

سلام دخترم 4 ساله هست و میخواهم اموزش نحوم ببینه به ستاره ها علاقه داره و هوش خیلی خوبی داره حمع اعداد 1 رقمی را بلده و ضرب هم تا 5 یاد گرفته تهران هستم و سمت شرق میخواستم بدونم اموزشگاهی میشناسید که اموزش نحوم بده و اینکه کتاب هایی معرفی کنید که بتونم تا جایی با ستارگان اشناش کنم
    ممنون از لطفتون

3. 5 کاربر مقابل از sarina عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #122
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    378
    تشکر شده 492 بار در 56 ارسال

من خودم به شخصه صورت فلکی ها رو از روی گردونه آسمان یاد گرفتم. در همین سایت فروشگاه لوازم نجومی آوااستار

برین برای خرید هست و کتاب صورت های فلکی ترجمه آقای دالکی هم خوبه
    امضای ایشان
    شیشه پنجره را باران شست

از دل من اما چه کسی

نقش تو را خواهد شست

5. 5 کاربر مقابل از Ali Mohamad Nesari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #123
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10060
    تشکر شده 6 بار در 2 ارسال

سلام
    دخترم 4 ساله هست و من می خواهم اموزش نحوم ببینه
    و کتاب و نرم افزار هایی به من معرفی کنید
    دخترم خیلی باهوش هست اعداد را میشناسه جمع اعداد یک رقمی و ضرب را هم بلده
    با تشکر

7. کاربر مقابل از sarina عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #124
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sarina نمایش پست ها
    سلام
    دخترم 4 ساله هست و من می خواهم اموزش نحوم ببینه
    و کتاب و نرم افزار هایی به من معرفی کنید
    دخترم خیلی باهوش هست اعداد را میشناسه جمع اعداد یک رقمی و ضرب را هم بلده
    با تشکر
    پیشنهاد میکنم با صورت های فلکی شروع کنید. خود من هم نجوم را با پیدا کردن صورت فلکی ها توی آسمون شروع کردم. کتابها و مجلاتی که نقشه آسمون را در هر فصل نشون میدند یا گردونه آسمان می تونه به شما کمک کنه. بطور کلی نجوم را با یک کار عملی شروع کنید و فرزندتان را مستقیم درگیر تئوری نکنید.

9. 7 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #125
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2012
    تشکر شده 15 بار در 3 ارسال

چون که با کودک سر و کارت فتاد // هم زبان کودکی باید گشاد

آموزش نجوم به کودکان خیلی جذاب و در عین حال خاص و حساسه. باید تا جایی که می تونیم با زبان خودشون اصطلاحات و مفاهیم نجومی رو بهشون بفهمونیم. معمولاً اکثر بچه ها ذاتاً به نجوم علافه مند هستند. فکر می کنم مهمترین کار یک مدرس نجوم اینه که این علاقه و استعداد رو در بچه ها تقویت کنه نه این که مثلاً با بیان اصطلاحات قلمبه سلمبه علمی! و نوشتن فرمول های پیچیده و سخت اونا رو دلسرد و نسبت به علم نجوم بدبین کنه. البته وقتی داریم مطالب رو به صورت بسیار ساده و به اصطلاح خودمونی به کودکان آموزش می دیم باید دقت کنیم که ساده گفتن رو به معنای اشتباه گفتن نگیریم. یه حرف اشتباه یا بیان علمی غلط ما می تونه تا سالیان سال در ذهن کودک نقش ببنده!

خودم تجربه چند ترم آموزش نجوم به کودکان رو دارم. روش کار من در هر ترم بیشتر استفاده از پاورپوینت و فیلم های آموزشی بود. البته در پاورپوینت ها نیز خیلی خیلی کم از نوشته استفاده می کردم. تقریباً اکثر مطالب پاورپوینت های من عکس و تصویرهای بسیار زیبای نجومی و علمی بود و سعی می کردم بر روی هر تصویر با بچه ها بحث و گفتگو کنم (این شیوه آماده کردن پاورپوینت و تدریس رو از اساتیدی چون بابک امین تفرشی، پوریا ناظمی، شهاب صفری و ... تو یه دوره ی آموزشی نجوم یاد گرفتم). در ذهن بچه ها مطمئناً سؤالات بسیار زیادی در مورد موضوعات نجومی وجود داره. حتماً بین صحبت هاتون بهشون اجازه بدید که اونا هم سؤال بپرسند و حتی خودشون در مورد موضوعات مختلف نجومی صحبت و اظهار نظر کنند. اگه قرار باشه فقط ما صحبت کنیم براشون خیلی خسته کننده خواهد شد. به قول سعدی: چو خواهی که گویی نفس بر نفس // نخواهی شنیدن مگر گفت کس؟ در طول ترم براشون چند جلسه هم برنامه رصد با تلسکوپ رو گذاشتیم. یه جلسه رصد ایمن خورشید با فیلتر و یکی دو جلسه هم رصد ماه، مشتری، کهکشان آندرومدا و چند تا جرم معروف دیگه.

یه کار بسیار ماندنی و خاطره انگیز دیگه برای بچه ها اینه که حداقل یکی از جلسات نجوم در طول ترم رو به رصد زنده آسمان و شناخت صورت های فلکی اختصاص بدیم، اون هم نه از داخل شهر با این همه آلودگی نوری بلکه جایی دور از شهر و در آسمانی تاریک و پر ستاره. البته از بچه ها بخوایم تا در صورت امکان با خانواده هاشون تشریف بیارن. ضمناً یادتون نره برای همچین شبی که می خواین صورت های فلکی رو به صورت عملی آموزش بدین حتماً همراه خودتون لیزر نور سبز برای اشاره کردن به ستاره ها داشته باشید. شک نکنید برای بچه ها و حتی بزرگترها این شب جزء به یادماندنی ترین شب های زندگی شون خواهد شد! متأسفانه در طول چند ترمی که من نجوم تدریس کردم مدیر مؤسسه برای چنین کاری از من حمایت نکرد و لذا آموزش صورت های فلکی ما فقط به پاورپوینت، آسمون نمای رومیزی و چند جلسه رصد آسمون از داخل خود شهر محدود شد که خب در این حالت و با آلودگی نوری زیاد فقط تونستیم صورت های فلکی بزرگ و پرنور رو به صورت عملی بهشون یاد بدیم.
    امضای ایشان
    چیست این سقف بلند ساده ی بسیار نقش // زین معما هیچ دانا در جهان آگاه نیست (حافظ)

وبلاگ من: http://fruitarian.blogfa.com

11. 4 کاربر مقابل از arahimi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #126
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

سلام
    دوستان کتاب داستان نجومی جالب برای بچه های خیلی کوچیک سراغ ندارید؟ تو سایتای خارجی که میگردی معمولا برای فروش هست نه خوندن.
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

13. 4 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #127
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10810
    تشکر شده 8 بار در 1 ارسال

با سلام...

یک چند وقتی است که با استفاده از این بازی به کودکان مفاهیم ابتدایی هوا و فضا را آموزش می دهم. گفتم اینجا معرفیش کنم شاید کسی دیگر نیز از این بازی استفاد کرد.

بازی برنامه فضایی کربال Kerbal Space Program در این بازی شبیه ساز شما می توانید انواع وسائیل پرواز فضایی مثل شاتل ، موشک های ماهواره بر و.. را ساخته و به ستارگان و سیارات گوناگون بفرستید. بازی دارای دو نوع آزاد و داستانی است که در نوع دوم ماموریت های گوناگونی مثل انتقال موجودات و.. را باید انجام دهید.
    با بازی Kerbal Space Program می توانید تجربه جدیدی از فیزیک خارج از جو به دست آورید.منظومه شمسی بازی بر اساس منظومه خودمان طراحی شده است. به عنوان مثال سیاره موهو شبیه به عطارد است ، سیاره ایوا به زهره شباهت دارد ، دیونا شبیه به مریخ است و دیگر سیارات و قمرهای فضایی در بازی طراحی شده است.برنامه ریزی دقیق ، چگونگی طراحی ، آیرودینامیک بودن ، سوخت مصرفی ، تربیت فضانورد ، چگونگی کنترل ، نبود اضافه بار ، وضع آب و هوا و خیلی دیگر از شاخص ها و مسائل دیگر را باید در نظر بگیرید تا فضاپیمای خوبی طراحی کنید. و الا یا پرواز نمی کند یا بعد از چند ثانیه منفجر می شود.

ویژگی های بازی :
    - شبیه سازی فضاپیما
    - گرافیک بالا و سه بعدی
    - واقعی و فیزیک منطقی
    - گیم پلی مناسب و حرفه ای
    - امکان ساخت شاتل دلخواه
    - فتح سیارات

Kerbal-Space-Program-03-www.download.ir_-190x145.jpg Kerbal-Space-Program-02-www.download.ir_-190x145.jpg

15. 8 کاربر مقابل از Ashkan shabani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #128
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3550
    تشکر شده 23 بار در 4 ارسال

سلام
    می خواستم بدونم تئوری نسبیت انیشتن رو چجوری میشه به صورت خیلی ساده توضیح داد؟؟؟؟؟؟
    امضای ایشان
    ali fendereski

17. 2 کاربر مقابل از skyward عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #129
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    8566
    تشکر شده 967 بار در 177 ارسال

فضا پیما چجوری میسازن>؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ashkan shabani نمایش پست ها
    با سلام...

یک چند وقتی است که با استفاده از این بازی به کودکان مفاهیم ابتدایی هوا و فضا را آموزش می دهم. گفتم اینجا معرفیش کنم شاید کسی دیگر نیز از این بازی استفاد کرد.

بازی برنامه فضایی کربال Kerbal Space Program در این بازی شبیه ساز شما می توانید انواع وسائیل پرواز فضایی مثل شاتل ، موشک های ماهواره بر و.. را ساخته و به ستارگان و سیارات گوناگون بفرستید. بازی دارای دو نوع آزاد و داستانی است که در نوع دوم ماموریت های گوناگونی مثل انتقال موجودات و.. را باید انجام دهید.
    با بازی Kerbal Space Program می توانید تجربه جدیدی از فیزیک خارج از جو به دست آورید.منظومه شمسی بازی بر اساس منظومه خودمان طراحی شده است. به عنوان مثال سیاره موهو شبیه به عطارد است ، سیاره ایوا به زهره شباهت دارد ، دیونا شبیه به مریخ است و دیگر سیارات و قمرهای فضایی در بازی طراحی شده است.برنامه ریزی دقیق ، چگونگی طراحی ، آیرودینامیک بودن ، سوخت مصرفی ، تربیت فضانورد ، چگونگی کنترل ، نبود اضافه بار ، وضع آب و هوا و خیلی دیگر از شاخص ها و مسائل دیگر را باید در نظر بگیرید تا فضاپیمای خوبی طراحی کنید. و الا یا پرواز نمی کند یا بعد از چند ثانیه منفجر می شود.

ویژگی های بازی :
    - شبیه سازی فضاپیما
    - گرافیک بالا و سه بعدی
    - واقعی و فیزیک منطقی
    - گیم پلی مناسب و حرفه ای
    - امکان ساخت شاتل دلخواه
    - فتح سیارات

Kerbal-Space-Program-03-www.download.ir_-190x145.jpg Kerbal-Space-Program-02-www.download.ir_-190x145.jpg
    امضای ایشان
    مرکز ستاره شناسی ستارگان نوین

مرجع سه بعدی نجوم ایران

www.setareganovin.com

19. کاربر مقابل از amir abbas saedi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #130
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11015
    تشکر شده 57 بار در 14 ارسال

آموزش نجوم به کودکان         
    منظومه شمسی ما نه سياره دارد كه دور ستاره خورشيد می گردند. زمين كه ما بر روي آن زندگی می كنيم يكی از اين سيارات است.
    خورشيد: خورشيد در مركز منظومه شمسی ما است. خورشيد يك ستاره است.

عطارد یا تیر:تیر نزديك ترين سياره به خورشيد است. تیر يك سياره داغ و كوچك است. عطارد ماه ندارد.

زهره یا ناهيد: ناهيد دومين سياره نزديك به خورشيد است. ناهيد داغ ترين سياره است. ناهيد ماه ندارد.

زمين: ما روي سياره زمين زندگي مي كنيم. زمين سومين سياره نزديك به خورشيد است. زمين تنها سياره ای در منظومه شمسی است كه موجودات زنده در آن زندگي مي كنند. زمين يك ماه دارد.

مريخ: مريخ چهارمين سياره نزديك به خورشيد است. مريخ يك سياره نارنجی ست. مريخ دو تا ماه دارد.

مشتري: مشتری پنجمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره بسيار بزرگ كه گازی است بزرگ ترين سياره منظومه شمسی ما است. مشتری ماه هاي زيادی دارد.

زحل: زحل ششمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره بسيار بزرگ حلقه های زيبايی دارد كه از يخ و سنگ تشكيل شده اند. اين سياره ماه های زيادي دارد.

اورانوس: اورانوس هفتمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره يك سياره بسيار بزرگ گازی با نور آبی است. اورانوس ماه های زيادی دارد.

نپتون: نپتون هشتمين سياره نزديك به خورشيد است. اين سياره يك سياره بسيار بزرگ گازی با نور آبی است. اورانوس ماه های زيادی دارد.

پلوتون: ستاره شناسان به تازگی تصمیم گرفته اند پلوتون را جزو سیارات در نظر نگیرند و آن را يك سياره كوتوله به حساب می آورند. این سیاره کوتوله نسبت به سيارات ديگر از خورشيد دورتر است. پلوتون معمولاً دورتر از نپتون است. ولي در زمان های كوتاهی هم نپتون از پلوتون به خورشيد نزديك تر می شود. اين سياره سنگی يك ماه دارد كه اندازه خودش است و دو ماه ريز هم دارد. پلوتون كوچك ترين سياره در منظومه شمسي ما است.
    امضای ایشان
    در دنیا سه زن از همه زیبا تر اند:
    1- مادر

2- انعکاس تصویر مادر در آیینه
    3-سایه مادر

21. کاربر مقابل از mohilash8 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 13 از 18 نخستنخست ... 391011121314151617 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع