صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 78

موضوع: چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Question چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند

به نام خالق آسمان پرستاره
    موضوع المپیاد نجوم، امروزه به موضوعی عجیب در بین منجمان و ستاره شناسان تبدیل شده است و دلیل اصلی آن هم توجیه نبودن منجمان آماتور ما از موضوع المپیاد نجوم است.
    خیلی جالب است بدانید که منجمان آماتوری که سابقه ی بسیار زیادی در نجوم دارند و تقریباً می توان گفت که یک سرو گردن از سایر هم سن و سالان خود که نجوم کار می کنند نیز بالاتر هستند اما حتی در مرحله ی اول المپیاد نجوم نیز پذیرفته نمی شوند.
    دلیل این موضوع هم بسیار ساده است. المپیاد نجوم تفاوت بسیار زیادی با نجوم آماتوری دارد (اما بی ارتباط با این موضوع نیست)
    شاید اگر نگاهی گذرا به موضوعات المپیاد نجوم بیاندازیم، خواهیم دید که سوالاتی که در آن مطرح می شوند ارتباط زیادی به رصد ندارند و بسیاری از کسانی که موفق به کسب مدال در المپیاد نجوم می شوند کمتر از تعداد انگشتان دست، تلسکوپ را از نزدیک می بینند.
    البته این موضوع، مشکل یا عیبی نیست! زیرا همین افراد می توانند به سادگی تمام اطلاعاتی را که یک منجم دارد را اثبات و توجیه علمی نمایند.
    اما به نظر بنده تنها زمانی می توان المپیاد و نجوم آماتوری را کامل دانست که این دو با یکدیگر باشند.
    در واقع المپیاد می تواند یک بستر مناسب برای افزایش دانش منجمان آماتور باشد و شرایطی را فراهم کند که منجمان آماتور توجیه پدیده هایی را که می بینند را بدانند و در صورت مواجهه با موضوعی جدید بتوانند با یک بررسی فیزیکی دلیل آن را بیابند.
    همچنین نجوم آماتوری نیز می تواند به المپیادی های نجوم کمک کند. درواقع اگر المپیادی های نجوم بتوانند آموخته های خود را به صورت عملی به کار ببندند بسیار پیشرفت خواهند کرد و درواقع مباحث تئوری و عملی با یکدیگر پیوند می خورند.
    حال به موضوع اصلی یعنی این که چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند می پردازیم:
    بسیاری از علاقه مندان به شرکت در المپیاد نجوم، در ابتدا جذب زیبایی¬های نجوم می¬شوند. اما باید گفت که المپیاد نجوم تفاوت‏های بسیار زیادی با نجوم رصدی دارد. بخش نجوم آماتوری و رصد به طور کلی بخش کمی از سؤالات را در بر می¬گیرد و نکته¬ی مهم آن است که تعداد قابل توجهی از مدال آورندگان اطلاعات بسیار کمی از بخش رصدی و آماتوری نجوم دارند!
    شاید بتوان گفت سؤالات المپیاد نجوم نمونه‏هایی ساده‏سازی شده از مباحث پیچیده و دانشگاهیِ نجوم و فیزیک محاسباتی است. المپیاد نجوم درواقع ارتباط بسیار زیادی به فیزیک و ریاضیات دارد و همین موضوع شرکت‏کنندگان در المپیاد نجوم را ملزم به فراگیری فیزیک و ریاضیات می¬نماید.
    سؤالات المپیاد نجوم عموماً به این صورت است که متغیر‏هایی داده می‏شود و پارامترهای دیگر مورد سؤال قرار می‏گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد، فاصله‏ی یک قمر مصنوعی در چند نقطه از مدار خود نسبت به مرکز زمین داده می‏شود و در نهایت دوره‏ی گردش، میزان کشیدگی و حداکثر و حداقل فاصله‏ی آن از زمین مورد سوال قرار می‏گیرد. برای آشنایی با برخی سوالات دیگر می‏توان نمونه‏های زیادی را نام برد. مثلاً تحلیل مدار انتقال یک ماهواره از سیاره‏ای به سیاره‏ی دیگر و محاسبه‏ی انرژی مورد نیاز برای جابجایی، تعیین مختصات آسمانی و تبدیل دستگاه‏های مختصاتی به یکدیگر و یا بررسی برخی از ویژگی‏های تلسکوپ‏ها، از جمله سؤالات متداول در المپیاد نجوم به شمار می‏روند.
    بنابراین احتمالاً تنها کسانی در المپیاد نجوم پذیرفته می شوند که دانشی اندک از نجوم آماتوری داشته باشند و کتاب های نجوم محاسباتی مانند نجوم کروی، نجوم و اخترفیزیک مقدماتی و الفبای المپیاد نجوم و اخترفیزیک و کتاب هایی از این قبیل را مطالعه کرده باشند.

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    دوستان المپیادی در این تاپیک نوع مطالعه و زمان و منبع خود را بگویند تا شناخت خوبی نسبت به رقبا (و رفقای!) ی خود داشته باشند.
    لطفاً واقعیت را بگویید
    همین که گفتم:osmiley:
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

3. Top | #12
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    172
    تشکر شده 554 بار در 85 ارسال

من شخصاً اعلام میکنم هیچی المپیاد نخوندم و عمراً قبول بشم!
    گفتم که روحیه اونایی که می خونند بالا بره!

4. 2 کاربر مقابل از Lilac عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط شايان سليم شهشهانى نمایش پست ها
    با تشكر از شما ، يك سوال كاملا جدي و حياتي:
    من امسال سال سومم ، نجوم را تقريبا بصورت تئوري كاملا بلدم ، اصلا از فرمول ها و سوال هايي كه تو المپياد بايد حلشون كرد سر در نميارم ، با توجه به اينكه من بايد مرحله اول المپياد را ٥ ماه ديگر بدهم ، ايا شروع به ياد گيري فرمول ها و حل سوالات مفهومي كنم يا خير؟!
    يا اينكه المپياد را بذارم كنار و به كنكورم برسم؟!
    من زياد اميدوار نيستم!

سلام...
    خوبه که یه چیزی رو اینجا بهش اشاره کنیم.اونم این که :
    خیلی از کسایی که فیزیک رو خوب بلدن توی قسمت عملی المپیاد یعنی سوالاتی که از صورت های فلکی و شناخت آسمان میاد می لنگن... اینو مطمئن باش و به خودت امیدوار باش. پس شروع کن...
    امضای ایشان
    همیشه مراقب اشتباه دوم باش!
    اشتباه اول حق توست...!

6. 4 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

ولی به نظر من کنکور مهم تره

من دیروز داشتم با
    یکی از دوستا م( دوست کوچیکتر) که با توجه به معدلی شدن کنکور داده و مدال نقره المپیاد فیزیک هم داره صحبت می کردم می گفت هیچی مثل خود کنکور مهم نیست

دوستم سال سوم مدال گرفته

خوب اینم یه نظره دیگه
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

8. 3 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

المپیاد

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بنیادی نمایش پست ها

من دیروز داشتم با
    یکی از دوستا م( دوست کوچیکتر) که با توجه به معدلی شدن کنکور داده و مدال نقره المپیاد فیزیک هم داره صحبت می کردم می گفت هیچی مثل خود کنکور مهم نیست

دوستم سال سوم مدال گرفته

خوب اینم یه نظره دیگه
    خانم بنیادی عزیز
    خدمت شما عرض کنم که در رابطه المپیاد باید به یک نکته به عنوان risk و reward توجه کرد (که من مفهوم درست risk و reward رو در فارکس از آقای امام یاد گرفتم!)
    ببینید باید ما بررسی کنیم که شرکت در المپیاد چه فواید و چه مضراتی دارد.
    من پیشنهادم اینه که یه تاپیک باز کنیم با عنوان فواید و مضرات المپیاد، بعد بر مبنای نظر خودمون و سایر دوستان، ادامه ی بحث رو دنبال کنیم
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

10. 5 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

کسی اینجا از روی علاقه نجوم کروی خونده ؟؟!!!
    بابا همه ی زندگی که درس و مشق و دانشگاه نیست!!!یه کم علاقه هم خوبه!!!به نظرم اونایی که علاقه دارن برن المپیاد نجوم و اگه قبول نشدن ضربه ی کمتری میخورن!

12. 8 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

فقط براي ...

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بنیادی نمایش پست ها

من دیروز داشتم با

دوستم سال سوم مدال گرفته

خوب اینم یه نظره دیگه
    بگذريم از اين بحث ولي اين پيام برام جالب بود!!! توجه كنيد!
    به نظر من کنکور مهم تره ...
    می گفت هیچی مثل خود کنکور مهم نیست
    نظرتون محترم (البته كه من روش بحث دارم!) ولي حرف بعدتون نظر شما نبود! نظر دوستتون بود!!!!!!!!!!!!!
    حالا به شكلك پيامم دقت كنيد!

14. 3 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    286
    تشکر شده 538 بار در 108 ارسال

من خیلی دوست داشتم میتونستم در کناره درسم برای المبیاد هم بخونم اما چاره ای ندارم چون سومم و سال دیگه کنکور دارم و مامانم نمی ذاره اما من کتاباشو گرفتم و شروع کردم امیدوارم بتونم یواشکی بخونم
    امضای ایشان
    ما چیستیم؟

جُز مولکولهای فعال ذهن ِ زمین ،

که خاطرات کهکشان ها را

مغشوش می کنیم !

حسین پناهی

16. 6 کاربر مقابل از SaBa Ho0shmanD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #19
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    332
    تشکر شده 34 بار در 7 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط saba ho0shmand نمایش پست ها
    من خیلی دوست داشتم میتونستم در کناره درسم برای المبیاد هم بخونم اما چاره ای ندارم چون سومم و سال دیگه کنکور دارم و مامانم نمی ذاره اما من کتاباشو گرفتم و شروع کردم امیدوارم بتونم یواشکی بخونم
    به نظر من كه يواشكي به هيچ جا نميرسي برو درست و حسابي با مادرت صحبت كن و راضيش كن چون بايد يه پشتيبان و مشوق داشته باشي.
    ویرایش توسط na3r : 10-16-2010 در ساعت 10:22 AM دلیل: اضافه کردن نقل قول مرتبط.

18. 3 کاربر مقابل از M45 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    286
    تشکر شده 538 بار در 108 ارسال

چه کسانی در المپیاد نجوم قبول می شوند         
    نقل قول نوشته اصلی توسط m45 نمایش پست ها
    به نظر من كه يواشكي به هيچ جا نميرسي برو درست و حسابي با مادرت صحبت كن و راضيش كن چون بايد يه پشتيبان و مشوق داشته باشي.
    اره قبول دارم برای رسیدن به هر موفقیتی باید یه نفر همایتت کنه سعیم اینه که راضیش کنم امیدوارم
    امضای ایشان
    ما چیستیم؟

جُز مولکولهای فعال ذهن ِ زمین ،

که خاطرات کهکشان ها را

مغشوش می کنیم !

حسین پناهی

20. 2 کاربر مقابل از SaBa Ho0shmanD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 8 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)