صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 36

موضوع: جرم گمشده

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    482
    تشکر شده 37 بار در 4 ارسال

جرم گمشده

با سلام
    من حدود یک سال پیش مقاله ای خوندم که خلاصه ای از اون رو اینجا می آرم و می خوام که هر کسی که چیزی راجع به این موضوع می دونه اطلاعات خودشو در اختیار من و بقیه قرار بده. البته امیدوارم که خوب یادم مونده باشه.
    این مقاله درباره ی انحنای دنیایی بود که ما در اون زندگی می کنیم.پارامتری به نام امگا که انحنای فضا-زمانی دنیا رو معرفی می کنه وجود داره.اگر این پارامتر برابر یک باشد دنیا را تخت می نامیم اگر بزرگتر از یک باشد دنیا را باز و اگر کوچکتر از یک باشد دنیا را بسته می نامیم.حال با توجه به انتظارات و مشاهدات فعلی ما انتظار دنیایی بسته را داریم.البته این توضیح رو هم بدم که دنیای تخت دنیایی که بی وقفه در حال بزرگ شدن است و دنیای باز دنیایی که در حال بزرگ شدن با آهنگی صعودی است و دنیای بسته دنیایی است که در آن ابتدا دنیا تا جایی بزرگ شده و سپس شتابی کند شونده مانع این بزرگ شدن می شود و در نهایت دنیا دوباره جمع شده و مهبانگ(بیگ بنگ) اتفاق می اُفته.حال این که با محاسبات انجام شده این پارامتر یعنی اُمگا با چگالی دنیا رابطه ی مستقیم داره و همین طور با محاسبات اولیه ی انجام شده برای چگالی جهان دنیای ما دنیایی بسته و بنابر انتظار بدست آمد.چندی بعد موضوع ماده ی تاریک پیش آمد و به نظر رسید که محاسبات انجام شده اشتباه بوده و جرم ماده ی تاریک نیز باید اضافه گردد با اضافه شدن این جرم نیز مشکلی پیش نیمده و همچنان دنیای ما بسته بود مطابق انتظار.اما چندی بعد نظریاتی درباره ی مهبانگ ارایه شد که منجر به وجود جرمی گمشده حاصل از مهبانگ شد.وقتی که این جرم نیز به محاسبات افزوده شد دنیای ما با دقت یک در 8^10 دنیایی تخت بدست آمد که موجب حیرت شد چرا که این رو هم باید در نظر داشت که این پارامتر یعنی اُمگا با توجه به مقدار آن و پارامتر های دیگر جهان نرخ تغییراتی دارد.این نرخ به این صورت است که اگر اُمگا>1 باشد با گذشت زمان دنیا باز تر و باز تر خواهد شد و اگر اُمگا<1 باشد بسته و بسته تر و اگر دنیا تخت باشد تا ابد تخت می ماند.حال با گذشت سال های زیاد از مهبانگ اگر قرار باشد که دنیایی با این دقت تخت داشته باشیم باید در ابتدا دنیا با دقت یک در 80^10 تخت بوده باشد.اما این از نظر آمار احتمالات غیر ممکن است.
    حالا من می خواهم بیشتر راجع به جرم گمشده صحبت کنیم و کسی که اطلاعاتی داره به من هم بده

2. 20 کاربر مقابل از kamyar1992 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

ببخشید کسی میتونه برای من توضیح بده که 96 درصد از عالم ماده ی تاریکه یعنی چی و چرا اون رو در اعماق زمین جست و جو میکنن
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

4. 5 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    932
    تشکر شده 259 بار در 43 ارسال

البته این فرضیات در جهان هم اکنون مطرح هست اما مورد اول بیگ بنگ فقط بخشی از شکل گیری هست ( فقط یک ششم)
    دوم :این فرض شما با فرض پنجمتان که مغایر هست .
    سوم : فرضیه ای درست است
    چهارم : سرعت نور تا حدی قابل کاهش هست نه صفر تا بی نهایت اضلا منظور از بی نهایت یعنی چی؟
    پنچم:این فرضیه منشا آن نظریه سنگلارینی اما باید بگم جهان در اصل تقریبا به شکل کروی هست .
    ششم : طبق نظریه تار و جهان های موازی جهان دارای 11 بعد مکان و یک بعد زمان است ولی ما فقط 3 بعد مکان و یک بعد زمان آن را درک می کنیم .
    هفتم : این بحث ها هر کدام برای خودش دنیایی داره

نقل قول نوشته اصلی توسط آسمون کویر نمایش پست ها
    ببخشید کسی میتونه برای من توضیح بده که 96 درصد از عالم ماده ی تاریکه یعنی چی و چرا اون رو در اعماق زمین جست و جو میکنن
    فکر می کنم سوال شما کمی مشکل داره جست و جوی ماده تاریک بیشتر در مرکز سیاهچاله ها انجام میشه نه در مرکز زمین ! ضمنا 96 درصد تا اونجا که من می دونم به انرژی تاریک معروف هست !

6. 2 کاربر مقابل از rasool karimi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر فعال آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال برنز جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    567
    تشکر شده 402 بار در 48 ارسال

با توجه به دقیق ترین داده های ماهواره ی wmap در حال حاضر حدود ۲۷ درصد جرم عالم مربوط به ماده است(در نظر بگیرید که هندسه ی عالم نزدیک به تخت است که اگر نمی دانید چیست خیلی مهم نیست.بقیه هم مربوط به انرژی تاریک است و مقدار ناچیزی تابش و ذرات نسبیتی)که از این ۲۷ درصد چیزی در حدود ۹۸ درصد ماده ی تاریک است و مابقی ماده ی باریونی(ماده ی باریونی از ذرات بنیادی شناخته شده مثل الکترون و پروتون ...ساخته شده و تمام مواد روشن قابل رویت جهانمون رو شامل میشه مثل من و شما و همه ی ستاره ها...!)
    جدا؟! تو زمین؟! من نمی دونستم تو زمین دیگه چرا؟! شناخت ماهیت ماده ی تاریک الان کمی پیش رفته و یک سری نظریاتی وجود داره که به مقاله ی پاورپوینت چند نوشته قبل همین تاپیک ارجاعتون می دم
    امضای ایشان
    You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother!Albert Einstein

8. 7 کاربر مقابل از Fowad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #24
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

سلام
    بررسی ها نشان داد که حرکت ستاره ها در کهکشان با توجه به جرمشان قابل توجیه نیست و باید مقداری جرم دیگر اضافه شود تا انجام چنین حرکتی ممکن شود.این جرم اضافه شده را ماده ی تاریک می نامیم.
    بررسی های دیگری نشان داد که ابرنواختر های نوع i دورتر از آن هستند که باید باشند! یعنی طبق محاسبات با توجه به انتقال سرخ یک نتیجه به دست آمد و طبق محاسبات از روی درخشندگی آن ها(این نوع ابرنواحتر ها جزو شمع های استانداد کیهانی هستند) نتیجه ای دیگر.یعنی انگار چیزی به انبساط عالم شتاب داده.همین چیز انرژِی تاریک است.ماده ی تاریک و انرژی تاریک به ترتیب 20 و 76 درصد کیهان را تشکیل می دهند و بقیه چیزی است که می بینیم!
    درسته آزمایشاتی در اعماق زمین برای کشف اطلاعات بیشتر انجام میشه.اساس کار این آزمایشگاه ها(مثل lhc) شتاب دادن به دو ذره مثل پروتون است.این ذرات در یک تونل جرکت می کنند و به سرعت های بسیار بالا می رسند.اگر این دو ذره به هم برخورد کنند ذرات دیگری مشاهده می شوند و این مشاهده ها زا آشکارساز های آزمایشگاه انجام می دهند.نظریات در مورد ماده تاریک به خوبی پیش می روند ولی تا جایی که من میدانم انرژی تاریک واقعا رازی سر به مهر است!

10. 5 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر فعال آوااستار
    شماره عضویت
    567
    ممنون از توضیح روان only-orion اضافه کنم که این درصدها مرتبا با توجه به داده های ماهواره های مخصوصشون به روز میشن و جاهایی مثل این قرار می گیرند:
    http://map.gsfc.nasa.gov/news/
    من تازه فهمیدم منظورتون از «تو زمین دنبالش می گردن چیه»!یعنی «از داخل زمین دنبالش می گردن در واقع»! البته این شتابگرا خیلی هم تو زمین نیستن اما واقعا ساختار عظیم و مهندسی فوق پیشرفته ای دارند.مثلا همین شتابگر ال ایچ سی(در سرن) پیشرفته ترین سازه ی مهندسی شده ی بشر بوده تا الان!اگر علاقه مند هستید این سایت توضیحات خوبی در مورد ساخت اون داده:
    http://www.lhc.ac.uk/
    جالب است که انرژی تاریک شاید الان عجیب ترین راز فیزیکیه بشر باشه که در مورد شناخت ماهیتش تا حالا هیچ چیز ارزشمندی به دست نیومده مثل اینکه یک جرمی هست که هیچ کس فعلا نمی دونه چیه اما باید باشه تا محاسبات با مشاهدات سازگار باشن!خیلی هم تلاش کرده اند کیهان شناسا که مدل هاشون رو طوری بسازن که نیاز به همچین چیزی بر طرف بشه اما مدل معروف فعلی این قدر جاهای دیگه خوب بوده که اعتبارش حفظ شده ولی برای توضیح دادن چند اتفاق رصد شده نیاز به چگالی انرژی تاریک داره!اما ماده ی تاریک از همون ابتدای کشفش چون ماهیت جرم بودن خودش رو از طریق گرانش(ر.ک به چند نوشته ی قبل راجع به اولین جرقه ی کشف ماده ی تاریک) نشون داد(به واسطه ی مشاهداتی مثل اثرش روی نور و یا روی سرعت ستاره ی لبه ی کهکشان و جاهای دیگه) فرضیه های متفاوتی برای ماهیتش شکل گرفت که چند تاش آزمایش شد و رد شد(مثل کوتوله های قهوه ای که احتمالا آشنا هستید موجوداتی که از ستاره موندن جا موندن به خاطر اینکه جرمشون یه مقدار کمتر از اون چیزیه که باید باشه برای انجام واکنش همجوشی در مرکزشون) و الان کارهایی که توی این تونل های ذرات انجام میدن در بیان کلی یافتن اون ذرات ناشناخته(و البته مطالعه ی دقیق تر شناخته شده ها)است تا با مشاهده ی ویژگی های اونها از قبیل طول عمر٬جرم٬سرعت برهم کنش ها و... این مشاهدات رو با محاسبات موجود در فرضیه های خودشون برای ماده ی تاریک چک بکنن که در صورت هم خونی به ماهیت ناشناخته ی اون پی ببرن و همه رو خوشحال کنن!
    توضیحات خوب بود؟الان جرقه هایی در ذهنتون تولید شد؟!
    یه نکته ی خارج از بحث بگم:
    می بینید چقدر بحث کردن و سوال پرسیدن خوبه!الان من واقعا خوشحال شدم چون مثلا اگه شما این قضیه ی تو مرکز زمین جست و جو کردن ماده ی تاریک رو نمی پرسیدید من عمرا فکر می کردم که برم دنبالش و الان چند تا نکته ی جالب بیشتر راجع به شتابگرا خوندم در موردش و ... این قدر خوبه اصلا یه وضی
    امضای ایشان
    You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother!Albert Einstein

12. 8 کاربر مقابل از Fowad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام

فقط شتابگرها نیستند. پروژه های دیگری هم داره انجام میشه زیر زمین برای کشف نشانه های ماده تاریک مثل این:

http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_Un...ing_Laboratory

که به نام DUSEL شناخته میشه. شماره 205 مجله نجوم یک مقاله مفصل داشت در این باره.

14. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر فعال آوااستار
    شماره عضویت
    567

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

فقط شتابگرها نیستند. پروژه های دیگری هم داره انجام میشه زیر زمین برای کشف نشانه های ماده تاریک مثل این:

http://en.wikipedia.org/wiki/Deep_Un...ing_Laboratory

که به نام DUSEL شناخته میشه. شماره 205 مجله نجوم یک مقاله مفصل داشت در این باره.
    آقای اکبرنیای عزیز خیلی خیلی دستت درد نکنه خیلی مفید بود!
    الان تو این مقاله خوندم علتی که این دوزل(!) ها رو تو اعماق زمین می سازند اینه که نفوذ ذرات پرتوهای کیهانی به اونجا غیرممکن میشه.یادمه تو کتاب نجوم دینامیکی در مورد یک سری مخزن های بزرگ
    محتوی یک عنصری(درست یادم نیست فکر کنم یه چیزی تو مایه های متان بود) در اعماق زمین خونده بودم که برای شکار کردن نوترینوهای خورشیدی به کار می رفت.اونا هم دوزل بودند؟!
    جالب اینجا بود که تو همون آزمایشها متوجه شدند که تعداد نوترینوهایی که شکار می کنند کمتر از چیزیه که محاسبه نشون میده و بعدا همین نتیجه کم کم اونا رو به این فکر انداخت که شاید چند نوع نوترینو وجود داره که با این آزمایش فقط میشه مثلا یک نوعش رو آشکار کرد و خلاصه آخرش پی بردند که بله!۳ نوع نوترینو داریم و ...یه بار با یکی از دوستام در مورد نوترینو ها صحبت می کردم دیدم داره می پرسه: فلان نوترینو که میگی چه مزه ای داره؟!!! من اول فکر کردم داره شوخی می کنه! ولی بعدا برام توضیح داد که این مزه ی نوترینو در واقع یعنی همون نوعش...!
    امضای ایشان

16. 5 کاربر مقابل از Fowad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

بله آشکارسازهای نوترینو هم در اعماق زمین هستند و این قضیه کمبود نوترینو هم مطرح بود که الان مثل این که میگن 3 مدل نوترینو داریم. این کیهان شناسا هر جا کم میارن راحت جرم، ذره و چیزای جدید اختراع میکنن که مشکل حل بشه! آخرشم من میگم مثل زمان کوپرنیک میفهمیم فهم ما مشکل داره

تازه درباره ی ماده تاریک فقط این پروژه زیرزمینی نیست! چند تا دیگه هم هستند که دنبال ماده تاریک می گردند. خلاصه مثل این که چند نظریه برای جنس ماده تاریک داریم که برای هر کدومش دارن آشکارساز می سازن که ببینن آخرش کدوم نظریه درسته! حالا شایدم هیچ کدومش درست نباشه

18. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #29
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    932
    تشکر شده 259 بار در 43 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    بله آشکارسازهای نوترینو هم در اعماق زمین هستند و این قضیه کمبود نوترینو هم مطرح بود که الان مثل این که میگن 3 مدل نوترینو داریم. این کیهان شناسا هر جا کم میارن راحت جرم، ذره و چیزای جدید اختراع میکنن که مشکل حل بشه! آخرشم من میگم مثل زمان کوپرنیک میفهمیم فهم ما مشکل داره

تازه درباره ی ماده تاریک فقط این پروژه زیرزمینی نیست! چند تا دیگه هم هستند که دنبال ماده تاریک می گردند. خلاصه مثل این که چند نظریه برای جنس ماده تاریک داریم که برای هر کدومش دارن آشکارساز می سازن که ببینن آخرش کدوم نظریه درسته! حالا شایدم هیچ کدومش درست نباشه
    با تشکر از شما
    اما به نظر من انرژی تاریک فقط یک تاثیره نه چیز دیگه یعنی آن چیزی هست که وجود دارد اما ما آن را نمی بینیم .
    شاید جواب در جهانهای موازی باشد .

20. کاربر مقابل از rasool karimi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

21. Top | #30

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5116
    تشکر شده 70 بار در 9 ارسال

جرم گمشده         
    نقل قول نوشته اصلی توسط kamyar1992 نمایش پست ها
    با سلام
    من حدود یک سال پیش مقاله ای خوندم که خلاصه ای از اون رو اینجا می آرم و می خوام که هر کسی که چیزی راجع به این موضوع می دونه اطلاعات خودشو در اختیار من و بقیه قرار بده. البته امیدوارم که خوب یادم مونده باشه.
    این مقاله درباره ی انحنای دنیایی بود که ما در اون زندگی می کنیم.پارامتری به نام امگا که انحنای فضا-زمانی دنیا رو معرفی می کنه وجود داره.اگر این پارامتر برابر یک باشد دنیا را تخت می نامیم اگر بزرگتر از یک باشد دنیا را باز و اگر کوچکتر از یک باشد دنیا را بسته می نامیم.حال با توجه به انتظارات و مشاهدات فعلی ما انتظار دنیایی بسته را داریم.البته این توضیح رو هم بدم که دنیای تخت دنیایی که بی وقفه در حال بزرگ شدن است و دنیای باز دنیایی که در حال بزرگ شدن با آهنگی صعودی است و دنیای بسته دنیایی است که در آن ابتدا دنیا تا جایی بزرگ شده و سپس شتابی کند شونده مانع این بزرگ شدن می شود و در نهایت دنیا دوباره جمع شده و مهبانگ(بیگ بنگ) اتفاق می اُفته.حال این که با محاسبات انجام شده این پارامتر یعنی اُمگا با چگالی دنیا رابطه ی مستقیم داره و همین طور با محاسبات اولیه ی انجام شده برای چگالی جهان دنیای ما دنیایی بسته و بنابر انتظار بدست آمد.چندی بعد موضوع ماده ی تاریک پیش آمد و به نظر رسید که محاسبات انجام شده اشتباه بوده و جرم ماده ی تاریک نیز باید اضافه گردد با اضافه شدن این جرم نیز مشکلی پیش نیمده و همچنان دنیای ما بسته بود مطابق انتظار.اما چندی بعد نظریاتی درباره ی مهبانگ ارایه شد که منجر به وجود جرمی گمشده حاصل از مهبانگ شد.وقتی که این جرم نیز به محاسبات افزوده شد دنیای ما با دقت یک در 8^10 دنیایی تخت بدست آمد که موجب حیرت شد چرا که این رو هم باید در نظر داشت که این پارامتر یعنی اُمگا با توجه به مقدار آن و پارامتر های دیگر جهان نرخ تغییراتی دارد.این نرخ به این صورت است که اگر اُمگا>1 باشد با گذشت زمان دنیا باز تر و باز تر خواهد شد و اگر اُمگا<1 باشد بسته و بسته تر و اگر دنیا تخت باشد تا ابد تخت می ماند.حال با گذشت سال های زیاد از مهبانگ اگر قرار باشد که دنیایی با این دقت تخت داشته باشیم باید در ابتدا دنیا با دقت یک در 80^10 تخت بوده باشد.اما این از نظر آمار احتمالات غیر ممکن است.
    حالا من می خواهم بیشتر راجع به جرم گمشده صحبت کنیم و کسی که اطلاعاتی داره به من هم بده
    ممنون از اطلاعاتتون
    اگه مقدوره مشخصات و بخصوص آی دی مقاله رو قرار بدید
    ممنون

22. کاربر مقابل از roustaie عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)