صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 48

موضوع: فضا - زمان

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    474
    تشکر شده 96 بار در 12 ارسال

Post فضا - زمان

مقدمه
    بررسی و شناخت پدیده‌های فیزیکی و روابط بین آنها بدون توجه به مفاهیم و درک شهودی از فضا و زمان چندان مأنوس به نظر نمی‌رسد. مفهوم و درک فضا و زمان نیز مانند سایر کمیتهای فیزیکی روندی پویا دارد و در طول تاریخ دستخوش تغییرات زایدی شده است. بویژه بعد از نسبیت مفاهیم فضا و زمان و درک بشر از آنها دچار تغییر زیادی شده است.

این نمودار مسیر حرکت یک شخص در
    پیوستار فضا_زمان را نشان می‌دهد.

دویست سال قبل از آنکه آلبرت انیشتین (1955_1879) نظریه‌های نسبیت خود را ارائه کند، اسحاق نیوتن (1727_1643) ، ریاضیدان انگلیسی ، اعلام کرده که فضا کاملاً مجزا از زمان می‌باشد. اما در ریاضی نسبیت ، زمان و سه بعدی فضایی _ طول ، عرض ، ارتفاع با همدیگر ، یک چهارچوب چهار بعدی به نام پیوستار فضا _ زمان را تشکیل می‌دهند.

فضا (Space) چیست؟
    واژه‌ای است که در زمینه‌های متعدد و رشته‌های گوناگون از قبیل فلسفه ، جامعه‌شناسی ، معماری و شهرسازی بطور وسیع استفاده می‌شود. لیکن تکثّر کاربرد واژه فضا به معنی برداشت یکسان از این مفهوم در تمام زمینه‌های فوق نیست، بلکه تعریف فضا از دیدگاههای مختلف قابل بررسی است. مطالعات نشان می‌دهد با وجود درک مشترکی که به نظر می‌رسد از این واژه وجود دارد، تقریباً توافق مطلقی در مورد تعریف فضا در مباحث علمی به چشم نمی‌خورد و این واژه از تعدد معنایی نسبتاً بالایی برخوردار است و تعریف مشخص و جامعی وجود ندارد که در برگیرنده تمامی جنبه‌های این مفهوم باشد. فضا یک مقوله بسیار عام است. فضا تمام جهان هستی را پر می‌کند و ما را در تمام طول زندگی احاطه کرده‌ است.

زمان
    زمان ، مفهومی چنان آشنا ، ملموس ، بدیهی ، پیش پا افتاده و عمیق است که نوشتن درباره‌اش جسارت زیادی را می‌طلبد. فهم مفهوم زمان و نقد کردن برداشت رایج از این مفهوم ، اگر به قدر کافی تداوم یابد، به تلاش برای دستیابی به نگاهی تازه و رویکردی کارآمدتر درباره مفاهیمی کلیدی مانند مکان ، تغییر و رخداد منتهی می‌شود. زمان ، مفهومی چنان حاضر و نافذ است که هر پیشنهاد جدیدی برای جور دیگر دیدن آن به راهبردهایی رفتاری برای دگرگونی در کردار هم می‌انجامد. این پیشنهادهای نظری و آن توصیه‌های عملیاتی ، بطور خاص مهمترین جنبه‌هایی هستند که به چالش طلبیدن مفهوم زمان را چنین ترسناک می‌نمایند. در فیزیک ، زمان با دو روش متفاوت تعریف می‌شود:

روش ترمودینامیکی
    این روش را برای نخستین بار فیزیکدانانی مانند کلوین و سلسیوس که به مفهوم دما و تبادلات گرمایی علاقمند بودند، بنیان نهادند. اما شکل پخته و امروزین آن را در آثار اندیشمندانی مانند بولتزمان می‌بینیم. تعریف ترمودینامیکی زمان ، بر الگوهایی از رفتار مبتنی است که در سیستمهای ساده دیده می‌شود. بخش مهمی از سیستمهایی که در پیرامون ما وجود دارند، نظامهایی ساده هستند که از شمار زیادی از عناصر به نسبت ساده تشکیل یافته‌اند. عناصری که رفتارشان تقریبا تصادفی به نظر می‌رسد، اما برآیند رفتارهای سطح خردشان بر مبنای قواعدی کلان پیش بینی پذیر است. بررسی تحولات انرژیایی این سیستمها ، ستون فقرات علم ترمودینامیک را تشکیل می‌دهد.

روش تاریخ مدارانه
    این روش زمان را بر مبنای سیستمهای پیچیده‌ای تعریف می‌کند که امکان انباشت اطلاعات و تجربیات را در خود دارند. در این سیستمها ، گذر زمان به کاهش یافتن بی نظمی و افزایش نظم منتهی می‌شود. مثلا وقتی به بدن مجروح یک انسان یا بذر یک گیاه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که با مرور زمان مقدار نظم درونی این سیستمها زیاد می‌شود. فرد زخمی بهبود می‌یابد و بذر به گیاه تبدیل می‌شود. به این ترتیب به نظر می‌رسد تعریف تاریخ مدارانه از زمان ، با تعریف ترمودینامیکی آن در تضاد باشد.

چنانکه می‌دانیم، مهمترین ویژگی حاکم بر قوانین علوم تجربی مانند فیزیک ، ناوردایی یا تقارن است. تقارن بدان معناست که قوانین یاد شده در تمام شرایط قابل تصور صدق می‌کنند. این بدان معناست که قوانین مزبور بیانگر ماهیت موضوع پژوهش و شیوه رفتار آن هستند و به شرایط پیرامونیِ آن وابسته نمی باشند.

کل قوانین فیزیک ، نسبت به همه شرایط ناوردا هستند. تنها متغیری که این تقارن را در هم می‌شکند، زمان است و منشأ این نقض شدن تقارن ، قانون دوم ترمودینامیک است. محور زمان ، تنها شاخص فیزیکی است که جهت دارد و در مسیر مشخصی جریان می‌یابد و بسته به این جهت ، رفتار سیستمها دگرگون می‌شود. مفهوم فیزیکی زمان دو مشکل اساسی دارد:

تعریف ترمودینامیکی و تاریخ مدار از زمان به ظاهر باهم در تعارض هستند. بنابراین تعریف یگانه و فراگیری از زمان وجود ندارد. گویی زمان در سیستمهای بازِ ساده و پیچیده به دو شکل متفاوت تعریف شود.

توضیح اینکه چرا زمان به عنوان متغیری عام اینطور یک طرفه عمل می‌کند و تنها در جهت خاصی جریان دارد، دشوار است. به بیان دیگر ، "پیکان زمان" و حرکت دائمی و ثابتش از گذشته به آینده امری است که نیاز به توضیح و تبیین دارد. تلاشهای زیادی برای آشتی دادن دو تعریف ترمودینامیک و تاریخ مدار از زمان صورت گرفته است.

منبع : دانشنامه رشد
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 01-22-2011 در ساعت 10:10 AM دلیل: 1-اضافه کردن عکس ها 2- اضافه کردن منبع
    امضای ایشان

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

من فکر میکنم انیشتن هم به موضوع طی الارض و معراج آسمانی پیامبر(ص) برخورد داشته و همین موضوع باعث شده که به ایده وجود بعد چهارم فکر کنه.

3. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    من فکر میکنم انیشتن هم به موضوع طی الارض و معراج آسمانی پیامبر(ص) برخورد داشته و همین موضوع باعث شده که به ایده وجود بعد چهارم فکر کنه.
    آلبرت اینشتین(فوت 1955 م) در رساله ی پایانی عمر خود با عنوان: "دی ارکلرونگ" Die Erkla"rung - von: Albert Einstein – 1954 یعنی:"بیانیه" که در سال 1954 آن را در امریکا و به آلمانی نوشته است - اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح میدهد و آن را کاملترین ومعقولترین دین می داند
    این رساله در حقیقت همان نامه نگاری محرمانه ی اینشتین با آیت الله العظمی بروجردی (فوت1340ش =1961م) است اینشتین در این رساله "نظریه نسبیت" خود را با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از (نهج البلاغه)وبیش از همه (بحارالانوار) علامه مجلسی (که از عربی به انگلیسی (فوت1371ش) ترجمه وتحت نظر آیت الله بروجردی شرح می شده) تطبیق داده و نوشته که هیچ جا در هیچ مذهبی چنین احادیث پر مغزی یافت نمیشود وتنها این مذهب شیعه است که احادیث پیشوایان آن نظریه ی پیچیده "نسبیت" را ارائه داده ولی اکثر دانشمندان نفهمیده اند.

یکی از این حدیث‌ها حدیثی است که علامه مجلسی در مورد معراج جسمانی رسول اکرم (ص) نقل می‌کند که: «هنگام برخاستن از زمین، لباس یا پای مبارک پیامبر به ظرف آبی می‌خورد و آن ظرف واژگون می‌شود. اما پس از اینکه پیامبر اکرم(ص) از معراج جسمانی
    باز می‌گردند مشاهده می‌کنند که پس از گذشت این همه زمان، هنوز آب آن ظرف در حال ریختن روی زمین است».

اینشتین این حدیث را از گرانبهاترین بیانات علمی پیشوایان شیعه در زمینه «نسبیت زمان» دانسته و شرح فیزیکی مفصلی بر آن می‌نویسد...
    بقیشو در پست نظریه انشتین و اسلام این وبلاگ بخونین...http://0123456789.blogfa.com/

خوب حالا که مشکل حل شد میتونیم به ماهیت زمان بپردازیم...بسم الله

امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

4. Top | #33
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

لطفا از این نقلهای نا معتبر استفاده نکنید و بهشون استناد نکنید!

این شایعات (نامه نگاری های بین اینشتین و آیت الله بروجردی) به هیچ وجه مستند نیستند و فقط از سوی عده ای شیاد ساخته شدند.

در هر صورت به عنوان یک آدم علمی، استناد به گذاره های غیر قابل آزمایش دینی مورد قبول نیست و به عنوان ِ یک مسلمان، بنده نیازی ندارم که عقیده ام به تایید اینشتین رسیده باشه تا ایمانم بهش قویتر بشه، عقیده ای که با نقلی قویتر بشه با نقلی دیگه از بین میره!

تاریخ نسبیت کاملا نگاشته و مدون شده و همه می دونن که اینشتین از کجا به ایده ی نسبیت همزمانی رسیده و در این نقلهای تاریخی هیچ صحبتی از اسلام یا معراج به میان نمیاد.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476

اگر پستهای قبلو خونده باشید جریان از جایی شروع شد که دوستمون یک مثال عینی و قابل شهود که در اون جابجایی که نشون بده بعد زمانی وجود داره خواستن و نوع خاصی از حرکتو بیان کردن که در اون فرد بتونه در نقطه a غیب بشه و در نقطه b ظاهر بشه,حرکتی در بعد زمان بدون جابجایی در بعد مکان...گفتن آیا قبلا یه همچین حرکتی دیده شده یا نه که من معراج و طی الارض به ذهنم رسید و مطرحش کردم و برای هر دو مورد هم از قرآن آیاتیو روایت کردم.(البته شاید واقعا سازو کار طی الارض چیزی فرای زمان بعد چهارم و علمی که ما الان داریم باشه خدا داند...)

و اما در مورد پست قبلیم این بیانیه در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله بروجردی موجوده مینوتین متن کاملشو بخونین:http://broujerdi.org/content/view/27/1/
    اینکه باورش کنین یا نکنید با خودتونه و به من یا کس دیگه ای ارتباط پیدا نمی کنه!
    و اینکه سوء تفاهم نشه... من اصلا نمی خواستم ایمان کسیو قوی کنم یا اینکه بگم انشتین از کجا به نسبیت رسیده اگر پستای قبلو یک بار دیگه بخونین شاید بهتر متوجه بشین!
    منظورتون دقیقا از" استناد به گذاره های غیر قابل آزمایش دینی" نفهمیدم؟
    امضای ایشان

7. Top | #35
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام

خانم مداد رنگیهام ؛ آیا منبع لاتینی برای مطالبی که ذکر کردید در اختیار دارید ؟

همانطور که این مطلب در سایت منتصب به آیه اله بروجردی درج شده است ، لابد در وب سایت ها و مراکزی که اسناد معتبر و رسمی مربوط به اینشتین را هم نگهداری می کنند

باید نسخه ای از آن موجود باشد و اشاراتی به آن شده باشد .

چون به هر حال از آنجا که ما سابقه خیلی زیادی در تحریف حقایق به نفع خودمان ( و در جهت افزایش توجه عمومی به دین ) داریم ، بسیار محتمل است که نوشته های

سایت مذکور زایده ذهن خلاق یک آدم باشد !

درست مثل مهمانی معروفی که انشتین و فرمی و گودل و .... همه عید دیدنی رفته بودند خانه مرحوم دکتر حسابی و با هم ماست خیار خوردند و گرگم به هوا بازی کرده اند !

( نقل به مضمون از تخیلات ایرج حسابی !!! )

اما کم مانده که این تخیلات به کتاب های درسی هم راه پیدا کند

لذا پیشنهاد میکنم برای تحقیق در مورد صحت این موضوع از منبعی بجز سایت منصوب به آیت اله بروجردی که قاعدتآ توسط هواداران و مریدان ایشان تهیه می شود ، اقدام بفرمایید

موفق باشید

8. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #36
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها

......

منظورتون دقیقا از" استناد به گذاره های غیر قابل آزمایش دینی" نفهمیدم؟
    منظورم اینه که روایت های دینی به درد ِ فیزیک نمی‌خوره! چرا؟ عرض می‌کنم:

دو اتفاق رو در نظر بگیرید:

1.روشن شدن ِ یک لامپ رشته ای
    2.معراج حضرت پیامبر(ص)

دیدگاه فیزیک و سوالاتی که پرسیده میشه:

1: این لامپ چه طور روشن شده؟ چه انرژی و با چه ساز و کاری روشنش کرده؟ موقع روشن شدن لامپ مشاهده میشه که دما افزایش پیدا می کنه، چرا؟ تابش چه طیفی داره؟ و......

این سوالات با آزمایش و تئوری‌های فیزیکی جواب داده میشن.

2: معراج با جسم پیامبر رخ داده یا با روح؟ آیا اگر با جسم بوده پیامبر به کجا رفته؟ در چه جهتی از آسمان و با چه سرعتی؟ ملوکولهای جو در راه پیامبر در خروج از جو چه طور کنار زده شدن؟ آیا در قضیه ی جاری شدن ِ آب از کاسه، زمان کاملا ایستاده یا فقط خیلی خیلی کند شده؟ و......

این سوالات هیچ جواب فیزیکی قطعی نداره، پس این پدیده از حوزه ی بررسی علمی خارجه پس نتیجه گیری در موارد ِ علمی از این موضوعات غیر علمی کار ِ ناپسند و خطرناکی محسوب میشه.

واضحه که قصد من تشکیک در این قضیه نیست، من هم مسلمانم و نماز می‌خونم و روزه می‌گیرم، اما بحثم اینه که علم دایره ی محدودی داره که نباید همه چیز رو واردش کرد، بعضا علم ظرفیت چنین چیزهایی رو نداره.

از این گذشته قوانین فروم اجازه ی بحث‌های مذهبی رو گرفته
    ــــــــــــــــ
    بحثهای راجع به اینشتین هم راجع به این نبود که شما به چه هدفی این بحث رو شروع کردید، راجع به اینه که این نقل های غلط رو وارد جامعه نکنید. (این نقلها بلاشک غلط هستند، با توجه به اختلاف زمانی آیت الله بروجردی (ره) با الان، می تونم بگم اون سایت ربطی به این بزرگوار نداره و نمیشه به اعتبار این عالم منصوبش کرد.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

10. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3738
    تشکر شده 796 بار در 195 ارسال

بله کلا درست نیست که مباحث دینی رو با مباحث علمی یک جا قرار بدیم و با هم یه جورایی بخوایم مطابقتشون بدیم.چون ممکنه در اینده بلایی که سر کلیسا و مسیحیت اومد سر اسلامم بیاد.ودر کل این تفکر که دینو علم رو بخوایم اورلب کنیم تفکر خطرناکیه...
    امضای ایشان
    اوغات خوش آن بود که با دوست به سر شد
    باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود

12. کاربر مقابل از berjis93 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

13. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476

دوستان توجه کنید که من یک بحث دینیو اینجا راه ننداختم فقط یک جابجایی خاص (طی الارض) رو بهش اشاره کردم همین.اگر دنبال منبع به زبان دیگه میگردین این عبارتو سرچ کنین:
    Die Erklärung - von: Albert Einstein – 1954 borujerdi
    نمیخوام بحث کشدار بشه پاسخ هر کس رو در پروفایلش میدم!
    امضای ایشان

14. کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

15. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476

حق با شماست کار من درست نبود نباید نسنجیده بیانیه ای رو تو فروم میذاشتم که اعتبارش ثابت نشده و نباید مثالیو مطرح میکردم که یک جنبش جنبه دینی و مذهبیه...ببخشید
    آقای امام هر کدوم از پستای قبلیمو که صلاح میدونین پاک کنین لطفا بازم عذر می خوام.
    امضای ایشان

16. 5 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

فضا - زمان         
    یکبار دیگه پست بنده را بخوانید:

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    من نگفتم در اسلام دقیقا قانون نسبت و بعد چهارم با تمام جزئیاتش بیان شده. من فقط گفتم آنچه که در این گونه آیات و روایات آمده بطور کلی می تونه یک جرقه اولیه در ذهن یک دانشمند ایجاد کنه (یک ایده خام اولیه).
    و این موضوع تازه ای نیست. کم نبودند دانشمندانی که حتی با یک خواب جرقه ای در ذهنشون ایجاد شده یا مثلا با یک گفتگوی ساده با یک فرد عادی یا مثلا با دیدن یک نقاشی و...
    این جرقه اولیه هیچ ارتباطی با علم نداره حتی با دین و مذهب هم ربط نداره می تونه یک اتفاق مذهبی باشه یا نباشه هر چیزی ممکنه باشه. همینطور که یک خواب میتونه این جرقه را ایجاد کنه، یک حکایت دینی هم می تونه چنین جرقه ای را ایجاد کنه. همین.

اما در مورد انیشتن همه می دونند که او یک فرد کاملا مذهبی بود. آنقدر تحت تأثیر باورهای مذهبی بود که حتی اصل کیهانشناسی خود را بر اساس همین باورهای مذهبی خود مطرح کرد. (هرچند بعدها آن را اشتباه علمی خود قلمداد کرد اما امروزه همین اصل بار دیگر در محافل علمی بعنوان انرژی تاریک دوباره مطرح شده است). همین موضوع طی الارض در تورات نیز آمده است. فقط کافی است یک دانشمند یهودی آن را باور داشته باشد.

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    تاریخ نسبیت کاملا نگاشته و مدون شده و همه می دونن که اینشتین از کجا به ایده ی نسبیت همزمانی رسیده و در این نقلهای تاریخی هیچ صحبتی از اسلام یا معراج به میان نمیاد.
    لطفا یک کمی در مورد تاریخچه نسبیت توضیح دهید. می خواهم بدونم این جرقه اولیه از کجا به ذهن انیشتن رسید؟ چه چیز باعث شد که فکر کنه یک بعد چهارمی هم باید وجود داشته باشه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    خانم مداد رنگیهام ؛ آیا منبع لاتینی برای مطالبی که ذکر کردید در اختیار دارید ؟
    همانطور که این مطلب در سایت منتصب به آیه اله بروجردی درج شده است ، لابد در وب سایت ها و مراکزی که اسناد معتبر و رسمی مربوط به اینشتین را هم نگهداری می کنند باید نسخه ای از آن موجود باشد و اشاراتی به آن شده باشد.
    من کار ندارم که مطالب سایت مذکور درسته یا درست نیست اصلا اهمیتی هم واسم نداره. اما از مفهوم جمله « نامه محرمانه به آیت الله بروجردی» بطور منطقی این را میشه برداشت کرد که این متن فقط در اسناد دفتر آیت الله باید موجود باشه نه در اسناد لاتینی و دیگر منابع خارجی.

18. 2 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع