صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 49 , از مجموع 49

موضوع: گزارشهای رصدی از بارشهای شهابی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

گزارشهای رصدی از بارشهای شهابی

سلام به همه اعضای محترم و دوستان گرامی

با توجه به نیاز به تجمیع اطلاعات و جلوگیری از پراکندگی اطلاعات ، درنظر داریم برای فعالیت های اصلی نجوم آماتوری تاپیک های مادر ایجاد کنیم تا همه فعالیت های علاقمندان به

شاخه های مختلف نجوم در آن تاپیک ها پیگیری شود .

این کار هم از پراکندگی اطلاعات جلوگیری میکند و هم علاقمندان به طور خلاصه و مفید اطلاعات مورد نیازشان را به دست خواهتد آورد .

به همین منظور تاپیک جامع گزارش بارشهای شهابی را ایجاد شده است .

همه علاقمندان از این پس میتوانند گزارش رصد های خود از بارش های شهابی را در همین تاپیک اعلام کنند و خوانندگان هم میتوانند سوالات خود را در همین تاپیک مطرح نمایند .

به امید آسمانی صاف و بارش هایی پر شهاب برای شما

------------

اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت بارش های شهابی و ارائه به مراکز بین المللی

( با تشکر ویژه از مدیر گرامی آقای Amirali )

دوستان علاقه مند به پروژه های نجوم اماتوری می توانند گزارش های استاندارد خود از بارش شهابی برساوشی را برای سازمان بین المللی شهاب در لینک زیر ارسال نمایند.

راهنمای تکمیل این فرم هم در سایت مجله نجوم منتشر شده:

اما چند نکته دیگر که در این راهنما به ان اشاره نشده:

1- در جدول زیر نام بارش شهابی و بعد و میل کانون بارش خواسته شده

این اطلاعات را از تقویم موجود در سایت imo از لینک زیر میتوانید استخراج کنید:

2- دومین جدولی که باید تکمیل شود , جدول زیر میباشد:

در قسمت field بعد و میل مرکز میدان دید شما خواسته شده.
    شما برای ثبت دقیق شهاب ها باید منطقه ای از اسمان را انتخاب کنید و در بازه زمانی مورد نظر ان منطقه را دنبال کنید.
    میدان دید موثر شما برای ثبت شهاب ها دایره به شعاع 50 درجه میباشد.
    ستاره ای را به عنوان مرکز میدان دید انتخاب کنید و بعد از رصد بعد و میل ان را با استفاده از نرم افزار ها و اطلس های نجومی پیدا کنید و در فرم وارد کنید.

در قسمت teff زمان رصد خود را بر حسب ساعت وارد کنید.

در قسمت Lm باید حد قدر میدان دید موثر را وارد کنید. با استفاده از روش شمارش ستارگان که در فایل زیر توضیح داده شده میتوانید این کار را انجام دهید.

پارامتر F تصحیح میدان دید است که در فایل راهنمای مجلو نجوم توضیح داده شده.

دقت داشته باشید که میزان پوشیدگی برای میدان دید موثر باید محاسبه شود.

در ستون بعد نام بارش شهابی را مجددا وارد کرده و در زیر ان در قسمت M روش رصد و در قسمت N تعداد شهاب ها را وارد کنید.

3- در جدول باید بعد تعداد شهاب ها را بر حسب قدر وارد کنید.

برای تخمین قدر شهاب ها, باید قبل از رصد قدر تعدادی از ستارگان میدان دید خود را حفظ کنید و با استفاده از انها قدر شهاب های مشاهده شده را تخمین بزنید.

سعی کنید ستاره هایی از تمام محدوده قابل مشاهده برای چشم را انتخاب کنید تا دقت بیشتری برای تخمین قدر داشته باشید.

برای دقت بیشتر از دو ستاره برای تخمین قدر استفاده کنید. یکی پرنورتر و دیگری کم نور تر

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

سلام
    من هم با انجمن اختر جویان برای بارش شهابی رفتیم به رصد گاه انجمن و از شب تا نزدیکای صبح بیشتر از 200 تا شهاب دیدم که بیشتر از 50 تاش شهااااب بود واقعا زیبا هم رنگ کاملا واضح و زیبایی چشمگیر جای همه ی دوستان خالی
    آرزو هام تموم شد و شهاب اضافه اومد ......
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

3. 17 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

سلام به همه ی دوستان آوایی!
    اول به همه تبریک میگم که شاهد چنین بارش شهابی خوبی بودن!
    و اما گزارش من...
    متاسفانه آب و هوای همدان از نوزدهم تا بیست و دوم کاملا ابری بود و تازه امشب ابرا یکم به آسمون و ستاره هاش اجازه ی خودنمایی دادن! به همین خاطر ما که دیدیم بیرون و داخل شهر فرقی نداره به رصد خونه ی ابن صلاح رفتیم، و در کل آسمون ابری یک طرف و آلودگی نوری هم طرف دیگه ( گرچه اگه آلودگی نوری هم نبود، فایده ای نداشت، چون آلودگی ابری واقعا بالایی داشتیم) !
    چند گروه از دوستان هم به خارج از شهر و کاروانسراهای اطراف شهر که از قدر مناسب هم برخوردار بودن رفته بودن، که متاسفانه با مشکل آسمان ابری مواجه شدن!
    در نهایت... در کمال تاسف شب بهترین بارش شهابی سال ما هیچی به جز ابر و چند صور فلکی و کارهایی که در شب های رصدی دیگر معموله (در ابتدا که هنوز ابرا شدیدتر نشده بودن) نداشتیم و فقط تنها فعالیتمون در رابطه با بارش شهابی برساووشی، پاسخ دادن و توضیح دادن به مردم در این حیطه بود!
    و .... تعداد شهابی که من برای بارش شهابی آلفا- جدی دیدم ( 2 عدد) از بارش شهابی برساووشی ( 0 عدد) بیشتر بود!!!
    امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

5. 15 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    77
    تشکر شده 198 بار در 23 ارسال

سلام بچه ها
    من و گروه مهربونمون میخوایم تازه فردا شب (5شنبه 24 مرداد 1392) بریم واسه بارش شهابی برساووشی
    انقدر زورگو ام من که همه ی بچه های گروه رو وادار کردم ( البته خواهش ملتمسانه ) که روز تعطیل بریم اونا هم دلشون به حال زار من کارمند بیچاره به رحم اومد و قبول کردند
    البته خودم 3 شنبه شب در عرض یک ربع حدود 10-15 تا شهاب توووووپپپپپپ دیدم جاتون حالی
    یه آذرگوی هم دیدم خواب از سرم پرید و شروع کردک به آرزو کردن
    امضای ایشان
    دیروز آسمان در ذهنم بود
    امروز آسمان در قلبم است
    فردا آسمان از آن من است
    .......

7. 10 کاربر مقابل از arefe jafarzadegan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5462
    تشکر شده 81 بار در 14 ارسال

سلام...
    انجمن نجوم ثاقب رشت هم روز 22 امرداد (دیروز) رصدی "تقریباً" عمومی برای بارش شهابی تدارک دیده بود ... بعد از گروه بندی و تعیین سرپرست برای هر گروه ، ساعت 3 بعد از ظهر به سمت نیکویه (نزدیک قزوین) حرکت کردیم...
    متاسفانه یخاطر یکسری مسایل (گردن درد!!!!) در کل مدت زمان رصد فقط 5 تا شهاب دیدم که سه تاشون جنازه بودن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(در عوض دوتای دیگه ردشون تا 1 دقیقه موند!!!!! به نظر آذرگوی میومدن)
    دراز هم که میکشیدی تا راحت نیگاه کنی یا یخ میزدی یا احساس میکردی یه عقربی چیزی رفته تو بدنت !!!!!!!!!!!!!

9. 6 کاربر مقابل از raiden-3f عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

رصد شهاب ها از پشت ابر

روز یکشنبه بیست و یکم مرداد برای میزبانی از زیباترین و پربارترین بارش شهابی سال "بارش شهابی برساوشی"فرصتی دیگر فراهم شده بود. به همین مناسبت، موسسه نجوم آسمان شب کویر یزد، مانند بسیاری از گروه ها و انجمن های فعال نجومی در سرتاسر کشور، برنامه ای ویژه در منطقه اسلام آباد کالمند کوه واقع در تنگ چنار برگزار کرد. این برنامه از ساعت 21 شب تا 4:30 بامداد روز دوشنبه با حضور اعضای مؤسسه و با سرپرستی آقای محترم و همکاری خانم ها دهقانی زاده و کربلایی و آقایان سراستاد، هاشمی زاده و مهرعلی برگزار شد.
    در این مراسم 36 نفر اعضای انجمن حضور داشتند و این تعداد در سه گروه تقسیم بندی شدند. گروه اول شامل افرادی بود که برای نخستین بار به رصد آسمان می پرداختند. این گروه به دو دسته آقایان و خانمها تقسیم شدند که به ترتیب دسته اول با سرپرستی آقای سراستاد به رصد صورت های فلکی، آشنایی با ابزارها و جهت یابی پرداختند و دسته ی دوم فعالیت خود را به سرپرستی خانم شمشیری برای رصد صورت های فلکی و اجرام آن آغاز کردند. گروه دوم به سرپرستی آقای نصیرزاده به رصد سیارک ها، ماهواره ها و دنباله دارها اقدام نمودند.گروه سوم هم به سرپرستی آقای محمدی به رصد اجرام آسمانی پرداختند.

رصد گروه ها از ساعت 22 شب آغاز شد اما به دلیل ابری شدن آسمان گروه ها مجبور به استراحت زود هنگام از ساعت 23:30 تا 30 دقیقه بامداد شدند. پس از آن کارگاه آشنایی با ابزارهای نجومی همچون انواع تلسکوپ ها و دوربین های دوچشمی از 30 دقیقه بامداد تا 1:30با حضور اعضای هر سه گروه در همان محل برگزار شد. مدرس این بخش آقای سراستاد توضیحات لازم را در این زمینه به حاضران ارائه دادند. پس از آن افراد مجددأ در گروهایی که از قبل تقسیم بندی شده بود، حضور یافتند و با بهتر شدن وضع هوا دوباره به فعالیت خود ادامه دادند. نکته جالب در این برنامه بارش شهاب ها از پشت ابرها بود که پوشش ابری موجود در آسمان که معمولا مانع دید کافی برای رصد است، مشکلی در مشاهده شهاب ها ایجاد نمی کرد و در مجموع حدود 50 شهاب توسط گروها مشاهده شد و سرپرست هر گروه مشاهدات خود را برای ثبت در پرونده کاری مؤسسه ارائه نمودند. این برنامه در ساعت 4:30 بامداد روز دوشنبه پایان یافت.

مهناز سکاکی
    امضای ایشان
    yazdsky.com

11. 17 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

بهترین تصاویر بارش شهابی برساوشی از دید nationalgeographic

یکی از این تصاویر اثر آقای زکاریان است

http://news.nationalgeographic.com/n...05_600x450.jpg

ویرایش توسط yperseusy : 08-17-2013 در ساعت 06:53 PM
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

13. 14 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    210
    تشکر شده 1,220 بار در 140 ارسال

سلام به دوستان عزیز.
    بنده و 4نفر از دوستانم مثل خیلی از شما عزم سفر کردیم برای بارش شهابی برساووشی در روز دوشنبه 21 مرداد. ابتدا قرار بود به همراه دوستانم در انجمن نجوم مسجد امام علی که خودم هم در اون عضو هستم به رصد بارش شهابی بریم اما به علت ناهماهنگی های لازم این امر اتفاق نیوفتاد. گروه 5 نفره ای شدیم برای دیدن بارش. مقصدمون شهر زیبای تفرش بود. از 3 روز قبل از یکی از سایتهای معتبر هواشناسی دیده بودیم که هوای تفرش در تاریخ بارش صافه که این پیش بینی هم چندان درست نبود. حوالی ساعت 7.30 عصر به تفرش رسیدیم و پس از بازدید از مقبره پروفسور حسابی به محل اسکان رفتیم که باغ زیبایی بود که یکی از دوستان تدارک دیده بود. ازقبل از سایت imo فرم های گزارش رو آماده کرده بودیم. با تاریک شدن هوا و 1ساعت بعد ازغروب ماه ابتدا حد قدر منطقه رو با استفاده از روش مثلث بندی در صورت فلکی دجاجه به دست آوردم که تقریبا برابر 5.2 بود. این کار رو چندین بار با بیشتر اوج گرفتن صورت فلکی دجاجه در آسمان انجام دادم. اما با ابری شدن هوا شانس برای ثبت گزارش پیدا نکردیم و به رصد و دیدن زیبایی های اون اکتفا کردیم و مجبور به خاطرخ نویسی شدم تا ثبت گزارش!
    در مجموع تا ساعت 2 بامداد 22 مرداد، از فرصتهایی که برای مشاهده بارش استفاده کردیم حدود 60 الی 65 شهاب رو تا اون ساعت مشاهده کردیم که نکته جالب توجه سبز بودن بیش از 90% شهابهای مشاهده شده بود.
    امضای ایشان
    هر لحظهُ آسمان جایی برای شگفتی است

15. 18 کاربر مقابل از Mehrzad-jupiter عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrzad-jupiter نمایش پست ها
    سلام به دوستان عزیز.
    بنده و 4نفر از دوستانم مثل خیلی از شما عزم سفر کردیم برای بارش شهابی برساووشی در روز دوشنبه 21 مرداد. ابتدا قرار بود به همراه دوستانم در انجمن نجوم مسجد امام علی که خودم هم در اون عضو هستم به رصد بارش شهابی بریم اما به علت ناهماهنگی های لازم این امر اتفاق نیوفتاد. گروه 5 نفره ای شدیم برای دیدن بارش. مقصدمون شهر زیبای تفرش بود. از 3 روز قبل از یکی از سایتهای معتبر هواشناسی دیده بودیم که هوای تفرش در تاریخ بارش صافه که این پیش بینی هم چندان درست نبود. حوالی ساعت 7.30 عصر به تفرش رسیدیم و پس از بازدید از مقبره پروفسور حسابی به محل اسکان رفتیم که باغ زیبایی بود که یکی از دوستان تدارک دیده بود. ازقبل از سایت imo فرم های گزارش رو آماده کرده بودیم. با تاریک شدن هوا و 1ساعت بعد ازغروب ماه ابتدا حد قدر منطقه رو با استفاده از روش مثلث بندی در صورت فلکی دجاجه به دست آوردم که تقریبا برابر 5.2 بود. این کار رو چندین بار با بیشتر اوج گرفتن صورت فلکی دجاجه در آسمان انجام دادم. اما با ابری شدن هوا شانس برای ثبت گزارش پیدا نکردیم و به رصد و دیدن زیبایی های اون اکتفا کردیم و مجبور به خاطرخ نویسی شدم تا ثبت گزارش!
    در مجموع تا ساعت 2 بامداد 22 مرداد، از فرصتهایی که برای مشاهده بارش استفاده کردیم حدود 60 الی 65 شهاب رو تا اون ساعت مشاهده کردیم که نکته جالب توجه سبز بودن بیش از 90% شهابهای مشاهده شده بود.
    امیدوارم سایر دوستان مثل شما هر کجا که رفتند حد قدر آسمان را از روش علمی ثبت کنند و اگر رصدگاه مناسبی در منطقه بود، با ارسال گزارش به سایت نقشه آسمان تاریک آن را ثبت کنند

17. 18 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

گزارشهای رصدی از بارشهای شهابی         
    رصدی تابستانی هوایی زمستانی
    از حدود یک ماه قبل از بارش شهابی برنامه ریزی و تعیین مکان رصد را آغاز کرده و پروژه هایی را برای شب رصدی در نظر گرفتیم
    اما به علت ابری شدن آسمان رصدگاه مورد نظر(امام زاده سلطان ولایت)ودیگر مسائل برنامه رصدی انجمن نجوم هلال نو لغو شد
    بنابراین تصمیم گرفتم در تور رصدی مرزهای بیکران ستاره شناسی شیراز شرکت کنم
    این رصد در مکان پیست اسکی پولاد کف سپیدان برگزار شد
    ابتدا چند تن از دوستان به وسیله تلسکوپ 8 اینچ یک سری توضیحات را ارائه دادند و سپس چند جرم را نشان دادند
    به دلیل این که در منطقه که قرار داشتیم نور های اطراف اذیت می کرد با چند نفر از عکاسانی که مشغول عکاسی از شهاب ها بودند عازم کوه شدیم
    پس از نیم ساعت عادت دادن چشم و استفاده از منطقه حد قدر عقاب 14 ستاره را در این منطقه رویت کردم که بر اساس جدول حد قدر ،حد قدر آسمان 6.77 بود
    آسمانی عالی ،پاک ،دور از آلودی نوری ،به صورتی که اندرومدا را بدون هیچ زحمتی مشاهده کردم همچنین خوشه های صورت فلکی قوس و عقرب نیز واقعا لذت بخش بود
    کهکشان راه شیری هم بسیار روشن و واضح
    پس از رصد چند جرم مسیه با دوربین دوچشمی 15*70(m7,m8,m22,m23,m31,m6 و...)شروع به ثبت بارش شهابی کرده و در مدت زمان 1 ساعت (از ساعت 23 تا 24)حدود 80 شهاب را مشاهده کردیم
    ولی از ساعت 2 تا 3 بامداد این مقدار در یک ساعت به 120 شهاب افزایش یافت
    البته مشاهده یک آذر گوی فوق العاده بزرگ با قدر 4- یا 5- در این زمان خواب را از سر همگان پراند
    ان شاءالله به زودی این رصدگاه را هم در سایت آسمان تاریک ثبت می کنم
    این عکس را هم در صبح همان روز گرفتم در حالی که همه منتظر خورشید بودند تا سرمای شدید شب را دور کند

امضای ایشان
    من برگشتم

19. 7 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 5 نخستنخست 12345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع