صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 49

موضوع: گزارشهای رصدی از بارشهای شهابی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

گزارشهای رصدی از بارشهای شهابی

سلام به همه اعضای محترم و دوستان گرامی

با توجه به نیاز به تجمیع اطلاعات و جلوگیری از پراکندگی اطلاعات ، درنظر داریم برای فعالیت های اصلی نجوم آماتوری تاپیک های مادر ایجاد کنیم تا همه فعالیت های علاقمندان به

شاخه های مختلف نجوم در آن تاپیک ها پیگیری شود .

این کار هم از پراکندگی اطلاعات جلوگیری میکند و هم علاقمندان به طور خلاصه و مفید اطلاعات مورد نیازشان را به دست خواهتد آورد .

به همین منظور تاپیک جامع گزارش بارشهای شهابی را ایجاد شده است .

همه علاقمندان از این پس میتوانند گزارش رصد های خود از بارش های شهابی را در همین تاپیک اعلام کنند و خوانندگان هم میتوانند سوالات خود را در همین تاپیک مطرح نمایند .

به امید آسمانی صاف و بارش هایی پر شهاب برای شما

------------

اطلاعات تکمیلی در خصوص ثبت بارش های شهابی و ارائه به مراکز بین المللی

( با تشکر ویژه از مدیر گرامی آقای Amirali )

دوستان علاقه مند به پروژه های نجوم اماتوری می توانند گزارش های استاندارد خود از بارش شهابی برساوشی را برای سازمان بین المللی شهاب در لینک زیر ارسال نمایند.

راهنمای تکمیل این فرم هم در سایت مجله نجوم منتشر شده:

اما چند نکته دیگر که در این راهنما به ان اشاره نشده:

1- در جدول زیر نام بارش شهابی و بعد و میل کانون بارش خواسته شده

این اطلاعات را از تقویم موجود در سایت imo از لینک زیر میتوانید استخراج کنید:

2- دومین جدولی که باید تکمیل شود , جدول زیر میباشد:

در قسمت field بعد و میل مرکز میدان دید شما خواسته شده.
    شما برای ثبت دقیق شهاب ها باید منطقه ای از اسمان را انتخاب کنید و در بازه زمانی مورد نظر ان منطقه را دنبال کنید.
    میدان دید موثر شما برای ثبت شهاب ها دایره به شعاع 50 درجه میباشد.
    ستاره ای را به عنوان مرکز میدان دید انتخاب کنید و بعد از رصد بعد و میل ان را با استفاده از نرم افزار ها و اطلس های نجومی پیدا کنید و در فرم وارد کنید.

در قسمت teff زمان رصد خود را بر حسب ساعت وارد کنید.

در قسمت Lm باید حد قدر میدان دید موثر را وارد کنید. با استفاده از روش شمارش ستارگان که در فایل زیر توضیح داده شده میتوانید این کار را انجام دهید.

پارامتر F تصحیح میدان دید است که در فایل راهنمای مجلو نجوم توضیح داده شده.

دقت داشته باشید که میزان پوشیدگی برای میدان دید موثر باید محاسبه شود.

در ستون بعد نام بارش شهابی را مجددا وارد کرده و در زیر ان در قسمت M روش رصد و در قسمت N تعداد شهاب ها را وارد کنید.

3- در جدول باید بعد تعداد شهاب ها را بر حسب قدر وارد کنید.

برای تخمین قدر شهاب ها, باید قبل از رصد قدر تعدادی از ستارگان میدان دید خود را حفظ کنید و با استفاده از انها قدر شهاب های مشاهده شده را تخمین بزنید.

سعی کنید ستاره هایی از تمام محدوده قابل مشاهده برای چشم را انتخاب کنید تا دقت بیشتری برای تخمین قدر داشته باشید.

برای دقت بیشتر از دو ستاره برای تخمین قدر استفاده کنید. یکی پرنورتر و دیگری کم نور تر

2. Top | #31
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

Exclamation رصد در پنج دقیقه !!!!

سلام به دوستان خوب و رصدگر ........

امسال با اینکه چند تا گروه برای بارش شهابی رصد گذاشته بودن ولی حسشو نداشتم که باهاشون برم !! خلاصه نا امیدانه گفتم امسال از رصد بارش شهابی باید منصرف بشم و فکرشم نکنم !! ( ولی دلم یک رصد خوب می خواست !! )

اما این تازه اول ماجرا بود !! از اونجایی که میگن خدا دعاهای کوچیکو برآورده می کنه ........

بعد از ظهر با دوستم خیابون بودیم و داشتیم می رفتیم جایی که یک دفعه گوشیم زنگ خورد و شادی جان خبر رصدو داد !! بعد من وسط خیابون وایسادم و یک نگاه به آسمون و یک نگاه به دوستم و یک نگاه به زمین ، گفتم : آخه الـــــآن ؟؟!! من وسط خیابونم و تو راهم و با دوستم دارم میرم جایی !! گفتم بزار چند دقیقه دیگه بهت خبر میدم ؛ خلاصه دوستم گفت : یعنی میخوای بری رصد و نیای ؟؟!! بعد من در سکوت ، یک نگاه ملتمسانه به آسمون و یک نگاه شرمندانه به دوستم و یک نگاه به زمین ، سری تکون دادم و گفتم : فردا حتما میام !!
    درست بعد از پنج دقیقه به شادی تماس گرفتم و گفتم : میام !! ( از اینجا بود که اسم گزارش شد : " رصد در پنج دقیقه " )

خلاصه بدو بدو به طرف خونه اومدم ( حالا مگه این راه تموم میشد ؟؟!! انگار اتساع راه پیدا شده بود !! ) رسیدم خونه و پدر و مادرم با تعجب منو نگاه کردن ( نگاهشون یعنی : چی شده که نفس نفس زنان برگشتی ؟؟!! ) گفتم : یک خبر خوب : باید بپرم برم رصد !! ( از اونجایی که دخترشونو می شناسن که عشق رصده ) گفتن : خوش بگذره ........
    خلاصه با عجله بار و بندیل رو جمع کردم و به شادی گفتم : چون همه خانم هستیم بهتره که یک مرد ( شیر مرد ) هم همراهمون باشه !! ؛ خلاصه با موافقت شادی جان به آقای ساسان که در نوع خودشون بی نظیر هستن !! گفتم که بیاد رصد ؛

خلاصه راهی رصد شدیم و بعد از کمی مکان یابی !! ، یک جای خیلی خوب و دور از دسترس هر گونه موجود زنده و غیر زنده !!!! ( اعم از انسان و سگ و گربه و خفاش و ماشین و ..... ) پیدا کردیم !!!! و مستقر شدیم و کلی هم جای دوستان رو خالی کردیم ؛

دیگه رصد رو شروع کردیم و غیر از شهاب ها و آذرگوی ها !! ، چند تا جرم هم با دوربینم گرفتم ؛ تا حدود ساعت 3 که بودیم کلی شهاب و آذرگوی دیدیم ؛ ( یعنی یک چیزی میگم ، یک چیزی می شنوید !! ) انقدر شهاب های پر نور و کم نور ( البته کم نورهاش کمتر بودن ) دیدیم که دیگه غیر قابل شمارش شدن .......... ( باید یک ماشین حساب برای شمارش شهاب ها ، و یک دوربین عکاسی برای عکس از شهاب ها و آذرگوی ها همراهمون می بردیم !! ) ( اصلا فکر نکنین که غرض آب کردن دل دوستان هستــــــــا !!!!! )

راستی یک نکته : هوا هم عالی و صاف صاف بود ......... ( قابل توجه بعضیا !!!!! )

در آخر امیدوارم همه ی دوستانی که رصد رفتن شب خوب و صاف و پر بارشی رو پشت سر گذاشته باشن ............

3. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

بارش شهابی ...

خوب در شب دوشنبه من به همراه امیر علیAmiraliوسعید احمدی برای رصد بارش شهابی برساووشی به اطراف شهرستان قروه رفتیم،مکانی بین دو روستای کوچیک

اولش که رسیدیم پس از صرف شامی مختصر (یک عدد ساندویچ) رفتیم سراغ رصد بارش شهابی که پس از سه سال انتظار این رو داشتیم که بدون مزاحمت نور ماه و آلودگی نوری کم منطقه بتوانیم رصدی زیبا رو مشاهده کنیم .مطمئن بودیم

خلاصه پس از آماده کردن دوربین ها و در آوردن سه پایه از کیف ها مشغول عکاسی شدیم. آقا میرفتیم بالا شهاب توی کادر نبود همین که کادرو تغییر میدادیم یه آذر گوی زیبا رد میشد ، فکر کنم شهاب ها لج کرده بودند که توی عکس ما نیفتن امیر علی هم در همون حال بادوربین آنالوگی که آورده بود کادر زیبایی بست و با دوربین یک رد ستاره انداخت که امیدوارم خوب در اومده باشه چون ایزوی دوربین 200 بود با لنز 50 خودتون فکرشو بکنید

پس از اون در حاشیه جاده کمی نشستیم رو به آسمان و هراز گاهی ماشینی از جاده ای که از ما دوره بود رد میشد و مارو کور میکرد و ما هم هر چی چراغ قوه داشتیم خاموش میکردم که یهو درد سر نشه پس از چندی توقف میان جاده خاکی و نشستن زیر آسمون در همین حال عکس هایی هم انداختیم که در اون لحظه هیچ شهابی نمیدیدیم که ثبت بشه و یاشاید در صفحه دوربین معلوم نیود

بعد از اون به طرف خونه ی چوپانی اومدیم که همون کنار ما بود البته چوپانش همون لحظه که رسیدیم رفت و ما هم هر چی عکس تونستیم با اون خونه ی گلی و نردبانی که خیلی حس زیبایی به خونه گلی میداد انداختیم که انشاالله عکسها بعدا میرسه

کمی زیر آسمون خوابیدیم و بنده در غرب یک آتشگوی دیدم که هر دوی ما (من و سعید احمدی ) یک وَوَوَوَووووووووو بزرگ کشیدیم انقدر که زیبا بود ، پرنور ،حیف که عکس ننداختیم

پس از اون در مدتی که سعید 1 ساعت خوابیده بود من و امیر علی شانس خودمون رو امتحان کردیم که هر کاری میکردیم نمیشد عکسی از شهاب ها بندازیم

خلاصه تا ساعت 3.5 عکاسی کردیم و سپس یه خانه بازگشتیم

بارش شهابی بسیار زیبایی بود ولی حیف که عکس خوبی نتونستیم بگیریم

به امید بارش های شهابی زیباتر ...
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

4. Top | #33
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

بازهم برساووش و بارش معروف مرداد ماه....

میدونید همیشه یه سری رصدها هست که با بقیه فرق داره!! واسه من خیلی وقتها رصدها کلیشه ایه.. بری هی رصدو برگزار کنی و بیای.. ولی بعضی رصدها هست که واسش ثانیه ها رو میشماری... ناسلامتی منجمی میدونی اون شب و اون ساعتها چه خبره، مخصوصا اگه بارش شهابیم باشه و مخصوصا اگه سال قبلشم مهتاب خانوم رصد بارشتو خراب کرده باشه

بماند.. چند روز قبل از بارش به دوستان اطلاع دادم که فلان روز و فلان ساعت بارش برساووشیه.. هر گروه به نحوی اعلام امادگی کرده... دوستان، جمع تورلیدرهای برجسته استان، دانشجوها و ...
    خلاصه همه چی محیا بود واسه رصد اونم از نوع بارشیش!!!

همیشه قبل رصد یه دغدغه بزررررگ داشتم... نکنه پادگان بهم مرخصی ندن!!؟؟ این بار این رو هم نداشتم... آخه چند روزی بود خدمتم تموم شده بود و به اصلاح علمیش منقضی الخدمت و به اصلاح خودمون خلاص الخدمت شده بودم. حالا منو فرض کنید هم خدمتم تموم شده بود هم بارش شهابی در راه بود و شبی به یاد موندیه دیگه... خلاصه حالی بس خوش داشتم در آن لحظات

همه چی برای رصد محیا بود که یکی از منجمهای گروه خبر داد که به علت نزدیکی به زمان بابا شدن نمیتونه بیاد...هم خوشحالی بود وهم ضد حال ولی یه دل خوشی و آرومی داشتم.. خانوم stargazer قرار بود باهامون بیان کهع هم جای بسیییی مباهات و خوشحالی بود هم یه دلگرمی شدیییید... قربون قدمتون خانوم مدیر...کاروانسرا خودتونو منور کردینا....البته خواهر عزیزم و خانوم hesaby هم جمع ما نور بسی منور کرده بودند. البته حدودا 5 تا اپتیک هم باهامون بود که بار رصدی رو خیلی بالا اورده بود.

خلاصه طبق معمول روزهای رصدی ماراتونی قبل از رصد در پیش بود...مخصوصا اینکه به خاطر اینکه رصد یه کم تا دیر وقت بود باید یه میان وعده مناسب هم به عزیزان و دوستان داده میشد...از یه طرف ساندویچ از یه طرف نوشابه...خلاصه نفهمیدم چطور افطار کردم..
    حرکتمون از ساعت 9 بود که من طبق طبق معمول همیشه نیم ساعتی زودتر اونجا بودم.... بخدا یه رب زودتر بودم دیگه....5دقیقه بودا... آقا همون 9 مشتری شیم...جهنم 9:15 آخرش.... نگین 9:30 بخدااااا....خلاصه مهم این بود که من بودم دیگه..

دوتا اتوبوس و یه مینی بوس جمع اون شب ما رو تشکیل میدادن.. مسن ترین فرد جمعمون حدود 75 سالشون بود و کوچیکترین هم نگار دایی بود با سنی بالغ بر 6 ماه...از الان منجم شده عسل دایی فقط بجای دیدن اجرام توی چشمی نمیدونم چرا میخاد اونها رو بخوره..؟؟؟؟

شب زیبایی بود طبق معمول توضیحات لیدر و دوست عزیزم آقای سید محسن حاجی سعید در مورد کاروانسرا و بعد هم برنامه رصد... اموزش آسمان و صورفلکی در کنار شهابهایی که اسمان بالای سر و خیلی زیبا کرده بودند حال و هوای خاصی به جمع داده بود...
    صورفلکی تابستانی به همراه پروین و ثور و ماه که اخرای برنامه بهمون رسید و خوشه های عقرب و قوس، سحابی حلقه و دمبل و البته خوشه چوب لباسی، کهکشان اندرومدا بخشی از صورفلکی و اجرامی بود که اونها رو مهمون چشمانمون کردیم...والبته یه عالمه شهاب خوشکل و کوچیک و بزرگ..

بدون شرح...

از سمت راست: خانوم hesaby، خانوم stargazer، خواهرم، و خودم

بعد از اینکه تقریبا رصد به پایان رسید برای صرف یه میان وعده و البته دورهم بودن به شاه نشین کاروانسرا رفتیم که یکی از دوستان با صدای سازش فضا رو قشنگ کرده بود...خیلی قشنگ بود..جاتون خالی

.
    .
    .
    راستی.....
    اسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

5. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

با تشکر از آقای طامهری

راستش من گزارش ننوشتم چون میدونستم نوشته های آقای طامهری و گزارشاشون بهتر از منه، واسه همین خواستم ایشون بنویسن.

ممنون آقای طامهری بابت گزارش خوبتون و تشکر بابت لطفی که به بنده داشتین و خجالت دادین

فقط همینو اضافه می کنم که اون شب درسته که کامل واسه رصد بارش شهابی نبود و فرصت نشد که فرمهای بارش رو پر کنیم، اما بازم بسیار لذت بخش و آروم بود. ما در عینی که

به دوستان و علاقه مندان به نجوم پاسخ میدادیم (و صد البته که بیشتر بار این مسئولیت روی دوش آقای طامهری بود و ما اندکی این نقش رو داشتیم) شهابهای زیبایی رو هم نظاره گر

بودیم. حدوداً 30 شهاب پرنور، با رد بلندی از دود به رنگ سبز و زرد که با عبور هر کدوم صدای شادی و ذوق خودمون و بقیه بلند میشد. در کنارش اجرامی رو هم که آقای

طامهری ذکر کردن رصد کردیم و برای علاقه مندان راجع بهشون توضیح دادیم.

کلا لحظات خوب و خاطره انگیزی بود چه در مسیر و چه در طی رصد.

جاداره از آقای طامهری مدیر گرامی آوا و همشهری محترمم تشکر کنم بابت همه زحماتشون و شب خوبی که برای هممون رقم زدن

از خانم طامهری (خواهر ایشون و دوست قدیمی خودم) هم ممنون بابت همراهی و همصحبتی خوبشون و همینطور ممنون از Hesaby عزیز، دوست، همشهری و یار خوب نجومی و

رصدی من در شبهای کویر. دست همگی درد نکنه بابت این خاطره خوب
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

6. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    487
    تشکر شده 2,517 بار در 229 ارسال

به منظور رصد بارش شهابی برساووشی کمپ رصدی توسط موسسه علمی پژوهشی نجم شمال در لشت نشا( از توابع رشت)- در استان گیلان تشکیل شد که 7 نفر از اعضای رصد و ثبت تخصصی بارش شهابی را انجام دادند. این افراد عبارت بودند از: ریحانه فلاح، طراوت ارشادی، راضیه زاهدی، مطهره ابراهیمی، معصومه کاظمی، پوریا مومن و امیر حسن زاده
    داده های ثبت شده برای موسسه بین المللی شهاب( IMO ) ارسال شده است که در لینک زیر در دسترس است:
    http://www.imo.net/live/perseids2012

7. 18 کاربر مقابل از امیر حسن زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

خووووووووووب! بنده پس از سال ها تصمیم گرفتم بالاخره گزارش این رصد رو بنویسم!!

باز هم انجمن نجوم سُها ساری تقدیم میکند!

داستان از اونجایی شروع شد که فهمیدیم امسال یه بارش شهابی خوب داریم که ماه هم اذیت نمیکنه و شهاب هم کم نیس! خلاصه هماهنگی ها برای رصد کلی دردسر داشت که حالا بگذریم

بعد از کلی هماهنگی و تغییر و تحول قرار بر این شد که ساعت 4 از جلوی کانون شهید آوینی - انجمن نجوم سُها ساری با مینیبوسی که قبلا هماهنگ شده بود، راه بیافتیم! به مقصد کجا؟ بله ... مرغداری آقای غلامی! (دست گلشون درد نکنه!)

قرار بود تلسکوپ هامون یه 12" دابسونی و 8" دابسونی و 120mm آکروماتیک باشه! و همچنین دو تا دوربین دو چشمی 20*80 و 20*90!! که فردی که آکرو داشت نتونست بیاد و محمدرضا هم به علت سخت بودن حمل و نقل دابسونی 8" رو نیاورد! خلاصه با یک تلسکوپ 12" دابسونی و 2 تا دوربین دو چشمی راهی شدیم! راستی تلسکوپ یه چشمی 24-8 هم داشت که خیییییییلی باحال بود! :d

دوربین عکاسی هم یه 500D آقای غلامی بود و تا دلتون بخواد (5-6 تا) دوربین آنالوگ! و البته 2 تا دوربین کامپکت

بله دیگه! رفتیم! حدود ساعت 18:30 بود که رسیدیم!

تو مینیبوس:

بیرون از مینیبوس:

اومدیم وسایل رو پهن کردیم و زیر انداز و تلسکوپ و ...! جالبه بدونید تلسکوپ با اون آینه ی 12" گندش از هم خطی خارج شده بود! ولی وقتی با هم خط کننده لیزری زدیم دیدیم بر اثر کلی تکون خوردن تو راه خودش اومده هم خط شده

بعد خلاصه رفتیم رصد خورشید! هم با دو چشمی ها و تلسکوپ خورشید رو رصد کردیم (با فیلتر شیشه ای) و بعد هم رفتیم دوربین های عکاسی رو رو 3 پایه ها سوار کنیم! خلاصه سوار کردیم و رفتیم افطار (به قول آقای غلامی روزه خواری :d) البته از جمع 8 نفرمون کلا 2 نفر روزه داشتن ولی ما 6 تا بیشتر خوردیم :d دلتون آب یه نون پنیر گوجه خیار چایی شیرینی زدیم که حسابی چسبیدا!! (دست آقای غلامی درد نکنه!) بعدشم رفتیم چوب جمع کردیم برا آتیش!

بعد دیگه تاریک شد و رفتیم رصد! اول از همه مریخ و زحل رو سریعا رصد کردیم! و بعد با اجرام مسیه پر نور تر شروع کردیم! هر از گاهی هم شهاب رد میشد! تعدادی از اجرام مسیه قوس و عقرب رو دیدیم و بعد رفتیم سراغ سحابی حلقه و خوشه های کروی (مخصوصا m13 که نمیدونید از پست 12" چقدر قشنگ بود!) و بقیه اجرام غیر ستاره ای! کهکشان های دب اکبر رو هم تنها نذاشتیم و رفتیم سراغشون!!

حد قدر آسمون هم بین 5 تا 5.5 بود! راه شیری به راحتی معلوم بود و آسمون کلا خیلی خوب بود! البته افق شرقی گرد و غبار غلیظی داشت که اون طرف قدرش رو خیلی پایین اورده بود!

بعد هم کم کم آندرومدا به ارتفاع مناسبی رسید و اون 3 تا کهکشان رو هم رصد کردیم! بعد که تب رصد خوابید رفتیم دیگه سراغ عکسای! همه داشتن دیگه عکاسی میکردن! اونایی هم که دوربین نداشتن شده بودن سوژه عکاسی بقیه (کار کردن با تلسکوپ و نور چراغ قوه قرمز و گرین لیزر و ...)

خیلی شهاب دیدم! اما متاسفانه از هرجایی عکس میگرفتیم شهاب از یه جا دیگه رد میشد!! دفعه دیگه قصد دارم دوربین ها رو همه کنار هم بچینیم! پشت به پشت هم! با هم از کل آسمون عکس بگیریم دیگه شهاب ها راه فرار نداشته باشن! البته بعید نیس ایندفعه با حرکت مارپیچی ما رو دور بزنن :|

دیگه تب عکاسی هم تا حدی خوابید و تا ساعت 1:30 عکاسی و رصد کردیم و بعد هم رفتیم سراغ غذا! بله دیگه! جوجه کباب منتظر ما بود! باز هم دست آقای غلامی (بابت گوشت مرغ و نوشابه (یاده مطلب تو آف تاپیک افتادم) و غیره) و آقای راننده (بابت آتیش به پا کردن و سیخ کردن مرغ) و سروش صمدی (کمک در سیخ کردن کباب ها) و من (به خاطر کباب کردن سیخ ها) درد نکنه! :d

خلاصه دلی از عزا در اوردیم و باز رفتیم سراغ دوربین و تلسکوپ! دیگه ماه داشت طلاوع میکرد! قبلش از خجالت خوشه پروین و مشتری و زهره در اومدیم (هم رصد و هم عکاسی) و بعد هم با دابسونی طلوع زیبای هلال ماه از پشت کوه ها رو دیدیم! متاسفانه چون افق شرقی خیلی گرد و غبار داشت تصویر ماه خیلی لرزش داشت و نمیشد عکس خوب گرفت! (این مسئله موقع رصد بقیه اجرام و شهاب ها هم دردسر ایجاد کرده بود!)

(عکس از آقای غلامی)

بعد ماه هم بالاتر اومد و حسابی ازش عکس گرفتیم! هم که باز یکم عکاسی و بعد (حدود ساعت 3:30-4) بعضی از بچه ها رفتن استراحت کنن! ولی من و یکی دیگه از دوستان (سروش صمدی) موندیم! روی گلیم دراز کشیدیم و آسمون رو دیدیم و شهاب شمردیم! من لپ تاپ هم برده بودم و با آهنگ بوووووو سرده یکم به خودمون تلقین کردیم و بعد هم دیگه قضیه رمانتیک شد و آهنگ someone like you و خیلی زیر آسمون پاک (!) حال کردیم دیگه!!

خلاصه تو اون حالت کلی شهاب دیدیم! من خودم 99 تا شهاب دیدم (هرچی سعی کردم 100امی نیومد ببینم :| :d ) و دوستم هم هفتادو خوردی! فکر کنم با تعداد شهاب هایی که ندیدم و دوستام دیدن یا کلا ندیدم اون شب حدود 300-350 تا شهاب اومد!

خلاصه صبح شد و دوستان خواب بودن! من و سروش رفتیم سراغ تلسکوپ و باز خورشید و رصد کردیم و از طلوع عکس گرفتیم تا بچه ها بیدار بشن!

حیف که سلف پرتره گذشت :d

دیگه بچه ها هم بیدار شدن و ما 6 نفر (:d) نشستیم باز هم صبحانه خوردیم! اون هم چی؟! نون و هندونه خنک! با چایی!! خیییلی چسبید! (باز هم دست آقای غلامی درد نکنه!) میبینید اینجا دیگه:

بعد هم دیگه جمع کردیم وسایل رو و تا برگردیم ساری حدود ساعت 10:30 رسیدیم باز انجمن! البته گم کردن راه تو مسیر و اینا هم کلی دردسر داشت!

ولی کلا خیییییییییلی خوش گذشت! دست آقای غلامی هم به خاطر میزبانی خوبشون و مخصوصا دوربینشون (!) درد نکنه! ایشالله جبران کنیم! خودشون هم بیشتر مشغول کار بودن و کم پیش ما بودن! و زیاد هم عکاسی و رصد نکردن! برا همین دوربینشون خیلی برا ما پر برکت بود :d

و در آخر، این هم عکس دسته جمعی:

به ترتیب از چپ به راست:

ایمان صادقی - صادق ذلیکانی - حسین براهیمی (Sky_Watcher) - خودم (پرهام سعیدی) -

استاد سید محمد رضا قریشی (که توی داشنگاه مورلیا مکزیک دکترای اخترفیزیک میخونن و تو کار آماتوری هم بی نظیر هستند! و الان هم برای دو ماه اومده بودن ایران که ما مچشون رو گرفتیم! :d و البته فردا قراره برگردند! من خودم هرچی از نجوم میدونم رو مدیون ایشون هستم!!) -

محمدرضا قربانزاده (mohammad_reza) - سروش صمدی (soroush s) - آقای مجتبی غلامی (Mojtaba Gholami) (باز هم دستشون درد نکنه!!!)

9. Top | #37
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

دوستان و اعضا گرامی میتوانند گزارشهای خود در رابطه با بارش شهابی برساووشی را در همین تایپیک ارائه کنند.

به دلیل بارش شهابی برساووشی,این تایپیک و تایپیک "معرفی بارشهای شهابی" تا اتمام این بارش مهم میشوند.

امسال این بارش به دلیل عدم وجود ماه کامل و درخشان,شرایط مناسبی را دارا میباشد.به ویژه پس از نیمه شب و ارتفاع مناسبی که کانون بارش پیدا میکند.

به امید رصد بارشی به یاد ماندنی برای دوستان.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

10. Top | #38
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

دوستان علاقه مند به پروژه های نجوم اماتوری می توانند گزارش های استاندارد خود از بارش شهابی برساوشی را برای سازمان بین المللی شهاب در لینک زیر ارسال نمایند.

راهنمای تکمیل این فرم هم در سایت مجله نجوم منتشر شده:

اما چند نکته دیگر که در این راهنما به ان اشاره نشده:

1- در جدول زیر نام بارش شهابی و بعد و میل کانون بارش خواسته شده

این اطلاعات را از تقویم موجود در سایت imo از لینک زیر میتوانید استخراج کنید:

http://www.imo.net/files/data/calendar/cal2013.pdf

2- دومین جدولی که باید تکمیل شود , جدول زیر میباشد:

در قسمت field بعد و میل مرکز میدان دید شما خواسته شده.
    شما برای ثبت دقیق شهاب ها باید منطقه ای از اسمان را انتخاب کنید و در بازه زمانی مورد نظر ان منطقه را دنبال کنید.
    میدان دید موثر شما برای ثبت شهاب ها دایره به شعاع 50 درجه میباشد.
    ستاره ای را به عنوان مرکز میدان دید انتخاب کنید و بعد از رصد بعد و میل ان را با استفاده از نرم افزار ها و اطلس های نجومی پیدا کنید و در فرم وارد کنید.

در قسمت teff زمان رصد خود را بر حسب ساعت وارد کنید.

در قسمت Lm باید حد قدر میدان دید موثر را وارد کنید. با استفاده از روش شمارش ستارگان که در فایل زیر توضیح داده شده میتوانید این کار را انجام دهید.

http://www.astroupload.com/do.php?fi...5445415841.pdf

پارامتر F تصحیح میدان دید است که در فایل راهنمای مجله نجوم توضیح داده شده.
    دقت داشته باشید که میزان پوشیدگی برای میدان دید موثر باید محاسبه شود.

در ستون بعد نام بارش شهابی را مجددا وارد کرده و در زیر ان در قسمت M روش رصد و در قسمت N تعداد شهاب ها را وارد کنید.

3- در جدول بعد باید تعداد شهاب ها را بر حسب قدر وارد کنید.

برای تخمین قدر شهاب ها, باید قبل از رصد قدر تعدادی از ستارگان میدان دید خود را حفظ کنید و با استفاده از انها قدر شهاب های مشاهده شده را تخمین بزنید.
    سعی کنید ستاره هایی از تمام محدوده قابل مشاهده برای چشم را انتخاب کنید تا دقت بیشتری برای تخمین قدر داشته باشید.
    برای دقت بیشتر از دو ستاره برای تخمین قدر استفاده کنید. یکی پرنورتر و دیگری کمنورتر.

ویرایش توسط Amirali : 08-05-2013 در ساعت 06:18 PM
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

11. Top | #39
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

smile

سلام دوستان

امسال در شب اوج بارش شهابی برساوشی متأسفانه نشد برم رصد ، ولی شب بعدش که دیشب بوده باشه به همراه خانواده به یک جای خوب رفتیم و آسمون صاف صاف و پر از ستاره بود و من هم که عصای دستم ( دوربینم ) همراهم بود ، یک رصد عالی داشتم و البته قضای شب قبلش که اوج بارش بود رو به جای آوردم و شهاب ها رو دیدم البته zhr حدود 5 الی 6 شهاب در ساعت بود ولی شهاب بودنــــا !! از اون شهاب پر جونــــا ! طول شهاب و رد و رنگ و کلاً عالی بودن ( البته خانواده خواب بودن ولی نزدیکای صبح پدر و مادرم که آسمونو دیدن ، کلی لذت بردن )

آسمونتون صاف و پر شهاب باشه .........

12. 16 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #40

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

گزارشهای رصدی از بارشهای شهابی         
    من هم به ارتفاعات جنوبی شهر گرگان به منطقه ای به نام سلمه چال برای رصد بارش شهابی رفتم ... آسمانی از قدر 5 داشت و هوایی بسیار سرد (-5) در اوجا حاکم بود که کار رو کمی سخت میکرد . اما شاهد بارش شهابی بسیار زیبایی در کنار دوستان بودیم...
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

14. 10 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع