صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 95

موضوع: نجوم ومعماری

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439
    تشکر شده 608 بار در 73 ارسال

Post نجوم ومعماری

سلام به دوستان آسمانی

تو این تاپیک می خوام به کمک شما دوستان به معرفی انواع بناهای مرتبط با نجوم در داخل و خارج از کشور و ویژگی های اونا بپردازم. همونطور که میدونید ما با ساخت رصدخانه های مراغه و سمرقند تو این زمینه پیشتاز بودیم ولی متاسفانه اکنون بناهای معدود ونه چندان مطلوبی تو کشور ما در این رابطه وجود داره که ناشی از بی توجهی به نجوم در زمان معاصر است

امیدوارم که بتونیم با معرفی این بناها و فضاهای عملکردیشون، ضمن آشنایی با فضاهای معماری این بناها زمینه رو برای طراحی و ساخت بناهای مطلوب توسط معماران و شما مدیران آینده نجوم ایران فراهم کنیم.
    ویرایش توسط yperseusy : 07-05-2015 در ساعت 02:38 PM

2. Top | #31
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

نقل قول نوشته اصلی توسط Hooman نمایش پست ها
    خوب بالاخره مکان خوب واسه رصد از لحاظ محیطی کجاست؟ یکی بیابون هاست ولی یه سوال مطرح میشه هیچ جایی به غیر از بیابون تو کره زمین واسه رصد مناسب نیست؟
    نه مسلما اینطور نیست چون رصدخانه مونوکیا (کک) در هاوایی که از معروفترین رصدخونه های جهانه تو ارتفاع ۲٬۸۳۵ متری از سطح دریا قرار داره، اینم تصویرش که بزرگ نشد......

نجوم ومعماری-350px-mauna_kea_observatory-jpg

حالا اینکه ارتفاع از سطح دریا چه تاثیری تو رصد جهت انتخاب سایت رصدخونه رو داره دوستانی که در این مورد اطلاعات یا تجربیاتی دارند در اختیار ما بذارند...
    امضای ایشان
    " هرتجربه، برگي به كتاب تجربه ها مي افزايد، خردمند كسي است كه اين كتاب را بخواند و برگي به آن نيافزايد."

3. 4 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

یه درخواست دیگه هم من دارم. آیا مکانهای دیگه ای هم هستن مثل اون کلیسا که از مزیت خاصی توی ساختمانشون استفاده شده باشه؟ اگه کسی میدونه بگه. ممنون
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

5. 2 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer1389 نمایش پست ها
    یه درخواست دیگه هم من دارم. آیا مکانهای دیگه ای هم هستن مثل اون کلیسا که از مزیت خاصی توی ساختمانشون استفاده شده باشه؟ اگه کسی میدونه بگه. ممنون
    تو اکثر بناهای قدیمی سعی شده تا در طرح بنا از ملاحظات خاصی جهت شکوه بیشتر بنا استفاده کنند مثل اهرام مصر و یا معبد چغازنبیل در شوش که گوشه های این بناها جهات اصلی جغرافیایی رو نشون می دند و یا
    همون بناهای زرتشتی که خودت گفتی به اسم چهارطاقی ، نمونه مشهور این چهارطاقی ها ، چهارطاقی نیاسر کاشانه که کاربری و توانایی بنا به عنوان یک تقویم آفتابی و شاخص خورشیدی برای اندازه‌گیری زمان یا برای ثبت آیینی زمان در بنا، تعیین خط‌دیدهای طلوع و غروب خورشید در انقلاب‌های تابستانی و زمستانی به عنوان نقاط نهایی و اوج خط‌سیر سالانه خورشید با دقت ۰٫۵± درجه،تعیین خط‌دیدهای طلوع و غروب در اعتدال بهاری و پاییزی با دقت ۱± درجه، تعیین چندین خط‌دید دیگر برای میانه فصل‌ها و زمان‌های احتمالی آیینی با دقت ۲± درجه. به اثبات رسیده، ضمنا این چهارطاقی ها آتشکده بودند.....

نجوم ومعماری-niasar_winter_sunrise_2_4-jpg

اطلاعات تکمیلی در مورد این بنا در این آدرس که حتما یه سری بهش بزنید واقعا جالبه
    http://ghiasabadi.com/niasar0.html
    ویرایش توسط vega : 04-24-2011 در ساعت 11:03 PM
    امضای ایشان
    " هرتجربه، برگي به كتاب تجربه ها مي افزايد، خردمند كسي است كه اين كتاب را بخواند و برگي به آن نيافزايد."

7. 6 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

ممنون وگای عزیز. خیلی جالب بود. خب بغیر از این بنای چهار طاقی آیا بناهای دیگه معروفی هم هستن که خصوصیات خاصی داشته باشن؟ داخل یا خارج از ایران؟
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

9. 2 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط معمار نمایش پست ها
    واقعیتش اینه که این صرفا یه پروژه ی دانشجویی هست ولی برام خیلی با ارزشه و دوست دارم تا می تونم به واقعیت نزدیکش کنم .. و اگه بشه بعدا اجراییش کنم ... برای همین دارم تلاشم رو می کنم در هر زمینه ای اطلاعاتم رو ببرم بالا ...
    سلام خانم معمار
    وقتتان بخیر
    من این موضوع را دیر مشاهده کردم، اما به نظر می رسد که علاوه بر نظرهایی که دوستان ارائه می دهند به موضوع خیلی خوبی به نام تابش بند اشاره کنم
    تابش بند یکی از شاهکارهای معماری سنتی ایرانی است و از آن برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می کنند به این صورت که در هنگام ظهر تابستان هیچ پرتوی نوری به اطاق نرسد و در هنگام ظهر زمستان، نور تا انتهای اتاق برسد (حالا اتاق درسته یا اطاق)
    در رابطه با تابش بند مقاله ای در شماره ی یازدهم مجله ی آسمان شب نوشتم که به نظر می آید به درد شما بخوره و ذهنیتی از کارهایی که می شود در نجوم و معماری به صورت مشترک انجام داد مطلع شد.
    در ضمن اگر تهیه ی مجله برای شما سخت است، این مقاله را روز پنجشنبه در سایت مجله آسمان شب قرار می دهم (nightky.ws بخش المپیاد) ولی زودتر از این ممکن نیست، شرمنده.
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

11. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    سلام خانم معمار
    وقتتان بخیر
    من این موضوع را دیر مشاهده کردم، اما به نظر می رسد که علاوه بر نظرهایی که دوستان ارائه می دهند به موضوع خیلی خوبی به نام تابش بند اشاره کنم
    تابش بند یکی از شاهکارهای معماری سنتی ایرانی است و از آن برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می کنند به این صورت که در هنگام ظهر تابستان هیچ پرتوی نوری به اطاق نرسد و در هنگام ظهر زمستان، نور تا انتهای اتاق برسد (حالا اتاق درسته یا اطاق)
    در رابطه با تابش بند مقاله ای در شماره ی یازدهم مجله ی آسمان شب نوشتم که به نظر می آید به درد شما بخوره و ذهنیتی از کارهایی که می شود در نجوم و معماری به صورت مشترک انجام داد مطلع شد.
    در ضمن اگر تهیه ی مجله برای شما سخت است، این مقاله را روز پنجشنبه در سایت مجله آسمان شب قرار می دهم (nightky.ws بخش المپیاد) ولی زودتر از این ممکن نیست، شرمنده.
    آقای بهرام پور عزیز ضمن تشکر از شرکت شما توی بحث باید عرض کنم که ما این تابش بندها رو توی درس اقلیم و معماری خوندیم که با توجه به سمت وارتفاع خورشید در فصل های مختلف و عرض جغرافیایی بنا و اوقات مختلف روز به پنجره های ساختمان با توجه به قرارگیری آنها در جهات متفاوت جغرافیایی تابش بندهای افقی یا عمودی نصب می کنند و عمق این تابش بندها باید بگونه ای محاسبه بشه که سایه این تابش بندها در فصل تابستان و در مواقعی از روز که نیاز به دریافت تابش خورشید نداریم کل پنجره را بپوشونه و در زمستان که خورشید دارای ارتفاع کمتری است کمترین سایه را ایجاد کرده و پرتو خورشید بتونه به طور حداکثر از پنجره عبور کرده و داخل بنا بتابه و فکر کنم که این موضوع سوال یکی از المپیادهای سال های قبل بود، بهر نحو این موضوع خیلی برای طرح خانم معمار مفید نیست یعنی جزو ملاحظات اصلی طراحی نیست ومن این توضیح رو صرفا جهت اطلاع دوستان دادم و بهتره شما و دوستان تجربیاتتون رو در سفرهای مختلف رصدی و این که شما اونجا جهت بهبود کار و آسایشتون چه نیاز و کمبودهایی رو احساس کردید مثلا بهتر نبود اونجا شما یه مرکز تحقیق شامل سایت و کتابخونه ، یه درمانگاه، یه پلانتاریوم ( آسمان نما ) جهت آموزش و ایجاد آسمان مجازی در روز مثل محیط استاری نایت برای افراد مبتدی و یه محیط مناسب که شما هنگام رصد در طول شب از امنیت جانی تو کویر برخوردار می شدید داشتید و خیلی چیزهای دیگه که می دونم دوستان اطلاعاتشون از من بیشتره رو بیایید عنوان کنیم .............
    با تشکر از دوستان
    امضای ایشان

13. 6 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

کسی نبود
    یعنی شما فقط رصد کردید،هیچ تجربه ای کسب نکردید.....
    امضای ایشان

15. 2 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer1389 نمایش پست ها
    ممنون وگای عزیز. خیلی جالب بود. خب بغیر از این بنای چهار طاقی آیا بناهای دیگه معروفی هم هستن که خصوصیات خاصی داشته باشن؟ داخل یا خارج از ایران؟
    مثل بنای استون هنج تو سالزبری انگلستان
    امضای ایشان

17. 3 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

خیلی ممنون. چیزی که من متوجه شدم احتمالاً این چیزا هست دیگه؟
    خب چیزی که خیلی مهم هست توی طراحی نجومی این هست که باید طوری طراحی بشود که عادت چشم به تاریکی به هیچ عنوان بهم نخورد.
    مسیر حرکت به سمت رصدگاه خیلی جالب می شه مثل باند هواپیما با چراغی بسیار کمنور و قرمز رنگ مشخص بشه که رصدگر ها با دنبال کردن این نوار ها محل هایی که خوان رو پیدا کنن
    اگه منظور رو درست متوجه شدم بفرمایید که بقیه رو بگم
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

19. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1540
    تشکر شده 36 بار در 6 ارسال

نجوم ومعماری         
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    خیلی ممنون. چیزی که من متوجه شدم احتمالاً این چیزا هست دیگه؟
    خب چیزی که خیلی مهم هست توی طراحی نجومی این هست که باید طوری طراحی بشود که عادت چشم به تاریکی به هیچ عنوان بهم نخورد.
    مسیر حرکت به سمت رصدگاه خیلی جالب می شه مثل باند هواپیما با چراغی بسیار کمنور و قرمز رنگ مشخص بشه که رصدگر ها با دنبال کردن این نوار ها محل هایی که خوان رو پیدا کنن
    اگه منظور رو درست متوجه شدم بفرمایید که بقیه رو بگم
    سلام به همگی... مثل اینکه من این تاپیک رو خیلی دیر دیدم ولی اگه میشه این بحث رو ادامه بدیم. آقای بهرام پور این مطلبی که شما فرمودین جالب بود میشه بقیه ش رو هم بگید؟
    من که از این تاپیک خیلی استفاده کردم دستتون درد نکنه.
    راستش موضوع پایان نامه من پارک موزه نجومه، منم سوالم اینه که از نظر شما یه همچین مکانی باید چه فضاهایی داشته باشه؟؟ چون توی طرح من به فضای بیرونی و سایت طرح هم باید اهمیت داده بشه و از فضاهای غیر مسقف هم باید برای آموزش و نمایش علم نجوم استفاده بشه، می خواستم نظر شما متخصصین محترم رو بپرسم که چه المانها و فضاهایی میتونم تو محوطه کارم ایجاد کنم که هم جذابیت داشته باشه و هم جنبه علمی و آموزشی داشته باشه؟
    مثلا من اخیرا مطلبی رو خوندم در مورد باغ موزه دفاع مقدس تهران. تو این باغ موزه هفت تا تالار وجود داره که وارد هر تالاری که می شوید یکی از دوره های جنگی هشت ساله رو نشون میده.
    اولین تالارش، تالار آستانه س که شرح مختصري از وقايع انقلاب و تصوير گذرايي از تاريخ 50 سال قبل از انقلاب ايران ( قيام مردم قم تا پيروزي و رفراندوم سال 58 ) روايت و ايران سال 42 تا 57 را با هولوگرام و تصاوير سه بعدي و متحرک به همراه فيلم نمايش داده مي شود.
    تالار دوم حیرت و حقانیت نام داره که حوادث ابتدایی و شروع جنگ رو دربرمی گیره که دوتا منزل داره، تو اولین منزلش تصوير پاره کردن توافق نامه الجزاير به دست صدام نمايش داده مي شود و صداي او که مي گويد من سه ساعته تهران را اشغال مي کنم. با ديدن اين تصاوير بازديد کننده وارد منزل دوم مي شود. پس از ورود به تالار حيرت صداي مهيب بمباران، هواپيما و آژير خطر بيننده را شوکه مي کند آنچنانکه يک لحظه خود را ميان سالهاي دهه 60، اوايل انقلاب و آغاز جنگ تحميلي مي بيند.
    و جالب ترین تالارش از نظر من تالار سومه که وقتي بازديدکنندگان وارد سالن شماره سه مي شوند هوا ناگهان سرد مي شود، مثل شبهاي دشتهاي کردستان، صداي راه رفتن روي آب را مي شنوي، مثل روزهاي عمليات در آبهاي کارون و اروندرود، زمين و ديوارهاي بلندش مي لرزد آنطور که از هجوم صداي بمباران، تصاوير انفجار و لرزشهاي محيط اطراف ترس وجود انسان را دربر مي گيرد. راهنمايان باغ موزه هم فضا را ملتهب کرده و با انجام نمايشهايي مربوط به صحنه هاي جنگ در تلاشند بازديدکنندگان را بيشتر در حال و هواي روزهاي جبهه قرار دهند.
    و تالارهای بعدی به ترتیب تالار آرامش،تالار شهادت،تالار پيروزي و تامل و تفکر نام داره که بعد این تالار ها به فضای باز میرسیم و نمایش المانهایی از جنگ.
    ابن باغ موزه یه چیز خیلی جالب دیگه هم داره اونم اینه که یه دریاچه بزرگ داره که درونش یکصد فواره آب با چیدمان یک دایره وجود داره که با 44 دستگاه مه شکن شرایطی رو به وجود میاره که با نورهای لیزر تصاویری از جبهه و شهدا رو برای بیننده نمایش میده این تصاویر یه حالت جالب و وهم آلود دارن....
    حالا من می خوام بدونم اگه من بخوام تو طرحم مثل باغ موزه دفاع مقدس چند تا تالار ( ترجیحا همون هفت تا) رو داشته باشم و توی این تالارها تصاویر و نمایشهایی اجرا بشه، به نظر شما این تالارها چه اسمی داشته باشه و چه چیزهایی توش نمایش و آموزش داده بشه؟؟ ممنون میشم نظراتتون رو بدونم.

21. 7 کاربر مقابل از mmmm.nnnn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 10 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع