صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 95

موضوع: نجوم ومعماری

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439
    تشکر شده 608 بار در 73 ارسال

Post نجوم ومعماری

سلام به دوستان آسمانی

تو این تاپیک می خوام به کمک شما دوستان به معرفی انواع بناهای مرتبط با نجوم در داخل و خارج از کشور و ویژگی های اونا بپردازم. همونطور که میدونید ما با ساخت رصدخانه های مراغه و سمرقند تو این زمینه پیشتاز بودیم ولی متاسفانه اکنون بناهای معدود ونه چندان مطلوبی تو کشور ما در این رابطه وجود داره که ناشی از بی توجهی به نجوم در زمان معاصر است

امیدوارم که بتونیم با معرفی این بناها و فضاهای عملکردیشون، ضمن آشنایی با فضاهای معماری این بناها زمینه رو برای طراحی و ساخت بناهای مطلوب توسط معماران و شما مدیران آینده نجوم ایران فراهم کنیم.
    ویرایش توسط yperseusy : 07-05-2015 در ساعت 02:38 PM

2. Top | #21
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

مجددآ سلام

خب ببينيد خانم معمار

اصولآ منجم ها ( منجم هاي واقعي ) آدمهاي خيلي ساده و آساني هستند و اصلآ در گيرو دار امكانات محلي كه براي رصد ميرن نيستن

به طور كلي وقتي افراد در بيابان و وسط كوير چادر ميزنند و رصد ميكنند ، طبيعتآ هر نوع امكاناتي كه به اين سيستم بدوي اضافه بشه ، ازش استقبال ميكنند !!!

اما يك نكته خيلي خيلي مهم كه خواهش ميكنم حتمآ به اون توجه كنيد اينه :

ببينيد ، به نظر من واقعآ امكانات اگر از يك حدي بيشتر بشه ، به فعاليت نجومي در اون مكان ضربه مي زنه و كار رو خراب ميكنه !

حالا چرا ؟؟

تجربه نشون داده كه وقتي يك رصد گاه با شرايط رصدي خيلي خوب ، داراي حد اقل امكانات باشه ، منجم ها ميتونن سالهاي سال از اون مكان به عنوان يك مكان رصدي خوب استفاده كنند

اما به محض اينكه مظاهر تكنولوژي و امكانات اضافه بشه ، به همون نسبت پاي گردشگران غير نجومي هم به اونجا باز ميشه و اين يعني فاجعه از دست رفتن شرايط رصدي مناسب !

( اضافه شدن منابع آلودگي نوري ، آلودگي محيطي ، نا امني و ...... )

مثل بلايي كه سر منطقه مرنجاب اومد

لذا از جنابعالي عاجزانه تقاضا دارم كه مسئولانه عمل كنيد و از ارائه طرح هاي غير كارشناسي حتي در قالب پروژه دانشجويي جدآ پرهيز كنيد
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

3. 11 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7
    تشکر شده 4,159 بار در 478 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط معمار نمایش پست ها
    نظر دیگه ای نبود ... ؟؟؟

راستش نمی دونم چی بگم ...
    شما دوستان حق دارین اگه خواستین توی بحث شرکت کنین یا نکنین ... ولی کاش حتی اگه به یه کلمه هم که شده اظهار نظر می کردین ... دلم گرفت از بس اومدم و مطلب جدیدی ندیدم ... دیگه کم کم دارم از این روش نا امید می شم ... فکر می کردم مشارکت بچه ها بیش از این حرفا باشه ... مخصوصا این که مثلا اومدم بین دوستانی که تخصوصی در این زمینه دارن و مثلا این بحث ها جزء علایقشون هست ....
    خب این یعنی اینکه نجومیها بر خلاف اسمشون خیلی خاکی و کم توقعند... چیز زیادی جز یه آسمون صاف و بی دردسر نمیخوان دوست من..

(البته میشه طرحی اجرا کرد که با تمام سادگی خیلی کارآمد باشه و کلی امکانات در اختیار علاقه مندان قرار بده که لازم نباشه سفرهای یه روزه با کلی خستگی رو تحمل کنن، جایی که با رعایت قوانین امکان اسکان داشته باشه ... با پیشنهادات Astronomer در پست بعدی خیلی موافقم )
    --------------------------------------------------------------------------------------------

بله ظاهرا با آقای امام هم خط رو خط شدیم... ببخشید دیگه.. امشب سرعت خطم به شدت پایینه!
    در هر حال برای شما دوست عزیزمون آرزوی موفقیت دارم و حتما هم که موفقید چون نگاهتون به آسمونه
    ویرایش توسط *sh : 04-22-2011 در ساعت 11:43 AM
    امضای ایشان
    .................................................. .................................................. .................................................. ................................................

ای رفته به چوگان قضا همچون گوی ... چپ میرو و راست میرو و هیچ مگوی

کان کس که ترا فکند اندر تک و پوی ... او داند و او داند و او داند و اوی

5. 6 کاربر مقابل از *sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

خوب من زياد رصد نرفتم ولي گفتيد كه هرچي باشه بگيد.

من هم مثل دوستان به اين قائلم كه نبايد زياد امكانات و تكنولوژي در كوير بكر برد!!! اما چه كنيم كه بايد يكسري امور رو در كوير هم پيش برد!!!

من به نظرم يك مكان رصدي خوب جايي است كه:

1) وسط كوير و بدور از هر نوع آلودگي باشه!!!
    2) يك صفحه سيماني مسطح و وسيع وجود داشته باشه كه حاشيه اون به ارتفاع 1متر بالا اومده باشه!!
    3) يك مكان مسقف با فاصله حداقل 250متر از اين صفحه سيماني وجود داشته باشه براي استراحت و برطرف كردن احتياجات!!!(مكان خواب، سرويس بهداشتي، دوش استحمام و مطبخ) بيش از اين از لزومات نيستند!!!
    4) اين مكان مسقف براي تأمين برق از يك موتور برق كوچك استفاده كنه ولي در شب اصلا روشن نشه و در طول روز روشن باشه و ذخيره بشه براي شب
    5) اين مكان در قسمتي كه رو به صفحه سيماني است نبايد پنجره داشته باشه و در طرف ديگر هم بايد پرده هاي ضخيمي موجود باشه كه در طول شب از خروج نور جلوگيري كنه!!!
    6) بايد يه پايگاه در ابتداي مسير اون باشه تا هر كس خواست بره به اون مكان به اندازه سهميه نفرات اون سوخت براي برق و براي احيانا اجاق بده و وقتي برگشتند دوباره اونها رو تحويل بدهند.
    7) بايد پس از هر رصد مسؤلين مكان رو بررسي كنند و اگر آلودگي از تيم رصدي به جا موند اونها رو تا مدتي جريمه كرده و به اون مكان راه ندهند.
    8) هر شب رصدي فقط يك گروه حق داشته باشه از اونجا استفاده كنه و اگر هم چند گروه درخواست داشتند، با توجه به ظرفيت حداكثري گروه ها رو تجميع كنند و به سرپرستي يكي از نفرات مجوز ورود بدهند.

چقدر قانون وضع كردم!!!!
    اما تا قانوني حاكم نباشه نميشه جايي رو مديريت كرد و به نتيجه دلخواه رسوند.

7. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

دوستان سه نکته:
    یک
    فکر کنم منظور ایشان بیشتر تاکید بر طرح خود محل و بنا دارد که چه چیزهایی باید در آن ها رعایت شود
    دو
    بر عکس دوستان من فکر می کنم محل باید مورد استفاده عموم قرار گیرد. چون قرار نیست رصدخانه ملی زده بشود که !! قرار است بنا برفرمایش خودشان جایی باشد که مردم با بیشتر با آسمان آشنا شوند. پس باید مورد استفاده تمام مردم قرار گیرد. به جایی این که مردم را از آمدن نهی کنیم باید تدابیری اندیشید تا هر کس آنجا می آید مقررات را رعایت کند. قوانینی سفت و سحت که نشود نقضش کرد تا بلای مرنجاب سرش نیاید
    سه
    کتاب نجوم دینامیکی، فصل اول، صفحات آخر درباره یک کلیسایی صحبت کرده است که به گونه ای ساخته شده است که در اعتدالین ( یا انقلابین! دقیق یادم نیست) زمان طلوع یا غروب خورشید نور خورشید تمام سرسرای کلیسا را روشن می کند و فضایی روحانی خلق می کند. یکم فکرتان را ببرید سمت این چیزها ، حتما چیزهای خارق العاده ای به ذهنتان می رسد.
    چهار
    یک پیشنهاد:
    بنایی که طراحی می کنید حتما یک برجی یا چیزی مثل آن داشته باشد تا از آن به عنوان شاخص یک ساعت آفتابی بزرگ استفاده شود
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

9. 8 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomer نمایش پست ها
    4) اين مكان مسقف براي تأمين برق از يك موتور برق كوچك استفاده كنه ولي در شب اصلا روشن نشه و در طول روز روشن باشه و ذخيره بشه براي شب
    استفاده از باطری های خورشیدی به جهت کم سر و صدایی، کارآمدی بیشتر، وجود آفتاب به میزان کافی و قرارگیری در سال جهاد اقتصادی پیشنهاد می شود!
    امضای ایشان
    Moha ی سابق!

11. 5 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط moha نمایش پست ها
    دوستان سه نکته:
    یک
    فکر کنم منظور ایشان بیشتر تاکید بر طرح خود محل و بنا دارد که چه چیزهایی باید در آن ها رعایت شود
    دو
    بر عکس دوستان من فکر می کنم محل باید مورد استفاده عموم قرار گیرد. چون قرار نیست رصدخانه ملی زده بشود که !! قرار است بنا برفرمایش خودشان جایی باشد که مردم با بیشتر با آسمان آشنا شوند. پس باید مورد استفاده تمام مردم قرار گیرد. به جایی این که مردم را از آمدن نهی کنیم باید تدابیری اندیشید تا هر کس آنجا می آید مقررات را رعایت کند. قوانینی سفت و سحت که نشود نقضش کرد تا بلای مرنجاب سرش نیاید
    سه
    کتاب نجوم دینامیکی، فصل اول، صفحات آخر درباره یک کلیسایی صحبت کرده است که به گونه ای ساخته شده است که در اعتدالین ( یا انقلابین! دقیق یادم نیست) زمان طلوع یا غروب خورشید نور خورشید تمام سرسرای کلیسا را روشن می کند و فضایی روحانی خلق می کند. یکم فکرتان را ببرید سمت این چیزها ، حتما چیزهای خارق العاده ای به ذهنتان می رسد.
    چهار
    یک پیشنهاد:
    بنایی که طراحی می کنید حتما یک برجی یا چیزی مثل آن داشته باشد تا از آن به عنوان شاخص یک ساعت آفتابی بزرگ استفاده شود
    اینم حرفیه. با استفاده از خلاقیتمون موافقم. می تونید علاوه بر شاخص برای ساعت آفتابی از خیلی از بناهای تاریخیمون الهام بگیرید مثل اون بناهای تاریخی که قدیما زردشتیان ازش برای تقویم و فصل و غیره استفاده می کردن (ببخشید اسم و استفاده دقیقش رو یادم نیس فقط یه چیز مبهم تو ذهنمه ک همچین بناهایی رو داشتن) حالا یا خودشون یا ابعاد کوچیکترشون.
    این مطلب کلیسا واسم جالب بود اگه مطلبش یا آدرسی ازش دارین بزارین لطفا ممنون میشم
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

13. کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

خب اون چیزی که آقای moha گفت توی کتاب نجوم دینامیکی و کسانی هم خواستند که ادرسی یا مطلبی بدونن! صفحات 14-19 کتاب نجوم دینامیکی رو عکس گرفتم و از لینک پیوست دانلود کنید!
    امضای ایشان
    .

15. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

سلام دوستان ....

من دانشجوی رشته معماری هستم .... در حال تکمیل پایان نامه ...

برای همین منظور باید موضوعی رو انتخاب و پیرامون اون شروع به طراحی کنیم ...

من موضوعم رو انتخاب کردم : آسمانسرای کویر

با محوریت های زیر :

جایی برای نزدیکی با آسمان کویر
    به نظرم انسان امروزی با طبیعت به گونه ای قهر کرده یکی از این موارد قهر انسان و غریبی اون با اسمان بالای سرشه علتش هم خیلی چیزها می تونه باشه مثل تراکم ساختمانها و بلند مرتبه سازی ها که باعث شده که باعث شعاع دید و منظر اسمان شده ... یا الودگی های نوری ... و مشغله های کاری (یه جورایی زمینی تر شدن و مادیگرا تر شدن انسانها باعث شده کمتر به بالای سرشون هم یه نگاهی بندازن ...)

جایی که شرایط رو برای دیدن اسمان فراهم کنه
    از موانعی که سر این راه هست عبور کنه ...

جایی که همه ی دید ها و جهت ها به اسمان به سمت اسمون ختم بشه
    مثل یه قاب عکس که روی تصویری تاکید داره اونم روی اسمون تاکید کنه

این فضا باید طبیعتا در کویر باشه ولی نه خیلی دور طوری که حداقل امکانات رفاهی (آب و برق و گاز(شاید !!! شما بگین )) برای ساکنینش رو فراهم کنه و در عین حال از الودگی نوری و صوتی دور باشه ... (نظر خودم جایی در نزدیکی یه روستایی چیزی بود ولی هنوز به نتیجه ای نرسیدم ...)

فضایی برای اقامت مسافران کویر داشته باشه ... مسافران کویر معمولا منجم ها هستند که اونها هم نیاز به امکانات مخصوصی دارند (شما بگین چیا !)

می خواهم در طرحم به بخشی از آسمون که عموم مردم کمتر به اون توجه کردن تاکید کنم ... به نظر شما اون بخش چی می تونه باشه ؟

کویر نوردان به دنبال یه هتل 5 ستاره ی لوکس نیستن ... یه جورایی اومدن کویر تا کویر رو با تموم سختی هاش درک کنن ... (شما تو کویر دنبال چه جور جایی می گردین ؟)

با توجه به حرفایی که بالا زدم همه ی فعالیت ها شد برای شب ... پس روز چه کاربری هایی می تونه داشته باشه ... ؟ وقتی که اسمون روشنه و دیگه یه جورایی شما منجما بیکار می شین ... تا شب رو چه جوری و با چه کارهایی سپری می کنین .. ؟ اگر همچین فضایی ساخته بشه دوست دارین چه فعالیت هایی براتون در نظر گرفته بشه ؟

خودم تو فکر 2 تا کاربری بودم ...
    یعنی به دو دسته ی روز و شب تقسیم کردم به طوری که شب رو برای مشاهده ی اسمون و روز رو برای درک کویر قرار دادم ...

کویر رو چه جوری و با چه واژه هایی توصیف می کنین ؟ ...
    نظر خودم : سکوت - ارامش - افق باز - گرما !!! - و باز نزدیکی به آسمان ...

----------------------------

دوستان خوبم ممنون می شم اگه هر چی در این رابطه به نظرتون می رسه برام بگین ...
    با توجه به این که من تاحالا تجربه ی همچین سفری رو نداشتم و فعلا هم ندارم ... اگه خاطره ای جمله ای عکسی هر چیزی که بیان کننده ی احساسات شما از کویر و اسمون زیباش باشه رو به اشتراک بگذارین ممنون می شم ...

از سختی ها و مشکلات و کمبود ها هم بگین که عالی می شه ...

بازم ممنونم از همتون
    از مدیریت سایت هم عذر می خواهم اگه مطلبی خارج از عرف سایت گذاشتم ...
    سلام خدمت دوست و همکار عزیزم
    خیلی به فوروم ما خوش اومدی،شرمنده که کمی دیر پست شما رو دیدم و باید بهت تبریک بگم که یه موضوع خیلی خوب رو واسه پایان نامت انتخاب کردی. راستش خودمم درگیر پایان نامه هستم و موضوع پایان نامه من مجموعه فرهنگی,آموزشی نجوم تو همدانه که اواخر اردیبهشت باید دفاع کنم.
    موضوع طرح شما از یه لحاظ ممتازه که تا حالا رو این موضوع کار نشده ولی در مورد نقد و تحلیل نمونه های موجود و تکمیل رساله ممکنه به مشکل بر بخوری، چون متاسفانه تا اونجا که من اطلاع دارم منابع فارسی در زمینه بناهای مرتبط با نجوم و استانداردهای اونا محدوده و همینطور نمونه طرح های اجرا شده یا نشده داخل کشور.ولی ما دوستان شما تو این فوروم قطعا به شما کمک میکنیم تا طرح این موضوع جذاب رو با موفقیت به اتمام برسونی.
    حالا بهتره بریم سراغ سوالات شما که خیلی دقیق ونکته سنج به نظر می رسند و یکی یکی اونا رو اینجا به بحث بذاریم که دوستان بتونند تجربیات و اطلاعاتشون رو در اختیار شما بذارند.
    امضای ایشان
    " هرتجربه، برگي به كتاب تجربه ها مي افزايد، خردمند كسي است كه اين كتاب را بخواند و برگي به آن نيافزايد."

17. 3 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    439

حالا بهتره بریم سراغ سوالات شما که خیلی دقیق ونکته سنج به نظر می رسند و یکی یکی اونا رو اینجا به بحث بذاریم که دوستان بتونند تجربیات و اطلاعاتشون رو در اختیار شما بذارند.
    این فضا باید طبیعتا در کویر باشه ولی نه خیلی دور طوری که حداقل امکانات رفاهی (آب و برق و گاز(شاید !!! شما بگین )) برای ساکنینش رو فراهم کنه و در عین حال از الودگی نوری و صوتی دور باشه ... (نظر خودم جایی در نزدیکی یه روستایی چیزی بود ولی هنوز به نتیجه ای نرسیدم ...)
    انتخاب سایت طرح:

مسلما اگه تو کویر باشه بهتره و باید آب و برق داشته باشه ولی گاز الزامی نیست و حتما باید آلودگی نوری خیلی کمی داشته باشه و فاکتور آلودگی صوتی مثل پروژه های دیگست و مسئله ضروریی نیست، ولی اگه رعایت کنی همه ما ازت ممنون می شیم و لزومی نداره سایت رو وسط کویر و جای صعب العبور انتخاب کنی که بعدا مشکل دسترسی، امنیت و درمانی و... پیش بیاد و بهتره سایت رو تو حاشیه کویر و نزدیکترین جایی به شهر که از لحاظ پارامتر هایی که در زیر نام می برم مطلوب باشه انتخاب کنی:

1. پارامترهای هواشناسی از قبیل تلاطم جو ، پوشش ابری ،تغییرات دما ، رطوبت نسبی ، جهت و سرعت بادهای غالب و...
    2. پارامترهای نجومی از قبیل دید نجومی ، ضریب کدورت جو ،روشنایی آسمان و...
    3. امکانات محلی از قبیل آلودگی نوری ، ارتفاع ، وضعیت جغرافیایی ، افق باز، دسترسی به مراکز علمی و درمانی ، جاده و غیره

امیدوارم که این اطلاعات به دردتون بخوره و منتظر نظر دوستان هستم.......
    امضای ایشان
    " هرتجربه، برگي به كتاب تجربه ها مي افزايد، خردمند كسي است كه اين كتاب را بخواند و برگي به آن نيافزايد."

19. 6 کاربر مقابل از vega عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    431
    تشکر شده 258 بار در 55 ارسال

نجوم ومعماری         
    خوب بالاخره مکان خوب واسه رصد از لحاظ محیطی کجاست؟ یکی بیابون هاست ولی یه سوال مطرح میشه هیچ جایی به غیر از بیابون تو کره زمین واسه رصد مناسب نیست؟
    امضای ایشان
    انسان قسمتی از کل است،
    که ما به آن می گوییم جهان ، قسمتی که محدود است در زمان و مکان. او خودش را،
    افکارش را و احساسش را مثل چیزی جدا از بقیه تجربه می کند- نوعی فریب بصری از
    هوشیاریش. این اغفال برای ما نوعی از زندان است، مهر و عاطفه منحصر میشود به
    امیال خودمان و اندکی اشخاص نزدیکتر به ما. وظیفه ما باید این باشد که از این
    زندان "با فراختر کردن دایره مهربانیمان برای در آغوش گرفتن همه مخلوقات و
    زیبایی طبیعت" خودمان را آزاد کنیم. (
    آلبرت انشتین)

21. 3 کاربر مقابل از Hooman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع