صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 54

موضوع: قطعات یک تلسکوپ دست ساز

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    27
    تشکر شده 1,122 بار در 124 ارسال

Post قطعات یک تلسکوپ دست ساز

سلام
    من یک تلسکوپ چند سال پیش ساختم که آینه اش رو خودم تراش دادم اما حال نداشتم پایه و اینا درست کنم لذا خریدم.....آینه 6 اینچ چیز خوبی از آب در اومد. الان گذاشتمش یه گوشه خاک بخوره...اگه کسی تو کار دست ساز و اینا هست بیاد بهش بدم...حیفم میاد کسی استفاده نکنه....اپتیکش خوبه....در ضمن پایه اش هم بدک نیست.....به قول قدیمیا "حالا شما بیا مشتری میشی"

2. Top | #41
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3278
    تشکر شده 32 بار در 11 ارسال

راستی در مورد اون ترکیب چند تا آینه منم کلی روش فکر کردم، اگه جدا جدا تراش بدیم مجبوریم کروی تراش بدیم تا همه کروی باشند و تراشش ممکن بشه چون اگه بخوایم سهموی بشه که عملا غیر ممکنه و هر یک از تکه ها یه قسمت از سهمی میشن که شبیه هم نیستن و قابل تراش نیستن.
    ضمنا این آینه ها که ترکیب میشن باید بخاطر کروی بودن عدد f بالایی انتخاب کرد و با بالا رفتن قطر عدد f باید بالاتر بره و این یعنی تراش بسیار بسیار کم در هر یک از تکه ها، توجه کنین که این آینه ها تکه ای از یک کره بزرگتر هستن که آینه اصلی رو تشکیل میده و اگه آینه اصلی مثلا 8 میل در وسط تراش بخوره این تکه ها که کوچکترین باید مثلا یک میل تراش بخورن و این یعنی کنترلش خیلی سخته.
    از نطر اینکه کانونها هم دقیقا یکی نمیشه زیاد مهم نیست، به نظر من اگه کانون ها اختلاف 1 میلیمتری هم داشته باشند (تراش با دقت یک میلی متر اختلاف در فاصله کانونی ممکنه) تصویر باز کیفیت داره به شرطی که تصاویر دقیق رو هم بیفتن و این هم ممکنه، مثلا میشه هر باز تمام آینه ها رو پوشوند و یکی رو نگه داشت و اونو رو یه جرم ثابت مثل ستاره قطبی فوکوس کرد، بعد یک آینه دیگه و بعد ... تا همه رو یک ستاره فوکوس شن، حالا همه فوکوس هستند و ...

3. 5 کاربر مقابل از mehdymo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3278

دوستان عزیز در مورد ساخت آینه های بزرگ هم خواهشا هرچی میدونین بگین بلکه به درد منم خورد، منم سعی میکنم مراحل کار رو بهتون بگم، من الان در مرحله صاف کردن پشت شیشه برای جلوگیری از آستیگماتیسم هستم.

5. 4 کاربر مقابل از mehdymo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5378
    تشکر شده 179 بار در 18 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdymo نمایش پست ها
    دوستان عزیز در مورد ساخت آینه های بزرگ هم خواهشا هرچی میدونین بگین بلکه به درد منم خورد، منم سعی میکنم مراحل کار رو بهتون بگم، من الان در مرحله صاف کردن پشت شیشه برای جلوگیری از آستیگماتیسم هستم.
    میشه لطف کنین و راجع به صاف کردن پشت شیشه برای جلوگیری از استیگماتیسم بیشتر توضیح بدین .
    امضای ایشان
    سال ها ره می رویم و در مسیر * همچنان در منزل اول اسیر

7. کاربر مقابل از mohammad20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #44
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3278

آقا محمد عزیز تراش آینه به شدت متاثر از پشت آینه است و ناصافی پشت آینه در سایزهای بزرگ حتما مشکل پیش میاره، قالب های بزرگ شیشه ای هم حتما ناصاف درمیان، منم که خودم شیشه رو ساختم که دیگه ...
    پشت شیشه پستی و بلندی داره و باید حتما صاف بشه وگرنه موقع تراش یه جا بیشتر تراش میخوره و ...کلا کار تراش در سایز بزرگ خیلی خیلی سخت تره

9. 4 کاربر مقابل از mehdymo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5378
    تشکر شده 179 بار در 18 ارسال

اینکه گفتین خودم شیشه رو ساختم منظورتون چی بود . و دوم قطر شیشه و ضخامت اون چقدره .و سوم قصد دارین چه تراشی بدین (کروی ویا ....)
    ممنون
    امضای ایشان
    سال ها ره می رویم و در مسیر * همچنان در منزل اول اسیر

11. کاربر مقابل از mohammad20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #46
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3278

شیشه رو ذوب و قالب گیری کردم و متاسفانه شیشه عادی دارم فقط و پیرکس گیر نمیاد و بیاد هم خیلی خیلی گرونه، همون شیشه عادی هم خوبه، قطر 26 اینچ و ضخامت 64 میلیمتر، باید تراش سهموی بدم راه دیگه ای ندارم وگرنه تلسکوپ میشه یه ابرسازه

13. 3 کاربر مقابل از mehdymo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

سلام
    از دوستان کسی اطلاع داره که آیا با دستگاه cnc میشه برای تراش آینه بزرگ (16 اینچ به بالا )استفاده کرد؟
    در مورد شرکت های سازنده تلسکوپ (سلسترون اسکای واچر و...) که خط تولید تلسکوپ دارن کسی اطلاعی در مورد مراحل مختلف لایه برداری شیشه و پولیش و ... داره؟
    در نت منبعی برای ساخت تلسکوپهای بزرگ آماتوری (تراش سهموی یا هذلولی) وجود دارد؟
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

15. کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #48
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10283
    تشکر شده 7 بار در 1 ارسال

شاید بیشتر از ده سال است که به طور حرفه ایی عدسی می تراشم به جرات می گویم تا کنون شاید بیش از 50 عدسی تراشییده ام که کوچک ترین آنها 27 سانتی متر و بزرگ ترین آنها 74 سانتی متر بوده
    در حال حاضر 8 عدسی از 27 تا هفتادو چهار سانتی متری ام قابل استفاده است و با آن ها رصد های جالبی هم داشته ام و درنظر دارم آینه های بالاتر از 5\1 متری هم بتراشم .در ضمن این پرسش های که شما دوستان دارید بسیار فوق تخصصی است و هیچ مرجعی پاسخگوی آن نیست.
    شما با ضریب سعی و خطا باید موفق شوید...

در پاسخ به پرسش یکی از دوستان در زمینه پرداخت آینه:
    شما می توانید با پارچه کتان به پرداخت نهایی نزدیک شوید و از مواد پرداخت کننده ای مانند سیروکس و پودر مل و قیر تصفیه شده استفاده کنید...
    برای کمک بیشتر به دوستان آدرس پستی را هم می نویسم

farshiniom@yahoo.com

17. 7 کاربر مقابل از فرشن عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11588
    تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

سلام
    میشه لطف کنید و مراحل ساختن و تمامی ابزارهای مورد نیاز برای ساختن یک تلسکوپ و یا یک دوربین دو چشمی رو توضیح بدین؟
    من مدتیه که تصمیم گرفتم یا تلسکوپ یا یک دوربین دوچشمی بسازم اما منبع خوبی پیدا نکردم تا راهنماییم کنه
    ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

19. Top | #50
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1313
    تشکر شده 55 بار در 15 ارسال

قطعات یک تلسکوپ دست ساز         
    منابع فارسی در این زمینه اندک اند،اما منابع انگلیسی در این زمینه بسیارند، یکی از بهترین و جامع ترین منابع درباره ی ساخت تلسکوپ های آماتوری که به زبان انگلیسی می باشد سایت زیر می باشد https://stellafane.org/tm/index.html

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع