صفحه 8 از 10 نخستنخست ... 45678910 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 91

موضوع: بررسی انواع مقر تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post بررسی انواع مقر تلسکوپ

سلام به همه دوستان منجم
    در اینجا به انواع و بررسی مقرهای تلسکوپ خواهیم پرداخت. اطلاعتی که اینجا قرار می گیرد صرفا تئوری می باشد. از دوستانی که تجربه استفاده از مقری را دارند تقاضا میکنم در مورد مقرشون توضیحات لازم را بدهند.
    __________________________________________________ _____________________

نکات :
    1- بحث فقط و فقط روی مقر و پایه های تلسکوپ است پس موارد خارج از این بحث را وارد نفرمائید.
    2- سوال و جواب مربوط به تاپیک آزاد است.
    3- هر مطلبی ترجمه ای دارید با ذکر منبع قرار دهید.
    4- تعریف و تبلیغ کاذب ممنوع است.

__________________________________________________ _____________________
    پایدار باشید

2. Top | #71
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4264
    تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط عباس احمدیان نمایش پست ها
    سلام smhm
    فرمایش شما کاملا" متین است. اما این مشکل با هزینه بسیار اندکی نسبت به یک مقر EQ حل خواهد شد و آن استفاده از DE Rotator است. درسته که در کشور نمونه خارجی نداره . اما بنده یک نمونش رو ساختم و قابل سفارش هست.
    سلام جناب احمديان
    يك سوال فني : de rotator هاي شركت ميد براي تلسكوپ هاي 7 اينچ به بالا هست ، نمونه اي كه شما ساختيد چطور ؟
    امضای ایشان
    در نظر بازی ما بیخبران حیرانند / من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند
    عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی / عشق داند که در این دایره سرگردانند
    عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا / ما همه بنده و این قوم خداوندانند
    مفلسانیم و هوای می و مستی داریم / آه اگر خرقه ی پشمین به گرو نستانند

3. 2 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

سلام محسن جان
    ممنون بابت توجه و خوش به حالت که یه داب 12 داری!!
    سوال بعدی من اینه که چرا از روش اتوگاید برای عکاسی با اون استفاده نمی کنی؟ بسیار هم عالی جواب می ده. درواقع اتوگاید کردن یک مقر استوایی با سمت - ارتفاعی هیچ اختلافی توی عکس نهایی نداره.
    یعنی اتوگایدر میتونه ردگیری پله پله رو به یک ردگیری نرم و یکنواخت تبدیل کنه؟
    ضمناً آقای احمدیان این DE Rotator دقیقاً چیه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    یعنی اتوگایدر میتونه ردگیری پله پله رو به یک ردگیری نرم و یکنواخت تبدیل کنه؟
    ضمناً آقای احمدیان این DE Rotator دقیقاً چیه؟
    سلام محسن جان
    بله اتوگاید توانایی انجام این کار رو داره. پس اینهمه رصدخانه که سمت ارتفاعی هستند دارن چیکار میکنن گله؟
    اما DE Rotator ایت دستگاه که بر روی فوکوسر سوار میشه ، باعث میشه تا در 24 ساعت دوربین عکاسی یک دور بزنه! یعنی چرخش میدان دید رو جبران میکنه.
    به حر حال شما نوشتید که باید 7 میلیونی خرج کنید تا بشه عکاسی کنید. اما من میگم میشه با کمتر از 1 میلیون هم بدون تعویض مقر , عکاسی نجومی رو شروع کرد.
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    پیشرو در بومی سازی فن آوری های مرتبط با ستاره شناسی
    طراحی و تولید تجهیزات ستاره شناسی
    www.skyviews.ir

7. 3 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد سروش نمایش پست ها
    سلام جناب احمديان
    يك سوال فني : de rotator هاي شركت ميد براي تلسكوپ هاي 7 اينچ به بالا هست ، نمونه اي كه شما ساختيد چطور ؟
    سلام سروش جان
    ممنون از توجهت
    دقت داشته باشید که کشور ما یک مصرف کننده هست. استاندارد تلسکوپهای زاپنی که وارد شده با آمریکایی و چینی و روسی همه با هم فرق داره! بنده یک دستگاه واسه تلسکوپ خودم میسازم. چنانچه طبق محاسبه جواب مثبتی گرفتم ، طبق سفارش برای مدلهای دیگه خواهم ساخت. البته تلسکوپ آقا محسن رو میتونم درهمین حالت به استوایی تبدیل کنم. که بسیار کم هزینه تره. اما خواستم راه اصولی اون رو که DE Rotator هست دوستان بدونند.
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    www.skyviews.ir

9. 4 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

سلام محسن جان
    بله اتوگاید توانایی انجام این کار رو داره. پس اینهمه رصدخانه که سمت ارتفاعی هستند دارن چیکار میکنن گله؟
    اما DE Rotator ایت دستگاه که بر روی فوکوسر سوار میشه ، باعث میشه تا در 24 ساعت دوربین عکاسی یک دور بزنه! یعنی چرخش میدان دید رو جبران میکنه.
    به حر حال شما نوشتید که باید 7 میلیونی خرج کنید تا بشه عکاسی کنید. اما من میگم میشه با کمتر از 1 میلیون هم بدون تعویض مقر , عکاسی نجومی رو شروع کرد.
    اگه اینطوری که میگید باشه که خیلی عالیه. یعنی الان اگه یه اتوگایدر بخرم مشکلم حل میشه؟ دقیقاً چه مدلی مناسبه؟ ضمناً من زیاد در مورد اتوگایدر اطلاع ندارم. باید اونو روی گاید اسکوپ وصل کرد؟

سلام سروش جان
    ممنون از توجهت
    دقت داشته باشید که کشور ما یک مصرف کننده هست. استاندارد تلسکوپهای زاپنی که وارد شده با آمریکایی و چینی و روسی همه با هم فرق داره! بنده یک دستگاه واسه تلسکوپ خودم میسازم. چنانچه طبق محاسبه جواب مثبتی گرفتم ، طبق سفارش برای مدلهای دیگه خواهم ساخت. البته تلسکوپ آقا محسن رو میتونم درهمین حالت به استوایی تبدیل کنم. که بسیار کم هزینه تره. اما خواستم راه اصولی اون رو که DE Rotator هست دوستان بدونند.
    بله فکر کنم بشه با شیب دادن به مقر دابسونی اونو به یک مقر استوایی تبدیل کرد. همین مد نظرتون بود دیگه؟ اما تابحال تستش نکردم. بنظرتون نرم افزار گوتو و ردگیری تلسکوپ در این حالت بدرستی کار میکنن؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257

سلام محسن جان
    بله با شیب دادن اصولی میشه این کار رو انجام داد.
    اما درباره اتوگایدر. چی میخوای بخری؟ چرا میخوای بخری؟ خوب یک وبکم تهیه کن وصل کن به سیستم رایانه. اگه لازمه تا تمامی مراحل کار رو بگم بگو. البته فکر کنم مجبور شم اون رو در تاپیک روشهای گایدینگ بذارم نه اینجا. شما مدیر هستی باید بگی. ما اطاعت می کنیم. اما بدون که بسیار ارزون میشه اینکار رو انجام داد. امیدوارم 10 دقیقه نوردهی کافی باشه واست!
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    www.skyviews.ir

13. 5 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

سلام محسن جان
    بله با شیب دادن اصولی میشه این کار رو انجام داد.
    اما درباره اتوگایدر. چی میخوای بخری؟ چرا میخوای بخری؟ خوب یک وبکم تهیه کن وصل کن به سیستم رایانه. اگه لازمه تا تمامی مراحل کار رو بگم بگو. البته فکر کنم مجبور شم اون رو در تاپیک روشهای گایدینگ بذارم نه اینجا. شما مدیر هستی باید بگی. ما اطاعت می کنیم. اما بدون که بسیار ارزون میشه اینکار رو انجام داد. امیدوارم 10 دقیقه نوردهی کافی باشه واست!
    10 دقیقه نوردهییییی؟!!!!
    اتوگایدر با وبکم؟

واقعاً چنین چیزی ممکنه؟ خیلی مشتاق شدم که بیشتر در این مورد بدونم. فکر میکنم به یک دوره آموزش زیر نظر شما احتیاج داریم. بنده هم خیلی به ساختن ابزارهای نجومی علاقه‌مند هستم و دوست دارم در این موارد از تجربیات خوب شما هم استفاده کنم. اگه میشه همه کارهایی که برای تبدیل یه دابسونی رصدی به یه دابسونی مخصوص عکاسی باید انجام داد رو بهمون بگید. فکر کنم تاپیک کارگاه مجازي ساخت ابزارهای نجومی (diy) محل مناسبی باشه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    10 دقیقه نوردهییییی؟!!!!
    اتوگایدر با وبکم؟

واقعاً چنین چیزی ممکنه؟ خیلی مشتاق شدم که بیشتر در این مورد بدونم. فکر میکنم به یک دوره آموزش زیر نظر شما احتیاج داریم. بنده هم خیلی به ساختن ابزارهای نجومی علاقه‌مند هستم و دوست دارم در این موارد از تجربیات خوب شما هم استفاده کنم. اگه میشه همه کارهایی که برای تبدیل یه دابسونی رصدی به یه دابسونی مخصوص عکاسی باید انجام داد رو بهمون بگید. فکر کنم تاپیک کارگاه مجازي ساخت ابزارهای نجومی (diy) محل مناسبی باشه.
    سلام محسن جان خوبی؟
    ببخشید اگه بخوام کل مراحلش رو بگم از یک کارگاه بیشتر طول میکشه.
    توی قسمت کارگاه مجازی که روش استفاده از وب کم گفته شده فقط میمونه نرم افزار PHD Guiding. باهاش کار کردی؟ اینو بدون هیچکس در ایران نمیتونه تلسکوپ دابسونی شمارو به استوایی تبدیل کنه! کنترلرش رو میگم. اما من اینکارو واسط انجام میدم ضمننا" قابل بازگشته! من واقعا" مشکلی با ارایه مطالب ندارم. فقط حجمش زیاده. باید سخت افزار رو بگم. نرم افزار رو بگم. یکم سخته. یا حداقل طول میکشه. 10 دقیقه براحتی نوردهی میشه کرد. فکر کنم اگه از اطلاعاتی که داری بیشتر بگی تا در وقت من صرفه جویی بشه زودتر به نتیجه می رسیم. ببخشید صادقانه گفتم.
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    www.skyviews.ir

17. 7 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

سلام محسن جان خوبی؟
    ببخشید اگه بخوام کل مراحلش رو بگم از یک کارگاه بیشتر طول میکشه.
    توی قسمت کارگاه مجازی که روش استفاده از وب کم گفته شده فقط میمونه نرم افزار PHD Guiding. باهاش کار کردی؟ اینو بدون هیچکس در ایران نمیتونه تلسکوپ دابسونی شمارو به استوایی تبدیل کنه! کنترلرش رو میگم. اما من اینکارو واسط انجام میدم ضمننا" قابل بازگشته! من واقعا" مشکلی با ارایه مطالب ندارم. فقط حجمش زیاده. باید سخت افزار رو بگم. نرم افزار رو بگم. یکم سخته. یا حداقل طول میکشه. 10 دقیقه براحتی نوردهی میشه کرد. فکر کنم اگه از اطلاعاتی که داری بیشتر بگی تا در وقت من صرفه جویی بشه زودتر به نتیجه می رسیم. ببخشید صادقانه گفتم.
    با سلام
    جناب احمدیان با توجه به اینکه اکثر دوستان از دابسونیهای 8تا12 اینچ و حتی 16 اینچ استفاده میکنن و شاید اطلاعات آقا محسن رو نداشته باشن
    بنده از طرف دوستان آوایی از شما خواهشمندم تمام مراحل مربوطه رو بیان بفرمائین تا دوستان بتونن استفاده کنن
    با تشکر
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

19. 7 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

بررسی انواع مقر تلسکوپ         
    سلام smhm
    فرمایش شما کاملا" متین است. اما این مشکل با هزینه بسیار اندکی نسبت به یک مقر EQ حل خواهد شد و آن استفاده از DE Rotator است. درسته که در کشور نمونه خارجی نداره . اما بنده یک نمونش رو ساختم و قابل سفارش هست.
    DE Rotator ایت دستگاه که بر روی فوکوسر سوار میشه ، باعث میشه تا در 24 ساعت دوربین عکاسی یک دور بزنه! یعنی چرخش میدان دید رو جبران میکنه.
    احسنت به شما. این خیلی خوبه که تونستید نمونش را بسازید.
    اما میشه یه کم توضیح بدید چطوری اون را ساختید؟ چون می دونید که تغییرات زاویه چرخش میدان دید، یکنواخت نیست. بطوریکه در هنگام عبور جسم از نصف النهار سرعت تغییرات بیشتره و در ارتفاع پایین سرعت کمتره.
    یعنی همونطور که تغییرات سمت و ارتفاع یکنواخت نیست، تغییرات زاویه شکل جسم نیز یکنواخت نیست. البته به نظر من اگر بتونیم تغییرات لحظه ای این زاویه را با استفاده از معادلات نجوم کروی محاسبه کنیم، شاید برای چند دقیقه نوردهی بشه از حرکت یکنواخت استفاده کرد و از تغییرات اون چشم پوشی کرد.

21. 6 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 10 نخستنخست ... 45678910 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع