صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 30

موضوع: انواع تلسکوپ ها

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  283
  نوشته ها
  901
  تشکر
  3,162
  تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

     انواع تلسکوپ ها

  سلام به همه ی دوستان علاقه مند به نجوم و تلسکوپ
  در این تاپیک سعی دارم به همت بقیه ی دوستان به معرفی و شناختن انواع تلسکوپ ها بپردازیم. ابتدا به کلیات بعد به جزئیات خواهیم پرداخت.

  لطف کنید :
  1- سعی کنید موقع نوشتن از ایده خودتون استفاده کنید.مثلا فهرست بندی،جدول بندی و ...
  2- بیشتر مطالبی که قرار میدیم معمولا از منابع انگلیسی زبان است.پس منبع فراموش نشود.
  3- از انواع مختلف نوع قلم،اندازه استفاده نکنید.
  4- این تاپیک برای معرفی انواع مختلف تلسکوپ است پس سوال ممنوع!تکمیل قبول!


  نکته : در آخر تاپیک زمانی که نوشته ها به اتمام رسید تمام نوشته ها به صورت مقاله کامل ارئه خواهد شد.
  امضای ایشان
  .


 2. Top | #21
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  3656
  نوشته ها
  37
  تشکر
  326
  تشکر شده 237 بار در 35 ارسال


  جناب طامهری وباقی بزرگواران، خیلی ببخشید که به قول خودم دارم دخالت و به قول دوستان دارم پیش قدمی میکنماااااا!!اما با اجازه این مطلب رو از دانشنامه ی ستاره شناسی استخراج و تا حدی ویرایش کردم ....امیدوارم به درد دوستان بخورد.
  تلسکوپهای ماکستوف نوع کاملتری از تلسکوپ اشمیت به حساب می آید که در آن خطاهای موجود در تلسکوپ اشمیت به حداقل رسیده اند . این تلسکوپ در اوائل سال 1940 بطور مستقل توسط دیمیتری ماکستوف از روسیه و آلبرت بوورز از هلند ابداع شد . در این تلسکوپ بجای عدسیهای تصحیح کننده اشمیت که دارای شکل ویژه ای هستند از عدسیهای با دو سمت کروی که ساخت آن بسیار راحتتر است استفاده می شود .
  انواع تلسکوپ ها-jupiter010-jpg
  تصویر مشتری توسط ماکستوف کاسگرین 127mm
  در این تلسکوپ بر خلاف تلسکوپ اشمیت احتیاجی نیست که عدسی تصحیح کننده در مرکز انحناء آینه قرار بگیرد . همین مسئله کمک می کند تا تلسکوپهای ماکسوتوف را بتوان در اندازه های کوچکتری نسبت به تلسکوپهای اشمیت ساخت . مثلاً یک تلسکوپ ماکسوتوف با طول بدنه 46 سانتیمتر می تواند دارای یک فاصله ی کانونی مؤثر به اندازه 254 سانتیمتر باشد . میدان دید این تلسکوپ زیاد بوده و تا نسبت کانونیF /1 بسیار مناسب است . به همین علت برای رصد اجرام منظومه ی شمسی نسبت به اجرام اعماق آسمان، مناسب تر است.
  در طرح اولیه این تلسکوپ همانند تلسکوپهای اشمیت نمی توان کارهای دیدگانی انجام داد ، اما به کمک یک آیینه تخت 45درجه مانند تلسکوپ های نیوتونی می توان تصویر را به بیرون از تلسکوپ منتقل کرد و یا از آیینه های ثانویه با سطوح هذلولوی یا بیضوی مطابق تلسکوپهای کاسگرین و یا گریگورین استفاده کرد که این روش به تلسکوپهای ماکستوف کاسگرین و ماکستوف گریگورین منجر می شود .در این طرحها وسط عدسی تصحیح کننده از سمت داخل تلسکوپ ، آیینه ثانویه می باشد. میدان دید تلسکوپهای ماکستوف کاسگرین تقریباً تخت است .
  تصویری از تلسکوپ ماکستوف نیوتونیانواع تلسکوپ ها-set1s-jpg
  یکی از امتیازاتی که در این نوع تلسکوپ و انواع مشابه بچشم می خورد این است که مانندتلسکوپ های شکستی دو سمت تلسکوپ بسته بوده و این مسئله از ایجاد جریانات هوای داخل لوله تلسکوپ که می توانند کیفیت تصویر را پایین بیاورند جلوگیری می کند .
  تلسکوپهای ماکسوتوف با اندازه کوچک در میان ستاره شناسان غیر حرفه ای در حال ترویج است . تصویری که این تلسکوپها ایجاد می کنند عاری ازکما وتقریباً بطور کامل عاری از ابیراهی رنگی در یک میدان دید زیاد است ابیراهی کروی که عدسی تصحیح کننده ایجاد می کند ابیراهی کروی آینه اصلی راتا حد قابل ملاحظه ای خنثی می کند .
  در مورد تلسکوپهای بزرگ نیز قابل بیان است که ساخت آنها به دلیل برزرگ بودن قطر و در نتیجه زیاد بودن ضخامت و انحناء عدسی تصحیح کننده دشوار است بطوریکه تلسکوپهای معدودی از این نوع تاکنون ساخته شده اند .
  اولین تلسکوپ ماکسوتوف بزرگ دارای آیینه ای با قطر 51 سانتیمتر و عدسی تصحیح کننده با قطر 42 سانتیمتر در سال 1950 در شوروی سابق مورد استفاده قرار گرفت .
  امضای ایشان
  The challenge is not to act automatically.

 3. 9 کاربر مقابل از rocky عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #22
  کاربر ممتاز
  مدیر ارشد

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  900
  نوشته ها
  1,223
  تشکر
  8,822
  تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

     تلسکوپهای ماکستوف

  با عرض پوزش به علت وقفه ای که در تاپیک افتاد


  تلسکوپهای ماکستوف را میتوان نوع اصلاح شده تلسکوپهای اشمیت دانست.


  در دهه 1940 این نوع از تلسکوپ به صورت کاملا مستقل توسط دو مخترع اروپایی یکی دیمیتری ماسکتوف در روسیه و دیگری آلبرت بورز در هلند ابداع شد اما امروزه نامی از بورز نیست وما این نوع تلسکوپها به نام ماسکتوف میشناسیم
  در این تلسکوپها از همان اینه اولیه کروی استفاده شده است اما تفاوت اصلی در تیغه اصلاح کننده است. ماکستوف اندیشید که برای راحت تر شدن ساخت تیغه اصلاح کننده تلسکوپهای اشمیت که ساختار خاصی دارند از تیغه هایی استفاده کند که حالت کروی دارند(تیغه قسمتی از یک کره است) این نوع تیغه ها علاوه بر اینکه در قطر های کوچک ارزان تر و راحت تر تولید میشوند با ایجاد ابیراهی کروی موثر، ابیراهی کروی که توسط اینه اولیه تولید میشود را خنثی میکند  امضای ایشان

 5. 15 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 6. Top | #23
  کاربر ممتاز
  مدیر ارشد

  عنوان کاربر
  مدير ارشد
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  شماره عضویت
  6114
  نوشته ها
  276
  تشکر
  2,535
  تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

  تلسکوپ بازتابی


  Reflective telescope

  در تلسکوپ بازتابی عامل همگراکننده پرتوهای موازی نور نه یک عدسی بلکه آیینه مقعر می باشد. در ساده وشاید ارزانترین نمونه تلسکوپ بازتابی یعنی تلسکوپ نیوتونی از یک آیینه مقعر نقره یا آلومینیم اندود ؛یک آیینه تخت کوچک بیضوی شکل یا مستطیلی ویک
  عدسی چشمی مشابه تلسکوپهای شکستی استفاده می شود.

  آیینه ٬پرتوهای موازی نور را در نقطه کانونی خود که فاصله آن تا سطحش برابر با نصف شعاع انحناء سطحش می باشدمتمرکز می کند از آنجاییکه این نقطه دقیقا" در مرکز لوله تلسکوپ قرار دارد ونمی توان مستقیما" از آن استفاده کرد بکمک یک منشور یا آیینه تخت کوچک که با زاویه 45 درجه نسبت به محور وسط تلسکوپ (
  محور نوری) نصب می شود 90 درجه چرخیده وبه بیرون از لوله هدایت می شود.عدسی چشمی نیز در یک لوله نگهدارنده کوچک که بطور عمود بر لوله اصلی تلسکوپ نصب شده بگونه ای قرار می گیرد که نقطه کانونی آن بر این نقطه کانونی آیینه اصلی منطبق می شود.
  امروزه در تلسکوپها علاوه بر آیینه که دارای خاصیت بازتابی است از عدسی وتیغه های تصحیح کننده هم استفاده می شود یعنی می توان آنها را ترکیبی از تلسکوپ بازتابی وشکستی نامید این تلسکوپها با نام تلسکوپ کاتادیوپتریک هم شناخته می شوند.


  واژه های مرتبط:تلسکوپ اشمیت کاسگرین -
  تلسکوپ گریگورین - تلسکوپ ماکستوف-تلسکوپ کاسگرین

  بعد از عدسی یا آینه در
  تلسکوپ مهمترین قسمت یک تلسکوپ عدسی چشمی آن است.بصورت ابتدایی می توان گفت کار آن بزرگ نمودن تصویر ایجادشده توسط عدسی یا آیینه اصلی تلسکوپ است وبکمک آن است که می توان تصویر را مشاهده نمود.عدسی چشمی در طرحهای اولیه تلسکوپها شامل یک عدسی بوده ولی در حال حاضر معمولا"بصورت ترکیبی از عدسیهای کوچک می باشد که یا بهم چسبیده اند یا در فاصله اندکی از هم درون لوله ای کوچک بعنوان بدنه عدسی چشمی قرار گرفته اند.معمولا" عدسی ای که جلوتر است یعنی به عدسی یا آیینه اصلی تلسکوپ نزدیکتر است عدسی میدان field lensوعدسی که به چشم نزدیکتر است را عدسی چشم eye lensمی نامند.

  مهمترین ویژگیهای یک عدسی چشمی عبارتند از : فاصله کانونی
  میدان دیدفاصله راحتی چشم واندازه مردمک خروجی.گفتی است عدسی چشمی ای را نمی توان یافت که همه خواص آن همزمان در حالت ایده آل باشند.

  فاصله کانونی یک عدسی چشمی در حد 3 تا 40 میلیمتر است واهمیت آن تا این اندازه است که از تقسیم نمودن فاصله کانونی عدسی یا آیینه اصلی تلسکوپ بر آن مقدار بزرگنمایی تلسکوپ بدست می آید.برای انجام رصدهای مختلف لازم است شخص به چند عدسی چشمی با فواصل کانونی متفاوت مجهز باشد.


  میدان دید ظاهری یا( acceptance angle)یک عدسی چشمی نوعی در حدود 40 درجه است.معمولا"هر چه اندازه آن بیشتر باشد تصویر برای رصد کننده جذابتر خواهد بود.چشمی هایی نیز در بازار یافت می شوند که میدان دید آنها (حتی 80 درجه)والبته قیمت آنها نیز بیشتر است.این چشمی ها با عنوان wide angle شناخته می شوند.


  این میدان دید زیاد می تواند به ایرادهایی بویژه در لبه میدان دید ایجاد کند.میدان دید زیاد برای رصد اجسام گسترده آسمانی مانند سحابیهای بزرگ بسیار مناسب است.

  میدان دید یک تلسکوپ از تقسیم نمودن این اندازه میدان بر قدرت
  بزرگنمایی تلسکوپ بدست می آید بنابراین هرچه قدرت بزرگنمایی تلسکوپ بیشتر باشد میدان دید تلسکوپ کمتر ولذت مشاهده اجسام گسترده توسط این تلسکوپ کمتر خواهد بود.

  اندازه مردمک خروجی عدسی چشمی:


  اگر قطر پرتوهای خروجی از عدسی چشمی در مکانی که تصویر ناشی از عدسی یا آیینه اصلی تلسکوپ شکل می گیرد و ما آنرا اندازه مردمک خروجی می نامیم در حد قطر مردمک چشم رصد کننده باشد می توان گفت که نور خروجی از عدسی چشمی بطور کامل وارد چشم می شود. چنین عدسی ای از لحاظ اندازه مردمک چشم مناسب است.

  اگر اندازه آن از اندازه مردمک چشم بیشتر باشد مقداری از پرتوها وارد قرنیه چشم نمی شوند در واقع تلف می شوند.

  از طرف دیگر اگر اندازه آن کمتر از قطر مردمک چشم باشد برای دیدن کل تصویر باید شخص رصد کننده چشم خود را جابجا کند.لازم به گفتن است قطر مردمک چشم انسان در زمان کودکی در حدود 7 میلیمتر وبا افزایش سن کاهش یافته وبه 3 تا 4 میلیمتر می رسد.

  اندازه مردمک خروجی با تقسیم نمودن فاصله کانونی چشمی بر
  نسبت کانونی تلسکوپ بدست می آید .برای مثال در یک تلسکوپ با نسبت کانونیf/8اگر از عدسی چشمی با فاصله کانونی 24 میلیمتر استفاده شوداندازه مردمک خروجی 3 میلیمتر خواهد بود.بطور کلی اندازه مناسب آن بین 3تا 7 میلیمتر می باشد.

  فاصله راحتی چشم:

  هنگامیکه از یک عدسی چشمی در تلسکوپ استفاده می شود برای دیدن کل تصویر جسم شخص رصد کننده باید چشم خود را درفاصله معینی از عدسی چشمی قرار بدهد.این فاصله همان فاصله بین مکان قرار گیری تصویر ناشی از عدسی یا آیینه اصلی تلسکوپ(مردمک خروجی) وعدسی چشم ٬درون عدسی چشمی می باشد.اگر فاصله راحتی چشم کم باشد شخص مجبور است چشم خود را به لبه بدنه عدسی چشمی بچسباند واین برای او ناراحت کننده است.


  با توجه به مکان ٬قطر و فاصله کانونی عدسی های استفاده شده در ساخت چشمی عدسی های مختلفی تاکنون ابداع شده اند مانند
  چشمی هویگنسیچشمی رمزدنچشمی کلنرچشمی ارتوسکوپیک وچشمی ارفل و......


  مردمک خروجی
  Exit pupil

  اندازه مردمک خروجی عدسی چشمی:اگر قطر پرتوهای خروجی از
  عدسی چشمی در مکانی که تصویر ناشی از عدسی یا آیینه اصلی تلسکوپ شکل می گیرد و ما آنرا مردمک خروجی می نامیم در حد قطر مردمک چشم رصد کننده باشد می توان گفت که نور خروجی از عدسی چشمی بطور کامل وارد چشم می شود. چنین عدسی ای از لحاظ اندازه مردمک چشم مناسب است.
  اگر اندازه آن از اندازه مردمک چشم بیشتر باشد مقداری از پرتوها وارد قرنیه چشم نمی شوند در واقع تلف می شوند.


  از طرف دیگر اگر اندازه آن کمتر از قطر مردمک چشم باشد برای دیدن کل تصویر باید شخص رصد کننده چشم خود را جابجا کند.لازم به گفتن است قطر مردمک چشم انسان در زمان کودکی در حدود 7 میلیمتر وبا افزایش سن کاهش یافته وبه 3 تا 4 میلیمتر میرسد.اندازه مردمک خروجی با تقسیم نمودن
  فاصله کانونی چشمی برنسبت کانونی تلسکوپ بدست می آید .برای مثال در یک تلسکوپ با نسبت کانونیf/8اگر از عدسی چشمی با فاصله کانونی 24 میلیمتر استفاده شوداندازه مردمک خروجی 3 میلیمتر خواهد بود.بطور کلی اندازه مناسب آن بین 3تا 7 میلیمتر می باشد.
  در سایت زیر اندازه مردمک خروجی تلسکوپ و حداکثر
  قدرقابل مشاهده توسط تلسکوپ با در نظر گرفتن کیفیت جوی،سن رصدکننده ،اندازه بزرگنمایی وقطر تلسکوپ آورده شده است.در نظر داشته باشید این رابطه تقریبی است:

  قدرت بزرگنمایی

  Magnification power

  توان بزرگ نمودن تصویر در یک
  تلسکوپ.برای نمونه اگر اندازه ظاهری یک جسم نیم درجه باشد اگر با تلسکوپی که توان بزرگنمایی آن 50 است به آن نگاه کنیم آنرا به اندازه ظاهری 25 درجه می بینیم.درتلسکوپها با تقسیم نمودن فاصله کانونی عدسی ویا آیینه اصلی بر فاصله کانونی عدسی چشمی مورد استفاده توان بزرگنمایی تلسکوپ بدست می آید.یعنی در یک تلسکوپ با عوض کردن عدسی چشمی می توانیم به بزرگنمایی های متفاوتی دست پیداکنیم.توصیه می شود برای رصد اجرام متفاوت ٬از بزرگنمایی های مختلفی استفاده شود.از لحاظ تئوری با توجه به اندازه دهانه ورودی تلسکوپ می توان به تخمینی از حداکثر بزرگنمایی قابل استفاده دست یافت. حداکثر مقدار بزرگنمایی از لحاظ تئوری 2 برابر قطر دهانه بر حسب میلیمتر یا 50 برابر بر حسب اینچ می‌باشد. مثلاً حداکثر مقدار بزرگنمایی یک تلسکوپ با قطر آیینه 150 میلیمتر 300 برابر است. البته مقدار بزرگنمایی که در آن تصویر کیفیت بهتری دارد تقریباً نصف این مقدار یعنی 150 برابر است. از یک طرف وضعیت جو اندازه‌ بزرگنمایی بیشینه را محدود می کند و از یک طرف تحلیل موجی نور.با توجه به شرایط جوی معمولا از بزرگنماییهای بیشتر از ۲۰۰ استفاده نمی شود بجز در موارد نادر وآنهم با تلسکوپهای با کیفیت بالا و استقرار مناسب.
  آشکار شده که با فرض اینکه در زمان تاریکی اندازه قطر مردمک چشم انسان به حدود 7.5 میلیمتر برسد برای اینکه اندازه
  مردمک خروجی چشمی تلسکوپ به این مقدار برسد(با این هدف که تمام نور خروجی عدسی تلسکوپ وارد چشم انسان شود) اندازه توان بزرگنمایی باید حداکثر 13 برابر قطر تلسکوپ برحسب میلیمتر باشد(حدی بسیار بالا).


  اما آیا به راستی توان بزرگنمایی زیاد همه جا نیاز است؟

  شاید در رصد گودال های ماه یا حلقه های زحل افزایش بزرگنمایی مفید باشد، اما در رصدهایی مانند جستجوی یک کهکشان کم فروغ بزرگنمایی مناسب نیست! با افزایش بزگنمایی میزان نوری که به چشم شما می رسد کاهش می یابد، تصویر کم نور و ناواضح می شود.

  هر چه قطر لوله تلسکوپ شما یا «گشودگی» آن بیشتر باشد نور بیشتری گردآوری می کنید و می توانید در بزرگنمایی های بیشتر تصویر را نورانی و واضح ببینید.


  مطلبی درباره بزرگنمایی :

  همه ی آنانی که به آسمان عشق می ورزند و دوست دار تماشای هرچه بیشتر و عمیق تر آسمانند، همواره به یک ابزار بهتر رصدی می اندیشند. اما این ابزار "بهتر" باید درست تعریف شود. معمولاً رصدگران تازه کار و البته رصدگران حرفه ای هم به فکر بزرگنمایی بیشتر هستند. و این جنون بزرگنمایی بین تمام رصدگران تجربی وجود دارد، با این تفاوت که رصدگران حرفه ای می دانند که چه محدودیت هایی در بزرگنمایی های بیشتر وجود دارد.

  بزرگنمایی تنها وظیفه و خاصیت ابزارهای اپتیکی و رصدی نیست و به طور کلی، ابزاری مانند تلسکوپ علاوه بر بزرگنمایی، به جمع آوری نور و تفکیک پذیر کردن دو نقطه ی بسیار نزدیک به ما کمک می کند. اما بزرگنمایی برای یک رصدگر چه مزایا و معایبی دارد؟


  مزیت بزرگنمایی بیشتر آن چنان آشکار است که نیاز به توضیح ندارد. قطعاً همه ی ما تمایل داریم اجسام آسمانی دوردست را تا جایی که امکان دارد، بزرگ و واضح ببینیم. اما این دو قید، یعنی "بزرگ" و "واضح" با هم جمع نمی شوند و ما مجبوریم یکی را فدای دیگری کنیم. یک مثال ساده، موضوع را روشن تر می کند: یک چراغ قوه را در دست بگیرید و نور آن را به دیوار بتابانید. هنگامی که به دیوار نزدیک تر هستید، لکه ی روی دیوار کوچک تر اما پرنورتر است. هرچه از دیوار دور شوید، ناحیه ی بزرگ تری را روشن می کنید اما لکه ی نور کم رنگ تر و کم رنگ تر می شود. در این حالت اگر دست خود را کمی تکان دهید، لکه ی روی دیوار مقدار زیادی جا به جا می شود. برای تصویر درون تلسکوپ هم چنین اتفاقی می افتد.

  هر تلسکوپ بسته به دهانه ی ورودی ای که دارد، مقدار جمع آوری نور محدودی دارد. حال هر چه ما به تصاویر بزرگ تر بیندیشیم، مجبوریم تصاویر کم نورتری داشته باشیم و در تصاویر کم نور، جزئیات تصویر از دست خواهد رفت و ما تصویر دقیقی را مشاهده نخواهیم کرد. از طرفی هر چه تصویر بزرگ تر شود، لرزش ها آشکارتر می شوند و باید برای دستگاه نوری خود به فکر پایه ها واستقرارهای محکم تری باشید.


  بنابراین بزرگنمایی همه چیز نیست. یک حد عملی برای بزرگنمایی این است که ما به ازای هر اینچ (5/2 سانتی متر) از قطر دهانه یا شیئی تلسکوپ نهایتاً 50 برابر بزرگنمایی داشته باشیم. برای مثال، حد تجربی بزرگنمایی برای یک تلسکوپ 8 اینچی (20 سانتی متری)، 400 برابر است.


  تلسکوپ به تنهایی، یک مشخصه ی ثابت به نام بزرگنمایی ندارد و ترکیب شیئی و چشمی است که بزرگنمایی نهایی را تعیین می کند. بنابراین با تعویض چشمی، می توان به بزرگنمایی های متفاوت دست یافت. هرچه از چشمی های با فاصله کانونی کم تر استفاده کنیم، بزرگنمایی بیشتری به دست می آوریم. چشمی های با فاصله کانونی کم، قیمت های بالاتری دارند. پس دقت کنید که با توجه به حد عملی بزرگنمایی ابزار خود، چشمی تهیه کنید و پول خود را با تهیه ی چشمی های گران قیمت که عملا بی استفاده هستند، دور نریزید.

  اگر به فکر بزرگنمایی های بیشتر هستید، به چشمی های کوچک تر فکر نکنید، به تلسکوپ هایی با دهانه ی بزرگ تر بیندیشید.

  برداشت شده از سایت ستاره شناسی
  ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 11-14-2012 در ساعت 01:22 AM

 7. 8 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 8. Top | #24
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال طلای كشوری المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Jul 2011
  شماره عضویت
  1120
  نوشته ها
  2,424
  تشکر
  12,335
  تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

     تلسکوپهای نزمیت (نزمیث)

  یکی از انواع طراحی های اپتیکی تلسکوپها، طراحی Nasmyth است. این نوع تلسکوپ شبیه به تلسکوپهای کاسگرین هستند اما با یک تفاوت. یک آینه سوم تخت در این تلسکوپها وجود دارد که قبل از رسیدن نور به آینه اولیه آن را 90 درجه منحرف کرده و از کناره تلسکوپ به بیرون هدایت می کند(منبع تصویر ویکی پدیا):  اما این طراحی چه مزیتی دارد؟ اول این که نیازی به سوراخ بودن مرکز آینه اولیه وجود ندارد اما از آن مهم تر چه؟

  معمولا خروجی نور در این تلسکوپ ها، از داخل محور تلسکوپ است. مزیت خروج نور از محور چیست؟ مزیت آن این است که با چرخش تلسکوپ حول محور، با توجه به ثابت بودن محور محل خروج نور تغییر نمی کند و می توان تجهیزات عکاسی یا طیف نگاری را در یک محل ثابت مستقر کرد.  در تصویر بالا یک تلسکوپ بزرگ را مشاهده می کنید که کانون نزمیث دارد و نور از محور افقی تلسکوپ خارج می شود و تجهیزات می توانند در داخل دو مکعب فرضی نشان داده شده قرار گرفته و ثابت باشند.

  اگر سوالی هست لطفا بفرمایید

 9. 21 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #25
  کاربر ممتاز
  مدیر ارشد

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  900
  نوشته ها
  1,223
  تشکر
  8,822
  تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

     تلسکوپهای ریکاردی هوندرز(Riccardi Honders)- بخش اول


  این تلسکوپ طراحی جدید و متفاوتی دارد. گرچه این تلسکوپ نیز در قالب تلسکوپهای ترکیبی میگنجد اما تفاوتهای زیادی با بقیه ترکیبی ها دارد. از جمله فاصله کانونی کم و میدان دید شگفت انگیز...

  ایده اصلی این تلسکوپها را کلاس هنودرز مطرح نموده است. این طراحی، تلسکوپی تند و ایده آل برای عمق آسمان را نشان میدهد. در طراحی وی تلفیقی از شیشه کمانی و آینه اصلاح کننده کوژ کاو(این آینه یک طرف کاو وطرف دیگر کوژ است) در ساختاری نیوتنی بکار رفته بود. یک طراح مشهور ایتالیایی بنام ماسیمو ریکاردی از دل این طراحی یک تلسکوپ تند تر و تنها با استفاده از شیشه های کمانی بیرون آورد و نام این طراحی بی نقص ریکاردی- هوندرز گذاشته شد.


  در پست بعدی تخصصی تر این تلسکوپها را بررسی می نماییم
  امضای ایشان

 11. 12 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #26
  کاربر جدید

  عنوان کاربر
  کاربر جدید
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  5462
  نوشته ها
  14
  تشکر
  125
  تشکر شده 81 بار در 14 ارسال

  سلام...
  خب ظاهراً کسی در مورد تلسکوپ های هرشلی چیزی ننوشته! ( Herschelian telescope)
  طرح این تلسکوپ ها کار آقای هرشل بوده !این طرح برای ساخت تلسکوپ های بزرگ 50 اینچی در سال 1789 استفاده می شده...
  تلسکوپ های هرشلی نوعی از تلسکوپ های بازتابی هستند که آینه ی ثانویه ندارند! در عوض آینه ی اصلی به شکلی زاویه داره تا نور دریافتی رو به بیرون از لوله ی تلسکوپ بفرسته!
  بله.... همینطور که متوجه شدید خطاهای هندسی زیادی ایجاد میکنه این ساختار...
  در واقع هرشل ازین طرح استفاده کرد تا آینه ی ثانویه دیگه مانع ورود نور نشه ! قبل این طرح آینه های ثانویه چیزی حدود 30% نور ورودی رو میگرفتن...
  تو این تصویر همه چیز مشخصه:


  راستش خیلی دوست دارم بدونم که چرا ازین طرح برای ساخت تلسکوپ های آماتوری امروزی استفاده نمیشه! خطاهاش هم قابل رفعه...!(نداشتن آینه ی ثانویه میتونه یه مزیت بزرگ باشه!)
  ویرایش توسط raiden-3f : 07-19-2013 در ساعت 03:00 AM

 13. 10 کاربر مقابل از raiden-3f عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #27
  کاربر ممتاز
  مدیر ارشد

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  900
  نوشته ها
  1,223
  تشکر
  8,822
  تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

     تلسکوپهای ریکاردی هوندرز(Riccardi Honders)- بخش دوم

  خب بریم سراغ ادامه توضیحات تلسکوپهای ریکاردی هوندرز

  شرکتهای استرو فیزیک و Officina Stellare(یک تلسکوپ ساز ایتالیایی) دست به تولید تلسکوپهایی با ساختار ریکاردی هوندرز زده اند. این شرکتها ادعا نموده اند با تغییرات جزئی در این طراحی، ابیراهی را به تقریبا صفر رسانیده است.

  تلسکوپی که استروفیزیک تولید کرده است 305 میلیمتر(12 اینچ) دهانه دارد و با داشتن میدان دید 3 درجه ای برای عکاسی از اجرام کم نور جدا عالی است. نسبت کانونی این تلسکوپ 3.8 است که کاملا نشانگر یک تلسکوپ فوق سریع است.(به این میگن تلسکوپ استروگراف )

  و اما تلسکوپی که Officina Stellare تولید نموده دهانه 200 میلیمتری دارد و نسبت کانونی آن 3 است. تلسکوپ تولیدی توسط این کمپانی در شماره اوریل 2013 در نشریه sky and telescope بررسی شده است.
  تصویر این تلسکوپ و برش طولی آن:
  اما قواعد جالبی در تولدی ریکاردی هوندرزها وجود دارد:

  1- تمامی اینه های بکار رفته در این نوع تلسکوپها از نوع کروی است(و نه سهموی و هزلولوی) که ارزان ترین نوع اینه برای تلسکوپ است اما طراحی دقیق این تلسکوپها خطالهای زیاد این اینه ها را به صفر میرساند

  2- 99 درصد ساخت این تلسکوپهای گران قیمت با ماشین صورت میگیرد.

  3- این سوال برای همه مطرح است که چرا با استفاده از ارزان ترین نوع اینه و کمترین دخالت انسان(که موجب تولید سریعتر و کم هزینه تر میشود) چرا این تلسکوپها انقدر گران قیمت هستند (قیمت استروفیزیک برای 12 اینچ ریکاردی هوندرز 17500 دلار است)

  4- برای اینکه این تلسکوپ سریع با محیط هم دما شود، دو فن برای ان تعبیه شده است(برای نوع استرو فیزیک)

  5- طول این تلسکوپ ها از ترکیبی ها مرسوم یعنی اشمیت کاسگرین کمتر است اما در عوض دو برابر انها وزن دارد(وزن یک اشمیت با این دهانه حدود 14 کیلوگرم است اما یک ریکاردی هوندرز 27 کیلوگرم وزن دارد اما در عوض حدود 3 اینچ از اشمیت ها کوتاه تر است.)

  منبع: http://www.astro-physics.com/
  www.astronomyalive.com
  امضای ایشان

 15. 13 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #28
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  9257
  نوشته ها
  138
  تشکر
  265
  تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

  ضمن عرض سلام به همه دوستان و تشکر از آقای طامهری
  درباره سیستم اپتیکی دال مطالبی ذکر شد که لازم دیدم شما را با بزرگترین شرکتی که تلسکوپهایی با این سیستم اپتیکی می سازه آشنا کنم.
  شرکت Planewave حاصل تلاش 2 نفر از طراحان اپتیکی شرکت سلسترون است که توانسته اند اپتیک CDK را تا قطر 70 سانتی متر بسازند.
  آدرس سایت این شرکت و نوع طراحی اپتیکی را در زیر مشاهده می نمایید.  CDK Design

  با تشکر

 17. 6 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #29
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  شماره عضویت
  9257
  نوشته ها
  138
  تشکر
  265
  تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

     Corrected Dall-Kirkham یا همان CDK

  با سلام مجدد....
  بنا به درخواست من توضیح بیشتری درباره CDK میدم.

  [IMG][/IMG]

  Corrected Dall-Kirkham یا همان CDK به عقیده بنده دقیقترین نوع سیستم اپتیکی در جهان است. در این سیستم تمامی خطاهای دال برطرف شده است.
  به گفته سازندگان، در سیستم ریچی کریتین ، بدلیل اینکه آینه ثانویه هزلولی از نوع قطبش دار است تنظیم دقیق آن بسیار مهم اما ناممکن است. و البته درصورتی که از جایش تکان بخورد فقط شرکت سازنده میتواند آنرا دوباره تنظیم نماید. در حالیکه CDK دارای یک آینه ثانویه کروی است که توسط همخط کننده ویژه اش میتوان آنرا تنها در چند دقیقه و کاملا" دقیق تنظیم نمود!
  ریچارد هدریک تاکید می کند که در تلسکوپهای معمولی دقت قرارگیری آینه ثانویه در حد میلیمتر است( اینایی که ما توی خونه هامون داریم در همین حد هم نیست) اما در تلسکوپهای CDK دقت قرارگیری آینه ثانویه در حد هزارم میلیمتر است!
  در این سیستم توسط چند عدسی کلیه خطاها حذف شده از جمله خطای کما یا آف اکسیس و هزلولی هم که ندارد.
  اجازه بدید تصویر خروجی دات اسپوت آنرا با خروجی اپتیکی آن مقایسه کنیم ( طراحی و عملی):  من هنوز به قراردادن مطلب توی این فروم وارد نیستم و نمیدونم عکس دیده خواهد شد یا نه!
  مشاهده می کنید که چقدر اختلاف میان طراحی و تولید کم است.

  خوب با کمپانی RC optical که آشنایی دارید؟ بهترین تولید کننده اپتیک ریچی در جهان.
  اجازه بدید خروجی نور و خطاهای یک CDK را با یک RC مقایسه کنیم:  خوب اینجاست که CDK خود را برای استفاده در رصدخانه های تحقیقاتی لایق تر نشان می دهد.
  با این خطای کم در لبه های میدان دید، بسیار برای عکسبرداری با سی سی دی های بزرگ از عمق آسمان مناسب می باشد.
  جنس بدنه همه آنها از فیبر کربن ساخته شده است و اگر قیمت مدلهای مختلفش رو با Meade مقایسه کنید خواهید دید که نه تنها اختلاف شدیدی ندارد بلکه با بررسی فنی به این نتیجه خواهیم رسید که فقط یک آینه ثانویه CDK به اندازه کل یک تلسکوپ 16 اینچ مید ارزش دارد!

  موفق و پیروز باشد
  ویرایش توسط عباس احمدیان : 08-22-2013 در ساعت 10:06 PM

 19. 11 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 20. Top | #30
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر فعال
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  4264
  نوشته ها
  86
  تشکر
  1,650
  تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

  انواع تلسکوپ ها         
  سلام دوستان
  تمام پست هارو خوندم ، یه چیزی به نظرم جا افتاده : اشمیت کمرا یا Schmidt camera
  اینها ابزار اصلی عکاسی نجومی تا همین 30-40 سال پیش بودن و تمام رصدخونه های معروف اشمیت کمرا داشتن :

  ادوین هابل ، اشمیت کمرا 48 اینچ مونت پالومار


  ساختار اشمیت کمرا

  اشمیت کمراها چشمی نداشتن و فیلم عکاسی درونشون قرار می گرفته و 3 ویژگی مهم داشتن :
  1 - میدان دید زیاد (در حد چند درجه)
  2 - نسبت کانونی کم (در حد f/2 و کمتر !!!!!!!)
  3 - عاری بودن از کما

  سخت ترین قسمت کار با اشمیت کمرا مرحله فوکوس گیری بوده
  یکسری توی رصدخونه ابوریحان شیراز پیچ فوکوس خراب شده بوده و تعمیرش چند ماه طول کشیده بوده !!!!!!!
  برای عکس برداری اشمیت کمرا به صورت قلمدوش روی یه تلسکوپ دیگه قرار میگرفته :


  نگهدارنده ی فیلم درون اشمیت کمرا :  اشمیت کمرا رصدخونه ابوریحان بیرونی :
  امضای ایشان
  در نظر بازی ما بیخبران حیرانند / من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند
  عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی / عشق داند که در این دایره سرگردانند
  عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا / ما همه بنده و این قوم خداوندانند
  مفلسانیم و هوای می و مستی داریم / آه اگر خرقه ی پشمین به گرو نستانند

 21. 5 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد