صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 68

موضوع: چشمی های تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post چشمی های تلسکوپ

سلام
    شاید باورتون نشه ولی برای رصد، چشمی ها در دیدن بسیار بسیار مهم هستند.چون ما از داخل چشمی میخواهیم جهان رو ببییم.
    سعی میکنم در اینجا و با کمک شما مطالب کاملی از مباحث چشمی های تلسکوپ قرار بدهیم.سوالی،ابهامی،مشکلی و هر چیزی که میخواید میتونید در مورد چشمی ها بپرسید و من تا اونجایی که بتونم (باخوندن مطالب موجود) سعی میکنم جواب تون رو بدم و شما هم در این مبحث همکاری کنید.
    ممنون از شما منجمها
    ویرایش توسط 169 : 12-01-2010 در ساعت 11:51 PM

2. Top | #41
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1897
    تشکر شده 153 بار در 26 ارسال

سلام

ببخشيد من يك سوال داشتم

كسی از اعضا ميتونه خيلي خلاصه راحبه انواع چشمی ها ( مثلا هويگنسي و كلنر و پلوسل و ...) به طور خلاصه توضيحاتی برای من بده ؟

منظورم از نظر اپتيكی است كه چه فرق هايی با هم دارند ؟؟؟

مرسی

3. کاربر مقابل از ali77 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #42
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ali77 نمایش پست ها
    سلام

ببخشيد من يك سوال داشتم

كسی از اعضا ميتونه خيلي خلاصه راحبه انواع چشمی ها ( مثلا هويگنسي و كلنر و پلوسل و ...) به طور خلاصه توضيحاتی برای من بده ؟

منظورم از نظر اپتيكی است كه چه فرق هايی با هم دارند ؟؟؟

مرسی
    سلام دوست گرامی
    جواب سوال شما در پستهای شماره 6 و 7 از همین تاپیک داده شده است
    امضای ایشان

5. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

چشمی های سیاره ای- ساختار

خب قرار بر این شد که بررسی چشمی های سیاره ای برخی کمپانی ها بپردازیم....
    بسیاری اوقات دیده ایم که فلان کمپانی یا فروشگاه ادعا میکند که چشمی سیاره ای به بازار عرضه کرده است. و خیلی از ما چشمی های سیاره ای را خریداری میکنیم فقط و فقط به اطمینان ادعای فروشنده یا کمپانی.
    اما واقعا یک چشمی چه خصوصیاتی باید داشته باشد که به آن چشمی سیاره ای اطلاق شود.؟؟؟
    اگر به فاصله کانونی چشمی ها بنگریم میبینیم که عملا وقتی هرچشمی از فاصله کانونی 9 یا 7 پایین تر بیاید صرفا برای اجرام نزدیک قابلیت استفاده دارد(البته در مورد چشمی های حرفه ای مانند تاکاهاشی و استروفیزیک و ultima و لومینوس سلسترون داستان به کلی جداست) چون میدان دید شما محدود میشود و دیگر نمیتوان اجرام گسترده تر را رصد نمود.
    اما آیا واقعا همه آنها برای رصد ایده آل هستند؟
    ابتدا باید ببینیم برای هدف رصد سیارات چه چشمی هایی مناسب ترند!!
    در دنیای رصد سیارات(که در دنیا علاقه مندان بیشماری دارد) دو نوع چشمی به عنوان ایده آل های رصد سیارات کاندید هستند!
    چشمی های پلوسل و چشمی های ارتوسکوپیک یا به اختصار ارتوس(orthos)
    این دونوع چشمی بهترین نتیجه را برای رصد سیارات به ما میدهند.
    در ادامه به بحث در مورد چشمی های ارتوسکوپیک میپردازیم
    ----------------------------------------------------------------------
    پ.ن: در پست 7 از همین تاپیک در مورد هردوی این چشمی ها توضیح داده شده است. توضیح در مورد چشمی ها پلوسل به توضیحات این پست بسنده میکنیم اما به علت اهمیت لازم است کمی بیشتر از چشمی های ارتوسکوپیک بدانیم.
    ویرایش توسط رضا طامهری : 11-15-2012 در ساعت 11:53 PM
    امضای ایشان

7. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

یه سوال

سلام آقای طامهری
    ببخشید یهو میپرم وسط بحث. راستش امشب یه سوالی به ذهنم رسید و اون اینکه آیا هیچ نوع چشمی ای وجود داره که بارلو سرخود داشته باشه؟ یعنی ترکیبی از یک چشمی و یک بارلو باشه تا دیگه نیازی نباشه جداگونه به هم متصل کنیم. فکر کنم اینطوری فایده ش این باشه که خطاهای ناشی از فیت نبودن چشمی و بارلو از بین بره. فکر کنم این مدل چشمی ها اگه وجود داشته باشن بایستی خیلی کشیده و بلند باشن. راستش من تلسکوپ با نسبت کانونی کوتاه دارم و قصد دارم با اتصال چشمی هایی از این نوع (اگه باشه) تلسکوپم رو به یه تلسکوپ با نسبت کانونی بالا تبدیل کنم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    سلام آقای طامهری
    ببخشید یهو میپرم وسط بحث. راستش امشب یه سوالی به ذهنم رسید و اون اینکه آیا هیچ نوع چشمی ای وجود داره که بارلو سرخود داشته باشه؟ یعنی ترکیبی از یک چشمی و یک بارلو باشه تا دیگه نیازی نباشه جداگونه به هم متصل کنیم. فکر کنم اینطوری فایده ش این باشه که خطاهای ناشی از فیت نبودن چشمی و بارلو از بین بره. فکر کنم این مدل چشمی ها اگه وجود داشته باشن بایستی خیلی کشیده و بلند باشن. راستش من تلسکوپ با نسبت کانونی کوتاه دارم و قصد دارم با اتصال چشمی هایی از این نوع (اگه باشه) تلسکوپم رو به یه تلسکوپ با نسبت کانونی بالا تبدیل کنم.
    سلام خدمت دوست گرامی mohsen4465
    نه چنین چشمی وجود نداره... یعنی داره ولی تحت عنوان نام چشمی...نه بارلوچشمی....
    میدونین کاری که بارلو برای ما میکنه دادن بزرگنمایی بالاتر به چشمی هایی با فاصله کانونی بالاتره... چرا؟چون اغلب چشمی های مخصوصا پلوسلها با کم شدن فاصله کانونی گشودگی خروجی نوریشون(یا همون فاصله اسودگی چشم) کم میشه... واسه همین از یک بارلو استفاده میکنیم که یک فاصله اسودگی چشم بزرگ داشته باشیم و البته بزرگنمایی هم مناسب باشه...
    البته داخل پرانتز عرض کنم داشتن یک بارلو شما رو قادر میکنه که از یک چشمی دو بزرگنمایی بگیرین که خب منظور شما در اینجا این نیست...
    اما برای چیزی که شما میخواین من یک پیشنهاد دارم... چشمی های زوم...
    چشمی های زوم چشمی هایی هستن عین لنزهای دوربین عکاسی. با چرخاندن چشمی فاصله کانونی کم و زیاد میشه بدون اینکه نیازباشه شما فوکوسر تلسکوپ رو جابجا کنید....
    اما هرچشمی زومی نه... متاسفانه 90درصد چشمی های زوم بازار کارایی خوبی ندارند و اگه قرار شد از چشمی زوم استفاده کنید من این چشمی رو پیشنهاد میدم:

چشمی زوم 8-24 دلوکس سلسترون.. البته ویلیام هم چشمیهای زوم بسیار عالی داره(نمیدونم هنوزم تولید میکنه یا نه)
    ولی در کل چیزی که شما مد نظرتون هست وجود نداره چون افزایش نسبت کانونی با چنین چشمی کار متداولی نیست. اخه ما چشمی های بسیار عالی داریم که حتی با داشتن نسبت کانونی بسیار پایین هم گشودگی چشم بالایی دارند و دیگه نیازی به بکاربردن بارلو نیست(البته بارلو های ویلیام و تاکاهاشی رو فاکتور بگیرین آخه کیفیت بی نظیری دارن)

در ضمن توضیحاتم به آقای mohsen4465 باید عرض کنم استفاده از بارلو صرفا در تلسکوپهای آماتوری پیشنهاد میشه آخه این تلسکوپها کنتراست خوبی ایجاد نمیکنن و تصویر خیلی واضحی هم در مقایسه با شکستیهای باکیفیت ندارن(کلا کیفیت تصویر اونقدر بالا نیست که استفاده از بارلو اون رو خراب کنه)
    ولی در تلسکوپهای حرفه ای تر این کار پیشنهاد نمیشه چون هرچه تعداد المان های شکست نور بیشتر بشه کیفیت تصویر پایین تر میاد به ویژه اینکه اغلب بارلو ها فقط با چشمیهای کمپانی خودشون مچ میشن

آسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

11. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

سلام
    آقاي طامهري عزيز
    لنزهاي افزاينده فاصله كانوني (تله اكستندر) با بارلو ها چه تفاوتي دارن؟
    و قيمت بارلوهاي Televue Powermate 5X Barlow و orion 5X barlow چقدر است و آيا تفاوت زيادي بين اين دو مدل از نظر كيفيت وجود داره؟
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

13. 2 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط toraj1358 نمایش پست ها
    سلام
    آقاي طامهري عزيز
    لنزهاي افزاينده فاصله كانوني (تله اكستندر) با بارلو ها چه تفاوتي دارن؟
    و قيمت بارلوهاي Televue Powermate 5X Barlow و orion 5X barlow چقدر است و آيا تفاوت زيادي بين اين دو مدل از نظر كيفيت وجود داره؟
    سلام دوست عزیز

والا یه جورایی قیاس مع الفارقه

این دوتا یه جورایی فقط قیافشون شبیه به همه!

از تله اکستندرها فقط در عکاسی استفاده میشه

ببینید! بعضی وقتا در حالت پرایم فوکوس که عکاسی میکنید،بزرگنمایی که تلسکوپ بهتون ارائه میده کمه! به بزرگنمایی بیشتری نیاز دارین! مثلا دوست دارید تصویری که با چشمتون از پشت چشمی تلسکوپ میبینید رو بگیرید(ولی نه با روش افوکال) اون وقت از تله اکستندر کمک میگیرید

این ابزارها به شما اجازه میدن که به حالت پرایم فوکوس از تصویر چشمی عکاسی کنید

ساده است....چشمی رو روی تلسکوپ قرار میدید(البته بدون چپقی) تله اسکتندر رو روی اون سوار میکنید(چشمی های بزرگ درونش جا نمیشه) و با یک t-ring دوربینتون رو به تله اکستندر وصل میکنید!البته عکاسیش ساده نیست چون وزن کامپکت اپتیکی شما(تلسکوپ و متعلقات و دوربین) بالاست و خیلی به لرزش حساس میشه

مثلا این یه تله اسکتندر سلسترونه که قیمتش حدودا ۵۰ دلاره

ولی بارلوها برای رصد استفاده مشن که حتما کاربریشون رو میدونید البته کلا بارلوها هم کیفیت رو پایین میارن و هم میدان دید رو محدود میکنن

از دومدلی که فرمودین فکر نکنم هیچ کدوم تو ایران باشه ولی در دنیای چشمی ها، شرکت تله ویو با ویلیام و تاکاهاشی و سلسترون هم رده هستند و چشمی های عالی و البته گرون قیمتی رو تولید میکنه

موفق باشین
    ویرایش توسط رضا طامهری : 04-30-2013 در ساعت 09:42 AM
    امضای ایشان

15. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10200
    تشکر شده 2 بار در 2 ارسال

سلام. دوستان. من يك تلسكوپ 6 اينچي دارم كه چشمي اون 10 و 25 هست. خواستم براش بارلو 3 برابر بگيرم فروشنده گفت زياده دو برابر بگيرم. اما اون ميگفت كه ميتونم از يك چشمي 5 و بارلو 2 برابر استفاده كنم. اگر بارلو 3 بگيرم بزرگنماييم تا 195 ميرسه اما اگر با يك بارلو 2 و يك چشمي 5 كار كنم يزرگنماييم تا 260 ميرسه. با توجه به اينكه نميخوام كيفيت رو هم ازدست بدم بايد چكار كنم. از يك طرف ميگفت بارلو 3 زيادي بزرگنمايي داره تار ميشه از طرف ديگه چشمي و بارلويي پيشنهاد ميكنه كه بزرگنمايي بيشتري داره اما ميگه خوبه. من كه گيج شدم. خواهش ميكنم كمي برام توضيح بديد كه چكاري كنم بهتره؟ كدوم رو بگيرم؟ البته يك چشمي 4 و يك چشمي 5 رو هم پيشنهاد كرده. لينك چشمي 4 هست: http://telescope.ir/%D9%84%D9%88%D8%...A7%DA%86%D8%B1

اين چشمي 4 براي من خوبه؟

ممنونم از شما. مشخصات تلسكوپم هست:

قطر دهانه:130 میلی متر

فاصله کانونی:650 میلی متر

نسبت کانونی:f/5

بیشترین بزرگنمایی کاربردی:260 برابر

چشمی ها:10 , 25 میلی متر 1.25 اینچ

جوینده:نقطه قرمز

بیشترین قدر قابل رصد(نظری):13

توان تفکیک(نظری):0.92 ثانیه قوسی

توان گردآوری نور:470 برابر چشم انسان

17. کاربر مقابل از naft43 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط naft43 نمایش پست ها
    سلام. دوستان. من يك تلسكوپ 6 اينچي دارم كه چشمي اون 10 و 25 هست. خواستم براش بارلو 3 برابر بگيرم فروشنده گفت زياده دو برابر بگيرم. اما اون ميگفت كه ميتونم از يك چشمي 5 و بارلو 2 برابر استفاده كنم. اگر بارلو 3 بگيرم بزرگنماييم تا 195 ميرسه اما اگر با يك بارلو 2 و يك چشمي 5 كار كنم يزرگنماييم تا 260 ميرسه. با توجه به اينكه نميخوام كيفيت رو هم ازدست بدم بايد چكار كنم. از يك طرف ميگفت بارلو 3 زيادي بزرگنمايي داره تار ميشه از طرف ديگه چشمي و بارلويي پيشنهاد ميكنه كه بزرگنمايي بيشتري داره اما ميگه خوبه. من كه گيج شدم. خواهش ميكنم كمي برام توضيح بديد كه چكاري كنم بهتره؟ كدوم رو بگيرم؟ البته يك چشمي 4 و يك چشمي 5 رو هم پيشنهاد كرده. لينك چشمي 4 هست: http://telescope.ir/%D9%84%D9%88%D8%...A7%DA%86%D8%B1

اين چشمي 4 براي من خوبه؟

ممنونم از شما. مشخصات تلسكوپم هست:

قطر دهانه:130 میلی متر

فاصله کانونی:650 میلی متر

نسبت کانونی:f/5

بیشترین بزرگنمایی کاربردی:260 برابر

چشمی ها:10 , 25 میلی متر 1.25 اینچ

جوینده:نقطه قرمز

بیشترین قدر قابل رصد(نظری):13

توان تفکیک(نظری):0.92 ثانیه قوسی

توان گردآوری نور:470 برابر چشم انسان
    من چشمی 5 رو با بارلو 2 برابر براتون پیشنهاد میکنم. اگه چشمی 4 بگیرید نمیتونید اونو با بارلو استفاده کنید چون حد بزرگنماییتون رو رد میکنه. بارلو 3 نمیتونه شما رو به حداکثر بزرگنمایی برسونه و بنابراین زیاد مناسب نیست.

ضمناً موقع خرید چشمی چیزی که خیلی مهمه میدان دید چشمیه. چشمی‌ای که انتخاب کردید میدان دید خیلی بسته‌ای داره. البته خب به همون اندازه هم ارزونتتره ولی باز اگه تونستید سعی کنید یه چشمی میدا باز بگیرید. چون چشمی 10 شما با بارلو 2 برابر بزرگنمایی 130 میده و چشمی 5 هم بتنهایی 130. یعنی دوتا ترکیب تکراری دارید. پس حداقل چشمی جدیدتون رو میدان باز بگیرید تا از این لحاظ با ترکیب 10-بارلو متفاوت باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

19. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10348
    تشکر شده 73 بار در 27 ارسال

چشمی های تلسکوپ         
    سلام.می خواستم بدونم چشمی ای که بزرگنمایی 42 برابر با میدان دید 55 درجه داره چه فرقی با چشمی 80 برابر میدان دید 80 درجه داره؟آیا بزرگنمایی زیاد با میدان دید زیاد در تناقض نیست؟آیا تصلویر این دو چشمی با هم فرقی داره؟

21. 4 کاربر مقابل از aidin_bateni عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع