صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 68

موضوع: چشمی های تلسکوپ

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post چشمی های تلسکوپ

سلام
    شاید باورتون نشه ولی برای رصد، چشمی ها در دیدن بسیار بسیار مهم هستند.چون ما از داخل چشمی میخواهیم جهان رو ببییم.
    سعی میکنم در اینجا و با کمک شما مطالب کاملی از مباحث چشمی های تلسکوپ قرار بدهیم.سوالی،ابهامی،مشکلی و هر چیزی که میخواید میتونید در مورد چشمی ها بپرسید و من تا اونجایی که بتونم (باخوندن مطالب موجود) سعی میکنم جواب تون رو بدم و شما هم در این مبحث همکاری کنید.
    ممنون از شما منجمها
    ویرایش توسط 169 : 12-01-2010 در ساعت 11:51 PM

2. Top | #21
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

چشمی های سیاره ای

رصد سیارات همواره یکی از پرجاذبه ترین رصدهاست. از این رو معتبرترین تولیدکنندگان اپتیک در دنیا برنامه ویژه ای برای رصدگران سیارات دارند.

در دنیای چشمی ها دو تولیدکننده ابزارهای اماتوری، ویلیام اپتیکس و اوریون برای رصد سیارات دو چشمی تقریبا مشابه را به بازار عرضه نموده اند.

شرکت ویلیام این چشمی ها را با نام تخصصی SPL و اوریون نیز با نام Edge On planetry روانه بازار نموده اند.

اما برخی خصوصیات خاص چشمیهای سیاره ای:

- چشمی های سیارات اغلب چشمی هایی شامل 5 یا 7 المان هستند که در بزرگنمایی مناسب اجرام نزدیک این تعداد المان ایده آل است
    - المان های اپتیکی این چشمی ها با اندود مناسب پوشیده شده است که در بسیاری از آنها نیاز به استفاده از فیلترهای سیاره ای را از بین میبرد و خطای رنگی را تا حد ناچیزی کاهش میدهد.
    - پایه ی این چشمی ها اغلب بلند است و رصد را آسان تر می کند
    - میدان دید این چشمی ها حدود 55 درجه و تخت است که برای اجرام نزدیک و تلسکوپهای ماکستوف ایده آل است. تخت بودن میدان دید باعث میشود که تصویر حتی در گوشه چشمی نیز تار نشود.

البته دوستان در نظر داشته باشند این چشمی ها برای رصد ماه ایده آل نیستند زیرا با میدان دید ایجاد شده توسط آنها تنها بخش کوچکی از ماه پیداست و برای رصد ماه اغلب چشمی هایی مانند swan از کمپانی ویلیام پیشنهاد میشود که میدان دیدی برابر 82 درجه را به رصدگر ارائه میدهند.
    نکته قابل توجه این است که این چشمی ها اغلب برای کاربری اپتیکهای شکستی آپوکروماتیک و ترکیبی(بویژه ماکستوف) ساخته شده است و در مورد اپتیکهای بازتابی نمیتوان توقع بهترین تصویر را از آنها داشت و یا در مورد اپتیکهای شکستی آکروماتیک خطای رنگی ایجاد شده توسط لوله تلسکوپ را نمیتوان در چشمی از بین برد.

آسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

3. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

چشمي X-Cel LX

چشمي X-Cel LX متعلق به كمپاني سلسترون است و جزو برترين چشمي هاي اين شركت محسوب ميشود. شيوه طراحي X-Cel LX آنرا در زمره چشمي هاي سياره اي قرار ميدهد

از خصوصيات اين چشمي ميتوان به موارد زير اشاره نمود:

- ميدان ديد ٦٠ درجه اي؛ اين ميدان ديد بزرگ رصد گر را قادر ميسازد تا جرم موردنظر را براي مدت زمان بيشتري در ديد داشته و همچنين راحتر انرا در چشمي بيايد

- ساختار ٦ الماني؛ تمام المانهاي اين چشمي اندود چندلايه است كه علاوه بر بالابردن وضوح تصوير خطاي رنگي چشمي را نيز كاهش ميدهد

- ساختار محل چشم اين چشمي قابل تنظيم است و رصدگر ميتواند با چرخاندن پوشش لاستيكي چشمي آنرا براي چشم خود و به دلخواه تنظيم كند
    - اين چشميها در سايزهاي ٢.٣ ، ٧ ، ٩ ، ١٢ ، ١٨ و ٢٥ ميليمتر عرضه شده است

منبع: telescope.net و celestron.com
    ویرایش توسط Sunrise : 01-20-2012 در ساعت 10:05 PM دلیل: اصلاح تصویر
    امضای ایشان

5. 10 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

ويژگي پارفوكال(parfocal) در چشمي ها

خيلي اوقات در هنگام خريد يا انتخاب چشمي با واژه اي بنام "پارفوكال" درمورد برخي چشميهاي حرفه اي و نيمه حرفه اي مواجه ميشويد

حال پارفوكال يعني چه!؟

هنگامي كه در حال رصد با تلسكوپ هستيد براي تغيير بزرگنمايي يا ميدان ديد چشمي خود را تغيير ميدهيد و به طبع براي حصول وضوح تصوير از چشمي تغيير يافته، بايد فوكوسر را بچرخانيد، واين موضوع در اوقاتي كه با چند چشمي بصورت متوالي كار ميكنيد ازار دهنده و خسته كننده ميشود وبرخي اوقات نيز چشم شما دراين فوكوس گيريها خسته ميشود
    اما چشمي هاي پارفوكال به شما اين اجازه را ميدهند كه بدون تغيير در فوكوسر اپتيكتان چشمي ها را تغيير دهيد

حال چگونه؟؟

سر چشمي هاي پارفوكال به نحوي است كه جدا از بدنه ي اصلي مي چرخد و اين چرخش به عدسي چشمي اجازه ميدهد تا با عدسي شيئي فاصله گرفته و وضوح تصوير را تغير دهد. اين خاصيت به شما اين اجازه را ميدهد كه درصورتيكه چندچشمي پارفوكال داريد قبل از شروع رصد فوكوسر تلسكوپ را ثابت نموده و چشمي ها را تك تك با فوكوسر تنظيم نماييد حال شما ميتوانيد چشميها را براحتي و بدون سرو كله زدن با فوكزسر تعويض و با سرعت بسيار بالاتري رصد كنيد 

اسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

7. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

با سلام به دوستان چشمیهای رتيكل دار به چه دردی می خورن کار اصلیشون چی هست

9. 2 کاربر مقابل از mohammad_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad_reza نمایش پست ها
    با سلام به دوستان چشمیهای رتيكل دار به چه دردی می خورن کار اصلیشون چی هست
    کاربرد اصلی چشمی های رتیکل در عکاسی نجومی است. حتی بهترین موتور های ردیاب استوایی هم درصد پایینی خطا دارند که در عکاسی با نوردهی طولانی خودش را نشان می دهد. عکاسان آسمان شب، برای از بین بردن این خطا، اپتیکی کوچک روی تلسکوپ اصلی نصب می کنند که دارای یک چشمی مدرج به نام چشمی رتیکل است. عکاس ستاره را به عنوان ستاره ی راهنما در میدان دید اپتیک کوچک پیدا می کند و با کمک گرفتن از درجه بندی داخل چشمی مثلا هر یک دقیقه یکبار با استفاده از پیچ حرکت ریز تلسکوپ، ستاره را در مکان اول خود نگه می دارد و خطای مقر را خنثی می کند.
    کاربرد دیگری که این چشمی ها دارند، استفاده از درجه بندی آن ها در رصد و اندازه گیری های علمی است. مثلا اندازه گیری فاصله ی زاویه ای دقیق دو ستاره از همدیگر که در نجوم محاسباتی کاربرد دارد.

11. 8 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

چشمی ultima LX

یکی از دوست داشتنی ترین سری چشمی های سلسترون ، ultima LXاست که در اینجا مختصر به بررسی آن خواهیم پرداخت

خواص این چشمی:

- میان دید باز ۷۰ درجه ای- در بهترین شرایط اغلب چشمی ها میان دید حداکثر ۵۲ درجه ای(انهم اسمی، نه واقعی) را ارائه میدهند که در مقایسه با انها رصد از پشت سری ultima دیدن اجرام را اسان تر، لذت بخش تر و البته حرفه ای تر میکند

- قابلیت تنظیم محل قرارگرفتن چشم- محل قرار گرفتن چشم در این چشمیها توسط قطعه لاستیکی که روی آن تعبیه شده قابل تنظیم است. این مورد مشکل افراد عینکی(که اغلب عینک انها به عدسی چشمی برخورد میکند) را مرتفع میکند و علاوه بر این خطر کثیف شدن عدسی چشمی توسط موارد ارایشی را نیز کاهش میدهد

- خاصیت پارفوکال- این خاصیت مهم را در دو پست قبل بررسی کردیم

- بدنه لاستیکی- این نوع بدنه از احتمال آسیب دیدن و شکستیگی قطعات چشمی میکاهد

- خاصیت جالبی که برای اولین بار است در چشمیها مشاهده میکنم طراحی جالب بدنه این چشمی است که از افتادن آن از روی سطوح صاف و شیب دار به پایین و آسیب دیدن آن جلوگیری میکند

- لنز چشمی ۲۸ میلیمتری- ر اغلب چشمی ها و مخصوصا با پایین آمدن فاصله کانونی چشمی، لنز چشمی بسیار کوچک میشود که هم یافتن جرم را دشوار میکند و هم جرم سریع از دید تلسکوپ(در صورت موتور نداشتن مقر و یا خطای میل مقر) خارج میشود که لنز چشمی ۲۸ میلیمتری این سری این موضوع را کاملا حل میکند

- این چشمیها در اندازه های ۸، ۱۳، ۱۵، و ۱۷ میلیمتر(برای اداپتورهای چشمی ۱.۲۵ و ۲ اینچ) و ۲۲ و۳۲(۲اینچ) ارائه میشود

آسمون دلتون پرستاره
    ..........................---------------------------............................
    پ ن: طبق اطلاعات بنده خوشبختانه این سری چشمی با قیمت واقعا معقول در اواستار موجود است
    امضای ایشان

13. 5 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3503
    تشکر شده 2 بار در 2 ارسال

با سلام خدمت دوستان
    من یه تلسکوپ 90شکستی دارم
    میخوام یه چشمی بارلو 2xبگیرم
    از دوستان این سوال رو دارم که ایا در بزرگ نمایی تاثیر دارد(تاثیر چشم گیر) یا نه خیلی ممنون

15. کاربر مقابل از amirbabaee عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #28
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amirbabaee نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    من یه تلسکوپ 90شکستی دارم
    میخوام یه چشمی بارلو 2xبگیرم
    از دوستان این سوال رو دارم که ایا در بزرگ نمایی تاثیر دارد(تاثیر چشم گیر) یا نه خیلی ممنون
    سلام دوست گرامي

لنر بارلو دقيقآ ضريبي در ميزان بزرگنمايي ابزار شما ايجاد مي كند

بدين معني كه وقتي از بارلو 2x استفاده مي كنيد ، بزرگنمايي نهايي شما 2 برابر مي شود و به نظرم اين تاثير چشمگيري باشد

اما استفاده از بارلو همان قدر كه بزرگنمايي را افزايش مي دهد معمولآ با افت كيفيت چشمگيري هم همراه است .

موفق باشيد
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

17. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

رصد با یک چشم یا با هر دو چشم؟

بچه ها بنظر شما با یه چشمی دو چشمی بهتر میشه اجرام کم نور رو دید یا با یک چشمی تک چشم؟

اونطور که من در موردش فکر کردم چشمی دو چشم نور تلسکوپ رو به دو بخش تقسیم میکنه و در نتیجه هر کدوم از این بخش ها فقط نصف نور قبل رو دارن. مثلاً من که تلسکوپ 12 اینچ دارم مثه این میمونه که جلوی هر چشمم یه تلسکوپ تقریباً 4 اینچی باشه (قانون مساحت دایره). اما از طرف دیگه دو تصویر کم نور ایجاد شده روی تعداد سلول بینایی بیشتری متمرکز میشه (هر دو شبکیه چشم - برای مقایسه میگم کم نور وگرنه نور تلسکوپ 4 اینچی هم همچین کم نیست). حالا بنظر شما اگه چشمی دو چشم بخرم و به تلسکوپم وصل کنم میتونم با وضوح بیشتری سحابی ها رو ببینم یا نه؟ اصن اینجا کسی چنین چشمی ای داره؟

اگه جواب این سوالو نمیدونین امشب جای من برین بیرون امتحان کنین ببینین با یه چشم ستاره های بیشتری رو میشه دید یا با دو چشم؟! دستتون درد نکنه؛ راستش اینجا یه ماهه هوا ابریه اعصابمو خورد کرده نمیتونم برم ایده ام رو آزمایش کنم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

19. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

چشمی های تلسکوپ         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بچه ها بنظر شما با یه چشمی دو چشمی بهتر میشه اجرام کم نور رو دید یا با یک چشمی تک چشم؟

اونطور که من در موردش فکر کردم چشمی دو چشم نور تلسکوپ رو به دو بخش تقسیم میکنه و در نتیجه هر کدوم از این بخش ها فقط نصف نور قبل رو دارن. مثلاً من که تلسکوپ 12 اینچ دارم مثه این میمونه که جلوی هر چشمم یه تلسکوپ تقریباً 4 اینچی باشه (قانون مساحت دایره). اما از طرف دیگه دو تصویر کم نور ایجاد شده روی تعداد سلول بینایی بیشتری متمرکز میشه (هر دو شبکیه چشم - برای مقایسه میگم کم نور وگرنه نور تلسکوپ 4 اینچی هم همچین کم نیست). حالا بنظر شما اگه چشمی دو چشم بخرم و به تلسکوپم وصل کنم میتونم با وضوح بیشتری سحابی ها رو ببینم یا نه؟ اصن اینجا کسی چنین چشمی ای داره؟

اگه جواب این سوالو نمیدونین امشب جای من برین بیرون امتحان کنین ببینین با یه چشم ستاره های بیشتری رو میشه دید یا با دو چشم؟! دستتون درد نکنه؛ راستش اینجا یه ماهه هوا ابریه اعصابمو خورد کرده نمیتونم برم ایده ام رو آزمایش کنم.
    سلام دوست گرامی mohsen4465
    من صرفا در مورد binoviewer یا همون چیزی که شما به اون چشمی دوچشم میگین توضیح میدم امتحان مواردی که فرمودین با دوستان

binoviewerها ابزارهایی هستندکه روی فوکوسر تلسکوپ شما سوار میشند و تلسکوپ شما رو تقریبا به یک دوربین دوچشمی پرقدرت تبدیل میکنند. فقط شما باید هم زمان دو چشمی مثل هم رو درون اون قرار بدید.
    برای افرادی که به رصد اجرام اعماق اسمان علاقه دارند این ابزارها دوست داشتنی هستند. اولین دلیل این است که اجرام عمق اسمان کم نور هستند و با دیدن با دوچشم شما علاوه بر اینکه بیشترین نور را با هردوچشم از جرم موردنظر دریافت میکنید مدت بیشتری را به جرم خیره شوید. علاوه بر آن این binoviwerها به شما این اجازه را میدهند تا اجرام را به صورت سه بعدی رصد کنید و این یعنی جذابیت فوق تصور در رصد.
    البته درحد اطلاعات بنده این قطعه بیشتر برای تلسکوپهای شکستی آپوکروماتیک یا ترکیبی مانند اشمیت کاسکرین طراحی شده و در دید تلسکوپهای نیوتنی نمیتوان انتظار کیفیت فوق العاده ای از آن را داشت
    منبع تصویر: celestron.com
    امضای ایشان

21. 10 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع