صفحه 22 از 24 نخستنخست ... 1218192021222324 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 211 تا 220 , از مجموع 237

موضوع: منابع المپیاد نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

Post منابع المپیاد نجوم

المپیاد نجوم تقریباًٌ تمام موضوعات نجوم محاسباتی را پوشش می‏دهد؛ بنابراین، نمی‏توان منبعی منفرد برای المپیاد نجوم معرفی کرد. برای کسب موفقیت در المپیاد نجوم و توانایی پاسخ دادن به سؤالات آن باید در ابتدا با کلیات علم نجوم آشنا بود؛ کتابی همچون نجوم به زبان ساده نوشته‏ی مایر دگانی و یا نجوم دینامیکی نوشته‏ی رابرت دیکسون برای آشنایی اولیه با نجوم مناسب به نظر می‏رسند. اما پس از مطالعه‏ی آنها، برای هر مبحث کتابی توصیه می‏شود.
    کتاب‏هایی که در سایت باشگاه دانش‏پژوهان جزو منابع اصلی نجوم معرفی شده عبارتند از:
    کتاب درسی فیزیک و آزمایشگاه 1 و 2 و 3 ویژه‏ی رشته‏ی ریاضی
    ساختار ستارگان و کهکشان‏ها، نوشته پاول هاوج، ترجمه‏ی توفيق حيدرزاده، انتشارات گيتاشناسي
    شناخت مقدماتي ستارگان، ترجمه و اقتباساز توفيق حيدرزاده، انتشارات گيتاشناسي
    نجوم کروی نوشته اسمارت، ترجمه دکتر داود محمدزاده جسور، ناشر مرکز نشر دانشگاهي تهران (فصلهای 1و2)
    آشنايي با اخترفيزيک‏ ستاره ‏ای، جلد اول نوشته اريکابوم - ويتس، ترجمه دکتر منيژه رهبر، انتشارات مرکز نشر دانشگاهي
    طرح فيزيک هاروارد (واحد 2 – حرکت در آسمان) تأليف هولتون – رادرفورد – واتسون ترجمه احمد خواجه نصير طوسي، انتشارات فاطمي
    حکايت خلقت عالم پس از نخستين 3 دقيقه، تأليف ت – يادمانيان، ترجمه دکتر محسن شادمهري، فاضله خواجه‏نبي، انتشارات ققنوس
    تئوری و سائل نجوم، استیسی پالن
    نجوم ديناميكي، نوشته رابرت تي- ديكسون، ترجمه احمد خواجه نصير طوسي انتشارات مرکز نشر دانشگاهی

2. Top | #211
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ali493 نمایش پست ها
    سلام
    خواندن کدوم فصل های نجوم کروی برای مرحله دو واجبه؟؟؟؟؟؟
    فصل 2 بسیار بسیار واجبه ، فصل 3 اوایلش (فقط شکست با فرض جو تخت)، فصل 5 (بیشتر مکانیکه تا کروی)

پ.ن: بهتره تو این مدت روی سواد فعلی تون مسلط بشید. الان خیلی نیاز ندارید مطالعه کنید (ممکنه بدتر استرس ایجاد کنه). مسئله بیشتر حل کنید. از نوع مرحله 2 ایش...
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

3. 10 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #212
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10814
    تشکر شده 22 بار در 7 ارسال

سلام به همه ی المپیادی های عزیز...
    ببخشید دوستان یه سوال داشتم که شاید بهتر بود توی تایپک دیگه ای مطرح میشد ولی خب......
    میخاستم بدونم به نظر شما بهترین زمان برای شروع مطالعه واسه المپیاد کیه؟مثلا الان من سیزده سالمه و امسال کلاس هفتم بودم.به نظرتون برای شروع زمان خوبیه؟
    الان یه چند روزیه که نیت کردم بخونم ولی درک بعضی چیزا واقعن برام سخته...کتاب نجوم کروی رو که وختی باز میکنم کلن سرگیجه میگرم.کتاب الفبای المپاد نجوم و اختر فیزیکم فقط بعضیاش برام قابل درکه...خب این عادیه یا این که باید خیلی بهتر از این باشه؟
    یه چیز دیگه:به نظرتون مطالب کتاب ساختار ستارگان و کهکشان ها برای المپیادم خوبه؟آخه خیلی کتاب قشنگیه
    من درمورد نجوم این کتاب ها رو دارم:
    نجوم به زبان ساده
    نجوم کروی
    ساختار ستارگان و کهکشان ها
    صورت های فلکی
    الفبای المپاد نجوم و اختر فیزیک
    آشنایی با اختر فیزیک ستاره ای
    و نجوم و اختر فیزیک مقدماتی
    حالا به نظرتون از کدوم شروع کنم و چه کتابایی رو بخرم؟
    ممنون میشم بهم کمک کنید

5. 3 کاربر مقابل از planet عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #213
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11085
    تشکر شده 6 بار در 5 ارسال

سلام . لطفا زود تر یکی جواب بده چون فکر میکنم برای من خیلی دیر شده.سال دومی ام پارسالم یه چیزایی خوندم ولی از الان میخوام جدی برای مدال اوردن بخونم کتاب های :نجوم دینامیکی ، ساختار ستارگان و کهکشان ، بعضی فصول نجوم به زبان ساده ، واسه محاسباتی ها چیز هایی که معلم هایم سر کلاس گفتند.الان دارم شومز (که به نظرم خیلی آسونه)و نجوم و اختر فیزیک مقدماتی جلد2 رو را می خوانم.
    لطفا بگیدکه چیکار کنم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

7. کاربر مقابل از zeinab.pr عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #214
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7263
    تشکر شده 286 بار در 53 ارسال

سلام به شما ،
    شومز خیلی خوبه اما اصلا مفهومی نیست ، به نظر من شما باید :
    1. ریاضیت رو قوی کنی : حساب دیفرانسیل ، انتگرال توماس ، جلد 1-1 و 2-1
    2. نجوم کروی بخونی : نجوم کروی ، اسمارت
    3. اخترفیزیک بخونی : به ترتیب درجه سختی از آسون به سخت : نجوم دینامیکی ، شومز ، Fundamentals ، کتاب an introduction to modern astrophysics ، کتاب اخترفیزیک ستاره ای اریکا بوم ، کتاب فیزیک ستاره ها فیلیپس
    4. کیهانشناسی بلد باشی : بازم به ترتیب ... : نجوم دینامیکی ، شومز ، an intro ... ، لیدل
    5. فیزیکت رو هم قوی کن : مبانی فیزیک هالیدی ، مکانیک فولز ، مکانیک کلاسیک آریا ، دینامیک کلاسیک ماریون ، سایمون
    6. در نهایت دینامیک کهکشانی هم مهم میشه که مرجع خوبش کتاب gallagher هستش ...
    البته نکته ای هم هست : من خودم اکثر این کتاب هارو قبل از مرحله 2 خوندم ، اما برای قبولی مرحله 2 امسال همون شومز و ریاضی قوی کافی بود ! ( اندکی غلو )
    امضای ایشان
    شاهزادهی جوان تو در قطب سرد فقط مرگ را پیدا خواهد کرد ...

9. 3 کاربر مقابل از Pale_Rider عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #215
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11085

1)ریاضی ام رو تا چه حد قوی کنم مثلا در حد پیش دانشگاهی و الولیت بندی فصول مادرن (کدوم مباحث مهم تره که قوی بشه)؟؟؟
    2)بعد از خواندن هالیدی،کتاب مکانیک کلپنر خوب و جامع تره یا فولز؟؟؟؟و اینکه میشه به جای هالیدی کتاب درسی تا سال پیش دانشگاهی رو خوند(کدومش بهتره؟)
    3)یعنی اصلا فعلا کتاب نجوم و اختر فیزیک مقدماتی زیلینک و اسمیت رو نخونم؟؟؟؟
    4)برای کیهانشناسی و اختر فیزیک فقط مادرن رو بخونم کافیه؟؟؟؟
    در ضمن ممنون از راهنماییتان.

11. کاربر مقابل از zeinab.pr عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #216
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7263
    تشکر شده 286 بار در 53 ارسال

1. فصل های مادرن ... 1 تا 10 رو خوب بخونید +29 برای کیهانشناسی و +24 برای دینامیک کهکشانی و ریاضی هم تسلط به حساب دیفرانسیل و مثلثات لازمه
    2. هالیدی بهتره و به نظرم خیر نمیشه !
    3. من خودم fundamentals رو ترجیح می دم بستگی به خواننده داره ، من با fund راحتتر بودم
    4. مادرن لازمه ولی شاید کافی کافی نباشه یکم لیدل و astrophysics in a nutshell هم بخونید

خواهش می کنم
    امضای ایشان
    شاهزادهی جوان تو در قطب سرد فقط مرگ را پیدا خواهد کرد ...

13. 2 کاربر مقابل از Pale_Rider عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #217
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11085

ایا ترجمه کتابfundamental در بازار هست؟؟؟

15. کاربر مقابل از zeinab.pr عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #218
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6370
    تشکر شده 12 بار در 4 ارسال

سلام
    من اوضاع از شماهم بدتر بود....از تابستون سال دوم به سوم با متوسط سه چهار ساعت سعی کردم شروع کنم...
    مدرن رو سال دوم کلا تا فصل هشتش اونم دست و پا شکسته و خیلی جاهاشو نفهمیده خونده بود....مکانیکم تعطیله تعطیل بود(عجیبا باورتون نمیشه...)
    کیهان و ایناام در حد اینکه ما تو کدوم کهکشان هستیم میدونستم!رصد هم کلا میدونستم دو تا ملاقه تو آسمونن که چند برابر یکیش میخوره به یه ستاره اون یکی...
    بعد سال سوم تصمیم گرفتم جدی بخونم و شروع کنم...
    اول مدرنو خیلی جدی خوندم...طبیعی بود خیلی جاهاشو نفهمم....اون جاهایی رو که بلد نبودمو از معلما و دوستام پرسیدم...
    راستی یادم اومد بگم نجوم دینامیکیو فقط کلا جلدشو دیدم(از نزدیک) و نجوم به زبان ساده ام فک کنم ده دقیقه عکساشو نگاه کردم...
    منظورم اینه که قبولی مرحله دو و یه مدال خوب شدن به اونا هیچ ربطی نداره....
    من خودم به شخصه با مدرن یک رابطه ی عاطفی خاصی برقرار کردم و مثلا بعد مدرن که میخواستم فیلیپس و funda رو بخونم احساس سستی و اعصاب خرد شدن بهم دست پیدا می کرد...
    خلاصه به نظرم مهمترین منبع المپیاد مدرنه ولی با توجه به ترجمه شدن و گسترشش و اینکه همه دیگه حافظ مدرن دارن میشن کتابای بسیار خوب و زبان اصلی با زبان به نسبت ساده برای کسایی که اول مدرنو خوندن وجود دارن که برای اختر و کیهان خیلی خوب یا فوق العاده ان:
    1.استلار استراکژر پریالنیک که یه کتاب تخصصی اختر فوق العاده است
    2.گلگر که یک کتاب کیهان و دینامیک و اختر و مکانیک کهکشان ها است و یک منبع مهم به شمار میاد(پایه سوال دادن تو دوره و مرحله دو)
    3.کتاب astro in a nutshel هم هست که اکثر متنش مسخره است(با فرض تسلط بر مدرن) ولی یه سری از تمریناش عالین...عالی!

برای مکانیک هم اول توصیه ام اینه که یکی از دو کتاب فوق العاده کلپنر یا آریا رو (برحسب علاقه و همون رابطه عاطفیه که گفته بودم) انتخاب و شروع کنید....
    بعد تسلط روی مکانیک تحلیلی کتاب فوق العاده اوربیتال(ترجیحا ورژن دوش...) رو شروع کنید و تا شش فصل اولشو جمع کنید!!!!تمریناش خیلی مهمن ولی یه سریاش جواب آخر کتاب غلطه(کلا چهار پنجتاش...همه ی سوتی هاتونو گردن کتاب نندازینا!!!)

برای کیهان و دینامیک مدرن از سرتونم زیادیه ولی گلگر دیگه جمع میکنه براتون....

بازم ببخشید زیاد وراجی کردم ولی به نظرم لازم بود مسیری که اومدم رو توصیه کنم...برامون دعا کنین نتایجمون پنجشنبه شنبه میاد
    یا علی

17. 3 کاربر مقابل از mh1375 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #219
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11085

ایشالا نتایجتون خیلی خوب باشه و رضایت داشته باشید ازش . ممنون از راهنماییتان

19. کاربر مقابل از zeinab.pr عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #220
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9295
    تشکر شده 303 بار در 54 ارسال

منابع المپیاد نجوم         
    سلام دوستان می دونم شاید وقتی بگم الان شروع کردم به خوندن, مسخرم کنین من امسال میرم سوم ولی هنوز چیزی نخوندم راهنمایی هایی هم که بود رو خوندم اما دیدم واقعا وقت تنگه و نمیشه همه ی این کتاب هارو خوند من استادی ندارم و جایی هم کلاس نمیرم میشه اگر کسی علاقه داشت یک لطف کوچیکی به من بکنه بگه کودوم قسمت ها واسه هر مبحث مهم تره؟
    باز هم ممنون از لطفتون
    امضای ایشان
    "Astronomy compels the soul to look upward, and leads us from this world to another."
    Artmisami.LDK.aslani

21. 2 کاربر مقابل از ᗩᖇ☂ᗰᓰᔕᔕ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 22 از 24 نخستنخست ... 1218192021222324 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع