صفحه 12 از 14 نخستنخست ... 2891011121314 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 138

موضوع: رصد اختفا در ایران

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

Post رصد اختفا در ایران

سلام به منجم های عزیز
    اگه به سایت های نجومی فارسی سری بزند می بینید که نوشته هایی در مورد رصد اختفا سیارک با ستارگان پرنور و تقریبا پرنور خواهید دید که چند هفته ای میشه که به این مقوله دارند می پردازند.البته این اتفاق بیشتر به خاطر برگزاری کارگاه گنبدکاووس ب وجود اومد که داریم نتایجشو تقریبا می بینیم. رصد اختفا سیارک ها باعث میشه که تجربه های رصدی خودمون رو محک بزنیم و از طرفی به تولید اطلاعات پژوهشی - رصدی کمک کنیم. کاره بسیار جذاب( به دلیل مدت زمان کم رصد) و علمیه که باعث میشه با کنا هم قرار دادن اطلاعات رصدی دقیقی که گروه ها مختلف مستقر در مدار اختفا سیارک انجام دادن به شناخت بهتر سیارک ها از نظر فیزیک و بعضا مواد شیمیایی کمک خواهد کرد.
    دراین سایت لیست تمام اختفاهای سیارکی رو با مشخصا کامل لیست کرده که میتونید بگردید و ببینید کدوم اختفا در شهر شما قابل رصد ست.
    http://www.poyntsource.com/New/Global.htm

پس اين تاپيك به بررسي اختفاهاي سياركي و رصد آنها اختصاص خواهد داشت .
    ویرایش توسط Mostafa : 02-26-2013 در ساعت 12:32 AM

2. 14 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #111
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

صبح 25 تیر ماه گروه سه نفره ی ما هم متشکل از من، خشایار زمانیان و SSgumS این اختفا رو رصد کردیم ولی متاسفانه عکس هایی که تهیه کردیم فوکوس نیست و ارزش آنچنانی نداره، اما زمان سنجی رو با دقت نسبتا خوبی انجام دادیم. اطلاعات زمان سنجی و پروژه هایی که انجام دادیم رو این جا نمی نویسم، چون قبلا در تاپیک روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی در مورد پروژه های قابل اجرای این اختفا بحث شده بود و حالا قصد دارم اون پروژه ها رو با دیتا های رصدی تو همون تاپیک مقایسه کنم.

امضای ایشان
    .

4. 12 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #112
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2135
    تشکر شده 251 بار در 27 ارسال

رصد همپوشانی مشتری با ماه

رصدگران: فرزاد چگینی و امین بشیری
    پست الکترونیک: chegini00@gmail.com
    مکان
    مکان: همدان
    طول جغرافیایی: 480 52’ E
    عرض جغرافیایی:340 48’ N
    ارتفاع: 1830 متر
    تلسکوپ
    گشودگی: 254 میلی¬متر
    فاصله کانونی: 1200 میلی¬متر
    اپتیک: بازتابی (نیوتنی)
    استقرار: سمتی- ارتفاعی
    چشمی¬ها: 10 و 25 میلی¬متر
    امکانات: سی¬سی¬دی“Orion planetary imager and autoguider” و دوربین “Canon 500D”
    زمان
    تاریخ: 25 تیر 1391، 15 July 2012
    زمان تماس اول مشتری با لبة ماه*:IRDT 0505
    زمان تماس دوم مشتری با لبة ماه:IRDT 0543
    زمان تماس سوم مشتری با لبة ماه: -
    زمان تماس چهارم مشتری با لبة ماه: -
    * زمان¬ها بر اساس زمان نصف¬النهار ایران است.
    زمان¬سنجی
    شیوة زمان¬سنجی: دیداری به وسیلة ضبط ویدیویی CCD
    مبناي زمان: اینترنتیNetwork Time Protocol
    نرخ اشتباهِ زمان¬سنجی در زمان¬سنجی دیداری: بین 8/0تا 5/1 ثانیه
    آب و هوا*
    دما: 22 درجه در زمان طلوع خورشید
    * 100% صاف

امضای ایشان

با تو تکرار ِ شوق ِ پروازم

6. 16 کاربر مقابل از Chegini عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #113
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1682
    تشکر شده 488 بار در 74 ارسال

Post گزارش اختفا مشتری با ماه در شهرکرد

گروه نجوم انجمن فیزیک دکترحسابی شهرکردهمچون سایرگروه های نجوم درسراسرکشورازروزها پیش خود را آماده رصد یکی ازخاص ترین پدیده های آسمان نمود.
    گروه طبق هماهنگی قبلی درساعت21:30 روزشنبه 24 تیرازشهرکرد به سمت امامزاده شهرسورشجان حرکت کردند, پس ازرسیدن به محل برروی پشت بام امامزاده مستقرشدند با توجه به قرارداشتن امامزاده برروی تپه ازنظرارتفاع وداشتن افقی بازگروه درمحل بسیارمناسبی قرارداشت.

اعضاء گروه اززمان استقراردرمحل با دراختیارداشتن یک تلسکوپ 10اینچ نیوتنی مجهزبه سیستم جستجوگروتلسکوپ 6اینچ نیوتنی دیگرشروع به کارنمودند وبه کارباصورفلکی ورصداجرام آسمانی پرداختند وپس ازگذراندن یک شب رصدی خوب واززمان طلوع هلال ماه وسیاره مشتری مشغول به رصداختفا شدند وگروه موفق شدکه زمانسنجی خوبی ازاختفا وقمرهای این سیاره داشته باشد.

درپایان ازهمه دوستان عزیزکه دراین برنامه ما راهمراهی نمودند تشکرمی کنیم.
    امضای ایشان
    کاش می فهمیدی
    قهر میکنم
    تا دستم را محکم تر بگیری و بلندتر بگی
    بمون....
    نه اینکه شونه بالا اندازی و آروم بگی
    هر طور راحتی!!!

8. 16 کاربر مقابل از marzieh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    865
    تشکر شده 957 بار در 169 ارسال

Thumbs down نجم شماره 31 و 32 ( امرداد و شهریور 1391 ) - ویژه نامه تحلیل و گزارش اختفای ماه و مشتری

شماره 31 و 32 ژورنال تخصصی ستاره شناسی و علوم فضایی نجم منتشر شد. این ژورنال به عنوان ویژه نامه تحلیل و گزارش اختفای ماه و مشتری با همکاری و تعامل مشترک جمعیت منجمان مهبانگ زاهدان و انجمن نجوم آسمان مهر بیرجند آماده شده است.

[IMG][/IMG]

در تارگاه های اینترنتی جمعیت منجمان مهبانگ، مرکز گفتگوی منجمان پارسی و آسمان تفتان می توانید ضمن دریافت شماره های گذشته نجم، نظرات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.
    امضای ایشان
    بهترین تلاش برای بهترین بودن

10. 10 کاربر مقابل از jooyande عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #115
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    865

Post رصد گروهی اختفای سیارکی Polyxo 308

درود بر دوستان آوا استاری
    پس از گذشتن از برنامه "اختفای گروهی 17 شهریور"، اکنون برنامه گروهی دیگری را جهت اختفای مطرح دیگری در نظر گرفته‌ایم. پس از بررسی‌های صورت گرفته، اختفای سیارکی Polyxo 308 به عنوان سوژه‌ای مناسب برای فعالیت مشترک بعدی ما انتخاب شد.

در این تاپیک به موارد زیر خواهیم پرداخت:
    • بررسی برنامه‌های گروه‌های نجومی برای این پدیده (قبل از پدیده)
    • اعلام مشارکت گروهها و افراد نجومی در برنامه
    • ارائه مقالات کمکی مرتبط با رویداد
    • ارائه گزارش‌های برنامه‌ها (بعد از پدیده)

گروههایی که مایل به همکاری در این برنامه هستند، لطفا در همین تاپیک اعلام کنند تا نام آنها در صفحه این برنامه در مرکز گفتگوی منجمان پارسی، درج شود.
    منتظر مشارکت دوستان هستیم.
    ویرایش توسط jooyande : 02-22-2013 در ساعت 11:11 PM دلیل: اصلاح عنوان و متن و درج تصویر

12. Top | #116
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    865

اطلاعات کلی اختفای سیارکی Polyxo 308

پیرو مطلب اخیری که در خبرنامه ی 26 IOTA-ME در خصوص پیش بپیش بینی اختفاهای سیارکی منتشر گردید و در راستای انجام پروژه‌های رصدی هدفمند به اطلاع عموم گروههای رصدی و منجمین سراسر کشور می‌رساند، IOTA-ME از تمامی گروههای نجومی حاضر در نوار اختفای سیارک 308Polyxo در جهت انجام یک رصد و کار گروهی هدفمند دعوت به عمل می‌آورد. اطلاعات این اختفا به قرار زیر است:

در روز 1 مارس مصادف با جمعه 11 اسفند، اختفاي سیارك 308Polyxo به قطر 135 کیلومتر با ستاره‌ي2UCAC38207794 از قدر11.6 در ساعت 20:05:08 به وقت ایران و در صورت فلکی گاو به وقوع می‌پیوندد.
    این اختفا از شهرهاي تهران، مشهد، اهواز، خرم آباد، گلپایگان، الیگودرز، دلیجان، کاشان و ... قابل مشاهده خواهد بود. ارتفاع ستاره از شهر دلیجان 67 درجه و در سمت 26 - درجه است و حداکثر مدتی که ستاره در پشت سیارك مخفی خواهد ماند 11.4 ثانیه پیش‌بینی شده است. این بار نیز بخت با ماست و ماه مزاحمتی براي رصد ایجاد نخواهد کرد. در این تاریخ سیارك پولیکسو 2.5 واحد نجومی با زمین فاصله دارد.

همان طور که در نقشه‌ی مسیر عبور سیارک Polyxo مشخص است مسیر عبور سیارک با چند رنگ متفاوت مشخص شده که در این جا لازم است به چند مطلب در باب پیش‌بینی مسیر عبور سیارک اشاره شود.
    _ بسته به ابعاد سیارک، میزان سایه سیارک و در حقیقت نوار اختفا بر روی زمین متغییر خواهد بود.
    _ هر چه از خارجی‌ترین نوار ها که با قرمز کم رنگ مشخص شده به سمت نوار مرکزی که به رنگ سبز تعیین شده حرکت کنیم، مدت زمان رصد اختفا افزایش خواهد یافت و در نوار سبز رنگ به بیشترین میزان خود خواهد رسید.

همان طور که بار ها گفته شده رصد اختفاهای سیارکی نیازمند یک کار گروهی و منسجم است و همانند سایر رویدادهای نجومی اطلاعات مفیدی را در اختیار منجمان قرار می‌دهد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد (از گروههایی که تمایل به همکاری دارند تقاضا می شود به این موارد توجه کنند).
    تعیین شکل دو بُعدی سیارک: این کار نیازمند پخش شدن گروه های مختلف در عرض نوار اختفاست و از جمله مواردی است که در بررسی اشکال سیارک‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.
    تعیین میزان سرعت: با بررسی زمان‌های ثبت شده در رصدگاه‌های مستقر در طول نوار اختفا میسر خواهد بود.
    بررسی احتمال وجود همدم برای سیارک مورد نظر: تا کنون مواردی از وجود همدم برای چند سیارک با استفاده از روش اختفا به ثبت رسیده است. در این موارد منجمان شاهد ناپدید شدن و پدیدار شدن ستاره‌ی هدف برای دو بار پیاپی بوده‌اند. از همین جهت لازم است تغییرات نوری ستاره (ناپدید شدن و پیدا شدن) از لحظاتی قبل و بعد از اختفا زیر نظر گرفته شود
    تعیین انحراف مداری: گاهی ممکن است بر اثر عوامل مختلف در مدار سیارک تغییراتی به وجود آید که صد در صد با تغییر مسیر نوار اختفا در روی سطح زمین همراه خواهد بود. در مواردی گروههای واقع در بخشهای مرکزی نوار اختفا موفق به رصد اختفا نشده‌اند و در عوض گروههای مستقر در بخشهای بالا یا پایین نوار شاهد این پدیده بوده‌اند. از این رو از گروههایی که در اطراف نوار اختفای سیارک Polyxo واقع هستند نیز دعوت به همکاری می‌شود.

یکی از مهمترین نکاتی که در بحث بررسی علمی این پدیده وجود دارد، استفاده از روشهای زمان‌سنجی مناسب در طول اختفا است. زمان‌سنجی مورد بسیار مهمی است که در انجام پروژه‌های علمی در زمان این پدیده باید به دقت و صحت تمام انجام شود تا دربررسیهای بعدی بتواند به عنوان یک داده‌ی علمی دقیق مورد استفاده قرار گیرد. از بین روشهای متداول برای زمان‌سنجی یعنی استفاده از جی پی اس و سیگنالهای رادیویی و اینترنت، استفاده از اینترنت ساده‌ترین راه برای انجام زمان‌سنجی برای گروهها است.

برای مثال شما می‌توانید با در دست داشتن یک گوشی همراه یا کورنومتر و یا استفاده از نرم افزارstopwatch از لحظه‌ای به عنوان زمان مبدا، کار زمان‌سنجی (بر اساس زمان جهانی) را آغاز و بعد از انجام زمان سنجی اصلی عددی را که به عنوان مثال از یک لحظه‌ی خاص مانند ناپدید شدن ستاره‌ی مورد نظر ثبت کردید، به زمان مبدا خود اضافه کنید. به این ترتیب می‌توانید زمان لحظات مختلف این اختفا را برحسب زمان جهانی به دست آورید.

البته این ساده‌ترین روش ممکن برای زمان‌سنجی است که اشکالات مربوط به خود را دارد. لذا پیشنهاد می‌شود گروههایی که از این روش جهت زمان‌سنجی استفاده می‌کنند، در صورت استفاده از تلفن همراه یا کورنومتر، حدود20 دقیقه قبل از زمان اصلی اختفا مبدا زمان‌سنجی خود را آغاز کنند. این کار به دلیل جلوگیری از ایجاد خطا در زمان‌سنجی توصیه می‌شود و بعد از انجام زمان‌سنجی به تصحیح زمان بپردازند. تصحیح زمان به این معناست که بعد از زمان‌سنجی از مراحل اختفا، دوباره زمان کورنومتر یا تلفن همراه را با زمان اصلی موجود در اینترنت تطبیق داده و میزان خطایی که در تلفن همراه یا کرنومتر به وجود آمده را محاسبه کرده، تا به میزان هرچه بیشتر از خطای اندازه‌ گیری ابزار کاسته شود. البته اگر گروه یا افرادی، آگاهی و امکان استفاده از سایر روش ها ی زمان‌سنجی مانند استفاده از جی پی اس را دارند، می‌توانند از همان روش‌ها استفاده کنند.

در راستای تعامل هر چه بیشتر گروهها و انجمن‌های سطح کشور، موسسه‌ علوم راشا مهر (انجمن نجوم آسمان مهر سابق)، فرهنگ‌سرای علوم و نجوم مشهد، خانه نجوم پروفسور گنجی بیرجند و جامعه ستارگان پارسی اراک، جهت انجام پروژه‌های گروهی و هدفمند و همچنین تبادل داده باIOTA-ME اعلام به همکاری در رصد اختفای سیارک پولیکسو می‌نمایند.

مسئولیت اطلاع‌رسانی این اختفا به عهده‌ی موسسه‌ علوم راشا مهر (انجمن نجوم آسمان مهر سابق) می‌باشد و ابزار ارتباطی آن در مرکز گفتگوی منجمان پارسی به آدرس زیر است:

از گروه های رصدی که تمایل به همکاری دارند تقاضا می‌شود موقعیت رصد و تلفن تماس خود را از طریق ایمیل زیر اعلام نمایند:

با سپاس........................................
    امیرحسین دقیقی........................................ .
    مسئول برنامه از سمت راشا مهر.........................................
    ویرایش توسط jooyande : 02-23-2013 در ساعت 05:58 PM دلیل: اصلاح متن
    امضای ایشان
    بهترین تلاش برای بهترین بودن

13. Top | #117
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

یک اعترافی میکنم امروز: حقیقتش اصلا دوست نداشتم و ندارم (منظورم من و همفکرانم) که برای فعالیت های نجومی مرز یا اسمی بگذاریم. حتما واژه هایی مثل عملگرا و غیره رو شنیدید، ولی چه کنم، به نظرم میاد سریعترین راه برجسته کردن این نوع فعالیت های نجومی استفاده از این الفاظ در طی دوسال گذشته بود. امیدوارم روزی برسه که از هر منجمی که سوال میکنیم در نجوم چه میکنی، بگه که در فلان رشته فعالیت تخصصی دارم همراه با علاقه ای که به همه ی قسمت های نجوم دارم. حتی فعالیت های ترویجی هم نیاز به تجربه و تخصص دارن.
    به هر شکل از دوستان بیرجندی که حدود یک سالی هست که شاهد سعیشون در این راستا هستند تشکر می کنم. (و همینطور از آوااستار که چنین فضایی رو برای طرح و بحث به وجود آورده - متاسفانه رسانه های حرفه ای و بی طرف نجومی در کشور ما نادرند).

از همه ی علاقمندان به نجوم هم میخوام که در این پروژه شرکت کنند و بیاییم کمی کار گروهی بکنیم و یاد بگیریم و یاد بدیم...
    ویرایش توسط Atila Poro : 02-23-2013 در ساعت 12:35 PM
    امضای ایشان

14. Top | #118
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

من تابحال فکر میکردم که محاسبه شکل دو بعدی سیارکها توسط رصد اختفاء‌های نجومی کاری سخته و نیازمند دستگاه‌های زمانسنجی بسیار دقیق و محاسبات پیچیده ست. اما الان که به این تصویر که آقای جوینده در پست اول تاپیک گذاشتند نگاه کردم متوجه شدم که چقدر راحت میشه شکل کلی سیارک رو با این روش بدست آرود. طبق این شکل ثبت دقیق ساعت مهم نیست بلکه اندازه گیری اختلاف زمانی بین برخوردهاست که مهمه. بنابراین با یه کورنومتر ساده هم میشه در تعیین شکل سیارک سهیم شد.

هرچند که بنده خارج از محدوده نوار اختفاء ستاره هستم (مازندران - تنکابن) اما باز هم فکر کنم رصد و اندازه گیری‌های من هم ممکنه مهم بشه. مثلاً ممکنه سیارک یکم بیش از حد تصور کشیده و بلند باشه یا یک قمر داشته باشه و یا به قول آقای جوینده دچار انحراف مداری شده باشه. اینجا خیلی وقته هوا ابریه، اما اگه صاف شد سعی میکنم اولین مشارکتم علمی خودم رو 11 اسفند انجام بدم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 14 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

اختفاهای نجومی

لازم دیدم کتاب اختفاهای نجومی نوشته آتیلا پرو و پاول میلی رو اینجا معرفی کنم. با مطالعه این کتاب که نهایت دو روز وقت شما رو میگیره خیلی بهتر و دقیقتر میتونین در این پروژه مشارکت کنین. بخش زمانسجیش بسیار مهم.

خواندن این کتاب و توصیه میکنم

امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

17. 19 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #120
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

رصد اختفا در ایران         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها

من تابحال فکر میکردم که محاسبه شکل دو بعدی سیارکها توسط رصد اختفاء‌های نجومی کاری سخته و نیازمند دستگاه‌های زمانسنجی بسیار دقیق و محاسبات پیچیده ست. اما الان که به این تصویر که آقای جوینده در پست اول تاپیک گذاشتند نگاه کردم متوجه شدم که چقدر راحت میشه شکل کلی سیارک رو با این روش بدست آرود. طبق این شکل ثبت دقیق ساعت مهم نیست بلکه اندازه گیری اختلاف زمانی بین برخوردهاست که مهمه. بنابراین با یه کورنومتر ساده هم میشه در تعیین شکل سیارک سهیم شد.

هرچند که بنده خارج از محدوده نوار اختفاء ستاره هستم (مازندران - تنکابن) اما باز هم فکر کنم رصد و اندازه گیری‌های من هم ممکنه مهم بشه. مثلاً ممکنه سیارک یکم بیش از حد تصور کشیده و بلند باشه یا یک قمر داشته باشه و یا به قول آقای جوینده دچار انحراف مداری شده باشه. اینجا خیلی وقته هوا ابریه، اما اگه صاف شد سعی میکنم اولین مشارکتم علمی خودم رو 11 اسفند انجام بدم.
    اتفاقا زمان دقیق خیلی مهم هم هست!

اون مدت زمان اختفا طول اون خط رو بهمون میده اما زمانش میتونه اون خط رو توی شکل جلو یا عقب ببره! پس ثبت زمان دقیق هم به دقیقتر شدن شکل کمک میکنه!

19. 14 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 14 نخستنخست ... 2891011121314 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع