صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 46

موضوع: طلوع زمین (مباحثه)

1. Top | #1
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

طلوع زمین (مباحثه)

احتمالا بیشترِ شما شاهدِ پدیده‌ی طلوعِ ماه بودید، پدیده‌ای که اگر افقِ صاف و تمیزی داشته باشیم بسیار زیباست، مخصوصا ماهِ بدر که با غروبِ خورشید طلوع می‌کنه و کنتراستش با رنگ آسمان زیبایی خارق‌العاده‌ای پدید میاره.

ولی طلوعِ زمین رو کسی دیده؟ علی‌الظاهر فقط فضانوردانِ آپلو دیدند و ازش عکاسی هم کردند.

اسنادش هم موجوده:

سوالی که این وسط هست اینه که مگه همیشه یک جهتِ ماه به زمین نیست؟ پس سطح ماه باید نسبت به زمین ثابت باشه. پس از دیدِ ماه زمین باید همیشه نقطه‌ی ثابتی باشه، چه طور می‌شه پدیده‌ی طلوعِ زمین رو از سطح ماه دید وقتی زمین همیشه در آسمانِ ماه جاش ثابته؟
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102
    تشکر شده 838 بار در 229 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    دقیقا اینکه حالا اپولو داشته حرکت میکرده یا نه خیلی مهم نیست حالا... البته منم با نظر آقای فتحی موافقم در مورد رخگرد واتفاقا نظر من هم همینه و فکر کنم باید شاهد تغییر مکان زمین در اسمان ماه در مینیمم فاصله ماه تا زمین باشیم جایی که طبق قانون کپلر سرعت سیاره بیشتر میشه و در حقیقت پیده رخگرد اتفاق میفته و محل زمین تکون میخوره که اونم بسته به محل ناظر میتونه طلوع یا غروب زمین اتفاق بیفته یا نه!!!

اما یه نکته دیگه و اونم اینکه وقتی روی ماه هستین و همواره زمین در اسمانتون هست میتونیم شامل اهله زمین باشیم یعنی دقیقا زمین از هلال تا بدر رو طی میکنه چون زمین هم بدور خودش میچرخه... آیا نمیشه ناپدید شدن زمین و سپس دوباره پدیدار شدن هلال اون رو طلوع دونست؟؟؟
    از نظر ظاهری شاید بتونیم این اتفاق هم یک طلوع به حساب بیاریم.اما از طرفی طلوع به معنی بالا آمدن از افق هست و در این رویداد این اتفاق نمی افته.
    امضای ایشان
    همیشه شروع سخت ترین مرحله‌ است...

3. 6 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

یک چیزی.
    ما وقتی از روی زمین هلال ماه را نگاه می کنیم، یک بخشی از ماه که هلاله، مهتاب نام داره و نیمه دیگر که کم نور تره، زمین تاب.
    حالا این بار آپلو شاهد این اتفاق از روی ماه هست.قسمت زمین تاب سیارمون که مشخصه اما...
    اما قسمت مهتاب زمین مشاهده نمی شه.به نظرتون علتش چی می تونه باشه؟

از نظر من با توجه به این پدیده می شه گفتش که در آن موقعی که آپولو این عکس را گرفته ماه آن قدر حلال بزرگی نداشته که بتونه زمین را روشن کنه.پس می شه گفت که یا اوایل و یا اواخر ماه قمری بوده.
    به نظرتون این استدلال درسته؟
    امضای ایشان

5. 5 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    دقیقا اینکه حالا اپولو داشته حرکت میکرده یا نه خیلی مهم نیست حالا... البته منم با نظر آقای فتحی موافقم در مورد رخگرد واتفاقا نظر من هم همینه و فکر کنم باید شاهد تغییر مکان زمین در اسمان ماه در مینیمم فاصله ماه تا زمین باشیم جایی که طبق قانون کپلر سرعت سیاره بیشتر میشه و در حقیقت پیده رخگرد اتفاق میفته و محل زمین تکون میخوره که اونم بسته به محل ناظر میتونه طلوع یا غروب زمین اتفاق بیفته یا نه!!!

اما یه نکته دیگه و اونم اینکه وقتی روی ماه هستین و همواره زمین در اسمانتون هست میتونیم شامل اهله زمین باشیم یعنی دقیقا زمین از هلال تا بدر رو طی میکنه چون زمین هم بدور خودش میچرخه... آیا نمیشه ناپدید شدن زمین و سپس دوباره پدیدار شدن هلال اون رو طلوع دونست؟؟؟
    از روی ماه زمین هیچوقت کاملاً نامرئی نمیشه. البته زمانی که به خورشید خیلی نزدیکه تشخیص هلالش شاید با چشم ممکن نباشه اما در لحظه ای که "زمین نو" شکل میگیره سطح ماه کاملاً تاریک نمیشه و زمین هم کاملاً محو و تاریک نمیشه و حلقه قرمز رنگ زیبایی دور اون دیده میشه که همون اتمسفر زمینه و در این زمان سطح ماه با نور قرمز روشنه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد فتحی نمایش پست ها
    یک چیزی.
    ما وقتی از روی زمین هلال ماه را نگاه می کنیم، یک بخشی از ماه که هلاله، مهتاب نام داره و نیمه دیگر که کم نور تره، زمین تاب.
    حالا این بار آپلو شاهد این اتفاق از روی ماه هست.قسمت زمین تاب سیارمون که مشخصه اما...
    اما قسمت مهتاب زمین مشاهده نمی شه.به نظرتون علتش چی می تونه باشه؟

از نظر من با توجه به این پدیده می شه گفتش که در آن موقعی که آپولو این عکس را گرفته ماه آن قدر حلال بزرگی نداشته که بتونه زمین را روشن کنه.پس می شه گفت که یا اوایل و یا اواخر ماه قمری بوده.
    به نظرتون این استدلال درسته؟
    خیلی راحت از روی وضعیت هلال زمین میشه وضعیت هلال ماه رو تشخیص داد. ماه تقریباً در پهلوی زمینه بنابراین یکی دو روزی قبل از تربیع اول بایستی باشه. در خصوص سمت مهتاب زمین اولین دلیل ثبت نشدنش وضعیت بد هلال زمین برای ثبت این پدیده هست. بهترین زمان برای ثبت مهتاب زمین زمانیه که هلال زمین خیلی نازک باشه. دلیل دوم هم کوچکتر بودن اندازه ماه و در نتیجه میزان روشنایی اون نسبت به زمینه. دلیل سوم سپیدایی بیشتر زمین نسبت به ماهه. درسته که انعکاس مهتاب رو شدیدتر میکنه اما انعکاس نور خورشید در سمت زمین تاب زمین به مراتب بیشتر خواهد بود. بنابراین دو طرف تاریک و روشن زمین کنتراست بسیار بالاتری نسبت به دو سمت تاریک و روشن ماه خواهند داشت. بنابراین برای ثبت مهتاب زمین دینامیک رنج بالاتری لازم خواهیم داشت (عکس hdr شدیدتر).
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

حالا قبول که آپولو داشته حرکت می‎کرده که طلوع رو دیده، اما دو تا سوال هست:

1.آپولو با چه سرعتی داشته بالا می‌رفته که می‌تونه طلوع رو ببینه؟

2. یک سوالِ جانبی اینه که رخ‌گرد به اندازه‌ی کافی سریع و به اندازه‌ی کافی پر دامنه هست که بشه از روی ماه یک طلوعِ کامل رو دید؟
    امضای ایشان

11. 13 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    حالا قبول که آپولو داشته حرکت می‎کرده که طلوع رو دیده، اما دو تا سوال هست:

1.آپولو با چه سرعتی داشته بالا می‌رفته که می‌تونه طلوع رو ببینه؟

2. یک سوالِ جانبی اینه که رخ‌گرد به اندازه‌ی کافی سریع و به اندازه‌ی کافی پر دامنه هست که بشه از روی ماه یک طلوعِ کامل رو دید؟
    خوب در مورد سوال اول.
    منظور من از حرکت آپولو،ارتفاع گرفتن اون نبود.بلکه منظور من حرکت اون موازی با سطح ماه بود.توی این حرکت سرعت مهم نیست.چون بالاخره زاویه اون قدر تغیر می کنه که بتون زمین را ببینه.البته باید این را هم در نظر داشت که سرعت آپولو باید بیشتر از سرعت چرخش ماه به دور خودش باشه.
    در مورد سوال دوم هم سرعت مهم نیست.زاویه ی تغییر در رخ گرد هم اونقدر هست که اگر ناظری در اون منطقه باشه،بتونه طلوع زمین را ببینه.
    به عبارت ساده تر اگر ما (مثلا در ایران) بتوانیم محل هایی که در اثر رخ گرد پدید آمدند را ببینیم،پس حتما کسی که در آن منطقه هم باشه،می تونه ما را ببینه.
    مثلا اگر من می تونم توی چشم های شما نگاه کنم،در همون موقع هم شما می تونید توی چشم های من نگاه کنید.
    امضای ایشان

13. 6 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

خوب در مورد سوال اول.
    منظور من از حرکت آپولو،ارتفاع گرفتن اون نبود.بلکه منظور من حرکت اون موازی با سطح ماه بود.توی این حرکت سرعت مهم نیست.چون بالاخره زاویه اون قدر تغیر می کنه که بتون زمین را ببینه.البته باید این را هم در نظر داشت که سرعت آپولو باید بیشتر از سرعت چرخش ماه به دور خودش باشه.
    در مورد سوال دوم هم سرعت مهم نیست.زاویه ی تغییر در رخ گرد هم اونقدر هست که اگر ناظری در اون منطقه باشه،بتونه طلوع زمین را ببینه.
    به عبارت ساده تر اگر ما (مثلا در ایران) بتوانیم محل هایی که در اثر رخ گرد پدید آمدند را ببینیم،پس حتما کسی که در آن منطقه هم باشه،می تونه ما را ببینه.
    مثلا اگر من می تونم توی چشم های شما نگاه کنم،در همون موقع هم شما می تونید توی چشم های من نگاه کنید.
    کلا این بحث رو فهمیدم که چرا اساس طلوع باید اتفاق بی‌افته (بقیه هم شدند؟) اما منظورِ من چیزِ دیگه‌ای هستش.

اتفاقا منظورِ من طوری هست که دقیقا سرعت مهمه. منظورِ من اینه که آیا طلوع اون قدر سریع هست که در زمانِ معقولی (مثلا چند دقیقه) زمین کاملا از افق بالا بیاد به طوری که بشه طلوع رو واقعا دید (نه این که مثلا دو ساعت منتظر باشیم). و واضحه وقتی بحثِ زمان مطرح باشه یعنی سرعت هم دخیله.

در موردِ رخگرد که تقریبا مطمئنم این سرعت بسیار پایینه ولی چه قدر؟ می‌خوام حسابش کنم.
    امضای ایشان

15. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    کلا این بحث رو فهمیدم که چرا اساس طلوع باید اتفاق بی‌افته (بقیه هم شدند؟) اما منظورِ من چیزِ دیگه‌ای هستش.

اتفاقا منظورِ من طوری هست که دقیقا سرعت مهمه. منظورِ من اینه که آیا طلوع اون قدر سریع هست که در زمانِ معقولی (مثلا چند دقیقه) زمین کاملا از افق بالا بیاد به طوری که بشه طلوع رو واقعا دید (نه این که مثلا دو ساعت منتظر باشیم). و واضحه وقتی بحثِ زمان مطرح باشه یعنی سرعت هم دخیله.

در موردِ رخگرد که تقریبا مطمئنم این سرعت بسیار پایینه ولی چه قدر؟ می‌خوام حسابش کنم.
    اگر بخواهیم طبق نظر شما و فرض شما به مسئله بپردازیم؛ اون موقع حرف شما کاملا درسته.
    چراکه سرعت در رخ گرد فکر نکنم اونقدر زیاد باشه.البته در مورد آپولو بحث فرق داره.
    حالا این جا یک نکته پیش میاد و اون هم اصل طلوع هست.
    همون طور که می دونید در تعریف طلوع اصلا سرعت مهم نیست و فقط کافیه که جرم مورد نظر در یک مختصات خاص،نسبت به افق همان مختصات ارتفاع بگیره.حتی اگر این سرعت فوق العاده کم و طولانی باشه.
    طبق تعریف اگر بخواهیم به دیدگاه شما نگاه کنیم،به این نتیجه می رسیم که اگر قرار باشه سرعت در این بحث دخیل بشه، پس دیگه به این رویداد طلوع نمیشه گفت و باید دنبال نام دیگری برای این توضیح بود.
    امضای ایشان

17. 5 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545

اگر بخواهیم طبق نظر شما و فرض شما به مسئله بپردازیم؛ اون موقع حرف شما کاملا درسته.
    چراکه سرعت در رخ گرد فکر نکنم اونقدر زیاد باشه.البته در مورد آپولو بحث فرق داره.
    حالا این جا یک نکته پیش میاد و اون هم اصل طلوع هست.
    همون طور که می دونید در تعریف طلوع اصلا سرعت مهم نیست و فقط کافیه که جرم مورد نظر در یک مختصات خاص،نسبت به افق همان مختصات ارتفاع بگیره.حتی اگر این سرعت فوق العاده کم و طولانی باشه.
    طبق تعریف اگر بخواهیم به دیدگاه شما نگاه کنیم،به این نتیجه می رسیم که اگر قرار باشه سرعت در این بحث دخیل بشه، پس دیگه به این رویداد طلوع نمیشه گفت و باید دنبال نام دیگری برای این توضیح بود.
    اسمش رو هر چی دوست دارید بگذارید، منظورِ من دقیقا سرعتِ این پدیده‌است، چه از دیدِ آپولو چه از دیدِ روی سطحِ ماه چه قدر طول می‌کشه زمین بالا بیاد؟
    امضای ایشان

19. 6 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    11102

طلوع زمین (مباحثه)         
    در مورد آپولو که داده ای نداریم.در رخ گرد ها هم فقط در مورد رخ گرد عرضی عدد داریم که من حساب کردم حدودا میشه(یک و هفتصد و سی و پنج ده هزارم ضربدر ده به توان منفی پنج درجه بر ثانیه ) البته نمی دونم این واحد درسته یا نه.

امضای ایشان

21. 3 کاربر مقابل از محمد فتحی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)