صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 55

موضوع: نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688
    تشکر شده 1,396 بار در 163 ارسال

Lightbulb نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

به شخصه پس از سالها انجام فعالیت های نجوم آماتوری (که هنوز هم انجام میدهم)، و همچنین انجام فعالیت های آکادمیک (اکنون)، بارها به این قبیل سوالات فکر کرده ام و طبیعتاً اندکی هم مطالعه...
    آیا عمده فعالیت های نجوم آماتوری به طور عمومی (و نه خاص) مانند انجام برنامه های نجوم رصدی، طراحی از اجرام و ... کار و فعالیت علمی محسوب میشوند؟
    همانطور که میدانید علم در واقع فرایندی است که منجر به تولید دانش میشود، نقش نجوم آماتوری به نظر شما در این بین چیست؟
    بحث ما در مورد نجوم آماتوری با تمرکز بر روی فعالیت های مربوط به کشور خودمان است...
    به نظر شما تفاوتها و شباهتهای فعالیتی مانند تماشا و رصد کهکشان ها با یک تلسکوپ آماتوری، با تماشای حیوانات در طبیعت (نه از منظر یک متخصص) چیست؟
    مطالعه این پست برای علاقه مندان به نجوم و علم که هنوز دانش آموز هستند، مفید است.

لطفاً بحث کنیم در این مورد...
    امضای ایشان
    \CEREGE پژوهشگر شهابسنگ شناسی/

2. Top | #2
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10895
    تشکر شده 218 بار در 53 ارسال

سلام
    به نظر من فعالیت های عمومی نجوم آماتوری فعالیت علمی محسوب میشود چون به علم افراد اضافه میکند نجوم در کشور ما اکثر فعالیت های نجوم آماتوری منجر به تولید دانش نمیشود مثلا انجمن نجوم شهر ها کلاس های با عنوان نجوم مقدماتی عکاسی نجومی نجوم رصدی و... برگزار میکنند اما چند کارگاه به هدف کشف ابرنواختر ها و دنباله دار ها با ابزار های متداول نجوم آماتوری ودوربین های ارزان قیمت تشکیل شده است؟ چند نفر در این مورد سازماندهی شده اند ؟ عکاسان نجومی کشور چه فعالیت های کرده اند ؟ بروید به گالری عکاسان عمق آسمان نگاه کنید همش به چند جرم خاص محدود میشود! چند عکس از همین سحابی معروف هلیکس گرفته ایم؟ آیا کسی تلاشی برای ثبت اتا کارینا ( فقط ثبت ) از خاک ایران کرده است ؟ عکاسی شب برای عکاسی به محلی تاریک میرود اگر زمستان باشد به احتمال زیاد صورت فلکی جبار یا آندرومدا را انتخاب میکند اما اون به دنبال کشف جرمی است یا فقط به ثبت زیبا از یه سحابی که چندین بار عکاسی کرده ؟ کسی به دنبال عکاسی از اجرام صورت فلکی قنطورس است ؟ چند نفر روی ستاره های متغیر کار کرده اند ؟همه میگویند دلمون میخواد یه دنباله دار کشف کنیم! اما تا حالا فکر کردید چطور میتونید تلاشی در این زمینه بکنید؟

3. 10 کاربر مقابل از علی آئین جمشید عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

بحث مفیدی است...
    بنظر من و طبق دیده‌ها و تجربه‌های شخصی خودم، عمده‌ی فعالیت‌هایی که شما مثال زدید، بر اساس علاقه‌ی افراد انجام می‌شود و عملاً برای لذت بردن از کار (رصد یا ...) است و افراد یا به همین (لذت بردن از کار) بسنده می‌کنند و یا عملاً برنامه‌ای برای علمی‌تر کردن کار خود ندارند.
    به هر حال هر کسی از چیزی یا کاری لذت می‌برد. مثلاٌ: نجوم، یا به‌قول شما تماشای حیوانات، موسیقی و یا هر چیز دیگر
    اما به‌طور خاص در مورد نجوم، بنظرم مثلاً من اگر هدفی علمی در کارم انتخاب کنم و یا با هدف پژوهش روی موضوعاتی خاص پیش بروم، شاید مستقیماً به تولید علم منجر نشود، اما احتمالاً نتیجه‌ی کارم برای متخصصان آن حوزه مفید خواهد بود.
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

5. 9 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

نقل قول نوشته اصلی توسط BehzadQ نمایش پست ها
    بحث مفیدی است...
    بنظر من و طبق دیده‌ها و تجربه‌های شخصی خودم، عمده‌ی فعالیت‌هایی که شما مثال زدید، بر اساس علاقه‌ی افراد انجام می‌شود و عملاً برای لذت بردن از کار (رصد یا ...) است و افراد یا به همین (لذت بردن از کار) بسنده می‌کنند و یا عملاً برنامه‌ای برای علمی‌تر کردن کار خود ندارند.
    به هر حال هر کسی از چیزی یا کاری لذت می‌برد. مثلاٌ: نجوم، یا به‌قول شما تماشای حیوانات، موسیقی و یا هر چیز دیگر
    اما به‌طور خاص در مورد نجوم، بنظرم مثلاً من اگر هدفی علمی در کارم انتخاب کنم و یا با هدف پژوهش روی موضوعاتی خاص پیش بروم، شاید مستقیماً به تولید علم منجر نشود، اما احتمالاً نتیجه‌ی کارم برای متخصصان آن حوزه مفید خواهد بود.
    موافقم.
    ما این قضیه رو برای مثال در داده های رصدی بارش های شهابی میبینیم که به درد متخصصان میخورند.
    به نظر شما این کار تو جامعه نجوم آماتوری ایران انجام میشه؟
    امضای ایشان

7. 3 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد پورخرسندی نمایش پست ها
    موافقم.
    ما این قضیه رو برای مثال در داده های رصدی بارش های شهابی میبینیم که به درد متخصصان میخورند.
    به نظر شما این کار تو جامعه نجوم آماتوری ایران انجام میشه؟
    بله. بارش‌های شهابی یکی از بهترین نمونه‌های این قضیه است.
    بنظرم نه خیلی! درواقع ظاهراً خیلی کم هستند افرادی که این‌طور هدفمند کار می‌کنند. شاید گروه‌ها یا افراد زیادی برای این کار دست به‌کار می‌شوند، اما ساختار کار آنها (به‌دلایل مختلف) خیلی شکننده است و معمولاً بخش زیادی از آنها در کار ناموفق هستند. یا مثلاً مستمر نیست و دقیقاً وقتی که به قول خودمان دارند روی غلطک می‌افتند، ناگهان کار رها می‌شود.
    بنظرم بدون در نظر گفتن موارد خاص، نسبت به پتانسیل موجود، خیلی کم این‌کارها انجام می‌شه.
    البته دلایل زیادی در عدم موفقیت‌ها وجود داره که میشه در مورد آن هم بحث کرد.
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

9. 4 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

نقل قول نوشته اصلی توسط BehzadQ نمایش پست ها
    بله. بارش‌های شهابی یکی از بهترین نمونه‌های این قضیه است.
    بنظرم نه خیلی! درواقع ظاهراً خیلی کم هستند افرادی که این‌طور هدفمند کار می‌کنند. شاید گروه‌ها یا افراد زیادی برای این کار دست به‌کار می‌شوند، اما ساختار کار آنها (به‌دلایل مختلف) خیلی شکننده است و معمولاً بخش زیادی از آنها در کار ناموفق هستند. یا مثلاً مستمر نیست و دقیقاً وقتی که به قول خودمان دارند روی غلطک می‌افتند، ناگهان کار رها می‌شود.
    بنظرم بدون در نظر گفتن موارد خاص، نسبت به پتانسیل موجود، خیلی کم این‌کارها انجام می‌شه.
    البته دلایل زیادی در عدم موفقیت‌ها هم هست که میشه در مورد آن هم بحث کرد.
    به نظر من دلایل مختلفی داره مانند: پایین بودن سطح علمی گروه، پایین بودن سن اعضا و ... افراد تا یک سطح خاصی میتونن کار کنن، ولی بحث که تخصصی میشه دیگه افراد از لحاظ علمی کم میارن که طبیعی هم هست تا حدی، چونکه بحث دیگه میره که از نجوم آماتوری خارج بشه و وارد دنیای حرفه ای بشه.
    تو علوم دیگه که به ابزارآلات کمتری احتیاج دارن، مرز بین آماتوری و حرفه ای اینقدر واضح نیست. برای مثال تو علمی مثل سیستماتیک حشرات.
    امضای ایشان

11. 5 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد پورخرسندی نمایش پست ها
    به نظر من دلایل مختلفی داره مانند: پایین بودن سطح علمی گروه، پایین بودن سن اعضا و ... افراد تا یک سطح خاصی میتونن کار کنن، ولی بحث که تخصصی میشه دیگه افراد از لحاظ علمی کم میارن که طبیعی هم هست تا حدی، چونکه بحث دیگه میره که از نجوم آماتوری خارج بشه و وارد دنیای حرفه ای بشه.
    تو علوم دیگه که به ابزارآلات کمتری احتیاج دارن، مرز بین آماتوری و حرفه ای اینقدر واضح نیست. برای مثال تو علمی مثل سیستماتیک حشرات.
    درسته
    در مورد سن بنظرم جدا از مسائل مختلف تاثیرگذار در ورود افراد به نجوم، خیلی‌ها ( و نه همه) با هدف پرداختن به یک تفریح علمی و سالم و جذاب (که خیلی هم خوبه) وارد دنیای نجوم می‌شوند و بزرگ‌تر که می‌شوند کم‌کم فاصله می‌گیرند ازش. اما وقتی قرارشون این است که بیشتر کند‌وکاو بکنند در این وادی، بنیه‌ی علمی خودشون رو تقویت نمی‌کنند و آن میشه که شما گفتید.
    اما من کمی مخالفم که مسیر تخصصی شدن کار باعث بشه من کارم رو ادامه ندهم.
    مثلاً در همین رشته‌ی خود شما... شما در این زمینه صاحب تخصص هستید و قطعاً من که رشته‌ام این نیست به اندازه‌ی شما نخواهم توانست پیش بروم. اما مثلاً اگر من درکنار کار شما، به‌طور جدی به تحقیق در مورد شهاب‌سنگ‌ها و دهانه‌های برخوردی بپردازم و حتی موفق به پیدا کردن شهاب‌سنگ و دهانه‌ای بشوم، قطعاً برای شما که تخصصی کار می‌کنید مفید خواهد شد و چه بسا بر سرعت مطالعات و نتیجه‌گیری‌های علمی شما اضافه کنه و اینجا‌ست که من هم از این کار به سهم خودم لذت می‌برم و البته خوشحال و راضی از این‌که می‌توانم فعالیت مفیدی در حوزه‌ی آماتوری نجوم بکنم که به‌درد بخور شده
    ویرایش توسط BehzadQ : 08-05-2014 در ساعت 09:52 AM
    امضای ایشان

13. 4 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482

دوستان دیگر هم نظر بدن...
    امضای ایشان

15. Top | #9
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1279
    تشکر شده 78 بار در 19 ارسال

به نظر من نجوم آماتوری هم مثل خیلی از رشته های مختلف ، از جنبه های فان و سرگرمی گرفته تا سطوح کاملا علمی رده بندی میشه
    یعنی هر کسی به یک بخشی علاقه داره و در اون فضا فعالیت می کنه
    من فکر میکنم نجوم آمانوری به شکل رایجش در کشور یک تفریح علمی است ولی هستند کسانی که در این حوزه فعالیت های جدی علمی هم می کنند

16. 3 کاربر مقابل از M42 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!         
    نقل قول نوشته اصلی توسط علی آئین جمشید نمایش پست ها
    سلام
    به نظر من فعالیت های عمومی نجوم آماتوری فعالیت علمی محسوب میشود چون به علم افراد اضافه میکند نجوم در کشور ما اکثر فعالیت های نجوم آماتوری منجر به تولید دانش نمیشود مثلا انجمن نجوم شهر ها کلاس های با عنوان نجوم مقدماتی عکاسی نجومی نجوم رصدی و... برگزار میکنند اما چند کارگاه به هدف کشف ابرنواختر ها و دنباله دار ها با ابزار های متداول نجوم آماتوری ودوربین های ارزان قیمت تشکیل شده است؟ چند نفر در این مورد سازماندهی شده اند ؟ عکاسان نجومی کشور چه فعالیت های کرده اند ؟ بروید به گالری عکاسان عمق آسمان نگاه کنید همش به چند جرم خاص محدود میشود! چند عکس از همین سحابی معروف هلیکس گرفته ایم؟ آیا کسی تلاشی برای ثبت اتا کارینا ( فقط ثبت ) از خاک ایران کرده است ؟ عکاسی شب برای عکاسی به محلی تاریک میرود اگر زمستان باشد به احتمال زیاد صورت فلکی جبار یا آندرومدا را انتخاب میکند اما اون به دنبال کشف جرمی است یا فقط به ثبت زیبا از یه سحابی که چندین بار عکاسی کرده ؟ کسی به دنبال عکاسی از اجرام صورت فلکی قنطورس است ؟ چند نفر روی ستاره های متغیر کار کرده اند ؟همه میگویند دلمون میخواد یه دنباله دار کشف کنیم! اما تا حالا فکر کردید چطور میتونید تلاشی در این زمینه بکنید؟
    منظور از اینکه گفته میشه به علم به دانش اضافه میکنه، فرد نیست که! منظور کل جامعه بشری و کل دانش بشری، یعنی چیزی که هیشکی قبلش نمیدونست.
    اگر کشفی صورت بگیره بله، اضافه میکنه...
    مواردی که شما مثال زدید مانند عکاسی از قنطورس و ... کار علمی واقعی شاید محسوب نشن. چونکه دانشی اضافه نمیکنه فقط یکمی سخت تره!
    مثل این میمونه که تو کویر همه برن و شترها رو تماشا کنن بعد ما از این شاکی باشیم که چرا کسی نمیره، یوزپلنگ ببینه؟!
    واقعیت اینه که اگر گسی هم اینکار رو بکنه، در نهایت یک تفریح هیجان انگیزتر انجام داده.
    یا اینکه کلاً وارد وادی هنر زیبای عکاسی میشه.
    این چیزهایی که گفتید به نظرم فعالیت علمی واقعی محسوب نمیشن.
    بیشتر انجام آزمایش های با جواب معلوم و یا تماشای پدیده های زیبا هستند.
    اینجا هست که به نظرم نشون داده میشه که نجوم آماتوری در واقع هدفش لذت بردن هست، کسی از شما انتظار تولید دانش نداره، و اگر دانش آموزی میخواد پژوهشگر باشه در اینده، مسیرشو باید عوض کنه.
    امضای ایشان

18. 4 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)