صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 55

موضوع: نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688
    تشکر شده 1,396 بار در 163 ارسال

Lightbulb نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

به شخصه پس از سالها انجام فعالیت های نجوم آماتوری (که هنوز هم انجام میدهم)، و همچنین انجام فعالیت های آکادمیک (اکنون)، بارها به این قبیل سوالات فکر کرده ام و طبیعتاً اندکی هم مطالعه...
    آیا عمده فعالیت های نجوم آماتوری به طور عمومی (و نه خاص) مانند انجام برنامه های نجوم رصدی، طراحی از اجرام و ... کار و فعالیت علمی محسوب میشوند؟
    همانطور که میدانید علم در واقع فرایندی است که منجر به تولید دانش میشود، نقش نجوم آماتوری به نظر شما در این بین چیست؟
    بحث ما در مورد نجوم آماتوری با تمرکز بر روی فعالیت های مربوط به کشور خودمان است...
    به نظر شما تفاوتها و شباهتهای فعالیتی مانند تماشا و رصد کهکشان ها با یک تلسکوپ آماتوری، با تماشای حیوانات در طبیعت (نه از منظر یک متخصص) چیست؟
    مطالعه این پست برای علاقه مندان به نجوم و علم که هنوز دانش آموز هستند، مفید است.

لطفاً بحث کنیم در این مورد...
    امضای ایشان
    \CEREGE پژوهشگر شهابسنگ شناسی/

2. Top | #41
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10251
    تشکر شده 66 بار در 12 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد پورخرسندی نمایش پست ها
    لزومی نداره همه به فکر "نیازهای" امروز کشور باشن. ماشالله کم مهندس نداریم.
    دقیقا... بحث منم همین مهندسها هستند .از جمله خودم که مکانیک خوندم.اما من و خیلی از مهندسهای دیگه هم بجای رفع نیاز کشور دارن وقتشون رو رو نجوم میزارن(منظور وقت گذاشتن بیشتر از رفع اوقات فراغت هست).تو انجمن نجوم خودمون که بیشتر بچه ها مهندسی خوندن.اگر ما مهندس ها اولویت اول رو رشته خودمون قرار بدیم و در کنارش به علاقه همیشگیمون یعنی آسمون بپردازیم فکر کنم تو شرایط فعلی مفیدتر باشیم .
    البته منظورم از "نیاز"فقط قطعات و رفع نیازهای تکنولوژی نیست که وظیفه مهندس هست .بلکه مثلا یک فیزیک دان هم اگر الان وقتشو و هزینش رو بجای ستاره های متغیر و ... روی زمینه علم هسته ای یا علومی که الان بیشتر مورد نیاز جامعه هست بگذاره باز فکر کنم بتونه مفیدتر واقع بشه. اینم نظر شخصی هست که بنظرم لزوم داره که همه به فکر نیازهای کشور باشن از هر طریقی که میتونند...(پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی))))

3. 2 کاربر مقابل از علیرضا رحیمی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

ببینید این واژگان آماتوری و حرفه ای صرفا برچسب هایی هست که روی افراد در هر رشته ای زده میشه ولی شاید حقیقت کار اون افراد این براساس چسب شون نباشه. من خودم در محیط دانشگاه با دانشجوی کیهان شناسی ای روبه رو شدم که کم ترین اطلاعاتی مسائل رایج مثلا نظریه های انرژی تاریک نداشت .نمیخوام توبیخ و تحقیر کنم .ولی الان این آدم یک شخص آکادمیک محسوب میشه اما واقعا هست ؟خیر .بعضا افرادی هستند که به اصطلاح ما آماتور هستند ،اما حرفه ای کار می کنند. پس ما باید برچسب رو در ابتدا روی کار آدما بزنیم نه برحسب رشته ی تحصیلی ...
    اینکه ما آماتور ها کم کاری یا پرکاری می کنیم ،تعریف خود آماتور رو تغییر نمی ده بلکه ما باید خودمون برچسب مناسب رو برای خودمون انتخاب کنیم.
    به نظر من ،شاید بیش از 80 درصد آدم هایی که خودشون رو با افتخار آماتور می دونند ،آماتور نیستند بلکه دوست دارند آماتور باشند.و خیلی از حرفه ای ها هم همین طور .یدک کشیدن تحصیلات دانشگاهی ملاک حرفه ای بودن نیست.
    در دنیا به کار طرف ارج میدهند نه صرفا مدرک .
    بنابراین ما یا باید تعریف مون رو از آماتور در کشور عوض کنیم ،یا استاندارد های مورد قبول جهان برای آماتور (حالا هر چی) رو در خودمون ایجاد کنیم بعد بگیم آماتور هستیم .در واقع عرض ایجاد یک استاندارد هست .یا استاندارد ملی ایجاد کنیم یا خودمون روبا استاندارد جهان وفق بدیم ....تا مورد قبول دیگران هم واقع بشیم(.مثل واحدهای اندازه گیری) ادعا ی اینکه بگیم ما آماتور هستیم اما چیزی تو توشه نداشته باشیم ، حتی در عرصه های جهانی هم مقبولیت ما رو زیر سوال می بره....چون آماتور بودن خودش نیازمند کسب دانش زیادی هست .صرف بلد بودن اسم دو تاستاره و چندتا سحابی یا رصد ماه به نظر من تنها علم مورد نیاز برای یک آماتور نیست .حقیقت چیز دیگری است
    پوزش طولانی شد

5. 10 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10306
    تشکر شده 88 بار در 25 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا رحیمی نمایش پست ها
    با تشکر از دوستان براي راه اندازي اين تاپيک مهم. اين بحثي هست که من در طول چند سال فعاليت آماتوري هميشه با دوستام داشتم. به نظر من بهترين عنواني که ميشه به نجوم آماتوري داد يه تفريح علمي هست که باعث ورود و آشنايي دانش آموزان با دنياي علم و تفکر علمي و فلسفي ميشه .اما درصد آماتورهايي که تونستن چيزي کشف کنند و ... خيلي کمه و اصلا نبايد اين انتظارات رو داشت. وقتي شما با دوربين موبايلت يا نهايتا يه dslr يا ccdمعمولي و يه تلسکوپ معمولي از سحابي جبار عکاسي ميکني مسلما چيز جديدتري نسبت به تلسکوپ هابل پيدا نميکني و نبايد انتظار داشته باشي نهايتش اينه که شما تونستي يه عکس زيبا بگيري يه کاري که کلي هم براش وقت گذاشتي مطالعه کردي تو سايتهاي مختلف رفتي و از افراد مختلف راهنمايي گرفتي هزينه کردي و حالا تازه رسيدي به خيلي هاي ديگه که اين کارو بلدن انجام بدن و کار علمي جديدي نکردي و نهايتش لذت بردي که خوب لذت و تفريح هم تو زندگي آدم لازم هست ولي فعلا بحث تاپيک سره علمي بودن هست. يا وقتي با کلي تلاش و صرف وقت بتوني تو ماراتن مسيه اول بشي نهايتا تونستي جاي اجرام رو بياد بسپاري و با ابزار سريع پيداشون کني بازم کار علمي خاصي نيست.اگر به نيت کار علمي وارد نجوم شده باشي بعد از مدتي از اين کارا خسته ميشي و ميگي کاش به اندازه يه تفريح علمي براش اولويت قائل بودم نه این همه وقت بهش اختصاص بدم.
    نکته دیگه ای که هست اینه که بیشتر افرادی که تو نجوم فعالیت میکنن دارای هوش و استعداد بالایی هستن که در واقع باعث شده از سن کم دنبال کار علمی باشند و به نجوم رو بیارن.اگر با دید بازتری به قضیه نگاه کنیم و مسائل اجتماعی اقتصادی و سیاسی کشور و جهان رو در نظر بگیریم تو این شرایط تحریم اگر این همه هوش و استعداد و وقت و هزینه در جای دیگه مصرف بشه میتونه بیشتر بدرد کشور عزیزمون بخوره (پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی)))
    نظرشما قابل احترامه ولی به نظرمن همه چیز جامعه واین چیزانیست.اگرکسی بااین فکرکه مثلا وارد نجوم بشم تاپولدار بشم خوب این فکرکاملا اشتباه است واصلا درنجوم بحث پول وجود نداره.همه چیزفقط پول وسیاست نیست.علم است که ارزش وقت گذاشتن داردوهمین طورلذتی رابه علاقه مندان خودمیدهدکه درهیچ چیزپیدایش نمیکند.به نظرمن اولویتتان علم باشدودیگرهیچ...
    امضای ایشان
    سربه هوا باشید

7. 2 کاربر مقابل از Astronomy* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10306

با تشکر از دوستان براي راه اندازي اين تاپيک مهم. اين بحثي هست که من در طول چند سال فعاليت آماتوري هميشه با دوستام داشتم. به نظر من بهترين عنواني که ميشه به نجوم آماتوري داد يه تفريح علمي هست که باعث ورود و آشنايي دانش آموزان با دنياي علم و تفکر علمي و فلسفي ميشه .اما درصد آماتورهايي که تونستن چيزي کشف کنند و ... خيلي کمه و اصلا نبايد اين انتظارات رو داشت. وقتي شما با دوربين موبايلت يا نهايتا يه dslr يا ccdمعمولي و يه تلسکوپ معمولي از سحابي جبار عکاسي ميکني مسلما چيز جديدتري نسبت به تلسکوپ هابل پيدا نميکني و نبايد انتظار داشته باشي نهايتش اينه که شما تونستي يه عکس زيبا بگيري يه کاري که کلي هم براش وقت گذاشتي مطالعه کردي تو سايتهاي مختلف رفتي و از افراد مختلف راهنمايي گرفتي هزينه کردي و حالا تازه رسيدي به خيلي هاي ديگه که اين کارو بلدن انجام بدن و کار علمي جديدي نکردي و نهايتش لذت بردي که خوب لذت و تفريح هم تو زندگي آدم لازم هست ولي فعلا بحث تاپيک سره علمي بودن هست. يا وقتي با کلي تلاش و صرف وقت بتوني تو ماراتن مسيه اول بشي نهايتا تونستي جاي اجرام رو بياد بسپاري و با ابزار سريع پيداشون کني بازم کار علمي خاصي نيست.اگر به نيت کار علمي وارد نجوم شده باشي بعد از مدتي از اين کارا خسته ميشي و ميگي کاش به اندازه يه تفريح علمي براش اولويت قائل بودم نه این همه وقت بهش اختصاص بدم.
    نکته دیگه ای که هست اینه که بیشتر افرادی که تو نجوم فعالیت میکنن دارای هوش و استعداد بالایی هستن که در واقع باعث شده از سن کم دنبال کار علمی باشند و به نجوم رو بیارن.اگر با دید بازتری به قضیه نگاه کنیم و مسائل اجتماعی اقتصادی و سیاسی کشور و جهان رو در نظر بگیریم تو این شرایط تحریم اگر این همه هوش و استعداد و وقت و هزینه در جای دیگه مصرف بشه میتونه بیشتر بدرد کشور عزیزمون بخوره (پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی)))
    به نظرمن صرف کردن هوش واستعداددرراه مسائل اجتماعی وسیاسی اشتباه محض است.
    امضای ایشان
    سربه هوا باشید

9. 2 کاربر مقابل از Astronomy* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10957
    تشکر شده 173 بار در 38 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها
    ببینید این واژگان آماتوری و حرفه ای صرفا برچسب هایی هست که روی افراد در هر رشته ای زده میشه ولی شاید حقیقت کار اون افراد این براساس چسب شون نباشه. من خودم در محیط دانشگاه با دانشجوی کیهان شناسی ای روبه رو شدم که کم ترین اطلاعاتی مسائل رایج مثلا نظریه های انرژی تاریک نداشت .نمیخوام توبیخ و تحقیر کنم .ولی الان این آدم یک شخص آکادمیک محسوب میشه اما واقعا هست ؟خیر .بعضا افرادی هستند که به اصطلاح ما آماتور هستند ،اما حرفه ای کار می کنند. پس ما باید برچسب رو در ابتدا روی کار آدما بزنیم نه برحسب رشته ی تحصیلی ...
    اینکه ما آماتور ها کم کاری یا پرکاری می کنیم ،تعریف خود آماتور رو تغییر نمی ده بلکه ما باید خودمون برچسب مناسب رو برای خودمون انتخاب کنیم.
    به نظر من ،شاید بیش از 80 درصد آدم هایی که خودشون رو با افتخار آماتور می دونند ،آماتور نیستند بلکه دوست دارند آماتور باشند.و خیلی از حرفه ای ها هم همین طور .یدک کشیدن تحصیلات دانشگاهی ملاک حرفه ای بودن نیست.
    در دنیا به کار طرف ارج میدهند نه صرفا مدرک .
    بنابراین ما یا باید تعریف مون رو از آماتور در کشور عوض کنیم ،یا استاندارد های مورد قبول جهان برای آماتور (حالا هر چی) رو در خودمون ایجاد کنیم بعد بگیم آماتور هستیم .در واقع عرض ایجاد یک استاندارد هست .یا استاندارد ملی ایجاد کنیم یا خودمون روبا استاندارد جهان وفق بدیم ....تا مورد قبول دیگران هم واقع بشیم(.مثل واحدهای اندازه گیری) ادعا ی اینکه بگیم ما آماتور هستیم اما چیزی تو توشه نداشته باشیم ، حتی در عرصه های جهانی هم مقبولیت ما رو زیر سوال می بره....چون آماتور بودن خودش نیازمند کسب دانش زیادی هست .صرف بلد بودن اسم دو تاستاره و چندتا سحابی یا رصد ماه به نظر من تنها علم مورد نیاز برای یک آماتور نیست .حقیقت چیز دیگری است
    پوزش طولانی شد
    دقیقا با حرف شما موافقم،شاید بعضی ها تعریف درستی از نجوم آماتوری و منجم آماتور نداشته باشند،منجم آماتور کسی نیست که فقط اسم چندتا صورت فلکی رو حفظه و می تونه چندتا جرم مسیه رو بگیره،که البته کسایی که اینجوری هستند با این که تعدادشون زیاده کل آمار رو تشکیل نمی دهند،منجم آماتور صرفا کسی هست که این رشته رو در دانشگاه نخونده باشه و اون رو در جایی جز کلاس درس دانشگاه دنبال کرده باشه.یک منجم آماتور علاقه مند حتی می تونه در جایی جز دانشگاه مهارت های محاسباتی یک حرفه ای رو هم تا حدود زیادی به دست بیاره.آماتور بودن تنها یه اسمه و موجب محدود کردن منجم آماتور به حفظ چندتا نماد و آمار و اسم و گرفتن چندتا جرم نمی شه.همینه که چند سالی میشه شما منجم های آماتوری رو میبینید که دارن داده کاوی می کنند و محاسبه انجام می دهند.به نظر من همه ی اینا به علاقه و پشتکار فرد بستگی داره که یه منجم آماتور معمولی بمونه یا یه منجم آماتور حرفه ای بشه که هر جایی حرفی برای گفتن داشته باشه.

11. 3 کاربر مقابل از dark galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10251

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomy* نمایش پست ها
    به نظرمن صرف کردن هوش واستعداددرراه مسائل اجتماعی وسیاسی اشتباه محض است.
    باهاتون کاملا موافقم :-) منظورم اینه که باید "بینش سیاسی "داشته باشی یعنی به مسائل و مشکلات جامعه نگاه کنی و از این هوش و استعدادت در جهت رفع مشکلات استفاده کنی.منظورم کسب ثروت نیست.اتفاقا من میگم گاهی انسان باید از تفریحش و علاقش و پول هم کم کنه تا بتونه به جامعش کمک کنه. ارزشمندترین چیزی که انسان میتونه از خودش به یادگار بزاره علم هست.شکی توش نیست ولی در درجه اول اگر این علم به رفع نیاز حال حاضر جامعه خودت کمک کنه بهتر است یا جای دیگه مورد استفاده قرار بگیره(بازم کار علمی کردی ولی هدفمند)؟؟ نظر و حرف من اینه که بجز افرادی که بطور حرفه ای اخترشناسی کار میکنند سایر منجمهای آماتور به عنوان تفریح و رفع اوقات فراغت به نجوم نگاه کنن نه اینکه وقت زیادی رو بهش اختصاص بدن و از نیازهای اصلی جامعه غافل بشن . . . . :-)

13. 2 کاربر مقابل از علیرضا رحیمی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

تو کشورهای غربی یکی از اسباب بازی‌هایی که تقریباً تو اتاق هر بچه‌ای میشه پیدا کرد تلسکوپه؛ هر چند که همه اون بچه ها قرار نیست منجم بشن. میشه گفت تلسکوپ در نگاه اول یکجور وسیله تفریحیه. تفریحی که بعضی موقع ها تبدیل به یک علاقه میشه و اونوقته که اون شخص به سراغ تلسکوپی بزرگتر میره و باز هم بزرگتر. اینجاست که تازه میشه به اون شخص گفت "منجم آماتور". مطمئناً اگه این شخص به همین شکل ادامه بده تبدیل به یک "آماتور حرفه‌ای" میشه و اگه بازهم ادامه بده یک "حرفه‌ای واقعی" میشه.

دوستان چرا فکر می‌کنید که یک منجم حرفه‌ای حتماً باید چیزی کشف کنه؟ چه بسا دانشمندانی که هیچ چیزی کشف نکردن ولی این دلیل بر علم و دانش کم اونها نیست. آیا پسر بچه کم سن و سالی که با تلسکوپش ابرنواختر کشف کرد رو میشه منجم حرفه‌ای لقب داد؟ حرفه‌ای بودن به شانس اکتشاف، اندازه تلسکوپ و تجهیزات دقیق عکاسی نیست، به اینه که شما چقدر معلوماتتون رو زیاد کنید. چقدر آسمون بالای سرتون و کائنات رو بشناسید. اینکه بیام و به همه کسانی که در خارج از رصدخانه های پیشرفته به مطالعه و مشاهده آسمان می‌پردازن نام منجم آماتور بدیم بنظر من اشتباهه. منجم حرفه‌ای با هر امکاناتی و هر کجایی می‌تونه باشه. شاید بخاطر عدم دسترسی به امکانات نتونه آسمان رو اونطور که باید مطالعه کنه اما این دلیلی بر آماتور بودن اون فرد نمیتونه باشه. و اما در جواب به این سوال:

نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

تا اینکه منظور از اون آماتور چه جور آماتوری باشه. آماتوری که تازه داره با صورت های فلکی آشنا میشه یا آماتوری که چند دهه از عمرش رو به رصد آسمون پرداخته. البته همونطور که در بالا گفتم این مورد آخر رو بنظر من باید بهش لقب حرفه‌ای داد نه آماتور.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10306

باهاتون کاملا موافقم :-) منظورم اینه که باید "بینش سیاسی "داشته باشی یعنی به مسائل و مشکلات جامعه نگاه کنی و از این هوش و استعدادت در جهت رفع مشکلات استفاده کنی.منظورم کسب ثروت نیست.اتفاقا من میگم گاهی انسان باید از تفریحش و علاقش و پول هم کم کنه تا بتونه به جامعش کمک کنه. ارزشمندترین چیزی که انسان میتونه از خودش به یادگار بزاره علم هست.شکی توش نیست ولی در درجه اول اگر این علم به رفع نیاز حال حاضر جامعه خودت کمک کنه بهتر است یا جای دیگه مورد استفاده قرار بگیره(بازم کار علمی کردی ولی هدفمند)؟؟ نظر و حرف من اینه که بجز افرادی که بطور حرفه ای اخترشناسی کار میکنند سایر منجمهای آماتور به عنوان تفریح و رفع اوقات فراغت به نجوم نگاه کنن نه اینکه وقت زیادی رو بهش اختصاص بدن و از نیازهای اصلی جامعه غافل بشن . . . . :-)
    حرف شمامتین است شمامیگوییدکه بایدوقت خودراصرف چیزی کنیم که بتوان به جامعه کمک کرد ولی به نظرتون اگرمادرعلم حال هرعلمی(چون همه ی علم هابه هم یه جورایی مرتبط هستندوروی یکدیگرتاثیرمیگذارند)پیشرف کنیم درجامعه تاثیرنمیگذارد؟
    امضای ایشان
    سربه هوا باشید

17. کاربر مقابل از Astronomy* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #49
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10251

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomy* نمایش پست ها
    حرف شمامتین است شمامیگوییدکه بایدوقت خودراصرف چیزی کنیم که بتوان به جامعه کمک کرد ولی به نظرتون اگرمادرعلم حال هرعلمی(چون همه ی علم هابه هم یه جورایی مرتبط هستندوروی یکدیگرتاثیرمیگذارند)پیشرف کنیم درجامعه تاثیرنمیگذارد؟
    مسلما پیشرفت در هر علمی روی جامعه تاثیرداره. اما باید ببینیم وقت و هزینه کردن روی کدوم علم تاثیر بیشتری داره و الان بیشتر نیازهست ؟ باید اولویت بندی کنیم برای خودمون. مسلما وقت گذاشتن روی علومی که میتونه تاثیر بیشتری روی جامعه بزاره و مشکلات الان جامعه رو رفع کنه مفیدتر هست .
    البته خودم بطور جرفه ای نجوم کار میکنم و وقت میزارم. این چیزایی که میگم چالشهای ذهنی خودم هست و چندسالی هست که ذهنم رو درگیر کرده و فکر کنم بالاخره برای مدتی هم که شده کمتر (سربه هوا باشم) و بیشتر بچسبم به مهندسی... و نجوم حرفه ای و رصدخونه رو بزارم برای بازنشستگی :-)

19. 4 کاربر مقابل از علیرضا رحیمی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10306

نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!         
    مسلما پیشرفت در هر علمی روی جامعه تاثیرداره. اما باید ببینیم وقت و هزینه کردن روی کدوم علم تاثیر بیشتری داره و الان بیشتر نیازهست ؟ باید اولویت بندی کنیم برای خودمون. مسلما وقت گذاشتن روی علومی که میتونه تاثیر بیشتری روی جامعه بزاره و مشکلات الان جامعه رو رفع کنه مفیدتر هست .
    البته خودم بطور جرفه ای نجوم کار میکنم و وقت میزارم. این چیزایی که میگم چالشهای ذهنی خودم هست و چندسالی هست که ذهنم رو درگیر کرده و فکر کنم بالاخره برای مدتی هم که شده کمتر (سربه هوا باشم) و بیشتر بچسبم به مهندسی... و نجوم حرفه ای و رصدخونه رو بزارم برای بازنشستگی :-)
    امیدوارم که هرزمینه ای راانتخاب میکنیددرآن موفق باشیدولی بدانیدمانمیدانیم که تاکی دراین جهان ماندنی هستیم وچه زیباست که درهمین زمان اندک به دنبال علاقه ی خودباشیم.
    امضای ایشان
    سربه هوا باشید

21. 6 کاربر مقابل از Astronomy* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)