صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 55

موضوع: نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688
    تشکر شده 1,396 بار در 163 ارسال

Lightbulb نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

به شخصه پس از سالها انجام فعالیت های نجوم آماتوری (که هنوز هم انجام میدهم)، و همچنین انجام فعالیت های آکادمیک (اکنون)، بارها به این قبیل سوالات فکر کرده ام و طبیعتاً اندکی هم مطالعه...
    آیا عمده فعالیت های نجوم آماتوری به طور عمومی (و نه خاص) مانند انجام برنامه های نجوم رصدی، طراحی از اجرام و ... کار و فعالیت علمی محسوب میشوند؟
    همانطور که میدانید علم در واقع فرایندی است که منجر به تولید دانش میشود، نقش نجوم آماتوری به نظر شما در این بین چیست؟
    بحث ما در مورد نجوم آماتوری با تمرکز بر روی فعالیت های مربوط به کشور خودمان است...
    به نظر شما تفاوتها و شباهتهای فعالیتی مانند تماشا و رصد کهکشان ها با یک تلسکوپ آماتوری، با تماشای حیوانات در طبیعت (نه از منظر یک متخصص) چیست؟
    مطالعه این پست برای علاقه مندان به نجوم و علم که هنوز دانش آموز هستند، مفید است.

لطفاً بحث کنیم در این مورد...
    امضای ایشان
    \CEREGE پژوهشگر شهابسنگ شناسی/

2. Top | #31
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

سلام
    از نظر من منجمان اماتور بالاترین نقش در ترویج علم نجوم رو دارن . با زبان ساده و بدون پیچیدگی های زیاد نجومی میتونن این علم رو به دیگران انتقال بدن. این سادگی و ذوق زیاد برای کشف حقایق باعث میشه که دیگران هم که از دور این قضیه ها را تماشا میکنن به این موضوع کشیده شوند . البته به وجود اوردن علاقه برای انجام کاری احتیاج به زمان داره اما منجمان اماتور میتونن این کار و انجام بدن و ترویج کننده باشن . از جنبه ترویج علم بگذریم منجمان اماتور کمک های شایانی به دوستان نجومی خود در رتبه های بالاتر انجام داده اند و با کشف های گاه گاه خود باعث ترقی نجوم شده اند . در هر صورت بنده معتقد هستم که این فعالیت های اماتوری صد در صد علمی است چون در راستای کشف حقایق است . حتی اگر به صورت تفنن هم این اتفاق بیفته باز در جایی این اطلاعات به کمک میاد و این خود باز جنبه علم رو روشن میکند .
    اما هر اگاهی و استدلالی که انسان درمورد مسائل پیرامون خود به دست میاره باعث بالا رفتن علم اون شخص میشه .در مورد اینکه با یک تلسکوپ به یک کهکشان پرداخته بشه یا با چشم غیر مسلح به یک حیوان تنها چیزی که ما رو جدا میکنه ماهیته ولی کسترش کنجکاوی ما سر جاشه چون برای ندانسته هامونه که نگاه میکنیم چه با وسیله چه بی وسیله .پس علم اماتوری میتونه سراغاز بزرگترین اکتشافات باشه .
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

3. 4 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10957
    تشکر شده 173 بار در 38 ارسال

دوست عزیز sky night حرف شما بسیار متینه اما من قبول ندارم که نجوم آماتوری صرفا یه تفریحه ونباید روش خیلی مکث کرد.ما علاقه مندان زیادی به نجوم داریم که نمی خوان یا به دلیل شرایطی نمی تونن برن و در دانشگاه نجوم آکادمیک بخونن حالا تکلیف اینا چیه؟؟؟؟؟می رن و منجم آماتور می شن و خیلی هاشون سال ها یا شاید تا آخر عمر منجم آماتور بمونن به طوری که حتی میشه بهشون گفت "منجم آماتور حرفه ای"
    شاید منجم های آماتور چیزی رو کشف نکنن اما کارشون بخشی از علم و ترویج اونه
    (مثل کسی که هر روز میره و پیاده روی می کنه،با این که این شخص نه عضو تیم دو میدانیه نه مسابقه میده و نه مدال میاره نمی شه گفت که این شخص ورزشکار نیست!!!!!!!!!!!!)

5. 4 کاربر مقابل از dark galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10306
    تشکر شده 88 بار در 25 ارسال

بنده دراین شک ندارم که منجم آماتورنقش بسیارمهم وفعالی درترویج علم داردوبایدنقشش راپررنگ ترجلوه دهد.بیاییدازخودمان شروع کنیم مابه عنوان یک منجم آماتورباید چه کاری انجام دهیم تانقشمان راپررنگ ترکنیم؟
    امضای ایشان
    سربه هوا باشید

7. کاربر مقابل از Astronomy* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429
    تشکر شده 662 بار در 124 ارسال

منجم به شرطی میتونه ترویج بده و مفید باشه نه این که خودش رو منجم یا این حدود بدونه . کسایی که با مقدار اندکی علم میخوان همه اتفاقات دنیا رو تفسیر کنن اینها از جاهلین مطلق هم خطر ناک ترن همین اینها هستن که باعث میشن وقتی یک جا میگی منجم هستم بهت بگن فالگیر یا بهتر حالت طالع بین . کار یه منجم اماتور علمیه اما چنددرصد منجم عا منجم هستن و چند درصدشون منجم نما . حتما باید یه کاری در این زمنیه بشه وگرنه جواب سوال دوستمون توی پست اول فقط به کلمه « نه!» ختم میشه
    امضای ایشان
    احساس پرانتزی را دارم

که تمام چیزهای خوب در آن اتفاق می افتد

آری

خدا را مهمان قلب کوچک خود کرده ام

9. 5 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10251
    تشکر شده 66 بار در 12 ارسال

با تشکر از دوستان براي راه اندازي اين تاپيک مهم. اين بحثي هست که من در طول چند سال فعاليت آماتوري هميشه با دوستام داشتم. به نظر من بهترين عنواني که ميشه به نجوم آماتوري داد يه تفريح علمي هست که باعث ورود و آشنايي دانش آموزان با دنياي علم و تفکر علمي و فلسفي ميشه .اما درصد آماتورهايي که تونستن چيزي کشف کنند و ... خيلي کمه و اصلا نبايد اين انتظارات رو داشت. وقتي شما با دوربين موبايلت يا نهايتا يه dslr يا ccdمعمولي و يه تلسکوپ معمولي از سحابي جبار عکاسي ميکني مسلما چيز جديدتري نسبت به تلسکوپ هابل پيدا نميکني و نبايد انتظار داشته باشي نهايتش اينه که شما تونستي يه عکس زيبا بگيري يه کاري که کلي هم براش وقت گذاشتي مطالعه کردي تو سايتهاي مختلف رفتي و از افراد مختلف راهنمايي گرفتي هزينه کردي و حالا تازه رسيدي به خيلي هاي ديگه که اين کارو بلدن انجام بدن و کار علمي جديدي نکردي و نهايتش لذت بردي که خوب لذت و تفريح هم تو زندگي آدم لازم هست ولي فعلا بحث تاپيک سره علمي بودن هست. يا وقتي با کلي تلاش و صرف وقت بتوني تو ماراتن مسيه اول بشي نهايتا تونستي جاي اجرام رو بياد بسپاري و با ابزار سريع پيداشون کني بازم کار علمي خاصي نيست.اگر به نيت کار علمي وارد نجوم شده باشي بعد از مدتي از اين کارا خسته ميشي و ميگي کاش به اندازه يه تفريح علمي براش اولويت قائل بودم نه این همه وقت بهش اختصاص بدم.
    نکته دیگه ای که هست اینه که بیشتر افرادی که تو نجوم فعالیت میکنن دارای هوش و استعداد بالایی هستن که در واقع باعث شده از سن کم دنبال کار علمی باشند و به نجوم رو بیارن.اگر با دید بازتری به قضیه نگاه کنیم و مسائل اجتماعی اقتصادی و سیاسی کشور و جهان رو در نظر بگیریم تو این شرایط تحریم اگر این همه هوش و استعداد و وقت و هزینه در جای دیگه مصرف بشه میتونه بیشتر بدرد کشور عزیزمون بخوره (پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی)))

11. کاربر مقابل از علیرضا رحیمی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #36
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9965
    تشکر شده 376 بار در 94 ارسال

چجوری میشه در نجوم آماتوری کار علمی کرد؟
    اخیرا یک رصد رفتیم توش مشابه این سوال رو از یکی از افراد پرسیدم، جوابی که ایشون به من دادن این بود که ببینید مثلا کلی ستاره متغیر تو آسمون هست. تلسکوپ هایی که ما فرستادیم به فضا هر کدوم ماموریت خاصی دارن، رصدخونه های حرفه ای روی زمین هم فقط تعداد محدودی پروژه رو میتونن انجام بدن. اینجا اگه مثلا من بیام از یه ستاره متغیر تو مدت طولانی عکس برداری و یا طیف سنجی کنم، این اطلاعات من ممکنه بعدا به درد یکی بخوره. شاید اون ستاره یه ویژگی عجیبی داشت. اگه فقط چند هزار تا (یا حتی خیلی هم کمتر) منجم آماتور داشتیم که از این کارای هدف دار میکردن، الان یه دنیا داده داشتیم که با تحلیل و تفسیرشون میتونستیم یه پیشرفتی توی علم (خصوصا اخترفیزیک، فیزیک، کیهانشناسی،...) بوجود بیاریم. کاری که قبلا هم منجم ها انجام دادن ( نمونه هاش اونقدر زیاده که لازم به بیان نیست) اما خب واضحه که هرچی تعداد این جور منجم ها بیشتر باشه، پیشرفت علم هم سریع تر خواهد بود.
    امضای ایشان
    بـبــار ای ابـر مِی اندود من مسـتـانه ام کن
    بسوز اندیشه را از بیخ و بن، دیـــوانه ام کن
    چـو رودی بر روانـم شو روان ای دولت شـب
    بکَـن تن را ز من، من را ز جـان جانانه ام کن

13. 5 کاربر مقابل از fatemeh.zar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429
    تشکر شده 662 بار در 124 ارسال

اون وقت پردازشش هم پای خودمون بود که با توجه به کارایی پایین سیستم و تفاوت معماری سازه ها حتی ممکنه مشکل تر هم بکنه
    به همین خاطره که پروژه کمک به پرداز ناسا انقدر کمرنگ شده
    امضای ایشان
    احساس پرانتزی را دارم

که تمام چیزهای خوب در آن اتفاق می افتد

آری

خدا را مهمان قلب کوچک خود کرده ام

15. کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2792
    تشکر شده 2,813 بار در 260 ارسال

سلام خدمت همه دوستان
    فعالیت های آماتوری در همه زمینه ها چه در نجوم چه در شاخههای دیگه مثل طبیعت شناسی به خاطر پیگیری یک علاقه شکل میگیره در حدی که شخص اوقات فراغتش رو با یک کار مفید پر کنه. فلسفه کار آماتوری تولید یک خروجی علمی نیست. صرفا پر کردن اوقاته فراغته.
    توی تمام کشور های دنیا انجمن های آماتوری برای این ایجاد میشن که افرادی رو دور هم جمع کنن که علاقه یکسانی دارند و اگر شما نگاه کنید عموما اعضای این گروه ها افرادی هستند که یک شغل ثابت غیر نجومی دارند و یا سن نسبتا بالایی دارند. درصد کمی از اونها جوان و جویای نام اند.
    توی کشور ما دوستان همه انرژی شون رو توی پیشرفت نجوم آماتوری خرج کردن ، ما توی هر روستایی در حال حاضر چندین گروه نجوم آماتوری داریم و بچه های دبستان یکی از افتخارتشون اینه که نجوم یاد بگیرن. بعد این میشه که ما به اندازه کل منجم های آماتور جهان ، فقط عکاس نجومی داریم. بعد فکر می کنیم داریم نجوم رو ترویج می کنیم ، اسم خودمون رو میزاریم مروج علم ، علمی که خفن ترین کارش گرفتن عکسه .
    به نظر من ما توی کپی برداری نجوم آماتوری از غرب شکست خوردیم. نجوم آماتوری رو به بازی تبدیل کردیم.
    ببینید برای این که بخواهید نجوم رو به صورت حرفه ای ادامه بدید لازم نیست حتما برید نجوم بخونید. اول از همه شما باید با پایه نجوم آشنا باشید بعد می تونید با هر رشته ای که توش تحصیل کردید یک منجم حرفه ای باشید. نجوم فقط فیزیکدان نمی خواد. شما میتونید یک مهندس کامپیوتر باشید و در عین حال یک منجم خارق العاده . این چیزیه که بد جا افتاده. خیلی از ایده های در حال انجام توسط مهندسین هست و نه منجمین. فقط باید نجوم رو بلد باشید.
    شناخت آسمون و صورت های فلکی کار جندان سختی نیست که به هر کسی که تونست چندتا جرم مسیه رو با تلسکوپ بگیره بگیم منجم یا مروج . به نظر من اون کسی که بتونه چندتا داده نجومی رو تحلیل کنه منجمه.
    یک چیز دیگه هم که توی دوستان ما موج میزنه عدم اعتماد به نفس و علاقه به انجام کارهای ساده هست. علاقه به نجوم به خاطر لذت از شب رصد یکی از انگیزه های اصلی بین خیلی ها هست.
    امضای ایشان
    اگر دیدی در آسمانت هیچ ستاره ای نیست ، غمگین و ناامید نباش ، بدان که روز است .

17. 10 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10251
    تشکر شده 66 بار در 12 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh.zar نمایش پست ها
    چجوری میشه در نجوم آماتوری کار علمی کرد؟
    اخیرا یک رصد رفتیم توش مشابه این سوال رو از یکی از افراد پرسیدم، جوابی که ایشون به من دادن این بود که ببینید مثلا کلی ستاره متغیر تو آسمون هست. تلسکوپ هایی که ما فرستادیم به فضا هر کدوم ماموریت خاصی دارن، رصدخونه های حرفه ای روی زمین هم فقط تعداد محدودی پروژه رو میتونن انجام بدن. اینجا اگه مثلا من بیام از یه ستاره متغیر تو مدت طولانی عکس برداری و یا طیف سنجی کنم، این اطلاعات من ممکنه بعدا به درد یکی بخوره. شاید اون ستاره یه ویژگی عجیبی داشت. اگه فقط چند هزار تا (یا حتی خیلی هم کمتر) منجم آماتور داشتیم که از این کارای هدف دار میکردن، الان یه دنیا داده داشتیم که با تحلیل و تفسیرشون میتونستیم یه پیشرفتی توی علم (خصوصا اخترفیزیک، فیزیک، کیهانشناسی،...) بوجود بیاریم. کاری که قبلا هم منجم ها انجام دادن ( نمونه هاش اونقدر زیاده که لازم به بیان نیست) اما خب واضحه که هرچی تعداد این جور منجم ها بیشتر باشه، پیشرفت علم هم سریع تر خواهد بود.
    در زمینه ستارگان متغیر خودم کار کردم و رصد کردم و مقاله هم نوشتم و با فضای کارش آشنا هستم .اگر چه بحث این تاپیک نجوم آماتوری هست و ستارگان متغیر از نجوم آماتوری خارج شده و نیمه حرفه ای و حرفه ای بحساب میاد اما باید بدونید که : اولا نعداد ستارگانی که با ابزار در اختیار آماتورها میشه روش کار کرد خیلی زیاد نیست و بیشتر میتونید روی ستارگان پرنوری که تعداد زیادی مقاله براشون نوشته شده کار کنید که اونها هم تقریبا روند تحولشون مشخص هست و رصد ما باز بیشتر برای تفریح بحساب میاد.ستاره های با قدر بالاتر هم نیاز به تلسکوپهای بزرگ و مخصوصا CCdقوی دارند. تازه با صرف هزینه زیاد برای خرید این تجهیزات و صرف انرژی و زمان زیاد برای آموزش و رصد این ستارگان داده های شما میتونه به یه متخصص کمک کنه که مقاله علمی بنویسه و روند تحول یک ستاره رو حدث بزنه.اگر چه در این مورد کار شما یه نتیجه خوب داشته اما احتمالا نتیجش به درد ناسا و .. میخوره و دردی از جامعه امروز ما دوا نمیکنه.کشوری که امروز کلی مشکلات و تحریم داره و جوانهای با استعدادش وقت و هزینه و جوونیشون رو برای کمک به کشف روند تحول یه ستاره بگذاره. اگر این وقت و هزینه و عمر رو روی نیازهای امروز کشور بزاریم فکر کنم مفیدتر باشه.(پس حداقل اولویت اصلی رو نجوم قرار ندین لطفا) (((صرفا نظر شخصی))))

19. 3 کاربر مقابل از علیرضا رحیمی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688
    تشکر شده 1,396 بار در 163 ارسال

نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!         
    لزومی نداره همه به فکر "نیازهای" امروز کشور باشن. ماشالله کم مهندس نداریم.
    امضای ایشان
    \CEREGE پژوهشگر شهابسنگ شناسی/

21. 4 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)