صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 55

موضوع: نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688
    تشکر شده 1,396 بار در 163 ارسال

Lightbulb نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

به شخصه پس از سالها انجام فعالیت های نجوم آماتوری (که هنوز هم انجام میدهم)، و همچنین انجام فعالیت های آکادمیک (اکنون)، بارها به این قبیل سوالات فکر کرده ام و طبیعتاً اندکی هم مطالعه...
    آیا عمده فعالیت های نجوم آماتوری به طور عمومی (و نه خاص) مانند انجام برنامه های نجوم رصدی، طراحی از اجرام و ... کار و فعالیت علمی محسوب میشوند؟
    همانطور که میدانید علم در واقع فرایندی است که منجر به تولید دانش میشود، نقش نجوم آماتوری به نظر شما در این بین چیست؟
    بحث ما در مورد نجوم آماتوری با تمرکز بر روی فعالیت های مربوط به کشور خودمان است...
    به نظر شما تفاوتها و شباهتهای فعالیتی مانند تماشا و رصد کهکشان ها با یک تلسکوپ آماتوری، با تماشای حیوانات در طبیعت (نه از منظر یک متخصص) چیست؟
    مطالعه این پست برای علاقه مندان به نجوم و علم که هنوز دانش آموز هستند، مفید است.

لطفاً بحث کنیم در این مورد...
    امضای ایشان
    \CEREGE پژوهشگر شهابسنگ شناسی/

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

نه، خوب کسی از منجم آماتور انتظار تولید دانش نداره، چونکه اولاً لزومی نداره و احتیاجی نیست، ثانیاً ممکنه سطح علمی فرد در اون حد نباشه که چنین کاری انجام بده.
    منظور بخش دوم رو متوجه میشم که میگید باعث میشه در آینده منجر به تولید دانش میشه، اما این برای من چندان روشن نیست.
    خیلی کارها در گذشته ممکنه باعث بشن در آینده فردی تولید دانش کنه و دانشمند بشه!
    اگر پدری فرزندشو ببره کوه و گیاه ها رو نشون بده و اون فرزند علاقه مند بشه و در آینده گیاه شناس بشه، آیا میشه گفت که اون کوهپیمایی ها فعالیت علمی بودن؟!
    یا مثلاً یه بچه ای تو دبستان کنجد میخورده که باعث شده هوشش بیشتر و به واسطه ی اون در آینده تولید دانش کنه! خوب قطعاً کنجد خوردن فعالیت علمی محسوب نمیشه...!
    این ها در نهایت شاید بشه گفت تجربه، اما نمیدونم که میشه بهشون گفت کار علمی یا نه (مطالعه ای نداشتم در این مورد)
    امضای ایشان

3. 4 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10957
    تشکر شده 173 بار در 38 ارسال

خیلی بحث چالش برانگیزیه،ممنون (:
    به نظر من اگر تعریف شما از علمی بودن اینه که موجب کشف چیزی یا تولید علم بشه که نجوم آماتوری در 90% اوقات این جوری نیست(مگر در پروژه های هدفدار آماتوری یا مسائل اتفاقی) اما به نظر من به این دلیل نمیشه کل نجوم آماتوری رو زیر سوال برد و اون رو کار غیر علمی دونست چون تو پروسه کار نجوم آماتوری علم هم تا حد بسیار زیادی دخیل هست (: (: (: (:

5. 3 کاربر مقابل از dark galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1200
    تشکر شده 487 بار در 70 ارسال

ممنون
    به نظر من یکی از فرایندهای رسیدن به دانش تجربه هست که معمولا بعضی از این تجربه ها سر منشاء کار های علمی هستند.(نجوم اماتوری هم از این تجربه هاست)
    امضای ایشان
    در زمین عشقی نیست!!!
    آسمان را دریاب
    ....

7. 3 کاربر مقابل از Astro_M111 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10895
    تشکر شده 218 بار در 53 ارسال

سلام دوست عزیز ممنون از پاسختون
    حرف شما درست از نظر من باید ببینیم تعریف ما از فعالیت علمی چیه! اگر فعالیت علمی صرفا کشف واضافه کردن اطلاعات به دانش بشری باشد حرف شما صحیح اما اگر تعریف ما از فعالیت علمی کاری در راستای ترویج وپیشرفت علم باشد پس میتوان این گونه کار ها را فعالیت علمی قلمداد کرد مثلا خیلی از ما در دبیرستان تحقیق علمی ( فعالیت علمی) انجام داده ایم آیا کاری که ما میکردیم پیشرفت علم بود؟ یا جمع آوری اطلاعات از قبل تهیه شده برای ارائه به سایر دانش آموزان ومعلمان؟(یعنی همان ترویج علم )
    به نظر من فعالیت هایی که به قصد اکتشاف دنباله دار ها وابرنواختر ها انجام میگیرد نوعی فعالیت علمی است چون در نهایت بعضی از این فعالیت ها باعث کشف میشه (پیشرفت علم ) ( فکر کنم همون تعریف شما از فعالیت علمی باشه!) که میتونه نام وپروژه ای که فرد کار کرده رو در تاریخ علم جاودان کنه و هم باعث تحقیقات سایر دانشمندان بشه (شاید دانشمندان علاقمند به پژوهش بر روی آن دنباله دار شوند)
    به طور مثال کویچی ایتاگاکی (اگه غلط نوشتم تصحیح کنید!) اهل ژاپن با تلسکوپ کوچک و دوربین CCD ساده موفق به کشف نواختر در صورت فلکی دلفین شد ودر کشف ابرنواختر M81 هر چند گروهی دیگه موفق به کشف شد اما در عکس های گرفته شده توسط خودش تغیرات درخشش مشخص بود

9. 4 کاربر مقابل از علی آئین جمشید عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

کسی در مفید بودنِ نجومِ آماتوری شک نکرده، منتهی بحث اینه که مفید بودنِ نجومِ آماتوری در این نیست که توش پژوهش علمی می‌شه و منجر به تولیدِ علم.

یکی از بزرگترین امتیازاتِ نجومِ آماتوری اینه که یک ویترینِ بسیار زیبا و جذاب داره که می‌تونه افرادِ بسیاری رو به علم علاقه‌مند بکنه، مسلما شما نمی‌تونید کسی رو با فرمول‌بندی هموردای الکترودینامیک به فیزیک علاقه‌مند کنید اما با کمی بحث راجع به چیزهای عجیب و غریبِ کیهان میشه به راحتی مخاطبِ عام، علی‌الخصوص کودکان رو به علم علاقه‌مند کرد و این می‌تونه پلی باشه برای ورودِ دانشمندانِ آینده به علم و همین‌طور ابزاری بسیار مفید جهتِ آشنایی عموم با علم.

اما نکته اینه که این فقط یک پله و ابزاره، نه خودِ پژوهشِ منجر به تولیدِ علم. انتقاد به خودِ نجومِ آماتوری نیست. این که عده‎ای چه به دلیلِ جهل چه به دلیلِ معیشت، چه به دلیلِ تفریح، چه به دلیلِ تنبلی یا ترکیبی از همه‌ی این دلایل یا دلایلِ دیگه در نجومِ آماتوری توقف کردند به خودشون مربوطه اما این که طوری نشون بدن که انگار کارشون هم ترازِ کارِ دانشمندانه و منجر به تولیدِ علم میشه کارِ به غایت اشتباهی هستش. انتقادِ ما به منجمینِ آماتوری هستش که اعتبارِ دانشمندان رو برای خودشون قائل‌اند. مخلصِ کلام اینه که به نجومِ آماتوری درست نگاه کنیم و از هیچ ورِ بام نه‌افتیم، انتقادِ ما به این چیزهاست.

نجومِ آماتوری پلی بسیار زیبا و موثر هستش برای ورود به دنیای علم ، خرابش نکنیم، بزرگش هم نکنیم.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

11. 9 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

دقیقاً منظور من هم همینه. شما اگر تحقیق کنید میبینید که اکثر پژوهشگران این علم هم روزی نجوم آماتوری کار میکردن.
    نجوم آماتوری به قول احسان همون ویترین زیباست و ارزش فوق العاده ای داره ولی باید مفهوم و ماهیت واقعیش آگاهی سازی بشه.
    سالها پیش تو ایران نجوم آماتوری خیلی زیاد تبلیغ میشد اون هم به شکلی که معمولاً به شکل یک کار جدی علمی، در نتیجه ی اون خیلی ها که تازه وارد بودند منجمان آماتور رو دانشمند فرض میکردن و برای خودشون هم راه دانشمند شدن رو خرید یک تلسکوپ اماتوری و رصد آسمان میدونستن!
    و اینکه مثالی زدید در مورد دبیرستان و تحقیقی که گفتید و ... در واقع این چیزی که شما میگید همون "مطالعه" هست دیگه! شما میاید و اطلاعاتی رو جمع آوری میکنید، یکی از اقدامات اساسی تو تحقیق واقعی علمی. در واقع کار ما در دبیرستان تمرین یک کار علمی واقعی بود. نجوم آماتوری هم در واقع همون تمرین هست، اما با شور و علاقه بسیار بیشتر.
    منجمان آماتور دانش آموز اگر همت کنند و دوست داشته باشند و دید مناسبی به نجوم آماتوری داشته باشند میتونند در آینده تبدیل بشن به مهندسان، دانشمندان و ... برجسته ای که چند قدم از دیگر افراد جلوترند، زیرا تمرین پژوهش و مطالعه را از سن پایین تر شروع کرده اند.
    ویرایش توسط حامد پورخرسندی : 08-05-2014 در ساعت 05:52 PM
    امضای ایشان

13. 9 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10306
    تشکر شده 88 بار در 25 ارسال

همون طورکه بیشتردوستان اشاره کردن نجوم آماتوری شده تفریح.به نظرمن دلیل اول اینه که سطح اطلاعات کمه ودوم حدارزش قائل بودن جامعه برای اون کارعلمیه.درحال حاضربیشترکسانی که به نجوم علاقه مند میشوندهمین که فقط یه مسائل ابتدایی نجوم رایادگرفتنددیگه همه چیزخلاصه.خوب شایدجایی نباشه که ایناروپرورش بده.برای مثال بنده به نجوم به شدت علاقه دارم وعلاقه ام درحدی است که میخوام رشته ای که میخونم نجوم باشه ولی وقتی به شخصه میبینم که جامعه به این علم توجهی نداره بسیاردلسرد میشوم.درسته که اگه واقعا علاقه مندباشم بایدکارخودموبکنم(هرکاری سختی هاومشکلات خودشوداره)ولی به عنوان یک منجم حرفه ای حتی آماتوردوست دارم هم افراددیگه بدونن این علم چیه هم اینکه پافراتربزارم ودرصدداضافه کردن مبحثی درنجوم بشم چیزی که وجودنداشته چیزی که تابه حال شایدخیلی هاقبولش داشتن ولی اشتباه بوده...فکرمیکنیدچرادوست دارم رشته ام نجوم باشه چرابه نجوم به این شدت علاقه دارم چون تصورمن اینه که نجوم علمی است که فرصت کشف وتحلیل به من میده فرصتی که پاسخ گوی روحیه ی جست وجوگرمن است.بنده خودم به شخصه فکرمیکردم نجوم دردانشگاه همین ساختارکهکشان هاواینارو میگه ولی بعدشناختش فهمیدم بخش عظیمی ازنجوم درارتباط با ریاضیات وفیزیکه خوب این به خاطراطلاع رسانی کمه.واینکه شماچقدرازفعالیت ایرانیان درحوزه ی نجوم شنیده اید؟فعالیت هابسیارکمه.ناسا هرروزدرحال فکرکردن به پروژه ای جدیددربرنامه های فضایی است ولی اینجا هیچ اهمیتی داده نمیشه؟پس همه چیزهم تقصیراون منجم آماتوریا حتی حرفه ای نیست.
    امضای ایشان
    سربه هوا باشید

15. کاربر مقابل از Astronomy* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

دوست عزیز آنطور هم که به قضیه نگاه می کنید نیست، پژوهشگران فیزیک، نجوم و کیهان شناسی کشور به سهم خودشان و در حد امکاناتی که در اختیار دارند، مشارکت مناسبی در تولید دانش دارند...
    امضای ایشان

17. 6 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3738
    تشکر شده 796 بار در 195 ارسال

سلام.من فکر میکنم تو حوضه نجوم اماتور ها نقش مهمی رو ایفا میکنن .چراکه این اماتور ها هستند که علم رو از رصد خونه های بزرگ و یا ازمایش گاه ها وارد جامعه میکنن و با ادبیات خود مردم علمو ترویج میدن و اگر منجمای اماتور نبودن علم نجوم شاید هیچ وقت بین مردم راه پیدا نمیکرد و تو رصد خونه و ازمایشگاه باقی می موند.و کار اماتور ها (رصد)اگر چه خیلی علمی به نظر نمیرسه وبیشتر جنبه زیبایی و تفنن داره اما میشه گفت کاملا علمیه و در راستای انتقال علمه.در واقع روش اماتور ها برای ترویج علم اینه که مردم رو با جذابیت های علم اشنا میکنه و در خلال این زیبایی و جذابیت علم رو ترویج میده...
    امضای ایشان
    اوغات خوش آن بود که با دوست به سر شد
    باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود

19. 5 کاربر مقابل از berjis93 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5839
    تشکر شده 1,240 بار در 176 ارسال

نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!         
    همه ی گفته ها رو خوندم که آخر سر یه سوالی پیش اومد:ما تا حالا شنیده بودیم که کار منجمان آماتور در، کشف اجرام، خیلی به درد منجمان حرفه ای میخوره،یا بهتره این طوری بگم که منجمان حرفه ای چون خیلی کارهای رصدی انجام نمیدن و بیشتر وقتشون و برای کارهای نظری میذارن،جرم جدیدی هم شاید کشف نکنند.خب این کار علمی محسوب نمیشه؟!
    ولی درکل باید بدونیم که نجوم آماتوری یه تفریحه و وقت زیادی براش صرف نکنیم.
    کمترین کاری که یه علاقمند به نجوم میکنه شاید خوندن چندتا کتاب ساده و شرکت در همایش ها و جلسه های انجمن شهرش باشه،که من شخصا دومی رو اصلا مفید نمی دونم(به غیر از همایش هایی با حضور اساتید بزرگ) چون این جلسه ها و همایش ها زیادی منظم نیستن و بعضی از افراد صرفا برای تفریح و بعضی مسائل دیگه که جایز نمی دونم اینجا مطرح کنم شرکت می کنن، و جلوه ی خوبی به فضای علمی نمی دن.

با berjis93 در مورد ترویج نجوم توسط آماتور ها کاملا موافقم، یه مثال میزنم: تو کشور ما زمین شناسی خیلی مظلوم واقع شده و بهای زیادی بهش داده نمیشه چه جامعه چه دانش آموزای تجربی که خب یکی از درس هاشون هست،تاحالا دیدین برای عموم همایش زمین شناسی یا رشته های زیر شاخه اش برگزار کنن؟من که ندیدم!دلیل این چی میتونه باشه؟
    من فکر میکنم چون زمین شناسی علمی نیست که بشه آماتورانه درش فعالیت کرد یا باید حرفه ای باشی یا هیچی...! خب پس نتیجه میگیریم در هر شاخه ای از دانش آماتورها در ترویجش نقش پررنگی دارند.
    امضای ایشان
    I hope God grant you the serenity and power to struggle on

21. 5 کاربر مقابل از skynight عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)