صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 55

موضوع: نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688
    تشکر شده 1,396 بار در 163 ارسال

Lightbulb نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!

به شخصه پس از سالها انجام فعالیت های نجوم آماتوری (که هنوز هم انجام میدهم)، و همچنین انجام فعالیت های آکادمیک (اکنون)، بارها به این قبیل سوالات فکر کرده ام و طبیعتاً اندکی هم مطالعه...
    آیا عمده فعالیت های نجوم آماتوری به طور عمومی (و نه خاص) مانند انجام برنامه های نجوم رصدی، طراحی از اجرام و ... کار و فعالیت علمی محسوب میشوند؟
    همانطور که میدانید علم در واقع فرایندی است که منجر به تولید دانش میشود، نقش نجوم آماتوری به نظر شما در این بین چیست؟
    بحث ما در مورد نجوم آماتوری با تمرکز بر روی فعالیت های مربوط به کشور خودمان است...
    به نظر شما تفاوتها و شباهتهای فعالیتی مانند تماشا و رصد کهکشان ها با یک تلسکوپ آماتوری، با تماشای حیوانات در طبیعت (نه از منظر یک متخصص) چیست؟
    مطالعه این پست برای علاقه مندان به نجوم و علم که هنوز دانش آموز هستند، مفید است.

لطفاً بحث کنیم در این مورد...
    امضای ایشان
    \CEREGE پژوهشگر شهابسنگ شناسی/

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

نقل قول نوشته اصلی توسط M42 نمایش پست ها
    ولی هستند کسانی که در این حوزه فعالیت های جدی علمی هم می کنند
    منظورمون از فعالیت جدی علمی چیست؟
    این برچسب علمی بودن اون هم از نوع جدیش رو کی میده؟
    نتایج در کجا ارائه میشن که ارزیابی بشه؟
    برای مثال، وقتی فعالیت علمی داریم، نتایج برای ارزیابی به همایش ها و یا نشریات تخصصی فرستاده میشن.
    در نجوم آماتوری این مرجع به نظر شما کدام است؟
    امضای ایشان

3. 4 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

به نظرم مشکل از جایی شروع می‌شه که آماتور‌ها (به معنی همون علاقه‌مندان) کارهایی انجام می‌دن که ظاهرِ مشترکی با برخی کارهای علمی داره، اما هدفِ مشترکی نداره، رصد کردن با چشمِ غیر مسلح کاری هست که دانشمندان در صد و خورده‌ای سالِ پیش انجام می‌دادند، عکاسی کاری هستش که هنوز هم حتی تلسکوپهای بسیار بزرگ دنیا اون رو انجام می‌دن، انتشارِ تصاویر زیبا از سحابی‌ها چیزی هستش هنوز هم توسط ناسا و باقی موسسه‌های علمی تراز اول انجام می‌شه، اما همزمان اینها کارهایی هستند که با همین نام و ظاهر (اما در سطحی بسیار پایین‌تر و با هدفی بسیار متفاوت‌تر) توسط آماتورها هم قابل انجام هستش، همین باعث میشه عده‌ی کثیری دچارِ این توهم بشن که سطح و جدیتِ کارِ این‌ها حسبِ همین شباهتِ ظاهری در همون حد و اندازه‌های دانشگاهی هستش و اسمش میشه «کارِ علمی».

درسته من خودم هنوزم از کارهایی مثلِ کشیدنِ مسیرِ سایه و محاسبه‌ی میلِ خورشید یا اندازه‌گیری ارتفاعِ کوه‌های ماه از روی عکس و این جور کارها بسیار خوشحال می‌شم و برام بسیار لذت‌بخشه، اما برون‌دادِ نهایی این کارها همون لذته ولا غیر، ولو این که شباهتِ ظاهری هم با کارهای علمی داشته باشه یا نیاز به دانش و تخصص خوبی داشته باشه.

به نظرم بهتره بینِ کارِ علمی و تفریحِ علمی تفاوت قائل بشیم، اغلبِ این کارها تفریحِ علمی هستند، ولو این که نیاز به دانش و ابزار و تخصص هم داشته باشند (ماهی‌گیری هم در سطحی می‌تونه تفریحی باشه که نیاز به تخصص و ابزار داره) یک فعالیت زمانی «کارِ علمی» محسوب میشه که به قولِ آقای خرسندی منجر به اضافه شدنِ معلومی به مجموعه‌ی کلِ دانشِ بشری بشه (یعنی از این کار اطلاعاتی استخراج بشه که قبلا کسی از اون آگاهی نداشته) در غیرِ این صورت تفریحِ علمی هستش. البته باز هم تاکید می‌کنم من خودم عاشقِ این تفریحاتِ علمی‌ام و این برچسبِ «تفریح» به جای «کار» چیزی از ارزشِ این فعالیت‌ها برای من کم نمی‌کنه، اما لازمه که هیچ وقت اینا رو کارِ علمی تلقی نکنم و سعی نکنم جایی اُلدُرُم بُلدُرُم راه بندازم و جار بزنم: من آنم که دکتر منصوری بود دانشمند و نهایتا بخوام از اعتباری برخوردار باشم که دانشمندان برخودارند.

البته صرفا نظرِ شخصی بود
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 10 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

احسان کاملاً با حرفات موافقم و خیلی خوب توضیح دادی این مظلب رو.
    این نوع توهم ها در همه جا بخصوص در جوامع جهان سومی مانند ایران دیده میشوند.
    برای مثال افرادی که به کویرهای دوردست سفر میکنند، و چون صدسال پیش هم یک دانشمند خارجی سفری مشابه در همان منطقه داشته، خودشون رو پژوهشگر و یا محقق میدونند!
    این موضوع رو افرادی که دانشگاه رفتند به نظرم، درک میکنند که تفریح علمی با پژوهش علمی کاملاً متفاوت است. اما متاسفانه بیشتر دانش آموزان از این موضوع آگاه نیستند، یادم نمیره که دوره ای تو دبیرستان میخواستم ترک تحصیل کنم چون که میخواستم نجوم ادامه بدم!!! یعنی این تفریح علمی (که خیلی هم راحت هست اکثراً) تو تصور من همون کاری بود که پژوهشگرا انجام میدن، در حالی که این موضوع اشتباهه.
    اگر اینها موضوعات کاملاً روشن نشه، ممکنه خیلی ها که واقعاً استعداد دارن ولی راهنمای مناسبی ندارن، مسیر رو اشتباهی برن و به جای اینکه برای مثال یک محقق برجسته بشن، تبدیل بشن به فردی که تازه تو 25 سالگی بفهمن که تنها داشتن تفریح علمی میکردن، نه کار علمی.
    تو همون رشته ی شما هم، ممکنه خیلی ها پیدا بشن که از این توهم ها بزنن
    امضای ایشان

7. 6 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    378
    تشکر شده 492 بار در 56 ارسال

سلام نجوم آماتوری به شخصه برای من خیلی خوب بود. هم توی زندگیم هم توی درس م خیلی اثر گذاشته. به خاطر المپیادی که کار کردم فیزیکم کلی قوی شد و الان معلم حل تمرین دانشگاه هستم این عمر هم توی درسم اثر گذاشته هم به روایتی توی مسیر زنگیم.
    و در ضمن باید بگم که علم نجوم از باستان علمی بوده که مورد توجه عام مردم بوده چون احساس نیاز بوده برای مردم توی زندگی
    به نظر من هر شخصی باید مقداری نجوم بلد باشه مثلا شخصی که نجوم بلد باشه خیلی از خرافات هایی رو که میسازن باور نمیکنه مثل قضیه 2012 و عکس پبسی روی ماه
    امضای ایشان
    شیشه پنجره را باران شست

از دل من اما چه کسی

نقش تو را خواهد شست

9. کاربر مقابل از Ali Mohamad Nesari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

10. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    378
    تشکر شده 492 بار در 56 ارسال

احسان جان حق با شماست واقعا فعالیت علمی بو حساب نمیاد ولی من میگم اگر ما ها بتونیم حتی یه نفر آدم رو از گمراهی در بیاریم به نظر من کلی سود کردیم البته بازم میگم کاملا حق با شماست هیچ فعالیت علمی صورت نگرفته
    امضای ایشان
    شیشه پنجره را باران شست

از دل من اما چه کسی

نقش تو را خواهد شست

11. 3 کاربر مقابل از Ali Mohamad Nesari عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

اگر بخواهیم هدف از فعالیت‌های نجوم آماتوری رو تولید علم در نظر بگیریم به نظرم نه تنها در ایران بلکه در کل جهان درصد منجمان آماتوری که به چنین فعالیت‌هایی می‌پردازند به 1 درصد کل آماتورها هم نمیرسه

اما حامد درست میگه. خیلی‌ها با این دید وارد رشته فیزیک در دانشگاه می‌شوند که فعالیت‌های نجوم حرفه‌ای شبیه کارهای آماتوریه و بعد می‌فهمند که اصلا اینطور نیست و کلا نجوم حرفه‌ای یک دنیای متفاوته. دنیایی که توش بسیاری از منجمان حرفه‌ای نه همه‌ی صورتهای فلکی را می‌شناسند و نه بلدند اجرام مسیه را با تلسکوپ پیدا کنند و نه کار عکاسی شبانه کنند. بلکه با ریاضیات و فیزیک، کارهای رصدی حرفه‌ای، داده‌کاوی علمی و تحلیل نتایج آشنا هستند.

اهداف نجوم آماتوری برای افراد مختلف فرق داره. برای من اینهاست:

1- لذت بردن از یادگیری علم
    2- لذت شرکت در فعالیت‌های گروهی و اجتماعی
    3- یاد دادن علم و روش علمی به دیگران
    4- مبارزه با شبه علم و خرافات و تلاش برای کم کردن این مسائل در جامعه
    5- تفریح، مسافرت و ...

همان طور که می‌بینید فعلا هیچ کدوم از هدفهای من تولید علم و فعالیت‌های پژوهشی جدی در نجوم آماتوری نیست. شاید روزی وقتش رو پیدا کردم ولی امروز اولویت من نیست

راستی اگر می‌خواهید درباره منجم حرفه‌ای شدن بیشتر بدونید 2 سال پیش یک مقاله مفصل در این باره کار کردیم که بدون در نظر گرفتن جزئیات و اعداد، کلیاتش در مورد منجم حرفه ای شدن هنوز درسته:

13. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

راستی یک نکته دیگه اینکه به نظرم صورت سوال این تاپیک یک مقدار ایهام داره و این رو می‌رسونه که نجوم آماتوری اصلا علمی نیست یا شبه علمه. بهتره بگیم نجوم آماتوری چقدر منجر به تولید علم می‌شود؟

15. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    572
    تشکر شده 1,037 بار در 121 ارسال

سلام به همگی
    بحث مفید و چالش انگیزی است:
    عقاید و تصورات بنده:
    آنچه که امروزه ما با عنوان نجوم اماتوری (که مترادفش میکنیم سریعا با فعالیتی علمی) نشات گرفته از این موضوع است که قریب به اتفاق همه ی جامعه نجومی مااز سنین پایین و مدرسه ای وارد این عرصه شده و می شویم...
    خب این اتفاق باعث می شود فردی که در سن پایین وارد عرصه ای از فعالیت این چنینی می شود ( البته اسما" نه رسما") که تعریف کاملی از آن نیست و در اقصی نقاط جهان مراکز عظیم تحقیقاتی در حال فعالیت جدی و علمی در این زمینه( نجوم) هستند، با این دید وارد شود و جلو بیاید که او هم در محل زندگی خود در سطحی پایین تر می تواند این فعالیت ها را داشته باشد... یعنی تصور میکند که کاری را که در ناسا انجام میشود را که نه اما شبه فعالیت هایی این چنینی در سطحی پایین تر داشته باشد ( خب اسما فعالیت این گروه و مراکز تحقیقاتی برای مردم شباهت هایی با هم خواهد داشت)
    با این تفکر جلو می رود، فعالیت و مطالعه هایش را بیشتر و بیشتر میکند و بزرگ و بزرگ تر میشود در جایی که اندیشه اش در آن سن دیگر الان ملکه ی ذهن او شده است و تقریبا از تعریف نجوم آماتوری که می تواند به عنوان فردی علاقمند در این عرصه فعالیت کند را به ورطه ی فراموشی میسپارد...باعث میشود که فعالیت هایی از قبیل رفع ابهامات افرادی که مطالعه ای در این زمینه نداشته اند، برگزاری رصدهای عمومی، رصد و دنبال کردن اجرام آسمانی و ... را کار علمی قلمداد میکنیم.
    کارهای بسیار جالب و خوبی در این جامعه ( نجوم آماتوری) انجام شده و میشود اما من هم با نظر بیشتر دوستان موافق هستم که تعریف علم و کار علمی آن است که برونداد آن به توانمندی و توسعه ی علم کمک کند...
    امضای ایشان
    فانتزی این روزام شده اینکه استادمو ببینم بهم بگه استاتیک 20 شدی....
    اون امتحان سختو گرفتم که عمقی درسو فهمیده باشی...

امتحانو بیخِِِِِِِِِِِِِِِِِِِِیی ییییییییییییییییییییییییی یییییییییال

17. 4 کاربر مقابل از fampersi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    688

از پیمان عزیز به خاطر نظراتش تشکر میکنم. اسم تاپیک رو نمیدونم چطوری میشه تغییر داد! اگر میشه زحمتش رو بکش.
    هدف من تو این بحث بیشتر در رابطه با ماهیت نجوم آماتوری و تفاوتش با فعالیت آکادمیک و جدی بود که خوشبختانه داره خوب پیش میره و بعد از اون راهنمایی دانش آموزان برای انتخاب درست بود...
    از اونجایی که جامعه نجوم آماتوری ایران بر خلاف کشورهای دیگر خیلی جوان هست، ممکنه فعالیت های آماتوری اعضا، در مواردی باعث جلوگیری از پیشرفت علمی فرد بشه.
    امضای ایشان

19. 2 کاربر مقابل از حامد پورخرسندی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1200
    تشکر شده 487 بار در 70 ارسال

نجوم آماتوری چقدر علمی است؟!         
    سلام
    اولین سوالی که ذهن منو درگیر کرده اینه که انتظار کار علمی کردن از یک منجم اماتور درست هست یا نه؟مگه میشه مثلا از یک فردی که برای تفریح شنا میکنه و مقدمات شنا هم بلده انتظار داشت توی تیم ملی عضوباشه و حتما مدال هم بگیره؟
    از پاسخ سوال اول بگذریم سوال بعدی من اینه که مگر نه اینکه علم یک فرایند برای تولید دانش هست؟پس شاید که نه حتما نجوم اماتوری هم علم به حساب میاد (ولی خب نباید انتظار داشت نتیجه رو بلافاصله پس از چند تا کار رصدی و اماتوری بدست بیاریم.) برای اینکه شاید نوع نگاه و تفکر ما در همین رصد ها و کارهای اماتوری در اینده بتونه تاثیر مثبتی برروی داده های علمی ما در رشته های مختلف داشته باشه.مثلا قطعا رشته فیزیک برای شخصی که کارهای نجوم اماتوری کرده با شخصی که فقط فیزیک خونده متفاوته و لذت بخش تره در نتیجه همین مورد میتونه باعث بشه کار های علمی مهم تری رو انجام بده و سهم بیشتری در پیشرفت فیزیک داشته باشه. یکی دیگر از نقش های نجوم اماتوری هم شاید این باشه که انسان رو ترغیب کنه به محیط پیرامونش بیشتر توجه کنه که همین توجه و تفکر بعدا در جاهای دیگه به کارش بیاد.
    ممنون
    امضای ایشان
    در زمین عشقی نیست!!!
    آسمان را دریاب
    ....

21. 3 کاربر مقابل از Astro_M111 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)