صفحه 8 از 11 نخستنخست ... 4567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 104

موضوع: نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی

یکی از جذاب ترین بخش های نجوم آماتوری؛ عکاسی از زیبایی های آسمان شب محسوب می شود.
    بنابراین، بدیهی به نظر می رسد که؛ پرداختن به مسئله ی چگونگی انجام بهتر این کار از اهمیت قابل قبولی برخوردار است. به همین دلایل و به دلیل تمایل شخصی به یادگیری اطلاعات جدید در این رابطه ایجاد چنین تاپیکی را واجب دیدم.
    در این تاپیک سعی می کنیم با استفاده از اطلاعات و تجربیات هم، نکته ها و تکنیک های جدیدی یاد بگیریم تا به شکلی جدی تر به عکاسی آسمان شب بپردازیم.

2. Top | #71
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rock_iml نمایش پست ها
    منظورم هم تو تلسکوپیک هست هم غیر تلسکوپیک . تو تلسکوپ بوسیله دیافراگم (قرار دادن قاب جلوی لوله تلسکوپ ) و تو غیر تلسکوپیک هم با بستن دیافراگم دوربین . با بستن دیافراگم دوربین عکاسی باز هم sharpness افزایش پیدا میکنه .
    پس فرقی نداره تو روش عکاسی . اما تو انتخاب حساسیت باید دقت بشه .

این موضوع رابطه مستقیم با سایز صفحه حساس به نور دارد .در دوربینهای دیجیتال ،
    چگالی بالای پیکسلها می تواند به بالا رفتن عدد DLA منجر شود که عکاس را در بستن دیافراگم محدود می کند ...

بحث در مورد دوربین عکاسی :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=13
    امضای ایشان

3. 5 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhn نمایش پست ها
    این موضوع رابطه مستقیم با سایز صفحه حساس به نور دارد .در دوربینهای دیجیتال ،
    چگالی بالای پیکسلها می تواند به بالا رفتن عدد DLA منجر شود که عکاس را در بستن دیافراگم محدود می کند ...

بحث در مورد دوربین عکاسی :

http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?t=13
    عکاس ها دیافراگم رو میبندن تا اعوجاج لایه های جو بالای سرشون (seeing?) رو جبران کنن
    با بستن دیافراگم تاثیر اعوجاج کم میشه
    مثله موقعی که شما درون تلسکوپ از سیارات فوکوس خوبی ندارید با اینکه هوای صافی هست اما seeing پایینه و با قرار دادن دیافراگم میتونید این مشکل رو تا حد زیادی حل کنید
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

5. 7 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

کسی میتونه یه آموزش کامل برای hdr نجومی ارائه کنه ؟
    هم نحوه ی عکاسیش هم نرم افزار
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد

7. کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #74
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط rock_iml نمایش پست ها
    کسی میتونه یه آموزش کامل برای hdr نجومی ارائه کنه ؟
    هم نحوه ی عکاسیش هم نرم افزار
    پیش تر؛ یعنی، قبل از حک شدن فروم یک تاپیک به کمک دوستان راه اندازی شده بود که تا جای خوبی هم پیش رفت.

بنا دارم سر فرصت مجددا تاپیک فوق الذکر را احیا کنم اما در حال حاضر متاسفانه مشکلات زیادی هست که فعالیت بنده را محدود کرده.

اما به طور کلی در جواب شما :

در این روش به کمک حداقل دو یا سه عکس با میزان نور کم تا زیاد و انبطاق عکس ها، تصویری با میزان نور مناسب در کلیه بخش ها به دست می آورید.

در حال حاضر امکان گذاشتن عکس را ندارم اما اگر از اینترنت عکس های hdr را سرچ کنید به نمونه هایی بر می خورید که از مثال زیر پیروی می کند:

فرض کنید می خواهید از یک نفر که جلوی برج میلاد ایستاده عکس بگیرید. اگر نور عکس زیاد باشد، برج میلاد و فرد تا حدی مطلوب ولی آسمان بیش از حد پرنور خواهد شد. در این روش به طور مثال یک عکس دیگر در همان کادر ولی با نور کم تر به میزانی که آسمان در آن نور مناسبی دارد نیز گرفته شده و این دو عکس به کمک نرم افزار روی هم منطبق می شوند.

البته نرم افزار های hdr قابلیت های بسیار فراوان دیگری نیز از جمله تنظیم سایه و حتی نویز ریداکشن (البته نه در حد topaz denioise) را نیز دارا می باشند.

نرم افزار هایی برای این کار از جمله pro hdr و photomatix نیز موجود است که بنده با photomatix که به عقیده بنده کار با photomatix آسان تر و با دامنه قابلیت های بیشتری از لحاظ کاربردی است.

بفرمائید این هم از مثال و محل دانلود نرم افزار : http://p30download.com/fa/entry/1740...7%D8%B3%DB%8C/

9. 6 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

ممنون ، اما تئوری ها رو به طور کامل میدونم اما مشکلاتی مثل align نشدن دقیق عکس ها و .... رو نتونستم حل کنم
    باز هم ممنون
    امضای ایشان

11. 4 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

این بحث رو چند وقت پیش هم انجام دادیم.شما با استفاده از فتوشاپ میتونید خیلی راحت این کار رو انجام بدید.عکس هایی رو تهیه کنید که یک پله در نور با هم تفاوت داشته باشند.از تاریک ترین عکس شروع کنید.عکس قبلیش را با آن ترکیب کنید.lighten و opacity 50.به همین شکل ادامه بدید و همه ی عکس ها رو روی عکس تاریک بندازید.فقط دقت داشته باشید که opacity رو باید تغییر بدید.مثلا وقتی عکس سوم رو می خواهید روی عکس تاریک بندازید opacity باید روی 100/3 یعنی 33 باشد.به همین شکل پیش بروید تا به روشن ترین عکس برسید و آن را هم روی عکس تاریک بندازید.دقت کنید که باید lighten را انتخاب کنید و opacity هم برای هر عکس تغییر می کند.(این تنظیمات در بخش layer هست)
    بعد از تلفیق عکس ها تصویر HDR شده ولی برای پردازش بیشتر می توایند از shadow-highlight هم استفاده کنید.

13. 5 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    166
    تشکر شده 1,131 بار در 150 ارسال

یه سوال!
    میخواستم بدونم بارش شهابی امشب رو مثلا با همین دوربینایی که گفتین عکس میگیرین؟
    اصلا از بارشای شهابی چطور عکس میگیرن؟ابزار و ....
    تنکث
    امضای ایشان
    ديرزماني است كه حرفي برايم تكرار مي شود
    حرفي كه هر روز از ذهن آشفته ام ميگذرد
    اما در لحظه بيان همه به آن مي خندند
    ولي ديگر مي خواهم فرياد بزنم
    " من گم شده ام"

15. 3 کاربر مقابل از shiva عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    19
    تشکر شده 746 بار در 117 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط shiva نمایش پست ها
    یه سوال!
    میخواستم بدونم بارش شهابی امشب رو مثلا با همین دوربینایی که گفتین عکس میگیرین؟
    اصلا از بارشای شهابی چطور عکس میگیرن؟ابزار و ....
    تنکث
    سلام
    برای ثبت شهاب ها بهتره از دوربین dslr استفاده بشه.مخصوصا برای این بارش که ماه تقریبا کامل در آسمون هست و اگر از دوربین آنالوگ استفاده کنید مجبورید نوردهی ها رو کوتاه کنید تا آسمونتون اوور نشه.بهتره از روش رد ستارگان استفاده کنید.تعداد زیادی عکس با نوردهی های کوتاه(مثلا 30 ثانیه) و حساسیت بالا(چون شهاب ها خیلی سریع رد میشن و نوردهی زیاد تاثیری نداره و بهتره ایزو بالا باشه) که بعدا در کامپیوتر با هم تلفیق میشن و رد ستاره ها رو تشکیل میدن.سعی کنید کانون بارش هم در کادرتون باشه و بهتره از لنر های واید هم اسفاده کنید تا شانس رد شدن شهاب در عکستون بیشتر بشه.
    در پایان امیدوارم از کادرتون کلی شهاب رد بشه.

17. 8 کاربر مقابل از only orion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536

نقل قول نوشته اصلی توسط only orion نمایش پست ها
    سلام
    برای ثبت شهاب ها بهتره از دوربین dslr استفاده بشه.مخصوصا برای این بارش که ماه تقریبا کامل در آسمون هست و اگر از دوربین آنالوگ استفاده کنید مجبورید نوردهی ها رو کوتاه کنید تا آسمونتون اوور نشه.بهتره از روش رد ستارگان استفاده کنید.تعداد زیادی عکس با نوردهی های کوتاه(مثلا 30 ثانیه) و حساسیت بالا(چون شهاب ها خیلی سریع رد میشن و نوردهی زیاد تاثیری نداره و بهتره ایزو بالا باشه) که بعدا در کامپیوتر با هم تلفیق میشن و رد ستاره ها رو تشکیل میدن.سعی کنید کانون بارش هم در کادرتون باشه و بهتره از لنر های واید هم اسفاده کنید تا شانس رد شدن شهاب در عکستون بیشتر بشه.
    در پایان امیدوارم از کادرتون کلی شهاب رد بشه.
    برای بارش شهابی نباید نوردهی طولانی بشه چون باعث میشه شهاب ها کم نور بشه
    پیشنهاد میکنم با نوردهی های 20 ثانیه و حساسیت بالا به صورتی که گفته شد رد ستاره بگیرید
    امضای ایشان

19. 6 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    720
    تشکر شده 593 بار در 78 ارسال

نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی         
    یه سوال:برای عکاسی از رعد وبرق تکنیک خاصی هست چطوری میشه اینکارو انجام داد ؟
    امضای ایشان
    هر کجا هستم باشم آسمان مال من است.

21. 2 کاربر مقابل از roset عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 11 نخستنخست ... 4567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع