صفحه 2 از 11 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 104

موضوع: نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی

یکی از جذاب ترین بخش های نجوم آماتوری؛ عکاسی از زیبایی های آسمان شب محسوب می شود.
    بنابراین، بدیهی به نظر می رسد که؛ پرداختن به مسئله ی چگونگی انجام بهتر این کار از اهمیت قابل قبولی برخوردار است. به همین دلایل و به دلیل تمایل شخصی به یادگیری اطلاعات جدید در این رابطه ایجاد چنین تاپیکی را واجب دیدم.
    در این تاپیک سعی می کنیم با استفاده از اطلاعات و تجربیات هم، نکته ها و تکنیک های جدیدی یاد بگیریم تا به شکلی جدی تر به عکاسی آسمان شب بپردازیم.

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

سلام جناب پناهنده ، تشکر می کنم از شما بابت بحث بسیار جالب و جذابی که شروع کردین ...

تا اساتید از راه برسند ، اگر صلاح میدونید اول از ابزار های مناسب عکاسی نجومی شروع کنیم ...

1- دوربین های مناسب در عکاسی نجومی که شامل بدنه های آنالوگ و دیجیتال میشه ...
    2- لنزهای مورد استفاده و با کیفیت ...
    3 - ابزار های نجومی مانند تلسکوپ ( انواع شکستی و ...) و ماونتها و موتور های و سیستم های کنترل نوردهی طولانی مدت
    4 - تصحیح کننده ها ، مانند ابزارهایی مثل فوکال ردیوسر ، فیلترهای عکاسی و ...
    5 - نرم افزارهای ویراش و تصحیح تصاویر نجومی ...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
    بهتره از ابنجا شروع کنیم که برای عکاسی کردن از اجرام نیاز به یک دوربین slr داریم ( استفاده از ccd های مخصوص بسیار نتایج بهتری دارد ) در مورد بدنه های آنالوگ هر چه دوربین ساده تر باشد بهتر است از این نظر که برای کار کردن طولانی مدت نیاز به نیروی برق ندارد و تمام مراحل کار مکانیکی است ، اما کار با این دوربین های نیاز به تجربه و کار بیشتری دارد از این جهت که حاصل کار را در حین عمل عکاسی نمی توان مشاهده کرد .
    در دوربینهای dslr چند نوع سایز سنسور داریم ...
    1- سایز aps_c کنون با کراپ فاکتور 1/6
    2- سایز aps-c نیکون با کراپ افکتور 1/5
    3- سایز فول فریم ...
    این 3 اندازه سنسور های متداول در دوربینهای ساخت شرکت نیکون و کنون هستند ...
    سایز سنسور فول فریم ( کادر کامل ) بهترین اندازه در دوربینهای متداول با قیمت مناسب هست ( با حذف فیلتر ir ) که با داشتن کمترین نویز و بالاترین داینامیک رنج بالاترین کیفیت را به ما میدهد . حال چه با استفاده از لنز های واید ( به علت ساز سنسور واید بهتری در سنسور های فول فریم داریم ) و چه با استفاده از تلسکوپ . نمونه بدنهایی که هم قیمت مناسبی دارند و هم کیفیت قابل قبول از مارک کنون دوبین 5DMII و یاجانشین احتمالی و از مارک نیکون D700 می باشد .
    در مورد سایر های کراپدار دوربینهای 550d و 60d از مارک کنون و دوربین تازه وارد d7000 با برند نیکون ابزارهای خوبی هستند ...

--------------------------
    لنزهای مورد استفاده در عکاسی نجومی در برند کنون و نیکون از کیفیت خوبی برخوردارند ... لنزهایی با دیفراگم های باز که به لنزهای سریع معروف هستند ... در هر دو برند کنون و نیکون لنزهای با شیشه های خاص و البته کوتینگ با کیفیتی وجود دارند که باعت میشه کیفیت کار به شکل خیلی زیادی تغییر کنه ...
    مثالی برای این لنزهای می تونه لنز 70-24 در کارخانه های کنون و نیکون باشه ( البته این فواصل کانونی زیاد مناسب عکاسی نجومی نیستند و فقط جهت مثال در مورد لنزهای با کیفیت اورده شده اند )
    لنزهای پرایم هم برای عکاسی نجومی با توجه به سرعت بالاشون بسیار خوب عمل می کنند ...
    در مورد عکاسی نجومی لزومی به استفاده از تلسکوپ نیست مگر اینکه منظور از عکاسی از سیارات و یا اعماق اسمان باشد ...
    در مورد تهیه تلسکوپ ، با توجه به ساختار اپتیک دستگاه های موجود بهترین ابزار را تلسکوپ های با دهانه 80 - 100 و 120 با لنزهای ed که معروف به تلسکوپهای اپو کروماتیک هستند ا ز برند اوریون میدانم ، البته کارخانه ویلیام اپتیکس ابزارهای بسیار با کیفیتی تولید میکند ، اما قیمتهای بالایی هم دارند دارند ( بنده 2 مدل چشمی 2 اینچ از ویلیام دارم که قابل مقایسه با بقیه برندها نیست . )

سه پایه و مقر ( ماونت ) مورد استفاده در مورد عکاسی نجومی با تلسکوپ و بدون تلسکوپ نقش اساسی را بر عهده دارد . پایه هایی با استقرار استوایی برای دنبال کردن جرم مورد نظر نیاز داریم. پایه های سنگین و مقر های دقیق میتونه شما را از دردسر مدام تصحیح کردن خطاهای موتور ها ی دستگاه خلاص کنه که البته در استفاده از این ابزار ها نیاز به دانش و تجربه هست .
    دستگاه های گوتو میتونه کمک زیادی به پیدا کردن و دنبال کردن اتوماتیک اجرام کنه که خیلی برای مبتدیان مفیده ...
    -------------------------
    فیلترهای مناسب برای عکاسی از سحابی ها ، ماه ، سیارات ، خورشید و ... و ابزاهای مانند فوکال ردیوسر و ابزار تصحیح خطاهای متداول درتلسکوپ های بازتابی ، ابزار هایی هستند که در عکاسی نجومی نقش بسزایی دارند ...
    ------------------------
    نرم افزار های تصصیح نویز و دیگر خطاهای اپتیک میتونه کمک زیادی به ثبت بهتر اجارم کنه ...
    ویرایش توسط mh.noori : 11-20-2010 در ساعت 02:22 PM
    امضای ایشان

3. 9 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301

نقل قول نوشته اصلی توسط roksana نمایش پست ها
    بله orionجان راست ميگه اون آخري (afocal) برا من خيلي لازمه !!!!!!

توي عكاسي afocal به سبك خودم خيلي سخته(االبته اين سبك رو هم orionخان بهم ياد داده)!!!!!!!
    اگر براتون زحمتی نیست ، سبک و سیاق خودتون را در روش افوکال بفرمایید ...
    امضای ایشان

5. 3 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    آقاي پناهنده لطفا در مورد عكسي كه گذاشتيد بيشتر توضيح بديد!!!!! كه چه نوع آداپتور و حلقه اتصال لازمه

مخصوصا اون آخرين موردش !!!!!!(دوربين با لنز و تلسكوپ با چشمي!!!!!!!)

ممنون
    سلام orion عزیز؛
    اولاً خیلی ابزار مسرت و خوشحالی می کنم از این که چند نفر از دوستان به دعوت بنده لبیک گفتند و قسمتی از وقت خودشونو در اختیار این تاپیک گذاشتند.
    اما در مورد روش afocal : این روش در بیشتر مواقع (تقریباً همیشه همینجوریه) برای دوربین های کاپکت و وبکم ها یا برای فیلم برداری هایی انجام میشه که در اونها امکان جداکردن لنز از دوربین - و جایگزینی تلسکوپ بدون چشمی به جای لنز تلسکوپ - موجود نیست. البته توجه کنید که کیفیت عکاسی با این روش چنگی به دل نمیزنه! در این روش یا به صورت زیر دوربین با یک پایه ی مستقل پشت تلسکوپ مستقر میشه.

یا به کمک آداپتورهای مخصوص اینکار دوربین پشت چشمی تلسکوپ قرار میگیره
    تعدادی از این تصاویر مربوط به آداپتور ها و این روش ها رو هم میگذارم :

7. 9 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5

ادامه ی پست قبل

به دلیل محدودیت های پست (عدم توانایی بیش از 4 تصویر در یک پست) مجبور شدم ادامه ی پست قبل رو در این پست عرض کنم خدمتتون :

البته لام به ذکره که روش زیر در ایران از طرفداران بسیار زیادی برخورداره :

9. 10 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5

اتصال دوربین بدون لنز به تلسکوپ دارای لنز بارلو

این روش تقریباً مثل حالتیه که لنز دوربین و چشمی تلسکوپ برداشته میشه (orion جان این یکی رو توضیح نمیدم چون تقریباً همه بلدن) با این تفاوت که یک عدسی برای افزایش بیشتر بین دوربین و تلسکوپ قرار میگیره؛بنابراین، با لزومه جداسازی لنز از دوربین در این روش فقط میشه از دوربین های SLR استفاده کرد. از مهم ترین معایب این روش؛ تأثیر لرزش بر تلسکوپ و علاوه بر اون کم شدن بدیهی میدان دید تلسکوپه.

11. 10 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301

در هنگام خرید تلسکوپ زمانی فکر میکردم که هرچه دهانه تلسکوپ بزرگتر باشد ، دستگاه بهتری خریده ام و در اینده با اضافه شدن دانشم میتونم عکاسی نجومی هم بکنم ...

سال ها پیش ارزوی خرید یک آبگرم کن 8 اینچ دابسونی داشتم .اما بعد از مدتی تحقیق متوجه مطالبی شدم که ممکنه برای کسانی که قصد تهیه تلسکوپ دارن جهت مقاصد رصد و عکاسی، مفید باشه ...

هرچه دهانه یک تلسکوپ بزرگتر باشد قدرت جمع اوری نور بیشتری داره ... با این حال دستگاههای بزرگ فاصله کانونی بلندی دارند و به همان اندازه که بزرگنمایی بیشتری دارند ، به همان اندازه عیوب اجزای اپتیکشون را بیشتر نمایان می کنند...

برای عکاسی نجومی ( کاری که خودم تا بحال با تلسکوپ انجام نداده ام ) به نظر من بهترین دستگاه موجود در ایران که از نظر کیفیت ساخت و موارد فنی قابل قبول باشه تلسکوپ 120 اپوکروماتیک از مارک اوریون هست . این دستگاه ها از شیشه های ed استفاده میکنند و بواسطه ساختار اپتیکشون ازکمترین خطاهای رایج برخوردارند ... از نظر قیمت مناسب هستند و ابزارهای مکمل کاملی در بازار برای این نوع تلسکوپ ها موجود هست .
    ویرایش توسط mh.noori : 11-21-2010 در ساعت 11:29 PM
    امضای ایشان

13. 9 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhn نمایش پست ها
    در هنگام خرید تلسکوپ زمانی فکر میکردم که هرچه دهانه تلسکوپ بزرگتر باشد ، دستگاه بهتری خریده ام و در اینده با اضافه شدن دانشم میتونم عکاسی نجومی هم بکنم ...

سال ها پیش ارزوی خرید یک آبگرم کن 8 اینچ دابسونی داشتم .اما بعد از مدتی تحقیق متوجه مطالبی شدم که ممکنه برای کسانی که قصد تهیه تلسکوپ دارن جهت مقاصد رصد و عکاسی، مفید باشه ...

هرچه دهانه یک تلسکوپ بزرگتر باشد قدرت جمع اوری نور بیشتری داره ... با این حال دستگاههای بزرگ فاصله کانونی بلندی دارند و به همان اندازه که بزرگنمایی بیشتری دارند ، به همان اندازه عیوب اجزای اپتیکشون را بیشتر نمایان می کنند...

برای عکاسی نجومی ( کاری که خودم تا بحال با تلسکوپ انجام نداده ام ) به نظر من بهترین دستگاه موجود در ایران که از نظر کیفیت ساخت و موارد فنی قابل قبول باشه تلسکوپ 120 اپوکروماتیک از مارک اوریون هست . این دستگاه ها از شیشه های ed استفاده میکنند و بواسطه ساختار اپتیکشون ازکمترین خطاهای رایج برخوردارند ... از نظر قیمت مناسب هستند و ابزارهای مکمل کاملی در بازار برای این نوع تلسکوپ ها موجود هست .
    (قابل توجه کسانی که واژه ابگرم کن شناخت خوبی ندارن! در اینجا طبق داستان های که بوده هم تلمیح به داستان حجت(فکرکنم) داره و هم استعاره از تلسکوپه!(از ادبیات متنفرم)!)

خب اول بگم که هر چه دهانه بزرگتر باشه تلسکوپ بهتریه! به چند دلیل!که بیشتر منجم ها میدونن
    در مورد تلسکوپ های شکستی درست میگید. تو تلسکوپ های شکستی کنتراست خیلی بالاتر از تلسکوپ های نیوتنی است. و اینکه در تلسکوپ های شکستی خیلی خیلی بهتر میتونیم ستاره ها رو نقطه ای ببینیم و اینم از حسناتشه!نمیشه گفت شکستی بهترین تلسکوپه چون اولا در طراحی ( سه تیکه و دو تیکه) آپو و ED قیمت خیلی بالاتر از فکر ادمیه!فاصله کانونی به نسبت کمه و سخت میتونیم به بزرگنمایی بالابرسیم! تا حالا من در تو نت و محیط بیرون ندیم که یه تلسکوپ شکستی خطای رنگی نداشته باشه! هر دو نوع آپو و ED خطای رنگی بیشتر در رنگ آبی وجود داره!
    به نظر من بهترین تلسکوپ ها هر رده طراحی ریچی کرتین و یا اپتیک های جدید سلسترون EdgeHD و ACF مید هستند! این دوتا اخری از هر نظر عالی و بی نقص هستند. در رده شکست ها هم که آقای نوری گفتند و البته هر تلسکوپ اپو یا ED بالاتر از 100میلی مترعالی هستند.
    امضای ایشان
    .

15. 9 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301

هدف من از معرفی تلسکوپ شکستی آپو تنها عکاسی نبوده و مقاصد رصدی هم داشته ام (هر چند که اف تاپیک باشد ).فکر میکنم که دستگاه های ریچی کرتین بیشتر برای مقاصد عکاسی طراحی شده اند و خطاهای تلسکوپ های شکستی و بازتابی را کاهش داده اند . قیمت یک دستگاه ریچی کرتین از یک شکستی ed کمتر نیست !
    در مجموع ساختار اپتیک ریچی کرتین ایده ال عکاسی نجومی است .
    امضای ایشان

17. 6 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mhn نمایش پست ها
    هدف من از معرفی تلسکوپ شکستی آپو تنها عکاسی نبوده و مقاصد رصدی هم داشته ام (هر چند که اف تاپیک باشد ).فکر میکنم که دستگاه های ریچی کرتین بیشتر برای مقاصد عکاسی طراحی شده اند و خطاهای تلسکوپ های شکستی و بازتابی را کاهش داده اند . قیمت یک دستگاه ریچی کرتین از یک شکستی ed کمتر نیست !
    در مجموع ساختار اپتیک ریچی کرتین ایده ال عکاسی نجومی است .
    زیاد کشش ندم چون بحث تاپیک تکنیک های عکاسیه!
    البته بهتره به جای کاهش بگید حذف شده خطاها در ریچی کرتین! حرفاتون درست ولی واسه خودم یه چیزو مد نظر قرار میدم! هر تلسکوپی که برای عکاسی به درد بخوره برای رصد هم میشه استفاده کرد!(مگه اینکه مثال نقض بیارید) البته عکسش درست نیست!
    امضای ایشان
    .

19. 8 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301

نکته ها و تکنیک های عکاسی نجومی         
    خوب تا بحال به این نتیجه رسیدیم که ساختار اپتیک ریچی کرتین و آپوکروماتیک برای عکاسی نجومی خوب عمل می کنند .

اما یرای تهیه عکس قابل قبول نیاز به سه پایه خوب و مقر با دقت و در صورت تهیه دستگاه گوتو داریم .

مقرهای استوایی که دقت بالایی داشته باشند از مارک اسکای واچر و اورین که در ایران زیاد یافت می شوند موجود هست. در این دو کارخانه مدلهای زیاد تولید میشن که هر کدوم کارایی خودشون را دارند ... من از پایه AZ4 استفاده میکنم . این پایه و مقر سمتی ارتفاعی است و در صورت تهیه مقر استوایی مناسب میتوان با این سه پایه عکاسی هم کرد...

در مدلهای کارخانه اسکای واچر 4 مدل مقر استوایی داریم که کیفیت خوبی دارند

1- مقر استوایی HEQ5 Pro
    2- مقر استوایی EQ5 GoTo
    3- مقر استوایی EQ5
    4- مقر استوایی EQ6 Pro

کارخانه اوریون هم مقرهای مشابهی دارد . از بعضی دوستان شنیده ام ، با کیفیت بهتری چه از نظر ساختار و کیفیت ساخت و همچنین دقت کار نسبت به اسکای واچر ساخته می شوند . اما در بازار ایران خیلی کمیاب تر هستند ...

دوستان اگر تجربه ای پیرامون سه پایه و مقر های استوایی دارند ، خوبه که در این تاپیک مطرح کنند .
    امضای ایشان

21. 9 کاربر مقابل از mh.noori عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 11 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع