صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 41

موضوع: دوچشمی چشم یا دوربین ؟ مسئله این است !

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

دوچشمی چشم یا دوربین ؟ مسئله این است !

دوستان من یه مشکلی دارم که نمیدونم چیکار کنم.
    یه مدت تقریبا سه ساله ای میشه یه دوربین دوچشمی 20 در 80 از صایران خریدم. اولا مشکلی نداشتم ولی حدود 7،6 ماه بعد متوجه شدم اجرامو دوتا نشون میده !! - دقیق یادم نیس که از همون اول اینطور بود یا نه ولی فک کنم از اول اینطور نبود !! - رو اجرام دورو نزدیک امتحانش کردم ولی فایده نداشت. یه استاد داشتیم به اون گفتم گف فاصله بین چشمیاشو تنظیم کنم ولی فایده نداشت. اول فکر کردم ممکنه عدسی هاش جابجا شده باشن ولی وختی چن نفر از دوستام امتحانش کردن اونا مشکلی تو دوتا دیدن نداشتن . یعنی یکی میدیدن- منظورم از هر دوتا لوله است- بعد به این نتیجه رسیدم که ممکنه چشمای خودم دوبینی چیزی داشته باشه که بعد مراجعه به متخصص بجز ضعیفی حدود نیم چیز خاصی تشخیص نداد. حالا منمو یه دوچشمی که همه چیو دوتا نشون میده !!
    اینم بگم که از اون موقع که متوجه این شدم تا حالا از یکی از لوله ها دارم استفاده میکنم !!! درپوش اونیکی رو بر نمیدارم !!
    ممنون میشم یکی کمکی به من بکنه !
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

2. 9 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال
    همه پاسخ ها رو خوندم خیلی جالب بود. راستش من دوربین دوچشمی تا حالا نداشتم و طرز کار و تنظیمش رو بلد نیستم. اما در مورد اپتیک یه چیزایی میدونم و فکر کنم بدونم مشکل از کجا باشه.

دوربین های دوچشمی عمدتاً جهت کاربری های زمینی ساخته و استفاده میشن؛ از طرف دیگه مناظر زمینی هر چقدر هم که دور باشن بسیار نزدیکتر از مناظر و اجرام نجومی هستن. حالا اگه یکم خوب فکر کنین مطمئناً میتونین بفهمین مشکل کجاست. لوله های اپتیکی دوربین های دوچشمی از طرف کارخونه سازنده برای مناظر زمینی تنظیم شدن. میپرسین فرقش چیه؟ خب انگشتتون رو بگیرین جلوی صورتتون و آروم اونو عقب و جلو ببرین. براحتی متوجه میشین که وقتی انگشتتون به جلوی بینیتون میرسه چشماتون چپ میشن. در واقع با اینکار چشماتون سعی میکنن انگشت شما رو در راستای محور اپتیکی خودشون حفظ کنن. همین قضیه در مورد دوربین دوچشمی هم صادقه. همونطور که گفتم این دوربین ها اکثراً برای مقاصد زمینی طراحی شدن و بنابراین لوله ی اپتیکی اونها یکم به قول مثال قبلی خودمون چپه! اما برای دیدن اجرام آسمانی که فاصله ای بمراتب بسیار دورتر دارن باید یکم محور اپتیکیشون موازی تر بشه وگرنه قبل از اینکه راستای محور اپتیکی اونها به جرم مورد نظر برسه راستای همدیگر رو قطع میکنن و دوبینی ایجاد میشه. نمیدونم پیچ تنظیمش کجاست یا چطور باید تنظیم بشه اما مطمئناً این مشکل همه دوستانه و در نتیجه همه دوربین ها سالم هستن.

• «دوست ستاره ها» چشمان شما به احتمال زیاد مشکلی نداره و کاملاً سالمه دوربینتون هم همینطور. من فکر میکنم شما دوربینتون رو با ستاره ها امتحان کردین و دوبینی رو مشاهده کردین اما روز بعد دوستان شما همون دوربین رو با مناظر زمینی امتحان کردن. در نتیجه اونها دوبینی مشاهده نکردن. با توجه به توضیحاتی که بالا دادم دوربین شم باید سالم باشه (البته اگه زیاد باهاش ور نرفته باشین). فقط باید همونطور که فوکوسش رو واسه ستاره ها تنظیم میکنین زاویه لوله هاش رو هم واسه ستاره ها که خیلی دورترن تنظیم کنین.

• «موجیران» عزیز شما هم درسته که دوربینتون رو به متخصص دادین ولی من احتمال میدم اونها طبق عادت دوربین شما رو واسه مقاصد زمینی تنظیم کرده باشن. پیچ تنظیم زاویه لوله ها به احتمال زیاد باید همون پیچ ریگلاژش باشه. موقع رصد تنظیمش کن تا تصویر یکی بشه و بعد فوکوس لازم رو بده.

• «x11416» مگه میشه سلسترون ایراد داشته باشه! شما هم باید پیچشو تنظیم کنی.
    امیدوارم حدسم درست باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

4. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #32
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    همه پاسخ ها رو خوندم خیلی جالب بود. راستش من دوربین دوچشمی تا حالا نداشتم و طرز کار و تنظیمش رو بلد نیستم. اما در مورد اپتیک یه چیزایی میدونم و فکر کنم بدونم مشکل از کجا باشه.

دوربین های دوچشمی عمدتاً جهت کاربری های زمینی ساخته و استفاده میشن؛ از طرف دیگه مناظر زمینی هر چقدر هم که دور باشن بسیار نزدیکتر از مناظر و اجرام نجومی هستن. حالا اگه یکم خوب فکر کنین مطمئناً میتونین بفهمین مشکل کجاست. لوله های اپتیکی دوربین های دوچشمی از طرف کارخونه سازنده برای مناظر زمینی تنظیم شدن. میپرسین فرقش چیه؟ خب انگشتتون رو بگیرین جلوی صورتتون و آروم اونو عقب و جلو ببرین. براحتی متوجه میشین که وقتی انگشتتون به جلوی بینیتون میرسه چشماتون چپ میشن. در واقع با اینکار چشماتون سعی میکنن انگشت شما رو در راستای محور اپتیکی خودشون حفظ کنن. همین قضیه در مورد دوربین دوچشمی هم صادقه. همونطور که گفتم این دوربین ها اکثراً برای مقاصد زمینی طراحی شدن و بنابراین لوله ی اپتیکی اونها یکم به قول مثال قبلی خودمون چپه! اما برای دیدن اجرام آسمانی که فاصله ای بمراتب بسیار دورتر دارن باید یکم محور اپتیکیشون موازی تر بشه وگرنه قبل از اینکه راستای محور اپتیکی اونها به جرم مورد نظر برسه راستای همدیگر رو قطع میکنن و دوبینی ایجاد میشه. نمیدونم پیچ تنظیمش کجاست یا چطور باید تنظیم بشه اما مطمئناً این مشکل همه دوستانه و در نتیجه همه دوربین ها سالم هستن.

• «دوست ستاره ها» چشمان شما به احتمال زیاد مشکلی نداره و کاملاً سالمه دوربینتون هم همینطور. من فکر میکنم شما دوربینتون رو با ستاره ها امتحان کردین و دوبینی رو مشاهده کردین اما روز بعد دوستان شما همون دوربین رو با مناظر زمینی امتحان کردن. در نتیجه اونها دوبینی مشاهده نکردن. با توجه به توضیحاتی که بالا دادم دوربین شم باید سالم باشه (البته اگه زیاد باهاش ور نرفته باشین). فقط باید همونطور که فوکوسش رو واسه ستاره ها تنظیم میکنین زاویه لوله هاش رو هم واسه ستاره ها که خیلی دورترن تنظیم کنین.

• «موجیران» عزیز شما هم درسته که دوربینتون رو به متخصص دادین ولی من احتمال میدم اونها طبق عادت دوربین شما رو واسه مقاصد زمینی تنظیم کرده باشن. پیچ تنظیم زاویه لوله ها به احتمال زیاد باید همون پیچ ریگلاژش باشه. موقع رصد تنظیمش کن تا تصویر یکی بشه و بعد فوکوس لازم رو بده.

امیدوارم حدسم درست باشه.
    با تشکر از شما. مطلبی که شما اشاره کردید بسیار جالبه . راستش من پیچای روی بدنش رو چندوقتیه شل و سفت کردم فعلا هم برای مناظر زمینی و هم برای ستارگان سالمه . یعنی الان چند وقتیه که اینطوریه . ظاهرا دوربین سرعقل اومده . ولی ایینکه فرمودید که دوبینی برای ستارگان داره و برای زمینی نداره نکته جالبه . من قبلا در مورد مناظر زمینی اون رو دوبینی میدیدم و برای ستارگان سالم بود . ظاهرا من بیخودی ناراحت بودم
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

6. کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

7. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها

امیدوارم حدسم درست باشه.
    سلام

دوبینی دوربین دوچشمی فکر نمیکنم ارتباطی با زمینی یا آسمانی بودن مناظر داشته باشه چون از یک فاصله ای بیشتر، دیگه برای دوربین بی نهایت فیزیکی محسوب میشه و زمینی یا آسمانی بودن زیاد تاثیر نداره. اما یک نکته در مورد دو بینی در دوربینهای دو چشمی وجود داره و اون هم عملکرد چشم انسان هست. چشم اگر به رصد با دوربین عادت داشته باشه، مقدار کمی از دو بینی را خودش میتونه تنظیم و تصحیح کنه. یک نکته جالب دیگه که خودم آزمایش کردم هم فاصله بین چشمی های دوربینه. ممکنه وقتی فاصله چشمیها از هم را کم و زیاد کنید، مشکل دو بینی حل بشه. من خودم چند بار امتحان کردم و شد. یعنی هر کس با توجه به فاصله چشمانش، باید فاصله ایده آل برای چشمی های دوربینش را پیدا کنه و در اون فاصله تنظیم کنه. البته این چیزی که میگم تجربیه و دلیل علمی براش ندارم.

8. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #34
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

دوبینی دوربین دوچشمی فکر نمیکنم ارتباطی با زمینی یا آسمانی بودن مناظر داشته باشه چون از یک فاصله ای بیشتر، دیگه برای دوربین بی نهایت فیزیکی محسوب میشه و زمینی یا آسمانی بودن زیاد تاثیر نداره. اما یک نکته در مورد دو بینی در دوربینهای دو چشمی وجود داره و اون هم عملکرد چشم انسان هست. چشم اگر به رصد با دوربین عادت داشته باشه، مقدار کمی از دو بینی را خودش میتونه تنظیم و تصحیح کنه. یک نکته جالب دیگه که خودم آزمایش کردم هم فاصله بین چشمی های دوربینه. ممکنه وقتی فاصله چشمیها از هم را کم و زیاد کنید، مشکل دو بینی حل بشه. من خودم چند بار امتحان کردم و شد. یعنی هر کس با توجه به فاصله چشمانش، باید فاصله ایده آل برای چشمی های دوربینش را پیدا کنه و در اون فاصله تنظیم کنه. البته این چیزی که میگم تجربیه و دلیل علمی براش ندارم.
    بله دقیقا همینطوره که فرمودید (منظورتون لوله ها بود دیگه ؟چپ و راست . و عقب جلو بردن چشمی که نبود ؟ ). منم فاصله دو لوله دوربین رو با صاف کردن زیاد میکنم دوبینی پیدا میکنه و هر چه بیشتر میکنم بدتر میشه .
    امضای ایشان

10. کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

11. Top | #35
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    سلام . من تازه نجومو شروع کردم . راستشو بخاین به نجوم رصدی علاقه زیادی دارم . دوستم بهم گفت برای این کار بهتره از دوربین های دو چشمی استفاده کنی . ولی نمیدونم از چه دوربینی . لطفا اگرمیشه به من توی خرید دوربین دو چشمی با رنج قیمت برای شروع کار کمک کنید .
    متشکرم
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    خیلی اوقات تلسکوپ خریدن برای شروع نجوم بهتر از خرید دوربین دوچشمیه، اما مهم اینه که چقدر می خواین هزینه کنید تا معلوم بشه دوربین براتون بهتره یا تلسکوپ؟
    به نظر من هم باید از یک ابزار ساده شروع کنید. یا یک تلسکوپ دابسونی 8 اینچ تهیه کنید که در بین تلسکوپها کار باهاش نسبتا راحت تره و قیمتش نسبت به اندازه اش مناسبه یا اگر دوربین دو چشمی میخواهید یک دوربین دو چشمی 80*20 بگیرید.
    با سلام خدمت دوستان نازنین مخصوصا آقای زمانیان
    عجب بحث جالبیه این انتخاب اولین ابزار
    واقعیت اینکه چندتا مورد هست که نظر من رو با نظر آقای صادقیان هم سو میکنه
    ببینید دوستان کسی که میخاد تازه کار با اپتیک رو شروع کنه(نجوم رو نه، کار اپتیکی) صرف نیم ساعت واسه سرهم کردن تلسکوپ و این دغدغه ها واسش زیاد دوست داشتنی نیست!!!! وقتی ادم تازه کار باشه هم خط کرن فایندر هم واسش مشکله چه برسه سرو کله زدن با مقر رو وزنه و اینا!! بماند!
    اما یه موضوع علمی که ما رو واسه انتخاب اول به سمت دوچشمی ها سوق میده، میدان دیده!!!
    مثلا میدان دید در یک دوچشمی آکروماتیک 20*80 سلسترون 3.7 درجه است اما حالا ببینیم اگر یک چشمی با میدان 52 درجه پلوسل با بزرگنمایی 50 برابر هم استفاده کنیم طبق فرمول حدود 1 درجه به ما میدان دید میده!!! واسه فردی که میخاد تازه آسمون رو کاوش کنه میدان دید مهمتر از بزرگنماییه!!
    البته نباید از سهولت دوچشمی ها نسبت به حتی استقرارهای سمت ارتفاعی(البته نه دابسونی، چون دابسونی ها واسه آدم کمر نمیذاره مخصوصا که بخای اجرام افق رو رصد کنی) چشم پوشی کرد
    از همه اینها گذشته منجم پس ازمدتی حیطه کاری خودش رو تو نجوم مشخص میکنه: عکاسی، رصد(اجرام عمق آسمان یا نزدیک)، حتی منظره و... . اون وقته که میتونه درست انتخاب و هزینه کنه!

سرتونو درد آوردم شرمنده
    ویرایش توسط *sh : 05-17-2012 در ساعت 12:30 PM دلیل: ادبی
    امضای ایشان

12. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #36
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

سلام

این هم کاملاً درست و منطقیه. مگه دوستان قبلی اینکار رو نمیکنن؟ جای تعجبه چون تنظیم فاصله چشمی ها اولین کاریه که باید انجام بشه چون فاصله چشم افراد مختلف فرق میکنه تنظیمش هم فکر نکنم خیلی پیچیده باشه و به راحتی با خم و راست کردن دوربین انجام میشه. دلیل علمیش هم باز به همون راستای اپتیکی که توضیح دادم مربوط میشه. البته اینبار انحراف راستای اپتیکی به کج بودن محور عدسی چشم با محور اپتیک دوربین برمیگرده. در واقع عدسی های چشم ما هم مثل عدسی های مصنوعی عمل میکنن و کج بودن محور عدسی چشم با عدسی های داخل دوربین فرقی با کج بودن محور عدسی ها در داخل خود دوربین نداره و در هر دوحالت سیستم اپتیکی دچار انحراف محور اپتیکی میشه. بنابراین اولین و مهمترین کار اینه که هر دو چشم شما دقیقاً در راستای چشمی های دوربین قرار بگیره در غیر اینصورت چشم های ما بناچار برای رسیدن به پشت چشمی کمی به داخل یا خارج زاویه پیدا میکنه که این خودش محور اپتیکی رو خراب میکنه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

14. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #37
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4006
    تشکر شده 143 بار در 30 ارسال

آقای صادقیان . لطفا بهم نخندین ولی می خواستم بدونم گردونه چیه ؟
    امضای ایشان
    یادتان باشد كه زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی كردن به جای زندگی بقیه هدر ندهید.
    << استیو جابز >>

16. 2 کاربر مقابل از خشایار زمانیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    آقای صادقیان . لطفا بهم نخندین ولی می خواستم بدونم گردونه چیه ؟
    اینه :

http://www.avastarco.com/Starwheel.asp

تو گوگل و سایت سرچ کن
    امضای ایشان

18. 3 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #39
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4006
    تشکر شده 143 بار در 30 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدرضا صادقیان نمایش پست ها
    سلام به جناب ناصری عزیز...
    --------------------------------
    اتفاقا برای شروع هر کاری باید از پایه شروع کرد.
    یعنی برای نجوم هم اول با کتاب و گردون و بعد با یه دوربین دوچشمی ساده و کوچک.
    اول باید با گردونه و دوچشمیتون کامل آسمون رو پیمایش کنین و بعد با دوچشمی بزرگتر و حتی تلسکوپ آسمون رو حرفه ای تر کنکاش کنین.
    یه گردونه و دو چشمی 15*70 یا 20*80 برای شروع واقعا عالی هستش.
    چون سبک هستش و قابل حمل.
    خودتون رو زیاد درگیر ابزار نکنین.
    شاید بعداز مدتی از نجوم زده شدین( البته خیلی بعید هستش)
    اون موقع تلسکوپ یک یا یک و نیم میلیونتون باید خاک بخوره.
    خیلی ها هم الان تلسکوپ های خوبی دارن ولی داره خاک میخوره چون جابه جایی و رصد کردن با اون ابزار براشون سخته و خسته کننده.
    به هر حال خیلی از حرفه ای ها توی فروم هستن و منتظر جواب اون دوستانمون هم هستیم...
    با احترام / صادقیان
    از مطالب خوبتون ممنوم ولی من می خوام که فرصت گذر ذهره رو از دست ندهم . و فکر کنم نشه با یه گردونه ذهره رو رصد کرد . می خواستم بهم بگین که آیا می شه بدون ابزار جانبی زهره رو رصد کرد . به طوری بتونم به خوبی اونو رصد کنم وگرنه نیاز به ابزار جانبی دارم که به قول شما به درد من نمی خوره
    متشکرم
    امضای ایشان
    یادتان باشد كه زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی كردن به جای زندگی بقیه هدر ندهید.
    << استیو جابز >>

20. 3 کاربر مقابل از خشایار زمانیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

دوچشمی چشم یا دوربین ؟  مسئله این است !         
    گردونه هیچ ربطی به رصد زهره نداره و بیشتر برای نشان دادن صورتهای فلکی و مکان اون در آسمون استفاده میشه چون از قائده ایی پیروی میکنند . روی گردونه ها فقط مداری که سیارات طبق اون حرکت میکنند کشیده شده . آقای صادقیان برای شناخت شما از آسمان و صورتهای فلکی فرمودند که از گردونه استفاده کنید . نرم افزار mobilestarchart هم برای گوشی های موبایله و بصورت جاوا هست و همون کار رو میکنه .برای رصد زهره شما به دوربین یا تلسکوپ نیاز دارید با فیلتری که روش نصب میکنید . کافیه سمت خورشید بگیرید هر وقت که از افق بالا اومد.به تایپیک زیر سر بزنید :

http://forum.avastarco.com/forum/sho...%A7%D9%84-1391
    امضای ایشان

22. 3 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع