صفحه 4 از 14 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 131

موضوع: چرا نجوم؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question چرا نجوم؟

هواي سرد، دوري از شهر و تمدن، بي خوابي،‌ ناامني، حمل تلسكوپ و لوازم اپتيكي سنگين، كمبود منابع آموزشي، هزينه‌هاي گزاف و... بخش كوچكي از مشكلاتي است كه به طور كلي و در يك رصد، گريبانگير يك منجم مي‌شود، اما او همچنان به نجوم عشق مي‌ورزد، از آن دست نمي‌كشد، باز هم اگر فاصله‌ي بين دو رصد او زياد شود، دلش براي آسمان صاف و پرستاره‌ي كوير و كوهستان تنگ مي‌شود، با وجود اطلاعات فراواني كه دارد باز هم مشتاقانه به دنبال كتاب‌هاي جديد مي‌گردد و هنوز هم از اول ماه از جلوي هر دكه‌ي روزنامه فروشي كه مي‌گذرد سراغ مجله نجوم را مي‌گيرد، اما چرا؟
    اين علاقه نمي‌تواند پايه‌هاي سستي داشته‌باشد و قطعاً بر مبناي محكمي استوار است. اما وقتي به يك منجم مي‌گوييد: «خب حالا كه چي؟ نجوم به چه دردت مي‌خوره؟ برو دنبال يه لقمه نون كه خربزه آبه!» اغلب جوابي كه مي‌شنويد خيلي شمارا قانع نمي‌كند.
    هر کس به دلیلی خاص نجوم را دنبال می کند.
    شما چطور؟ با چه هدفی نجوم را دنبال می کنید؟ شما چرا نجوم را دوست دارید؟ به کدام بخش نجوم علاقه مندید؟

2. Top | #31
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5

باز هم چرا نجوم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط hasti نمایش پست ها
    به نظر من علاوه بر حس کنجکاوی ذاتی بشر و عشق به زیبایی ، دلایل دیگری هم وجود دارند ( همان طور که یکی از آن ها را آقای پناهنده بیان کردند ) ؛ چیزهای زیادی وجود دارند که ما روی زمین استفاده می کنیم و به خاطر پیشرفت های فناوری فضایی توسعه و ارتقا پیدا کرده اند مانند : ابزار اندازه گیری میزان آلودگی ، دستگاه های پرتو ایکس قابل حمل ، لباس های محافظ ، دستگاه های تنظیم کننده ضربان قلب ، سامانه پیش بینی زلزله ، پالایشگر هوا و بسیاری موارد دیگر .
    درسته
    در ضمن یکی دیگه از فواید نجوم که بد نیست به اون هم اشاره بشه همون بخش نجوم کابردیه که در یک تاپیک دیگه مفصل به اون پرداختیم و الآ بیانش می کنم :

یکی از بخش های نجوم که نجوم کاربردی هم شناخته می شود صرفاً در رابطه با همین موضوعیه که شما به اون اشاره کردید :

محاسبه ی فصول، زمان، ساعت،تاریخ؛ زمان فعالیت های کشاورزی، تأثیرات پدیده های نجومی مانند : لکه های خورشیدی بر آب و هوای زمین و ... همگی از بخش هایی محسوب می شوند که اهمیت نجوم در زندگی ما را به منسه ی ظهور می گذارند.

3. 3 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

شايد يكي ديگر از فايده هاي نجوم اين باشد:
    مثلا براي اينكه منجمان بخواهند يك تلسكوپ بسازند ، حالا از هر نوعي كه مي خواهد باشد ، اين خواستن انها باعث پيشرفت ديد اپتيكي در انسان مي شود ، كه اين پيشرفت مساوي است با پيشرفت شيميايي و البته فيزيكي ، يعني در كل پيشرفت علم.
    اگر هم بخواهيم درباره ي پيشرفت هايي كه انسان كرد بخاطر ماموريت هايي مثل اپولو ها و البته سطح نشين هاي مريخي ، يا كاسيني معروف ، انوقت تاثير اين پيشرفت در زندگي همه ي ما ديده خواهد شد.
    به موثر بودن ماهواره هاي هواشناسي هم كه همه اشنايي دارند.
    البته خيلي از اين ها به بخش هوا و فضا مربوط مي شود ، اما لازم به ذكر است كه اگر ديد نجومي بشر نبود ، علم هوا و فضا شكل نمي گرفت.
    اگر انسان دوست نداشت كه بداند ان گردالي گاهي هلال گاه تربيع در بالاي سرش چيست و چه فرقي با زمين خودش دارد ، هيچ وقت ماهواره ي هوا شناسي نداشتيم... 
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

5. 5 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    نقل قول نوشته اصلی توسط شايان سليم شهشهانى نمایش پست ها
    شايد يكي ديگر از فايده هاي نجوم اين باشد:
    مثلا براي اينكه منجمان بخواهند يك تلسكوپ بسازند ، حالا از هر نوعي كه مي خواهد باشد ، اين خواستن انها باعث پيشرفت ديد اپتيكي در انسان مي شود ، كه اين پيشرفت مساوي است با پيشرفت شيميايي و البته فيزيكي ، يعني در كل پيشرفت علم.
    اگر هم بخواهيم درباره ي پيشرفت هايي كه انسان كرد بخاطر ماموريت هايي مثل اپولو ها و البته سطح نشين هاي مريخي ، يا كاسيني معروف ، انوقت تاثير اين پيشرفت در زندگي همه ي ما ديده خواهد شد.
    به موثر بودن ماهواره هاي هواشناسي هم كه همه اشنايي دارند.
    البته خيلي از اين ها به بخش هوا و فضا مربوط مي شود ، اما لازم به ذكر است كه اگر ديد نجومي بشر نبود ، علم هوا و فضا شكل نمي گرفت.
    اگر انسان دوست نداشت كه بداند ان گردالي گاهي هلال گاه تربيع در بالاي سرش چيست و چه فرقي با زمين خودش دارد ، هيچ وقت ماهواره ي هوا شناسي نداشتيم... 
    دقیقاً. آقای شهشهانی به موضوعی که بنده اون رو خدمات متقابل نجوم و دیگر علوم معرفی می کنم اشاره کردند.
    در توضیح اضافه تر باید بگم : نجوم به دلیل جامع بودن بسیار مقبول در حالی که از همه ی علوم استفاده می کند، باعث رشد و پیشرفت آن ها نیز می شود.

این هم از یکی دیگر از فواید پرداختن به نجوم.

7. 3 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26

نظر من

نقل قول نوشته اصلی توسط معین پناهنده نمایش پست ها
    دقیقاً. آقای شهشهانی به موضوعی که بنده اون رو خدمات متقابل نجوم و دیگر علوم معرفی می کنم اشاره کردند.
    در توضیح اضافه تر باید بگم : نجوم به دلیل جامع بودن بسیار مقبول در حالی که از همه ی علوم استفاده می کند، باعث رشد و پیشرفت آن ها نیز می شود.

این هم از یکی دیگر از فواید پرداختن به نجوم.
    البته من بگم كه بيشتر علوم چنين اند و به علم هاي ديگر كمك مي كنند ، اما به نظر مي رسد كه خدمات علم نجوم به علوم ديگر بيشتر است ، همانطور كه الان در دانشگاه هاي ايران مهندسي ورزش داريم ، نشان مي دهد كه حتي ورزش به علوم ديگر كمك مي كند ، (اسمش روشه مهندسي ، يعني هندسه ي ورزش)
    امضای ایشان

9. 2 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5

دوباره فراخوان

از همه ی دوستان نجومی دعوت می کنم بیان و نظر خودشون رو درباره ی این که چرا نجوم رو ندبال می کنن بگن.

11. 2 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    76
    تشکر شده 352 بار در 66 ارسال

چون نجوم می تونه، عشق، زندگی، تفریح، شغل و... باشه
    چون می تونه باهاش زندگی کنی و از زندگی هم لذت ببری
    چون سر به هوا بودن هم عالمی داره
    همینطور که دیوونه بودن عالمی داره
    امضای ایشان
    اگر به اوج نمی رسی نگران نباش
    من رسیدم، خبری نبود

13. 3 کاربر مقابل از No.1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5

چرا نجوم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط No.1 نمایش پست ها
    چون نجوم می تونه، عشق، زندگی، تفریح، شغل و... باشه
    چون می تونه باهاش زندگی کنی و از زندگی هم لذت ببری
    چون سر به هوا بودن هم عالمی داره
    همینطور که دیوونه بودن عالمی داره
    No.1 عزیز از این که مارو در این تاپیک همراهی می کنی ازت متشکرم.
    دقیقاً یکی از مهم ترین ویژگی های نجوم که بنده شخصاً خیلی به اون اعتقاد دارم اینه که نجوم تا حد زیادی علم جامعی محسوب میشه.
    جامع یعنی خیلی از جنبه های مورد نیاز روحی، روانی، کاری و شخصیتی یک انسان رو در بر می گیره.
    کسی که به نجوم می پردازه می تونه نجوم رو کار، علاقه، مایه ی تفکر و رشد و تفریح خودش بدونه.

15. 3 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    no.1 عزیز از این که مارو در این تاپیک همراهی می کنی ازت متشکرم.
    دقیقاً یکی از مهم ترین ویژگی های نجوم که بنده شخصاً خیلی به اون اعتقاد دارم اینه که نجوم تا حد زیادی علم جامعی محسوب میشه.
    جامع یعنی خیلی از جنبه های مورد نیاز روحی، روانی، کاری و شخصیتی یک انسان رو در بر می گیره.
    کسی که به نجوم می پردازه می تونه نجوم رو کار، علاقه، مایه ی تفکر و رشد و تفریح خودش بدونه.
    من قبول ندارم ، به نظر من هر کسی که به یک علمی یا کاری عشق بورزه ، اون ، میشه : جنبه های روحی و روانی و کاری و شخصیتی و ...! اون فرد!

کسی که به هر علمی عشق بورزه ، اون علم می تونه کار و علاقه و مایه ی رشد و تفریح اون باشه!
    نظر منه!
    امضای ایشان

17. 4 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    نقل قول نوشته اصلی توسط شايان سليم شهشهانى نمایش پست ها
    من قبول ندارم ، به نظر من هر کسی که به یک علمی یا کاری عشق بورزه ، اون ، میشه : جنبه های روحی و روانی و کاری و شخصیتی و ...! اون فرد!

کسی که به هر علمی عشق بورزه ، اون علم می تونه کار و علاقه و مایه ی رشد و تفریح اون باشه!
    نظر منه!
    دوست عزیز به این موضوع توجه کن که ثضیه از دو منظر بررسی می شه :
    یکی از این دیدگاه فرد علاقه منده که در این قضیه ممکنه علاقه ی فرد در قضاوت در مورد مسئله دخالت داشته باشه و تا حدی تتاثیر گذار باشه.
    یکی هم از این منظر منطقی. مثلا علم ریاضیات یا کار حسابداری به هیچ وجه از هر نظر جامع محسوب نمیشه.

19. 3 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

چرا نجوم؟         
    دوست عزیز به این موضوع توجه کن که ثضیه از دو منظر بررسی می شه :
    یکی از این دیدگاه فرد علاقه منده که در این قضیه ممکنه علاقه ی فرد در قضاوت در مورد مسئله دخالت داشته باشه و تا حدی تتاثیر گذار باشه.
    یکی هم از این منظر منطقی. مثلا علم ریاضیات یا کار حسابداری به هیچ وجه از هر نظر جامع محسوب نمیشه.
    منظورتون از جامع بودن چیه؟
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

21. 2 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 14 نخستنخست 12345678 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع