صفحه 3 از 14 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 131

موضوع: چرا نجوم؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question چرا نجوم؟

هواي سرد، دوري از شهر و تمدن، بي خوابي،‌ ناامني، حمل تلسكوپ و لوازم اپتيكي سنگين، كمبود منابع آموزشي، هزينه‌هاي گزاف و... بخش كوچكي از مشكلاتي است كه به طور كلي و در يك رصد، گريبانگير يك منجم مي‌شود، اما او همچنان به نجوم عشق مي‌ورزد، از آن دست نمي‌كشد، باز هم اگر فاصله‌ي بين دو رصد او زياد شود، دلش براي آسمان صاف و پرستاره‌ي كوير و كوهستان تنگ مي‌شود، با وجود اطلاعات فراواني كه دارد باز هم مشتاقانه به دنبال كتاب‌هاي جديد مي‌گردد و هنوز هم از اول ماه از جلوي هر دكه‌ي روزنامه فروشي كه مي‌گذرد سراغ مجله نجوم را مي‌گيرد، اما چرا؟
    اين علاقه نمي‌تواند پايه‌هاي سستي داشته‌باشد و قطعاً بر مبناي محكمي استوار است. اما وقتي به يك منجم مي‌گوييد: «خب حالا كه چي؟ نجوم به چه دردت مي‌خوره؟ برو دنبال يه لقمه نون كه خربزه آبه!» اغلب جوابي كه مي‌شنويد خيلي شمارا قانع نمي‌كند.
    هر کس به دلیلی خاص نجوم را دنبال می کند.
    شما چطور؟ با چه هدفی نجوم را دنبال می کنید؟ شما چرا نجوم را دوست دارید؟ به کدام بخش نجوم علاقه مندید؟

2. Top | #21
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

چرا نجوم ؟

به نظر من علاوه بر حس کنجکاوی ذاتی بشر و عشق به زیبایی ، دلایل دیگری هم وجود دارند ( همان طور که یکی از آن ها را آقای پناهنده بیان کردند ) ؛ چیزهای زیادی وجود دارند که ما روی زمین استفاده می کنیم و به خاطر پیشرفت های فناوری فضایی توسعه و ارتقا پیدا کرده اند مانند : ابزار اندازه گیری میزان آلودگی ، دستگاه های پرتو ایکس قابل حمل ، لباس های محافظ ، دستگاه های تنظیم کننده ضربان قلب ، سامانه پیش بینی زلزله ، پالایشگر هوا و بسیاری موارد دیگر .

3. 3 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

توسعه و پیشرفت زندگی بشر

توسعه فناوری فضایی منجر به ساخته موشک و ماهواره شده که در سالهای 1950 به بعد سبب رقابت دو ابر قدرت جهان شد ، آمریکا و شوروی ، که هر کدام در پی تسخیر فضا برآمدند . ماهواره های جاسوسی و سیستم مکان یابی جهانی ( gps ) ساخته شد . در سال 1962 یک شرکت مخابراتی آمریکایی ماهواره (تل استار) را به فضا فرستاد ، ماهواره ای که برای اولین بار در جهان یک برنامه تلویزیونی را به طور زنده از آمریکا پخش کرد و بسیاری پیشرفت های دیگر ... .
    همان طور که با پیشرفت زمان تاریخ را مرور می کنیم ، می بینیم که علم نجوم چه کاربردهای وسیعی در زندگی بشر دارد .

5. 4 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5

پاسخ

نوشته اصلی توسط معین پناهنده :
    مقدمه :
    فرض کنید خانه ی شما در حال خراب شدن است و به خانه ی دیگری نیاز دارید. در این حالت اگر مستقیماً به فروشندگان ملک دسترسی نداشته باشید، به طور کامل دست به دامن بنگاه های معاملات ملکی خواهید شد.
    نجوم نقش این بنگاه ها را دارد چون فقط نجوم است که این راه را به ما نشان می دهد.

متن اصلی :
    پیشرفت های انسانی، آلودگی جمعیت، وضعیت اقلیمی زمین، شرایط جو زمین و ... همه و همه از این می گویند که زمین خانه ی ابدی ما نیست.
    یکی از مهم ترین وظایف نجوم یافتن مکانی برای زندگی (پس از زمین) است.
    هر چقدر هم علوم دیگر تلاش کنند نمی توانند زمین را از خطر نابودی نجات دهند، لذا؛ پیدا کردن خانه ی دوم برای انسان یکی از مسائلی است که پرداختن به آن امری بسیار خطیر و مهم به شمار می رود!
    پس یکی دیگر از دلایل اهمیت نجوم این است که؛ تنها راه پیدا کردن خانه ی دوم در آن نهاده است.

نقل قول نوشته اصلی توسط NiNi نمایش پست ها
    آخه یه سؤال : زمین که تا زمان زندگی ما قرار نیست نابود بشه. پس به ما چه ربطی داره برای آینده خودمونو اذیت کنیم؟
    پس نجوم از این دید خیلی مهم نیست!
    ببین nini عزیز؛ یک ضرب المثل قدیمی هست که می گه : "دیگران کاشتند و ما درو کردیم، ما بکاریم تا دیگران در آینده درو کنند و بخورند" (تصرف و تلخیص : خودم!)
    راستی از hasti عزیز هم تشکر می کنم که مارو تو این بحث همراهی می کنن.

7. 5 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8
    تشکر شده 157 بار در 34 ارسال

!

نقل قول نوشته اصلی توسط معین پناهنده نمایش پست ها
    نوشته اصلی توسط معین پناهنده :
    مقدمه :
    فرض کنید خانه ی شما در حال خراب شدن است و به خانه ی دیگری نیاز دارید. در این حالت اگر مستقیماً به فروشندگان ملک دسترسی نداشته باشید، به طور کامل دست به دامن بنگاه های معاملات ملکی خواهید شد.
    نجوم نقش این بنگاه ها را دارد چون فقط نجوم است که این راه را به ما نشان می دهد.

متن اصلی :
    پیشرفت های انسانی، آلودگی جمعیت، وضعیت اقلیمی زمین، شرایط جو زمین و ... همه و همه از این می گویند که زمین خانه ی ابدی ما نیست.
    یکی از مهم ترین وظایف نجوم یافتن مکانی برای زندگی (پس از زمین) است.
    هر چقدر هم علوم دیگر تلاش کنند نمی توانند زمین را از خطر نابودی نجات دهند، لذا؛ پیدا کردن خانه ی دوم برای انسان یکی از مسائلی است که پرداختن به آن امری بسیار خطیر و مهم به شمار می رود!
    پس یکی دیگر از دلایل اهمیت نجوم این است که؛ تنها راه پیدا کردن خانه ی دوم در آن نهاده است.

راستی از hasti عزیز هم تشکر می کنم که مارو تو این بحث همراهی می کنن.

من هم با آقای پناهنده موافقم و میگم نجوم از این لحاظم به درد می خوره و خیلی هم مهمه!!!!!!!!!!!!!1

9. 3 کاربر مقابل از رویا افشار عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11
    تشکر شده 133 بار در 26 ارسال

وای وای

من یه سوال دارم الان
    می تونم بدونم کدوم منجم اماتور در یافتن خانه ی دوم کمکی کرده؟
    البته می دونم که بحث اصلی در مورد نجوم است نه نجوم اماتوری اما باید به این نکته توجه کنید که حتی کسی که تحصیلاتی تا حد فوق لیسانس هم داشته باشه بازم نمی تونه کمک خاصی در کارهایی همچون یافتن اقامتگاهی جدید انجام دهد.

11. 2 کاربر مقابل از بی ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

اشتباه نکن بی ستاره

بی ستاره ی عزیز باید توجه کنی با این موضوع جالب
    در امریکا، سازمان فضایی امریکا ناسا هر سال یک مسابقه بین علاقه مندان دبیرستانی برگزار می کند که در آن طرح ساخت و پرتاب یک اقامت گاه فضایی را خواسته می شود و دانش اموزان باید اقدام به طراحی این اقامتگاه نمایند
    وقتی به بعضی از طرح ها نگاه می کردم مطئن بودم که بعضی از این موارد حتی به عقل دانشمندان ناسا هم نرسیده
    پس زیاد خیال نکنید که آماتورها نمی توانند کار مهمی انجام دهند
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

13. 8 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11
    تشکر شده 133 بار در 26 ارسال

خیلی ممنون آقای پیام
    نکته ی جالبی رو اشاره کردی که من اصلاً خبر نداشتم و بهش فکر نکرده بودم

15. 3 کاربر مقابل از بی ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5

پاسخ

نقل قول نوشته اصلی توسط بی ستاره نمایش پست ها
    من یه سوال دارم الان
    می تونم بدونم کدوم منجم اماتور در یافتن خانه ی دوم کمکی کرده؟
    البته می دونم که بحث اصلی در مورد نجوم است نه نجوم اماتوری اما باید به این نکته توجه کنید که حتی کسی که تحصیلاتی تا حد فوق لیسانس هم داشته باشه بازم نمی تونه کمک خاصی در کارهایی همچون یافتن اقامتگاهی جدید انجام دهد.
    بی ستاره ی عزیز؛
    همان طور که خودتون هم اشاره کردید این بحث کلاً مربوط به نجوم میشه نه صرفاً شاخه ی خاصی مثل نجوم آماتوری.
    درضمن در بسیاری از مجامع علمی به داده های منجمان آماتوری و نیمه حرفه ای توجه میشه و از اون ها به طور غیر مستقیم در بسیاری ازز برنامه ریزی ها استفاده میشه.
    از طرفی مسابقاتی هم برگزار میشه که عموم علاقه مندان منحصراً در مورد همین موضوعی که گفتید توش شرکت می کنن و طرح های خودشون رو ارائه می دن.

17. 3 کاربر مقابل از Panahandeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    27
    تشکر شده 1,122 بار در 124 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط nini نمایش پست ها
    آخه یه سؤال : زمین که تا زمان زندگی ما قرار نیست نابود بشه. پس به ما چه ربطی داره برای آینده خودمونو اذیت کنیم؟
    پس نجوم از این دید خیلی مهم نیست!

البته این حرف شما نتیجه اش همینیه که می بینیم..یعنی خیلی از آدمهای دنیا به نجوم اهمیت نمیدن. اما بالاخره تو 7 میلیارد 50 میلیون نفر هستند که به این جریان فکر کنن..این 50 میلیون همون نجومی ها هستند.پس نجوم بی اهمیت نیست حتی از این دید....اما این که این دید یک دید درجه 2 از لحاظ اهمیت در نجوم هست رو تا حدودی قبول دارم...البته جناب پناهنده هم باید توضیح بیشتری بدن ....
    ممنون

19. 5 کاربر مقابل از مهدی نوابی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

چرا نجوم؟         
    البته این حرف نی نی مانند این می ماند بخواهیم نفت را هدر دهیم و بگوییم که نسل بعدی ما به ما هیچ ارتباطی ندارد!
    درضمن اصلاً هم بعید نیست که طی یک جنگ بسیار عجیب کل زمین نابود شود
    پس حتی به فکر خودمان نیز هستیم.
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

21. 4 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 14 نخستنخست 123456713 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع