صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 77

موضوع: مباحثه با بطلمیوس (گردش زمین)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

Talking مباحثه با بطلمیوس (گردش زمین)

1) فرض كنيد شما و جناب بطلميوس رو به مدت 240 ساعت در ايستگاه فضايي بين المللي قرار بدهند و بگويند به ايشون اثبات كن زمين به دور خودش و به دور خورشيد ميگردد! شما چه ميكنيد؟

2) پس از بازگشت از اين سفر به شما ميگويند اگر نتونستي اون بالا اين قضيه رو اثبات كني اين پايين 240 ساعت ديگه فرصت داري تا به جناب بطلميوس ثابت كني زمين به دور خود و به دور خورشيد ميگردد! حال چه ميكنيد؟

توجه: هيچ وسيله و ابزاري به شما نمي دهند و بايد با همان ابزار جناب بطلميوس كار كنيد!

اخطار: حتما سعي كنيد طي اين 20 رو اين قضايا رو اثبات كنيد وگرنه جناب بطلميوس شما را با خود به دوران خود برده تا دادگاه تفتيش عقايد شما را به اعدام محكوم نمايد!

1)اثبات گردش زمين حول خود روي زمين (پاسخ)
    2)اثبات گردش زمين حول خود در ايستگاه فضايي(پاسخ)
    3)اثبات گردش زمين حول خورشيد روي زمين
    4)اثبات گردش زمين حول خورشيد در ايستگاه فضايي(پاسخ)
    ویرایش توسط Astronomer : 07-15-2011 در ساعت 06:40 AM

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251
    نقل قول نوشته اصلی توسط doostesetareha نمایش پست ها
    منکه گفته بودم تو خماری به ذهنم رسید !!
    بله حق با شماست. خب من نمیدونستم باید مشخصات همین ایستگاه فضایی خودمونو بدم !!
    منظورم اینه که بالا گفته بودم که حرکت زمینو نسبت به ستاره های زمینه ثبت میکنیم ، حرکت سیاره های دیگه رم بعد ثبت کردن منتقل میکنیم به همون نقشه ای که حرکت زمینو داشت دیگه !
    240 ساعت ؟؟ اینو دیگه نمیتونم به همون قاطعیت 240 روز بگم !!
    گفتم که انتقال یعنی مدار سیاره ها رو دونه دونه رو همون نقشه حرکت زمین بین ستاره های زمینه اضافه میکنیم دیگه !!
    راستش باید بگم برا دقیقتر شدن جوابا نیاز به یه کم راهنمایی هست !! البته با اجازه جناب آسترونومر !!
    خوب شما فرض ميكنيد زمينه ستارگان ثابت و حركات بقيه رو روي لون تصوير ميكنيد در حالي كه جناب بطلميوس فرض ميكنن زمين ثابت و اين كار رو ميكنند! همونطور كه ميدونيم با اينكار هيئت بطلميوسي كه با اين فرض كار ميكنه خيلي هم دقيق بوده! در ابتدا دقيقتر از مدل كپرنيكي! جناب بطلميوس فقط با فرض قانع نميشوند! استدلال هاي بيشتر و بهتر ميطلبم!
    اگر جايي نياز به راهنمايي بود بپرسيد و بنده يا دوستان جواب ميدهند! راه كلي هم داده گيري و تحليل درست داده هاست!

3. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    369
    تشکر شده 36 بار در 8 ارسال

ایستگاه فضایی هر روز 15 بار به دور زمین می گردد یعنی در 10 روز می شود 150 بار
    عطارد در 10 روز یک هشتم مسیر خود را می پیماید یعنی در حدود 45 درجه به دور خورشید
    مدار عطارد داخلی تر از زمین است پس هرگز به پشت مدار زمین نمی اید اگر در هر روز 15 بار موقیت عطارد بر روی کاغذ ثبت شود مشخص می کند که عطارد پس از 10 روز به زمین نزدیک نمی شود بلکه به دور خورشید می گردد
    پس از بازگشت به زمین با ازمایش فوکو به او ثابت میکنم که زمین در حال چرخش به دور خود است
    ازمایش فوکو از این قرار است:

ژ.ب.ل فوکو فیزیکدان فرانسوی در سال
    1851 آزمایشی انجام داد که هدف آن بررسی دوران زمین بود. تنها وسیله لازم برای این آزمایش یک آونگ است که از گلوله‌ای سربی و تک سیمی برای آویختن تشکیل شده است. برای اندازه‌گیری دقیق ، سیم باید بلند باشد و گلوله سربی و سنگین باشد و آونگ از نقطه‌ای ثابت و محکم آویخته شده باشد. آونگی که به آزادی نوسان می‌کند صفحه نوسانش را حفظ می‌کند.

طرز عمل

آونگ را به نوسان در‌آورید.

بر روی زمین با رسم خطی مسیر گلوله آونگ را مشخص کنید.

یک ساعت بعد نگاه کنید. این خط به اندازه

15 درجه در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت نسبت به صفحه‌ای که آونگ در آن نوسان می‌کند چرخیده است.

مشاهده می‌کنید که در یک روز نجومی ، این خط یک دور کامل را در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت پیموده است.

البته با این ازمایش می توان حرکت انتقالی زمین را هم ثابت کرد ولی برای اینکه در ایستگاه بی کار نباشیم بهتر است وضعیت عطارد را ثبت کنیم

5. 3 کاربر مقابل از keyhan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

اینم من

سلام به همه...

اگه من بخوام برای جناب بطلمیوس توضیح بدم که این زمین هس که بدور خورشید می چرخه موقعیت سیارات دیگه رو بهش نشون میدم ومیگم ببین سیارات دارن بدور خورشید گردش می کنن نه بدور زمین.
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

7. 3 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

داره جالب ميشه!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط keyhan نمایش پست ها
    ایستگاه فضایی هر روز 15 بار به دور زمین می گردد یعنی در 10 روز می شود 150 بار
    عطارد در 10 روز یک هشتم مسیر خود را می پیماید یعنی در حدود 45 درجه به دور خورشید
    مدار عطارد داخلی تر از زمین است پس هرگز به پشت مدار زمین نمی اید اگر در هر روز 15 بار موقیت عطارد بر روی کاغذ ثبت شود مشخص می کند که عطارد پس از 10 روز به زمین نزدیک نمی شود بلکه به دور خورشید می گردد
    پس از بازگشت به زمین با ازمایش فوکو به او ثابت میکنم که زمین در حال چرخش به دور خود است
    ازمایش فوکو از این قرار است:

ژ.ب.ل فوکو فیزیکدان فرانسوی در سال
    1851 آزمایشی انجام داد که هدف آن بررسی دوران زمین بود. تنها وسیله لازم برای این آزمایش یک آونگ است که از گلوله‌ای سربی و تک سیمی برای آویختن تشکیل شده است. برای اندازه‌گیری دقیق ، سیم باید بلند باشد و گلوله سربی و سنگین باشد و آونگ از نقطه‌ای ثابت و محکم آویخته شده باشد. آونگی که به آزادی نوسان می‌کند صفحه نوسانش را حفظ می‌کند.

طرز عمل

آونگ را به نوسان در‌آورید.

بر روی زمین با رسم خطی مسیر گلوله آونگ را مشخص کنید.

یک ساعت بعد نگاه کنید. این خط به اندازه

15 درجه در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت نسبت به صفحه‌ای که آونگ در آن نوسان می‌کند چرخیده است.

مشاهده می‌کنید که در یک روز نجومی ، این خط یک دور کامل را در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت پیموده است.

البته با این ازمایش می توان حرکت انتقالی زمین را هم ثابت کرد ولی برای اینکه در ایستگاه بی کار نباشیم بهتر است وضعیت عطارد را ثبت کنیم
    خوشحال ميشم بيان بفرماييد چگونه ميتوان حركت انتقالي زمين را با آونگ فوكو ثابت كرد؟
    اما يا من استدلالتون رو درست متوجه نشدم يا شما داريد اشتباه ميگيد! منظورم قسمت قرمز رنگ است! مدار زمين كه در سيستم بطلميوسي وجود ندارد كه عطارد از آن داخلي تر باشد!! چطور از اين مقدمه اين نتيجه را گرفتيد؟ منظورم قسمت سبز رنگ است!
    نقل قول نوشته اصلی توسط setarekocholo نمایش پست ها
    سلام به همه...

اگه من بخوام برای جناب بطلمیوس توضیح بدم که این زمین هس که بدور خورشید می چرخه موقعیت سیارات دیگه رو بهش نشون میدم ومیگم ببین سیارات دارن بدور خورشید گردش می کنن نه بدور زمین.
    ايشون بهتر از هركس در زمان خودشون حركت سيارات رو با سيستمي كه ارائه دادند تحليل كردند! حالا چطور ميخوايد نشون بديد رو بفرماييد!

9. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    369

پاسخ

سلام
    ببخشید من هنوز کارکردن با این سیستم را درست یاد نگرفتم
    مابا ازمایش فوکو به این نتیجه می رسیم که زمین در یک روز 360 درجه به دور خود می چرخد
    خورشید در مدت روز که می توانیم ان را ببینیم 180 درجه در اسمان جابه جا میشود و 180 درجه ی دیگر را در پشت زمین طی می کند پس ما به این نتیجه رسیدیم که زمین 360 درجه می گردد و خورشید هم در همان مدت زمان 360
    درجه در اسمان جابه جا میشود پس به این نتیجه میرسیم که خورشید ثابت است وما در حال گردش البته میتوان از
    تئوری ایجاد فصول هم استفاده کرد
    در مورد قسمت عطارد باید بگویم که ان را فقط برای این نوشنم که در فضا هم کاری کرده باشیم ولی می توان به صورتی ان را هم قبول کنیم من قسمت مدار عطارد را برا ی بطلمیوس توضیح ندادم ان را برای توجیه دوستان گرامی به کار بردم همین امیدوارم توانسته باشم سوال شما را پاسخ دهم
    ویرایش توسط keyhan : 11-12-2010 در ساعت 10:19 AM دلیل: ویرایش

11. 4 کاربر مقابل از keyhan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    369

ادامه

سلام
    مابا ازمایش فوکو به این نتیجه می رسیم که زمین در یک روز 360 درجه به دور خود می چرخد
    خورشید در مدت روز که می توانیم ان را ببینیم 180 درجه در اسمان جابه جا میشود و 180 درجه ی دیگر را در پشت زمین طی می کند پس ما به این نتیجه رسیدیم که زمین 360 درجه می گردد و خورشید هم در همان مدت زمان 360
    درجه در اسمان جابه جا میشود پس به این نتیجه میرسیم که خورشید ثابت است وما در حال گردش البته میتوان از
    در مورد قسمت عطارد باید بگویم که ان را فقط برای این نوشنم که در فضا هم کاری کرده باشیم ولی می توان به صورتی ان را هم قبول کنیم من قسمت مدار عطارد را برا ی بطلمیوس توضیح ندادم ان را برای توجیه دوستان گرامی به کار بردم همین امیدوارم توانسته باشم سوال شما را پاسخ دهم

می خواستم بیشتر توضیح دهم
    بهتر است از یک مثال استفاده کنم زمانی که شما در خیابانی با سرعت 180 کیلومتر رانندگی می کنید و اتومبیل کنار شما هم با همین سرعت حرکت می کند هیچ کدام از دیگری جلو یا عقب نمی افتد ولی اگر شما جلو بروید دو معنی دارد یا سرعت ماشین دیگر کم شده یا بر سرعت شما افزوده شده زمانی که سرعت شما به مقدار معینی افزوده شود یعنی از سرعت ماشین کناری کم نشده است
    خورشید وزمین هم همین است زمانی که 360 درجه پیموده شده و زمین 360 درجه حرکت کرده یعنی خورشید حرکتی نکرده

13. 8 کاربر مقابل از keyhan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

موافق/مخالف

سلام
    من گردش زمين حول خودش رو با آونگ فوكو تقريبا راضي شدم! اما نميدونم شايد جناب بطلميوس سؤالات ديگه اي بذهنش ميرسيد! حالا يكبار ديگه بعداً رويش فكر ميكنم شايد آقاي بطلميوس الهام كردند بر ما نظرشان را !!!
    اما با اثبات گردش حول خورشيد هنوز موافق نيستم! مدت زمان گردش آونگ فوكو با يك شبانه روز خورشيدي متفاوت هست كه اين ميتونه حاكي از حركت آرام خورشيد حول زمين باشه!!!
    (تفاوت شبانه روز خورشيدي و نجومي)
    *<ايجاد فصول هم ميتونه باز با حركت خورشيد حول زمين توجيح بشه!>*

15. 9 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

سرعت سنج!

می خواستم بیشتر توضیح دهم
    بهتر است از یک مثال استفاده کنم زمانی که شما در خیابانی با سرعت 180 کیلومتر رانندگی می کنید و اتومبیل کنار شما هم با همین سرعت حرکت می کند هیچ کدام از دیگری جلو یا عقب نمی افتد ولی اگر شما جلو بروید دو معنی دارد یا سرعت ماشین دیگر کم شده یا بر سرعت شما افزوده شده زمانی که سرعت شما به مقدار معینی افزوده شود یعنی از سرعت ماشین کناری کم نشده است
    خورشید وزمین هم همین است زمانی که 360 درجه پیموده شده و زمین 360 درجه حرکت کرده یعنی خورشید حرکتی نکرده
    دقيقا بحث ما درمورد بطلميوس سر اين موضوع است كه وقتي من سبقت ميگيرم نميدونم سرعت من بيشتر شده يا سرعت ديگري كمتر يا اصلا هردو!!!
    چون در زمان بطلميوس سرعت سنجي وجود نداشت! مثلا شما درون ماشين نشسته ايد و به ماشين بغلي نگاه ميكنيد!(شما راننده نيستيد و سرعت سنج و پدال گاز رو نميبينيد. صداي موتور و حس شتاب ماشين رو هم حس نمي كنيد) حالا فرض كنيد شما سبقت بگيريد! از كجا معلوم شما سرعتتون بيشتر شده يا كناري كمتر يا هردو؟؟؟

17. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    369

با سلام
    در نقشه ی بطلمیوس زمین کاملا ثابت است و چرخش خورشید به دور زمین باعث به وجود امدن شب و روز می شود.

روز نجومی با روز خورشیدی حدود 4 دقیقه اختلاف دارد تا این جا ما به بطلمیوس ثابت کرده ایم که زمین به دور خود
    می گردد و به وی ثابت کرده ایم که خورشید یا به دور زمین نمی گردد یا بسیار اهسته می گردد<در حدود 4 دقیقه در روز> اگر این قدر اهسته
    می گردد قاعدتا نمی تواند علت بوجود امدن شب و روز باشد علت بوجود امدن شب و روز چرخش زمین به دور خود است
    حالا به سراغ حرکت انتقالی زمین می روییم اگر این فرض را در نظر بگیریم که خورشید هر روز 4 دقیقه به دور زمین میگردد به این نتیجه می رسیم که در 365 روز می شود 24 ساعت یعنی خورشید در یک سال تقریبا به اندازه ی 1 درجه به دور زمین می گردد که در نسبت با 360 درجه قابل صرف نظر کردن است پس اگر خورشید به دور زمین نمیگردد
    پس زمین به دور خورشید میگردد
    امیدوارم توانسته باشم پاسخ سوالتان را بدهم
    ویرایش توسط keyhan : 11-13-2010 در ساعت 12:04 AM

19. 6 کاربر مقابل از keyhan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

توجه نكرديد! يك اشتباه بزرگ!!!

مباحثه با بطلمیوس (گردش زمین)         
    اگر این فرض را در نظر بگیریم که خورشید هر روز 4 دقیقه به دور زمین میگردد به این نتیجه می رسیم که در 365 روز می شود 24 ساعت یعنی خورشید در یک سال تقریبا به اندازه ی 1 درجه به دور زمین می گردد که در نسبت با 360 درجه قابل صرف نظر کردن است پس اگر خورشید به دور زمین نمیگردد
    پس زمین به دور خورشید میگردد
    سلام! واقعا ممنون از اينكه پيگير اين مسئله هستيد! ولي يك مشكلي داره حرفتون!!!

تمام قسمت هايي كه در نقل قول بالا نيست رو قبول دارم ولي توجه كنيد:
    وقتي روزي 4دقيقه در آسمان جابجا ميشه يعني 1درجه(60*24/4*360) در آسمان جابجا ميشود كه البته 4دقيقه دقيق نيست! حالا اگر داشته باشيم 1درجه در روز يعني در 360 روز 360 درجه طي ميكنه نه 1درجه! متوجه شديد چه اشتباه بزرگي كرديد؟ ...
    پس در يكسال خورشيد 360 درجه در زمينه ستارگان طي ميكند(اين كه كاملا واضح هست)!
    پس ميتواند حول زمين بگردد!

21. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 8 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع