صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

موضوع: آسمان مناسب *"^مكان يابي^"*

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

آسمان مناسب *"^مكان يابي^"*

سلام بر دوستان عزيز! مطمعناً يكي از اصلي ترين پارامترهاي يك رصد توجه به وضعيت آسمون هست! جدا از صاف بودن يا ابري بودن هوا موارد ديگه اي هم مهم هستند مثل اعوجاجات جوي، شيب تغيير دما و ...
    حالا چند مطلب از شما ميخوام:
    1) سايت هاي هواشناسي! (سايت هاي اينترنتي و پايگاه هاي داده برداري+بهترين بوم (منطقه آب و هوايي) براي يك رصدخانه.
    2) بحث بر روي پارامترهاي مختلفي كه ميتونه يه مكان رو به يك رصدخونه تبديل كنه!
    3) آلودگي نوري و فاصله اي كه رصدخونه بايد از آلوده كننده ها داشته باشه!
    ویرایش توسط Astronomer : 11-04-2010 در ساعت 03:44 PM

2. 17 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #2
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

به نظر من بهتره اول اینجور بحثارو خودتون یه جرقه ای بزنید بعد بقیه بیان. مثلن من خودم الآن موندم چی بگم با اینکه خیلی چیزا شاید میدونم !!
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

4. 6 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

بوم!

خوب بگذاريد از بوم شروع كنيم!
    بوم هاي موجود در ايران به 3قسمت كلي و چند زير قسمت تقسيم ميشوند!
    نواحي كويري (گرم و خشك)
    نواحي كوهستاني (سرد)
    نواحي معتدله (معتدل و مرطوب)

خوب از اين بين نواحي كويري بنظرم فقط به درد رصدهاي كوتاه ميخورند(چرا؟) چون شيب تغيير دما بسيار زياد است و براي دستگاه ها مضر از طرفي بايد طوفان هاي شن و گرد و غبار را نيز در نظر گرفت! و يك مسئله ديگر هم ميتواند اعوجاجات كوير باشد چون در شب كوير به شدت گرماي خود را به هواي بالاسر خود پس ميدهد و سبب ايجاد امواج گرمايي و اعوجاج ميگردد!

در عوض نواحي معتدله شيب دمايي كمي دارند اما بايد به خاطر داشت كه تعداد روز هاي ابري بالا رفته و كار را بيهوده ميگذارد! از طرفي اين نواحي به شدت مرطوب بوده و براي آينه ها و عدسي ها مشكل آفرين خواهد بود و البته تجهيزات فلزي سازه!

نواحي كوهستاني بنظرم از بهترين مكان ها براي تأسيس رصدگاه خواهند بود ولي مطمعناً اين اماكن هم مشكلاتي دارند كه دوست دارم ديگران بازگو كنند!
    بايد در نظر داشت كه اين عوامل تنها عوامل نيستند و با قرار گرفتن در كنار ديگر عوامل تعيين كننده مكان مناسب خواهند بود!

توجه: اين سري تاپيك هايي كه ايجاد كردم براي اين نيست كه يك فرد متكلم وحده باشد! براي اين است كه بجاي پرداختن به تاپيك هاي جذاب و دنباله دار تقريبا بي ربط با اصل اين انجمن به تاپيك هاي دنباله داري بپردازيم كه تبديل به نتيجه شود! لطفا اين تاپيك ها را دنبال كنيد و كمترين نظرتون رو هم از ما دريغ نفرماييد!

6. 13 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #4
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133

خب !! شما اول رفتین سراغ زیست بومای کشور ! چیزایی که گفتین درستنو هر زیست بوم برا خودش یه سری خصوصیات داره که برا منجما هم مفیده و هم مضر !! مثلن اگه نظر منو بخواین با وجود تعریفای شما میگم به نظر من بهترین مکان کویره. با اینکه ممکنه مشکلات گفته شده رو داشته باشه ولی موقع رصد نه آلودگی نوری آنچنانی داره و نه هیچ چیز دیگه. آسمون بکری که پر ستاره های خوشگله ! تازشم این طوفانای شنی که گفتین موقع شب به خاطر سنگینی هوا کمتر اتفاق میفتنو اکثرن روزا هستن.
    دلیل اینکه مناطق مرطوبو کوهستانیو رد کردم هم این بود که تو مناطق مرطوب خب طبیعتا رطوبت زیاده و اکثرن هوا ابریه. تو مناطق کوهستانی هم افق بازی به اونصورت نیست. بازم تو مناطق کوهستانی تقریبا 6 ماه از سال هوا نیمه ابریو مرطوبه.
    امضای ایشان

8. 7 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

درست اما ...

نقل قول نوشته اصلی توسط doostesetareha نمایش پست ها
    با اینکه ممکنه مشکلات گفته شده رو داشته باشه ولی موقع رصد نه آلودگی نوری آنچنانی داره و نه هیچ چیز دیگه. آسمون بکری که پر ستاره های خوشگله ! تازشم این طوفانای شنی که گفتین موقع شب به خاطر سنگینی هوا کمتر اتفاق میفتنو اکثرن روزا هستن.
    ما قراره براي يك رصدخونه مكان يابي كنيم نه رصدگاه! اگر منظور رصدگاه باشه من هم با شما موافقم كه كوير بهترين مكان هست كه اين رو هم در پست قبل گفتم!

وقتي ما يك رصدخونه بنا ميكنيم و تلسكوپمون رو درونش قرار ميديم ديگه در روز هم در كوير خواهد بود و شيب دما به شدت روي آينه هاي تلسكوپ و بدنه هاي فلزي اون تأثير ميگذاره! طوفان هاي شن هم ميتونه مضر باشه و اعوجاجات رو هم كه گفتم!

اما مناطق معتدل و مرطوب هم ميتونن رصدخونه بشن چون ميشه اجزا رو ضد زنگ ساخت اما در اين حالت تعداد شب هاي قابل استفاده پايين مياد ولي اونطور كه قبلا تو مجله نجوم خونده بودم يك رصدخونه موفق در يكي از اين كشورهاي اروپايي فقط سالي 100 شب صاف دارند!!!

من نميخوام بگم هيچكدوم از بوم ها نمي تونن رصدخونه داشته باشند ولي بنظر من اگر قرار باشه فقط عامل بوم رو بررسي كنيم بهترين مكان مناطق كوهستاني، بعد معتدل و در بدترين حالت كوير هست! اما دوست دارم همه بيان و اين گفته رو نقد كنن! شايد نظرم درست نبود و بايد عوضش كنم!

گفتيد مناطق كوهستاني ابري هستند در بازه اي از سال! خوب اصلا ميتونيم در نقطه اي رصدخونه بزنيم كه تقريبا بيشتر انواعي از ابرها زير اون ارتفاع قرار بگيرند! اما در آخر بايد بگم فرموديد افق باز تو مناطق كوهستاني نيست!!! اما فكر كنم تو مناطق كوهستاني حتي ميتونيم افق منفي 2يا3 درجه هم داشته باشيم. البته رصدخونه ها با توجه به ساختي كه دارند غالبا با اجرام حول افق مشكل دارند. مشكل نشانه روي! اين آخري رو مطمعن نيستم! اما از جايي شنيده بودم!

10. 9 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

مطالعات زیادی نداشتم ولی میتونه این موارد هم باشه!!!
    - از نظر ساختار خاکی و مقاومت
    - نبودن در مسیر جریان های هوایی خطر ناک
    - نزدیک نبودن به آتش فشان ها
    - قرار نگرفتن در مناطق زلزله خیز
    - زیاد هم مکانش پرت نباشه که نشه بهش صعود کرد
    - جایی که بشه وسعتش داد بعدا برای ساخت رصدخان ههای کمکتی یا کار به صورت تداخل سنجی
    - بهمن خیز نباشه که باعث لرزش های خفیف و قوی بشه
    - مکانی باشه که بعداها شهرها بهش نزدیک نشن!یعنی شهرسازی نشه
    به نظر من اینا هم میتونه باشه برای انتخاب یه مکان برای رصدخونه!

12. 10 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال
    براي تشخيص دقيق آب و هوا يه سايت خوبي هست كه ما اكثرا با اون كار مي كنيم تقريبا با 15دقيقه اختلاف!!

http://www.accuweather.com/
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

14. 8 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133

اینام حرفن برا خودشون خب !@!! اما من بازم با قسمت مناطق کوهستانیش مشکل دارم. با چیزایی که از زندگی تو منطقه آذربایجان دستگیرم شده تا حالا مناطقی به اون ارتفاع ندیدم که بشه رو اونا برا رصد خونه مکان یابی کرد. بلندترین ارتفاعاتمون همون مناطق سهندو سبلانن که با اطلاعاتی که دارم چون تو مسیر توده هوای سرد سیبری و همچنین مدیترانه ای هستن اغلب بارش برفش زیاده.
    درست می فرمایین که تو مناطق کوهستانی میشه افق منفی هم داش ! کلی عرض کردم خدمتتون.
    بازم منتظر نظر بقیه دوستاییم تا بلکه به یه جایی برسیم !!
    کمک دوستان !!
    امضای ایشان

16. 6 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

افق منفی داشتن هم زیاد چیزه مهمی نیستشا! اصلا ارزشی نداره که به خاطر یک درجه خیلی چیزارو نادیده گرفت!!! بهتر به خاطر ارتفاع زیاد به خاطر افق منفی داشتن بریم سمت جنوب تا اسمونو کامل تر ببینیم!!!!
    ولی من مطمئنم که واسه انتخاب یه مکان برای رصدخانه خیلی خیلی پارامتر میخواد!!! کاره طاقت فرسایی چون داریم یه پایگاه نجومی نصب می کنیم با هزار امید و ارزو که میلیون ها پول خرج میشه!!!

18. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

آسمان مناسب  *"^مكان يابي^"*         
    من هم خدمتتون گفتم كه نظر بسيار است و لزومي نداره نظر بنده درست باشه!
    يك مصداق ميتونه براي مناطق كوهستاني هاوايي باشه!

بايد بگم كه من هم اشاره كردم كه زياد مهم نيست چون غالبا رصدخونه ها براي نشانه روي به سمت افق مشكل دارند چه برسه به افق منفي!

و اما ...
    نبايد به خاطر اينكه پارامترها زيادند ما روشون بحث نكنيم! بايد يك به يك بررسي بشن و همونطور كه قبلا گفتم بايد تمامي پارامترها رو در كنار هم گذاشت تا مكان يابي بشه! اما گفتيم كه با بوم شروع كرده باشيم و يك به يك موارد ديگه رو هم بررسي كنيم!

از دوستان ميخوام در تاپيك ها شركت داشته باشند! و كوچكترين مطالب در ذهن رو در ميان بگذارند!

20. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع