صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

موضوع: آشنايي با ديوار صوتي

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  آشنايي با ديوار صوتي

  ميدونم اينجا بيشتر بايد به مسائل هوافضايي اي كه مربوط به نجوم است بپردازيم ولي اين مطلب براي من زيبا بود و فكر كنم دوست داشته باشيد با اين پديده بيشتر آشنا بشيد!
  البته بايد بگم امواجي كه در مقاله ذكر ميشه ميتونه به اعوجاجات جوي هم مربوط بشه ولي فكر نمي كنم از اون ديد بشه زياد بررسي كرد!

 2. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 3. Top | #2
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  مقدمه+تاريخچه

  آشنایی بادیوار صوتی(sound barrier)

  مقدمه

  [FONT=Arial]صوت یا صدا در محیط های مکانیکی با سرعت خاص به شکل امواج انتشار می باید. در سطح دریا و وضعیت آیسا سرعت صوت 340 متر بر ثانیه است. سرعت صوت یکی از متغیر های بسیار مهم است که کاربرد بسیاری در محاسبات دارد[ /FONT]. رفتار هواپیما در محدوده های مختلف سرعت صوت متفاوت است؛ به عنوان مثال رفتار هواپیما در سرعت های زیر صوت و بالای صوت با هم فرق می کند. چرا که در سرعت های زیر صوت، هوا تقریباً تراکم ناپذیر فرض می شود و در سرعت های بالای صوت، تأثیرات تراکمپذیری و نیز موج شوک وجود دارد.
  با توجه به اهمیت سرعت صوت و برای ساده سازی روابط، عدد ماخ(Mach)تعریف میگردد. عدد ماخ عددی بی بعد است و مقدار آن تقسیم سرعت واقعی پرواز به سرعت محلی صوتبه دست می آید.

  سرعت صوت بر حسب عدد ماخ به پنج محدوده زیر تقسیم می گردد:

  1)
  سرعت کم (low speed)
  2)
  سرعت مادون صوت (subsonic)
  3)
  سرعت حدودصوت (transonic)
  4)
  سرعت مافوق صوت (supersonic)
  5)
  سرعت ماوراء صوت (hypersonic)


  1-مادون صوت 2-ماخ یک 3-مافوق صوت 4-موج های شوک


  دیوار صوتی (sound barrier) اصطلاحی است که در پرواز با سرعت حدود صوت و مافوق صوت مطرح می شود. همزمان با حرکت هواپیما ، صدای تولید شده به علت برخورد هواپیما با هوا نیز حرکت می کند. هواپیما فقط به سمت جلو حرکت می کند ولی صوت به شکل امواج به همه سمت منتشر می شود. حرکت امواج صوتی به صورت دیواره ای است که در راستای یک مخروط است. مقدار زاویۀ راس مخروط به عوامل متعددی بستگی دارد. به این دیواره، اصطلاحاً دیوار صوتی گویند. عبور از دیوار صوتی سبب اختلال در حرکت امواج صوتی می شود. هنگامی که هواپیمایی که دارای سرعت مافوق صوت است، سرعت خود را به بالاي صوت برساند از این دیوارۀ فرضی عبور می کند و اصطلاحاً سبب شکستن دیوار صوتی می گردد. معمولاً شکستن دیوار صوتی باعث تولید صدایی مانند صدای انفجار می گردد.


  تاریخچه

  در اعصار آغازین دوران هوانوردی ابتدایی، هواپیماها بیشتر با سرعت های بسیار پایین نسبت به هواپیماهای امروزی پرواز میکردند که حتی به بیشتر از 300 کیلومتر در ساعت نمیرسید؛ در حالی که چنین سرعتی، سرعت مطلوب برای تیک آف یا برخاست یک هواپیمای جنگنده امروزی است و رسیدن به چنین سرعتی ، ابداً مستلزم تلاش بسیار و فشار آوردن بیش از حد به موتور نمیباشد. اما رفته رفته، سرعت هواپیماها حتی با موتورهای پیستونی گاه بالای 650 کیلومتر بر ساعت رسیده و از آن زمان بود که دانشمندان علوم آیرودینامیک دریافتند که با افزایش سرعت، به تدریج میزان پسا افزایش پیدا کرده و در سرعت معینی، دیگر هواپیما قادر به سرعت گرفتن نبوده گاه نیز استال میشوند.
  در آن زمان، علت این موضوع بدین گونه بیان شد که با افزایش سرعت، به تدریج سرعت گردش انتها یا نوک پره های پروانه موتور، به سرعت صوت نزدیک شده و سرانجام در حداکثر سرعت یک هواپیمای پیستونی که حدود 950 کیلومتر میباشد، سرعت انتهای پره ها از سرعت صوت گذشته و پسا یا درگ بسیاری ایجاد میشود که خود مانع سرعت گرفتن بیشتر هواپیماست. در چنین سرعت هایی، پروانه موتور هواپیماهای پیستونی، نه تنها تراست یا نیروی کشش تولید نمیکند، بلکه در اثر سرعت بسیار زیاد، تبدیل به یک دیسک یا دایره توپر چرخنده میشود که جز ایجاد درگ و پسا، کار دیگری انجام نمیدهد .
  آیرودینامیست های آن زمان این حد را یک محدوده سرعت یا همان دیوار صوتی در نظر گرفته و بسیاری از آنان نیز بر این عقیده بودند که گذشتن از دیوار صوتی و پشت سر گذاشتن آن، کاری غیر ممکن است؛ اما با ورود به عصر جت و پیشرفت علم آیرودینامیک، این کار برای جنگندههای امروزی کاری بس سهل و آسان است.
  اولین بار خلبانی آمریکایی به نام چاک ییگر، با انجام اصلاحاتی بر روی یک بمب افکن قدیمی آن را به چهار موتور موشکی مجهز کرده و بر فراز بیایانی در آمریکا، پس از جدا شدن از هواپیمای مادر، به پرواز در آورد. پس چند ثانیه پرواز هواپیمای پرتقالی رنگ ملقب به X-1 به صورت گلاید، خلبان چهار موتور موشکی خود را روشن کرده و پس از چند لحظه صدایی رعد آسا در آسمان شنیده شد که همان نتیجه شکستن دیوار صوتی برای اولین بار در جهان بود. در این آزمایش، این هواپیما به سرعت 16/1 ماخ دست یافت، و با ورود به عصر جت، رویای شکستن دیوار صوتی و پا گذاشتن به سرعت صوت نیز به واقعیتی بسیار قابل لمس مبدل گشت.
  ویرایش توسط *sh : 02-19-2011 در ساعت 01:43 PM

 4. 7 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 5. Top | #3
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  خصوصيات+عامل

  خصوصیات صوت و دیوار صوتی

  خصوصیات صوت و دیوار صوتی چیست و چرا گذر از آن نیازمند قدرت و کشش و توانایی زیادی است. صوت، در شرایط عادی (دما، فشار و ... معمولی) در سطح دریا دارای سرعتی معادل 332 متر بر ثانیه یا 1195 کیلومتر بر ساعت میباشد که این سرعت، با افزایش ارتفاع و کاهش فشار و تراکم هوا، کاهش یافته و در ارتفاعات بالاتر، صوت فواصل را با سرعت کمتری میپیماید. این مسئله بدین صورت است که صوت از طریق ضربات ملکول های هوا به یکدیگر و انتقال انرژی آنها فضا را طی میکند و هر چه تعداد مولکول ها در یک حجم معین بیشتر باشند، انتقال انرژی زودتر صورت پذیرفته و صوت با سرعت بیشتری انتقال مییابد؛ چنانکه سرعت صوت در مایعات بیشتر از هوا و در جامدات بسیار بیشتر از مایعات و هوا و معادل 6000 کیلومتر بر ساعت است.

  پس در نتیجه افزایش ارتفاع، تعداد ملکول ها در یک حجم معین کاهش یافته و صوت با سرعت کمتری فضا را میپیماید. دیوار صوتی، شیئی فیزیکی و قابل روئیت نیست؛ بلکه به دلیل اینکه گذشتن از سرعت صوت نیازمند توان بسیار بالای موتور و آیرودینامیک بسیار خوب میباشد، این حد را یک مانع برای رسیدن به سرعت های بالاتر دانسته و از آن به نام دیوار صوتی یاد میکنند . عدد ماخ، در حقیقت همان نسبت سرعت شیء پرنده یا همان هواپیما به سرعت صوت محیط است که به احترام دانشمندی آلمانی که برای اولین بار چنین مقیاسی را در نظر گرفت، آن را «ماخ » نام نهادند. پس عدد ماخ، کمیتی متغیر است و بسته به خصوصیات هوا مانند دما و فشار، تغییر کرده و کاهش یا افزایش مییابد.


  عامل ایجاد دیوار صوتی

  امواج ضربهای یا Shockwaves در حقیقت همان عامل اصلی ایجاد دیوار صوتی هستند. امواج ضربهای، تغییری ناگهانی در فشار و دمای یک لایه از هواست که میتواند به لایههای دیگر منتقل شده و به صورت یک موج فضا را بپیماید. برای درک بهتر مطلب، وقتی که سنگی در آب انداخته میشود، موجهایی در آب بوجود میآیند که به سمت خارج در حال حرکتند. این امواج، نتیجه افزایش سرعت یا اعمال نیرو به لایهای از ملکول های آب است که قادر به انتقال به لایههای دیگر نیز میباشد، و امواج ضربهای نیز، همان امواج درون آب هستند، با این تفاوت که آنها در سیالی دیگر به جای آب به نام هوا، تشکیل میشوند.

  در سرعت های نزدیک سرعت صوت، فرضیه غیر قابل تراکم بودن هوا رد شده و ضریب تراکم هوا به 16% در میرسد، که مقداری غیر قابل چشم پوشی است. در این سرعتها هوای جلوی بال یا لبه حمله به شدت متراکم گشته و دما و فشار آن به طرز قابل توجهی افزایش مییابد، همین مسأله، یکی از عوامل ایجاد امواج ضربهای است. هواپیما با حرکت خود در هوا، نظم فشار هوای محیط را بر هم میزند و همانند قایقی که در آب در حال حرکت است، امواجی از آن ساطع شده و به دلیل اینکه این امواج با سرعت صوت حرکت میکنند و هواپیما زیر سرعت صوت در حال سیر است، از آن دور میشوند.

  اما کم کم، با نزدیک شدن به سرعت های ترانسونیک و حدود سرعت صوت، این امواج فرصت دور شدن از هواپیما را نداشته و در جلوی بال متراکم میشوند. در مناطقی از بدنه هواپیما که سطوح ناموزونی نسبت به جهت حرکت هواپیما دارد، سرعت گذر هوا افزایش یافته و بر اساس اصل برنولی، با افزایش سرعت سیال، فشار آن کاهش مییابد. در چنین سرعت هایی، هوای اطراف این سطوح به سرعت صوت میرسد، گر چه هواپیما هنوز به سرعت صوت نرسیده باشد. در نتیجه رسیدن بعضی سطوح به سرعت صوت، امواج ضربهای تولید شده و درگ یا پسای فراوانی را قبل از رسیدن به سرعت صوت تولید میکنند، که همین مسأله گذر از دیوار صوتی را مشکل مینماید.

 6. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 7. Top | #4
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  اثرات

  عدد ماخ بحرانی

  به سرعتی که در آن حداقل یکی از سطوح هواپیما به سرعت صوت رسیده باشد، گر چه این پدیده در مورد خود هواپیما صادق نباشد، عدد ماخ بحرانی یا Critical Mach Number میگویند. عدد ماخ بحرانی را میتوان به سرعتی که نمودار پسا در مقابل سرعت سیر صعودی میگیرد، نیز تعریف نمود. در این سرعت، فرامین هواپیما کم کم شروع به درست جواب ندادن کرده و حالتی شبیه به کوبیدن بر روی بال توسط امواج ضربهای بوجود میآید که با گذر از دیوار صوتی، فرامین هواپیما به حالت طبیعی خود باز میگردند.

  بنابراین، در سرعتی که هواپیما به عدد ماخ بحرانی خویش میرسد، پسا به دلیل ایجاد امواج ضربهای بطور قابل توجهی افزایش مییابد، پس، باید تلاش بر آن باشد تا عدد ماخ بحرانی هر چه بیشتر با بهبود ویژگی های آیرودینامیکی افزایش یابد، چون اگر این اتفاق در سرعت های پایینتر رخ دهد، هواپیما نیز باید از سرعت پایینتری جدال با افزایش پسا را شروع کند.


  چرا با تولید امواج ضربهای، پسا افزایش مییابد؟

  قانونی در مبحث دیوار صوتی بیان میکند که هر جریان هوایی که از یک موج ضربهای بگذرد، موج ضربهای انرژی جنشی سرعتی آن را گرفته و در خور تبدیل به گرما و افزایش فشار میکند، در نیتجه سرعت جریان هوای گذرنده از موج ضربهای به میزان قابل توجهی کاهش مییابد. با کاهش سرعت جریان هوا در جلوی بالها در سرعتهای نزدیک سرعت صوت، تلاش پیشرانه یا موتورهای هواپیما باید چند برابر شود تا اثر کاهش سرعت در اثر موج ضربهای را خنثی نماید. در صورتی که عدد ماخ بحرانی هواپیمایی پایین باشد، در سرعتهای پایین باید نیروی رانشی هواپیما چند برابر شود که مصرف سوخت فوق العادهای را برای گذر از دیوار صوتی به دنبال خواهد داشت؛ اما، در صورت بالا بودن عدد ماخ بحرانی، هواپیما فقط مدت کوتاهی نیازمند قدرت و کشش بسیار زیاد برای شکستن دیوار صوتی میباشد.

  با اعمال نیروی فراوان رانشی، سرانجام هواپیما بر مشکل پسای زیاد فائق آمده و از دیوار صوتی میگذرد. در نتیجه این عمل، امواج تولید شده توسط هواپیما از آن جا مانده و پشت سر هواپیما حرکت میکنند. در این حالت، وضعیت به حالت عادی بازگشته و پسای ایجاد شده به وضعیت نرمال باز میگردد. بعضی از هواپیماها از تمام نیروی پس سوزشان یا 100% قدرت موتور برای گذر از دیوار صوتی و یا سرعت 1,195 کیلومتر بر ساعت استفاده میکنند، در حالی که در سرعت های بسیار بالاتر، تنها از 30% قدرت موتور برای رانش به جلو بهره میجویند. با دقت در این مثال ، میتوان به خوبی افزایش درگ و پسا و قدرت فروان لازم برای غلبه بر آن در سرعتهای نزدیک به سرعت صوت را درک و تجزیه و تحلیل نمود.


  اثرات شکست دیوار صوتی

  امواج ضربهای توسط هواپیما در سرعت صوت، بسیار قدرتمند میباشند، چنانکه در صورت پرواز هواپیما نزدیک به زمین و گذر آن از دیوار صوتی، امواج ضربهای با منتهای قدرت به اجسام زمینی مانند شیشههای منازل و ساختمان ها برخورد نموده و باعث شکستن آنها میشود، یا حتی اگر شخصی در معرض امواج ضربهای بطور مستقیم قرار گیرد، احتمال از دست دادن شنوایی و پاره شدن پرده گوش بسیار است.

  از امواج ضربهای، در بمب ها و تسلیحات دیگر نیز استفاده میشود. بمب ها با یک افزایش دما و فشار ناگهانی در لایههایی از هوا، امواج ضربهای بوجود آورده که از طریق هوا انتقال یافته و باعث شکستن شیشهها و تخریب دیوارها نیز میشود. اگر شخصی در فاصلهای نسبتاً نزدیک در فضایی تهی از هوا و خلاء، حتی نزدیک یک بمب ده تنی ایستاده باشد، بر فرض منفجر کردن بمب، آسیبی به وی نخواهد رسید، چون هوایی برای انتقال امواج ضربهای وجود ندارد.

  به دلیل تولید امواج ضربهای در سرعت های حدود سرعت صوت، خلبانان سعی میکنند فقط مدت کوتاهی در چنین سرعت هایی ترانسونیک پرواز کرده و به زودی از دیوار صوتی گذر کنند، چون پرواز در این سرعت ها نیروی بسیار زیاد موتور در نیتجه افزایش فوق العاده میزان مصرف سوخت را در پی دارد.


  صدای انفجار

  امواج حاصله از حرکت هواپیما یا صدای تولید شده در اثر حرکت ، هر بار در سرعت های زیر سرعت صوت از هواپیما دور شده و به گوش شنونده میرسد. اما با رسیدن هواپیما به سرعت صوت، این صداها دیگر فرصت دور شدن از هواپیما را نداشته و کلاً در جلوی هواپیما جمع میشوند. با گذر از سرعت صوت، صدایی چند ده برابر شده از حرکت هواپیما باهم به گوش شنونده میرسد که مانند یک انفجار شدید یا صدای رعد و برقی بسیار قدرتمند میباشد. شاید در تصاویر هواپیماهای در حال گذر از دیوار صوتی، هالهای سفید رنگ را در اطراف هواپیما مشاهده کرده باشید. در هنگام گذر از دیوار صوتی، اگر هواپیما نزدیک به زمین و در محیطی مرطوب با درصد بخار آب زیاد باشد، بخار آب هوا در اثر امواج ضربهای فشرده شده و ابر سفیدی را برای چند ثانیه پدید میآورند که همان هاله سفید رنگ قابل روئیت در تصاویر است. اما از امواج ضربهای در موتورهای جت نیز استفاده میشود. بدین گونه که، هوا ورودی در موتورهای جت، حتی اگر هواپیما با سرعت های بالای صوت پروزا نماید، باید زیر سرعت صوت باشد تا قابلیت احتراق را در موتور داشته باشد.

 8. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 9. Top | #5
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  هواپيما+منبع

  طراحی هواپیما

  بنابراین، اکثراً در ورودی موتورهای هواپیماهای جنگنده مخروطیرا به شکل کامل یا نصف مانند هواپیماهای میگ 21 یا اف 104 استارفایتر دیده میشود،که فلسفه ایجاد این مخروط تولید عمدی امواج ضربهای است. در صورت تولید امواجضربهای، هوای عبوری از میان آن با سرعت کاهش یافته یا زیر صوت وارد موتور میشود وفرآیند احتراق بطور کامل انجام میپذیرد. برای انجام پروازهای مافوق صوت ، اغلبهواپیماهای جنگنده از مقطع بال های ویژهای که عدد ماخ بحرانی را به حداکثرمیرسانند، استفاده مینمایند و مقطع بال ها معمولاً بسیار نازک و متقارن میباشد.

  به عقب برگشتگی بال های هواپیماهای مدرن نیز در نتیجه تلاش برای افزایش عددماخ بحرانی بوده، چرا که آزمایش های تونل باد نشان داده که با به عقب برگشتگی بالهابه میزان چند درجه عدد ماخ بحرانی به میزان قابل توجهی افزایش مییابد، تا جایی کههواپیماهای مسافربری سریع السیر مانند بوئینگ 747 که در حدود سرعت صوت یا حدود 980کیلومتر بر ساعت پرواز میکنند، نیز به بال هایی به عقب برگشته مجهزند.

  دربرخی از هواپیماها، مانند هواپیمای اف 14 تامکت، از سیستم بال های متغیر استفادهشده که در این سیستم، در سرعتهای پایین که از عدد ماخ بحرانی خبری نیست بال هاگسترده میشوند و برای فراوانی تولید میکنند، ولی رفته رفته با نزدیک شدن به سرعتصوت، کامپیوتر موجود در این سیستم خود زاویه لازم برای افزایش عدد ماخ بحرانی رامحاسبه کرده و بال را متناسب با زوایه آن تغییر داده و به عقب بر میگرداند. این سیستم به دلیل هزینه های بالا و سنگینی بیش از حد آن، دارای استفاده محدودیمیباشد.


  دسته بندی هواپیماها

  هواپیماهای زیر سرعت صوت یامادون صوت با محدوده سرعت 350 تا 950 کیلومتر بر ساعت، Subsonic
  هواپیماهای حدودسرعت صوت با محدوده سرعت 950 تا 1200 کیلومتر بر ساعت، Transonic
  هواپیماهای سرعت صوت با محدوده سرعت دقیقاً سرعت صوت نسبت به محیط، Sonic
  هواپیماهای بالای سرعت صوت یا مافوق سرعت صوت با محدوده سرعت 1 ماخ تا 5 ماخ، Supersonic
  هواپیماهای با سرعت بسیار بیشتر از سرعت صوت با محدوده سرعت 5 ماخ وبالاتر، Hypersonic


  منابع :

  مدرسه ی هوانوردی

  تین نیوز

  ویکی پدیا

  گردآوری : محمد حسین م.
  http://www.aerospacetalk.ir/vb/showthread.php?t=36842
  ویرایش توسط *sh : 02-19-2011 در ساعت 01:38 PM

 10. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 11. Top | #6
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  53
  نوشته ها
  847
  تشکر
  12,984
  تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

  يه چند روز پيش تو اينترنت يه چرخي ميزدم كه يه كليپي در مورد شكسته شدن ديوار صوتي ديدم كه تقديم شما ميكنم!!!!! با فرمت flv!!!!

  اميدوارم خوشتون بياد!!!!


  براي داونلود فايل برروي اينجا كليك كنيد
  امضای ایشان
  عاشق دستپخت مادرمم
  اگرم سرد باشه مشکلی نیس
  در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
  تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه


  orion سابق!!!

 12. 6 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 13. Top | #7
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  61
  نوشته ها
  564
  تشکر
  2,266
  تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

  نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
  يه چند روز پيش تو اينترنت يه چرخي ميزدم كه يه كليپي در مورد شكسته شدن ديوار صوتي ديدم كه تقديم شما ميكنم!!!!! با فرمت flv!!!!

  اميدوارم خوشتون بياد!!!!


  براي داونلود فايل برروي اينجا كليك كنيد
  این فیلم را میشه توضیح بدید؟
  چون ثانیه های فیلم با سرعت صوت مطابقت ندارد؟
  الان من این طوریم:

 14. 3 کاربر مقابل از م.ح.اربابی فر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 15. Top | #8
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  93
  نوشته ها
  251
  تشکر
  345
  تشکر شده 969 بار در 94 ارسال

  شکست دیوار صوتی

  امضای ایشان
  Persian Gulf Forever
  پایگاه رصدگر

 16. 7 کاربر مقابل از nima عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 17. Top | #9
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال
  نقل قول نوشته اصلی توسط moha نمایش پست ها
  این فیلم را میشه توضیح بدید؟
  چون ثانیه های فیلم با سرعت صوت مطابقت ندارد؟
  الان من این طوریم:
  با عرض معذرت من اين فيلم رو دانلود كردم ولي نتونستم پلي كنم!!! حالا باز سعيم رو ميكنم!

  اين هم تصويري ديگر از شكست ديوار صوتي


 18. 7 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 19. Top | #10
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  شماره عضویت
  53
  نوشته ها
  847
  تشکر
  12,984
  تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

  آشنايي با ديوار صوتي         
  نقل قول نوشته اصلی توسط moha نمایش پست ها
  این فیلم را میشه توضیح بدید؟
  چون ثانیه های فیلم با سرعت صوت مطابقت ندارد؟
  الان من این طوریم:
  خب محا جان من منظورتو نفهميدم از اينكه ثانيه هاي فيلم با سرعت صوت مطابقت نداره يعني چي؟؟؟؟

  ولي فكر كنم اينجوري باشه كه تو شكست اولي سرعت بيش از سرعت صوت ميشه و تو شكست دومي سرعت كمتر از سرعت صوت ميشه!!!!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer نمایش پست ها
  با عرض معذرت من اين فيلم رو دانلود كردم ولي نتونستم پلي كنم!!! حالا باز سعيم رو ميكنم!

  سعي كن با KM PLAYER بازش كني!!!!داري كه؟؟؟

  اگه نداري لينك setupشو بذارم!!!!!!
  ویرایش توسط Hojjat Zafarkhah : 02-19-2011 در ساعت 06:07 PM
  امضای ایشان
  عاشق دستپخت مادرمم
  اگرم سرد باشه مشکلی نیس
  در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
  تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه


  orion سابق!!!

 20. 4 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد