صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 54

موضوع: مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها

 1. Top | #1
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  Post مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها

  مقدمه


  تصور کنید روی صندلی فضاپیمایی که هزاران تن سوخت قابل انفجار در موشک خود دارد، نشسته اید و در حالی که لباس مخصوص فضایی به تن دارید ناگهان صدای غرش بلندی را شنیده و ارتعاش شدیدی را احساس می کنید.


  موتورهای اصلی نوبت به نوبت روشن شده اند و در عرض 6 ثانیه موتورهای تقویت کننده هم روشن می شوند. کابین به شدت تکان می خورد و شما از زمین بلند می شوید و در عرض 5/8 دقیقه شما در خارج از جو زمین خواهید بود. شاید ماموریت شما انتقال آب و غذا و اکسیژن به ایستگاه فضایی بین المللی یا قرار دادن یک ماهواره در مدار و یا تعمیر یک ماهواره در فضا باشد.


  پرواز با شاتل فضایی اینگونه وصف شده است. ولی به راستی شاتل فضایی چیست؟ چگونه کار می کند و چه تفاوتی با فضاپیماهای دیگر دارد؟ در این مقاله شما با دنیای جذاب شاتل های فضایی آشنا خواهید شد.

  مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-20082612-45-4pm04-jpg


  تاریخچه شاتل فضایی


  درانتهای ماموریت های فضایی آپولو، مقامات سازمان ناسا برنامه آینده فضایی ایالات متحده را بررسی می کردند. در آن زمان فضانوردان و تجهیزات فضایی توسط موشک های یکبار مصرف به فضا ارسال می شدند. آنها به وسیله ای مطمئن و در عین حال کم هزینه نیاز داشتند که بتوانند از آن چندین بار استفاده کنند. برای ارسال 2میلیون کیلوگرم تجهیزات و فضانورد به مدار 185تا 643 کیلومتری بالای سطح زمین،این فضاپیمای جدید نیاز به سه موتور اصلی و مخزن سوخت بیرونی و دو موشک جامد تقویت کننده و نیز سیستم مدیریت مقصد داشت. به این ترتیب ایده شاتل فضایی توسط مهندسان علوم فضایی مطرح گردید. ناسا شروع به مطالعه و طراحی شاتل فضایی کرد و بالاخره پس ازگذشت 9سال تحقیق و آزمایش روی بخشهای مختلف، پنج فروند از این ناوها را که سامانه حمل و نقل فضایی یا شاتل فضایی نامیده شدند، به خدمت گرفت. فضاپیماهای اینترپرایز، کلمبیا، چلنجر، دیسکاوری و آتلانتیس، به تدریج از اوایل دهه1980میلادی تحویل ناسا گردید. بعدها پس از انفجار چلنجر، یک فروند دیگر نیز با نام ایندیور به ناوگان فضایی ناسا افزوده شد. شاتل اینترپرایز تنها برای آموزش فضانوردان و آزمایش دستگاه های آن در شرایط پرواز زمینی به کار برده شد و هیچ گاه به فضا نرفت.


  نخستین پرواز شاتل در تاریخ 12آوریل سال1981میلادی، با شاتل کلمبیا و با خلبانی جان یانگ و رابرت کریمن با موفقیت انجام شد و بدین ترتیب شاتل های فضایی وارد عرصه برنامه های فضایی شدند.  بخش های اصلی شاتل

  مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-20082612-43-1pm02-jpg

  شاتل فضایی دارای سه بخش اصلی می باشد که عبارتند از:


  1- مدارگرد (واحد مستقر کننده در مدار که سرنشینان و بار را در خود جای می دهد).


  2- دو موشک تقویت کننده با سوخت جامد (که بیش ترین نیروی پیش ران را در دو دقیقه آغازین پرواز فراهم می نماید)


  3- مخزن سوخت بیرونی (که سوخت موتورهای اصلی را با خود حمل می کند).  مدارگرد


  مدارگرد بخش اصلی سامانه حمل و نقل فضایی را تشکیل می دهد. این بخش را معمولاً با نام شاتل می شناسیم. مدارگرد به مخزن بزرگ سوخت مایع نارنجی رنگ متصل است و از هیدروژن و اکسیژن مایع موجود در آن، برای بالا رفتن استفاده می کند.


  طول مدارگرد در حدود 37متر، عرض آن از انتهای یک بال تا انتهای بال دیگر 24متر، وزن آن 68 تن و ارتفاع آن در حالت ایستاده روی سکوی پرتاب 17متر می باشد. در بخش جلویی مدارپیما، کابین خدمه قراردارد و به طور میانگین گنجایش 7نفر و در شرایط اضطراری، 10نفر را داراست. در قسمت میانی مدارپیما، محفظه باری با ابعاد 18متر در 6/4متر تعبیه شده که بیشتر حجم بدنه را به خود اختصاص داده است که درون آن تجهیزات و بازوی میکانیکی قرار دارد و وقتی مدارپیما به مدار مورد نظر رسید، دربهای بالای بدنه باز می شوند و تجهیزات توسط بازوی میکانیکی، در مدار قرار می گیرند. در دماغه مدارپیما هم دربهای مخصوصی قرار دارند تا خدمه بتوانند از آن بیرون بیایند و خارج از مدارپیما به کارهای نصب و تعمیرات ایستگاههای فضایی و ماهواره ها بپردازند.


  بدنه مدارگرد از آلیاژ آلومینیوم ، موتورهای اصلی از آلیاژ تیتانیوم و سطح زیرین آن از سرامیک ساخته شده است.


  در قسمت دم مدارپیما، دو موتور و در دماغه آن 14 موتور جت کوچک قرار داده شده است که از این موتورها، برای قرار دادن مدارگرد در مدار نهایی و یا تغییر مکان آن از مداری به مدار دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. در درون این موتورها دو مخزن هیدروژن و اکسیژن مایع قرار دارد که در نبود اکسیژن در فضا، به راحتی با هم ترکیب شده و آتش می گیرند و بدین ترتیب نیروی لازم برای جهش مدارگرد در فضا را فراهم می کنند. مدارگرد قادر است بسته به ماموریت خود، به مدت 7 یا 8روز و درشرایط اضطراری تا 14روز در مدار باقی بماند.  موشکهای جامد تقویت کننده


  موشکهای جامد تقویت کننده، بیشترین نیرو ( حدود 71%) را برای بلند کردن شاتل فضایی از سکوی پرتاب فراهم می کنند. سوخت این موشکها، معمولاً پودر آلومینیوم (به عنوان سوخت اصلی) و پرکلرات آمونیوم (به عنوان اکسید کننده آتش زا) می باشد. موشکهای جامد آخرین بخشی هستند که پس از اجازه پرتاب روشن می شوند، چون پس از آتش گرفتن دیگر قابل خاموش کردن نیستند. ارتفاع هر یک از این موشکها 46 متر و وزن آنها همراه با سوخت به 600 تن می رسد. داخل هر یک از این موشکها، سوخت جامد، موتور احتراق، سیستم کنترل رها شدن از مدارپیما و چتر فرود(برای فرود سالم در اقیانوس و استفاده مجدد از موشکها) تعبیه شده است.  مخزن سوخت بیرونی


  مخزن سوخت بیرونی، سوخت مایع موتورهای اصلی را در خود ذخیره دارد. ارتفاع این مخزن 48متر، وزن مخزن خالی 34تن و قطر آن 4/8متر می باشد و قادر است 2میلیون لیتر سوخت (با نسبت اکسیژن یک و هیدروژن 6واحد) را در خود نگاه دارد. سه موتور روی مدارپیما (هرکدام با ارتفاع 3/4متر و عرض 3/2متر) نصب شده اند که سوخت مخزن بیرونی را که شامل هیدروژن و اکسیژن مایع است را باهم ترکیب کرده و باقیمانده نیرو را (حدود 29%) برای بلند کردن شاتل فراهم می کند. مخزن سوخت بیرونی نارنجی رنگ، باعث پایداری شاتل در طول پرتاب است و اتصال مدارگرد و بوسترهای سوخت جامد را فراهم می آورد. این بخش تنها بخش یکبار مصرف فضاپیمای شاتل را تشکیل می دهد. زمانی که موشکهای سوخت جامد در ارتفاعی نزدیک به 45کیلومتری جدا شد، مدارگرد که هنوز با موتورهای اصلی خود در حال مصرف سوخت است، مخزن خارجی را تا ارتفاعی برابر با 113 کیلومتر بالا می برد و تنها 5/8دقیقه پس از پرتاب، این مخزن در حالی که از سوخت خالی شده است، از شاتل جدا می شود و در جو سقوط می کند و آنچه که باقی می ماند روانه اقیانوس می گردد.
  تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-20082612-45-4pm04-jpg   مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-20082612-43-1pm02-jpg  
  ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 05-14-2012 در ساعت 04:39 PM


 2. Top | #2
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  ادامه

  مراحل پرتاب شاتل به فضا


  پس از آنکه شاتل در سکوی پرتاب آماده پرتاب شد از 31 ثانیه قبل از پرتاب مراحل زیر اتفاق می افتد:


  31 ثانیه قبل از پرتاب: کامپیوترهای مرکزی تمام کنترل ها را بر عهده می گیرند.


  6/6 ثانیه قبل از پرتاب: موتورهای اصلی نوبت به نوبت روشن می شوند و به 90% قدرت خود می رسند.


  3 ثانیه قبل از پرتاب: موتورهای اصلی آماده پرتاب شاتل به فضا هستند.


  لحظه پرتاب: موشکهای جامد تقویت کننده آتش می گیرند.


  20 ثانیه بعد از پرتاب: شاتل به طور مستقیم به فضا پرتاب می شود.


  60 ثانیه بعد از پرتاب: موتورهای اصلی به 100% قدرت خود می رسند.


  2 دقیقه بعد از پرتاب: در ارتفاع 45 کیلومتری، موشکهای جامد تقویت کننده از شاتل جدا می شوند.(در این لحظه چتر نجات موشکهای جدا شده، باز می شوند تا 200 کیلومتر دورتر و در اقیانوس آرام کشتی ها این موشکها را از آب بگیرند).


  5/8 دقیقه بعد از پرتاب: موتورهای اصلی خاموش می شوند.


  9 دقیقه بعد از پرتاب: مخزن سوخت بیرونی از شاتل جدا می شود و بخاطر برخورد با جو زمین،از بین می رود.


  5/10 دقیقه بعد از پرتاب: موتورهای سیستم مدیریت مقصد روشن می شوند تا شاتل را در مدار پایینی قرار دهند.


  45 دقیقه بعد از پرتاب: موتورهای سیستم مدیریت مقصد دوباره روشن می شوند تا شاتل را در مدار بالایی (ارتفاع 400 کیلومتری از سطح زمین) قرار دهند.


  اکنون شاتل به یک مدارپیما تبدیل شده و در خارج از جو آماده ادامه ماموریت می باشد.  مرحله بازگشت شاتل به زمین


  پس از اتمام ماموریت مدارپیما در مدار، نوبت به حساسترین بخش سفر یعنی بازگشت به زمین می رسد. ابتدا مدارپیما باید 180درجه گردش کرده، سپس تحت زاویه خاص(28 تا 36 درجه) بچرخد تا سطح زیرین آن با اتمسفر زمین برخورد کند. مدارپیما در این حالت با سرعت 28هزار کیلومتر در ساعت از اتمسفر زمین عبور می کند و دمای سطح زیرین آن در این لحظه به بیش از 1000درجه سانتیگراد می رسد (به همین دلیل است که سطح زیرین مدارپیما را با عایق های حرارتی که از جنس سرامیک می باشد، می پوشانند).


  پس از اینکه مدارپیما از جو عبور کرد به ارتفاعی می رسد که غلظت هوا در آنجا زیاد است. از این به بعد مدارپیما مانند هواپیما با کمک بالهای خود، تحت زاویه 40 درجه و سپس 20 درجه به طرف زمین مانور می دهد تا سرعت سقوطش کم شود. پس از اینکه مدارپیما به باند فرود رسید، دماغه را بالا می آورد و سپس چتر سرعت گیر خود را باز می کند تا آرام روی باند توقف کند.

  انفجار شاتل چلنجر

  مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-challenger_explosion-jpg


  در 28ژانویه سال1986، قرار بود که شاتل چلنجر بیست و پنچمین ماموریت خود را انجام دهد که متاسفانه تنها 73ثانیه پس از پرتاب در ارتفاع 15هزار پایی منفجر شد و هر هفت خدمه آن جان باختند. در بین خدمه این فضاپیما، معلمی با نام کریستا مک آلیف حضور داشت که طبق برنامه قرار بود به عنوان اولین معلم به فضا سفر کند. این حادثه غم انگیز در حالی اتفاق افتاد که میلیون ها دانش آموز در سراسر دنیا از طریق تلویزیون شاهد آن بودند.  این حادثه در سواحل فلوریدا و بر فراز اقیانوس اطلس در ساعت11:39 صبح به وقت محلی، به علت نقص واشر حلقه ای بوستر سمت راست شاتل رخ داد. نقص واشر در محل اتصال آن، شکافی در بوستر ایجاد کرده بود. این شکاف باعث نفوذ شعله به بیرون راکت، رسیدن آن به تجهیزات اطراف و مخزن خارجی سوخت و در نهایت جدا شدن بوستر سمت راست و شکست ساختار مخزن شد. با انفجار مخزن، شاتل منهدم شد و هر هفت سرنشین آن کشته شدند.  انفجار شاتل چلنجر، برای برنامه های فضایی ایالات متحده پایان ناخوشایندی را رقم زد. قطعات متلاشی شده فضاپیما طی عملیات بازیافت از کف اقیانوس جمع آوری شدند.
  انفجار شاتل کلمبیا

  مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-509350_orig-jpg


  شاتل فضایی کلمبیا، اول فوریه سال 2003 میلادی، در مرحله بازگشت به جو زمین، کمی پیش از آنکه بیست و هشتمین ماموریت خود را به پایان رساند بر فراز ایالت تگزاس، در ارتفاع 200هزار پایی بالای سطح زمین منفجر شد و هر هفت سرنشین آن جان باختند. این حادثه ناگوار، پس از تراژدی چلنجر در سال 1986، بدترین حادثه فضایی ایالات متحده محسوب می شود. پیش از کلمبیا، ناسا هیچ یک از فضاپیماهای خود (اعم از سرنشین دار یا بی سرنشین) را در مرحله بازگشت به زمین از دست نداده بود.

  مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-363_untitled-jpg


  این انفجار به دلیل نقصی بود که هنگام پرتاب در عایق کاری مخزن خارجی سوخت ایجاد شده بود بدین صورت که قطعه کوچکی از فوم های عایق کاری به اندازه یک کیف جیبی تحت نیروهای آیرودینامیکی پرتاب، از مخزن اصلی سوخت جدا شده و به لبه بال سمت چپ شاتل در محل سفال های عایق کاری برخورد و به سامانه حفاظت حرارتی شاتل آسیب وارد کرده بود. البته پیش از آن نیز در بسیاری از پرتاب های شاتل ضربه خرده فوم های جدا شده از مخزن سوخت، بدنه شاتل را زخمی کرده بودند اما این موضوع هیچگاه سبب بروز آسیبی چنین جدی نشده بود. این بارنواحی خسارت دیده باعث شده بودند در طول بازگشت به جو گازهای داغ به داخل ساختار فضاپیما نفوذ کنند و موجب در هم ریختن سازه بال و در نهایت سبب از بین رفتن فضاپیما در هنگام فرود شوند. پس از وقوع حادثه، بقایای خدمه و قطعات فضاپیما در تگزاس لوئیزیانا و آرکانزاس پیدا شد.  پايان عمر شاتل ها:
  در سال 2004، ناسا اعلام کرد ناوگان شاتل های فضایی در سال 2010 بازنشسته خواهد شد و فضاپیمای جدیدی به نام اوریون جای آن را خواهد گرفت.
  میلاد جبوری عباسی

  منابع

  www.bbc.co.uk/science/space

  علوم فضا(دانش روز برای همه)، نویسندگان: هیئت مؤلفان- مترجم: شادی حامدی آزاد، ناشر: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی(1385)

  پنجاه سال در فضا، نویسنده: لیلا خلج زاده، ناشر: روابط عمومی سازمان فضایی ایران(1386)
  تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-challenger_explosion-jpg   مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-509350_orig-jpg   مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها-363_untitled-jpg  

 3. 10 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 4. Top | #3
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  131
  نوشته ها
  506
  تشکر
  11,118
  تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

  سپاس...

  نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer نمایش پست ها

  میلاد جبوری عباسی

  منابع

  www.bbc.co.uk/science/space

  علوم فضا(دانش روز برای همه)، نویسندگان: هیئت مؤلفان- مترجم: شادی حامدی آزاد، ناشر: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی(1385)

  پنجاه سال در فضا، نویسنده: لیلا خلج زاده، ناشر: روابط عمومی سازمان فضایی ایران(1386)[/right]
  تمام مطالبت زیبا بود مرسی...
  از این قسمتش خوشم اومد...
  ممنون... حق کپی رایت...
  امضای ایشان
  همیشه مراقب اشتباه دوم باش!
  اشتباه اول حق توست...!

 5. کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 6. Top | #4
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Oct 2010
  شماره عضویت
  330
  نوشته ها
  564
  تشکر
  6,861
  تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

  فیلم ندارین بذارین؟؟؟؟یایه یه سایت...؟؟؟به جز این nasa.gov؟؟آخه یه چیزی که میدیابگیره...
  امضای ایشان
  یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
  من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
  اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

 7. کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:


 8. Top | #5
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  فيلم

  اين هم يه فيلم تقريبا كامل از پرواز شاتل و تا بازگشت به زمين فقط قسمت مأموريت نيست توش!!!

  ميتونيد با kmplayer اجراش كنيد!!!

  البته بايد بگم صدايي از اين فايل شنيده نميشه كه فكر كنم از اول هم همينطور بوده!!!

  منبع: ocw.mit.edu
  البته منبع اين سايت هم بايد nasa باشه!!!
  براي رفتن به صفحه دريافت فايل اينجا را كليك كنيد.

 9. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 10. Top | #6
  کاربر ممتاز
  کاربر فعال

  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  489
  نوشته ها
  276
  تشکر
  758
  تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

 11. 4 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 12. Top | #7
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  Sts

  STS
  Synchronous Transport Signal
  در اين تاپيك قراره مروري داشته باشيم بر پروازهاي شاتل هاي مختلف البته به ترتيب زمان!

  همونطور كه ميدونيد كم كم اين شاتل ها در حال بازنشسته شدن هستند و بد نيست خاطراتمون رو با اونها مرور كنيم!!

  منبع: آرشيو sts ها در سايت ناسا
  همچنين ببينيد: مجموعه مدون sts
  بنابر اجازه مأخوذه، براي تسريع در روند ترجمه از پست هاي موجود در "سايت مرجع هوانوردي و هوافضاي پارسي" كمك گرفته شده است. دوستان مي
  توانند با نقل قول و ازجاع به منبع از اين پست ها استفاده نمايند.
  دوستداران امر ترجمه نيز ميتوانند در تكميل شرح اين مأموريت ها به منابع ذكر شده در بالا رفته و متوني كوتاه را گردآوري و ترجمه كرده و با نام خود در اين تاپيك قرار دهند.
  ویرایش توسط Astronomer : 08-15-2011 در ساعت 12:09 AM

 13. 19 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 14. Top | #8
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  Sts-1

  در 12 آوریل 1981 شاتل کلمبیا از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب و پس از 2 روز و 6 ساعت و 53 ثانیه در 14 آوریل 1981 در پایگاه ادوارز کالیفرنیا به زمین نشست. هدف آن اولین پرواز آزمایشی مداری سیستم شاتل بود. خدمه پرواز John Watts Young پنجاه ساله فرمانده با سابقه 5 پرواز فضایی و Robert Laurel Crippen چهل و سه ساله ( خلبان ) بودند.
  حداکثر ارتفاع شاتل کلمبيا در این پرواز 232 کیلومتر بود. در این پرواز درب محفظه پرواز که خالی بود بطور آزمایشی باز شد. دوربین ها ی تلویزیونی نشان دادند که بخشی ازسرامیک های سپر حرارتی بخش عقبی شاتل از دست رفتند اما به میزان بحرانی نبود. با سرعت 25 ماخ (25برابر سرعت صوت) در هنگام برگشت، در حالیکه سرامیک ها در معرض دما 1260 درجه بودند سکوت رادیویی برقرار بود. برای بعد از آن، 50 پرواز سالانه برنامه ریزی شده بود. این پرواز هشتادمین سفر فضایی سرنشین دار دنیا و سی و دومین سفر فضایی سرنشین دار آمریکا محسوب می شد.
  در طی 36 دور چرخش حول زمین، 1729347 کیلومتر را طی نمود. وزن آن هنگام پرتاب 99453 کیلوگرم بود و با سرعت 339 کیلومتر در ساعت فرود آمد.

  ترجمه:
  سايت مرجع هوانوردي و هوافضاي پارسي
  ویرایش توسط Astronomer : 08-15-2011 در ساعت 12:11 AM

 15. 11 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 16. Top | #9
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  Sts-2

  زمان پرتاب: 12 نوامبر 1981 ( مرکز فضایی کندی، فلوریدا )
  زمان بازگشت: 14 نوامبر 1981( پایگاه هوایی ادواردز، کالیفرنیا )
  مدت: 2 روز و 6 ساعت و 13 دقیقه و 13 ثانیه
  شاتل: کلمبیا
  هدف: دومین پرواز آزمایشی مدار گرد شاتل، آزمایش Remote Manipulator System ( بازو شاتل )
  خدمه: Joseph henry Engle چهل ونه ساله ( فرمانده ) ، Richard Harrison Truly چهل و چهار ساله ( خلبان )
  تعداد دور مدار: 37
  حداکثر ارتفاع: 219 کیلومتر
  مسافت طی شده: 1730000 کیلومتر
  سرعت فرود: 361 کیلومتر در ساعت
  برنامه اولیه پرواز برای 10 سپتامبر در نظر گرفته شده بود که به 30 سپتامبر و سپس 4 نوامبر موکول و سرانجام در 12 نوامبر انجام گردید. 1000 قطعه از سرامیک های حرارتی تعویض گردیده بود. برنامه اولیه برای 5 روز در نظر گرفته شده بود که به دلیل افزایش سطح آلکالین الکترولیت در یکی از سه سلول سوخت کلمبیا که تولید کننده الکتریسیته و آب آشامیدنی بود، تعداد روز ها به 2 روز کاهش یافت. بازو محفظه بار ( RMS ) برای اولین بار در موقعیت های مختلف کار کرد.

  ترجمه: سايت مرجع هوانوردي و هوافضاي پارسي
  ویرایش توسط Astronomer : 08-15-2011 در ساعت 12:12 AM

 17. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


 18. Top | #10
  کاربر ممتاز

  عنوان کاربر
  كاربر ممتاز آوااستار
  مدال نقره كشوري المپياد نجوم
  تاریخ عضویت
  Sep 2010
  شماره عضویت
  251
  نوشته ها
  640
  تشکر
  8,088
  تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

  Sts-3

  مروری بر ساختمان وتاریخچه شاتل ها         
  زمان پرتاب: 22 مارس 1982 ( مرکز فضایی کندی، فلوریدا )
  زمان بازگشت: 30 مارس 1982( وایت سندز، نیومکزیکو )
  مدت: 8 روز و 4 دقیقه و 45 ثانیه
  شاتل: کلمبیا
  هدف: سومین پرواز آزمایشی مدار گرد شاتل و آزمایش مجدد بازوی شاتل و انجام آزمایش های حرارتی کلمبیا با در معرض خورشید قرار دادن دم، دماغه قسمت بالای شاتل در زمان های مختلف، انجام برخی آزمایشات علمی
  خدمه: Jack Rbert Lousma چهل و شش ساله ( فرمانده ) ، Charles Gordon Fullerton چهل و پنج ساله ( خلبان )
  تعداد دور مدار: 130
  ارتفاع مدار: 272 کیلومتر
  مسافت طی شده: 5310000 کیلومتر
  سرعت فرود: 404 کیلومتر در ساعت

  در این ماموریت کلمبیا در معرض درجه حرارت 93+ تا 66- درجه سانتیگراد قرار گرفت. مدت ماموریت آن برای 7 روز برنامه ریزی شده بود اما به دلیل باد های شدید درمحل فرود به تعویق افتاد. علت انتخاب وایت سندز در نیومکزیکو برای فرود، آب گرفتگی پایگاه هوایی ادوواردز به دلیل بارندگی شدید بود. در هنگام فرود چرخ دماغه قبل از فرود به سمت بالا حرکت کرد. برای اولین بار آزمایشاتی علمی توسط خدمه در عرشه وسطی انجام شد.

  ترجمه: سايت مرجع هوانوردي و هوافضاي پارسي
  ویرایش توسط Astronomer : 08-15-2011 در ساعت 12:12 AM

 19. 4 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.


صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای آوا استار محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد