صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 49

موضوع: جزر و مد

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال

Post جزر و مد

سلام دوستان
    با خبر شدم که در غیاب من جلسه چیدن و در مورد تاپیک جنجالیم (همون که کل آوا استار رو به هم ریخته) که ظاهرا قفل شده و دومی که نیز ظاهرا حذف شده قضاوت کردند و تصمیم گرفتند فروم رو به سمت علمی شدن هدایت کنند. بنده نیز از این به بعد فقط علمی صحبت خواهم کرد. پس در همین راستا حضور علمی خودم رو با ایجاد این تاپیک اعلام مینمایم.
    از این به بعد سوالات نجومی خود را در این تاپیک مطرح کنید تا دوستان متخصص به آنها پاسخ دهند.

------------
    با توجه به این که مباحث این تاپیک پرسش و پاسخ پیرامون موضوع جزر و مد بود، با توافق جناب geologist نام تاپیک تغییر کرد.
    ویرایش توسط Sunrise : 01-23-2011 در ساعت 11:51 PM

2. 14 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    286
    تشکر شده 538 بار در 108 ارسال

من دارم بحث و دنبال میکنم تا به یه نتیجه ی کلی برسم چون خیلی اطلاعات درموردش ندارم و نظر نمیدم اما خواهش میکنم برای اعضایی مثل من یه کوچولو ساده توضیح بدین که متوجه شم مرسی
    امضای ایشان
    ما چیستیم؟

جُز مولکولهای فعال ذهن ِ زمین ،

که خاطرات کهکشان ها را

مغشوش می کنیم !

حسین پناهی

4. 5 کاربر مقابل از SaBa Ho0shmanD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

پاسخ

نقل قول نوشته اصلی توسط doostesetareha نمایش پست ها
    نه من با این قسمتش مخالفم. اگه اینطوره که میگید و اگه ما وسط زمین باشیمو بخوایم اینو بررسی کنیم اونوخ اون طرفی که به طرف ماهه از ما دورتر میشه و بالطبع اونیکی طرف به ما نزدیک میشه دیگه !!
    خوب! شما خودتون هم داريد جابجا ميشيد ولي خودتون رو ثابت فرض ميكنيد و براي اينكه ثابت باشيد بايد سرعت واقعي خودتون رو از همه بردار سرعت ها كم كنيد! اينطور آن سمت كه رو به ماه است و با سرعت بيشتر(متناظر با نيروي بيشتر) به ماه نزديك ميشود مقداري از سرعت مشاهده شده توسط شما كم ميشه! بعد سرعت خودتون هست كه از سرعت خودتون كم ميشه و شما خودتون رو ثابت ميبينيد. و در آخر سمت مخالف شماست كه با سرعت كوچكتر از سرعت شما به سمت ماه ميره كه وقتي منهاي سرعت شما ميشه انگار از ديد شما داره از ماه دور ميشه اين شكل رو ببينيد!
    ماه <---\ <--| <-/
    همه اين بردارهارو با منفي بردار وسطي جمع ميكنم!
    <-\ | /->
    فكر ميكنم كفايت ميكنه!
    نقل قول نوشته اصلی توسط geologist نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز

ممنون از جواب شما، نکته های جالبی را مطرح کردید. اما اگر ممکن است قسمت بالا را ساده تر توضیح دهید (در صورت امکان از تصاویر استفاده نمایید.)
    خوب سعي ميكنم در اينترنت دنبال يكسري تصاوير بگردم. در اسرع وقت ميگذارمشون!

6. 7 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

عكس و توضيح سيستم زمين ماه

خوب عكس هاي خوبي پيدا كردم كه هر كدوم رو با توضيحي كه خودم براش دارم قرار ميدم! بعضي از اين عكس ها روي عكس توضيحاتي دارند و بعضي هم از سايت هايي گرفته شده كه اين پديده رو توضيح دادند!
    كافيه در موتور جستجوي گوگل بنويسيد: earth & moon system
    دو عكس اول مربوط ميشه به گردش يك جسم حول جسمي كه خود در حال دوران است! اين دو عكس با هم متفاوتند و به سرعت زاويه اي دوران جسم2 حول جسم1 و سرعت زاويه اي جسم1 حول جسم مركزي بستگي دارد!

جزر و مد-o4-jpg

جزر و مد-system_moon-jpg

اين عكس ها كه در ادامه مي آيد هم به وضوح مركز جرم سيستم را نشان ميدهد كه مركز زمين نيست!

جزر و مد-barycenter-unequal-mass-jpg

جزر و مد-earth-moon-rod-balancejpg-jpg
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست جزر و مد-o4-jpg   جزر و مد-system_moon-jpg   جزر و مد-barycenter-unequal-mass-jpg   جزر و مد-earth-moon-rod-balancejpg-jpg  

8. 7 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

عكس

جزر و مد-causes3-gif

جزر و مد-earth-moon-system-gif
    البته در عكس بالا مسير مركز جرم با اغراق خارج از زمين نشان داده شده تا بهتر يه تصوير كشيده بشه!

جزر و مد-orbites_trans_barycentre-jpg
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست جزر و مد-causes3-gif   جزر و مد-earth-moon-system-gif   جزر و مد-orbites_trans_barycentre-jpg  

10. 7 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

عكس

اين 2عكس ديگه ختم كلام من درمورد مركز جرم زمين ماه هست! تو اين دو تصوير به وضوح حركت زمين حول مركز جرم شرح داده شده!

جزر و مد-restfig1a-jpg

جزر و مد-orbit3-gif
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست جزر و مد-restfig1a-jpg   جزر و مد-orbit3-gif  

12. 8 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

لا به لاي جستجو!

در بين اين جستجوهايي كه ميكردم 4 عكس ديگه پيدا كردم كه من رو به ياد دو پديده ديگه در سيستم زمين ماه انداخت! اول عكس ها را ببينيد:

جزر و مد-tides-gif

جزر و مد-earthmoon-jpg

جزر و مد-23348_nfg007-jpg

جزر و مد-springneaptides-jpg
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست جزر و مد-tides-gif   جزر و مد-earthmoon-jpg   جزر و مد-23348_nfg007-jpg   جزر و مد-springneaptides-jpg  

14. 10 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

سه عكس اول اين رو بيان ميكنند كه هنگام مد ماه دقيقا بالاي نقطه مد نيست!
    عكس چهارم هم بيان ميكنه كه چرا جذر و مد وقتي ماه و خورشيد در يك راستا هستند قويتر و وقتي نود درجه اختلاف دارند كمتر است!
    در عكس سوم ابتدا ماه زمين در حالت عادي را ميكشد و هر جزء زمين رو هم به طرف فلش ها و به اون اندازه ميكشه! اگر توجه كنيد اندازه اين فلش ها متفاوت هست! در قسمت دوم عكس بردار مركز زمين رو از همه بردارها كم كرده و بردارهاي نهايي رو رسم كرده! سعي كنيد خودتون هر فلش رو با منفي فلش مركز زمين جمع كنيد! كاملا متوجه خواهيد شد! حالا ميبينيد كه در دو طرف زمين كه رو و پشت به ماه اند مد و در جهات ديگر جزر رخ داده!
    اكنون در بخش سه عكس سوم چرخش زمين به دور خود و ماه به دور زمين بيان شده! چون سرعت دوران زمين حول خودش از سرعت دوران ماه به دور زمين بيشتر هست ميبينيم كه مد از ماه جلو زده! همين عاملي است كه بجاي هر 24 ساعت جزر و مد رخ دادن در يك نقطه! هر 24 ساعت 50دقيقه طول ميكشد!
    همينطور كه زمين در حال جلو زدن از ماه هست! نقطه اثر ماه بر آبها تغيير ميكند و بعد از مدتي اون نقطه ديگه يواش يواش ميره به حالت جزر تا نقاط ديگه در مد قرار بگيرند!
    اما در شكل4 چه ميبينيم؟ اول از همه بايد دانست كه بيشترين اثر رو در جزر و مد ماه داره نه خورشيد! در قسمت اول عكس ماه يك نقطه خاص رو به حالت مد ميرسونه و طبق عكس هاي قبلي بايد نقاطي كه رو و پشت به خورشيدند در جزر باشند ولي خورشيد هم نقاط جزر را مقداري بالا مي آورد و مد كوچكي در جزر خواهيم داشت اين مد كوچك بايد در مد بزرگ هم كمي جزر ايجاد كند كه باعث ميشود دركل اثر جزر و مدي ماه كاهش يابد!
    در قسمت دوم هم كه جزر و مد حاصل از ماه با خورشيد در يك راستاست و كمك به ماه ميكند!
    اما ميماند قسمت سوم عكس چهارم!
    در پست بعد!

16. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

قسمت3 عكس4

اثر ماه بر زمين:
    <-----\ <---| <-/
    اثر خورشيد بر زمين:
    \-> |--> /--->
    جمع بردارها:
    <----\ <-| /-->
    جمع بردارها با منفي بردار وسط:
    <---\ | /--->
    جمع برداري بالا جزر و مد نهايي با وجود خورشيد است حالا يك بار اثر ماه بر زمين را از بردار وسط خودش كم ميكنيم!
    <--\ | /-->
    خوب حالا خودتون جمع بالا را با جمع دوتا بالايي مقايسه كنيد و ببينيد وجود خورشيد مقوي بوده يا نه؟
    ویرایش توسط Astronomer : 11-01-2010 در ساعت 05:43 PM

18. 7 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #29
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer نمایش پست ها
    اثر ماه بر زمين:
    <-----\ <---| <-/
    اثر خورشيد بر زمين:
    \-> |--> /--->
    جمع بردارها:
    <----\ <-| /-->
    جمع بردارها با منفي بردار وسط:
    <---\ | /--->
    جمع برداري بالا جزر و مد نهايي با وجود خورشيد است حالا يك بار اثر ماه بر زمين را از بردار وسط خودش كم ميكنيم!
    <--\ | /-->
    خوب حالا خودتون جمع بالا را با جمع دوتا بالايي مقايسه كنيد و ببينيد وجود خورشيد مقوي بوده يا نه؟
    سلام دوست عزیز

از اطلاعات مفیدی که در اختیار گذاشتید بی نهایت سپاس گذارم. این مطالب برای بنده تازگی داشت و باعث شد به معلوماتم افزوده شود.

اما متاسفانه هنوز ربط این موضوع را به جواب سوالم نگرفته ام که چگونه این حرکات باعث بالا آمدن آب آنسوی اقیانوس که پشت به ماه است می شود. این حرکت که شما از آن نام بردی در طول یک ماه بر زمین اثر میگزارد اما جزر و مد در هر شبانه روز دوبار در هر نقطه از زمین اتفاق می افتد. پس به نظر بنده عامل آن نمیتواند در این حرکت نهفته باشد. طبق نظر دوستمان و برخی از منابع به علت تاثیر فاصله در جاذبه آب انسوی اقیانوس که به سمت ماه میباشد بیشتر از همه و زمین کمی کمتر از آن و آب آن طرف دیگر که پشت به ماه است کمتر از همه به سمت ماه حرکت میکند، اما سوال من این است که آیا در هنگام جزر و مد زمین به سمت ماه حرکت میکند؟
    فرض کنیم در شکل زیر خط قرمز رنگ زمین در حالت عادی باشد اما خط سبز رنگ زمین در حالت جزر و مد در این صورت بین دو خط سبز و قرمز فاصله افتاده و این فاصله بیان گر حرکت زمین به سمت ماه است!

حال اگر ممکن است نظر خود را در این باره اعلام نمایید زیرا به نظر بنده حالت بالا نمی تواند وجود داشته باشد.

20. 10 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    251

پاسخ!

جزر و مد         
    ممنون از تجهتون!
    واقعا بگم: دقيقا نمي دونم جواب چيه و بايد بيشتر فكر كنم ولي چيزي كه فعلا به ذهنم ميرسه اينه كه:
    واقعا كه هر دفعه تو هر نقطه خاص ميخواد جزر و مد بشه كه آب ها وضعيت شبيه قسمت اول عكس رو كه ندارند! بلكه در وضعيت جزر و مد براي نقطه ديگه قرار دارند!
    بنظر من يك بار براي هميشه آب ها از حالت اوليه خارج شدند و به حالت 2 عكس اول 4پست قبل درآمدند. از اين به بعد رو بگذاريد من يك ايده بزنم! فرض كنيد ماه در يك نقطه فيكس شده! مثل همون عكسي كه بالا گفتم و زمين با سرعت زاويه اي نسبي كه ميشه 24ساعت و 50 دقيقه توي اون حالت آب دور ميزنه! متوجه شديد چي ميگم! يعني بعد از كشيده شدن آب به شكل بيضي ديگه آب تغيير شكل نميده و از اين به بعد زمين نسبت به آب ها يك شبانه روز جزر و مدي رو طي ميكنه! اين رو خيلي بد گفتم اگر متوجه نشديد بگيد شايد بتونم بهتر بگم!
    اما جواب كلي و حقيقي رو نميدونم چيه! بايد كمي فكر و كمي تحقيق كنم!

22. 5 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع