صفحه 7 از 22 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 211

موضوع: دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

Post دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

با سلام خدمت دوستان عزیز

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی سال 1392 ظهور یک دنباله دار با نام C/2012 S1 یا همان آیسان ( ISON ) است.

این دنباله دار در تاریخ 28 نوامبر 2013 ( هفتم آذر ماه 1392 ) به نزدیک ترین فاصله اش از خورشید خواهد رسید.

این فاصله برابر با 1.2 میلیون کیلومتر بوده و کمتر از 0.01 فاصله ی زمین تا خورشید است. این فاصله می تواند باعث تکه تکه شدن و یا تبخیر کامل این دنباله دار شود اما همه ی این ها یک حدس و گمان بوده و بستگی به مشخصات فیزیکی و شیمیایی این دنباله دار دارد.

این دنباله دار دارای پتانسیل دیده شدن با چشم غیر مسلح را نیز دارد، ولی پیش بینی ها از آینده ی این دنباله دار با هم تفاوت دارند. بازه ی قدر درخشندگی های پیش بینی شده برای زمانی که این دنباله دار در حضیض خورشیدی است، از 14- تا 5+ است.

با کمک شما دوستان، در این تاپیک به بیان اخبار منتشر شده، تصاویر گرفته شده از این دنباله دار و بررسی آن ها می پردازیم.

ضمنا در این تاپیک، موقعیت این دنباله دار را در آسمان مشخص کرده و دستور العمل های رصد این دنباله دار را نیز قرار خواهیم داد.

2. Top | #61
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

حدود یک ساعت پیش برای بار دوم اقدام به رصد ISON کردم. قدر آسمون کمی بیشتر از 4 و از پشت چشمی تلسکوپ حدود 13 بود. میدان دید دقیقاً به سمت ISON نشونه رفته بود. برخلاف دفعه قبل که آینه تلسکوپم مملو از گرد و غبار بود، اینبار اونو شسته بودم و آسمون هم کاملاً صاف بود. از بزرگنمایی‌های 60 و 300 برابر استفاده کردم. با همه این تفاصیل بازهم هیچ اثری از ISON رو نتونستم ببینم. با وجود اینکه قدر این جرم حدود 10 و حتی زیر 10 برآورد شده اما قدر واقعی اون بنظر من بالای 13 هست چون براحتی ستاره‌ای از قدر 12.9 رو در داخل میدان دیدم مشاهده میکردم بدون اینکه اثری حتی از هسته ISON دیده بشه.

ضمناً مکان‌یابی و قدرسنجی همگی با Starry Night انجام شد.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

من هم امروز صبح در تهران اقدام کردم.

ولی خیلی دیر جنبیدم صبح شد.تلسکوپم را از آخرین رصد خارج شهر, سرهم نکرده بودم و مدتی وقت گرفت.

اگر بتونم فردا شب هم اقدام میکنم.با اینکه کار سختی است ولی احتمال دیدنش با استفاده از نقشه ها و به خصوص آخرین تصاویر ثبت شده توسط عکاسان نجومی دنیا هست.

البته احتمال ندیدنش بسیار بیشتر از دیدنش هست.ولی تلاشم را میکنم.

در تصاویر ثبت شده روزبروز, حرکت آیسان به خوبی مشخص میشود. و با کمی تغییر در زاویه دید میتوان بر روی نقطه اصلی تمرکز کرد.

در پست قبلی(صفحه قبل) برخی تصاویر باز نمیشوند.در خود سایت اصلی نیز به این شیوه می باشد و تصاویر لود نمیشوند.نمیدونم مشکل چیست؟!

در این پست برخی از آخرین تصاویر را قرار میدهم:

امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. 13 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    حدود یک ساعت پیش برای بار دوم اقدام به رصد ISON کردم. قدر آسمون کمی بیشتر از 4 و از پشت چشمی تلسکوپ حدود 13 بود. میدان دید دقیقاً به سمت ISON نشونه رفته بود. برخلاف دفعه قبل که آینه تلسکوپم مملو از گرد و غبار بود، اینبار اونو شسته بودم و آسمون هم کاملاً صاف بود. از بزرگنمایی‌های 60 و 300 برابر استفاده کردم. با همه این تفاصیل بازهم هیچ اثری از ISON رو نتونستم ببینم. با وجود اینکه قدر این جرم حدود 10 و حتی زیر 10 برآورد شده اما قدر واقعی اون بنظر من بالای 13 هست چون براحتی ستاره‌ای از قدر 12.9 رو در داخل میدان دیدم مشاهده میکردم بدون اینکه اثری حتی از هسته ISON دیده بشه.

ضمناً مکان‌یابی و قدرسنجی همگی با Starry Night انجام شد.
    سلام محسن جان

اگه میبینید که من فقط درجواب شما پست میزارم بزارید پای حساب دوست داشتنتون
    عزیز من فکر می کنم مشکل شما در مکان یابی هستش. من در پست های قبلی ذکر کردم که مکان یابی رو از طریق سایت Calsky انجام بدید. وخواهشی که از دوستان دارم اصلا" از طریق عکس هایی که گرفته شده اقدام به یافتن دنباله دار با تلسکوپ نکنید. محسن جان اگه امکاناتت اجازه میده بزرگنمایی تلسکوپت رو کمتر کن. حدود 40 برابر. امیدوارم هرچه زودتر موفق به رصد این دنباله دار بشی. البته به نظر خود من که اصلا" دنباله دار قشنگی نبوده تا الان. درحالیکه دنباله دار انکه فوق العاده زیباست.

یا حق
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    پیشرو در بومی سازی فن آوری های مرتبط با ستاره شناسی
    طراحی و تولید تجهیزات ستاره شناسی
    www.skyviews.ir

7. 6 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط عباس احمدیان نمایش پست ها
    سلام محسن جان

اگه میبینید که من فقط درجواب شما پست میزارم بزارید پای حساب دوست داشتنتون
    عزیز من فکر می کنم مشکل شما در مکان یابی هستش. من در پست های قبلی ذکر کردم که مکان یابی رو از طریق سایت Calsky انجام بدید. وخواهشی که از دوستان دارم اصلا" از طریق عکس هایی که گرفته شده اقدام به یافتن دنباله دار با تلسکوپ نکنید. محسن جان اگه امکاناتت اجازه میده بزرگنمایی تلسکوپت رو کمتر کن. حدود 40 برابر. امیدوارم هرچه زودتر موفق به رصد این دنباله دار بشی. البته به نظر خود من که اصلا" دنباله دار قشنگی نبوده تا الان. درحالیکه دنباله دار انکه فوق العاده زیباست.

یا حق
    من امروز صبح مثل دفعه قبل بازهم ابتدا با چشمی 25mm (بزرگنمایی 60 برابر) شروع کردم اما بازهم موفق نشدم و بعد بسراغ چشمی 5mm (بزرگنمایی 300 برابر) بخاطر رسیدن به کنتراست بالاتر رفتم.

فکر میکنم عاملی که باعث شده من نتونم دنباله‌دار رو ببینم همین بزرگنمایی بالا باشه. البته چاره دیگه‌ای هم ندارم و مجبورم بزرگنمایی رو بالا ببرم چون آلودگی نوری اینجا برای رصد چنین جرمی خیلی بالاست و بنابراین برای افزایش کنتراست مجبورم بزرگنمایی رو بالا ببرم تا بجای رصد گیسو حداقل بتونم هسته اونو شکار کنم. اما بنظر میاد هسته این دنباله‌دار قدر بالای 13 داره و بنابراین دیده نمیشه. اما شاید بپرسید که چرا در بزرگنمایی پایین دیده میشه؟ تا اونجایی که من فهمیدم در بزرگنمایی پایین دُم و کـُمای دنباله‌دار در کنار هسته اون تقریباً بصورت نقطه‌ای دیده میشن (زیر قدرت تفکیک چشم انسان). در نتیجه نور دم و کما به نور هسته افزوده میشه و باعث میشه تا قدر مجموع افزایش پیدا کنه و به آستانه تحریک سلول‌های بینایی برسه. متأسفانه در آلودگی نوری کاهش بزرگنمایی جواب نمیده و به همون اندازه که قدر دنباله‌دار با کوچکتر شدن افزایش پیدا میکنه، قدر آسمون زمینه هم افزایش پیدا میکنه و در نتیجه کنتراست بشدت افت پیدا میکنه و جرم در زمینه آسمون محو میشه.

دلیل این موضوع هم که چرا طبق بعضی کامنت‌های داخل اینترنت، بعضی‌ها تونستن حتی با دوچشمی‌های دهانه گشاد اونو ببینن و بعضی‌ها از جمله خود من با نیوتونی 12 اینچی نتونستن اونو ببینن فکر کنم همین موضوع باشه. بهرحال احساس میکنم با این آسمون فعلاً بنده شانسی برای دیدن ISON ندارم.

ضمناً مکان‌یابی رو با Starry Night انجام دادم که دقت خوبی داره (حداقل در مورد دنباله‌دارهای قبلی که اینطور بود). اما با این حال نقشه‌ای که دیشب از Starry Night استخراج کردم و با کمک اون مکان‌یابی انجام دادم رو براتون قرار میدم. شما هم چک کنید شاید مکان‌یابی اشتباه باشه:

http://up.avastarco.com/images/10b1z82u7joev38e5pc.png

این نقشه مربوط به صبح امروز (17 اکتبر) و ساعت 4:15 بامداده. حرکت آهسته اون بسمت ستاره مجاوری که نسبت به اون در نقشه در موقعیت ساعت 1 قرار داره رو هم در نظر گرفته بودم.

ضمناً ما هم شما رو دوست داریم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

سلام محسن جان

من چک کردم تقریبا" 8 دقیقه قوسی اختلاف داشت که ناچیزه. ضمنا" قدر کنونی دنباله دار حدود 10 هستش و اگر ستاره هایی تا قدر 12 روهم بتونی ببینی پس براحتی میتونی این دنباله دار رو شکار کنی.
    درباره میزان صحیح بزرگنمایی طبق شرایطی که دارید شما بهتر تشخیص می دید. واسه دیدنش باید دور از آلودگی نوری باشید. دراین صورت دیدنش خیلی راحته.

با آرزوی موفقیت
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    پیشرو در بومی سازی فن آوری های مرتبط با ستاره شناسی
    طراحی و تولید تجهیزات ستاره شناسی
    www.skyviews.ir

11. 6 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

Post هابل برای بار دوم آیسان را مشاهده کرد

حدود 10 دقیقه پیش جدید ترین تصویر گرفته شده از دنباله دار آیسان توسط تلسکوپ فضایی هابل، منتشر شد.

تصویر تازه گرفته شده از دنباله دار آیسان که توسط تلسکوپ فضایی هابل در تاریخ 9 اکتبر گرفته شده است، نشان می دهد که هسته ی شکننده ی این دنباله دار دست نخورده احتمالاً هنگامی که بیشتر در برابر گرمای خورشید قرار گیرد، متلاشی خواهد شد.

بر اساس جدید ترین بررسی ها، قطر هسته ی این دنباله دار در حدود 2 کیلومتر تخمین زده شده است. این اندازه حتی در مقابل چشمان تیز بین هابل نیز بسیار کوچک است. مطالعات دقیق نشان می دهد که هسته ی این دنباله دار هنوز تقریبا دست نخورده است.

تصویر بالا زمانی گرفته شده است که آیسان در فاصله ی حدود 1.49 واحد نجومی از خورشید و در فاصله ی 1.91 واحد نجومی از زمین قرار داشت.

این تصویر تازه، که توسط هابل در تاریخ 9 اکتبر گرفته شده است، ترکیبی از دو تصویر با نوردهی طولانی مدت در 29 دقیقه بوده و توسط فیلتر های قرمز و آبی گرفته شده است.
    امضای ایشان

13. 17 کاربر مقابل از حسین زارعی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین زارعی نمایش پست ها
    تصویر تازه گرفته شده از دنباله دار آیسان که توسط تلسکوپ فضایی هابل در تاریخ 9 اکتبر گرفته شده است، نشان می دهد که هسته ی شکننده ی این دنباله دار دست نخورده احتمالاً هنگامی که بیشتر در برابر گرمای خورشید قرار گیرد، متلاشی خواهد شد.
    ممنون بخاطر این عکس زیبا. ولی این قسمت که گفتید که احتمالاً ison متلاشی میشه رو من توی هیچ سایت خبری ندیدم. بلکه کاملاً برعکس به نقل از برخی دانشمندان گفته شده که هسته ison با قطری بین 0.2 تا 2 کیلومتر اندازه مناسبی برای سالم موندن دنباله‌دار در حضیض خورشیدی داره و سایر مشخصات از جمله چرخش و چگالی اون هم برای این گذر سخت مناسبه؟!
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

گویا تصاویر صفحه قبل درست شده است.

عکاس:Taken by Parks Squyres on October 15, 2013

در تصویر زیر به خوبی کم فروغ بودن فعلی دنباله دار نسبت به ستاره ها و اجرام اطراف آن مشخص است:

Taken by Jeff Adkins & Terry Lutz on October 17, 2013 @ Willard, Ohio
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

17. 6 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

سبحان خالقی که صفاتش ز کبریا
    در خاک عجز می فکند عقل انبیا
    گر صد هزار قرن همه خلق کاینات
    فکرت کنند در صفت عزت خدا
    آخر به عجز معترف آیند کای اله
    دانسته شد که هیچ ندانسته ایم ما

چند وقتی بود در فکر رصد وعکاسی از دنباله دارهای معروف آسمان این شب ها بودم .متاسفانه فرصت پیش نیومد . دیشب این فرصت دست داد ولی بدلیل فاز ماه که تا نزدیکی های طلوع خورشید مهمان آسمان بود و بدلیل اینکه نتونستم از آلودگی نوری شهری خارج بشم مجبور شدم بساط رصد رو بالای پشت بام بر پا کنم.
    برای اینکه بتونم موقعیت دقیق دنباله دارها رو داشته باشم به سایتی که جناب احمدیان عزیز معرفی کرده بودن سری زدم و بعد از دادن نقطه رصدی به نقشه موقعیت دقیق دنباله دارها رو به مقر Eq5 دادم و حدود ساعتی هم وقت صرف قطبی کردن دقیق مقر کردم .
    در ساعت 4 صبح برای رصد ابتدا از تلسکوپ ماکستوف 180 میلیمتری استفاده کردم با چشمی 40 میلیمتری ودر بزرگنمایی 67 چیزی از سه دنباله داری که مختصاتشونو داشتم روئیت نشد با توجه به آلودگی نوری و نور ماه وچون مطمئن بودم دنباله دارها در میدان دید هستند قصد عکاسی از اونها کردم باز هم نتیجه نگرفتم
    چراکه با نوردهی بیشتر زمینه آسمان روشن میشد وچیزی قابل روئیت نبود
    تلسکوپ ماکستوف را با آپو 80 عوض کردم و چند عکس با نوردهی های مختلف گرفتم که با توجه به زیاد شدن نور دایره البروجی جزئیات بسیار ضعیفی از دنباله دارها مشخص شد در ادامه عکس های گرفته شده از دنباله دارها رو قرار میدم و دو عکس هم از جبار و سحابی سر اسب قرار میدم و در پایان تصویری از طلوع زیبای خورشید.
    1-Ison کشیدگی دنباله اون کمی در تصویر مشخص میشه
    2-Encke
    3-Lovejoy
    4-سحابی بزرگ جبار 28 ثانیه ایزو 800 دوستان میبینن که با این نوردهی کم پس زمینه روشن هست
    4- سحابی سر اسب ثبت نشده 45 ثانیه ایزو 1600 و پس زمینه خیلی روشن شده
    5-اینم طلوع زیبای خورشید با لنز 18-55

در پناه حق
    بر چهره پر ز نور مهدی صلوات / بر جان و دل صبور مهدی صلوات

تا امر فرج شود مهیا بفرست / بهر فرج و ظهور مهدی صلوات
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

19. 16 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2695
    تشکر شده 118 بار در 21 ارسال

دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )         
    سلام:-)
    ببخشید میشه بگید کی ؟ کجا؟ و با چه ابزاری میشه این دنباله دار رو رصد کرد ؟؟؟!!!!

21. 5 کاربر مقابل از amirvedadian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 22 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)