صفحه 12 از 22 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 211

موضوع: دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

Post دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )

با سلام خدمت دوستان عزیز

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی سال 1392 ظهور یک دنباله دار با نام C/2012 S1 یا همان آیسان ( ISON ) است.

این دنباله دار در تاریخ 28 نوامبر 2013 ( هفتم آذر ماه 1392 ) به نزدیک ترین فاصله اش از خورشید خواهد رسید.

این فاصله برابر با 1.2 میلیون کیلومتر بوده و کمتر از 0.01 فاصله ی زمین تا خورشید است. این فاصله می تواند باعث تکه تکه شدن و یا تبخیر کامل این دنباله دار شود اما همه ی این ها یک حدس و گمان بوده و بستگی به مشخصات فیزیکی و شیمیایی این دنباله دار دارد.

این دنباله دار دارای پتانسیل دیده شدن با چشم غیر مسلح را نیز دارد، ولی پیش بینی ها از آینده ی این دنباله دار با هم تفاوت دارند. بازه ی قدر درخشندگی های پیش بینی شده برای زمانی که این دنباله دار در حضیض خورشیدی است، از 14- تا 5+ است.

با کمک شما دوستان، در این تاپیک به بیان اخبار منتشر شده، تصاویر گرفته شده از این دنباله دار و بررسی آن ها می پردازیم.

ضمنا در این تاپیک، موقعیت این دنباله دار را در آسمان مشخص کرده و دستور العمل های رصد این دنباله دار را نیز قرار خواهیم داد.

2. Top | #111
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

عکس از Gregg Ruppel | اِلیسویل، میسوری، ایالات متحده | 13 نوامبر 2013

از آخرین تصاویر آماتوری بنظر میرسه که ISON در حال گستردن سومین دم خودش هست!!!

تو پست‌های قبلی دو دم قبلی رو بترتیب دم‌های یونی و غبار این دنباله‌دار دونستیم (طبق منابع خبری). اما خب این سومیه چیه؟!!! آیا این دنباله‌ها ناشی از سه فوران جداگانه در سه زمان متفاوت هستن؟ یا اینکه نشونه‌ای از تکه تکه شدن هسته ISONان؟

باید منتظر بمونیم ببینیم منابع خبری در مورد این دُم سومیه چی میگن؟!!

ضمناً در یکی دیگه از تصاویر گرفته شده بنظر یک "انقطاع" در دنباله ‌دیده میشه:

عکس از Luca Buzzi و Andrea Aletti | رصدخانه G.V.SCHIAPARELLI ایتالیا | 13 نوامبر 2013

و این هم تصویری زیبا از دنباله زیبای ISON:

عکس از Michael Jäger | جوئرلینگ، اتریش | 12 نوامبر 2013
    ویرایش توسط mohsen4465 : 11-14-2013 در ساعت 02:42 PM
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9764
    تشکر شده 83 بار در 10 ارسال

سلام به همگی دوستان ، امیدوارم حال همگی خوب باشه ،
    با توجه به مشخصاتی که در چند سال معتبر دیدم ، هر کدوم برای آیسان یه قدر ظاهری زده بودن!
    برای مثال :
    سایت CalSky »» قدر 7.6
    سایت Heavens-Above »» قدر 8.0
    سایت Comet ISON 2013.co.uk »» قدر 6.23

به نظر شما کدوم یک از این منابع قابل اعتماد ترن؟

5. 9 کاربر مقابل از sina.zendehboudi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Ison در محدوده بینایی چشم انسان!

»» خبر مهم ««

ساعاتی پیش درخشندگی دنباله‌دار ison بطور ناگهانی زیاد شد. در حالی که تا دیروز این دنباله‌دار در محدوده قدر 8+ قرار داشت در عرض 24 ساعت بطور ناگهانی 2 واحد قدر درخشانتر شد و در حال حاضر وارد آستانه مشاهده با چشم غیر مسلح شده. در صورتی که هوایی صاف و بدور از آلودگی نوری دارید حتماً بامداد فردا به سراغ این دنباله‌دار و رصد اون با چشم غیر مسلح برید. این احتمال وجود داره که با نگاه چپ‌چپ دنباله‌دار قابل رصد باشه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    »» خبر مهم ««

ساعاتی پیش درخشندگی دنباله‌دار ison بطور ناگهانی زیاد شد. در حالی که تا دیروز این دنباله‌دار در محدوده قدر 8+ قرار داشت در عرض 24 ساعت بطور ناگهانی 2 واحد قدر درخشانتر شد و در حال حاضر وارد آستانه مشاهده با چشم غیر مسلح شده. در صورتی که هوایی صاف و بدور از آلودگی نوری دارید حتماً بامداد فردا به سراغ این دنباله‌دار و رصد اون با چشم غیر مسلح برید. این احتمال وجود داره که با نگاه چپ‌چپ دنباله‌دار قابل رصد باشه.
    ما با این هوای همیشه ابری مازندران چه کنیم؟ :|

فکر کنم این افزایش های ناگهانی درخشندگی رابطه مستقیمی با احتمال متلاشی شدن دنباله دار داشته باشه، اینطور نیست؟

9. 11 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها

فکر کنم این افزایش های ناگهانی درخشندگی رابطه مستقیمی با احتمال متلاشی شدن دنباله دار داشته باشه، اینطور نیست؟
    نمیشه با قطعیت گفت ولی شاید. دنباله‌دار c/1999 s4 linear هم قبل از رسیدن به حضیض خورشیدی خودش دوبار چنین جهش‌هایی در درخشندگی از خودش نشون داد تا اینکه سرانجام متلاشی شد. بهرحال نمیشه با قطعیت چیزی گفت. بنظر من هسته دنباله‌دار زمانی که گازهای آزاد شده داخل حفره‌هایی داخل هسته تجمع پیدا کنن و راه فرار نداشته باشن میتونن هسته رو متلاشی کنن اما اگه راه فرار داشته باشن برعکس حالت قبل دنباله‌داری با شکوه رو باید ایجاد کنن. البته این استنباط ذهنی خود منه.

ضمناً آقا پرهام آسمان شمال از سمت غرب در حال صاف شدنه. من برای امشب برنامه رصدی گذاشتم. فکر کنم تا فردا شب آسمان صاف به بالای سر شما هم برسه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 9 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Astronomy نمایش پست ها

خدا نکنه منفجر بشه.

من بعید میدونم در حال حاضر همچین اتفاقی براش بیفته.

فاصله آیسان به حدود 85 میلیون کیلومتری از خورشید رسیده است و فوران گازها به شدت در حال افزایش میباشد.

البته ساختار آیسان در مقاومت یا عدم مقاومت در برابر خورشید بسیار مهم است ولی فکر نکنم عکس مورد نظر به دلیل از هم گسیختگی باشد.

نگران کننده اینکه آیسان در هنگام حضیض خورشیدی به فاصله حدودا" 15 میلیون کیلومتری از خورشید خواهد رسید.

و البته اگر آیسان پس از حضیض خورشیدی منفجر شود احتمال اینکه شکل زیبائی در آسمان بوجود بیاورد هست.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 9 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #117
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    خدا نکنه منفجر بشه.

من بعید میدونم در حال حاضر همچین اتفاقی براش بیفته.

فاصله آیسان به حدود 85 میلیون کیلومتری از خورشید رسیده است و فوران گازها به شدت در حال افزایش میباشد.

البته ساختار آیسان در مقاومت یا عدم مقاومت در برابر خورشید بسیار مهم است ولی فکر نکنم عکس مورد نظر به دلیل از هم گسیختگی باشد.

نگران کننده اینکه آیسان در هنگام حضیض خورشیدی به فاصله حدودا" 15 میلیون کیلومتری از خورشید خواهد رسید.

و البته اگر آیسان پس از حضیض خورشیدی منفجر شود احتمال اینکه شکل زیبائی در آسمان بوجود بیاورد هست.
    و نگران کننده‌تر اینکه خورشید این روزها بدجوری خشمگینه و از لکه‌های سیاه اون که دورتا دور اونو پوشوندن هر چند روز یک فوران ماده به فضا پرتاب میشه.
    Ison دقیقاً در اوج فعالیت‌های خورشیدی داره به سمت خورشید شیرجه میره. هر چند که یه تیکه یخ هر دمایی رو میتونه تحمل کنه اما اگه گازهای اون محبوس بشن احتمال متلاشی شدن وجود داره مخصوصاً در هنگام دور زدن خورشید. اگه ison همینجوری به درخشان شدنش ادامه بده انوقت بنظرم با یه دنباله‌دار رویایی روبرو هستیم!
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #118
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

دوستان عزیز

همانطور که در تاپیک جویندگان دنباله دار نیز گفتم دنباله دار آیسان بسیار پرفروغ تر شده است و صبح امروز جمعه در رصد با ابزار به راحتی رویت می شد.

شخصا" احساس میکردم میتونم با کمی تلاش با چشم غیر مسلح ببینمش!

این روزها به دلیل اینکه آسمان گاهی ابری و گاهی صاف است حتما از هر فرصتی که بدست آمد و آسمان مناسب بود استفاده کنید.

در شهرهای بزرگ نیز میتوانید با یک ابزار کوچک این دنباله دار را رصد نمائید.

به راحتی در فایندر تلسکوپ قابل رویت بود و در تلسکوپ بسیار زیبا بود.

روز دوشنبه نیز چسبیده به ستاره سماک اعزل دیده میشود و فرصت بسیار مناسبی را بوجود می آورد.

با شرایطی که دارد فکر کنم چند روزه به راحتی بتوان با چشم غیر مسلح دیدش.

من که سورپرایز شدم.

با تلسکوپ تقریبا" به شکل زیر دیدمش:

پی نوشت:

سایت اسکای اند تلسکوپ هم به همین موضوع پرفروغ تر شدن آیسان اشاره کرده است:

http://www.skyandtelescope.com/obser...231893451.html
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

17. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    نمیشه با قطعیت گفت ولی شاید. دنباله‌دار c/1999 s4 linear هم قبل از رسیدن به حضیض خورشیدی خودش دوبار چنین جهش‌هایی در درخشندگی از خودش نشون داد تا اینکه سرانجام متلاشی شد. بهرحال نمیشه با قطعیت چیزی گفت. بنظر من هسته دنباله‌دار زمانی که گازهای آزاد شده داخل حفره‌هایی داخل هسته تجمع پیدا کنن و راه فرار نداشته باشن میتونن هسته رو متلاشی کنن اما اگه راه فرار داشته باشن برعکس حالت قبل دنباله‌داری با شکوه رو باید ایجاد کنن. البته این استنباط ذهنی خود منه.

ضمناً آقا پرهام آسمان شمال از سمت غرب در حال صاف شدنه. من برای امشب برنامه رصدی گذاشتم. فکر کنم تا فردا شب آسمان صاف به بالای سر شما هم برسه.
    همین الان به نقل قولی از Mark Kidger، از اعضای مرکز نجوم فضایی اروپا ESA در مادرید برخوردم که دقیقاً به موردی که من در پست شماره 115 عنوان کرده بودم اشاره کردن:

"من بشدت مشکوکم که این یک تکرار دیگر از دنباله‌دار LINEAR) C/1999 S4) است."

"ظهور ناگهانی دنباله گازی [یونی] ISON، تیرگی رو به افزایش کُمای آن، و حالا این فوران ناگهانی، همگی C/1999 S4 را اندکی پیش از تکه‌تکه شدنش به یاد من می‌آورند."

در سال 2000 Mark Kidger به همراه سایر منجمان دنباله‌دار C/1999 S4 رو تا زمانی که در مسیرش بسمت خورشید متلاشی شد رصد کردن.

البته بازهم نمیشه با قطعیت همه چیز رو عنوان کرد و باید صبر کرد تا ببینیم چه اتفاقی می‌افته. اگه یادتون باشه بررسی‌های اولیه NASA روی تصاویر هابل نشون داده بودن که یک سمت ISON همواره رو به نیمه تاریکه. شاید این فوران ناگهانی ناشی از چرخش هسته ISON و قرار گرفتن سطح تازه‌ای از یخ در مقابل تابش خورشید باشه.

مقایسه‌ای از تغییر روشنایی و اندازه ناگهانی ISON در عرض 24 ساعت
    تصاویر از Charles Coburn - کالیفرنیا
    ویرایش توسط mohsen4465 : 11-15-2013 در ساعت 11:17 AM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

19. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #120
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9764
    تشکر شده 83 بار در 10 ارسال

دنباله دار آیسان ( c/2012 s1 )         
    سلام مجدد خدمت همگی دوستان،
    من فکر میکنم بهترین زمان برای دیدن این دنباله دار از همین امروز تا آخر همین هفته هست ، چون بعدش به دلیل تاثیر نور خورشید بر شرق آسمان دیدنش یه مقدار سخت میشه ، و فکر نکنم از این روز به بعد بشه با ابزار رصدی دیدش ... ولی با چشم اگه به روشن شدنش ادامه بده احتمال دیده شدنش زیاده!
    روز دو شنبه هم که مقارنه ای کمتر از نیم درجه فکر کنم، با سماک اعزل خواهد داشت که در صورتی که تا 3 روز دیگه به قدر مناسبی برسه ، فکر میکنم شاهد صحنه زیبایی خواهیم بود!

و روز های شنبه و یک شنبه هفته بعد هم ، مقارنه ای با سیارات زحل و عطارد خواهد داشت..

21. 10 کاربر مقابل از sina.zendehboudi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 22 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)