صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 108

موضوع: كهكشان راه شيري ، از ديد كهكشان هاي ديگر ( مباحثه )

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

كهكشان راه شيري ، از ديد كهكشان هاي ديگر ( مباحثه )

همه ی ما تصاویر مختلف کهکشان ها را دیده ایم، بعضی از رو به رو دیده می‌شوند، برخی کمی مایل هستند،

بعضی اصلا از بغل دیده می‌شوند، بعضی بازو دارند و بعضی دیگر کلا بازو ندارند، بعضی مارپیچی-میله ای هستند و بعضی پراکنده و نا منظم...

اما تا حالا فکر کرده اید که اگر از روی یکی از این کهکشانها، به راه شیری نگاهی بیندازیم، اون رو چه شکلی می‌بینیم؟

سوال مورد بحث تاپیک هم همین هست:

اگر روی کهکشان همسایه و نزدیک خود، آندرومدا بنشینیم و به راه شیری نگاه کنیم، نزدیکترین تصویر به تصویر واقعی که ممکنه ببینیم چیست و چگونه است؟

برای راهنمایی و دونستن شرایط بیشتر این پست رو ببینید.
    دوستان عکس هایی که قراره تو تاپیک قرار بدید حتما دقت کنید تو آپلود سنتر آوا باشه و خود عکس در تاپیک دیده بشه.
    ویرایش توسط karimisss : 08-08-2013 در ساعت 01:14 AM

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    989
    تشکر شده 291 بار در 56 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Mohamad Nesari نمایش پست ها
    من یک سوال دارم ؟ کسی سن کهکشان راه شیری و آندرومدا رو می دونه ؟
    از نظر کیهانشناختی فکر می کنم سن کهکشان رو به فعالیت ماده تاریک مرتبط بدونند ، اولین کهکشان ها حدود یک میلیارد سال پیش به وجود اومدند.
    ولی فکر نمی کنم کهکشان ما خیلی پیر باشه تا این حد...
    دلیلی نداره که جهتش بر عکس آندرومدا باشه. به نظر من بستگی موقعیت ما در آنرومدا داره
    نه دیگه اختلاف منظر نداریم.فاصله خیلی بیشتر از این صحبت هاست...!
    فواصل بین دو کهکشان از فواصل کیهانشناسی ولی اینکه کجای آندرومدا باشیم اخترفیزیکیه.البته چون آندرومدا نزدیکه نسبتا(این نسبتا خیلی مهمه!!!) ممکنه مقدار بسیار کمی اختلاف منظر به وجود بیاد.ولی محسوس نیست.
    البته من هنوز فکر نکردم که چجوری دیده میشه ولی هر جوری دیده بشه دیگه فرقی نداره کجای کهکشان باشیم.
    امضای ایشان
    فقر ، همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفته یک کتابفروشی می نشیند ...
    فقر ، تیغه های برنده ماشین بازیافت است ،‌ که روزنامه های برگشتی را خرد میکند ...
    فقر ، کتیبه سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند ...
    فقر ، شب را "بی غذا" سر کردن نیست ...
    فقر ، روز را "بی اندیشه" سر کردن است ...

دکتر شریعتی

3. 3 کاربر مقابل از galaxy 1996 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    989
    تشکر شده 291 بار در 56 ارسال

Lightbulb رنگ

سوال بسیار زیبایی هست ، آفرین...
    خوب دقت کردم دوستان درباره رنگ هیچ صحبتی نکرده بودند.به نظرم خوبه من در این باره بگم.
    اگه بخوایم ریز بشیم ، خوب توی طیف سنجی انتقال به آبی رو شاهد خواهیم بود.یعنی اینکه ما توی آندرومدا می بینیم که کهکشانمون داره بهمون نزدیک میشه.البته این نزدیک شدن تا یه جایی ادامه داره و اگه یه مدت بعد(فقط چند هزار سال سال...!!!) این رصد انجام بشه ما شاهد انتقال به سرخ خفیفی خواهیم بود.

اما از لحاظ دیداری ، یعنی اینکه ما توی آندرومدا کهکشانمون رو چه رنگی می بینیم ، باید به نمودار اچ آر رجوع کنیم:

هونطور که می بینید ، بیشتر ستارگان کهکشان دوست داشتنی ما در رده کا قرار دارند ، طیف غالب بعد هم جی و بعد ام و بعد هم اف هست.
    به این ترتیب ترکیب رنگ کهکشان ما مخلوطی از چهار رنگ زیر با در نظر گرفتن غلظتشون هستند:
    نارنجی > زرد > قرمز > سفید
    که البته اگر درخشندگی رو هم در نظر بگیریم ، غلظت قرمز یکم بیشتر از زرد هم خواهد بود.(چون قرمز ها غالبا غول سرخ هستند و دارای درخشندگی زیاد.)

توی آرشیو که گشتم نزدیک ترین تصویری که پیدا کردم یه کهکشان بود که با فوتوشاپ یکم ور رفتم باهاش نتیجه چیز نزدیکی شد:

یک عکس هم همین حین پیدا کردم ، نمیدونم توی طیف مرئی گرفته شده یا نه ولی هرچی هست با این بررسی های من کاملا جور در میاد:

تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    امضای ایشان
    فقر ، همان گرد و خاکی است که بر کتابهای فروش نرفته یک کتابفروشی می نشیند ...
    فقر ، تیغه های برنده ماشین بازیافت است ،‌ که روزنامه های برگشتی را خرد میکند ...
    فقر ، کتیبه سه هزار ساله ای است که روی آن یادگاری نوشته اند ...
    فقر ، شب را "بی غذا" سر کردن نیست ...
    فقر ، روز را "بی اندیشه" سر کردن است ...

دکتر شریعتی

5. 13 کاربر مقابل از galaxy 1996 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275
    تشکر شده 3,346 بار در 359 ارسال

من یک سوال دارم ؟ کسی سن کهکشان راه شیری و آندرومدا رو می دونه ؟
    من تو ویکی انگلیسی خوندم که باید کمتر از 13.2 میلیارد سال سن داشته باشه و سنش تقریبا 4.6 میلیارد ساله!

نقل قول نوشته اصلی توسط galaxy 1996 نمایش پست ها
    از نظر کیهانشناختی فکر می کنم سن کهکشان رو به فعالیت ماده تاریک مرتبط بدونند ، اولین کهکشان ها حدود یک میلیارد سال پیش به وجود اومدند.
    ولی فکر نمی کنم کهکشان ما خیلی پیر باشه تا این حد...
    یک میلیارد که واسه کهکشان ما چیزی نیست!
    سن کهکشان ما حدود 13.2 میلــیارد تخمین زده شده و تقریبا هم سن جهانه و یه خورده پیره
    ویرایش توسط Mahdieh. GH : 08-10-2013 در ساعت 10:30 PM دلیل: اضافه کردن سن آندرومدا
    امضای ایشان
    حتی در انتهای بن بست نیز، راه آسمان باز است... !
    پس پرواز را بیاموز!

7. 13 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    در واقع نیاز به محاسبات نجوم کروی داریم
    نوع و روش محاسبات ریاضی رو باید متناسب با نوع مسئله انتخاب کنیم. مسلماً با قلم و کاغذ و محاسبات هندسی و کروی و ... بدست آوردن جواب دقیق این مسئله سخته.

این مسئله با وجود اینکه با قلم و کاغذ حلش سخته با تجزیه و التحلیل ذهنی زیاد سخت نیست و با یخورده تصویر سازی ذهنی حل میشه. اگه یخورده دقیق تر بخواید حساب کنید بهترین کار مدلسازیه. یعنی مدل آندرومدا و راه شیری رو بسازیم و بعد از زوایای مختلف بهشون نگاه کنیم. آگه باز خیلی دقیقتر بخواید حساب کنید که باید حتماً شبیه سازی رایانه ای بشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

به نظر من به خاطر باز تر بودن بازو های کهکشان ما مقداری تفاوت با کهکشان آندرومدا خواهد داشت ... یه چیزی بین ام 101 و آندرومدا
    باز بودن بازو ها شبیه ام 101 انواع کهکشان ها-307px-m101_hires_stsci-prc2006-10a-jpg

و بیضی بودن اون به شکل آندرومدا خواهد بود
    ویرایش توسط yperseusy : 08-11-2013 در ساعت 11:24 PM
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

11. 7 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

به نظرم با توجه به زاویه ای که آندرومدا نسبت به ما داره ، وقتی رو آندرومدا بایستیم کسی که ما رو از راه شیری ببینه (البته فرضی ) مثل آندرومدا کج میبینه، اما سطحی که در آندرومدا ما روی اونیم سطح افق ماست و ما اونجا آندرومدا رو صاف میبینیم و راه شیریو کج میبینیم که فک کنم میشه بر عکس اون چیزی که از راه شیری ما آندرومدا رو میبینیم... ینی بالا ترین نقطه ی آندرومدا به سمت راسته و پایین ترین به سمت چپ و من فک کنم راه شیری بر عکسه، ینی بالاترین نقطش به سمت چپ و پایین ترین به سمت راست که در نهایت به نظرم میشه این:

امیدوارم خوب گفته باشم منظورمو
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

13. 5 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

ممنون مهدیه جون

صفحه اصلی کهکشان راه شیری و صفحه اصلی کهکشان آندرومدا با هم زاویه ای میسازن که این زاویه در نحوه دیده شدن راه شیری از اندرومدا موثره همون چیزی که مهدیه جون گفتن ولی به نظر من عامل دیگه ای هم موثره و اون موقعیت آندرومدا نسبت به راه شیریه

به تصویر زیر نگاه کنین:

موقعیت آندورمدا نسبت به راه شیری یعنی قرار داشتنش در هر کدوم از موقعیت های D C B A ... در اینکه چه مقداری از کهکشان دیده بشه از رو به رو یا از بغل نقش مهمی داره.

من تو پستای قبل سعی کردم راهی پیدا کنم تا بتونیم تعیین کنیم آندرومدا در کجای این کره قرار داره خوشحال میشم اگر بقیه دوستان در این امر کمکون کنن
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

15. 6 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

درسته منم احساس می‌کنم خانم مهدیه این زاویه رو رعایت نکردن، این زاویه همون طور که آقا محسن گفت حدودا بیست درجه است (به طور دقیقتر 21 درجه البته) منتهی از کجا این زاویه رو میدونیم؟

اصلا یکی بیاد یک بیضی بکشه که حاصل از دایره ای با کجی 21 درجه باشه، تا ما ببینیم راه ِ شیری تقریبا چه شکلی میشه؟
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

17. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    6275

ممنون مهدیه جون

صفحه اصلی کهکشان راه شیری و صفحه اصلی کهکشان آندرومدا با هم زاویه ای میسازن که این زاویه در نحوه دیده شدن راه شیری از اندرومدا موثره همون چیزی که مهدیه جون گفتن ولی به نظر من عامل دیگه ای هم موثره و اون موقعیت آندرومدا نسبت به راه شیریه

به تصویر زیر نگاه کنین:

موقعیت آندورمدا نسبت به راه شیری یعنی قرار داشتنش در هر کدوم از موقعیت های D C B A ... در اینکه چه مقداری از کهکشان دیده بشه از رو به رو یا از بغل نقش مهمی داره.

من تو پستای قبل سعی کردم راهی پیدا کنم تا بتونیم تعیین کنیم آندرومدا در کجای این کره قرار داره خوشحال میشم اگر بقیه دوستان در این امر کمکون کنن
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    درسته منم احساس می‌کنم خانم مهدیه این زاویه رو رعایت نکردن، این زاویه همون طور که آقا محسن گفت حدودا بیست درجه است (به طور دقیقتر 21 درجه البته) منتهی از کجا این زاویه رو میدونیم؟

اصلا یکی بیاد یک بیضی بکشه که حاصل از دایره ای با کجی 21 درجه باشه، تا ما ببینیم راه ِ شیری تقریبا چه شکلی میشه؟
    بله ممنون، من این زاویه رو اعمال نکردم!
    البته یه مسئله ی دیگه ای هم وجود داره، اونم اینکه آقا محسن و شما گفتید یک بیضی رو با کجی زاویه ای 19 یا 20 یا 21 درجه داریم اما اگر بخوایم این بیضی رو رسم کنیم فک کنم یه مشکلی باشه... همونطور که میدونیم و مدادرنگیهام عزیز هم اشاره کردن، کهکشان موقعیتش عوض میشه پس در نتیجه خروج از مرکز بیضی هم تغییر میکنه. من فک کنم کلا نشه یک شکل دائمی رو براش در نظر گرفت، درسته؟
    ممنون میشم دربارش توضیح بدین
    امضای ایشان
    پس پرواز را بیاموز!

19. 3 کاربر مقابل از Mahdieh. GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ً

كهكشان راه شيري ، از ديد كهكشان هاي ديگر ( مباحثه )         
    ممنون مهدیه جون

به تصویر زیر نگاه کنین:

تازه فهمیدم چی رو میخواید حساب کنید خانم مدادرنگیهام.

میدونیم که نور در مسیر مستقیم حرکت میکنه (غیب گفتم ) پس شما آندرومدا رو در هر زاویه ای نسبت به صفحه کهکشان ببینید از اون طرف یعنی از آندرومدا هم با همین زاویه سطح راه شیری دیده میشه. قبلاً تو Starry Night دستی زاویه سنجی کرده بودم 19 و خوردی بدست اومد ولی الان متوجه شدن Starry Night مختصات کهکشانی رو هم نشون میده. مختصات عرض جغرافیایی کهکشانی آندرومدا همونطور که آقا احسان گفتن منهای 21 درجه و 34 دقیقه است. پس آندرومدایی‌ها هم از روی سیاراتشون سطح زیرین راه شیری رو با همین شیب می‌بینن. تا اینجا مسئله حل شده است. اما حالا اگه بخوایم وضعیت اونو نسبت به نوار کهکشانی آندرومدا در آسمان نشون بدیم. باید یکم بیشتر حساب کتاب کنیم. اول از همه شیب خود نوار آندرومدا رو میخوایم نسبت به راه شیری میخوایم. از روی زمین آندرومدا ابعادی برابر با 190 در 60 دقیقه داره. من ریاضیم خوب نیست ولی فکر کنم این قطر بزرگ و کوچک با کوسینوس شیب آندرومدا رابطه داشته باشن. در نتیجه شیب آندرومدا میشه 18 درجه که از 21 درجه مربوط به راه شیری کمتره. این به این معنیه که راه شیری در فاصله 18 درجه ای نوار کهکشانی آندرومدا قرار داره (از دید آندرومدا). یعنی نسبت به آندرومدا و نوار راه شیری؛ راه شیری و نوار آندرومدا 3 درجه به هم نزدیکترن. حالا فقط میمونه زاویه ای که بیضی ظاهری راه شیری با نوار آندرومدا در آسمان میسازه. روی این زیاد فکر نکردم و از روی ظاهرش داخل Starry Night متوجه شدم که حدود 45 درجه باید باشه. با این زاویه راه شیری دقیقاً به همون شکلی دیده میشه که آندرومدا از روی زمین دیده میشه و تنها تفاوت اینه که راه شیری به کمربند آندرومدا در آسمان 3 درجه نزدیکتره. ضمناً راه شیری یخورده کوچیکتر هم هست و حدود 80 درصد اندازه آندرومدا رو باید داشته باشه.

ببخشید من گرافیک بلد نیستم همنجوری یه چیزایی کشیدم. سعی کردم تمام مواردی که گفتم رو رعایت کنم. سعی کردم اندازه راه شیری و فاصله اون با نوار آندرومدا و همینطور جهت چرخش مارپیچ راه شیری و طول جغرافیایی کهکشانی راه شیری که بسمت آندرومداست (121 درجه)، شیب راه شیری و شیب آندرومدا رو رعایت کنم. البته نوار آندرومدا زیاد جالب نشده. یخورده باید پهن تر میشد. ضمناً آقا احسان لطفاً یه بار چک کنید چون به حساب کتاب من زیاد اطمینانی نیست. اکثر مواقع یه جایی رو تو محاسبات اشتباه جمع و تفریق میکنم. ()

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdieh. GH نمایش پست ها
    بله ممنون، من این زاویه رو اعمال نکردم!
    البته یه مسئله ی دیگه ای هم وجود داره، اونم اینکه آقا محسن و شما گفتید یک بیضی رو با کجی زاویه ای 19 یا 20 یا 21 درجه داریم اما اگر بخوایم این بیضی رو رسم کنیم فک کنم یه مشکلی باشه... همونطور که میدونیم و مدادرنگیهام عزیز هم اشاره کردن، کهکشان موقعیتش عوض میشه پس در نتیجه خروج از مرکز بیضی هم تغییر میکنه. من فک کنم کلا نشه یک شکل دائمی رو براش در نظر گرفت، درسته؟
    ممنون میشم دربارش توضیح بدین
    موقعیتش چرا باید عوض بشه؟ تو طولانی مدت چرا ولی در کل طی عمر کوتاه بشر تقریباً همیشه سرجاشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

21. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 11 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع