صفحه 7 از 30 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 298

موضوع: چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

Question چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

سلام...

دوستان عزیز منجم حتما یادتونه چه جور با نجوم آشنا شدین...

با کتاب،یه عکس نجومی،یه خبر نجومی،...

پس خوشحال می شیم بدونیم چه طور شد که به نجوم علاقمند شدید

دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم

با آرزوی بهترین ها برای دوستان گلم...

2. Top | #61
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    30
    تشکر شده 408 بار در 52 ارسال

سلام

نمیدونم از بچه های اینجا کسی عضو aaci هست یا نه

ولی اخیرآ اونجا هم این بحث راه افتاده و افراد با سابقه ای اظهار نظر کرده اند .

یکی از این افراد جناب آقای بوژمهرانی است که از افراد با سابقه و مسئول ستاد استهلال استان اصفهان هستند

نظر ایشان درباره برنامه آسمان شب قابل تآمل است .

با اجازه ایشان ، مطلب را عینآ همینجا کپی میکنم :

با سلام

برنامه ی آسمان شب هم مثل تمام برنامه های دیگر ، نقاط مثبت و منفی خاص خودش رو داشت. کسی نمیتونه نقش این برنامه رو در ترویج نجوم انکار کنه. کسی نمیتونه زحمات زیاد برادران صفاریان پور رو در این رابطه ندیده بگیره. کسی مخالف این موضوع نیست که بیان مناسب دانسته های علمی ، خودش یه تخصص است. اینها همه درست ، اما به نظر بنده ، آسمان شب در طی دو سه ساله ی اخیر ، خواسته یا ناخواسته روندی رو در پیش گرفته بود که انتقادات جدی رو در پی داشت. روشی که پیش بینی میشد دیر یا زود تبعات جدی در پی داشته باشه ؛ یا برای نجوم غیر حرفه ای کشور و یا برای متولیان برنامه. تا به حال همه همیشه از نکات مثبت حرف زدیم. اجازه بدین کمی هم به نکات منفی بپردازیم. ندیدن مشکلات باعث میشه که نتونیم راه حل اونها رو پیدا کنیم.

متاسفانه رقابت در سطح کلان جامعه نجوم غیر حرفه ای ایران ، بصورت غیر سالم و ناعادلانه جریان داره. یه بار با جناب صفاریان پور صحبت میکردم. درد دلهای فراوانی داشت از فشارهای مختلفی که رقبا بصورت غیر منطقی و بعضا" غیر اخلاقی به ایشون وارد میکنند. کار به ایجاد مزاحمت در زندگی شخصی ایشون هم رسیده بود. جای تاسف داشت. اما به ایشون عرض کردم وقتی شما اجازه میدین در برنامه ی آسمان شب ، خیلی شفاف و بی پرده ، رقبای شما رو ( با تمام انتقاداتی که ممکنه به اونها وارد باشه ) در یه برنامه ی زنده ی تلویزیونی سکه ی یه پول کنند و طوری حرف بزنند که آدم احساس کنه در کنار چاله میدون قدیم تهران داره برنامه ی آسمان شب رو میبینه ، آیا انتظار دارین که طرف مقابل شما منطقی و اخلاقی رفتار کنه؟
    من روش طرف مقابل آقای صفاریان پور رو تایید نمیکردم. درست نبود که اونها اصرار کنند که حتما بیان توی این برنامه حرف بزنند. اما هم روش پاسخگویی متولیان برنامه به این حرکت صحیح نبود و هم در ماهها و سالهای بعد ، برنامه اونقدر انحصاری شد که حتی صدای علاقمندان خودش رو هم درآورد. رقابت سالم باعث رشد و ترقی میشه اما بنا به دلایلی بعضیها برای رسیدن به اهدافی کاملا" شخصی ، حاضر به ایجاد فضای رقابتی نیستند و هر رقیب تازه رو تا اون موقع تحمل میکنند که مزاحم منافعشون نشه ، و بعضیهای دیگه هم وقتی فضا رو انحصاری میبینند ، برای مقابله به مثل ممکنه متوسل به هر شیوه هایی بشن که بعضا" سنخیتی با ادب عمومی و اخلاق حرفه ای نداشته باشه.

یکی از موارد دیگه ای که در برنامه ی آسمان شب شاهد بودیم ، شخصیت سازی و شخصیت پردازی بود. این بحث میتونه هم مثبت باشه و هم منفی. در بخش مثبت این موضوع ، آسمان شب محلی بود برای اینکه تعدادی از زحمتکشان عرصه ی نجوم غیر حرفه ای کشور به جامعه معرفی بشن. اینان افرادی بوده و هستند که بی هیچ چشم داشتی و صرفا" برای درک بیشتر از آسمان ، فعالانه کار و تلاش میکنند. آقای علی ابراهیمی سراجی نمونه ای از این شخصیتها است که مردم و علاقمندان به نجوم از طریق برنامه ی آسمان شب با کارها و برنامه های آقای ابراهیمی و همکارانشون بیشتر آشنا شدند. تسلط ایشون در زمینه های مختلفی همچون رویت هلال ماه ، گرفتهای ماه و خورشید ، رصد اجرام سماوی آسمان شب و ...... و نیز بیان خوب و گیرایی که دارند موجب میشد که تاثر مثبت زیادی در مخاطب ایجاد بشه.

اما در بخشی منفی موضوع ، بعضا" برنامه ی آسمان شب ، تبدیل به ملک خصوصی افرادی میشد که فکر میکنند نجوم غیر حرفه ای ایران در وجود اونها خلاصه میشه و بس. البته موضوع فقط به برنامه ی آسمان شب خلاصه نمیشه. در هر جایی که امتیازات ویژه ای وجود داره ، رد این افراد رو میشه دید. حلقه ی بسته ای که اجازه ی رقابت سالم رو به هیچ کسی نمیده تا تمام نجوم در انحصار خودش باشه. اینان خودشون رو تنها زبان گویای نجوم ایران میدونند و معرفی میکنند. اعمال و رفتار همین افراد بود که باعث اون دعواهای پر سر و صدا در تهران شد. این افراد متاسفانه از برنامه ی آسمان شب بعنوان تریبون اختصاصی خودشون استفاده میکردند ( کاری که جناب صفاریان پور باید ازش جلوگیری میکرد اما یا متوجه نشدند که داره چی میگذره و یا متوجه بودند و عکس العملی نشون نمیدادند). قصدی برای سیاه نمایی ندارم. علاقه ای هم ندارم که خاطرات قدیمی رو تعریف کنم تا انحصار طلبی این افراد مشخص تر بشه ( البته قدیمیهای نجوم ایران بخوبی از این موضوع اطلاع دارن ). اگر کمی با دقت به رویدادهای مهم داخلی و خارجی مرتبط با نجوم غیر حرفه ای ایران نگاه کنیم خواهیم دید که همیشه یه تعداد اسم خاص دیده میشه و یا افرادی که دوست ، شاگرد و یا همکار این اسامی خاص هستند. متاسفانه برنامه ی آسمان شب هم مدتی بود که تبلیغ کننده ی همین اسامی شده بود.
    من کاری به این موضوع ندارم که منتقدین برنامه ی آسمان شب به چه دلیل و با چه هدفی موضوع تغییر مدیریت این برنامه رو پیگیری کردند. اما به نظر میرسه که دلیل و هدف اونها ( درست یا نادرست ) هر چی که باشه ، این متولیان برنامه بودند که بهانه ی لازم رو به طرف مقابل دادند.

قدرت به خودی خود چیز بدی نیست اما اگه با انحصار همراه شد تبدیل به آفت میشه. فرقی هم نمیکنه که همراهی قدرت و انحصار کجا اتفاق بیافته ؛ سیاست باشه یا نجوم غیر حرفه ای. قدری تعامل ، قدری حوصله ، قدری میدون دادن به دیگران میتونست خیلی راه گشا باشه.

حیف و صد حیف که بعضا" ارزشهامون رو فدای انحصارطلبیها میکنیم. برنامه ی آسمان شب در نجوم غیر حرفه ای ایران یه ارزش بود. جواهری بود که به سهم خودش ، روحی تازه در کالبد نجوم ایران دمید. ای کاش متولیان این برنامه دقت میکردند و اجازه میدادند آسمان شب ، تمام سلایق و علائق را پوشش بده. ای کاش شرایط بگونه ای بود که همه ( از هر گروه و دسته ای ) آسمان شب را متعلق به خودش میدونست. ای کاش برنامه این اطمینان را در جامعه نجوم غیر حرفه ای کشور ایجاد میکرد که چشمانی بینا و گوشهایی شنوا برای کار و حرف هر فعال عرصه ی نجوم داره.

علیرغم این انتقادات ، چشم پوشی بر زحمات بی دریغ و در خور ستایش آقایان سیاوش و فواد صفاریان پور بدور از انصاف است. به این دو بزرگوار خسته نباشید عرض میکنم. اطمینان دارم جامعه نجوم ایران کماکان از برکات فعالیتهای این دو برادر بهره خواهد برد. دست هر دو بزرگوار رو از راه دور میبوسم.

به دوستان و علاقمندان نجوم هم پیشنهاد میکنم این رویداد رو صادقانه بررسی و تحلیل کنیم و در موردش نظر بدیم. اگر نقاط قوتی در این فرایند وجود داشته ( که قطعا" هم همینطوره ) بر اونها تاکید کنیم و خواستار باقی موندن و ارتقائش بشیم و اگر نقاط ضعفی دیده شده ، صادقانه و با حفظ احترام همه و رعایت ادب و اخلاق ، اون نقاط ضعف رو بیان و نقد کنیم و برای برطرف کردنش راه حل ارائه بدیم. در این رابطه عرایض دیگری هم دارم که انشاءالله در جریان گفتگو با سایر علاقمندان نجوم مطرح خواهم کرد

با احترام
    علیرضا بوژمهرانی
    امضای ایشان
    زيباترين احساسي كه ممكن است به ما دست دهد حس حيرت است, اين حس بذر تمام هنرها و علوم واقعي است, آنكه نسبت با اين احساس بيگانه است, آنكه نميتواند در برابر اسرار خلقت مبهوت و حيران گردد, فرقي با مرده ندارد( آلبرت انشتين )

3. 9 کاربر مقابل از Edwin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط edwin نمایش پست ها
    سلام

نمیدونم از بچه های اینجا کسی عضو aaci هست یا نه

ولی اخیرآ اونجا هم این بحث راه افتاده و افراد با سابقه ای اظهار نظر کرده اند .

یکی از این افراد جناب آقای بوژمهرانی است که از افراد با سابقه و مسئول ستاد استهلال استان اصفهان هستند

نظر ایشان درباره برنامه آسمان شب قابل تآمل است .

با اجازه ایشان ، مطلب را عینآ همینجا کپی میکنم :

با سلام

برنامه ی آسمان شب هم مثل تمام برنامه های دیگر ، نقاط مثبت و منفی خاص خودش رو داشت. کسی نمیتونه نقش این برنامه رو در ترویج نجوم انکار کنه. کسی نمیتونه زحمات زیاد برادران صفاریان پور رو در این رابطه ندیده بگیره. کسی مخالف این موضوع نیست که بیان مناسب دانسته های علمی ، خودش یه تخصص است. اینها همه درست ، اما به نظر بنده ، آسمان شب در طی دو سه ساله ی اخیر ، خواسته یا ناخواسته روندی رو در پیش گرفته بود که انتقادات جدی رو در پی داشت. روشی که پیش بینی میشد دیر یا زود تبعات جدی در پی داشته باشه ؛ یا برای نجوم غیر حرفه ای کشور و یا برای متولیان برنامه. تا به حال همه همیشه از نکات مثبت حرف زدیم. اجازه بدین کمی هم به نکات منفی بپردازیم. ندیدن مشکلات باعث میشه که نتونیم راه حل اونها رو پیدا کنیم.

متاسفانه رقابت در سطح کلان جامعه نجوم غیر حرفه ای ایران ، بصورت غیر سالم و ناعادلانه جریان داره. یه بار با جناب صفاریان پور صحبت میکردم. درد دلهای فراوانی داشت از فشارهای مختلفی که رقبا بصورت غیر منطقی و بعضا" غیر اخلاقی به ایشون وارد میکنند. کار به ایجاد مزاحمت در زندگی شخصی ایشون هم رسیده بود. جای تاسف داشت. اما به ایشون عرض کردم وقتی شما اجازه میدین در برنامه ی آسمان شب ، خیلی شفاف و بی پرده ، رقبای شما رو ( با تمام انتقاداتی که ممکنه به اونها وارد باشه ) در یه برنامه ی زنده ی تلویزیونی سکه ی یه پول کنند و طوری حرف بزنند که آدم احساس کنه در کنار چاله میدون قدیم تهران داره برنامه ی آسمان شب رو میبینه ، آیا انتظار دارین که طرف مقابل شما منطقی و اخلاقی رفتار کنه؟
    من روش طرف مقابل آقای صفاریان پور رو تایید نمیکردم. درست نبود که اونها اصرار کنند که حتما بیان توی این برنامه حرف بزنند. اما هم روش پاسخگویی متولیان برنامه به این حرکت صحیح نبود و هم در ماهها و سالهای بعد ، برنامه اونقدر انحصاری شد که حتی صدای علاقمندان خودش رو هم درآورد. رقابت سالم باعث رشد و ترقی میشه اما بنا به دلایلی بعضیها برای رسیدن به اهدافی کاملا" شخصی ، حاضر به ایجاد فضای رقابتی نیستند و هر رقیب تازه رو تا اون موقع تحمل میکنند که مزاحم منافعشون نشه ، و بعضیهای دیگه هم وقتی فضا رو انحصاری میبینند ، برای مقابله به مثل ممکنه متوسل به هر شیوه هایی بشن که بعضا" سنخیتی با ادب عمومی و اخلاق حرفه ای نداشته باشه.

یکی از موارد دیگه ای که در برنامه ی آسمان شب شاهد بودیم ، شخصیت سازی و شخصیت پردازی بود. این بحث میتونه هم مثبت باشه و هم منفی. در بخش مثبت این موضوع ، آسمان شب محلی بود برای اینکه تعدادی از زحمتکشان عرصه ی نجوم غیر حرفه ای کشور به جامعه معرفی بشن. اینان افرادی بوده و هستند که بی هیچ چشم داشتی و صرفا" برای درک بیشتر از آسمان ، فعالانه کار و تلاش میکنند. آقای علی ابراهیمی سراجی نمونه ای از این شخصیتها است که مردم و علاقمندان به نجوم از طریق برنامه ی آسمان شب با کارها و برنامه های آقای ابراهیمی و همکارانشون بیشتر آشنا شدند. تسلط ایشون در زمینه های مختلفی همچون رویت هلال ماه ، گرفتهای ماه و خورشید ، رصد اجرام سماوی آسمان شب و ...... و نیز بیان خوب و گیرایی که دارند موجب میشد که تاثر مثبت زیادی در مخاطب ایجاد بشه.

اما در بخشی منفی موضوع ، بعضا" برنامه ی آسمان شب ، تبدیل به ملک خصوصی افرادی میشد که فکر میکنند نجوم غیر حرفه ای ایران در وجود اونها خلاصه میشه و بس. البته موضوع فقط به برنامه ی آسمان شب خلاصه نمیشه. در هر جایی که امتیازات ویژه ای وجود داره ، رد این افراد رو میشه دید. حلقه ی بسته ای که اجازه ی رقابت سالم رو به هیچ کسی نمیده تا تمام نجوم در انحصار خودش باشه. اینان خودشون رو تنها زبان گویای نجوم ایران میدونند و معرفی میکنند. اعمال و رفتار همین افراد بود که باعث اون دعواهای پر سر و صدا در تهران شد. این افراد متاسفانه از برنامه ی آسمان شب بعنوان تریبون اختصاصی خودشون استفاده میکردند ( کاری که جناب صفاریان پور باید ازش جلوگیری میکرد اما یا متوجه نشدند که داره چی میگذره و یا متوجه بودند و عکس العملی نشون نمیدادند). قصدی برای سیاه نمایی ندارم. علاقه ای هم ندارم که خاطرات قدیمی رو تعریف کنم تا انحصار طلبی این افراد مشخص تر بشه ( البته قدیمیهای نجوم ایران بخوبی از این موضوع اطلاع دارن ). اگر کمی با دقت به رویدادهای مهم داخلی و خارجی مرتبط با نجوم غیر حرفه ای ایران نگاه کنیم خواهیم دید که همیشه یه تعداد اسم خاص دیده میشه و یا افرادی که دوست ، شاگرد و یا همکار این اسامی خاص هستند. متاسفانه برنامه ی آسمان شب هم مدتی بود که تبلیغ کننده ی همین اسامی شده بود.
    من کاری به این موضوع ندارم که منتقدین برنامه ی آسمان شب به چه دلیل و با چه هدفی موضوع تغییر مدیریت این برنامه رو پیگیری کردند. اما به نظر میرسه که دلیل و هدف اونها ( درست یا نادرست ) هر چی که باشه ، این متولیان برنامه بودند که بهانه ی لازم رو به طرف مقابل دادند.

قدرت به خودی خود چیز بدی نیست اما اگه با انحصار همراه شد تبدیل به آفت میشه. فرقی هم نمیکنه که همراهی قدرت و انحصار کجا اتفاق بیافته ؛ سیاست باشه یا نجوم غیر حرفه ای. قدری تعامل ، قدری حوصله ، قدری میدون دادن به دیگران میتونست خیلی راه گشا باشه.

حیف و صد حیف که بعضا" ارزشهامون رو فدای انحصارطلبیها میکنیم. برنامه ی آسمان شب در نجوم غیر حرفه ای ایران یه ارزش بود. جواهری بود که به سهم خودش ، روحی تازه در کالبد نجوم ایران دمید. ای کاش متولیان این برنامه دقت میکردند و اجازه میدادند آسمان شب ، تمام سلایق و علائق را پوشش بده. ای کاش شرایط بگونه ای بود که همه ( از هر گروه و دسته ای ) آسمان شب را متعلق به خودش میدونست. ای کاش برنامه این اطمینان را در جامعه نجوم غیر حرفه ای کشور ایجاد میکرد که چشمانی بینا و گوشهایی شنوا برای کار و حرف هر فعال عرصه ی نجوم داره.

علیرغم این انتقادات ، چشم پوشی بر زحمات بی دریغ و در خور ستایش آقایان سیاوش و فواد صفاریان پور بدور از انصاف است. به این دو بزرگوار خسته نباشید عرض میکنم. اطمینان دارم جامعه نجوم ایران کماکان از برکات فعالیتهای این دو برادر بهره خواهد برد. دست هر دو بزرگوار رو از راه دور میبوسم.

به دوستان و علاقمندان نجوم هم پیشنهاد میکنم این رویداد رو صادقانه بررسی و تحلیل کنیم و در موردش نظر بدیم. اگر نقاط قوتی در این فرایند وجود داشته ( که قطعا" هم همینطوره ) بر اونها تاکید کنیم و خواستار باقی موندن و ارتقائش بشیم و اگر نقاط ضعفی دیده شده ، صادقانه و با حفظ احترام همه و رعایت ادب و اخلاق ، اون نقاط ضعف رو بیان و نقد کنیم و برای برطرف کردنش راه حل ارائه بدیم. در این رابطه عرایض دیگری هم دارم که انشاءالله در جریان گفتگو با سایر علاقمندان نجوم مطرح خواهم کرد

با احترام
    علیرضا بوژمهرانی

جناب بوژمهرانی
    با سلام خدمت شما و همه ی علاقه مندان به نجوم نکاتی در مطالب شما دیدم که بد ندیدم به آن بپردازم.
    این مسأله که برنامه ی آسمان شب یک نوع انحصار طلبی بود را قبول ندارم. بارها آقای صفاریان پور در این برنامه انتقادات زیادی را به مسائل روز نجوم مطرح کردند که شاید به چشمان ما نیامده باشد ولی اگر انحصار بود این برنامه گل و بلبل بود و سوال اینجا است که اگر سایرین پشت این برنامه بودند پس چرا طرف دیگر باعث قطع جریان این برنامه شد و حرکتی حتی در حد بیانیه از این سو ندیدیم؟
    این مسأله که افراد بسیاری می توانستند به برنامه ی آسمان شب بیایند شکی در آن نیست. ولی به نظر من آقای صفاریان پور بدون جبهه گیری صرفاً به اهداف خود اکتفا نمود. همین الان کدورتی بین دوستان قدیمی این طیف نجومی وجود دارد که باز هم دیدم ایشان از هر دو طرف در برنامه خود استفاده می کرده است. حال چرا از بعضی از آقایان استفاده نکرده به موضوعاتی بر می گردد که من سال های سال با آنها از نزدیک مواجه بوده ام.
    شما لطف داشتید و من را مثال زدید ولی من از دوستانی بیشتری نام می برم که بدون شک سرمایه های اینده نجوم آمانوری ایران هستند. از خانم شیوایی گرفته تا آقایان ترابی، کریمی، کوکرم، الماسی، صبوری، گمینی و ... که همگی از فعالان نجوم آماتوری ایران محسوب می شوند. من خود فردی بودم که با همه ی طیف های نجومی همکاری کرده و اکنون در مورد همه می توانم قضاوتی داشته باشم. در این بین اتفاقاً آقای صفاریان پور را شخصی متعد به کار خود دیدم. در جنجال های چند سال قبل ایشان تنها شخصی بود که در برنامه های این آقایان شرکت می کرد و متأسفانه در جمع حاضرین توسط همین آقایان مورد بی رحمانه ترین انتقادها و بی حرمتی های فراوان قرار گرفت. ایشان ابتدا قصد استفاده از این آقایان را داشتند ولی به همین دلیل صلاحیت لازم را برای وجود چنین کارشناسی در برنامه لازم ندانستند ولی این آقایان از طریق راه های غیرقانونی و همچنین اعمال فشار و زور قصد حضور در برنامه را داشتند و البته موفق هم شدند. هنوز هم معتقدم آقای صفاریان پور در مورد جلوگیری ورورد چینین افراد منجم نما به تلویزیون که فقط و فقط به فکر مطرح ساختن خود هستند، حرکت درستی کرد که جلوگیری بعمل آورد. اکنون اگر ایشان علی رغم فشارهای شدید سازمان و اطرافیان زیر بار چنینی حضوری نرفتند و تا پای قطع این برنامه شجاعانه ایستادند مطمئناً به این دلیل بوده که آقایان با ماهیت این برنامه و خودنمایی در تلویزیون و تبدیل شدن به چهره ای رسانه ای اصرار می ورزیدند و البته به اهداف شوم خود رسیدند تا به هر حال عرض اندامی کرده باشند. اکنون من به هیچ گروه و دسته ای تعلق ندارم و واقعاً می بینم چه کسانی در این وادی زحمت کشیده اند و تلاش کرده اند تا نجوم آماتوری ایران یک برنامه در تلویزیون داشته باشد و سالهای سال پر بار و جذاب باشد. این آقایان خواهشاً به این سوال من جواب بدهند که چگونه است که بعد از 10 سال پخش برنامه آسمان شب به فکر برنامه سازی افتادند. اصولاً قبل از سال 1378 کجا تشریف داشتند که برنامه ای در سیما از اینان پخش نمی شد؟ جواب ساده است. الان با زحمات آقای صفاریان پور و گروه برنامه ساز ایشان مخاطب ویژه ای در تلویزیون نسبت به برنامه آسمان شب وجود دارد و این آقایان بهتر دیدند خودشان یک تنه بیایند جلو و محصولی را که سایرین با زحمات فراوان و عرق جبین کاشتند درو کنند و البته به نام خود به ثبت برسانند.
    چرا این مسائل را بایستی از چشم آقای صفاریان پور ببینیم؟ چرا شخصی که با تمام وجود و نفرت به جای ساخت یک برنامه ی تولیدی در شبکه ی دیگری در تلویزیون، به محو و جایگزینی برنامه ی خود پرداخته نمی پردازیم؟ چرا هویت مستقل یک برنامه ی نجومی را به نام خود مصادره می کنیم؟ آیا این حرکت درستی است؟ آیا اینان که با شعار دوسنی و صلح در نجوم پا پیش می گذارند و به صورتی دیگر خوی درندگی خویش و استفاده ی ابزاری بودن نجوم را به معرض دیدمان می گذارند انسانند؟ اینان از پیروان نجوم اند یا از دشمنان آن؟ خیلی ها این افراد را نمی شناسند و یا می شناسند و در زمینه ی تخریب های آنان در نجوم سکوت کرده اند. تخریبی که باعث پشرفت نجوم کشورمان طی سال های گذشته شده است و با این روند ادامه خواهد داشت. تا زمانی که یک عده بر سر صاحب بودن نجوم با یکدیگر درگیر باشند این شکل ادامه خواهد داشت و امثال صفاریان پورها بیایند و بروند هم اینان کشکان نمی گزد و به حرکات زشت خود ادامه می دهند. باز هم می گویم دست مریزاد آقای صفاریان پور که در چنین جو مسمومی که طبق طبق دشمن داشتی کار کردی.
    با تشکر
    علی ابراهیمی سراجی
    25 دیماه 1389

5. 9 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    30
    تشکر شده 408 بار در 52 ارسال

جناب سراجي من آقاي مهراني نيستم !

فقط نوشته ايشان را نقل قول كردم كه البته شما همانجا هم اين پاسخ را به ايشان داديد

من فقط ميخواهم مطالب افراد صاحب نظر را منتقل كنم .

اين هم مطلب ارسالي جناب آقاي امير حسن زاده ( كارشناس ارشد موسسه ژئوفيزيك و تقويم ) .

فكر ميكنم شما هم بايد هردو اين اساتيد را به خوبي بشناسيد

سلام
    هر چند که وجود برنامه آسمان شب با قدمت 10 ساله و نقش آن را در ترویج نجوم در عموم جامعه را نمی توان منکر شد ولی همان موقع که این برنامه در میانه راه قرار داشت بارها آن را مورد انتقاد قرار داده ام که چرا انحصار طالبی می کند؟چرا مهمان برنامه محدود به چند نفر هستند؟! چرا از افراد توانمند دیگری استفاده نمی شود؟ انگار این برنامه شده بود تریبون تبلیغی برای چند نفر خاص
    چرا برای مهمانان برنامه لقب و عنوان درست می کنید؟ القابی مانند کارشناس در این برنامه به وفور خیرات می شد. بدون اینکه به تعریف دقیق این واژه دقت شود.
    موضوع وقتی جالب شد که در سال 1384 در یک وبلاگ نجومی این چیزها را نوشتم ولی با واکنش عجیب کارگردان و مجری برنامه(آقای سیاوش صفاریان پور) مواجه شد. ایشان در برنامه زنده تلویزیونی از منتقد نام برده و سعی در پاسخ و توجیه بر آمدند و این کار نادرست و ناعادلانه بود. البته بعدها بابت این کار عذر خواهی نمودند
    و همین رفتارهای عجیب باعث شد که در سالهای بعد سکوت کنم. باید اعتراف کنم که در سالها اخیر به ندرت این برنامه را دیده ام و نمی دانم چطور بوده و الان چه بلایی بر سر آن آمده است

امیر حسن زاده
    891025
    امضای ایشان
    زيباترين احساسي كه ممكن است به ما دست دهد حس حيرت است, اين حس بذر تمام هنرها و علوم واقعي است, آنكه نسبت با اين احساس بيگانه است, آنكه نميتواند در برابر اسرار خلقت مبهوت و حيران گردد, فرقي با مرده ندارد( آلبرت انشتين )

7. 8 کاربر مقابل از Edwin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    457
    تشکر شده 91 بار در 14 ارسال

جناب ابراهيمي عزيز لطفآ كمي كلاه خود را قاضي كنيد .

طبق حرف خودتان اين اشخاصي كه نام برديد كه در برنامه حاضر ميشدند از فعالان نجوم آماتوري كشور هستند نه كارشناسان ( كارشناس تعريف دقيقي دارد اگر قبول ميكنيد )

ما در ايران دست كم چند صد فعال نجوم آماتوري داريم ، ولي دعوت كردن از اين تعداد اندك دقيقآ يعني انحصار طلبي .

تازه بد تر از آن اين فعالان نجوم آماتوري را كارشناس معرفي ميكردند

(حتمآ مستحضر هستيد كه اكثر كارشناسان و مجري محترم داراي مدرك شخيص ديپلمه مي باشند )

كسي نگفته يك فرد ديپلمه نميتواند اظهار نظر كند . هرگز

اما در جايي كه امثال آقاي حسن زاده و ديگر كارشناسان واقعي نجوم حضور دارند و دعوت نمي شوند قبول بفرماييد كه اطلاق لفظ كارشناس به اين آقايان براي اهل علم خيلي سنگين است !

گذشته از همه اين ها

به قول خودتان اين برنامه 10 سال سابقه دارد كه در اين 10 سال ، 4 نفر خاص بيشترين حضور را در اين برنامه داشتند

هر هفته يك برنامه 20 دقيقه اي در سال ميشود بيش از 1000 دقيقه و در 10 سال مي شود 10000 دقيقه

كه به طور متوسط مي شود براي هر كدام از دوستان ميشود 33 ساعت !

خب ... اين آقايان اين همه وقت داشتند كه مردم را به نجوم علاقمند كنند و كردند . دستشان درد نكند . دمشان گرم

خب مگر يم نفر چقدر ميتواند هي حرف بزند كه تكراري نشود ؟؟ بعد از يك مدت تكراري مي شود خب ...

آقا جان ، حالا چرا حاضر نيستند اين مسند خدمت را بدهند ديگران هم فيضي ببرند ؟

چرا اينچنين برافروخته ميشوند كه آقاي ب.ت در فيس بوكش به دوستانش ميگويد زنگ بزنيد به روابط عمومي سيما و شلوغش كنيد ؟؟

مگر اين ترويج نجوم كه 10 سال انجامش دادند ! چه دارد كه ول كن نيستند و باز ميخواهند انجام بدهند هي ؟؟

بابا ول كن ديگه ......

به خدا هم من ترويج شدم هم آن نيوتن دروغگو ... شما خودش را ناراحت نكن

9. 9 کاربر مقابل از گاليله عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    422
    تشکر شده 338 بار در 56 ارسال

واقعآ بعضيا خيلي چشم تنگند . آقاي صفاريان پور بهترين كارشناسان اين مملكت رو دعوت ميكردند

حالا شنيدم عتيقي رفته زيرابش رو زده و برنامه رو از دست گروه آقاي صفاريان پور درآورده تازه با پارتي

حالا اينها هم يك سباحي بيايند ببينيم چه گلي به سر جامعه نجوم ما ميزنند

به هر حال كارشناسان آقاي صفاريان پور هرچه كه بودند قطعآ بهتر از كارشناسان عتيقي خواهند بود !!!!

11. 7 کاربر مقابل از MOON عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط moon نمایش پست ها
    واقعآ بعضيا خيلي چشم تنگند . آقاي صفاريان پور بهترين كارشناسان اين مملكت رو دعوت ميكردند

حالا شنيدم عتيقي رفته زيرابش رو زده و برنامه رو از دست گروه آقاي صفاريان پور درآورده تازه با پارتي

حالا اينها هم يك سباحي بيايند ببينيم چه گلي به سر جامعه نجوم ما ميزنند

به هر حال كارشناسان آقاي صفاريان پور هرچه كه بودند قطعآ بهتر از كارشناسان عتيقي خواهند بود !!!!
    قرار نیست ما بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم! ما دوست داریم همیشه بهترین را داشته باشیم.
    ما که به آقای صفاریان پور خصومت شخصی نداریم، از بعضی از کاراهایی که می تونستند خیلی بهتر انجام بدن انتقاد داریم
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

13. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال
    نجوم كشور تا وقتي باند بازي توش رواج داره و هي اين به اون ميپره و اون به اين ميپره و از كوچيك و بزرگ حرف هم ديگه رو قبول ندارند به هيچ ساحل آرامشي نميرسه
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

15. 7 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

من شخصا از 4-5 سال پیش تا حدودا یه سالی برنامه اسمان شب رو می دیدم و اوایل برام خیلی جالب و جذاب بود( بهخاطر همین موضوع یه درگیری با داداشم داشتم اون میگفت بزن سه من میگفتم بزن چهار و خوشبخاته در اخر سر حرف من میشد!)ولی به مرور به خاطر دیدی که خودم نسب به برنامه داشتم(کسی رو مقصر نمی دونم) کم کم دیدنش برام عادی شد و دیگه زیاد پیگیر دیدنش نبودم!!!
    برنامه اسمان شب تا اونجایی که من میدونم تنها برنامه نجومی زنده است که برای آموزش و تصحیح بد فهمی های نجومی که در بین مردم است پرداخته و صرفا فعالیتش در حیطه آماتوری و برای عموم مردم است!! اینکه گفته میشه انحصارند به چند شخصته در بعضی مواقع این طور بود و در بعضی مواقع اصلا این طور نبود!!!(چیزی که از برنامه برداشت کردم رو میگم) اگه تمام شدن برنامه آسمان شب به خاطر وجود عده ای خاص در شبکه چهار بوده که واقعا درست نبود به همین راحتی تموم میشد!!!
    فعلا که برنامه اسمان شب با تمام فراز و نشیبی که داشت تا اینجا خودشو سرپا نگه داشت و حالا بعد از این چی؟!!توی کشور فعالان نجومی به تعداد خیلی زیادی وجود دارند و با بقیه دوستانشون میتونن برنامه های صوتی درست کنند! من به دوستان اسمان شبی پیشنهاد میکنم که اسمان شب فقط اسمان شب تلویزیونی نیست! می تونن همون برنامه های که پخش می کنند رو به صورت صوتی ( نه رادیو چون برنامه روی موج نجوم هست) در اینتنت پخش کنند!!! مطمئنن منجم های آماتوری کشور استقبال می کنند!!! حرف اصلیم اینه که اگه شبکه نمی گذاره خودتون میتونید از یه روش دیگه استفاده کرد چیزی که ایرانی ها خیلی خوب بلدند و یه جمله خیلی زیبای است که میگه : همیشه یه راهی است!
    امضای ایشان
    .

17. 9 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428

نقل قول نوشته اصلی توسط edwin نمایش پست ها
    جناب سراجي من آقاي مهراني نيستم !

فقط نوشته ايشان را نقل قول كردم كه البته شما همانجا هم اين پاسخ را به ايشان داديد

من فقط ميخواهم مطالب افراد صاحب نظر را منتقل كنم .

اين هم مطلب ارسالي جناب آقاي امير حسن زاده ( كارشناس ارشد موسسه ژئوفيزيك و تقويم ) .

فكر ميكنم شما هم بايد هردو اين اساتيد را به خوبي بشناسيد

سلام
    هر چند که وجود برنامه آسمان شب با قدمت 10 ساله و نقش آن را در ترویج نجوم در عموم جامعه را نمی توان منکر شد ولی همان موقع که این برنامه در میانه راه قرار داشت بارها آن را مورد انتقاد قرار داده ام که چرا انحصار طالبی می کند؟چرا مهمان برنامه محدود به چند نفر هستند؟! چرا از افراد توانمند دیگری استفاده نمی شود؟ انگار این برنامه شده بود تریبون تبلیغی برای چند نفر خاص
    چرا برای مهمانان برنامه لقب و عنوان درست می کنید؟ القابی مانند کارشناس در این برنامه به وفور خیرات می شد. بدون اینکه به تعریف دقیق این واژه دقت شود.
    موضوع وقتی جالب شد که در سال 1384 در یک وبلاگ نجومی این چیزها را نوشتم ولی با واکنش عجیب کارگردان و مجری برنامه(آقای سیاوش صفاریان پور) مواجه شد. ایشان در برنامه زنده تلویزیونی از منتقد نام برده و سعی در پاسخ و توجیه بر آمدند و این کار نادرست و ناعادلانه بود. البته بعدها بابت این کار عذر خواهی نمودند
    و همین رفتارهای عجیب باعث شد که در سالهای بعد سکوت کنم. باید اعتراف کنم که در سالها اخیر به ندرت این برنامه را دیده ام و نمی دانم چطور بوده و الان چه بلایی بر سر آن آمده است

امیر حسن زاده
    891025
    سلام دوست عزیز
    استاد گرامی آقای بوژمهرانی و دوست خوبم آقای حسن زاده را از سالهای دور می شناسم. اگر شما بدون کسب اجازه از این عزیزان مطالبشان را در فروم منتشر کردید من چون عضو این فروم بودم مطلبم را خودم گذاشتم.

19. 8 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428

چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟         
    نقل قول نوشته اصلی توسط گاليله نمایش پست ها
    جناب ابراهيمي عزيز لطفآ كمي كلاه خود را قاضي كنيد .

طبق حرف خودتان اين اشخاصي كه نام برديد كه در برنامه حاضر ميشدند از فعالان نجوم آماتوري كشور هستند نه كارشناسان ( كارشناس تعريف دقيقي دارد اگر قبول ميكنيد )

ما در ايران دست كم چند صد فعال نجوم آماتوري داريم ، ولي دعوت كردن از اين تعداد اندك دقيقآ يعني انحصار طلبي .

تازه بد تر از آن اين فعالان نجوم آماتوري را كارشناس معرفي ميكردند

(حتمآ مستحضر هستيد كه اكثر كارشناسان و مجري محترم داراي مدرك شخيص ديپلمه مي باشند )

كسي نگفته يك فرد ديپلمه نميتواند اظهار نظر كند . هرگز

اما در جايي كه امثال آقاي حسن زاده و ديگر كارشناسان واقعي نجوم حضور دارند و دعوت نمي شوند قبول بفرماييد كه اطلاق لفظ كارشناس به اين آقايان براي اهل علم خيلي سنگين است !

گذشته از همه اين ها

به قول خودتان اين برنامه 10 سال سابقه دارد كه در اين 10 سال ، 4 نفر خاص بيشترين حضور را در اين برنامه داشتند

هر هفته يك برنامه 20 دقيقه اي در سال ميشود بيش از 1000 دقيقه و در 10 سال مي شود 10000 دقيقه

كه به طور متوسط مي شود براي هر كدام از دوستان ميشود 33 ساعت !

خب ... اين آقايان اين همه وقت داشتند كه مردم را به نجوم علاقمند كنند و كردند . دستشان درد نكند . دمشان گرم

خب مگر يم نفر چقدر ميتواند هي حرف بزند كه تكراري نشود ؟؟ بعد از يك مدت تكراري مي شود خب ...

آقا جان ، حالا چرا حاضر نيستند اين مسند خدمت را بدهند ديگران هم فيضي ببرند ؟

چرا اينچنين برافروخته ميشوند كه آقاي ب.ت در فيس بوكش به دوستانش ميگويد زنگ بزنيد به روابط عمومي سيما و شلوغش كنيد ؟؟

مگر اين ترويج نجوم كه 10 سال انجامش دادند ! چه دارد كه ول كن نيستند و باز ميخواهند انجام بدهند هي ؟؟

بابا ول كن ديگه ......

به خدا هم من ترويج شدم هم آن نيوتن دروغگو ... شما خودش را ناراحت نكن
    سلام دوست عزیز
    من به دوستانی که خط و امضاء داشته باشند پاسخگو خواهم بود. متأسفانه چند سالی است رسم شده عده ای در پشت نقاب هر چه بخواهند می گویند. از مدیریت فروم تقاضا دارم که زین پس در چنین مباحث مهم افرادی را که دارای خط و امضاء هستند به بحث وارد کند.

21. 9 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 30 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)