صفحه 6 از 30 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 298

موضوع: چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

Question چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

سلام...

دوستان عزیز منجم حتما یادتونه چه جور با نجوم آشنا شدین...

با کتاب،یه عکس نجومی،یه خبر نجومی،...

پس خوشحال می شیم بدونیم چه طور شد که به نجوم علاقمند شدید

دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم

با آرزوی بهترین ها برای دوستان گلم...

2. Top | #51
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال

رصد دوباره آسمان شب درشبکه چهارسیما

امروز دنبال جدول زمانی پخش یکی از برنامه های شبکه 4 می گشتم که اتفاقی تصویر کهکشان آندرومدا تو سایت رسمی شبکه 4 نظرم رو جلب کرد.
    لینک تصویر حاوی خبر سری جدید برنامه اسمان شب بود :

رصد دوباره آسمان شب درشبکه چهارسیما

سری جدید برنامه آسمان شب به تهیه کنندگی محمد جوزانی به زودی از شبکه چهار به روی آنتن میرود.
    این برنامه که نزدیک به یک دهه از آغاز آن میگذرد سری جدید آن در 16 قسمت 40 دقیقه ای بزودی پخش خواهد شد .
    محمدجوزانی درگفتگوبا روابط عمومی شبکه چهارگفت:
    درسری جدید برنامه ازحالت گفتگوی یک طرفه خارج میشود وبخش های جدیدی ازجمله گزارش از رصد خانه های کشوربه برنامه اضافه خواهد شد.
    قرار است در برنامه آسمان شب مخاطبان علاوه برآشنایی با علوم ستاره شناسی و پیشرفتهای حوزه علم نجوم تازه ترین اخبار علم نجوم اطلاع رسانی شود .
    به گفته تهیه کننده برنامه بخش پرسش و پاسخ ازدیگر بخشهای جدید این برنامه است که مخاطبان سئوالات خود را با کارشناسان برنامه مطرح خواهند کرد .
    در سری جدید تیتراژودکور برنامه نیز تغییر خواهد کرد.

نوشته شده در تاریخ 18 دی 1389

--
    لینک منبع خبر : http://ch4.iribtv.ir/index.php?optio...sk=view&id=959
    امضای ایشان
    قراره بترکونم ..!

3. Top | #52
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

ممنون آقای نیرومندی به موقع بود!

فقط اینجا یه سوال برام پیش اومد این بود که سری جدید اسمان شب با 16 قسمت 40 دقیقه ای؟! فقط 16 قسمت؟!
    فکر میکنم این سری جدید برنامه اسمان شب این باشه که چیزایی که در نجوم کشور وجود داره رو نشون بده ولی غافل از خیلی چیزایی دیگه که وجود دارند ولی بی خبرند! مثلا همین بحث رصدخانه ملی که من هنوز نمیدونم قطر اینه 3.5 متره،3متره،2متره؟!
    یا رصدخانه های که وجود دارند ولی غیرفعال هستند!

دوستان نجومی چند روز مونده به پخش برنامه سری جدید اسمان شب حتما حتما چند روزه مونده به پخشش حتما اینجا یه خبری،اطلاعی چیزی بدن که از دستش ندیم!
    امضای ایشان
    .

4. 8 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #53
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

من هم ممنونم از شما "اقای نیرومندی" که اطلاع رسانی کردید.دو سه هفته ای بود که سر کار بودم.
    امیدوارم که سری جدید پربارتر باشه.با تمام علاقه ای که به این برنامه داشتم و دارم کاستیهای زیادی داشت که امیدوارم برطرف بشه.
    برنامه ی"طلوع" هم هر صبح 4شنبه ساعت یک ربع به 9 برنامه ی نجومی داره که جالبه.در چند هفته ی اخیر هم مهندس "دالکی" مهمان برنامه بود که فعلا چند وقتی به مسافرت رفتند و معلوم نیست مهمان جدید چه شخصی باشند.
    به نظرم برنامه ی اسمان شب میتواند با ابتکار و کمی گستردگی از نظر زمانی و همچنین محتوا بسیار پربیننده تر شود.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

6. 5 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #54
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    455
    تشکر شده 143 بار در 21 ارسال

سلام
    منم تو سايت شبكه چهار ديدم كه دوباره اين برنامه تو ليست پخش قرار گرفته ولي ساعتش تغيير كرده . ديگه خيلي دير پخش ميشه .23:20 !!!!!!! ديگه مامانم نميذاره نگاش كنم

اين لينك معرفي و ساعت پخش برنامه هاي شبكه چهار روز دوشنبه هست

8. 5 کاربر مقابل از saiede عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #55
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    457
    تشکر شده 91 بار در 14 ارسال

نقل است روزي كسي از راهي مي گذشت . ديد ملا نصرالدين نشسته است و تار ميزند

جلو رفت تا گوش بدهد ملا چه ميزند . ديد ملا انگشتش را روي پرده يكي از سيمها گرفته و هي دنگ دنگ دنگ فقط روي همان يك نت مي زند .

گفت ملا چه مي كني ؟ تار زدن ديگران را نديده اي ؟؟ بايد دستت را بالا و پايين كني و نتهاي مختلف را بزني .... تو همش داري روي يك نت ميزني كه !

ملا گفت : ديگران كه هي دستشان را بالا و پايين ميكنند هنوز نت اصلي را پيدا نكرده اند !

ولي من پيدايش كردم . ببين همين است كه من مي زنم ...... دنگ ...دنگ .... دنگ ... !!!

10. 7 کاربر مقابل از گاليله عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #56
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

جناب گالیله نمیدونم چرا حرفاتون یه بویی میده. مث اینکه خوشبین نیسین نسبت به این برنامه. ولی من مثل شما فک نمیکنم.
    این وسط برادرای صفاریان پور چی شدن ؟؟؟ به نظرم یه جورایی نمک برنامه بودنو مجری گری سیاوش صفاریان پور حرف نداش...
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

12. 9 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #57
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

به نظر من هم احتمالا در این برنامه کمی خطی یا باندی عمل میشد.
    با تمام علاقه ای که من کلا" به برنامه های نجومی از قبیل میزگرد و مستند وغیره...دارم ولی این برنامه را هم بخاطر قدمتش هم بخاطر اجراش هم بخاطر خیلی چیزای دیگه دوست داشتم.
    تقریبا" مهمانان و کارشناسان مشخص و محدودی داشت که همشون با دانش و تجربه بودند و برای من نیز قابل احترام هستند.
    ولی میشد از خیلی از اساتید و کارشناسان خبره و شناخته شده دیگه هم دعوت کرد که من در این برنامه ندیدمشون.(البته شاید مسایل دیگه ای بوده که بیخبریم)
    در کل هر چقدر برنامه های نجومی بیشتر بشه بهتره و باعث علاقه مند شدن عموم مردم میشه.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

14. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #58
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    124
    تشکر شده 1,517 بار در 165 ارسال

واسه اونا که محدودیت دارن!

لینک عکس در ابعاد واقعی :
    کد:
    http://s1.picofile.com/file/6274499994/fa.jpg
    امضای ایشان
    قراره بترکونم ..!

16. 10 کاربر مقابل از na3r عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #59
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

آسمان شب طبیعتی که فراموش می شود

اندکی پس از نوروز سال 1376 زمانی که نوجوانی بیش نبودم برنامه ای تحت عنوان بهاره از شبکه 3 سیما در حال پخش بود، من که سرمست از گذر ایام نوروز بودم به یکباره با دو چهره ی نوجوان آن هم دو قلو در تلویزیون آشنا شدم که از ظهور یک دنباله دار پرنور در آسمان شب حکایت ها گفتند. راهنمایی های آنان من را بر آن داشت که دنباله دار معروف هیل- پاپ را تا 2 ماه در آسمان شب دنبال کنم. به یاد دارم که این 2 نوجوان فعال به میان مردم می رفتند و آنها را برای رصد این دنباله دار زیبا و به یادماندنی تشویق می کردند. حتی رصدی نیز تدارک دیدند که برادرم تماسی با آنها گرفت و البته خودش نفهمید با کدامشان حرف زد ولی از کم و کیف رصد پرسید. اگر چه نتوانستم از مدرسه مرخصی بگیرم ولی آن برنامه باعث شروع حرکتم در نجوم آماتوری ایران شد. بطوری که همان سال با هیجانی وصف ناپذیر خسوف 25 شهریور را به نظاره نشستم.
    از آن زمان قریب به 14 سال می گذرد و برادران صفاریان پور چهره ی آشنای نجوم ایران و برنامه ی پرطرفدار آسمان شب بوده اند که با شعار آسمان شب، طبیعت فراموش شده پای به راهی طولانی و دشوار نهادند. از خدماتی که این عزیزان به جامعه ی نجوم ایران داشته اند هر چه بگویم کم گفته ام. همه می دانیم که در سال 1378 و پس از واقعه ی کسوف کلی در ایران این عزیزان رسالت خطیر آشنایی مردم با نجوم و پیوند آنها با آسمان شب را بر عهده گرفتند. اکنون اگر کسی به نجوم و این طبیعت بی مثال علاقه مند است حتماً یک بار هم شده پای تلویزیون و حتی اتفاق برنامه ی آسمان شب را دیده است. در واقع رشد چشمگیر منجمان آماتور در ایران مرهون ساخت بی وقفه ی این برنامه است. چندی پیش در مجله ی نجوم شماره 199 به این برنامه پرداخته شد. دوستانی که نخواندند حتماً مطالعه بفرمایند تا با سختی های این راه 10 ساله آشنا شوند. ولی چه سود که این 10 سال به 11 سال نرسید. به نظرم همین رسیدن این برنامه به 10 سالگی باعث بروز کینه ها در دل بسیاری شد و گفتند حالا وقتشه این برنامه جمع بشه که اگه نشه دودمانمون به باد می ره!
    بعضی ها منجم نما که اسم منجم را یدک می کشند والبته فکر هم می کنند از دماغ فیل افتاده و یا کوهی در این وادی جاب به جا کرده اند و خود را میراث خوار نجوم می دانند سعی داشتند تا این برنامه قطع شود و این طبیعت به فراموشی سپرده شود و البته به اهداف شومشان رسیدند. این افراد می گویند بیایید از دریچه ی ما با آسمان شب آشنا شوید. هر چه ما از آسمان بگوییم همان است. اصلاً آسمان شب مال پدری ماست. اصلاً ما برای نجوم عرق ریختیه ایم و عمرمان را گذاشته ایم! و البته هیچ بنی بشری حق ندارد به اذن ما برنامه بسازد و البته در نجوم نفس بکشد. اینان به جای افزایش برنامه های اینچنین در تلویزیون فقط زیر پای این برنامه ی با سابقه نشستند و هی نامه نوشتند و گفتند که ای ایها الناس ما جنگ رفتیم و ما برای نجوم زحمت کشیده ایم و ما را در این برنامه راه نمی دهند و خانه نشین کرده اند ... حال آن که سوال من این است که چرا به جای این همه نامه نگاری به ساخت و تولید یک برنامه دیگر نیندیشیدید؟ جواب ساده است، بعضی ها این طور جلوه می نمایند که سطح دانش نجومشان از پارو بالا می رود ولی می دانند که اینطور نیست. یعنی چیزی در آستین ندارند که بخواهند برنامه ای بسازند. نتیجه آن که حسادت و کینه ها اجازه نمی دهد که برنامه هایی این چنین را بر روی آنتن ببینند. و البته سعی می کنند تا با نامه نگاری، پارتی بازی و ... از هر روشی برای جلوگیری ساخت چنین برنامه هایی استفاده کنند تا شبها آسوده بخوابند و ضعف علمیشان را اطرافیان بر سرشان نکوبند.
    به جرأت می توانم بگویم که آقای صفاریان پور تنها شخصی بود که دلش برای نجوم می تپید و با فراز و نشیب جامعه ی نجوم برنامه های نجومی را بی وقفه و با پیگیری بسیار به روی آنتن می برد. به جایش دلش را داشت و از جامعه نجوم انتقاد می کرد هر چند اگر گوش شنوایی نبود. من خود از نزدیک شاهد این زحمات و رنج ها بوده ام. یه یاد دارم که در اتوبوس ماراتن مسیه در سال 1386 که به تهران بر می گشتیم برای اولین بار به آقای صفاریان پور پیشنهاد برنامه در حیطه ی رویت هلال برای آسمان شب را دادم. ایشان پس از اطمینان از کم و کیف کار به راحتی قبول کردند! بعدها پرسیدم که چرا به این راحتی قبول کردید؟ ایشان در پاسخ گفتند که اگر من از شما شناخت نداشتم و مقاله ها و سخنرانیهای شما را نمی دیدم چگونه می توانستم با ورود شما به این برنامه موافقت کنم؟ پس نتیجه آن که ایشان اهل پارتی بازی نبودند و افراد را بر اساس میزان صلاحیتشان انتخاب می کردند. من به یاد دارم که به علت تجارب پایین در اوایل کار مجبور به تشکبل جلساتی برای ساخت برنامه می شدیم. و ایشان علی رغم مشکلات در جلسات حاضر بودند و حتی در مورد انتخاب نفرات حاضر در برنامه نظر ما را می خواستند. من خوشحالم که با ایشان همکاری داشته ام و از نزدیک شاهد کم و کیف کار بوده ام و اکنون می توانم قضاوتی عادلانه در مورد این برنامه داشته باشم. می دانم که عده ای معتقدند که این برنامه ضعف هایی داشته است. حال آن که علت پابرجا بودن این برنامه طی این 10 سال این بود که افرادی مانند آقای صفاریان پور کادر مشخصی از یک سری اصول و ضوابط را برای خود طراحی کردند و تا آخرین برنامه از آن پیروی کردند. فراموش نکنیم که برنامه های پرمخاطب و با سابقه ی تلویزیون مانند برنامه ی 90 از همین اصول پیروی کرده اند.
    این برنامه می توانست پیشرفت های بیشتری داشته باشد، ولی فراموش نکنیم که پیشرفت های بسیاری را در برنامه سازی این برنامه طی این مدت شاهد بودیم. از ضبط برنامه تا پخش و البته محتوا. ولی فراموش نکنیم که نبود برنامه های دیگر نجومی در سیما که به ضعف جامعه ی نجوم ایران بر می گردد، جلوی ساخت برنامه های متنوع و با موضوعات دیگر را گرفته است.
    اکنون به برادران صفاریان پور که در ساخت چنین برنامه ای هدفند، زیبا و طولانی که وقت، عمر و زندگیشان را گذاشتند خسته نباشید و دستمریزاد می گویم و با شناختی که از این عزیزان دارم می دانم که خستگی ناپذیر هستند و هرگز از حرکت باز نخواهند ایستاد.
    البته خبری خوش هم برای جامعه ی نجوم ایران دارم که با خاموش شدن قلب تپنده ی نجوم در سیما و سکوت 2 سال گذشته نجوم در ایران دَر ِ نجوم ایران تخته شد.
    چشممان روشن
    علی ابراهیمی سراجی
    25 دیماه 1389

18. 16 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #60
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال

چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟         
    بله حق با شماست.
    ایراد بزرگیه که به پخش شبکه چهار میشه گرفت. اینکه بدون توجه به علایق بیننده ها تغییرات به این بزرگی رو بوجود میارند. فقط برنامه آسمان شب نیست که برادرای صفاریان پور عالی اجراش میکردند. من برنامه های زیادی رو ازشون دیدم. از آسمان شب گرفته تا فرجه و تیک تاک. به جرئت میتونم بگم تیک تاک یکی از جذاب ترین مباحثه های دو نفری بود که پخش مید و همچنین فرجه که از وضعیت علمی و آموزشی کشور حرف میزد. انتقاد میکرد تحسین میکرد و پیشنهاد میداد. دروغ نگفتم اگه بگم بعد کنار رفتن آقای سیاوش صفاریان پور از مجری گری فرجه دیگه فرجه همون فرجه نیست. دیگه همون شور و هیجان خاص خودشو تو انتقال مطلب نداره. دیگه نمیتونه بیننده رو حتی پنج دقیقه پای تلویزیون نگه داره و به نظر من همه اش به توانایی های مجری و تهیه کننده برنامه برمیگرده. حتی برنامه انسان و دانش بود فک کنم که از شبکه آموزش پخش میشد به نظرم خیلی جذاب بود. سهم بسزایی تو انتقال خبرای فناوری و علمی ایران و جهان داشت . با دکور صحنه های عالی که به نظرم همه به تهیه کننده و کارگردانش برمیگرده.
    ضعف بزرگیه برای صدا سیما که این همه بیننده رو نادیده گرفتند. افسوس ... افسوس که قدر داشته هامونو نمیدونیم ... افسوس که تو کارای علمی مسائل دیگه هم دخالت داره...
    و دیگر هیچ.
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

20. 7 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 30 نخستنخست ... 234567891016 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)