صفحه 12 از 30 نخستنخست ... 2891011121314151622 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 298

موضوع: چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

Question چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

سلام...

دوستان عزیز منجم حتما یادتونه چه جور با نجوم آشنا شدین...

با کتاب،یه عکس نجومی،یه خبر نجومی،...

پس خوشحال می شیم بدونیم چه طور شد که به نجوم علاقمند شدید

دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم

با آرزوی بهترین ها برای دوستان گلم...

2. Top | #111
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط امیر حسن زاده نمایش پست ها
    چند ماه پيش جناب آقاي صقري در نقدي مسئله پدر پسر شجاع را مطرح كردند! و فرمودند كه
    «چه معیاری برای " پدر شدگی " در یک علم وجود دارد و چه مرجعی هست که مدرک " پدریت " میدهد که ما هم برویم و اقدام کنیم ؟!!»

مشابه همين سوال را مي خواهم از "كارشناسان" و "ژورناليست هاي علمي" برنامه آسمان شب بيرسم. چه مرجعي است كه مدرك "كارشناسي نجوم" مي دهد؟
    با تشکر از آقای حسن زاده ی عزیز (استاد گرانقدرم که امیدوارم بنده را به یاد بیاورند!)

آقای ناظمی در وبلاگ خود فرمودند که:
    گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. برای مثال در برنامه تلوزیونی در باره فوتبال کارشناس داوری کسی است که در باره آن حوزه اطلاعات، تخصص و یا تجربه عملی داشته باشد در حالی که ما رشته دانشگاهی داوری نداریم.

از این که بگذریم بعضی از افراد حتی مدرک کارشناسی را هم نداشتند در برنامه آسمان شب به عنوان مهمانی که کارشناس خوانده می شدند حضور می یافتند!
    دوستانی که دیپلم داشتند هرچند اطلاعات کمی داشتند
    البته بنده بگویم که اصلاً منظورم این نیست که فردی که دیپلم دارد دارای جایگاه پایینی است! اصلاً به هیچ عنوان مدرک در ایران بیانگر توانایی فرد نیست
    اما منظورم این است که حتی اگر کسی با مدرک کارشناسی هم کارشناس نامیده می شد ممکن است قابل اقماض باشد اما یک فرد دیپلمه چه؟
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

3. 7 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

دوستان بحث اگر بر مبنای تعصبات یا بی اطلاعی باشد عموماً ثمری نخواهد داشت، لذا از این به بعد سعی می کنم پیشنهاد ارائه کنم و از همه ی دوستان هم می خواهم پیشنهاداتشان را ارائه کنند.
    اولین موضوعی که به نظرم می رسد این است که عنوان مهمانان چه باشد خوب است؟
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

5. 7 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    دوستان گرامی لطف بفرمایید از این به بعد تمام مباحث ارائه شده با دلیل و مدرک باشد
    لطف بفرمایید و توضیح دهید که سازندگان اصلی برنامه به چه کسی می گویند و این که بفرمایید برنامه ای که تهیه کننده اش آقای صفاریان پور بودند "آسمان شب" بود یا "آسمان شب طبیعت فراموش شده"
    دوستانی که با سیستم صدا و سیما ارتباط دارند می دانند که پسوند و پیشوند برای یک برنامه به چه معنی است
    جناب بهرام‌پور عزيز
    با سلام
    برنامه‌ي آسمان شب از سال 1378 تا 1380 به تعداد 100 برنامه با اجراي مهندس دالكي بر روي آنتن‌ها بود. برنامه‌ي آسمان شب طبيعت فراموش شده با تهيه كنندگي سياوش صفاريان‌پور از ارديبهشت 1379 با يك برنامه روي آنتن رفت. تا اين‌كه با پايان يافتن برنامه‌ي مهندس دالكي، برنامه‌ي آسمان شب طبيعت فراموش شده روي روال افتاد و رسماً كار خود را آغاز كرد.
    سيستم اجراي 2 برنامه هم متفاوت بود. در واقع در برنامه‌ي آسمان شب مهندس دالكي بدون استفاده از شخصي خود كار اجرا و كارشناسي را انجام مي‌داد. برنامه در اواخر كار به 5 آيتم مختلف نجمومي هم رسيده بود. تنها كارشناس اين برنامه كه 2 بار هم حضور پيدا كرد خانم نفيسه نعيمي‌پور از فعالان نجوم آماتوري و مدير سابق رصدخانه‌ي مركز علوم و ستاره‌شناسي بود كه البته حق استادي به گردن بنده نيز دارند. در تيتراژ برنامه‌ي جناب صفاريان هم دائماً ذكر مي‌شد "آسمان شب، طبيعت فراموش ده" الگوي تيتراژ هم فكر كنم از قصه‌هاي شب راديو سراسري كه ساعت 22 شب پخش مي‌شود برداشت شده بود.
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    17 بهمن 1389

7. 10 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428

با تشکر از آقای حسن زاده ی عزیز (استاد گرانقدرم که امیدوارم بنده را به یاد بیاورند!)

آقای ناظمی در وبلاگ خود فرمودند که:
    گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. برای مثال در برنامه تلوزیونی در باره فوتبال کارشناس داوری کسی است که در باره آن حوزه اطلاعات، تخصص و یا تجربه عملی داشته باشد در حالی که ما رشته دانشگاهی داوری نداریم.

از این که بگذریم بعضی از افراد حتی مدرک کارشناسی را هم نداشتند در برنامه آسمان شب به عنوان مهمانی که کارشناس خوانده می شدند حضور می یافتند!
    دوستانی که دیپلم داشتند هرچند اطلاعات کمی داشتند
    البته بنده بگویم که اصلاً منظورم این نیست که فردی که دیپلم دارد دارای جایگاه پایینی است! اصلاً به هیچ عنوان مدرک در ایران بیانگر توانایی فرد نیست
    اما منظورم این است که حتی اگر کسی با مدرک کارشناسی هم کارشناس نامیده می شد ممکن است قابل اقماض باشد اما یک فرد دیپلمه چه؟
    با سلام
    در ايران متأسفانه اين رسم غلطي شده كه همه همديگر را كارشناس مي دانند. اين يك مسئله‌ي طبيع است. مثلاً در سيستم نظامي از ستوانسوم تا سرواني سه درجه فاصله است ولي همه همديگر را سروان صدا مي كنند! يا كسي كه در كارداني يك رشته مهندسي تحصيل كرده و در كارشناسي مهندس مي‌شود صدا مي‌كنند مهندس. يا اصلاً چرا جاي دوري برويم تو كوچه خيابون نديدن بهتون بگن مهندس؟!!!!
    اين به خاطر نبود علم مورد نظر در تحصيلات دانشگاهي است كه چنين عناويني شايد به ناچار گذاشته مي‌شود. نجوم آماتوري هم همان‌طور كه دوست گرامي آقاي ناظمي فرمودند در حيطه‌ي رشته‌هاي بي‌دانشگاه است و صرفاً چون عناوين مشابهي كه القاي شاخص‌بودن فرد در رشته‌ي مورد نظر را داشته باشد و بتوان به بيننده بقبولاند كه اين فرد در اين شاخه‌ي علم تبحر دارد لذا از اين عناوين استفاده مي‌شود.
    البته آن‌چه كه به ياد دارم بعدها از اين عناوين ديگر استفاده نشد. البته آقاي صفاريان‌پور دخالتي در عنوان فرد نمي‌كردند و هميشه از كارشناس مي‌پرسيدند كه عنوانشان چه باشد؟ من خودم يادم هست كه واژه‌ي بهتري به نام پژوهشگر در حيطه‌ي كاري خود يافته بودم كه به نظرم از كارشناس ارج و قرب بهتري دارد.
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    17 بهمن 1389

9. 8 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط علی ابراهیمی سراجی نمایش پست ها
    با سلام
    در ايران متأسفانه اين رسم غلطي شده كه همه همديگر را كارشناس مي دانند. اين يك مسئله‌ي طبيع است. مثلاً در سيستم نظامي از ستوانسوم تا سرواني سه درجه فاصله است ولي همه همديگر را سروان صدا مي كنند! يا كسي كه در كارداني يك رشته مهندسي تحصيل كرده و در كارشناسي مهندس مي‌شود صدا مي‌كنند مهندس. يا اصلاً چرا جاي دوري برويم تو كوچه خيابون نديدن بهتون بگن مهندس؟!!!!
    اين به خاطر نبود علم مورد نظر در تحصيلات دانشگاهي است كه چنين عناويني شايد به ناچار گذاشته مي‌شود. نجوم آماتوري هم همان‌طور كه دوست گرامي آقاي ناظمي فرمودند در حيطه‌ي رشته‌هاي بي‌دانشگاه است و صرفاً چون عناوين مشابهي كه القاي شاخص‌بودن فرد در رشته‌ي مورد نظر را داشته باشد و بتوان به بيننده بقبولاند كه اين فرد در اين شاخه‌ي علم تبحر دارد لذا از اين عناوين استفاده مي‌شود.
    البته آن‌چه كه به ياد دارم بعدها از اين عناوين ديگر استفاده نشد. البته آقاي صفاريان‌پور دخالتي در عنوان فرد نمي‌كردند و هميشه از كارشناس مي‌پرسيدند كه عنوانشان چه باشد؟ من خودم يادم هست كه واژه‌ي بهتري به نام پژوهشگر در حيطه‌ي كاري خود يافته بودم كه به نظرم از كارشناس ارج و قرب بهتري دارد.
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    17 بهمن 1389
    ممنون
    آقای ابراهیمی حالا ممکن هست که بفرمایید پیشنهاد شما چیست برای عناوین؟ به نظر شما چه بگوییم که هم حرمت مهمان حفظ شود و هم به کسی که مدرک را دارد بر نخورد که کسی که این مدرک را ندارد با این عنوان خطاب می شود؟
    دست گلتون پیشاپیش درد نکنه که امروز اینقدر زود و خوب جواب ما رو می دین
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

11. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    93
    تشکر شده 969 بار در 94 ارسال

برنامه‌ي آسمان شب از سال 1378 تا 1380 به تعداد 100 برنامه با اجراي مهندس دالكي بر روي آنتن‌ها بود.
    یادش بخیر!
    امضای ایشان
    Persian Gulf Forever
    پایگاه رصدگر

13. 6 کاربر مقابل از nima عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #117
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428

ممنون
    آقای ابراهیمی حالا ممکن هست که بفرمایید پیشنهاد شما چیست برای عناوین؟ به نظر شما چه بگوییم که هم حرمت مهمان حفظ شود و هم به کسی که مدرک را دارد بر نخورد که کسی که این مدرک را ندارد با این عنوان خطاب می شود؟
    دست گلتون پیشاپیش درد نکنه که امروز اینقدر زود و خوب جواب ما رو می دین
    ممنونم جناب بهرام‌پور
    اگر كسي روزنامه‌نگار بود كه همان عنوان، تحصيلات آكادميك در رشته‌ي نجوم (نه كارشناسي فيزيك يا ...) داشت كه همان كارشناس نجوم معرفي شود و اگر كسي تحصيلات آكادميك در آن رشته نداشت من همان واژه‌ي پژوهشگر را مناسب مي‌دانم. در واقع پژوهش و علم 2 فاكتور ناگسستني هستند. و هر كسي كه چيزي در علم مي‌داند حاصل پژوهش‌هاي او بوده و بس.
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    17 بهمن 1389

15. 7 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #118
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4

ممنونم جناب بهرام‌پور
    اگر كسي روزنامه‌نگار بود كه همان عنوان، تحصيلات آكادميك در رشته‌ي نجوم (نه كارشناسي فيزيك يا ...) داشت كه همان كارشناس نجوم معرفي شود و اگر كسي تحصيلات آكادميك در آن رشته نداشت من همان واژه‌ي پژوهشگر را مناسب مي‌دانم. در واقع پژوهش و علم 2 فاكتور ناگسستني هستند. و هر كسي كه چيزي در علم مي‌داند حاصل پژوهش‌هاي او بوده و بس.
    با تشكر
    علي ابراهيمي سراجي
    17 بهمن 1389
    ممنون از پیشنها شما آقای سراجی، پژوهشگر خوش اخلاق و خوش قلم و دوست داشتنی نجوم
    اما یکی از دوستان من هم پیشنهادی داد که دیدم خالی از لطف نیست اگر ارائه شود:
    ...
    ببنید اساسا لازم نیست عنوانی بهشون داده بشه
    یا کارشناس هستن واقعا و یا عرفا که خب میشن کارشناس
    یا نیستن که میشن مهمان!
    مگر کار ما نجوم اماتوری نیست؟ پس چرا اینقدر عناوین مهم شده؟!!
    ....
    خیلی ممنونم از نظر دوستان! نظرتان را شما هم بگویید
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

17. 8 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال نقره كشوري المپياد نجوم
    شماره عضویت
    251
    تشکر شده 5,531 بار در 622 ارسال

لقب ها

سلام!
    خبرنگار
    فعال ...
    منجم آماتور
    پژوهشگر
    علاقه مند
    كارشناس
    استاد (خوب ما دكتر ميرترابي ها هم داريم ديگه)
    مدرس (با بالايي فرق داره به خدا!!!!)
    و خيلي عنوان هاي ديگه كه به نظر من با توجه به حوزه ي فعاليت خود فرد، بايد تعيين شود!

19. 6 کاربر مقابل از Astronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #120
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟         
    بهترین عنوان منجمه با پسوند یا پیشوند
    منجم با تجربه
    منجم قدیمی
    منجم فعال
    منجم اماتور
    ستاره شناس اماتور یا حرفه ای
    اخترشناس اماتور یا حرفه ای
    و غیره..
    اماتور بمعنای علاقه مند است.
    البته دکتر مهندس کارشناس و غیره هم خیلی خوبه ولی اکثرا تخصصیه و فکر کنم در نجوم رصدی حرف اول را علاقه پشتکار و تجربه میزنه من خیلی از اشخاص با مدارک بالا رو میشناسم که تازه به نجوم علاقه مند شدند.
    در کلاس نجوم رصدی افرادی با سنین مختلف و سطح سواد مختلف شرکت میکنن و بنا به سطح علاقه مندیشون پیشرفت میکنن.
    اقای ابرهیمی سراجی رو من با مقاله هاشون در مورد کسوف وماه گرفتگی شناختم(در این فروم و در مجله نجوم)و اصلا" هم نمیدونم مدرکشون چیه.از مطالبشون استفاده کردم ویاد گرفتم پس به عنوان یک کارشناس قبولش دارم.
    یا اقای امین تفرشی با فعالیتها شون در زمینه نجوم میشناسم و مدرکشون زیاد نمیتونه حداقل برای من به عنوان یک منجم علاقه مند مهم باشه.قصد من فرا گیری نجوم از این اساتید میباشد و حتی تعلیم دادن به تازه کار ها ست.
    الان ما دندانپزشک تجربی داریم که مشتری بیشتری داره به خاطر کار بهترش.
    مکانیک با تجربه خیلی بهتر از دکترای مکانیک هست.هر چند دکتر با تجربه بهتره.
    و تقریبا" اکثر افراد به خصوص منجمهای اماتور سریعا" تشخیص میدن که شخصی در مورد نجوم شخصی با اطلاع هست یا نه.
    البته این رو هم قبول دارم شاید در برنامه اسمان شب خیلی ها امدند و خیلی ها هم نیامدند.
    البته ببخشید مثال اوردم.و نظرم کاملا" شخصیه.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

21. 6 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 12 از 30 نخستنخست ... 2891011121314151622 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)