صفحه 11 از 30 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 298

موضوع: چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

Question چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟

سلام...

دوستان عزیز منجم حتما یادتونه چه جور با نجوم آشنا شدین...

با کتاب،یه عکس نجومی،یه خبر نجومی،...

پس خوشحال می شیم بدونیم چه طور شد که به نجوم علاقمند شدید

دونستن اینکه اکثر مردم چه طور نجومی شدن خیلی کمک می کنه برای گسترش نجوم و همگانی کردن نجوم

با آرزوی بهترین ها برای دوستان گلم...

2. Top | #101
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

استاد پوريا ناظمى

بالاخره بعد از يكماه اقاي پوريا ناظمي هم وبلاگ خود را بروز كردند
    و متني را هم درباره ي برنامه ي آسمان شب نوشته بودند كه اينجا قرار مي دهم:

نویسنده : پوریا ناظمی

این روزها که می گذرد
    فرآیند اسباب کشی فرآیند خسته کننده ای است حتی اگر خودت کار چندانی انجام ندهی و دیگران زحمت کارها را بکشند.

اسباب کشی ما هم با کمک دوستان تمام شد و بعد از مدتی دوباره با وصل شدن اینترنت و بقیه وسایل زندگی داره شروع می شود. در این مدت اما زمان می گذشت و سیل رویدادها هم در جریان بود

برنامه آسمان شب در پایانی حزن آلود به اتمام رسید. تنها خداحافظی این برنامه کلامی کوتاه در هنگام پخش تیتراژ آن بود و احساس اینکه برنامه ای که قریب به 10 سال سعی در ترویج نجوم داشت چه آرام به پایان رسید. چیزی که بیش از پایان برنامه من را شگفت زده کرد اظهار نظرهایی بود که در جامعه مجازی بعد از پایان این برنامه شنیدیم و خواندم . همانطور که در باشگاه نجوم پیشین هم گفتم به نظر من آسمان شب برنامه ای بود با هویت تهیه کنندگانش . کامل نبود اما چه چیزی و یا چه برنامه کاملی سراغ داریم که همه سلیقه ها را پوشش داده باشد. برخی از انتقادها از این برنامه بیشر به شوخی شبیه بود جمله تکراری حلقه بسته کارشناسان که نمی دانم به چه گروهی اطلاق می شود . من شاید به دلیل این که قریب به 2 سال است نه در این برنامه و نه در برنامه های دیگر رادیویی و تلوزیونی حضور نداشتم، بتوانم به جرات بگویم که چنین حلقه ای وجود نداشت دست کم تا جایی که من می شناسم کسی نبود که توانایی حضور در مقابل دوربین را داشته باشد و در این برنامه شرکت نکرده باشد. فهرست طولانی میهمان های این برنامه برای کسانی که این نقد را مطرح می کنند باید کافی باشد.

گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. برای مثال در برنامه تلوزیونی در باره فوتبال کارشناس داوری کسی است که در باره آن حوزه اطلاعات، تخصص و یا تجربه عملی داشته باشد در حالی که ما رشته دانشگاهی داوری نداریم.

لفظ کارشناس برای ارایه کنندگان برنامه های آسمان شب هم به این معنی بود اگر برای آقای ابراهیمی عنوان کارشناس رویت هلال و گرفت ها استفاده می شد به خاطر این بود که ایشان در نجوم آماتوری تمرکز بیشتری در این حوزه داشت و رویدادهای این حوزه را دنبال می کرد و می توانست سوال های مروبطه را پاسخ دهد. درباره من و بابک امین تفرشی و همینطور پژمان هم فرآیند طولانی طی شد تا مسولان موجودیتی به نام روزنامه نگار علمی را بپذیرند و در مورد پژمان مدت بیشتری صرف شد تا قبول کنند عنوان ستاره شناس آماتور کافی است.

داستان باندهای پشت پرده ، مافیای اقتصادی ، کسب درآمد و ... آن قدر عجیب هست که لازم به توضیح نباشد البته من از در آمد برنامه بی اطلاعم اما می دانم دریافتی من به اندازه هزینه رفت و آمدم به محل ضبط و پخش این برنامه در طول سال هایی که به ان کمک می کردم هم نمی شده است.

ای کاش آسمان شب می ماند - نه برای ما که به عنوان سرمایه ای برای برنامه سازی علمی در این کشور - و گروه های دیگر نیز می آمدند و برنامه های دیگری می ساختند و در این رقابت مردم سود می بردند کما اینکه تولد پر شگون و خجسته ماهنامه آسمان شب بیشترین سود را به جامعه منجمان آماتور رساند.

البته انتقادهای زیادی هم بر این برنامه وارد است که باشد برای وقتی دیگر! 

اما پایان آسمان شب جرقه ای را در ذهنم ایجاد کرد که چقدر ساده بسیاری از کارهای جالب و خاطره انگیز ما - که البته شاید فقط برای خودمان ارزش داشته باشد و برای بقیه رویدادی معمولی باشد - به راحتی از حافظه پاک می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتم هر از چندگاهی در این وبلاگ خاطره هایی از کارهای قدیمی بگذارم برخی تلخ و برخی شیرین و برخی فقط یادآوری. شاید خاطره ای از برنامه آسمان شب و یا مصاحبه ای در جام جم و یا مجله نجوم. شاید برای خواننده ام چندان فایده ای نداشته باشد اما شاید چیزی از دل این خاطره ها به درد ایشان نیز خورد.

همینطور درس نامه هایی را که برای مدرسه همشهری آماده می کنم را به تدریج اینجا هم منتشر می کنم و همینطور قصد دارم بخش سینمای علمی - تخیلی که مدت طولانی است در ضمیمیه سیب جام جم چاپ می شود را دوباره اینجا بگذارم البته قدری کامل تر و با تفضیل بیشتر . 

شاید این روزها که می گذرد از مانیز خاطره ای خوش در ذهن دیگران بماند

منبع :
    pnazemi.persianblog.ir
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

3. 5 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #102
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    478
    تشکر شده 237 بار در 47 ارسال

سلام!
    اگه شما هم مطالب وبلاگ آقای ناظمی رو دنبال می کنید، برید یک سری به وبلاگشون بزنید ، مطلب جدیدی گذاشته اند درباره ی "استعا شون" ! راستش من از این مناسبات سردرنمیارم و خیلی هم با شاخه آماتوری آشنا نیستم، فقط در همین حد که گاهی به سایت شاخه می رم تا از اخبارش باخبر بشم، اما صحبت های آقای ناظمی برام سوال برانگز بود!

راستی آقای ابراهیمی ، اگه "امکان داره" درباره ی برنامه های آینده ی برادران صفاریان پور به ما هم بگین! می گم "اگر امکان داره" چون فکر کردم که شاید هنوز موقعش نباشه،اما اگر امکان داره... .
    به امید روزهایی روشنتر و شب هایی پرستاره تر!

5. 6 کاربر مقابل از stella عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #103
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    428
    تشکر شده 1,974 بار در 166 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط stella نمایش پست ها
    سلام!
    اگه شما هم مطالب وبلاگ آقای ناظمی رو دنبال می کنید، برید یک سری به وبلاگشون بزنید ، مطلب جدیدی گذاشته اند درباره ی "استعا شون" ! راستش من از این مناسبات سردرنمیارم و خیلی هم با شاخه آماتوری آشنا نیستم، فقط در همین حد که گاهی به سایت شاخه می رم تا از اخبارش باخبر بشم، اما صحبت های آقای ناظمی برام سوال برانگز بود!

راستی آقای ابراهیمی ، اگه "امکان داره" درباره ی برنامه های آینده ی برادران صفاریان پور به ما هم بگین! می گم "اگر امکان داره" چون فکر کردم که شاید هنوز موقعش نباشه،اما اگر امکان داره... .
    به امید روزهایی روشنتر و شب هایی پرستاره تر!
    سلام
    من فکر می کنم زمان بهتر می تونه این موضوعات رو روشن کنه. الان برادران صفاریان در حال سبک و سنگین کردن پیشنهادات و هدف های آینده هستند. به هر حال آسمان شب برنامه ی بسیار طولانی بود و شاید هم تصمیم داشته باشند مدتی از برنامه سازی دور باشند. ولی ایده های خوبی دارند و می دانم می توانند به راحتی هر یک را اجرا کنند. فراموش نکنیم که همزمان با پخش برنامه های آسمان شب برنامه های غیرنجومی دیگر مثل فرجه، تیک تاک یا مردم ایران سلام را روی آنتن آن هم به صورت زنده داشتند. که همان طور که مستحضر هستید در حیطه برنامه سازی ساخت برنامه های زنده کا ر دشوار و سختی است. من از شما و همه ی دوستان به خصوص منتقدان برنامه آسمان شب تقاضا دارم که در ادامه همین تایپیک به جای پرداختن به برنامه ای که تمام شده است برای ساخت برنامه ای جدید پیشنهادات سازنده ی خود را برای دادن ایده های نو به برادران صفاریان پور ارائه دهند تا در برنامه ی خود لحاظ کنند. مثلاً من یک ایده ای که به این عزیزان دادم ساخت برنامه های نجوم به صورت مستند در شهرهای مختلف ایران بود که نجوم سایر شهرها نیز که به علت کمبود مالی در برنامه آسمان شب کم رنگ بود، پر رنگ تر شود.
    با تشکر
    علی ابراهیمی سراجی
    10 بهمن 1389

7. 8 کاربر مقابل از علی ابراهیمی سراجی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #104
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    133
    تشکر شده 1,300 بار در 216 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط علی ابراهیمی سراجی نمایش پست ها
    سلام
    من فکر می کنم زمان بهتر می تونه این موضوعات رو روشن کنه. الان برادران صفاریان در حال سبک و سنگین کردن پیشنهادات و هدف های آینده هستند. به هر حال آسمان شب برنامه ی بسیار طولانی بود و شاید هم تصمیم داشته باشند مدتی از برنامه سازی دور باشند. ولی ایده های خوبی دارند و می دانم می توانند به راحتی هر یک را اجرا کنند. فراموش نکنیم که همزمان با پخش برنامه های آسمان شب برنامه های غیرنجومی دیگر مثل فرجه، تیک تاک یا مردم ایران سلام را روی آنتن آن هم به صورت زنده داشتند. که همان طور که مستحضر هستید در حیطه برنامه سازی ساخت برنامه های زنده کا ر دشوار و سختی است. من از شما و همه ی دوستان به خصوص منتقدان برنامه آسمان شب تقاضا دارم که در ادامه همین تایپیک به جای پرداختن به برنامه ای که تمام شده است برای ساخت برنامه ای جدید پیشنهادات سازنده ی خود را برای دادن ایده های نو به برادران صفاریان پور ارائه دهند تا در برنامه ی خود لحاظ کنند. مثلاً من یک ایده ای که به این عزیزان دادم ساخت برنامه های نجوم به صورت مستند در شهرهای مختلف ایران بود که نجوم سایر شهرها نیز که به علت کمبود مالی در برنامه آسمان شب کم رنگ بود، پر رنگ تر شود.
    با تشکر
    علی ابراهیمی سراجی
    10 بهمن 1389

آره اینی که گفتین خیلی خوبه. جالب هم از آب درمیاد فقط به نظرم یه مشکل میتونه داشته باشه . اینکه اکثر فعالیتای آماتوری کشور دانش آموزین. پس بالطبع فعالیت ها هم فصل خاص خودشونو دارند یعنی وخت امتحانا نقششون کمرنگ تر میشه.
    من که کاره ای نیستم. فقط دارم نظرمو میگم. امیدوارم مث همیشه بهترین تصمیم ممکنو بگیرن !
    امضای ایشان
    کوه استوار نیست ، پایی برای فرار ندارد ...

9. 5 کاربر مقابل از doostesetareha عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #105
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    478

سلام!
    آقای ابرهیمی ، ممنون از پاسختون ، حتما با گذشت زمان این ماجرا ها به سر میاد و امیدوارم پایان این انتظار ما ، پایانی خوش و دلنشین باشه! اما ای کاش این انتظار طولانی نشه !
    ما دوستداران "آسمان شب " شکی نداریم که برادران صفاریان پور بهترین تصمیمات رو خواهند گرفت!
    به نظر من هم نوشتن پیشنهادهامون در این تاپیک فکر خوبیه، امیدوارم کسانی که دم از داشتن فکر های نو و خلاقانه برای ادامه ی برنامه ی "آسمان شب" می زدند، این ماجرا رو جدی بگیرند و به جای این که فقط انتقاد کردن رو بلد باشن ، به فکر سازندگی و پیشرفت چیزهایی که داریم باشن ، نه نابود کردن همین داشته هایی که برای به دست آوردنشون چه زحمت ها که کشیده نشده!
    به امید آینده!

11. 2 کاربر مقابل از stella عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #106
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال
    واقعا ای کاش به جای اینکه درختی رو بکنیم کاری میکردیم که یه جنگل داشته باشیم .مسئله اینجاست که این برنامه نه سیاسی بود نه جنجالی (مثل90).فقط مرهمی بود برای منجمان که تنها دلخوشی که داشتند همین برنامه بود .واقعا جای تشکر داره که به جای اینکه این نوع برنامه ها رو زیاد کنند هی میایند سریال جومونگ با صد بار تکرار رو میزارند اما وقتی حرف از علم میشه شرمنده که شبکه ها جای دوتا برنامه علمی ندارند!!

13. 5 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #107
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

دوستان! حالا درخواست های خود را از برنامه ی آسمان شب با کادر جدید بگویید!
    خیلی مهم است که فقط شعار ندهیم! باید بگوییم که چه می خواهیم از برنامه ی نجومی خودمان
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

15. 4 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #108
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    487
    تشکر شده 2,517 بار در 229 ارسال

نویسنده : پوریا ناظمی
    گفته می شد که در این دانشگاه دروغین برخی کارشناس شدند. دوستان عزیزم لفظ کارشناس الزاما به معنی کسی نیست که دارای مدرک لیسانس باشد. لیسانس در سیستم آموزش عالی ایران به نام مدرک کارشناسی شمرده می شود بنابراین بنده ای که لیسانس ریاضیات دارم ، الزاما کارشناس ریاضیات نیستم. بلکه دارای مدرک کارشناسی در رشته ریاضیات از دانشگاه فردوسی هستم. در حوزه ژورنالیسم و از جمله ژورنالیسم علمی افرادی که در یک حوزه مشخص فعالیت می کنند و اخبار، رویدادها و جریان های آن حوزه را دنبال می کنند کارشناس خوانده می شوند. منبع :pnazemi.persianblog.ir
    چند ماه پيش جناب آقاي صقري در نقدي مسئله پدر پسر شجاع را مطرح كردند! و فرمودند كه
    «چه معیاری برای " پدر شدگی " در یک علم وجود دارد و چه مرجعی هست که مدرک " پدریت " میدهد که ما هم برویم و اقدام کنیم ؟!!»

مشابه همين سوال را مي خواهم از "كارشناسان" و "ژورناليست هاي علمي" برنامه آسمان شب بيرسم. چه مرجعي است كه مدرك "كارشناسي نجوم" مي دهد؟
    ویرایش توسط na3r : 02-06-2011 در ساعت 10:25 PM دلیل: ویرایش فنی

17. 4 کاربر مقابل از امیر حسن زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #109
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    478

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    دوستان! حالا درخواست های خود را از برنامه ی آسمان شب با کادر جدید بگویید!
    خیلی مهم است که فقط شعار ندهیم! باید بگوییم که چه می خواهیم از برنامه ی نجومی خودمان
    دوست عزیز ، فکر کنم قرار شد در این جا به "برادران صفاریان پور" برای ساخت برنامه در آینده پیشنهاد بدیم ، نه به کادر جدید آسمان شب !
    ولی اگه می خواین به این افراد جدید هم پیشنهاد بدیم ، اولین پیشنهاد من اینه که :
    لطف کنن و برنامه رو به "سازندگان اصلیش" برگردونن ! چون اگه این کار رو نکنن!
    با احترام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ویرایش توسط na3r : 02-06-2011 در ساعت 10:01 PM

19. کاربر مقابل از stella عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #110
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

چی شد به نجوم علاقمند شدی ؟         
    نقل قول نوشته اصلی توسط stella نمایش پست ها
    دوست عزیز ، فکر کنم قرار شد در این جا به "برادران صفاریان پور" برای ساخت برنامه در آینده پیشنهاد بدیم ، نه به کادر جدید آسمان شب !
    ولی اگه می خواین به این افراد جدید هم پیشنهاد بدیم ، اولین پیشنهاد من اینه که :
    لطف کنن و برنامه رو به "سازندگان اصلیش" برگردونن ! چون اگه این کار رو نکنن!
    با احترام!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    دوستان گرامی لطف بفرمایید از این به بعد تمام مباحث ارائه شده با دلیل و مدرک باشد
    لطف بفرمایید و توضیح دهید که سازندگان اصلی برنامه به چه کسی می گویند و این که بفرمایید برنامه ای که تهیه کننده اش آقای صفاریان پور بودند "آسمان شب" بود یا "آسمان شب طبیعت فراموش شده"
    دوستانی که با سیستم صدا و سیما ارتباط دارند می دانند که پسوند و پیشوند برای یک برنامه به چه معنی است
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

21. 2 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 11 از 30 نخستنخست ... 78910111213141521 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)