صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 62

موضوع: تلسکوپ شما چیست؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

Cool تلسکوپ شما چیست؟

سلام به دوستان عزیز آوایی

در کنار دانش یک رصدگر، ابزار مهمترین نقش را ایفا میکند. اما مطمئنا هر ابزار و اپتیک رصدی هم دارای مزیتهایی است و هم نقص هایی... مزیت ها و نقص هایی که به طراحی، کیفیت قطعات و ... بستگی دارد

اکثر قریب به اتفاق دوستان برای خود یا گروه نجومی خود تلسکوپ یا ابزارهای رصدی در اختیار دارند، در این تاپیک قصد داریم که هرکدام از دوستان ابزار خود را معرفی نموده و افراد مطلع تلسکوپ معرفی شده را نقد کنند!

در وهله اول مزیتها و مخصوصا بهترین نحوه بکارگیری از اپتیک(بهرین اجرام یا سوژه های رصدی برای اپتیک ذکر شده) و در وهله بعدی هم نقص ها و کاستیها... ودر کنار همه اینها هدف اصلی، نشان دادن راه کارها و یا ابزارهای جانبی برای تلسکوپ مذکور و به منظور بهره گیری بیشینه از این ابزار است

در کل دراین تاپیک هرکاربر با معرفی تلسکوپ خود، به بالاترین پتانسیل رصدی اپتیک خود در کنار کاستیها ان پی خواهد برد.

تذکر:

- لطفا دوستان عزیز در معرفی تلسکوپها شکیبا باشید و تا اتمام بررسی یک تلسکوپ، اپتیک خود را معرفی ننمایید

- در هنگام معرفی حتما مقر و ابزارهای جانبی اپتیک خود را معرفی نمایید

- لطفا دوستان متخصص و مطلع ما را در این نقد و بررسی همراهی نمایید

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    سلام خسته نباشید ببخشید اگه سوالم یکم متفاوته میخواستم در مورد اساس کار تلسکوپ ها بدونم آیا تلسکوپی داریم که با آینه مقعر کار کنه اگه جواب بله هست میشه یه توضیحی در مورد ساختمانش بهم بدین
    بازم ممنون
    آینه مقعر که اساس کار همه تلسکوپ‌های بازتابیه. فکر کنم منظورتون آینه محدب باشه که باز هم جواب مثبته. نمونه بارز این نوع تلسکوپ‌ها کاسِگْرِین‌ها هستند که در اونها از آینه اولیه مقعر و آینه ثانویه محدب استفاده می‌شه.

امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    آینه مقعر که اساس کار همه تلسکوپ‌های بازتابیه. فکر کنم منظورتون آینه محدب باشه که باز هم جواب مثبته. نمونه بارز این نوع تلسکوپ‌ها کاسِگْرِین‌ها هستند که در اونها از آینه اولیه مقعر و آینه ثانویه محدب استفاده می‌شه.

ممنون به اطلاعاتم اضافه شد
    منظورم آینه مقعر بود این اطلاعات رو میخواستم برای سوالی که تو تاپیک گفتگوی اعضای ممتاز پرسیدم که شاید بشه از گودالهای زمین استفاده بهتری کرد...
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

5. 5 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10459
    تشکر شده 44 بار در 5 ارسال

سلام به همگی
    تلسکوپ من MEADE LX90 8 in هست
    می خواستم در مورد چرخدنده هاش سوالی بپرسم
    می خواستم بدونم هزینه ی تعویضشون به فلزی چقدر میشه؟

7. 2 کاربر مقابل از Amir Shahcheraghian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Shahcheraghian نمایش پست ها
    سلام به همگی
    تلسکوپ من MEADE LX90 8 in هست
    می خواستم در مورد چرخدنده هاش سوالی بپرسم
    می خواستم بدونم هزینه ی تعویضشون به فلزی چقدر میشه؟
    سلام دوست عزیز
    چرخ دمده اصلی تلسکوپ شما فلزی هست. منتهی درصورتی که بخواهید گیربکس کوچک قبل از آم را که پلاستیکی میباشد تعویض کنید ما میتونیم اینکار رو انجام بدیم. منتهی در حال حاضر نمیتونم قیمتی ارایه بدم. ضمنا" علت تعویض هم مهمه
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    پیشرو در بومی سازی فن آوری های مرتبط با ستاره شناسی
    طراحی و تولید تجهیزات ستاره شناسی
    www.skyviews.ir

9. 3 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7698
    تشکر شده 29 بار در 9 ارسال

سلام...
    استاد طامهری ادامه نمیدید؟ مطالب خوب و مناسبی داشت ارایه میشد. ممنون از شما و دوستان

11. 2 کاربر مقابل از sina_el عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4853
    تشکر شده 311 بار در 45 ارسال

حالا که صحبت از ماکستوف کاسگرین شد با اجازه همگی بریم سراغ تلسکوپ من
    ماکستوف کاسگرین
    قطر دهانه = 150 میلیمتر
    فاصله کانونی = 1800 میلیمتر
    چشمی فابریک = کلنر 25 و 9 میلیمتر
    پایه = eq3

تلسکوپ های ماکستوف کاسگرین جزو تلسکوپ های شکستی بازتابی محسوب می شوند که به دلیل ساختار داخلی اپتیکشان و مسیر حرکت نور در تیوب ، فاصله کانونی نسبت به طول تیوب بسیار بیشتره ( حدودا سه برابر) و همین موضوع باعث می شود که ماکستوف کاسگرین ها در مقایسه با سایر تلسکوپها نسبت به کارایی شان از حجم و وزن کمتری برخوردار باشن و همین موضوع حمل و نقل آنها را برای رصدهای خارج از شهر آسان تر می کند ( تلسکوپ من کلا 55 کیلوگرم وزنشه و داخل یک کیف اپتیک و دوتا کوله جاگرفته)
    این تلسکوپ ها میدان دید بسیار کوچکی دارن و جرم به سرعت از داخل میدان دید فرار میکند و به نوعی باید گفت که بسیار سریع هستند.برای رفع این مشکل میتوان از چشمی های واید و سوپر واید استفاده کرد ( اگر قصد شرکت در ماراتن را دارید حتما از چشمی واید استفاده کنید)
    این اپتیک به دلیل داشتن نسبت کانونی بزرگ و تیغه ضخیم میدان دید بسیار تاریکی دارد و برای رصد اجرام پرنور و سیارات بسیار مناسبه به طوری که شاید بتوان گفت جزو بهترین تلسکوپها برای سیارات محسوب میشود.
    به دلیل داشتن چپقی برای رصد سمت الراس هم تلسکوپ بسیار مناسبیه
    از مزایایای دیگر ماکستوف کاسگرین میتوان گفت که این اپتیک به دلیل داشتا تیغه ضخیم برخلاف تلسکوپهای اشمیت در سرما کارایی خودش را از دست نمیدهد و یخ نمیزند
    و درآخر بایذد بگم که فایندر فابریک تلسکوپ و اپتیک همیشه خطی اند و اصلا نیاز به خطی کردن ندارن (من که هربار چک کردم خطی بوده)
    فعلا دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه دوستان هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم
    امضای ایشان
    جهان پر از پلیدیست
    نه به خاطر وجود انسان های بد
    بلکه به خاطر سکوت انسان های خوب

13. 4 کاربر مقابل از نجمه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8717
    تشکر شده 45 بار در 10 ارسال

سلام من یه تلسکوپ 70060 دارم شکستی با فاصله کانونی 700 میلیمتر
    حداکثر بزرگنمایی 525 برابر
    دارای سه عدد لنز به شماره های 4 و 12.5 و 25
    دارای بارلو لنز 3 ایکس
    دارای بارلو لنز یکسو کننده 1.5 ایکس
    و جوینده 24*5

میخواستم طرز کارشو بهم بگید لطفا و بگید به درد رصد سیارات میخوره یا نه . ممنون

15. 5 کاربر مقابل از messi10 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2569
    تشکر شده 74 بار در 19 ارسال

درود
    دوستان سرانجام تلسکوپی که ماهها برای خریدش انتظار کشیدم چند روز قبل به دستم رسید. منظورم غول تلسکوپ های دابسونی 16 GSO که با تجهیزات جانبی که تهیه کردم تقریبا 14 میلیون هزینه کردم. حالا یه مشکل با هم خط کردن اپتیکی این غول سیاه با شکوه دارم! منظورم اینه که درست نمی تونم هم خطش کنم و با این حال که از هم خط کننده لیزری هم کمک گرفتم باز هم آن طور که باید و شاید هم خط نشد و در بزرگ نمایی های بالا (با استفاده از چشمی9mm فابریک و 5mm که جدا خریدم) عوارض سطحی ماه یا حلقه ی ارباب حلقه ها!کیفیت مطلوبی نداشت و محو به نظر می رسید. اگر دوستان تجربه یی در این راستا (هم خطی اپتیکی)دارند دریغ نکنند.سپاس
    مشخصات
    قطر دهانه 16 اینچ (406 میلیمتر)
    فاصله کانونی 1800
    ماکزیموم بزرگنمایی 812
    امضای ایشان
    زندگی را به بیداری بگذرانیم که سالها به اجبار خواهیم خفت!
    شریعتی

17. 4 کاربر مقابل از payam57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط payam57 نمایش پست ها
    درود
    دوستان سرانجام تلسکوپی که ماهها برای خریدش انتظار کشیدم چند روز قبل به دستم رسید. منظورم غول تلسکوپ های دابسونی 16 gso که با تجهیزات جانبی که تهیه کردم تقریبا 14 میلیون هزینه کردم. حالا یه مشکل با هم خط کردن اپتیکی این غول سیاه با شکوه دارم! منظورم اینه که درست نمی تونم هم خطش کنم و با این حال که از هم خط کننده لیزری هم کمک گرفتم باز هم آن طور که باید و شاید هم خط نشد و در بزرگ نمایی های بالا (با استفاده از چشمی9mm فابریک و 5mm که جدا خریدم) عوارض سطحی ماه یا حلقه ی ارباب حلقه ها!کیفیت مطلوبی نداشت و محو به نظر می رسید. اگر دوستان تجربه یی در این راستا (هم خطی اپتیکی)دارند دریغ نکنند.سپاس
    مشخصات
    قطر دهانه 16 اینچ (406 میلیمتر)
    فاصله کانونی 1800
    ماکزیموم بزرگنمایی 812
    تبریک میگم دوست گرامی

در وهله اول تجربه شخصی من از تلسکوپ شما یک مقر دابسونی فوق العاده بی ثبات هست پیشنهاد میکنم حتما در ابتدا فکری برای لرزش پایه بردارید چون همین امر میتونه بسیار بسیار در شارپنس تصویر تاثیرگذار باشه

و اما در مورد سوال شما! در صورتی که تلسکوپ رو نو خریداری کردید که انگار همینطور هست حتما با فروشنده تماس بگیرید و تا دیر نشده به رفع نقیصه اقدام کنید چون به هیچ عنوان تلسکوپ نو نیازی به هم خطی نداره! تاکید میکنم به هیچ عنوان! هیچ بهانه ای هم از طرف فوشنده پذیرفته نیست
    و اما در صورتی که تلسکوپ رو دست دوم خرید کردید تلسکوپ هایی با این قطر دهانه اکثر بضورت ثابت نصب میشوند و ممکن است در طول روز در دمای محیط باشند به نحوی که گرمای روز و سرمای شب رو باهم تجربه کرده باشند که این موضوع میتونه به اعوجاج اینه اولیه و حتی ثانویه منجر بشه که در این صورت حتما نسبت به استرداد تلسکوتون اقدام کنید، چون اینه ای که اعوجاج داشته باشه قبلیت اصلاح نداره

راستی نیاز هست که قبل از رصد به مدت 5 دقیقه فن اینه روشن شده باشه تا اینه با محیط هم دما شده باشه! کمی شیکبا باشید و بعد از طی مدت زمانی کوتاه دوباره با بزرگنمایی های بالا به شرلاغ اجرامتون برید

و نکته اخر، اگر تلسکوپ قبلی شما یک شکستی اپوکروماتیک بوده یا یک تلسکوپ ترکیبی از مارکی درخور، توصیه میکنم تصاویر ذهنی خودتون رو با تصویر تلسکوپهای بازتابی که به مراتب از وضوح تصویر پایین تری برخوردار هستند مقایسه نکنید

از اینکه کمی حرفهامو تند زدم معذرت میخوام چون شما هزینه یک تلسکوپ 8 اینچ اشمیت کاسگرین سلسترون با مقر cpc رو برای این تلسکوپ هزینه کردید و بهتره که بیشترین دقتتون رو به خرج بدید تا مشکی در خریدتون پیش نیاد

موفق باشید
    امضای ایشان

19. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

تلسکوپ شما چیست؟         
    Sky-Watcher اپوکروماتیک 80 . فعلا مقر EQ5 البته قصد دارم گوتو کنم بزودی به امید خدا . بارلو 2x ed - چشمی 30 میل واید GSO -چشمی 6 میل ThomasM Back -تعداد زیادی ادابتورها
    ممنون
    امضای ایشان
    برما رحم فرما یا ارحم الراحمین

21. 3 کاربر مقابل از Sky-Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)