صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 62

موضوع: تلسکوپ شما چیست؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

Cool تلسکوپ شما چیست؟

سلام به دوستان عزیز آوایی

در کنار دانش یک رصدگر، ابزار مهمترین نقش را ایفا میکند. اما مطمئنا هر ابزار و اپتیک رصدی هم دارای مزیتهایی است و هم نقص هایی... مزیت ها و نقص هایی که به طراحی، کیفیت قطعات و ... بستگی دارد

اکثر قریب به اتفاق دوستان برای خود یا گروه نجومی خود تلسکوپ یا ابزارهای رصدی در اختیار دارند، در این تاپیک قصد داریم که هرکدام از دوستان ابزار خود را معرفی نموده و افراد مطلع تلسکوپ معرفی شده را نقد کنند!

در وهله اول مزیتها و مخصوصا بهترین نحوه بکارگیری از اپتیک(بهرین اجرام یا سوژه های رصدی برای اپتیک ذکر شده) و در وهله بعدی هم نقص ها و کاستیها... ودر کنار همه اینها هدف اصلی، نشان دادن راه کارها و یا ابزارهای جانبی برای تلسکوپ مذکور و به منظور بهره گیری بیشینه از این ابزار است

در کل دراین تاپیک هرکاربر با معرفی تلسکوپ خود، به بالاترین پتانسیل رصدی اپتیک خود در کنار کاستیها ان پی خواهد برد.

تذکر:

- لطفا دوستان عزیز در معرفی تلسکوپها شکیبا باشید و تا اتمام بررسی یک تلسکوپ، اپتیک خود را معرفی ننمایید

- در هنگام معرفی حتما مقر و ابزارهای جانبی اپتیک خود را معرفی نمایید

- لطفا دوستان متخصص و مطلع ما را در این نقد و بررسی همراهی نمایید

2. Top | #31
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

توضیحات نهایی در مورد 130 میلیمتری بازتابی اسکای واچر روی مقر az4

خب دوستان من یه توضیحات مختصری بدمو بریم سراغ بقیه تلسکوپها:

- نکته اول:
    قاعده ای در انتخاب دهانه تلسکوپ ها از طرف تولیدکنندگان وجود داره! مثلا تلسکوپ 130 میلیمتری، قطر دهانه بعدی میشه 150 میلیمتر و بعدی 200 میلیمتر! راز این انتخابها برای گشودگی دهانه، میزان جمع اوری نور است. از هر دهانه تا دهانه بعدی به میزان 30 درصد جمع اوری نور افزایش پیدا میکند. یعنی تلسکوپ 150 میلیمتری 30 درصد بیشتر از 130 میلیمتری و 200 میلیمتری 30 درصد بیشتر از تلسکوپ 150 میلیمتری نور جمع اوری میکنند.
    اما نکته من اینجاست! ممکنه خیلی از دوستان بگند خب 130 میلیمتری تا 150 میلیمتر فقط 20 میلیمتر دهانه بزرگتره پس چه لزومی داره ما انقد پول بیشتری بدیم! همونطور که بالا گفتم این 20 میلیمتر مساویه با 30 درصد نور بیشتر! همین میزان 30 درصد کارها میکنه! مطئنا این تلسکوپ برای سیارات اون هم در بزرگنمایی های بالا که به کنتراست بالا نیازه خوب جوای نمیده چرا؟ چوم میزان جمع اوری نورش کمه این موضوع رو میشه در مورد همه اجرام تعمیم داد

- نکته دوم:
    نکته دوم در مورد مقر این تلکسکوپه که انشالله در یه فرصت مناسب بهش کاملا رسیدگی میکنیم. اما چندتا نکته رو میخوام در هنگام خریدش در نظر داشته باشید.
    اول اینکه سعی کنید حتما سه پایه استیل بگیرید نه سه پایه الومینومی. چون سه پایه های الومینومی هم خیلی سبک هستند و هم عمر کمی دارند در برابر ضربه هم خیلی دوام نخواهند داشت
    سه پایه استیل:

و نکته دوم اینکه هنگام خرید حتما محور های مقر رو چک کنید! پیچهای محور های سمت و ارتفاع رو قشنگ سفت کنید و امتحان کنید ببینید در این حالت محورها حرکت میکنند یا نه! مخصوصا محور ارتفاع... بهترین مقر AZ4مقری است که محورها با سفت بودن پیچها کمترین حرکت را داشته باشد. متاسفانه خیلی از مقرهای از این دست با سفت بودن مقر هم حرکت میکند
    ویرایش توسط رضا طامهری : 08-12-2013 در ساعت 09:48 AM
    امضای ایشان

3. 12 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط رخساره روشنی نمایش پست ها
    سلام دوستان ممنون از جناب طامهری به خاطر این تاپیک خوب و مفید
    بعد از کلی انتظار نوبت به من رسید

تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی با مقر استوایی EQ5 با سیستم جستجوگر خودکار

)
    سلام بر دوستان عزیز

خب نوبت رسید به خانوم روشنی گرامی

۸اینچ بازتابی الماس سیاه اسکای واچر با مقر متداول eq-5 synscan

یه تلسکوپ نسبتا بزرگ با کارایی های فراوان و حرفهای زیادی برای گفتن

اگر لوازم جانبی دیگری هم برای تلسکوپتون خریداری کردید ذکر کنید و مشکلات متداول رو هم که به عنوان یک کاربر با اون روبرو هستید رو هم بگید لطفا

و اما داخل پرانتز من یک نکته رو عرض کنم خدمت دوستان(البته مطمئنا قصد جسارت به انتخاب دوستان رو ندارم و مطلب رو کلی عرض میکنم )

متاسفانه اغلب دیده میشه دوستان سعی در خرید بزرگترین تلسکوپ ممکن با توجه به بودجه شون رو میکنند بدون در نظر گرفتن محدودیتها

مطمئنا خیلی ها با هدف و موشکافانه به انتخاب تلسکوپهای سنگین مبادرت میکنند ولی خیلی هامون نه، فقط میخوایم یه تلسکوپ بزرگ داشته باشیم

ولی قبلش بیایمو یه کم به این مواردی که میگم توجه کنیم:

۱- گروهی رصد میکنیم؟ ایا هیچوقت نمیخوایم تنهایی بریم رصد؟ ایا هیچوقت به فکر صندوق عقب ماشینهامون بودیم؟

تو رصدهای گروهی دوستانمون هستند و بهمون تو حمل و نقل کمک میکنند البته خطر صدمه دیدن تلسکوپهای سنگین جایی نمیره(چون هم حجمشون بالاست و هم وزنشون). به اینم فکر بکنیم که این تلسکوپ رو اگه بخوایم خودمونی رصد بریم عملا باید بذاریم تو خونه و از چشمهای نازنیمون کمک بگیریم

۲- ایا واقعا به این میزان حجم نیاز داریم؟ به شخصه یک تلسکوپ ۱۲ اینچ رو فیکس اسکوپ یا تلسکوپ ثابت میدونم پس واقعا خرید این تلسکوپ واس کسی که میخواد ببرتش رصد باید با خرید یک وانت همراه باشه وگرنه هر دفعه باید کل تلسکوپو کامل از هم باز کنه که بشه تو فضای کمتری جا داد که این کار عمر تلسکوپو یک دهم میکنه

۳- قبل خرید به این فکر کنیم که بجز این تلسکوپ بزرگ، واقعا چه گزینه های دیگه ای مد نظر ما میتونه قرار بگیره! ممکنه با همون هزینه بتونیم تلسکوپی کوچکتر از نظر حجم و صد برابر بهتر از نظر کارایی بگیریم

۴- و در اخر مطمئن باشید تلسکوپهای بزرگ دست و پای شما رو برای رصد میبنده و بعد از مدتی پاشنه آشیل شما واسه رصد رفتن خواهد بود !
    ویرایش توسط رضا طامهری : 08-12-2013 در ساعت 02:49 PM
    امضای ایشان

5. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    سلام بر دوستان عزیز

خب نوبت رسید به خانوم روشنی گرامی

۸اینچ بازتابی الماس سیاه اسکای واچر با مقر متداول eq-5 synscan

یه تلسکوپ نسبتا بزرگ با کارایی های فراوان و حرفهای زیادی برای گفتن

اگر لوازم جانبی دیگری هم برای تلسکوپتون خریداری کردید ذکر کنید و مشکلات متداول رو هم که به عنوان یک کاربر با اون روبرو هستید رو هم بگید لطفا

و اما داخل پرانتز من یک نکته رو عرض کنم خدمت دوستان(البته مطمئنا قصد جسارت به انتخاب دوستان رو ندارم و مطلب رو کلی عرض میکنم )

متاسفانه اغلب دیده میشه دوستان سعی در خرید بزرگترین تلسکوپ ممکن با توجه به بودجه شون رو میکنند بدون در نظر گرفتن محدودیتها

مطمئنا خیلی ها با هدف و موشکافانه به انتخاب تلسکوپهای سنگین مبادرت میکنند ولی خیلی هامون نه، فقط میخوایم یه تلسکوپ بزرگ داشته باشیم

ولی قبلش بیایمو یه کم به این مواردی که میگم توجه کنیم:

۱- گروهی رصد میکنیم؟ ایا هیچوقت نمیخوایم تنهایی بریم رصد؟ ایا هیچوقت به فکر صندوق عقب ماشینهامون بودیم؟

تو رصدهای گروهی دوستانمون هستند و بهمون تو حمل و نقل کمک میکنند البته خطر صدمه دیدن تلسکوپهای سنگین جایی نمیره(چون هم حجمشون بالاست و هم وزنشون). به اینم فکر بکنیم که این تلسکوپ رو اگه بخوایم خودمونی رصد بریم عملا باید بذاریم تو خونه و از چشمهای نازنیمون کمک بگیریم

۲- ایا واقعا به این میزان حجم نیاز داریم؟ به شخصه یک تلسکوپ ۱۲ اینچ رو فیکس اسکوپ یا تلسکوپ ثابت میدونم پس واقعا خرید این تلسکوپ واس کسی که میخواد ببرتش رصد باید با خرید یک وانت همراه باشه وگرنه هر دفعه باید کل تلسکوپو کامل از هم باز کنه که بشه تو فضای کمتری جا داد که این کار عمر تلسکوپو یک دهم میکنه

۳- قبل خرید به این فکر کنیم که بجز این تلسکوپ بزرگ، واقعا چه گزینه های دیگه ای مد نظر ما میتونه قرار بگیره! ممکنه با همون هزینه بتونیم تلسکوپی کوچکتر از نظر حجم و صد برابر بهتر از نظر کارایی بگیریم

۴- و در اخر مطمئن باشید تلسکوپهای بزرگ دست و پای شما رو برای رصد میبنده و بعد از مدتی پاشنه آشیل شما واسه رصد رفتن خواهد بود !
    خیلی ممنون جناب طامهری بابت توضیحات اولیه

عمده ترین مشکلی که من با این تلسکوپ دارم بزرگ بودنش هست .. وزن زیاد + طول زیاد تلسکوپ باعث شده واقعا از رصد کردن زده بشم

چون واقعا هر جا بخوام نمیتونم با خودم ببرمش

و اینکه چون خیلی بزرگه و بردنش به خارج از شهر سخته هنوز نتونستم از قابلیت موتور ردیابش به خوبی استفاده کنم ( مخصوصا برای عکاسی )

6. 12 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #34
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط رخساره روشنی نمایش پست ها
    خیلی ممنون جناب طامهری بابت توضیحات اولیه

عمده ترین مشکلی که من با این تلسکوپ دارم بزرگ بودنش هست .. وزن زیاد + طول زیاد تلسکوپ باعث شده واقعا از رصد کردن زده بشم

چون واقعا هر جا بخوام نمیتونم با خودم ببرمش

و اینکه چون خیلی بزرگه و بردنش به خارج از شهر سخته هنوز نتونستم از قابلیت موتور ردیابش به خوبی استفاده کنم ( مخصوصا برای عکاسی )
    سلام به دوستان عزیز به ویژه خانوم روشنی و معذرت به خاطر تاخیر

خب بریم سراغ محسنات این تلسکوپ و اول بریم سراغ تیوب تلسکوپ یعنی 8 اینچ بازتابی اسکای واچر سری الماس سیاه

من قبلا توضیحات مختصری ازسری الماس سیاه دادم در همین تاپیک و گفتم که چه تغییرات نسبت به سری قبلی داشته...

خب ما یه تلسکوپ 8 اینچ داریم. در دنیای ابزارها 8 اینچ حد میان تلسکوپ های کوچک و بزرگ محسوب میشود البته در اشمیتها ما 9.25 اینچ هم داریم که ما بین 8 اینچ و 10 اینچ هست و یک تلسکوپ متوسط محسوب میشود اما این دهانه کاملا بی قاعده بوده و در میان علاقه مندان اشمیتها از کمترین مقبولیت برخوردار است

بزرگترین تفاوت میان یک 6 اینچ و بازتابی 8 اینچ میزان جمع اوری نور است(غیب گفتم )

میزان جمع اوری نور توسط یک 8 اینچ حدود 850 برابر چشک غیر مسلح است که این میزان در 6اینچ ها حدود 460 برابر است! یعنی یک 8 اینچ حدود 2برابر یک 6 اینچ نور جمع اوری میکند! به همین علت به ازای افزایش دهانه به میزان تنها به ازای 2 اینچ دنیای جدیدی پیشروی شما خواهد بود! اغلب به دوستانی که مشکل حمل و نقل ندارند و بین خرید یک 6 و 8 اینچ دو دل هستند با صراحت 8 را توصیه میکنم زیرا هم اجرام واضح مانند خوشه های بزرگ(مثلا m13) بسیار پرنورتر و جذاب تر خواهد بود هم تقریبا تمامی اجرام ngc و ic براحتی قابل رصد خواهد بود!

حسن دوم این تلسکوپها نسبت به برادر کوچکتر خود یعنی 6 اینچ توانایی مانور بالاتر این اپتیک است! یعنی اگر ماکزیمم توان بزرگنمایی در یک 6 اینچ 300 برابر باشد در بهترین تلسکوپها میتوان 60 برابر بیشتر از ان بزرگنمایی مفید گرفت اما در یک 8 اینچ(طبق تجربه شخصی) براحتی میتوان تا 100 برابر بیشتر بزرگنمایی گرفت و دلیل هم میزان بالای جمع اوری نور است که از محو شدگی اجرام جلوگیری میکند
    امضای ایشان

8. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #35
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10200
    تشکر شده 2 بار در 2 ارسال

سلام دوستان
    من تازه گی یک تلسکوپ گرفتم اما هنوز چیزی بلد نیستم. میخوام بدونم تلسکوپی با این مشخصات چطوره؟ م چه چیزایی رو میتونم باش ببینم؟
    از طرفی فروشنده میگفت برای اینگه بتونم به حداکثر توان تلسکو برسم باید بارلو براش بخرم به نظره شما بارو چند ایکس بگیرم؟
    اما یک فروشنده دیگه میگفت بجای بارلو بهتره چمی قویتری بگیرم. شما میگید چکار کنم؟

مشخصاتش اینه:

قطر دهانه:130 میلی متر
    فاصله کانونی:650 میلی متر
    نسبت کانونی:f/5
    بیشترین بزرگنمایی کاربردی:260 برابر
    چشمی ها:10 , 25 میلی متر 1.25 اینچ
    جوینده:نقطه قرمز
    بیشترین قدر قابل رصد(نظری):13
    توان تفکیک(نظری):0.92 ثانیه قوسی
    توان گردآوری نور:470 برابر چشم انسان

10. کاربر مقابل از naft43 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

11. Top | #36
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5410
    تشکر شده 233 بار در 75 ارسال

William Optics Zenithstar 80
    ظاهرا از نوع Flurite Doublet و لوله کوتاه

12. کاربر مقابل از Sky-Watcher عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

13. Top | #37
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    10348
    تشکر شده 73 بار در 27 ارسال

سلام به شما دوست عزیز.تلسکوپی که شما تهیه کردید برای آغاز نجوم گزینه ی خوبیه.
    برای بزرگنمایی تلسکوپ دونستن 2 چیز مهمه.بیشترین و کمترین بزرگنمایی تلسکوپ.بیشترین بزرگنمایی تلسکوپ به ازای هر اینچ دهانه بین 30 ت 40 برابره که برای تلسکوپ شما میشه نهایتا 200 برابر.کمترین بزرگنمایی تلسکوپ هم از تقسیم قطر دهانه به عدد 6 به دست میاد که برای شما میشه 22 برابر.حالا نوبت به انتخاب چشمی ها میرسه.بزرگنمایی چشمی ها هم از تقسیم فاصله کانونی تلسکوپ به فاصله کانونی چشمی به دست میاد که برای چشمی 25 شما میشه 26برابر و برای چشمی 10 شما میشه 65 برابر.
    بزرگنمایی های زیاد فقط برای رصد ماه و سیارات کاربرد داره.شما برای اینکه از حداکثر بزرگنماییتون استفاده کنید باید از یه چشمی 3.5 میایمتری استفاده کنید.یا میتونید از یه چشمی 7 میلیمتر با بارلوی 2 برابر کمک بگیرید.
    تفاوت این دو در اینه که بالو کمی تصاویر رو تار میکنه ولی میتونید از اون برای چشمی های دیگتونم استفاده کنید.چشمی تصویر واضحتری میده ولی من شخصا استفاده از چشمی 7 با بارلو رو پیشنهاد میکنم.چون چشمی های کوچک خروجی مردمک کم و فاصله آسودگی چشم پایینی دارن که رصد رو سختتر میکنه.
    با این تلسکوپ هم میتونید هلال زهره و قرص مشتری و 4 قمر گالیله ای و عوارض سطحی ماه و در شرایط خوب حلقه های زحل رو ببینید.در صورت داشتن فیلتر خورشیدی لکه های سطح خورشید هم قابل مشاهدس.همچنین زیر آسمون تاریک میشه بسیاری از اجرام فهرست مسیه و خیلی از اجرام فهرست ngc رو دید.
    موفق باشید.

14. کاربر مقابل از aidin_bateni عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

15. Top | #38
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10381
    تشکر شده 9 بار در 3 ارسال

سلام مرسی از اطلاعات خوبتون
    لطفا یه بررسی دقیق و کامل از تلسکوپ 8 اینچ نیوتونی با مقر استوایی eq5 با سیستم جستجوگر خودکار اماده کنید و لوازم جانبی مفید قابل تهیه برای این مدل بیان کنید و اگه میشه عکسایی از خروجی این تلسکوپ در حالات زوم بالا قرار دهید.

16. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

سلام خسته نباشید ببخشید اگه سوالم یکم متفاوته میخواستم در مورد اساس کار تلسکوپ ها بدونم آیا تلسکوپی داریم که با آینه مقعر کار کنه اگه جواب بله هست میشه یه توضیحی در مورد ساختمانش بهم بدین
    بازم ممنون
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

17. 3 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #40
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

تلسکوپ شما چیست؟         
    نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    سلام خسته نباشید ببخشید اگه سوالم یکم متفاوته میخواستم در مورد اساس کار تلسکوپ ها بدونم آیا تلسکوپی داریم که با آینه مقعر کار کنه اگه جواب بله هست میشه یه توضیحی در مورد ساختمانش بهم بدین
    بازم ممنون
    به طور کلی تلسکوپ ها به دو نوع رایج تقسیم میشن : بازتابی ها و شکستی ها

شکستی ها از عدسی استفاده میکنند و نور رو پس از عبور از عدسی در یک نقطه کانونی کرده و اون رو به چشم میرسونند ! به همین خاطر اغلب تلسکوپ های شکستی چشمی های اون ها ، ته تلسکوپ قرار دارد.
    یعنی نور پس از گذشتن از عدسی شیء به عدسی چشمی مرسه و توسط اون به چشم ما خواهد رسید .شکستی ها انواعی هم دارن مثل : تلسکوپ شکستی آکروماتیک، تلسکوپ شکستی آپوکروماتیک
    ولی به خاطر قیمت بالای تموم شده برای ساخت عدسی ها و سنگین بودن اونها در تلسکوپ های بزرگ از اون ها استفاده نمیکنند ولی شکستی به جاش کیفیت خیلی زیادی دارند .

و اما تلسکوپ های بازتابی همون تلسکوپ های دارای آیینه ی مقعر هستند یعنی نور که از دریچه تلسکوپ وارد میشه به یه آیینه برخورد میکنه و پس از اون به آیینه ای که با زاویه قرار گرفته برخورد میکنه وارد چشمی میشه ! بازتابی ها هم انواعی دارند مثل :نیوتونی ها و کاسگرین ها !
    قیمت بازتابی ها ارزان تر هست ولی کیفیت اون ها به تلسکوپ های شکستی نمیرسد و به همین خاطر برای عکاسی عمق آسمان آپوکروماتیک ها عالی و عاری از بیشتر خطا های تصویری هستند.

از این ها گذشته تلسکوپ های ترکیبی هم هستند که به کاتادیوپتریک ها مشهورند مثل :

1- ماکستوف-کاسگرین
    2- اشمیت- کاسگرین
    3 - ماکستوف نیوتنی
    4- اشمیت نیوتنی.

برای اطلاعات بیشتر هم تلسکوپ رو توی ویکی نجوم بخوانید

موفق باشید .
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

19. 4 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)