صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 62

موضوع: تلسکوپ شما چیست؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

Cool تلسکوپ شما چیست؟

سلام به دوستان عزیز آوایی

در کنار دانش یک رصدگر، ابزار مهمترین نقش را ایفا میکند. اما مطمئنا هر ابزار و اپتیک رصدی هم دارای مزیتهایی است و هم نقص هایی... مزیت ها و نقص هایی که به طراحی، کیفیت قطعات و ... بستگی دارد

اکثر قریب به اتفاق دوستان برای خود یا گروه نجومی خود تلسکوپ یا ابزارهای رصدی در اختیار دارند، در این تاپیک قصد داریم که هرکدام از دوستان ابزار خود را معرفی نموده و افراد مطلع تلسکوپ معرفی شده را نقد کنند!

در وهله اول مزیتها و مخصوصا بهترین نحوه بکارگیری از اپتیک(بهرین اجرام یا سوژه های رصدی برای اپتیک ذکر شده) و در وهله بعدی هم نقص ها و کاستیها... ودر کنار همه اینها هدف اصلی، نشان دادن راه کارها و یا ابزارهای جانبی برای تلسکوپ مذکور و به منظور بهره گیری بیشینه از این ابزار است

در کل دراین تاپیک هرکاربر با معرفی تلسکوپ خود، به بالاترین پتانسیل رصدی اپتیک خود در کنار کاستیها ان پی خواهد برد.

تذکر:

- لطفا دوستان عزیز در معرفی تلسکوپها شکیبا باشید و تا اتمام بررسی یک تلسکوپ، اپتیک خود را معرفی ننمایید

- در هنگام معرفی حتما مقر و ابزارهای جانبی اپتیک خود را معرفی نمایید

- لطفا دوستان متخصص و مطلع ما را در این نقد و بررسی همراهی نمایید

2. Top | #11
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3361
    تشکر شده 293 بار در 57 ارسال

تلسکوپ:130mm نیوتونی اسکای واچر

مقر:AZ4

چشمی ها:پلوسل 7.5و17و20

جوینده:نقطه قرمز
    امضای ایشان
    ای مرغ سحر عشق ز پروانه بیاموز
    کان سوخته را جان شد و آواز نیامد

این مدعیان در طلبش بی خبران اند
    آن را که خبر شد خبری باز نیامد

3. 5 کاربر مقابل از صادق مقامی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

فکر کنم دوستان به این نکته توجه ندارند که باید صبر کنند تا بررسی یک تلسکوپ تمام شود به همین دلیل تاپیک را قفل کردم تا بررسی 3 تلسکوپ باقی مانده تمام شود و بعد مجددا تاپیک باز خواهد شد

5. 16 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط C&P نمایش پست ها
    با تشکر از این تاپیک خیلی خوب
    نیوتونی 6 اینچ اسکای واچر الماس سیاه
    مقر eq5 و سه پایه ی آلومینیومی بدون سیستم goto
    چشمی:6.3 و 20
    جوینده ی با بزرگنمایی 3 برار و زاویه دید حدود 5 درجه
    چون جناب saeed560 اطلاعاتشون رو کامل نکردن من اول جواب دوست عزیزمون c&p رو شروع میکنم
    خب تلسکوپی که شما دارید یکی از مرسوم ترین تلسکوپها در میان منجمهاست یعنی یک بازتابی ۶اینچ با یه مقر استوایی... یکی از تلسکوپهای خودم من هم همین ترکیبه
    چند سال پیش بود که اسکای واچر سری الماس سیاه رو به بازار معرفی کرد البته به نظر من این بیشتر یه بازار داغی بود چون خیلی ارجحیت خاصی نسبت به بازتابی های معمولی این کمپانی نداره ولی کلا اپتیک خوبیه... کوتینگ مناسب و اینه های سهموی از خصوصیات وب این تلسکوپهاست...

فعلا یه توضیحات خیلی اجمالی دادم تا بریم سراغ باقیش... دوستان هم همراهی کنند

-------------...............--------------
    پ.ن:
    اقای c&p من متوجه شماره چشمی دوم شما نشدم.. ۶و ۳دهم؟
    امضای ایشان

7. Top | #14
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

خب یه کم از محسنات تلسکوپ اقای c&pبگیم یعنی 6 اینچ اسکاوی واچر با مقر eq-5 با موتور ردیاب:

اول اینو بگم: این سری از تلسکوپها با دو فاصله کانونی ساخته شد یکی با فاصله کانونی 750 میلیمتر و دیگری 1000 میلیمتر

در نوع اول که فاصله کانونی 750 میلیمتر را به ما ارائه میده، ما نسبت کانونی 5 رو داریم که تقریبا تلسکوپ رو به یک تلسکوپ نیمه تند تبدیل میکنه به همین علت برای اجرام کم نور فضایی نیز مناسبه اما در نوع دوم که فاصله کانونی 1000 میلیمتر رو داره(با نسبت کانونی7) گرچه ما خیلی سریع به بزرگنمایی های بالا میرسیم اما این تلسکوپ بیشتر برای اجرام نزدیک مثل سیارات مناسبه و خیلی برای اجرام کم نور نباید روی اون حساب باز کرد....

به طور کلی میتوان از محسنات این تلسکوپ اینگونه گفت:

1-دهانه مناسب 150 میلیمتر که از برادر کوچکترس یعنی 130 میلیمتر الماس سیاه 33درصد نور بیشتر جمع اوری میکند

2-فاصله کانونی مناسب به همراه نسبت کانونی مناسب که برای اجرام کم نور این نسبت کانونی خیلی به درد بخور است

3- با توجه به اینه های سهموی و پایین بودن خطاهای مرسوم بازتابی ها و البته به علت نسبت کنونی 5، این تلسکوپ حتی برای عکاسی عمق اسمان نیز مناسب است گرچه کمی در گوشه تصویر، کرویت خواهید داشت

4- کوتینگ الومینیوم که هم در برابر گرد و خاک مقاوم است و هم شکست نور را به درستی انجام میدهد
    امضای ایشان

8. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1215
    تشکر شده 617 بار در 102 ارسال

Sky Watcher ED80mm / F=600mm
    Sky Watcher 130 mm Newtonian / F=650mm
    Sky Watcher EQ5
    0.85ED Focal Reducer and Flattener
    Eye pises : 4mm 83˚ - 10mm - 15mm LET - 20 mm LET - 25mm - 28mm LET - 42mm LET
    Sky Watcher Syn Guider auto guider
    sky watcher 70mm achromatic for Guide scope
    امضای ایشان
    www.partoag.com
    منجمان کشور ها ، متحد شوید

10. 8 کاربر مقابل از behnood عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    39
    تشکر شده 1,121 بار در 109 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    چون جناب saeed560 اطلاعاتشون رو کامل نکردن من اول جواب دوست عزیزمون c&p رو شروع میکنم
    خب تلسکوپی که شما دارید یکی از مرسوم ترین تلسکوپها در میان منجمهاست یعنی یک بازتابی ۶اینچ با یه مقر استوایی... یکی از تلسکوپهای خودم من هم همین ترکیبه
    چند سال پیش بود که اسکای واچر سری الماس سیاه رو به بازار معرفی کرد البته به نظر من این بیشتر یه بازار داغی بود چون خیلی ارجحیت خاصی نسبت به بازتابی های معمولی این کمپانی نداره ولی کلا اپتیک خوبیه... کوتینگ مناسب و اینه های سهموی از خصوصیات وب این تلسکوپهاست...

فعلا یه توضیحات خیلی اجمالی دادم تا بریم سراغ باقیش... دوستان هم همراهی کنند

-------------...............--------------
    پ.ن:
    اقای c&p من متوجه شماره چشمی دوم شما نشدم.. ۶و ۳دهم؟
    خیلی متشکرم از لطفتون بی صبرانه منتظر ادامه ی توضیحاتتون می مونم
    بله چشمی دومم شش و سه دهم میلیمتر(پلوسل )هستش
    منتهی من در اعلام فاصله کانونی چشمی اولم یعنی چشمی خود تلسکوپ اشتباه کردم که ویرایش انجام شد.چشمی اول هم 28 میلیمتره
    باز هم ممنون

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا طامهری نمایش پست ها
    خب یه کم از محسنات تلسکوپ اقای c&pبگیم یعنی 6 اینچ اسکاوی واچر با مقر eq-5 با موتور ردیاب:

اول اینو بگم: این سری از تلسکوپها با دو فاصله کانونی ساخته شد یکی با فاصله کانونی 750 میلیمتر و دیگری 1000 میلیمتر

در نوع اول که فاصله کانونی 750 میلیمتر را به ما ارائه میده، ما نسبت کانونی 5 رو داریم که تقریبا تلسکوپ رو به یک تلسکوپ نیمه تند تبدیل میکنه به همین علت برای اجرام کم نور فضایی نیز مناسبه اما در نوع دوم که فاصله کانونی 1000 میلیمتر رو داره(با نسبت کانونی7) گرچه ما خیلی سریع به بزرگنمایی های بالا میرسیم اما این تلسکوپ بیشتر برای اجرام نزدیک مثل سیارات مناسبه و خیلی برای اجرام کم نور نباید روی اون حساب باز کرد....

به طور کلی میتوان از محسنات این تلسکوپ اینگونه گفت:

1-دهانه مناسب 150 میلیمتر که از برادر کوچکترس یعنی 130 میلیمتر الماس سیاه 33درصد نور بیشتر جمع اوری میکند

2-فاصله کانونی مناسب به همراه نسبت کانونی مناسب که برای اجرام کم نور این نسبت کانونی خیلی به درد بخور است

3- با توجه به اینه های سهموی و پایین بودن خطاهای مرسوم بازتابی ها و البته به علت نسبت کنونی 5، این تلسکوپ حتی برای عکاسی عمق اسمان نیز مناسب است گرچه کمی در گوشه تصویر، کرویت خواهید داشت

4- کوتینگ الومینیوم که هم در برابر گرد و خاک مقاوم است و هم شکست نور را به درستی انجام میدهد
    ممنونم
    یک سوال:مجهز کردن این تلسکوپ رو به سیستم گوتو توصیه می کنید یا نه؟در صورتی که این کار انجام بگیره موفق خواهد بود؟
    ویرایش توسط رضا طامهری : 06-27-2013 در ساعت 03:56 PM دلیل: ادغام دو پست
    امضای ایشان
    بکش ای دل چراغت را که خورشیدست در سرسو/بهل یعقوب پیراهن عزیز مصر رویت شد

12. 8 کاربر مقابل از Esmaeilpour عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #17
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

خیلی متشکرم از لطفتون بی صبرانه منتظر ادامه ی توضیحاتتون می مونم
    بله چشمی دومم شش و سه دهم میلیمتر(پلوسل )هستش
    منتهی من در اعلام فاصله کانونی چشمی اولم یعنی چشمی خود تلسکوپ اشتباه کردم که ویرایش انجام شد.چشمی اول هم 28 میلیمتره
    باز هم ممنون
    بله چشمی که در ایران به صورت فابریک روی این مجموعه فروخته میشود چشمی LET ۲۸ میلیمتره که جدا برای این تلسکوپ ناکارامده و فقط برای اجرام باز جوابگو هست! به صورت اورجینال روی ان تلسکوپها چشمی های ۱۰ و ۲۵ سوپرپلوسل و یک بارلو ۳xقرار داره که انگار برای ارزون تر شدن، تلسکوپهایی که برای مصرف در ایران سفارش داده شده فقط با چشمی ۲۸ سفارش داده شده... اینکار باعث میشه مشتری مجبور به خرید چشمی های اضافی بشه!

ممنونم
    یک سوال:مجهز کردن این تلسکوپ رو به سیستم گوتو توصیه می کنید یا نه؟در صورتی که این کار انجام بگیره موفق خواهد بود؟
    دقیقا نمیدونم هزینش چقدره اما به علت دقت خوب مقر، شما با مجهز کردن اون به سیستم گوتو مقر خوبی خواهید داشت!! اما هرگز مثل فابریک نمیشه بخصوص اینکه اینکودرها خیلی خوب تنظیم نخواهند شد و ازاینرو نمیشه روی این مقر برای عکاسی حساب باز کرد
    امضای ایشان

14. 12 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #18
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

بررسی تلسکوپ ۶اینچ بازتابی اقای c&p بخش اخر

خب اول چشمی:
    چشمی ۲۸ تون بدرد تلسکوپی با فاصله کانونی بالای ۱۰۰۰ میخوره مثل دابسونی های ۸ و۱۰ اینچ البته من از این چشمی برای اجرام باز مثل خوشه اچ و خی و حتی دیدن پروین و کندو استفاده میکنم ولی کلا به درد این تلسکوپ نمیخوره
    خب شما برای دیدن اجرام گسترده به چشمی ۲۰ میلیمتر نیاز دارید البته اگر ۱۵ میلیمتر ultrawideهم باشه خوبه
    یه چشمی ۱۰ میلیمتر حتما نیاز هست و در اخر به یه چشمی ۳هم نیاز دارید که ماکزیمم بزرگنمایی و بهتون بده... البته چون مقرتون استوایی هست این پیشنهاد رو دادم وگرنه برای مقرهای سمت ارتفاعی حداکثر بزرگنمایی ۱۸۰برابره تقریبا(چون جرم زود از میدان دید خارج میشه و البته به علت وزن کم مقر لرزش تلسکوپ هم بالا میره)

فیلتر:
    فیلترهای الودگی نوری، فیلترهای رنگی سیارات(ست ۶تایی خود اسکای واچر برای این تلسکوپ مناسبه ولی واسه شکستی ها اصلا بدرد نمیخوره) واسه رصد خورشید هم مایلار(میدونیم که واسه بازتابی ها از فیلترهای شیشه ای استفاده نمیشه) فیلترهای سحابی هم روی این تلسکوپها خیلی خوب جواب نمیده

اما کاستی های این تلسکوپ:
    - معلومه که شما اینده نگری کردید وگرنه واسه یه ۶اینچ بازتابی مقر eq-5نمیذارن.. مقر eq-3اخرشه... دراینده میتونید یه شکستی رو واسه این مقر بگیرید

- در مقام مقایسه اندود اینه ها در اسکای واچر خیلی رتبه خوبی نداره... قابل مقایسه با ویکسن و سلسترون و... نیست

- عنکبوتی اینه ثانویه خیلی خوب طراحی نشده و به اندک ضربه ای از همخطی خارج میشه
    امضای ایشان

16. 17 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #19
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

بررسی تلسکوپ جناب sky-watcher

نقل قول نوشته اصلی توسط Sky-Watcher نمایش پست ها
    تاپیک جالبی هستش من هم با نام و یاد خدا تلسکوپم رو معرفی می کنم :

تلسکوپ دابسونی 8 اینچی /چشمی های 10 و 25 / چشمی 6 میل وtmb و چشمی 30 میل gso واید/ با بارلو 2x ed و هم خط لیزری /اداپتر t-ring /
    خب بریم سراغ تلسکوپ بعدی! یه دابسونی 8 اینچ

شاید اغماز نباشه اگه بگم بعد از 6 اینچ بازتابی(با هر مقری) دابسونی های 8 اینچ بیشترین فراوانی را در میان منجمان دارند...

تلسکوپهای که مطمئنا به علت قیمت مناسب و ارزان تهیه میشود، نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب میکند اما بعضا دیده میشود به علت کاستی های این سری خیلی از کاربران از انها زده میشود.

البته با توجه به لوازم اضافی که جناب sky-watcher خریداری کردند، مشخص است که ایشون برای رصد برنامه دارند... انشالله در پستهای بعدی به بررسی دقیق این تلسکوپ خواهیم پرداخت...

دوستان عزیز نیازمند یاری سبزتان هستیم
    امضای ایشان

18. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #20
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

بررسی تلسکوپ 8 اینچ دابسونی اسکای واچر

تلسکوپ شما چیست؟         
    خب اول بریم سراغ محسنات این تلسکوپ: (مشخصات زیر تقریبا برای همه 8 اینچهای بازتابی از هر برندی صادق است)

- قیمت مناسب( شما با پرداخت قیمت یک 6 اینچ بازتابی با مقر سمت ارتفاعی یک تلسکوپ با دهانه 8 اینچ خواهید داشت)

- در میان دابسونی ها، این تلسکوپ بزرگترین دابسونی است که درون صندوق عقب خودروهای سواری جا میگیرد(حتی پراید )

- میتونید سریع اون رو سوار کنید حتی سریع تر از تلسکوپهایی با مقر سمت ارتفاعی(در نظر داشته باشید که هیچ تلسکوپ 8 اینچی رو نمیتونید روی مقر سمت ارتفاعی سوار کنید و 8 اینچ بازتابی از نظر مدت زمان مونتاز و اماده شدن رکورد دار است)

- میتوان انرا یک نفره حمل نمود (حتما میدانید که حمل دابسونیهای بزرگ به صورت یک نفره تقریبا غیر ممکن است بجز اینکه تیوب و مقر را از هم جدا کنید)

- میزان جمع اوری نور خیلی خوبی دارد(با توجه به دهانه) و با توجه به نسبت کانونی 6(f\6) میتوان برای رصد اجرام کم نور و عمق اسمان نیز روی ان حساب ویژه ای باز کرد

- در مقام مقایسه با یک 8 اینچ ترکیبی، 8 اینچ دابسونی به 0.4 درجه میدان دید بیشتری دارد و از این نظر برای رصد اجرام گسترده مناسب تر است. البته فقط از نظر میدان دید وگرنه از نظر کیفیت ترکیبی ها بهتر عمل میکنند.
    امضای ایشان

20. 14 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)