صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 45

موضوع: گفت‌وگو با طعم نجوم

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

گفت‌وگو با طعم نجوم

سلام به همه دوستان گرامی

از چندی قبل در نظر داشتم که در فروم تاپیکی ایجاد بشه برای گفت‌وگو یا همون مصاحبه با افراد و چهره‌های مختلف در جامعه نجومی کشور. البته پیش از ایجاد این تاپیک، تلاشهایی از سوی دوستان دیگر برای این امر صورت گرفته بود مثلا قرار بود با آقای دکتر منصوری مصاحبه‌ای انجام بشه که میسر نشده بود. در نهایت به این نتیجه رسیدم که اگر تاپیکی در این رابطه ایجاد بشه و این برنامه به صورت مدون پیش بره، مفید خواهد بود.

و اما هدف از این کار این است که اعضای فروم و جامعه نجومی بتوانند با افرادی که با مسئولیت‌های مختلف، در زمینه نجوم آماتوری، ترویج نجوم و نجوم حرفه‌ای به فعالیت مشغول هستند، ارتباط مستقیم داشته باشند و سوالات و پیشنهادات خود را مطرح کنند. به نظر من بسیاری از ما از شرایط و چالش‌های مختلف پیش روی مراکز نجومی، مجلات، موسسات، رسانه‌ها و ... اطلاعات ناقصی داریم. خوب است که با پرسیدن سوالات خود در قالب یک گفت‌وگو، پاسخ بسیاری از آن‌ها را بیابیم.

هدف این تاپیک، ایجاد ارتباط دو طرفه است. ارتباطی که می‌تواند هم به مصاحبه شونده کمک کند با نظرات اعضای فروم که بخشی از جامعه نجوم آماتوری کشور هستند آشنا شود هم به اعضای جامعه کمک می‌کند با نظرات مصاحبه شونده آشنا شوند و به طور خلاصه، فضایی ایجاد شود که با گفتمان، همه بتوانند با واقعیت‌ها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی قسمت‌های مختلف جامعه نجومی بیشتر آشنا شوند و در راستای بهبود آن بکوشند

رعایت قوانین فروم، قوانین نقد و لحن و ادبیات آن در این فروم کاملا واجب است. لذا از همه دوستان تقاضا دارم که پس از اعلام هر مصاحبه، سوالات و مطالبی را که در ذهن دارند، به صورتی که ذکر شد بیان کنند تا پس از جمع آوری همه سوالات، بتوانیم مصاحبه را به خوبی انجام دهیم.

امیدوارم که این تاپیک، مفید باشه

و اما بهتره بریم به سراغ اولین فردی که قراره باهاشون گفت‌وگو کنیم. در پست بعدی ایشون را معرفی خواهم کرد...

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    949
    تشکر شده 1,855 بار در 238 ارسال

سلام

من هم با تغییر زمان پخش این برنامه موافقم.منظورم همزمانی این برنامه با برنامه نود است.دومین درخواست من تغییر در محتوای برنامه است.ما بسیار مطالب زیادی در حیطه نجوم داریم.چرا هر برنامه به موضوع جدیدی پرداخته نمیشود.بعضی برنامه ها ، درباره موضوعات تکراری بحث میشود.

ایا امکان داره در برنامه یک بخش جدا به نام اخبار نجومی داشته باشیم،تا در کنار بحث اصلی به اون پرداخته شود؟

از گروهها و افراد پیشکسوت که در نقاط دیگر کشور فعالیت میکنند ،در برنامه دعوت شونند؟
    ایا مقدور است زمان برنامه بیشتر شود؟

3. 13 کاربر مقابل از subaro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

درود
    من هم فعلا یدونه سوال دارم (امیدوارم که تکراری نباشه )
    اول اینکه برای کسانی که برای ترویج نجوم کار می کنند اقدامی برای معرفیشان میشه ؟( مثلا کسی تو یه شهری این همه باشگاه و برنامه میذاره برای قدر دانی از این فرد یا معرفیش کاری انجام میشه ؟)
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

5. 16 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

دوستان اگر سوالی باقی مانده، هرچه زودتر بپرسید تا بتوانم جمع بندی نهایی را انجام دهم

7. 15 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

باز هم سلام
    نمیخوام خیلی گذشته رو از زیر خاک بیرون بیارم
    اما دوست دارم برامون کمی در مورد شاخه آماتوری انجمن نجوم توضیح بدید ،چطور تشکیل شد و این که با چه اهدافی شروع به کار کرد و فعالیت های مثبت و منفی چی بود و در فضای نجومی کشور، چه نهادی یا سازمانی و یا تشکلی میتونه اهدافی که از ابتدا شاخه آماتوری برای اونها برنامه ریزی شده بود رو انجام بده؟آیا اصلا نجوم کشور به همچین نهادی نیاز داره؟در نبود چنین نهادی چه کاری از گروه های نجومی بر میاد؟ و در آخر آینده نجومی کشور رو چطور میبینید؟
    ممنون
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

9. 6 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5402
    تشکر شده 833 بار در 77 ارسال

ی سوال دیگه هم دارم، اونم این که بپرسین برای فعالیت های جدی ژورنالیستی علمی نظیر کار هایی که ایشون یا آقای ناظمی انجام میدن از چه درگاهی باید وارد شد، به کجا ها باید رفت و چه باید کرد؟
    امضای ایشان
    Hallelujah.,

11. 8 کاربر مقابل از Ali Ahmadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4662
    تشکر شده 191 بار در 35 ارسال

سلام خیلی خوشحال شدم از اینکه قراره این مصاحبه انجام بشه واقعا ممنونم ازتون
    فعلا این سوالا رو دارم بقیه ش بعدا یادم میاد:
    اگه امکان داره ساعت یا روز پخش برنامه را یه طوری تنظیم کنید که با برنامه چراغ خاموش همزمان نشه. البته میدونم که بستگی به برنامه ریزی شبکه 4 داره ولی اگه امکانش هست با چرغ خاموشی ها هم صحبت کنید ساعت یا روز پخش یکی از این دوتا تغییر کنه که همزمان نشه.البته ساعتش طوری نشه که خیلی آخر شب باشه که نتونیم ببینیمش.
    قسمتی از برنامه را به گزارش برنامه های نجومی مراکز مختلف از سراسر کشور اختصاص بدید تاکید میکنم از سراسر کشور نه فقط تهران. این کار باعث تشویق مراکز نجومی به فعالیت بیشتر میشه

13. 6 کاربر مقابل از newastronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

Red face دومین گفت و گو-مهمان خارجی

سلام دوستان

گفت و گوی جدید با آقای Paul G. Abel خواهد بود. ایشون مجری برنامه ی اسکای ات نایت بی بی سی هستند. در ادامه مختصری در مورد زندگی ایشون رو خواهید خوند

پائول جی ابل *
    پائول جی ابل، ستاره شناسی اهل بریتانیا است که در سال 1979 به دنیا آمد. او در رشته ریاضی و سپس هندسه دیفرانسیل تحصیلات آکادمیک خود را گذراند. پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه لستر** کار دکترای خود را در زمینه کیهان شناسی در دانشگاه شفیلد*** آغاز نمود. سپس پی اچ دی خود را در رابطه با تابش هاوکینگ و سیاهچاله های ترمودینامیکی شروع کرد و در سال 2012 به اتمام رساند.
    او در حال حاضر در مرکز علوم میان رشته ای دپارتمان فیزیک و نجوم دانشگاه لستر مشغول فعالیت است؛ جایی که در آن به تدریس علوم ریاضی در علوم طبیعی و برخی رشته های فیزیک می پردازد. در حال حاضر علایق پژوهشی او در رابطه با نظریه میدان کوانتومی در منحنی فضا-زمان و تابش هاوکینگ می باشد. او از اعضای انجمن نجوم سلطنتی و عضو وابسته به مؤسسه فیزیک می باشد و در حال حاضر معاون بخش زحل در انجمن نجوم بریتانیا است.
    او در 8 سالگی به نجوم علاقمند شد و شروع به خواندن قسمت نجومی دایرة المعارف کرد. در سال 1989 ویجر 2 به سیاره نپتون رسید و پس از ارائه و اعلام نتایج توسط پاتریک مور ابل تصمیم گرفت نامه ای به پاتریک مور بنویسد. اما چون آدرس او نداشت به جای آدرس نوشت"پاتریک مور". بعد از دو روز جواب نامه با مضمون تشویق او به شروع نجوم به دست او رسید. او در ابتدای زندگی خود چندین تلسکوپ داشت اما آن ها تنها به رصد ماه و سیارات محدود می شدند. زمانی که ابل عضو انجمن نجوم بریتانیا بود، پاتریک مور به او کمک کرد که 4.5 اینچی شکستی تهیه کند و او توانست به رصد طوفان های زحل و کلاهک های یخی مریخ بپردازد.
    او در سال های 2005-1999 توانست از تلسکوپ 16 اینچی دانشگاه لستر استفاده کند و سپس در خانه خود رصدخانه شخصی اش را با یک تلسکوپ 8 اینچ نیوتنی راه بیاندازد.
    ابل علاقمند به علوم سیاره ای است و ترجیح می دهد جزئیات سیارات و اقماری را که در چشمی تلسکوپ می بیند را ثبت کند. او اصول و تکنیک های رصد سیارات و اقمار را از پاتریک مور که درجه نخست کارتوگرافی قرن 20 میلادی را دارد آموخت.
    پاتریک مور در برنامه تلویزیونی "آسمان شب" بی بی سی از ابل خواست که به طور رسمی به عنوان مجری به برنامه آن ها بپیوندد. او در مجلات معروفی همچون اسکای ات نایت، آسترونومی نو، اسکای اند تلسکوپ مقالاتی به چاپ رسانده است. او هم اکنون در حال نوشتن کتابی درباره رصد سیارات و اقمار است که در اوایل 2014 به چاپ خواهد رسید.
    *Paul G. Abel
    **University of Leicester ***University of Sheffield

آقای پائول جی. ابل در کنار آقای پاتریک مور

من کلی از منجمان ایرانی پیشه ایشون تعریف کردم
    لطفا سنگ تموم بگذارید .بنا بر رشته تحصیلی ایشون و تخصوصشون حتما گفت و گوی خوبی خواهد شد
    منتظر سوالات خوبتون هستیم

همچنین از خانوم gandom به خاطر ترجمه متن تشکر میکنم .

ضمنا گفت و گو با آقای صفاریان پور نیز به زودی انجام خواهد شد
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

15. Top | #18
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

ميخواستم بدونم براي بعد از جشن تولد آسمان شب برنامه ي خاصي ندارند؟هرچند چند هفته پيش جشن تولدش بود.توي اين سال ميخوان تغييرات جديدي انجام بدن؟
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

16. 9 کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #19

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

من خودم هم چند تا سوال میپرسم
    آقای جی .ابل وقتی جوابه نامه ای که به سر پاتریک مور فرستادید رو دادند چه حسی داشتید؟
    یه مقدار در مورد فعالیت های کنونی نجومیتون توضیح میدید؟
    آینده ی برنامه اسکای ات نایت رو بدون سر پاتریک مور چگونه ارزیابی میکنید؟
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

18. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

گفت‌وگو با طعم نجوم         
    میشه سوال علمی مرتبط با رشته شون هم بپرسیم؟؟
    اگر میشه لطفا به این سوال پاسخ بدهند تا جماعتی از ابهام در بیان

در مورد تابش هاوکینگ و ذرات مجازی که عامل این تابش هستند میشه یه توضیح واضح بدید ؟؟
    و چرا باید عضو منفی (از هردیدگاهی) برای سقوط در سیاه چاله اولویت داشته باشه؟؟

کلا اگر میشه یه سر بیان اینجا به سوالات ما جواب بدهند...

19. 16 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع