صفحه 26 از 31 نخستنخست ... 16222324252627282930 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 251 تا 260 , از مجموع 305

موضوع: جویندگان دنباله دار

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post جویندگان دنباله دار

یکی از جذابترین زیباترین نادرترین و مرموزترین پدیده های آسمانی, ظهور ناگهانی اجرامی با نام دنبالهدار در آسمان است.

این اجرام زیبا و ستودنی از گذشته دور به وسیله انسانها رویت شدهاند و به دلیل غیرقابل پیش بینی بودنشان اغلب باعث ترس و شیوع خرافه در گذشته می‌شدند.

در گذشتههای دور و پس از آشنائی انسان با آسمان و اجرام آسمانی, و آگاهیشان نسبت به نظم موجود در افلاک شروع به ایجاد گاهنامه و تقویم نمودند حتی می‌توانستند وقوع خورشید گرفتگی را نیز پیش بینی کنند.

ولی گاها اجرامی غیر قابل پیش بینی ظهور می‌کردند که باعث شگفتیشان می‌شد. واز آنجا که نمی‌توانستند به مانند دیگر اجرام برایشان نظم و مداری متصور شوند به ماوراالطبیعه و اوهام رجوع می‌کردند و اغلب ظهور این اجرام را نشانه مصیبت و بدیُمنی می‌دانستند.

امروزه و با گذشت سالها از آنزمان و همینطور تلاش دانشمندان برای شناخت هرچه بیشتر جهان هستی, ما اطلاعات بسیار زیادی از این اجرام داریم و میتوانیم مدار آنها را پیش بینی کرده و در مواردی ظهور دوباره آنها را پیش بینی کنیم.

عکس از ویکی پدیا

در این تایپیک به چگونگی رصد دنباله دارها و بررسی مدار و حرکات ظاهریشان در پهنه آسمان می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که تایپیکی با نام دنبالهدارها و سیارکها نیز در تالار علوم سیاره ای ایجاد شده که به ساختار و منشا دنبالهدارها میپردازد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #251
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

دوستانی که آسمانی بدور از آلودگی نوری دارن در این چند شب میتونن دنباله‌دار زیبای C/2013 R1 Lovejoy رو با چشم غیر مسلح در آسمان مشاهده کنن. حضیض زمینی این دنباله‌دار 19 نوامبره و پیش بینی میشه که در این روز به قدر 4 برسه. البته ماه داره روز به روز به آسمون صبحگاهی نزدیک میشه. پس فرصت رو از دست ندیدن و همین الان برید بسراغش. ضمناً سرعت حرکت ظاهری این دنباله‌دار نسبتاً زیاده که این موضوع هم رصدش رو هیجان انگیزتر میکنه. در حضیض زمینی هر 24 ساعت 3 درجه در آسمون حرکت خواهد کرد. این دنباله‌دار آخرین بار در زمانی که بشر بتازگی ریخته‌گری مس رو آموخته بود به آسمان زمین اومد و تا 7000 سال دیگه برنخواهد گشت.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #252
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

آقا محسن از مطلبت ممنون.

من فکر نکنم قدر درخشندگی این دنباله دار به رویت با چشم غیر مسلح برسه.

جدول زیر قدر درخشندگی این دنباله دار را در تاریخهای ذکر شده,مشخص میکنه.

منابع مختلف نیز نهایتا تا همین مقدار درخشندگی را ذکر کرده اند.

جدول زیر از سایت IAU میباشد.

نشانی زیر:

http://scully.cfa.harvard.edu/cgi-bi...d=c&o=CK13R010
    امضای ایشان

5. 10 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #253
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    آقا محسن از مطلبت ممنون.

من فکر نکنم قدر درخشندگی این دنباله دار به رویت با چشم غیر مسلح برسه.

جدول زیر قدر درخشندگی این دنباله دار را در تاریخهای ذکر شده,مشخص میکنه.

منابع مختلف نیز نهایتا تا همین مقدار درخشندگی را ذکر کرده اند.

جدول زیر از سایت IAU میباشد.

نشانی زیر:

http://scully.cfa.harvard.edu/cgi-bi...d=c&o=CK13R010
    سلام آقای شعبانی

همونطور که اطلاع دارید منابع مختلف برای دنباله‌دارها اعداد و ارقامی بسیار متفاوت ارائه میدن. در حالیکه در جایی قدر یک جرم رو مثلاً 13 اعلام میکنه جای دیگه قدرشو 8 نوشته. از جمله این اختلافات فاحش بین سایت heavens-above با نرم افزار Starry Night برای دنباله‌دار ISON هست. در خصوص Lovejoy هم اگه بعنوان مثال به این سایت مراجعه کنید اعداد و ارقامی کاملاً متفاوت با اونچه که در منبع که خودتون ذکر کردید مشاهده می‌کنید:

http://freestarcharts.com/index.php/...ith-binoculars

اما اینجا سوالی که برای همه پیش میاد اینه که کدومیکیشون صحیحه؟ با مراجعه به کامنت‌های اینترنتی بنظر میاد منبع دوم صحیتر باشه:
    We looked at Lovejoy this morning here in northern Arizona, and it was just visible naked eye as a hazy patch. Very nice in binoculars!
    The comet was visible naked eye from our somewhat light polluted home in northeastern Ohio. We typically see 5th magnitude.

طبق این کامنت‌ها بنظر میاد منبع دوم صحیح باشه. اما منبع اول چطور؟ بظاهر غلطه... اما نه!... اونهم بنوعی صحیحه!

سابقاً در این خصوص خود بنده به تناقض‌های زیادی بین اعداد و ارقام این منابع با رصدهای خودم رسیده بودم. اما آموخته‌هایی که از بحث با یکی از دوستان در همین آوای خودمون در مورد دلیل افزایش قدر آسمان با تلسکوپ کسب کرده بودم باعث شد دلیل این اختلافات رو بفهمم. همونطور که میدونید دنباله‌دارها از لحاظ رصدی جزء اجرام گسترده طبقه‌بندی میشن (مثل سحابی‌ها). از طرف دیگه میدونیم که قدرت تفکیک چشم انسان تقریباً 1 دقیقه قوسه؛ یعنی زیر این اندازه رو بصورت نقطه‌ای میبینیم. خب، وقتی با تلسکوپ به جرمی مثل یک دنباله‌دار نگاه میکنیم در واقع اونو با بزرگنمایی می‌بینیم. ‌میدونیم که این بزرگنمایی به قیمت کم‌نورتر شدن جرممون تموم میشه. اما این جا یه شرط وجود داره! و اون اینه که بزرگنمایی بشرطی بقیمت کم نورتر شدن جرم تموم میشه که اون جرم با بزرگتر شدن اندازش از 1 دقیقه قوس بیشتر بشه. ستارگان همیشه و در هر بزرگنمایی جرمی نقطه‌ای باقی میمونن و در نتیجه در تمام بزرگنمایی‌ها قدرشون ثابته. اما اجرام گسترده مثل دنباله‌دارها در اثر تغییر بزرگنمایی اندازه ظاهریشون تغییر میکنه (از اینجا میشه دلیل افزایش قدر آسمون یا بهتر بگیم کنتراست با تلسکوپ رو فهمید). نتیجه اینکه وقتی دو رصدگر با دو بزرگنمایی مختلف به یک دنباله‌دار نگاه میکنن و بعد اونو با ستاره‌ای در اون نزدیکی بعنوان ستاره reference مقایسه میکنن دو عدد بسیار متفاوت برای قدر اون دنباله‌دار گزارش میدن.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #254
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

ممنون محسن جان

تفاوت در اطلاعات منابع مختلف,موضوعی است که بارها بحث شده است.

کلا اجرام گسترده ای مانند دنباله دارها که تفاوت ظاهری با یکدیگر دارند, باعث اختلاف در قدر سنجی افراد مختلف میشوند.

درخشندگی و پایداری هسته,تجمع یا گستردگی کما, طول و گستردگی دنباله,ابزار رصدی,آسمان و شرایط محیطی رصدگاه و شرایط فیزیکی رصدگران و... در این موضوع نقش دارند.

ولی من بیشتر منظورم قسمتی از حرفتون بود که گفتید میتوانید همکنون این دنباله دار را با چشم غیر مسلح رصد کنید.بعید میدونم به رویت با چشم غیر مسلح رسیده باشد یا برسد.

البته خدا کند که به این درخشندگی برسد و من یکی را خوشحال کند!

خودم,چند شب پیش, در تهران این دنباله دار را رصد کردم و نسبتا" جالب توجه بود.واگر خدا بخواهد فردا در خارج از شهر تهران نیز این دنباله دار را دنبال میکنم.

در تهران و با فایندر تلسکوپ و حتی دوچشمی نتونستم ببینمش ولی با تلسکوپ مشخص و قابل رویت بود.البته هوای تهران زیاد مناسب نبود و شاید در شب دیگری بهتر بتوان آنرا تشخیص داد.

به هرحال این دنباله دار در حال حاضر موقعیت مناسب رصدی دارد و با ابزارهای کوچک نیز میتوان به ردیابی آن پرداخت.

البته خوب شد که این موضوع را گفتی تا من یک نکته را یادآوری کنم.

چندی قبل نیز با یکی از دوستان در مورد فاصله ای ماه از زمین,و فاصله ای که نرم افزار استاری نایت ثبت کرده است صحبتی کردیم.

نرم افزارهائی همچون استاری نایت,در بسیاری موارد از جمله موقعیت اجرام منظومه شمسی و جایگاه ستارگان و صورتهای فلکی,و برخی دیگر از نیازها بسیار مناسب و عالی هستند.

ولی در برخی موارد همچون قدرسنجی دنباله دارها,برخی فواصل اجرام و چند مورد دیگر به درستی عمل نمیکنند.

مثلا" در مورد فاصله ماه تا زمین,بدین گونه است و هیچگاه فاصله دقیق و مناسب را ذکر نمیکند.

من فکر میکنم دلیل آن این است که هنگام ثبت اطلاعات,فاصله از مرکز زمین و مرکز ماه محاسبه میشود و باعث اختلاف فاحش با محاسبات و منابع دیگر میشود.

همچنین در مورد اجرام متحرکی چون دنباله دارها نیز,به این دلیل که هرازچندگاهی باید داده های جدید ثبت و یا اصلاح شوند,همیشه به طور دقیق نیستند و با محاسبات و منابع دیگر و رصدهای منجمان متفاوت میشوند.

به خصوص در مورد قدر درخشندگی دنباله دارها نیز به این شکل است که نرم افزار با توجه به داده ها و اطلاعات دریافتی,در مورد قدر درخشندگی در تاریخهای دیگر پیش بینی میکند و اغلب این پیش بینی درست نیست و با درخشندگی واقعی متفاوت است.

البته بگذریم از اینکه منابع دیگر هم که هر روز اطلاعات را بروز میکنند هم دقیق نیستند.

در کل به نظر من استاری نایت در برخی موارد دقت لازم را ندارد.

در ضمن گویا دنباله دار لینیر( 209p/linear ) قرار است(طبق پیش بینیهای اولیه) در سال 2014 باعث یک بارش شهابی یا یک طوفان شهابی شود.

در این مورد در تاپیک بارشهای شهابی ,بیشتر خواهیم گفت.
    امضای ایشان

9. 12 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #255
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    من بیشتر منظورم قسمتی از حرفتون بود که گفتید میتوانید همکنون این دنباله دار را با چشم غیر مسلح رصد کنید.بعید میدونم به رویت با چشم غیر مسلح رسیده باشد یا برسد.
    ولی آقای شعبانی من که براتون دوتا نمونه از کامنت‌های کاربران رو گذاشتم که! این دنباله‌دار توسط افراد زیادی با چشم غیر مسلح رصد شده البته همونطور که اشاره کردم به آسمانی بدور از آلودگی نوری احتیاج داره. شما هم حتماً تو رصدی که قراره خارج از شهر ترتیب بدید حتماً با چشم غیر مسلح هم امتحان کنید. مطمئناً باید بتونید ببینیدش.

در خصوص فاصله زمین تا ماه در استاری نایت هم یه نکته‌ای هست که نمیدونم اونو مدنظر قرار دادید یا نه؛ و اون اینکه استاری نایت فاصله ماه رو تا ناظر نشون میده. برای اینکه فاصله ماه رو تا مرکز زمین اندازه بگیرید باید ابتدا Viewing Location رو به مرکز زمین تغییر بدید.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

C/2013 R1 Lovejoy در نمای باز:

عکس از P-M Hedén | والنتونا، سوئد | 9 نوامبر 2013

نکته جالب اینکه سایت heavens-above هم انگاری شیوه قدر سنجی‌شون رو عوض کردن و Lovejoyیی که تا همین دیروز براش قدری نزدیک به 11 درج کرده بودن رو ناگهان به 6.2 تغییر دادن و ISONیی که برایش قدری نزدیک 12 زده بودن رو به 8 تغییر دادن. با این قدرهای جدید قدرهای این سایت با Starry Night تقریباً یکی شده. البته Starry Night همچنان قدر 8.47 رو برای Lovejoy نشون میده.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 11-13-2013 در ساعت 01:23 PM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #256
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

محسن جان , متاسفانه به دلیل شرایط بد جوی,نتونستیم به خارج شهر عزیمت کنیم.

ولی امشب گویا پس از بارندگی اخیر,شهر تهران شرایط نسبتا" مناسبی را پیدا کرده است..

البته ماه کوژ, بر رصد تاثیر گذار خواهد بود ولی همکنون اغلب اجرام و دنباله دارهای فعلی آسمان را میتوان در صبح,و در شرایط بهتری رصد کرد.و ماه نیز در انموقع غروب کرده است.

پس به نظرم یکی دوساعت به طلوع خورشید موقعیت مناسبی در شهر تهران برای رصد بوجود خواهد آمد.

به خصوص اینکه از این به بعد ماه تا محاق بعدی,ماه دیرتر غروب میکند و شرایط نامناسب تر میشود.پس صبح جمعه را از دست ندهید.

البته از شرایط آب و هوائی دیگر شهرها اطلاع زیادی ندارم.

از دوستان کسی این دو دنباله دار را رصد کرده است؟

C/2012 T5 Bressi

C/2013 V3 Nevski
    امضای ایشان

13. 8 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #257
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

بله آقای شعبانی من هم امشب (یعنی بامداد فردا) قصد رصد مجدد این دو جرم رو دارم. مطمئناً این دفعه هر دو دنباله‌دار رو باید بتونم داخل جوینده تلسکوپ ببینم.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    »» خبر جدید ««

MESSENGER اولین تصاویرش رو از دو دنباله‌دار Encke و ISON به زمین ارسال کرد. منتظر عکس بعدی MESSENGER از این دو دنباله‌دار در هفته آینده باشید.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #258
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

بامداد جمعه به رصد دنباله دار آیسان و لاوجوی اقدام کردم.

قبل از هر چیز آسمان تهران بسیار عالی بود و از معدود شبهای مناسب و انگشت شمار تهران بود.به خصوص در افق شرقی که بسیار عالی بود.

ابتدا اقدام به رصد دنباله دار " لاوجوی Lovejoy "کردم.

به راحتی در فایندر مشخص بود.قدر درخشندگی ظاهری آنرا حدودا" نزدیک به 7+ تشخیص دادم.

بیشتر شبیه به یک خوشه ستاره ای بود با هسته ای کوچک و کاملا مشخص که کما اطراف آنرا دربر گرفته بود.

دنباله ای قابل تشخیص نبود و نکته بارز این جرم ,هسته ستاره مانند و کمای اطراف آن.

ولی قسمت جالب رصد دیشب,رویت آیسان بود که به نظر من درخشانتر از لاوجوی بود.

به نظر شخصی من,دنباله دار " آیسان ISON " قدر درخشندگی 6+ و شاید کمتر داشته باشد.

بطوریکه بارها احساس کردم شاید بتونم با چشم غیرمسلح تشخیصش بدم.

سبز رنگ و هسته ی آن متراکم تر از لاوجوی بود و بسیار درخشانتر بود.

در رویت آیسان دنباله ای کم فروغ نیز قابل تشخیص است ولی در دنباله دار لاوجوی به هیچ وجه دنباله ای قابل تشخیص نیست و همانطور که گفتم کمای گسترده تری در اطراف هسته وجود دارد.

البته دنباله دار لاوجوی نیز سبز رنگ بود ولی کم فروغ تر و کم رنگ تر از آیسان.

در ضمن هسته لاوجوی کوچکتر از آیسان رویت میشود.آیسان به نظر هسته ای بزرگتر و درخشانتر داردو کمای کمتری اطراف هسته را در بر میگیرد.

از هر دو دنباله دار تصاویری با گوشی موبایل گرفتم که در تصاویر نیز درخشندگی آیسان مشخص است.

تصویری که از آیسان ثبت کردم:

و تصویری که از لاوجوی تونستم ثبت کنم:

هر دو دنباله دار, در حال حاضر با ابزار کوچک رصدی و به راحتی قابل ردیابی هستند.
    امضای ایشان

17. 13 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #259
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

دیشب خیلی یهویی ساعت 12 بود که پس از 2 هفته مدام ابری بودن هوای ساری یک بارون درست و حسابی اومد و هوا صاف و شفاف شد!

از این جهت با دو تن از دوستان تصمیم گرفتیم بیایم پشت بوم منزل ما و رصدی داشته باشیم

ابزار رصدی مون هم یک دوربین دوچشمی 20x90 بود که 1 چشمش فقط کار میکرد!!!

حدود ساعت 3 یک سری اجرام پرنوری که بودند رو رصد کردیم، بعد رفتیم سراغ دنباله دار ها

حوالی 3:15 بود که توی اون آلودگی نوری شدید شهر ساری تونستیم دنباله دار لاوجوی رو رصد کنیم! رنگ خاصی مشاهده نمیشد و دنباله ای هم معلوم نبود اما معلوم بود که دنباله دار هست

ساعت حدود 4 بود که غروب فوووق العاده ی ماه باعث شد فقط به اون توجه کنیم و کلا دنباله دار های اون شب یادمون بره!

واقعا هم که فوق العاده بود دیدن اون غروب به اون زیبایی توی افقی که هیچ مانعی نداشت، شکل بیضی رنگ ماه و رنگ قرمز اون موقع غروب

و اعوجاجی که از پشت دوچشمی داشت هر کسی رو شیفته ی رصد ماه میکرد

(عکس از خودم)

(عکس از علی دلدار)

(عکس از علی دلدار)

خلاصه بعد از رصد غروب ماه حدود ساعت 5 بود که رفتیم سراغ آیسان، چون نقشه ای هم نداشتیم، (باتری لب تاپم توی همین رصد سوخت :|)

و آلودگی نوری لب افق هم تا ارتفاع 20-30 درجه ای خیلی زیاد بود چند دقیقه ای طول کشید تا بالاخره دنباله دار قرن رو پیدا کردیم

رنگ آبی مایل به سبز فوووووق العاده ای داشت و بسیاااار از لاوجوی پر نور تر بود و دنباله ی اون به راحتی قابل تشخیص بود! فوق العاده زیبا بود!

توی همین حال که داشتیم ذوق میکردیم و رصد میکردیم من یک آذرگوی از قدر حدود -2 یا -3 دیدم که باز به هیجانی که داشتیم افزود

چند دقیقه بعدش که کنار ستاره سماک رامح دنباله دار لینییر رو هم به زور و با چپ چپ نگاه کردن و این دردسر ها رصد کردیم!

و با روشن شدن هوا هم دیگه رفتیم خونه (البته من صبحش قلمچی داشتم هیچی نخوابیدم یک سره رفتم سر جلسه :|)

اینم عکس گروه رصدی مون:

از راست به ترتیب: علی دلدار (Ali Deldar) - خودم () - سروش صمدی (Soroush Samadi)

قدر آسمان ساری هم در سمت الراس در بهترین شرایط ممکن حدود 4 تخمین زدم!

19. 12 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #260
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

جویندگان دنباله دار         
    سلام

دوستان در تاپیک آیسان به حضور ۵ دنباله دار در اسمان صبحگاهی اشاره کردن.امکانش هست اسم و ادرس دقیق اینهارو اعلام بفرمائید ؟

ممنون
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

21. 6 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 26 از 31 نخستنخست ... 16222324252627282930 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)