صفحه 24 از 31 نخستنخست ... 14202122232425262728 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 231 تا 240 , از مجموع 305

موضوع: جویندگان دنباله دار

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post جویندگان دنباله دار

یکی از جذابترین زیباترین نادرترین و مرموزترین پدیده های آسمانی, ظهور ناگهانی اجرامی با نام دنبالهدار در آسمان است.

این اجرام زیبا و ستودنی از گذشته دور به وسیله انسانها رویت شدهاند و به دلیل غیرقابل پیش بینی بودنشان اغلب باعث ترس و شیوع خرافه در گذشته می‌شدند.

در گذشتههای دور و پس از آشنائی انسان با آسمان و اجرام آسمانی, و آگاهیشان نسبت به نظم موجود در افلاک شروع به ایجاد گاهنامه و تقویم نمودند حتی می‌توانستند وقوع خورشید گرفتگی را نیز پیش بینی کنند.

ولی گاها اجرامی غیر قابل پیش بینی ظهور می‌کردند که باعث شگفتیشان می‌شد. واز آنجا که نمی‌توانستند به مانند دیگر اجرام برایشان نظم و مداری متصور شوند به ماوراالطبیعه و اوهام رجوع می‌کردند و اغلب ظهور این اجرام را نشانه مصیبت و بدیُمنی می‌دانستند.

امروزه و با گذشت سالها از آنزمان و همینطور تلاش دانشمندان برای شناخت هرچه بیشتر جهان هستی, ما اطلاعات بسیار زیادی از این اجرام داریم و میتوانیم مدار آنها را پیش بینی کرده و در مواردی ظهور دوباره آنها را پیش بینی کنیم.

عکس از ویکی پدیا

در این تایپیک به چگونگی رصد دنباله دارها و بررسی مدار و حرکات ظاهریشان در پهنه آسمان می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که تایپیکی با نام دنبالهدارها و سیارکها نیز در تالار علوم سیاره ای ایجاد شده که به ساختار و منشا دنبالهدارها میپردازد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #231
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5398
    تشکر شده 3,050 بار در 259 ارسال

Post مرگ تدریجی یک دنباله دار

دنباله دار خورشید خراشنده ای که دیروز در تصاویر گرفته شده توسط سوهو مشاهده شده بود، دیشب ( به وقت ایران ) به سمت خورشید شیرجه رفت و نابود شد..

انیمیشن زیر «"شیرجه ی مرگ"» این دنباله دار را نشان می دهد:

پی نوشت: همانطور که می بینید و در مقاله ی اخیر نیز اشاره شده بود، اکثر دنباله دار های خورشید خراشنده تنها چند روز یا چند ساعت قبل از حضیض خورشیدی مشاهده و کشف می شوند و بیشترشان نیز در زمان حضیض و یا کمی بعد از آن نابود می شوند، حالا این دنباله دار ها را با آیسان مقایسه کنید که تقریبا یک و نیم سال قبل از حضیض و در حالی که در ورای مدار مشتری قرار داشت، کشف شد...
    امضای ایشان

3. 13 کاربر مقابل از حسین زارعی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #232
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

دنباله دار Enke 2P

دنباله دار انکه
    جرمی که دنباله دار آیسون را در حضیض همراهی خواهد کرد...
    تلسکوپ 115 میلی متر آپوکروماتیک
    10 فریم 2 دقیقه ای
    عکس از عباس احمدیان

حتما" این دنباله دار زیبا رو که از قدر 11 هستش رصد کنید.
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    پیشرو در بومی سازی فن آوری های مرتبط با ستاره شناسی
    طراحی و تولید تجهیزات ستاره شناسی
    www.skyviews.ir

5. 12 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #233
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

امروز صبح در تلاشی بی نتیجه بسراغ رصد ison رفتم اما متأسفانه با وجود اینکه ison کاملاً در میدان دید قرار داشت اما هیچ نشانه‌ای از اون رو ندیدم. کمی بالاتر ستاره‌ای از قدر 12.2 (طبق استاری نایت) رو براحتی مشاهده میکردم اما جایی که میبایستی از ison با قدر 9.9 پر باشه کاملاً خالی بود. این قدرها بنظرم خیلی گول زننده هست و نمیشه اونها رو ملاک تصمیم‌گیری قرار داد. بهرحال رصد مشتری زیبا در بزرگنمایی بالا بهمراه ماهواره‌ای که همش کمی تا عبور از روی سطح اون فاصله داشت بعلاوه مریخی که خیلی وقت بود ندیده بودمش خالی از لطف نبود. دو سه روز آینده مریخ، ison و قلب اسد در مقارنه جذابی قرار خواهند گرفت. هر چند که بعید میدونم تا ماه نو بشه ison رو رصد کرد بخصوص اینکه شب رصدی بامداد امروز هم بقول خودم یکی از همون شب‌های کریستالی بود و نور لیزر اصلاً دیده نمیشد.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 15 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #234
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257

سلام محسن جان
    خسته نباشی...
    نگفتی با چه ابزاری اقدام به رصد دنباله دار آیسون کردی؟ اما من بارها دیدمش اولین بار حدود 3 هفته پیش بود با قدر 11.5 که با تلسکوپ 10 اینچ رصد شد.
    امیدوارم با پرنورتر شدنش حسابی از رصد اون لذت ببرید.
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    www.skyviews.ir

9. 8 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #235
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط عباس احمدیان نمایش پست ها
    سلام محسن جان
    خسته نباشی...
    نگفتی با چه ابزاری اقدام به رصد دنباله دار آیسون کردی؟ اما من بارها دیدمش اولین بار حدود 3 هفته پیش بود با قدر 11.5 که با تلسکوپ 10 اینچ رصد شد.
    امیدوارم با پرنورتر شدنش حسابی از رصد اون لذت ببرید.
    واقعاً سه هفته پیش با 10 اینچی رصدش کردید؟ اونجور که من از کامنت‌های داخل اینترنت خوندم اونهایی که رصدش کردن اونو جرمی بسیار کم نور و محو دیدن اونهم در بهترین شرایط رصدی و با تلسکوپی بزرگ. از جمله این کامنت (12 اکتبر):
    the comet was only barely visible in my 12.5 newtonian with a wide field eyepiece at our location in northern arizona at 5000 feet. Clarity was excellent.
    من با 12 اینچی نیوتونی و بزرگنمایی 60 برابر چیزی ندیدم. تو بزرگنمایی 300 برابر یک جرم مشکوک پیدا کردم ولی اصلاً گمان نمیکنم خودش باشه چون نسبت به بزرگنمایی 60 برابر که اصلاً چیزی دیده نمیشد تو 300 برابر یکم زیاده از حد پرنور بود (نه نگاه چپ چپ میخواست نه خیلی تار بود). بظاهر گیسو داشت اما با همه این حال فکر میکنم یکی از ستارگان اطراف رو اشتباهی گرفتم و حتماً خطای اپتیک هم داشته. متأسفانه هوا زود روشن شد و نتونستم دوباره امتحان کنم.‌ مختصات تلسکوپی اون جرم مشکوک رو هم ضبط کردم. نزدیکترین جرم بهش ison هست ولی باز هم بعید میدونم تلسکوپ اونقدر دقیق رو آسمون قفل شده باشه که میل و بعدش با استاری نایت مطابقت داشته باشه.

بهرحال تو بزرگنمایی 60 برابر هیچ اثری ازش دیده نمیشد و مطمئناً جرم رو اشتباه گرفتم. ضمناً حد قدر اینجا حدود 4 تا نهایتاً 4.5 هست. میشه بگید که شما در چه بزرگنمایی تونستین ببینینش و قدر آسمونتون چقدر بوده؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #236
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بهرحال تو بزرگنمایی 60 برابر هیچ اثری ازش دیده نمیشد و مطمئناً جرم رو اشتباه گرفتم. ضمناً حد قدر اینجا حدود 4 تا نهایتاً 4.5 هست. میشه بگید که شما در چه بزرگنمایی تونستین ببینینش و قدر آسمونتون چقدر بوده؟
    سلام محسن جان
    من حد قدرم 5 بود و تلسکوپم استروگرافه 10 اینچه! بزرگنماییم حدود 40 برابر بود واسه اینکه هرچی بزرگنمایی کمتر باشه شفافیت و کنتراست بیشتر میشه. ضمنا" دیدن دنبالش در تلسکوپ خیلی خیلی سخته. من پایه گوتو دارم و کاملا" آپدیت! حدود 4 دقیقه مکان آیسون رو با خطا آورد. اما به همراه یکی از دوستان دیدیمش.

ضمنا" اولین تصویری که ازش تهیه کردم از قدر 15.5 بود!!

امیدوارم فرصتی بشه و درکنار هم از رصدش لذت ببریم.
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    www.skyviews.ir

13. 5 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #237
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط عباس احمدیان نمایش پست ها
    هرچی بزرگنمایی کمتر باشه شفافیت و کنتراست بیشتر میشه.
    خیلی عالی. پس چرا همه عکسایی که گرفتین رو نمیذارین تو فورام ببینیم. این دوتا عکسی که گذاشتید عالی بود. راستی بزرگنمایی یه حد مطلوبی داره که بیشتر از اون خوب نیست و اگه ازش کمتر بشه هم خوب نیست. مخصوصاً در مورد اجرام نقطه‌ای و در آلودگی نوری شهرها بزرگنمایی باعث افزایش کنتراست میشه. البته بسته به میزان نور جرم و دهانه خود تلسکوپ مقدار مناسبش متغییره. رابطه تئوری دقیقشو هنوز نمیدونم ولی خب معمولاً اجرام کم نور نقطه‌ای (مثل هسته دنباله‌دار، یا یه قمر کم نور) در بزرگنمایی بالا بهتر دیده میشن (بویژه در نواحی با آلودگی نوری) و اجرام گسترده (مثل سحابی یا دم دنباله‌دار) در بزرگنمایی پایین و بدور از آلودگی نوری بهتر دیده میشن.

حیف که اینجا همش هوا ابریه وگرنه حتماً دوباره رصد ison رو امتحان میکردم. پریشب هم تو آسمون نیمه ابری مشاهدش کرده بودم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #238
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257

خیلی عالی. پس چرا همه عکسایی که گرفتین رو نمیذارین تو فورام ببینیم. این دوتا عکسی که گذاشتید عالی بود.

حیف که اینجا همش هوا ابریه وگرنه حتماً دوباره رصد ison رو امتحان میکردم. پریشب هم تو آسمون نیمه ابری مشاهدش کرده بودم.
    محسن جان ممنون
    اما اینکه تمام داده هامو آپلود کنم غیر ممکنه!!
    الان یه موشن از دنباله دار انکه گرفتم که بسیار جالب و دیدنیه اما سرعت نت اجازه شیر کردن نمی ده.
    امیدوارم موفق باشی
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    www.skyviews.ir

17. 4 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #239
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

واقعاً سه هفته پیش با 10 اینچی رصدش کردید؟ اونجور که من از کامنت‌های داخل اینترنت خوندم اونهایی که رصدش کردن اونو جرمی بسیار کم نور و محو دیدن اونهم در بهترین شرایط رصدی و با تلسکوپی بزرگ. از جمله این کامنت (12 اکتبر):
    من با 12 اینچی نیوتونی و بزرگنمایی 60 برابر چیزی ندیدم. تو بزرگنمایی 300 برابر یک جرم مشکوک پیدا کردم ولی اصلاً گمان نمیکنم خودش باشه چون نسبت به بزرگنمایی 60 برابر که اصلاً چیزی دیده نمیشد تو 300 برابر یکم زیاده از حد پرنور بود (نه نگاه چپ چپ میخواست نه خیلی تار بود). بظاهر گیسو داشت اما با همه این حال فکر میکنم یکی از ستارگان اطراف رو اشتباهی گرفتم و حتماً خطای اپتیک هم داشته. متأسفانه هوا زود روشن شد و نتونستم دوباره امتحان کنم.‌ مختصات تلسکوپی اون جرم مشکوک رو هم ضبط کردم. نزدیکترین جرم بهش ison هست ولی باز هم بعید میدونم تلسکوپ اونقدر دقیق رو آسمون قفل شده باشه که میل و بعدش با استاری نایت مطابقت داشته باشه.

دیدن این دنباله دار با شرایط فعلی نیاز به آسمانی مناسب و بدون آلودگی دارد.

من در کویر مرنجاب موفق به دیدن این دنباله دار نشدم.به این دلیل که بسیار آسمان غبار آلود بود به خصوص تا ارتفاع 20 درجه ای از افق.

ولی در آسمان ارتفاعات البرز و در افق بسیار مناسب موفق به رویتش شدم که در تاپیک گزارشهای رصدی هم اشاره کردم.

در کویر مرنجاب از تصویر آقای زارعی در این پست نیز کمک گرفتم و البته آنموقع سیاره مریخ حدود نیم درجه جابجا شده بود ولی نتونستم در مرنجاب آیسان را ببینم.

به هر حال در این مدت تا قبل از ماه کامل و تمایل آن به سمت افق شرق میتوانید در یک آسمان مناسب این دنباله دار را به چالش بکشید.

و در غیر این صورت فکر میکنم تا محاق بعدی شرایط بسیار مناسب تری برای رصد این دنباله دار ایجاد شود.

ثبت آیسان با تجهیزات عکاسی به مراتب راحت تر از رصد آن است.

به نظر من باید به صورت دستی این دنباله دار را پیدا کرد.

با کمک گرفتن از آخرین عکسهای ثبت شده توسط عکاسان نجومی به راحتی میتوانید مکان تقریبا" دقیق دنباله دار را پیدا کنید.

به خصوص در حال حاضر که سیاره مریخ,عملیات پرش ستاره ای را کوتاه کرده است.

برای دیگر دوستان هم عرض میکنم که در صورت اقدام به رصد آیسان,بدونید که جرم رصدی مشکلی را انتخاب کرده اید.

حتما باید از تکنیکهای رصدی استفاده کنید از جمله لرزش چشمی و دقت کنید که از روی دنباله دار عبور نکنید.

دنباله دار نسبت به رنگ زمینه آسمان تفاوت اندکی دارد و در این مورد خاص جرم بسیار کوچک است و هرگز به شکلی که در عکسها میبینید نیست.

در مورد دنباله دار پان استارز که بحثهای ان در تاپیک جویندگان دنباله دار موجود است قضیه فرق داشت و دنباله دار بزرگتر و گسترده تر بود.ولی آیسان کوچکتر است.

اگر هم ابزار رصدی کوچکتری دارید تا حدود یکماه آینده باید صبر کنید.آیسان در حال پر فروغ شدن است.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

19. 4 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #240
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    9429
    تشکر شده 662 بار در 124 ارسال

جویندگان دنباله دار         
    دیشب ایسان با استفاده از تلسکوپ گروه نجوم دانشگاهمون رصد شد .
    تلسکوپ یک عدد تلسکوپ 18 اینچی بازتابی بود. (به من گفتند سی پی سی ولی مگه سی پی سی 18 اینچی داریم ؟ ) البته تلسکوپ شخصی نبود و متعلق به آزمایشگاه نجوم دانشگاه بود . در تلاشم که چند تا از عکس های ایسان رو بتونم ازشون بگریم و بزارم اما انگار میخوان برای نشریه تازه باشه
    امضای ایشان
    احساس پرانتزی را دارم

که تمام چیزهای خوب در آن اتفاق می افتد

آری

خدا را مهمان قلب کوچک خود کرده ام

21. 7 کاربر مقابل از sesto عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 24 از 31 نخستنخست ... 14202122232425262728 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)