صفحه 12 از 31 نخستنخست ... 2891011121314151622 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 305

موضوع: جویندگان دنباله دار

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

Post جویندگان دنباله دار

یکی از جذابترین زیباترین نادرترین و مرموزترین پدیده های آسمانی, ظهور ناگهانی اجرامی با نام دنبالهدار در آسمان است.

این اجرام زیبا و ستودنی از گذشته دور به وسیله انسانها رویت شدهاند و به دلیل غیرقابل پیش بینی بودنشان اغلب باعث ترس و شیوع خرافه در گذشته می‌شدند.

در گذشتههای دور و پس از آشنائی انسان با آسمان و اجرام آسمانی, و آگاهیشان نسبت به نظم موجود در افلاک شروع به ایجاد گاهنامه و تقویم نمودند حتی می‌توانستند وقوع خورشید گرفتگی را نیز پیش بینی کنند.

ولی گاها اجرامی غیر قابل پیش بینی ظهور می‌کردند که باعث شگفتیشان می‌شد. واز آنجا که نمی‌توانستند به مانند دیگر اجرام برایشان نظم و مداری متصور شوند به ماوراالطبیعه و اوهام رجوع می‌کردند و اغلب ظهور این اجرام را نشانه مصیبت و بدیُمنی می‌دانستند.

امروزه و با گذشت سالها از آنزمان و همینطور تلاش دانشمندان برای شناخت هرچه بیشتر جهان هستی, ما اطلاعات بسیار زیادی از این اجرام داریم و میتوانیم مدار آنها را پیش بینی کرده و در مواردی ظهور دوباره آنها را پیش بینی کنیم.

عکس از ویکی پدیا

در این تایپیک به چگونگی رصد دنباله دارها و بررسی مدار و حرکات ظاهریشان در پهنه آسمان می‌پردازیم.

لازم به ذکر است که تایپیکی با نام دنبالهدارها و سیارکها نیز در تالار علوم سیاره ای ایجاد شده که به ساختار و منشا دنبالهدارها میپردازد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #111
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

من به همراه تعدادی از دوستان دیروز پنج شنبه به حوالی کاشان عزیمت کردیم.

راستش بیشترین هدفمون رویت این دنباله دار زیبا بود که متاسفانه دیروز محقق نشد.

به دلیل اینکه آسمان در افق غربی بسیار نامساعد و ابری بود.

دوستان همراه من اغلب عکاسان حرفه ای بودند که این دوستان نیز به دلیل مشابه موفق نشدند.

البته خیلی دوست داشتیم امروز نیز برای ادامه فعالیت بمانیم که به دلایل شغلی نتونستیم.

البته یکی دو نفر از دوستان از جمله آقای استاد ذاکاریان و جناب حیدرنیا احتمالا در روز جمعه و در صورت مساعد بودن هوا به فعالیتشان ادامه خواهند داد و مطمئنا در صورت همراهی آسمان و وجود شرایط مناسب عکسهای زیبائی از این دوستان خواهیم دید.

با اینحال امشب جمعه در تهران تونستم برای بار دوم این دنباله دار را رویت کنم.

چند نکته که در مورد این دنباله دار نسبت به رویت دفعه قبل تغییر کرده بود عبارتند از:

اولا که حدودآ نزدیک به ده تا پانزده درجه به سمت شمال متمایل شده بود.خیلی مهمه.

به نظرم کمی کم فروغتر و گسترده از دفعه قبلی دیدمش.روز سه شنبه یادم هست که بسیار جمع و جور تر دیدمش و همینطور هسته اش پرفروغتر به نظر میآمد.

روز سه شنبه این دنباله دار را در میان ابرها و افق غربی نه چندان مناسب رویت کردم.

البته باید شرایط رصدی من در افق غربی و در شهری مثل تهران را لحاظ کنم.

آلودگی نوری تهران امروز بسیار به چشم می آمد.

چند عکس هم توسط تلسکوپ از این دنباله دار گرفته ام که در روز آینده در این تایپیک قرار خواهم داد.

در فایندر و دوربین دوچشمی هم به سختی قابل رویت بود.ولی میشد تشخیصش داد.

ولی با چشم غیر مسلح و در تهران به هیچ وجه رویت نمیشد.

در این جور مواقع و در صورت اینکه دقیقا مکان دنباله دار را نمیدانید بهتر است از تکنیکهای رصدی استفاده کنید.

مثلا با لرزش تلسکوپ یا چشمی و حتی دوربین دوچشمی میتوانید کوچکترین تغییر نوری را نسبت به زمینه آسمان تشخیص دهید.به خصوص که این دنباله دار کمی گسترده تر از قبل به نظر میاد.و نورش نسبت به زمینه افق غربی تهران با آن آلودگی نوری به سختی قابل تشخیص است.

از آنجائیکه من نتونستم در آسمان خارج شهر این دنباله دار رو ببینم.به صورت دقیق در این مورد اظهار نظر نمیکنم.ولی طبیعتا باید شرایط بسیار بهتر از تهران باشد.

امروز ستارگان کم فروغ اطراف صورت فلکی حوت را خیلی بهتر از دنباله دار تشخیص دادم.این اجرام به این دلیل که نقطه ای هستند به راحتی در چشمی تلسکوپ رویت میشدند.

همه موارد رو گفتم که بگم در مناطق شهری با یک جرم سخت رصدی روبرو هستید.به خصوص اینکه روزبروز از قدر این دنباله دار کاسته خواهد شد.و همینطور به سمت شمال غربی و شمال بیشتر کشیده خواهد شد.

به امید دیدار.

پ ن:در عکسی که آقای صمدی در چند پست بالاتر قرار داده اند به خوبی مشخص است که دنباله دار نسبت به ستاره زمینه و ماه چه مقدار تفاوت دارد.
    امضای ایشان

3. Top | #112
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

سلام

بالاخره پس از مدت ها هوا صاف شد و امروز با Mojtaba.m رفتیم رصد

از صبح تا ساعت 5 افق غربی به طرز وحشتناکی صاف و شفاف (اصن HD) بود, اما همین که خورشید غروب کرد یه سری ابر اومدن و دقیقا افق غربی رو پوشوندن

اما از انجا که دوبار تجربه رصد پن استارز را در هوای کاملا ابری داشتیم تسلیم نشدیم و به راه افتادیم

بعد از نیم ساعت گشت و گذار لای ابرا ساعت 7 تونستم تو ارتفاع حدود 10 درجه پیداش کنم و برای بار سوم موفق به رصدش شدم (فکر کنم از معدود کسانی هستم که 3بار دیدمش )

همچنان با چشم برهنه دیده میشه (ابته اگه چپ چپ نگاش کنید)
    نسبت به دو روز گذشته هم روشنایی نسبتا کاهش یافته و با سرعت زیادی به سمت شمال در حال حرکته
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

4. Top | #113
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

درود بر دوستان جوینده دنباله دار
    من باز امروز رفتم رصد اما مثل دفعه قبل هیچ اثری از پن استارز پیدا نکردم ..... نمی دونم البته شاید بستگی به جایی که رصد میکنم هم داشته باشه
    افق غربی من : ( دقیقا چند روز پیش در عرض 24 ساعت اسکلت این خونه هه رفت هوا بد شانسی از این بدتر نیست )

دوستان هنوز امکان رصد این دنباله دار هست ؟؟؟

5. 12 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

سلام به همه دوستان
    من هم برای دیدنش تلاش کردم ولی موفق نبودم،البته افق کمی غبار همراه با آلودگی نوری داشت.عکس دوستان که از سرما دیگه نتونستند ادامه بدن،من از گرما طاقتم کم شد و دیگه برگشتم توی خونه

دوستان ببینند به جای ما
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

7. 14 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #115
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98

یک نکته رو باید بگم.

این جرم کمی نسبت به زمینه آسمون سخت قابل تشخیصه.به خصوص در شهرهای بزرگ و دارای آلودگی نوری و جوی.

شاید شما بارها از روی این جرم بگذرید ولی تشخیصش ندید.

من بار اول بیشتر قرمز رنگ دیدمش ولی امروز بیشتر به زردی میزد.

و در آلودگی نوری که اونهم به رنگ دنباله دار شبیه است کار سخت تر نیز میشود.

خودم چند بار مطمئنا از روش رد شدم و تشخیصش ندادم.

یکمی حوصله و دقت میخواد.

این نکات رو هنگام رصد لحاظ کنید:

به نظر من بهتر است با نرم افزارها یا سایتهای مختلف مکان دقیقش رو پیدا کنیم.

سپس خیلی زود برای جستجو اقدام نکنیم که انرژی زیادی ازمون میگیره.هرچه به تاریکی نزدیک شویم بهتر است.

من خودم وقتی رصد رو شروع میکنم که سیاره مشتری و سپس ستاره زرد و قرمز دبران را در نزدیکی این سیاره به راحتی تشخیص بدهم.

امروز تنها جائیکه هنوز تاریک نشده بود حدود 20 درجه ای افق غربی بود که گرگ و میش بود و من شروع رصد را در آنزمان مناسب میدونم.

حتما موقع رصد دنباله دار با لرزش اپتیک,ابرهای نازک یا دنباله دار پان استارز را میتوانید از زمینه اصلی آسمان تشخیص دهید.

به نظر من از فایندر یا دوچشمیهای ضعیفتر شروع نکنید و اگر دسترسی به تلسکوپ دارید از بزرگنمائی کم تلسکوپ شروع به رصد کنید.

اگر دوربینهای دو چشمی قوی تر از 20*80 دارید به نظرم به راحتی میتوانید با همین تکنیکهای رصدی این جرم راببینید.

اینها بیشتر به این دلیل است که هم جرم کم فروغ است و در زمینه اصلی به سختی قابل تشخیص است و هم اینکه مدت زمان رصد آن محدود است و بهتر است از قویترین اپتیک واجد شرایط استفاده کرد.

من مطمئنم که اگر این موارد را لحاظ کنید و افقتان نسبتا پاک باشد میتوانید این جرم را ردیابی کنید.
    امضای ایشان

9. 14 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #116
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

سلام بنده هم امروز برای 4مین بار تلاش کردم البته با چشم و دوربین اما بازم نشد ببینمش (هرچند فکر می کنم یه چیزایی دیدم اما مطمئن نیستم، یه چیزی هم توی عکسام هست اما شک دارم اون باشه :-؟؟ ) امشب با وجود آسمان صاف آلودگی نوری و غبار بسیار زیاد بود طوری که من بعد از غروب هرچی منتظر شدم آسمان در بخش افق غربی تاریکتر بشه نشد که نشد. ایشالا اگه عمری باقی بود فردا هم تلاش می کنم و البته از یه نوع دیگه. اگه فردام نشد دیگه نمیرم ببینم
    ولی چیزی که فهمیدم ساعت غروب دنباله دار و ارتفاع ماه از افق با چیزی که در استاری نایت حتی آپدیت شده ش نشون میده فرق داره
    توی استاری نایت ساعت 6.45 تقریبا پایین رفته اما در واقع تا ساعت 7.30 شایدم بیشتر فکر می کنم محدوده اش هنوز قابل رویت بود و ماه بالاتر از چیزی که توی نرم افزار نشون میداد بود.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

11. 14 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #117
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer نمایش پست ها
    سلام بنده هم امروز برای 4مین بار تلاش کردم البته با چشم و دوربین اما بازم نشد ببینمش (هرچند فکر می کنم یه چیزایی دیدم اما مطمئن نیستم، یه چیزی هم توی عکسام هست اما شک دارم اون باشه :-؟؟ ) امشب با وجود آسمان صاف آلودگی نوری و غبار بسیار زیاد بود طوری که من بعد از غروب هرچی منتظر شدم آسمان در بخش افق غربی تاریکتر بشه نشد که نشد. ایشالا اگه عمری باقی بود فردا هم تلاش می کنم و البته از یه نوع دیگه. اگه فردام نشد دیگه نمیرم ببینم
    ولی چیزی که فهمیدم ساعت غروب دنباله دار و ارتفاع ماه از افق با چیزی که در استاری نایت حتی آپدیت شده ش نشون میده فرق داره
    توی استاری نایت ساعت 6.45 تقریبا پایین رفته اما در واقع تا ساعت 7.30 شایدم بیشتر فکر می کنم محدوده اش هنوز قابل رویت بود و ماه بالاتر از چیزی که توی نرم افزار نشون میداد بود.
    حتماً تو استاری نایت ساعتتون به ساعت تابستانی تغییر پیدا کرده.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #118
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6477
    تشکر شده 541 بار در 69 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid MMM نمایش پست ها

After appearing in a popular photo opportunity with a young crescent Moon near sunset, naked-eye Comet PanSTARRS continues to rise in northern hemisphere skies. But this remarkable interplanetary perspective from March 13, finds the comet posing with our fair planet itself - as seen from the STEREO Behind spacecraft. Following in Earth's orbit, the spacecraft is nearly opposite the Sun and looks back toward the comet and Earth, with the Sun just off the left side of the frame. At the left an enormous coronal mass ejection (CME) is erupting from a solar active region. Of course, CME, comet, and planet Earth are all at different distances from the spacecraft. (The comet is closest.) The processed digital image is the difference between two consecutive frames from the spacecraft's SECCHI Heliospheric Imager, causing the strong shadowing effect for objects that move between frames. Objects that are too bright create the sharp vertical lines. The processing reveals complicated feather-like structures in Comet PanSTARRS's extensive dust tail.
    .
    من بطور خلاصه اینطور فهمیدم : اینکه عکس رو فضاپیمای STEREO B گرفته و این پدیده در ۱۳ مارس که هم زمین هم دنباله دار PANSTARRS هم پدیده CORONAL MASS EJECTION خورشیدی که در زمان غروب هم بوده و داشته اتفاق میوفتاده فکر میکنم ماه هم بوده و فضاپیمای STEREO B رو به خورشید بوده و داره برمیگرده روبه زمین... پردازش این تصویر به ما ۲ تا تفاوت رو نشون میده که یکیش SECCHI HELIOSPHERIC IMAGER که باعث
    افتادن و ایجاد سایه روی اشیاء میشه که اشياء خیلی روشن رو با این تکنیک میتونه به نمایش در بیاره !‌ (اینجاش خیلی فنی بود ! یه نوع EFFECTe تو عکاسی که انداخته !
    شاید دوستانی که عکاسی حرفه ای بلدن بدونن این مفهوم رو )
    و میگه که اشیاءیی که در حرکتند و نور زیادی دارند و گردو غبار هم دارند... عکس گرفتن از این اجرام خیلی سخته باید با تکنیک های خاصی عکس گرفت ...
    این فضاپیما استریو B از اون تکنیک استفاده کرده که باعث میشه یک سایه ای بندازه روی این اشیاء و باعث ایجاد خطوطی میشه که تو عکس میبینید... راحت غبار پایینی دنباله دار معلومه تو عکس...
    (محلSPACECRAFT POSITION STEREO A,B)
    http://stereo.gsfc.nasa.gov/where.shtml

بابا دیوانه کنندس این عکس اونم STEREO B گرفته ... عین قند.
    منم که همش با تلسکوپ رفتم و پیداش نکردم.
    به نظرم تو تهران بهترین موقعیت همین پریروز بود که دنباله دار و ماه خیلی نزدیک به هم بودند.
    ویرایش توسط Fery.JWST : 03-16-2013 در ساعت 01:50 AM
    امضای ایشان
    : Webb has four main science themes
    The End of the Dark Ages
    First Light and Reionization
    The Assembly of Galaxies
    The Birth of Stars and Protoplanetary Systems
    and Planetary Systems and the Origins of Life
    I wish i could live longer or there was an afterlife that i can withness this outstanding development

15. 7 کاربر مقابل از Fery.JWST عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #119
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4379
    تشکر شده 2,609 بار در 166 ارسال

درود بر جویندگان دنباله دار...

امروز مثل همیشه تو اتاقم بودم که یک دفعه به بیرون نگاه کردم و دیدم بعد از مدت های بی سابقه که اینجا ابری بوده...هوا کمی بهتر شده! سریع تلسکوپ و دوربین رو برداشتم و رفتم پشت بوم...
    افق شرق صاف صاف!! افق غربی کمی ابری بود!!! :|

خلاصه تلسکوپ رو می چرخوندم و در جستجوی دنباله دار بودم...گاهی احساس می کردم دیدمش ولی می دونم چیزی جز توهم نبوده!!! گاهی اینقدر غرق پیدا کردن این جرم می شدم که رد هواپیماهارو اشتباه می گرفتم!! :| چه می کنه نجوم با ادم!

البته عکسی هم از یک دنباله گرفتم...این بود حاصل امروز!

این هم از دنباله!!!
    امیدوارم بتونم ببینمش ! تمام تلاشمو می کنم...فقط اگه می شه دوستانی که دیدند بگن حدودا چند درجه از ماه فاصله داره!
    سپاس
    امضای ایشان
    اسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

17. 17 کاربر مقابل از شادي شهراييني عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #120
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

جویندگان دنباله دار         
    نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    یک نکته رو باید بگم.

این جرم کمی نسبت به زمینه آسمون سخت قابل تشخیصه.به خصوص در شهرهای بزرگ و دارای آلودگی نوری و جوی.

شاید شما بارها از روی این جرم بگذرید ولی تشخیصش ندید.

من بار اول بیشتر قرمز رنگ دیدمش ولی امروز بیشتر به زردی میزد.

و در آلودگی نوری که اونهم به رنگ دنباله دار شبیه است کار سخت تر نیز میشود.

خودم چند بار مطمئنا از روش رد شدم و تشخیصش ندادم.

یکمی حوصله و دقت میخواد.
    برای کسانی که با رویت هلال اول ماه دست و پنجه نرم می کنند این مطالب کاملا آشناست.
    باید بگویم رصد پان استارز بسیار آسان تر از رصد هلال است.

صفحه 12 از 31 نخستنخست ... 2891011121314151622 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)